Je sebecké sa osamostatniť?

ajusa12
3. nov 2019

Mam 35 a vzdy som si hovorila ze to vydrzim ale nastal asi pred rokom zlom ked som napevno rozhodla ze sa osamostatnim. Som aj so sestrou v pestunskej u stryka a tety. Ale roky nas psychicky tyra. Napr. stale sa musime pytat ked chceme kamkolvek ist, nikdy nemozes povedat svoj nazor, casto nas vyhadzuje v hneve z domu ( robi to vacsinou ked stryko neni doma bez svedkov), samozrejme to nemysli vazne ale potrebuje si dokazovat ze ma navrch. Z prkotin robi problemy, agresivne nadava, krici, ako sme jej znicili zivot (chceli nas lebo vlastne deti mat nemozu) Par krat nas aj sotila na zem a skubala. Bolo by to nadlho opisovat. Pojdem do podnajmu do obecneho az sa uvolni. V poradovniku som uz prva. A moze to byt uz o mesiac ale aj o rok. Ked som to povedala strykovi vcera uz napevno ze chcem odist, povedal, ze nesuhlasi, ze sme rodina a je divne aby som odisla byvat na byt 10 minut od nich. Ze by to pochopil ze keby pracujem inde ale takto nie. Samozrejme uz rozhodnuta som napevno ze hned ako sa uvolni, odidem a postavim ich pred hotovu vec ked bude podpisana zmluva. Stryko je spravny chlap a ludsky, tiez ho trapi ako sa teta k nam sprava ale mysli si ze to neni dovod odist. Co Vy nato, som sebec ze chcem na byt a mat klud a nechat ich vo velkom dome? Obidvaja maju nieco po 50tke a mna predstava ze by som tu mala zit este 30 rokov s nimi desi. Chcela som vziat so sebou aj sestru ale nechce ist. Pritom potrebuje klud lebo ma psych.diagnozu. Myslim ze k tomu prispelo aj to co je doma. Ona odist nechce lebo sa im citi zaviazana ze nemozu byt sami. Co Vy na to? Naozaj som sebec ze som sa tak rozhodla? Velmi lutujem ze som neodisla davno. Byty na predaj nie su u nas ziadne a tie, co su, su rozchytane po znamosti pre rodinu.

maciatkolulu
4. nov 2019

@ajusa12 ale miz istí máš minimálne podobne

dazdovka
4. nov 2019

@ajusa12 ked budes odchadzat do vlastneho, mozes im nechat niekde doma vo vitrine zastrceny list, kde v skratke napises, ako si ich vazis, co od zivota ocakavas a ako si predstavujes dalej vase fungovanie... zeny v tvojom veku maju uz vybudovane zazemie vlastnej rodiny, chorobne priputanie sa na rodicov alebo pestunov je svetova rarita... Nepripustaj si vycitky ak budu robit cirkus, smelo chod, nic si nevycitaj, si dospela zena, nie ich domace zvieratko!

evkano1402
4. nov 2019

@ajusa12
este par praktickych veci
-nedavaj im kluce od svojho noveho byvania (ani keby ta malo vytopit a oni by mali byt jedini kto ta zachrani)
-pozor na postovu schranku. Stretla som sa s tym ze rodicia/pestuni vyberali aj nasilu schranku, pretoze mali o potomka "starost"
- a ak maju nejake socialne siete, zablokovat
- mobil, na tvojom zvazeni, ci zmenit cislo, ak to bude potrebne, alebo len nedvihat, ak by sa moc starali
drzim palce
len ty sama si mozes pomoct ❤

sendricka
4. nov 2019

@ajusa12 poznam taky pripad...Odisla najprv do podnanmu, potom do najmu, nasla si priatela a uz maju dve deti a dom. A je od teba starsia. Len hlavne v tvojom pripade sa musis hlavne ty dat doporiadku a uspiriadat si zivot lebo typy ako ty mozu byt spociatku nachylne nato najst si manipulatorov. Urcite ti drzim palce, ja by som isla hned prec. Dobre si sa rozhodla

ajusa12
autor
4. nov 2019

@sendricka presne si trafila klinec pi hlavicke, lebo jeden taky manipular si ma nasiel, zamilovala som sa a ked mi uz po mesiaci vztahu zacali svietit prve kontrolky, ignorovala som to a odpustala mu lebo som chcela odist z domu. Stupnovalo sa to, prisli zasnuby, termin svadby, ale vo mne sa to uz lamalo a uvedomila som si, ze nepotrebujem chlapa, aby som sa osamostatnila. Ked som sa s nim rozchadzala, stale som ho milovala ale posluchla som zdravy rozum napriek citom. Dost mi ublizoval a ja im to neviem odpustit ze za to nepriamo mozu aj oni kedze za normalnych okolnosti by som ten vztah ukoncila uz po mesiaci. Takze s chlapmi chcem mat pokoj. Casom sa uvidi.

ajusa12
autor
4. nov 2019

@suzitok tu nejde o peniaze ale istotu. Tu ked pridelia obecny, ked platis, nikdy ti ho uz nevezmu. Mas ho dokedy chces. Sukromne osoby ti kedykolvek vypovedia najom a kedze je tu malo volnych bytov, nemusim sa tam dostat hned. A kam docasne pojdem? Jeden sukromnik, co ma celu velku bytovku, vyhodil takto rodinu so 4 detmi na ulicu, lebo chcel ho dat svojej nevlastnej dcere. Plus je to strykov kamarat, tak do tej bytovky nepojdem aj preto. Ostatne byty, co su nas, su vsetky odkupene. Ostavaju len obecne, a tam napr. je vyhoda, ze 80 percent ludi, co tam su, odidu najneskor po 2-3 rokoch prec, do domov co si postavia a v tych bytoch su len aby nemuseli byvat s rodicmi alebo svokrovcami. Su to totiz velmi male byty, idealne max pre dvoch, s detmi sa tam zije tazko. Tak tam vacsinou byva niekto sam, pripadne dvaja, alebo dvaja a male dieta. Takze urcite ho raz dostanem. Uz je to na dobrej ceste a kazdy mesiac budem ich chodit na urad otravovat.U nas je to tak, musis im ukazat ze ozaj o to stojis a nedat sa odbit. A pojde to.

cacianka
4. nov 2019

Dievča moje ! Si uz 17 rokov dospela, 17 r.plnoleta a 17 r. pestunstvo skoncilo, si svojpravna, mas OP, pracu a asi aj dobre a chápave kolegyne.uz roky si mohla byt inde, bytom a aj mentalne.
chapem ze si citila "povinnost" oplatit pestunom starostlivosť, ale tu si uz daaaaavno zaplatila.svoju funkciu v dome si si zastala, nesedela si na zadku, a miesto normalnych rodinnych vztahov zazivas manipulaciu, zneužívanie, citove vydieranie, využívanie, ale aj utoky ponižovanie, fyzické nasilie. Vinu ma nielen teta ale aj ujo ze toto nezastaví a neriesi chorobu svojej zeny.toto je aj na hoviadko vela nie na mladu zenu. Toto si nezasluzis !
Vobec nie je sebecke ze sa chces osamostatniť.ani nahodou.pekne si počkaj na obecny byt, ale ak by to boli neunosne chod aj do podnajmu.
Poradim ti najme prakticky : pomaly postupne a nenápadne si odnášaj osobne veci niekde do prace, ku kolegyni alebo komu doverujes, tie ktore nevidno na 1.pohlad, mimosezonne, doklady, papiere, tam si nechaj iba nevyhnutne veci.rozmysli si a vyberaj veci tak aby si v pripade núdze nenechala tam dolezite a osobne blizke veci.môže sa stať ze budes musieť odísť urgentne...
Kolegyne ta asi dobre podporuju a ked sa citis "zaostala" tak len a len preto ze ta doma ubijaju sliapu po tvojej sebadôvere.ked sa osamostatnis, s ich pomocou a podporou ,pripadne aj odbornou, sa rozvinies a rozkvitnes.skôr aj chlapa spoznás , lebo od usliapnutej bytosti zatial utekaju.
Nie si sebec, odid

ajusa12
autor
4. nov 2019

@cacianka v praci so m uz naskreckovala toho vela. :D veci potriedene. A presne nad papiermi zvazujem si ich odniest do prace lebo neviem co bude. Mam aj kopu vlastneho nabytku v izbe, spotrebice, hrnce, vsetko uz kupene. Aj indukcny sporak mam kupeny lebo obecne su stare a hnusne... Ale keby ze si nahodou nic nebudem moct vziat, kludne aj od nuly zacnem. Jedna mi nuka ze mi sedacku daruje, lebo videla ako si v mobile vyberam a ukladam aby az k tomu dojde si mohla uz objednat a nerozmyslat. Tiez velmi lutovala , ze vyhodila plne funkcnu pracku pred rokom, ze keby vedela, odlozi mi ju. Je to od nich pekne ze mi takto chcu pomoct aj napriek tomu peniaze mam dost na to vsetko. Ale chcu, nech usetrim.

asia83
4. nov 2019

@ajusa12 Už dávno ste mali byť preč odtiaľ. Ste obeťou psychickej manipulácie. Každá obeť začne ľúbiť svojho tyranq, lebo to tak má byť proste (v hlave obete). Vedie k tomu aj citové vydieranie zo strany tyrana, jeho neustále zhadzovanie obete, aby nadobudla pocit menejcennosti, zvyšovanie hodnoty tyrana v očiach obete a i. Veľmi stručne povedané.

ajusa12
autor
4. nov 2019

@asia83 veru mala. A je mi luto som sa nechala tak dlho manipulovat. :( nedala som ani na kolegyne ked ma 8 rokov dozadu prehovarali vypadnut prec a ist do toho obecneho. Mozno by aj moja sestra bola zdrava keby sme vtedy obe odisli. Lebo az teraz o rokoch sa mi priznala, ze ju zbila obuvakom a mala vsade modriny a potom par mesiacov na to skoncila na psychiatrii. Nastastie uz je sebestacna a napriek ID brigadne chodi do 4 roznych prac, podla toho, kde prave potrebuju. Nezarobi vela, lebo nechodi kazdy den ale prilepsi si. Ona so mnou ale nechce odist, stale je zmanipulovana, ale ja vsetko budem kupovat a zariadzovat tak, aby bolo v tom byte aj pre nu miesto a mozno casom pride.

ajusa12
autor
4. nov 2019

Vsetkym vam dakujem za komentare. Lebo prisli pochybnosti, ze ci nema stryko pravdu a ci nie som sebecka, ze budem sama si v byte a oni sami vo velkanskom dvojpodlaznom dome makat. Utvrdili ste ma, ze som sa rozhodla dobre. A ked pride pochybnost, stale si budem citat tuto diskusiu. Vy ste mi dali este kusok iny, tvrdsi pohlad ako kolegyne ktore nasich poznaju. Lebo moj stryko ma velky respekt u vsetkych v dedine. A teta sa dokonale pretvaruje, ked som im zacala o nej hovorit, spociatku to bol pre nich sok, ze naozaj taka je.

evkano1402
4. nov 2019

@ajusa12
Teta a stryko to sa nazyva spoluzavislost, oni to tahaju spolu.
Viem, ze je to nepredstavitelne, ale ked po tom budes patrat, bude ti ich chovanie davat zmysel.
Vzdy je jeden z tej dvojice akoby "laskavy a chapavy" ale pozor toto je taktika ako ta zneistit.
Ono, mozu teraz prist obdobia, ze ta akoze maju radi. Teda ak vedia, ze sa chystas osamostatnit.
Niekto, kto ta ma rad, ta necha ist a zela ti vsetko dobre, pripadne sa ta spyta, s cim ti moze pri stahovani, prerabani pomoct.
Tam to bude o vycitkach, "ako si to dovolila", zneistovani "co si o sebe myslis" a podkopavani sebavedomia "urcite si sama neporadis, potrebujes nas"...
Nepotrebujes, poradis si, si silna, uskromnis sa a je ozaj vela normalnych a dobrych ludi, ktori nebudu vahat ti nezistne pomoct.
si na dobrej ceste...

sili82
4. nov 2019

Určite si sa rozhodla správne, odísť od nich. Veľmi ti držím palce, nech ti to všetko dobre dopadne a čo najskôr sa osamostatníš.

miadi
4. nov 2019

@ajusa12 vobec nerozmyslaj ci si sebecka. Sebci su oni. Nasilu vas tam drzat v dome a byt na vas zli. Je to cele zle a chore. Som takmer v tvojom veku a poviem ti toto Nie je laska. Co vam oni robia. Ja mam 3 podlazny dom a čo? Ked moje deti dospeju zaplatim im university a aj ked mi bude strasne smutno necham ich vyletiet z hniezda hnet ako budu ready. A budem ich v tom podporovat= to je normalne. Tito “pestuni” z vas vysavaju život. Vobec vas nepotrebuju iba ich to bavi mat vas tam ako dve žive babiky s ktorymi mozu robit co chcu, Ujo sa cudzim moze prezentovat velmi schopni šikovni dobrak ( čo mà doma dve nemožne postihnute dospele deti =fakt sväty) moj otec bol alkoholik a vela ludi si to roky nevsimlo a mysleli si aky je super Lebo sa pretvaroval a doma bol zly. Hovorim tvoj stryko nie je dobry inak by vas podporoval v snahe osamostatnit sa uz davno. A svojej zene by nedovolil tyrat vas. Ten co sa kludne prizera ako sa na inych pacha zlo je rovnako zodpovedny . ( hoci ona vacsinou robi zle ked tam on nie je .. on o tom vie Nie je mechom udrety.) oni su ako dvaja policajti partàci- ona hra zleho on dobreho, a tak vas manipuluju. Nedaj sa! Odstahuj sa co najskor a co najdalej aj tak mozes pomoct sestre ze jej budes vzorom ze sa da žit aj inak.

cacianka
4. nov 2019

@ajusa12 Veru dobre rozmyslas.ber co je tvoje a co sa da.trochu zamaskuj prazdne miesta.
Ponuky kolegyn na veci si premysli ved nemusis kupovat uplne všetko nove ani brat vsetko darovane.aj s tym otravovanim robis dobre - vidia ze mas ozajstny zaujem.🍀🍀🍀

ajusa12
autor
4. nov 2019

@cacianka A vies si predstavit moje nervy, ked som v septembri sa prisla popytat, ako sa mi posunula ziadost a ona hovori ze skoda, ze som neprisla pytat sa o mesiac skor, ze by mi dali a dokonca lepsi byt, lebo chcem na dlhsie, nie kratkodobo, ale uz je neskoro a ze oni kazdemu, kto ma ziadost nevolaju, nemaju na to cas a treba sa chodit pytat. Takze uz ich budem otravovat. Dokonca sa uz zmenila pracovnicka a ked som sa jej pred tyzdnom pytala ze mam ziadost a som prva, hovori ze uz o mne vie, ze jej to povedala ta predchadzajuca a ze jej nemusim vysvetlovat ze chcem odist od rodicov ze tomu rozumie a je jej luto ze to neni ako pred tym ze stale bolo nieco volne ze by mi mohla dat hned. Tak som rada ze je to na dobrej ceste a budem neodbytna

maciatkolulu
4. nov 2019

@ajusa12 to sa naozaj stihli tak neuveriteľné naviazať 30rocni mladí ľudia na 15dievča???? Nejaké divne...

lagata
4. nov 2019

@ajusa12 drzim ti palce, urcite si to stahovanie nenechaj za ziadnych okolnosti vyhovorit! Si dospela svojpravna zena a mas plne pravo si svoj zivot zariadit tak, ako chces ty. Ja mam uzasnych rodicov, tiez maju velky dom, na podkrovi skoro samostatny byt, a napriek tomu som sa od nich v 19. rokoch odstahovala do podnajmu a nemam vycitky. Oni to respektovali, nechali ma ist si vlastnou cestou a podporili ma, aj ked verim, ze musela byt ta zmena pre nich na zaciatku tazka, hlavne pre maminu. Takto by sa mal podla mna zachovat milujuci rodic. Tvoji pestuni to zjavne nedokazu, ale to neznamena, ze nemas pravo na osamostatnenie. V tomto musis byt teraz trochu "sebec" a mysliet hlavne na vlastne stastie. Inak odporucam ti precitat si Slabikar stastia od Hiraxa. Vyjasnilo by sa ti vela z tychto veci, ktore riesis, pomohlo by ti to v sebe vsetko spracovat a viac si verit. Naozaj to vyskusaj. Kup si prvy diel - "Navrat k sebe" a po veceroch si ho citaj kym zatial cakas na byt. Verim, ze ti to pomoze ❤️

ajusa12
autor
4. nov 2019

@maciatkolulu ja som ich neter. Vzali si nas ked som mala 12, lebo rodicia nas zanedbavali. 3 roky nam kupovali jedlo a oblecenie a nosili domov k rodicom ale potom nas socialja chcela dat do domova a vzali si nas do pestunskej.

ajusa12
autor
4. nov 2019

A mozno 3 roky trvali vybavovacky na sudoch kvoli zvereniu a preto si nas mohli vziat az neskor. Ja tie podrobnosti neovladam lebo som bola mala a nic nam nehovorii len si pamatam ako im bolo luto ze ich velmi vysetrovali ci su na pestunstvo vobec vhodni.

zana1234
4. nov 2019

@ajusa12 ahoj, urcite sa osamostatni. Potrebujes sa od tety odstrihnut a zit si svoj zivot v klude. Drzim ti palce a prajem len to najlepsie! Robis dobre a spravny krok!

lija22
5. nov 2019

@ajusa12 co stoji ten podnajom? len pre zaujimavost. arodicia zomreli?

ajusa12
autor
5. nov 2019

@lija22 150 eur plus este poplatky za spolocne priestory. Samozrejme elektrinu, vodu a ostatne veci si plati kazdy sam. Zarabam od 600 do 800, v mensej dedine, daleko od mesta, kde vacsina ma len minimalku. Rodicia uz zomreli. Vyjdem uplne v pohode, nieco mam aj nasetrene a verim ze po troske usetrim aj potom.

ajusa12
autor
5. nov 2019

@lija22 ale aj keby som suche rozky a cestoviny s cistou vodou jedla, by som isla. Len sa hnevam na seba ze som sa nerozhodla tak davno, a teraz ked som sa rozhodla, musim cakat. Pred tym si prisiel a hned aj dostal lebo furt mali nie jeden ale niekolko bytov prazdnych.

miadi
5. nov 2019

@ajusa12 podla mna by si mohla odist hnet a mat hocijaky podnajom ., Toto cakanie v poradovniku je len taka vyhovorka. Dava ti to dobry pocit ze uz uz coskoro pojdes no este “nemozes”

ajusa12
autor
1. okt 2020

Dostala som ten byt. 🙂 Za par dni vam napisem ako to vsetko dopadlo. Necudujte sa ak nebudem odpisovat, lebo budem rozlietana.

ckatka
1. okt 2020

Zlatko ty utekaj odtiaľ čím skor a zariad si život po svojom, kým ti neprepne a nebudeš rovnako trafena ako tvoja teta...

Ja som z domu od 18tky a je to pre medzigeneracne vzťahy teda najlepšie.
Mam 35, vlastný dom, manžela , dieťa...A príbuzní chodia akurát tak na návštevu a nikto ma nediriguje a nekontroluje...porazilo by ma.

Mam tetu co do 40tky žila u rodičov, z toho istého dôvodu -dom, pomáhať, zdieľať náklady....A furt sa vadili.
V 40 si kúpila byt dve ulice od rodičov. Tiež hundrali že načo...ale konečne sa vzťahy upravili. A keď starí rodičia pomreli...dom sa predal a ona mala vlastne bývanie bez problémov a spokojná je tam dodnes.

cacianka
1. okt 2020

@ajusa12 velmi ti drzim palce.potom napíš ako si prežila tych 10 mesiacov.

anelehka
1. okt 2020

@ajusa12 gratulujem, nech sa ti v zivote dari🍀

elizuella
1. okt 2020

@ajusa12 No, nacase, aby si zacala byt troska sebecka. Takze nepaci sa ti tam a mas vypadnut. Vidis, sami ta posielaju prec. Dako moc detailov by som im nevravela, aby nemali dalsie dovody ta zhadzovat. A v klude by som sa pakovala hned ako sa naskytne prilezitost. Sestra moze chodit na navstevy. Aj dobre, ze nechce ist ani ona, mozes si zalozit vlastnu rodinu casom a na sestru uz tolko priestoru nebude.