Maďarsko - slovenské manželstvo. Ako sa prispôsobiť?

danculik
28. júl 2008

Ahojte už dlhšiu dobu pasujem s problémom s ktorým si neviem vôbec rady.Mám manžela ktorý mi tvrdil že je Slovák a vyplávalo na povrch že je Maďar,hoci mi tvrdil a ukazoval že má aj pas aj občiansky slovenské aj školy navštevoval slovenské...ok uverila som.Lenže raz sa prekecla jeho sestra na nejakej rodinnej slávnosti však mi sme Maďari...a on ostal ticho ako mucha..som myslela,že dostanem v tom momente infarkt.Chápete?Žijem s mužom ktorí mi tvrdil dlhé roky pred tým než sme sa zobrali, že je Slovák a on je Maďar! To by nebolo nič,ale keď sa konajú nejaké slávnosti -oslava narodenín,menín,vianoce atď...tak sa u nich rozpráva maďarsky!Samozrejme že v mojej prítomnosti iba niektorí "pochopia"že ja neviem maďarsky tak sem -tam niečo povedia po slovensky.TEraz cez víkend sme boli akože na "guláši"...s manželovými rodičmi (svokru a svokra neznášam)aj s jeho ďalším príbuzenstvom....vopred sme sa dohodli ,že sa mi manžel bude venovať a že mi bude prekladať keď nebudem rozumieť keď sa "náhodou"bude rozprávať po maďarsky.Preložil mi dve vety aj to iba na začiatku,potom sa venoval svojej rodine a rozprával aj on po maďarsky!!!!na mňa a dcérku sa vykašľal , nikto mi nič neprekladal ,veselo sa každý bavil po maďarsky a ja som stála iba ako soľný stĺp a venovala som a dcérke....a iba čo svokra vkuse do mňa hučala daj jej to a hento a tamto....som ju poslala surovo do riti!..tak si predstavte že za celý deň som prehovorila 10 viet!!!!!!manžel sa veselo bavil na mňa sa vykašľal...a nakoniec som vyšla z toho ja tá zlá!!!!ja som ta najhoršia lebo neviem po maďarsky....no chápete????že ja sa neviem začleniť do kolektívu...ale preboha ako,keď ja neviem maďarsky!!!...už ku koncu som bola taká vytočená,že som na nich skričala,že neviem po maďarsky že či by nemohli po slovensky a nikto nič..ešte manželova babka,že ja sa mám učiť po maďarsky!!!!...a tak isto to bolo aj na svadbe...kde bola moja rodina a oni mali v paži hovoriť po slovensky...však načo!!!..no povedzte mi prosím vás ako s tým bojovať...už nevládzem sa o tom istom stále dookola hádať...neviem čo ďalej...

lefika
7. aug 2008

ka4, to ano, len debata sa tu potom nejak posunula celkovo do slovensko-madarskych vztahov 😉
inak aj mne keby manzel len spomenul, ze mi zabrani ist k nasim, tak v tu ranu sa balim a idem. to o com je? ma manzelku alebo nevolnicku?

ka4
7. aug 2008

no tak ja neviem čo chce lebo písala že chce poradiť a potom začala na maďarov nadávať.no mňe sa zdá že ju nechcú na oslavách a preto rozprávajú po maďarsky.ona ide len preto že manžel chce.Tak ok idem ale len vtedy keď budete po slovensky hovoriť a keď začnete po maďarsky odchádzam a odišla by som keby som počula že rozprávajú.a že ma aj manžel má na háku.no to už medzi sebou si majú vyjasniť.a to už nie je vtom že je maďar.a že o tom nechce už rozprávať.no ja by som v takom manželstve nezostala.čo jej iné poradiť keď sa jej hnusia maďari.nech sa rozvedie alebo keď aj manžel bude súhlasiť nech sa odsťahujú.Ale neviem presne čo chcela počuť.

monkula
8. aug 2008

effie, ja som t onemyslela v zlom, len nemám rada ľudí, ktorí sa bijú do hrude, že sú MaDˇari a rozprávajú v zmysle megyek a bufet-ba, podporájér a podobne... proste k slovenskému slovku pridajú ba a waaaw, sme Maďari 😖 😖 😖
za všetko hovorí príhoda, ktorú mi rozprával môj otec..jeho známy ,samozrejme strašný Maďar, išiel do MaĎarska a pýtal si párkát, teda chcel párky, spisovne po maď. virsli, tak sa potom nejako pochopili, a poto msa ho predavač pýtal či chce aj mustard (horčica) a on v domnení, že mu ponúka hroznový mušt povedal, áno, dve deci 😀 😀 😀

ella1
8. aug 2008

mon 😀 no presne.to aj v galante. 😀 párky eš horčica a podobné,len to neviem napísať.

ale zas musím povedať,že ked som sem prišla asi tretí krát,tak ma baby stiahli,že nech idem s nimi,lebo chlapi išli hrať futbal.no lenže ja som bola vtady hamblivá,hlavne,ked som dotyčných nepoznala.no a ony sa začali baviť madarsky a ja som tam sedela ako puk a ani zapojiť som sa nevedela,nič.strašne blbo som sa cítila.dnes by som im povedala,že sorry ,ale nerozumiem,rozprávajte slovensky.
ale mám aj inú skúsenosť,že tiež som prišla sem a manželova partia sa ma spýtala,či rozumiem madarsky,povedala som,že nie a aj ked oni nie sú madari,ale predsa im sem tam ušlo po madarsky,snažili sa rozprávať,aby som im aj ja rozumela.
takže si myslím,že je to o ľudoch.
ale nechápem,prečo si dancúlikin muž nezobral teda madarku,aspoň by si rozumeli.nechápem,prečo by to tajil,že je madar a prečo by chcel silou mocou slovenku 😅

deina
8. aug 2008

Moja babka je Madarka, ale vzdy sa strasne snazila hovorit po slovensky a vobec jej to neslo. Ked som bola mama, zvykla mi mama hovorievat, "ty moje male zihadlo" a babka potom z toho urobila "ty moje male svihadlo". 🙂 Ale snazila sa po slovensky. Inak jej manzel vedel iba po slovensky, ona viac menej iba po madarsky a manzelstvo perfektne (mozno preto?). 😅

darina77
8. aug 2008

Najlepšie by bolo keby bola na svete len jedna reč, možno o nejakých 500 rokov bude len angličtina

nika251
11. aug 2008

Ahojte. OSa- hehe- ja to mam tiez. Ale s tym rozdielom, ze sa chystame kupit domcek mozno v MR a tak sa mi zda byt lepsie ak bude maly chodit do skoly tam. Aj ked som hoooodne dlho trvala na tom, ze skola - ZS bude na SR! Ale kedze to je este na dlho tak si to mozem dobre premysliet a zvazit co je pre maleho najlepsie. Ale to co mas ty- v kazdom meste pamatna tabula- tak to ja mam od svokra. A zaslo to az tak daleko, ze hoc je madarcina materinsky jazyk mojej matky, po super zakrokoch a natlakoch svokra som ho skoro znenavidela, hoc nim hovorila moja milovana stara mama. Furt som pocula madarsko takto, madari su taki super a mi byvalo z toho az zle. Ale potom som sa s manzelom pohadala koli tomu a on sa ma zastal aj pred rodicmi a hlavne pred jednym j.....tym strykom ktory manzelovi tvrdil ze som menejcenna a ze si mal najst mile madarske dievca, lebo on je MADAR! No bol cirkus jak svet ale muz si nas 100% zastal, rodina sa rozvadila ale mame pokoj. Po case sa to utriaslo ale tema budte madari sa odlozila. A tiez som zatrhla akekolvek natlaky ako vychovavat syna- teda z neho. Jednoducho sme sa s muzom dohodli, ze ma vynikajuco ovladat obe reci a hotovo a ze nechcem absolut natlak inac sa zatnem a koniec akejkolvek diskusie- bude po mojom a hotovo! Je to tazke ale milujem svojho muza a tak som za kompromisy. Ale musi si uvedomit kde plati dane, kde bude mat dochodok, kde má práva a povinnosti.

sirinka
11. aug 2008

darina77 alebo len cinstina 😕 😅

libka1
23. aug 2008

Danculik hodis si album s nazvom moje zlaticko a potom ho tu ohovaras... no ina parada... zeby rozpoltena osobnost? 😅

alica86
13. aug 2010

caute Vsetci....ja nie som este zatial vydata ale planujeme svadbu s priatelom...ja som slovenka a on je madar,mame sa velmi radi zijeme spolu a budu to uz 3 roky v uk a doteraz sme nemali problem,prisla otazka buducnosi ohladom byvania a nevieme co dalej ja po madarsky neviem a ani priatel po slovensky,v uk chceme ostat max.2 roky ale rozhodovanie musi prist. 😖
Nechceme sa navzajom obmedzit alebo niekto nikoho nutit zit na slovesku alebo v madarsku na silu....
Madarsko je pekna krajina a priatel pochadza z balatonu tam je ako v rozpravke...problem je jazyk a praca.....
Ak mate niektora skusenost dajte vediet pa alebo ak niektora z vas zije v madrsku 🙂
Dakujem

lanczi
14. aug 2010

danculik,tebe by sa dalo len jedno poradit a to aby si sa rozviedla a dala sa dokopy so slovakom,lebo na zmiesane
spoluzitie treba davka tolerencie a ucty k druhemu a ta tebe chyba!
mne sa zda ze sa skor zabudne na hociake zlociny ale na madarsko-slovensky asi nikdy ved preto su aj niektotry
politici stele este pri moci hoci nicim inteligentnym neprichadzaju ale staci ako budu rozduchavat preve tento"problem"
ako mozes napisat aby sa vsetci madari odstahovali do madarska a tam mozu brblat s touto hatlatinou? ty si
odkial prisla ked nevies ze kazdy si nevie vybrat kde sa narodim vsade byvalu mensiny len tu je to problem?
ja mam tiez slovaka za muza ja som madarka a ani nas nenapadne koli tomuto sa nenavidiet..
tvoj muz ti klamal z lasky k tebe lebo ta nechcel stratit nakolko vedel ake pocity ty prechovavas tomuto narodu,a ked ta uz ma na"haku" tak zrejme uz preto lebo mu dochadza ze ty si ho vlaste ani nelubila a keby ti to dopredu povadal
asi sa zanho ani nevydas,ved ta hanba ze,"madar"...
a ze madari su na svoj povod hrdy by sa dalo tiez polemizovat,lebo ja som pred svokrou ani ceknut namohla madarsky,a pokym nezistila ze som madarka bola som ta naj nevesta,teraz si ma bohuzial ani navsimne..zato ja som doma nikdy nepocula na slovakov jedno krive slovo,a ani svoje dieta tak ucit nechcem,clovek je clovekom v srci nie ze akou recou rozprava.
caute

katka.m
14. aug 2010

Jednoducho trvaj na tom, že v tvojej spoločnosti nech hovoria po slovensky. ALE, aj ty by si sa mala trochu naučiť po maďarsky, však čo máš v hlave ti nikto neukradne a tvoj manžel by si to určite vážil. Je len na tebe, či toto manželstvo chceš udržať a ak áno, tak najjednoduchšie je urobiť kompromis. Veď nežijeme v stredoveku, Európa sa spája, tak načo riešiť národnosť či jazyk. Moja krstná si pár rokov po vojne zobrala nemca, nevedeli ani ceknúť v druhom jazyku, ale ľúbili sa a to bolo hlavné. Národnosť a jazyk v láske miesto nemá. Držím vám obom prsty, však máte krásnu dcérku a ostatní nech idú do hája.