Maďarsko - slovenské manželstvo. Ako sa prispôsobiť?

danculik
28. júl 2008

Ahojte už dlhšiu dobu pasujem s problémom s ktorým si neviem vôbec rady.Mám manžela ktorý mi tvrdil že je Slovák a vyplávalo na povrch že je Maďar,hoci mi tvrdil a ukazoval že má aj pas aj občiansky slovenské aj školy navštevoval slovenské...ok uverila som.Lenže raz sa prekecla jeho sestra na nejakej rodinnej slávnosti však mi sme Maďari...a on ostal ticho ako mucha..som myslela,že dostanem v tom momente infarkt.Chápete?Žijem s mužom ktorí mi tvrdil dlhé roky pred tým než sme sa zobrali, že je Slovák a on je Maďar! To by nebolo nič,ale keď sa konajú nejaké slávnosti -oslava narodenín,menín,vianoce atď...tak sa u nich rozpráva maďarsky!Samozrejme že v mojej prítomnosti iba niektorí "pochopia"že ja neviem maďarsky tak sem -tam niečo povedia po slovensky.TEraz cez víkend sme boli akože na "guláši"...s manželovými rodičmi (svokru a svokra neznášam)aj s jeho ďalším príbuzenstvom....vopred sme sa dohodli ,že sa mi manžel bude venovať a že mi bude prekladať keď nebudem rozumieť keď sa "náhodou"bude rozprávať po maďarsky.Preložil mi dve vety aj to iba na začiatku,potom sa venoval svojej rodine a rozprával aj on po maďarsky!!!!na mňa a dcérku sa vykašľal , nikto mi nič neprekladal ,veselo sa každý bavil po maďarsky a ja som stála iba ako soľný stĺp a venovala som a dcérke....a iba čo svokra vkuse do mňa hučala daj jej to a hento a tamto....som ju poslala surovo do riti!..tak si predstavte že za celý deň som prehovorila 10 viet!!!!!!manžel sa veselo bavil na mňa sa vykašľal...a nakoniec som vyšla z toho ja tá zlá!!!!ja som ta najhoršia lebo neviem po maďarsky....no chápete????že ja sa neviem začleniť do kolektívu...ale preboha ako,keď ja neviem maďarsky!!!...už ku koncu som bola taká vytočená,že som na nich skričala,že neviem po maďarsky že či by nemohli po slovensky a nikto nič..ešte manželova babka,že ja sa mám učiť po maďarsky!!!!...a tak isto to bolo aj na svadbe...kde bola moja rodina a oni mali v paži hovoriť po slovensky...však načo!!!..no povedzte mi prosím vás ako s tým bojovať...už nevládzem sa o tom istom stále dookola hádať...neviem čo ďalej...

dia2006
29. júl 2008

Mala je strasne krasna, mate aj pekny kocik /to tak od veci/. No, tak to skor bolo tym, ze nechcel asi velmi vyskakovat, pretoze si Ta chcel udrzat - inac to nevidim. Ja neviem, preco su tito chlapi obcas taki cudaci.

osa
29. júl 2008

dia2006 od veci je ten moj album, ale chcela som ten kocik predat 😉 Vdaka za pochvalu madarskeho babatka 😉 Hovorim, ja to az tak dramaticky neprezivam... a v nasom vztahu je okrem kazdodenneho jazykoveho okienka aj vela humoru 😎

dia2006
29. júl 2008

Tak to je podstatne. Vidis, ja som chcela za muza silou-mocou Madara a moj muz ani ceknut a to mi pocas chodenia tvrdil, ze ich rodina je zmiesana. Aj je, len nikto okrem otca ani ceknut... 🙂 .

osa
29. júl 2008

takze opacne garde 😅 Slovak co sa tvaril ako skoro madar... Myslim, ze opacne je to lahsie prekuknutelne

osa
29. júl 2008

Slovaci su meneje rafinovani ako madari... Nic v zlom 😉

dia2006
29. júl 2008

Ano, mas pravdu, keby bol Madar a hra sa na Slovaka, hned ho mam prekuknuteho, ale to asi aj preto, ze zijem v LV - a to okolie sa hemzi Madarmi, co chcu byt Slovakmi a opacne, len neviem, ze preco. Inac, moj stryko bol horsie na tom - Madarcisko ako vysity - totalne a zacal chodit so Slovenkou /ako repa/ - to by nebolo nic zvlastne, rozumeli si a to je podstatne. Zobrali sa, mali babo a babo ma zakaz co i len jedneho madarskeho slovicka - zapocut. Velmi cudne, velmi, podotykam - prestahovali sa do dediny, kde hovori madarsky kazdy. Takze celkom ju nechapem, ved vedela, koho si berie. Stryko sa nepretvaroval 😉 . Inac, v tej dedine sa citia velmi dobre, len chudak malicky ma zakaz madarciny. Takze stryko sa nemoze prihovorit - ani len naznak madarciny a pod. zakazy. Ale - podla mna to je jeho chyba. Ved ona vedela, do coho ide. Keby som nechcela mulatku za dcerku, iste sa nevydam za Cernocha.

effie81
30. júl 2008

Dlho som to tu iba citala,ale tiez mi neda a musim napisat svoj nazor.Danculik tvoj manzel je tiez trochu cudny..neviem si predstavit ako sa mohol "bit do hrude" ze je madar.Mna by v zivote nenapadlo hlasit sa k slovakom.Je to dost chore.To co pises,ze vsetko vysvitlo na svadbe nedava zmysel,lebo ako si hovorila kedy-tedy prehodil nieco po madarsky,tak teda bolo jasne ze je madar.To ze ta chceli lapit a tvarili sa ze su slovaci mi pripada nerealne.Preco by ta chceli az tak "lapit",ked vedeli,ze uz na svatbe sa s tebou nebudu bavit po slovensky?Bud sa stalo nieco,cim ste si navzajom ublizili,alebo si viac chcela ty lapit manzela a dovtedy ti az tak nevadilo,ze je madar.To tiez nachapem ako ti ukazoval pas a obciansky.Ma tam napisane,ze ma slovensku narodnost??To,ze sa s tebou nabavia po slovensky fakt nie je pekne.To,ze sa ti svokra stara do zivota a vychovy dcerky tiez nie je pekne,lenze tu sa nejedna o narodnostny problem.To ze sa ti zda madarcina humus jazykom je tvoj nazor a nikto ti ho neberie.Ale mozes sa zamysliet aj nad tym,ze rodine tvojho muza sa moze tiez zdat slovencina ako skareda hatlanina a mozno nechcu rozpravat stale po slovensky,lebo je to namahave rozpravat jazykom ktory im nie je materinsky medzi sebou len preto ze ty jedina im nerozumies.Ked je v skupinke slovakov jeden madar,musi hovorit po slovensky.Ked je skupinke madarov jeden slovak opat sa musi hovorit po slovensky..A nic v zlom,lebo ja som tiez chodila do slovenskych skol,nemam nic proti slovakom,syna dam tiez do slovenskej skoly.lebo sa mi zda normalne aby chodil do slovenskej aby sa naucil jazyk.Takze nemam nic proti slovencine.Vdaka nej sa vieme dorozumievat aj v Chorvatsku..Ale to sa musi uznat,ze v slovencine sa tak vyjadrovat neda ako v madarcine.Tomu by si sa len mohla tesit keby manzel naucil vasu dcerku po madarsky,lebo v ziadnom inom jazyku by ti dcerka nemohla tak krasne povedat ze mamicka.Ale uz som odbocila od temy,len som musela napisat svoj nazor,lebo som si tu precitala take hlasky,ze mi az zimomriavky skakali po chrbte.Tiez neviem pochopit ako sa moze niekto cudovat,ze jeho dieta je spolovice madarske ked sa raz vydala za madara.Ked ma zena dieta s cernochom je kazdemu zrejme ze dieta je mulat.Ked ma niekto dieta s madarom,je zrejme ze dieta ma madarsku narodnost.Nie???

orinka
30. júl 2008

Táto téma by sa mala premenovať na "Máďari verzus Slováci".... mám pocit, že o chvíľu sa tu budú páliť vlajky... nehnevajte sa, ale ako vidím, tie "rozbroje" medzi nami robia nielen politici, ale aj my ľudia - občania.... Neviem, čo sa tu vlastne rieši... myslím si, že ich problém je oveľa hlbší, ako madarsko-slovenské vzťahy medzi ich rodinami.. to je len zastieranie hlbšieho problému a skrývanie sa za to, že manžel je Maďar... a mimochodom 😉 tak ako sa tvoj manžel bije do hrude, že je Maďar, tak isto sa aj ty biješ do hrude, že si Slovenka... ale váš problém je inde... podľa mňa 🙄

adal
30. júl 2008

effie81, to akože chceš povedať že po slovensky oslovenie maminy neznie pekne ? Čudný názor 😀

effie81
30. júl 2008

A este na margo toho kto a odkedy tu bol..nechcem zachadzat moc daleko,iba do konca vojny.Slovensko dostalo "do daru" uzemia,ktore patrili madarsku za vojnove skodenie,ktore tu napachali nemci.Na hodinach dejepisu sa spomina ako boli utlacani slovaci za rakusko-uhorska,ale to sa nespomenie co bolo pocas reslovakizacie.Bud clovek podpisal ze "je" slovak a nestalo sa mu nic.Ibaze mu zakazali byt tym kym bol v skutocnosti.Alebo nebol ochotny zrieknut sa svojej identity a v tom pripade sa v priebehu par dni musel zbalit tasku s osobnymi vecami a spolu s rodinou nastupit do vlaku a opistit svoj dom a majetok.Do tych domov sa nastahovali slovaci z tatier,ktori tam nic nemali a tu dostali dom a vsetko co s tym suvisi.A moj dedko s babkou a rocnym synom(mojim otcom) ocitli v Cesku kde pracovali za stravu a ubytovanie.Odobrali im obciansky aby sa nemohli vratit.Potom im pomohla vratit sa ceska rodina u ktorich byvali.Ked sa vratili,mali iba dom,lebo domace zvierata uz boli predane.Ale toto je uz od temy,lem ma vie vytocit nevedomost ludi,ktori nas posielaju blabotat za Dunaj,tam odkial podla nich pochadzame.Ale my pochadzame odtialto,boli sme tu odjakziva.My tiez neposielame slovakov do Tatier,lebo vieme ze tu boli aj oni.Zili sme tu vsetci pohromade.Tak preco ta intolerancia...Danculik to ze ti padne zle ze sa ta manzel pred rodinou nezastane je normalne ale zda sa mi ze vsetky nezhody tahas zbytocne do tejto narodnostnej otazky.Nemyslim si ze mate problemy iba v tejto otazke.Lebo je dost divne aj to ze by ta samu nepustil k tvojim rodicom.Podla mna v normalnom vztahu taketo vyroky nemaju co hladat.

effie81
30. júl 2008

Adal ja som napisala ze nie je pekne??? 😀

adal
30. júl 2008

effue81 citujem : lebo v ziadnom inom jazyku by ti dcerka nemohla tak krasne povedat ze mamicka. 🙂

adal
30. júl 2008

prepáč, effie81 som myslela, som Ťa málinko premenovala 🙂

arabeska
30. júl 2008

xudaci utlacani madari 😖 😖 😔 😔

effie81
30. júl 2008

Ale tym som nepovedala ze by v slovencine nebolo pekne...ale nic to.Asi sa aj ja len rozohnujem ako Danculik,ktora povedala na moj materinsky jazyk ze je humus a skaredy a fuuj kvoli svojim nezhodam s manzelom.Tak sa ospravedlnujem vsetkym,ked to tak vyznelo ze by som urazala slovencinu... 🙂
Arabeska nehovorim ze sme utlacani.Vobec nie sme.Toto som spomenula iba prave kvoli tym urazajucim intolerantnim poznamkam aby sme isli "blabotat" do madarska.

vroni
30. júl 2008

No, effie, ja si dovolím minimálne v jednom bode s tebou nesúhlasiť. 😉 Vôbec sa mi nezdá logické, že ak mám dieťa s Maďarom (Rusom, Turkom, Hotentótom....) má moje dieťa maďarskú národnosť (resp. národnosť svojho otca). To ako mne ho priniesol bocian alebo je moja národnosť nepodstatná? Môj názor je, že pri zmiešaných manželstvách by dieťa malo mať národnosť toho rodiča, v koho krajine žijú, resp. v ktorej pravdepodobne strávi väčšinu svojho života. Čiže na Slovensku slovenskú, v Maďarsku maďarskú atď Tiež doma netrieskam do stola, že moje dieťa nesmie mať nemeckú národnosť, lebo som Slovenka. Proste žijeme tu, tu bude chodiť do školy a či chcem alebo nechcem jej citová viazanosť na Rakúsko bude silnejšia než na Slovensko. Tak na čo by som sa mala chcieť hrať? Že po druhej svetovej vojne prebiehala násilná slovakizácia je fakt. Lenže nech sa na mňa nikto nehnevá - ľudia narodení v tretej a neskoršej generácií v tej istej krajine už v nej technicky nemôžu byť cudzinci. Že moja nasilu "zostalá" babička bola maďarka ešte nerobí maďarku zo mňa. Keď budem tvrdiť, že moju pra-pra-prababičku znásilnil francúzsky vojak a ja viem francúzsky a teda som Francúzka, budem smiešna. Takže si o "hrdých Maďaroch" pod 25 rokov, trvale žijúcich na Slovensku, myslím svoje (rovnako ako o podobne starých Turkoch, žijúcich v tretej generácii v Nemecku - aby ma tu niekto nemal za nacionalistu)

ella1
30. júl 2008

suhlasím s vroni!
a ešte niečo-nie je to náhodou tak,že dieťa má národnosť automaticky po matke?

kaluha
30. júl 2008

ja by som tiež bola za to že národnost má byt po matke,tá sním najviac komunikuje./ak sa nedohodnú obaja rodičia inak/a do škol by malo chodit na slovensku slovenských,v madarsku madarských,a v japonsku japonských jednoducho preto aby slovák nebol lepší žiak ako madar myslím to tak že je len pár stredných madarských škol a vačšina detí čo chodili do mad.základných škol sa dostanú do slovenských stredných a potom majú z toho guláš.čest výnimkám. a človeku sa určite hovorí lepšie jazykom v ktorom rozmýšla.ja rozmýšlam v slovenčine a lepšie sa mi tak aj vyjadruje madarčine hovorím dobre ale v hlave si to musím prekladat.a stáva sa že niečo trepnem lebo si to preložím od slova do slova.nechcem povedat že národnost nieje doležitá ale mne na tom až tak moc nezáleží za to že som sa zamilovala do madara,rusa či čecha za to sa ja ani neobesím ani nezbláznim.... len by ma mrzelo že už vtedy ma klamala a dlho by som mu to pripomýnala a vyčítala.

sirinka
30. júl 2008

preco by mal niekto zabudnit na to odkial pochadza a cim je??? preco by tretia a dalsie generacie maly zabudat na svoj povod a geny???? staci, ak by sa prisposobili zvykom krajine, v ktorej ziju, ale preco by sa mali tvarit, ze s tym suvisi aj ich narodnost??? s tym predsa suvisi iba statna prislusnost.
a ze narodbnost ma byt podla matky, lebo ona s dietatom viac komunikuje...vies kolkych otcov tymto urazas...ved dieta ma polovicu genov...presnu polovicu od neho. nasa dcera ma slov. aj cesku narodnost, po oboch rodicoch. viem, ze nie kazdy stat to dovoluje, vtedy si treba vybrat, ale treba sa dohodnut a nie ze po matke a hotovo

vroni
30. júl 2008

Sirinka, sama si to povedala. Ty totižto z nijakého Maďarska NEPOCHÁDZAŠ. Pochádzajú odtiaľ tvoji, povedzme, starí rodičia a máš tam svoj pôvod, korene. Nemala by si na to zabúdať (to myslím všeobecne, nie tebe osobne) a je super, keď si aj tretia a ďalšia generácia udržiava pôvodný jazyk. Môžeš si z nostalgie zvoliť maďarskú národnosť, viaže ťa k nej koniec-koncov rodinná minulosť. Ale tvrdiť, že si Maďarka je kravina. Pozri sa na svoju dcéru - ona je napol slovenka, napol češka. Keď si ona raz vezme Čecha a jej vnučka tiež (napríklad), budú tvoje pravnúčatá ešte stále Slováci? Nebudú. Budú mať aj slovenské korene, ale Slováci nebudú. Možno budú mať k Slovensku pozitívny vzťah, ale nebude to ich krajina, ich domov, ich reč. A inak to nie je ani s Maďarmi.

kaluha
30. júl 2008

ja som nepovedala že musí.tam v zátvorke je ak sa nedohodnú inak.aj moj muž sa venuje našim detom a hovorí s nimi aj po slov. aj po mad. ale na materskej som s nimi doma ja a čo poznám v okolí rodinky všetky deti sú aj naviazanejšie na matku asi nie preto že sa im nevenujú a viem že aj otec sa im venuje a v jednom prípade viac ako matka.inak podla mna v každom normálnom vztahu sa ludia ktorí sa majú radi vedia dohodnút o všetkom aj o národnosti,ved aj meno vyberajú obaja rodičia,školu........tiež zvolia spoločnú výchovu.... .
a o tej dvojitej národnosti prvý raz počujem.to nieje zlé.ale ako to je ked si napríklad čecho slovák vezme nemecko madarku ich dieta by bolo čo? aby to bolo spravodlivé všetky štyri? však časom by k občianskemu museli vymysliet aj národnostnú kartu. myslím tiež že by nikto nemal zabúdat na to aká krv mu prúdi v žilách ale mal by vediet že je rovnako červená ako ostatných ludí akejkolvek národnosti.a vačšina ludí pozná svoj povod pár generácii dozadu a nemyslím si že by sa normálni človek nepíšil všetkými ktoré má a nieto že by tajil.Moj muž je čistý madar a nikdy ma nenútil hovorit madarsky ja mu často odpoviem po slovensky alebo aj opačne on mne po slov. a ja madarsky no a čo? všetko je o tolerancii.napríklad vezmeš si chudého a priberie povedal ti že raz bude tučný,alebo nefajčiar začne fajčit no dobre nieje to to isté ako národnost ale naznačujem tým že dá sa prisposobit vsetkému a danculik však s tebou po slovensky hovorí? tak v čom je problém spoločné akcie?ja neviem ako často chodíte ale keby si raz nešla a muž by povedal že zato že sa necítiš dobre ked nerozumieš tak by to svokrovcom trklo a ked ani tak čo tak sa opytat priamo ich že čo majú s tebou za problém?

sirinka
30. júl 2008

vroni no nakoniec to asi bude tak, ze kto sa cim citi viac byt...moj muz ma mamu moravanku a otca madara a sam sa povazuje za slovaka. ale vzdy s hrdostou rozprava o tom, aka krv v nom koluje... 🙂

darina77
30. júl 2008

Zbytočne sa tu hádame, u dancúlika to len na povrchu vyzerá ako národnostný problém. Prečítajte si ešte raz jej príspevky, je evidentne prchkej povahy, svokru pošle do riti, nakričí na nich , čo čakala potom akú reakciu?
Kebyže nie maďarčinou, tak si robia prieky iným spôsobom.
Myslím si, že hádať sa tu o maďarčine a slovenčine v dnešnej dobe keď sa nám otvára svet je malicherné. O pár stoviek kilometrov ďalej sú nám maďarčina aj slovenčina na nič.

sirinka
30. júl 2008

darinka my sa nehadame, my len plamenne diskutujeme.. 😉 😀 a s danculikom mas zrejme pravdu...

vroni
30. júl 2008

Sirinka, s týmto súhlasím (aj s charakteristikou národnosti aj s plamennou diskusiou 😀 😀 😀 )

deina
30. júl 2008

Ahoj Osa. 🙂 A to nebolo pocut, ze je tvoj manzel Madar? Na vacsine ludi to pocut poriadne, to sa neda zakryt. Ako som uz pisala, som zo zmiesanej rodiny (otec je madarskej narodnosti), takze problem s dorozumenim nemam. Ale je mi divne, ze mnohi Madari davaju deti do madarskych skol a ani si neuvedomuju, ako im tym ublizuju. Neskor je to pre ne velka nevyhoda, ze neovladaju poriadne slovencinu. 😔 To mu nedovol. Porozpravaj sa s nim o tom, vysvetli mu to, hadam pochopi.

Podla mna tu na juhu neexistuje clovek, ktory by bol cisty Madar alebo cisty Slovak. 😕 Nepoznam jedinu rodinu, ktora nie je aspon trosicku zmiesana.

maja22
30. júl 2008

JA som tiež z juhu a poznám zasa dosť nezmiešaných manželstiev - myslím čisto slovenských... Napr. v našom rodokmeni som zatiaľ Maďara nenašla, hoci starkého rodinu neviem prečo prezývali Maďaroví 😅 Žeby predsa? 😀

deina
31. júl 2008

Ved je to jedno, nezalezi na tom, ci je clovek Slovak alebo Madar. 🙂 Je to o ludoch.

osa
31. júl 2008

deina, bogarik 😉 Nie nebolo pocut, vie po slovensky perfektne ako jeden z mala uplne bez prizvuku... Problem mozno len dva dve, ale to nie je problem len madarov...😉 V Kosiciach vie po madarsky vela ludi, tak som tomu nevenovala pozornost, ze vie madarsky... A jeho rodicia su v takom pokrocilom veku, ze to, ze hovoria madarsky sa mi zdalo normalne 😅

danculik
autor
31. júl 2008

No ahojte..vidim ze sa to tu rozpútalo dostatočne dobre.Aby som vás upresnila na jednu vetu...Oni somnou rozprávajú už viac než rok tak ,že sa bavia iba po maĎarsky a keď som to už nevydržala až potom som poslala svokru do r***......(ale poslala som ju tam aj kôli tomu že sa mieša do života)takže v tom problém nie je ,že preto rozprávajú po maďarsky v mojej prítomnosti a mňa majú na háku...

Ďalšia vec čo ste asi nepochopili je,že preto som pýtala od manžela nech mi ukáže doklady o tom,že je slovák...pretože bolo jasné že tam niečo nehra ked vie aj po maďarsky..vždy sa obraňoval tým,že on je slovák ale že rozpráva sem-tam po maďarsky lebo dedko tak vie..že ho naučil..a dokonca aj školy má slovenské....neviem odkiaľ máte to že sa bil do hrude že je maďar....ak ste to pozorne čítali..tak on sa práveže bil do hrude že je slovák až raz sa jeho sestra prekecla na jednej oslave že je maĎar....dokonca to aj jeho rodina hrala...

OSA:..ty asi vieš o čom hovorím...ako som čítala tebe tiež manžel niečo také zatajil že?....smutné....asi vieš aké to je...ty to berieš z tej dobrej stránky ale mne to tak trhá srdce..a prečo by malo moje decko chodiť do maďarskej školy??kto sa bude s ňou učiť?..ked ja neviem po madarsky...a ako sa bude somnou rozprávať?...bože však to je nemysliteľné....

digysa:...ďakujem za podporu🙂....aj tebe ella 1....asi máte na to taký názor ako ja_🙂

Ja len ešte chcem dodať...manžel sa somnou o tejto téme viacej baviť nechce ..pílim mu tým uši každý deň...a povedal,že stačilo...a včera som mu povedala ,že je jeden maďar, tak sa urazil...a nebaví sa somnou..a v zápäti na o hovoril po telefone zo svojou matkou po maďarsky...a potom to už nevedel ako uhrať...tak iba sklonil hlavu a povedal prepáč...a uzatvorila som s ním dohodu, že na všelijaké oslavy a návštevy bude chodiť sám,pokiaľ sa tam s bude hovoriť po maďarsky....a keď mu to bude vyhovovať tak prosím...