Maďarsko - slovenské manželstvo. Ako sa prispôsobiť?

danculik
28. júl 2008

Ahojte už dlhšiu dobu pasujem s problémom s ktorým si neviem vôbec rady.Mám manžela ktorý mi tvrdil že je Slovák a vyplávalo na povrch že je Maďar,hoci mi tvrdil a ukazoval že má aj pas aj občiansky slovenské aj školy navštevoval slovenské...ok uverila som.Lenže raz sa prekecla jeho sestra na nejakej rodinnej slávnosti však mi sme Maďari...a on ostal ticho ako mucha..som myslela,že dostanem v tom momente infarkt.Chápete?Žijem s mužom ktorí mi tvrdil dlhé roky pred tým než sme sa zobrali, že je Slovák a on je Maďar! To by nebolo nič,ale keď sa konajú nejaké slávnosti -oslava narodenín,menín,vianoce atď...tak sa u nich rozpráva maďarsky!Samozrejme že v mojej prítomnosti iba niektorí "pochopia"že ja neviem maďarsky tak sem -tam niečo povedia po slovensky.TEraz cez víkend sme boli akože na "guláši"...s manželovými rodičmi (svokru a svokra neznášam)aj s jeho ďalším príbuzenstvom....vopred sme sa dohodli ,že sa mi manžel bude venovať a že mi bude prekladať keď nebudem rozumieť keď sa "náhodou"bude rozprávať po maďarsky.Preložil mi dve vety aj to iba na začiatku,potom sa venoval svojej rodine a rozprával aj on po maďarsky!!!!na mňa a dcérku sa vykašľal , nikto mi nič neprekladal ,veselo sa každý bavil po maďarsky a ja som stála iba ako soľný stĺp a venovala som a dcérke....a iba čo svokra vkuse do mňa hučala daj jej to a hento a tamto....som ju poslala surovo do riti!..tak si predstavte že za celý deň som prehovorila 10 viet!!!!!!manžel sa veselo bavil na mňa sa vykašľal...a nakoniec som vyšla z toho ja tá zlá!!!!ja som ta najhoršia lebo neviem po maďarsky....no chápete????že ja sa neviem začleniť do kolektívu...ale preboha ako,keď ja neviem maďarsky!!!...už ku koncu som bola taká vytočená,že som na nich skričala,že neviem po maďarsky že či by nemohli po slovensky a nikto nič..ešte manželova babka,že ja sa mám učiť po maďarsky!!!!...a tak isto to bolo aj na svadbe...kde bola moja rodina a oni mali v paži hovoriť po slovensky...však načo!!!..no povedzte mi prosím vás ako s tým bojovať...už nevládzem sa o tom istom stále dookola hádať...neviem čo ďalej...

lefika
6. aug 2008

effie, tu ale nejde len o prizvuk, ale aj o vyrazy 😉

effie81
6. aug 2008

No ved hovorim prave o tom.Na Slovensku hovori pomerne malo ludi spisovnou slovencinou.A strasne vela Slovakov neovlada ani pravopis.

lefika
6. aug 2008

effie, tak to je ich hanba. ja proste toto nemam rada, a je mi dost jedno, co ide o slovencinu, madarcinu alebo hotentotstinu. raz je to moj materinsky jazyk, tak sa naucim spravne pouzivat aspon ten, ked uz iny nie...
a ta manzelova babka prirovnavala normalnu a "slovensku" madarcinu ako keby poliak o sebe prehlasoval, ze ved on vlastne hovori po slovensky 😀

eva7780
6. aug 2008

effie to nie je halo,to som len skonstatovala co som si vsimla za tu dobu ako som vydata,ze ani moj manzel mi nevie prelozit daky film,napriek tomu ze je madar.nemam nic proti madarom

effie81
6. aug 2008

No vidis,tak potom nemusis verit vsetkemu co pocujes,ked si to nevies overit 😉

eva7780
6. aug 2008

vsak ani neverim

lefika
6. aug 2008

effie, nechapem 😕
nemam to len z jedneho zdroja, samozrejme. zatial kazdy madar, ktoreho som stretla, sa na galantskej madarcine bavil 😉

eva7780
6. aug 2008

a nie len na galantskej,vravime len vlastne skusenosti 😉

gerena
6. aug 2008

sorry, na galantskej madarcine sa aj ja bavim, aj ked som madarka.........ale v dobrom 🙂 🙂 my z vychodu rozpravame inym narecim.......ale ja napr. ovladam aj madarcinu aj slovencinu na dostatocnej urovni, pri pisani mi sem tam nieco ujde tak ako kazdemu...........a preklad z jazyka do jazyka suvisi skor so slovnou zasobou
ci mam prizvuk, ktomu by sa mohla eva7780 vyjadrit...........naposledy som pocula ze vraj mam ukrajinsky prizvuk....hoc nezusim kde by som ho nabrala 🙂 🙂

eva7780
6. aug 2008

ahoj gerena ty si uz slovenka ako repa,keby som nevedela tak ani ma to nenapadne ze si madarocka 😉

gerena
6. aug 2008

evy nesranduj.........to je katastrofa 😉 😉

ka4
7. aug 2008

je my smutno že v dnešnej dobe ešte niekto niekoho odsudzuje za to že hovorí iným jazykom ako on/ona.dranculík na tvojom mieste by som sa zamerala radšj na sebaa tam hladala chybu a nie tu vykrikovala na maďarov že sú taký a taký.a ty si aká?teraz by sme my maďarky mohli na slovákov že nadávať lebo nás odsudzujú????jto by bol bludný kruch

lefika
7. aug 2008

ka4, ja by som tiez nadavala, keby niekto predo mnou uplne zamerne hovoril recou, ktorej nerozumiem. par ludi mi to uz urobilo, ako som pisala: vedia velmi dobre, ze madarsky nerozumiem a ignoruju to. taki ludia v mojich ociach veeeeelmi klesli. uplny vrchol bol v tom mc: normalne sa so zenskou rozpravam, zrazu pride madarka, oni sa zacnu bavit po madarsky a ja sa citim ako piate kolo u voza 😠 a pritom po slovensky vedia obe velmi dobre, kravy sproste 😠 😠

darina77
7. aug 2008

lefika, lenže ty nadávaš konkrétne na tie dve, ale dancúlik na celý národ. A to je ten rozdiel.

nika251
7. aug 2008

Ahoj. No neda mi nevyjadrit sa. Ja som polo madar, polo slovak. A manzel je madar. Jeho rodina su tvrdí madari- inac ako madarsky neceknu. Obcas ma to stve, pretoze nechcem aby z nasho syna vyrastol tvrdy narodniar- ci uz madar, ci slovak. Chcem, aby miloval oba jazyky rovnako a aby vedel oba dokonale- ved miluje rovnako matku i otca
Ale- ked sme s jeho rodinou a neviem sa dobre vyjadrit- jednoducho hovorim slovensky a kedze s nimi vychadzam dobre, snazia sa so mnou dohovorit. Myslim si, ze ak by si preukazala nejaky ten zaujem o priatelsku konverzaciu tak by sa nasiel dakto kto by sa s tebou CHCEL rozpravat a nenechali by ta stat. Mozno sa tvaris nastvane, prilis narodniarsky a rodina takto reaguje. Ved ak chodil manzel do slovenskej skoly tak to az take hrozne byt nemoze. Ale ak si nanho nastvana prave preto ze je madar tak s tym nepohnes- mozes sa aj na hlavu postavit, on uz iny nebude. A mozno by si sa fakt mohla trosku ucit madarsky- nemusis vela, ale ked preukazes volu tak mozno sa k tebe bude inac spravat aj on. Mozno sa pred rodinou preriekol a povedal im o tvojich reakciach na jeho narodnost a tot odpoved. Samozrejme, ani on nemoze pozadovat, aby si sa vzdala svojho. Ale manzelstvo je o kompromisoch. Nemilujme dakoho preto ze je slovak, madar, cech... Millujme ho preto aky je.
Ale zas ignorovat by ta v ziadnom pripade nemal- toto jedine by som mu ja osobne dala vyzrat! Jazyk - narodnost nie, ale ignoranciu urcite hej.

mechurik
7. aug 2008

moja. moj byvaly bol talianskej rodiny, ale ked sa bavili po taliansky, a zistili, ze mi to vadi, hned presli na slovinu troska, alebo nemcinu. tej som rozumela. snazili sa predomnou rozpravat nemecky, lebo to bolo medzinarodne.
takze je to o tolerancii rodiny, a ten tvoj manzel sa ta mal zastat, a poprosit ich aby sa rozpravali slovensky, alebo aspon anglicky, nevidim dovod, preco by si sa mala naucit madarsky. ale na druhej strane, uz som si sla kupovat taliancinu, keby sa nerozisiel, chcela som ho prekvapit, ze daco viem. tak ho skus milo prekvapit🙂 a hlavne - aj on by sa mal snazit ta ucit, nie ze ty sama 😉

sestri
7. aug 2008

nika...máš pravdu...máme kopu kamarátov,ktorí majú slovensko-maďarské manželstvo a nemajú žiadne problémy...ono to určite nebude len rečou,musia v tom byť aj iné problémy.

monkula
7. aug 2008

baby a prečo píšete, maĎari.. kde sa narodili? na Slovensku, alebo v MaĎarsku? na slovensku, tak to sú Slováci, hovoriaci po maĎarsky, nie MaĎari...

prasiatko30
7. aug 2008

suhlasim s nikou - myslim si ze ten problem je ovela hlbsi a osobnejsi - rodinny - skor ako nejaky narodnostny problem. inaksie kebyze sa na mna niekto pozera z vrchu preto kto som a akym jazykom rozpravam tiez by som ho mala na haku a ignorovala ho 😵

nika251
7. aug 2008

Monkula- ja to beriem tak, ako to pises ty, ale manzelova rodina je z MR len manzel a jeho mama sa narodili tu. Ale suhlasim aj s tym, ze zakladne pravidla slusnosti, hovoria o tom, ze ak dakto nerozumie reci vacsiny a ta ovlada jazyk ktoremu rozumie, je vecou slusnosti hovorit tak, aby mu rozumel kazdy.
Digesa, zelam vela, vela stastia a trpezlivosti pri hladani vychodiska

buffinko
7. aug 2008

aj ja si myslim, ze danculik ma v manzelstve aj ine problemy ako len tento "narodnostny" - ktory sa podla mna pri troske snahy a kompromisov z oboch stran da urcite riesit. a verim, ze sa im ho aj podari vyriesit.

inak - ked ste tu baby reagovali na madarcinu v GA - no neviem, ci sa da vyhlasit, ze madarcina z ulic mizne. vonku sa stretavam hlavne s madarcinou, dokonca moj muz sa smeje, ze tu sa kazdy psik a dieta vola "ďere" resp. "ďere ide" 😅. je aj fakt, ze maloktory clovek odtailto sa dohovori s madarmi. ked sa u nas v robote robili skolenia, ktore viedli original madari, musel prist niekto prekladat, lebo vacsina nerozumela... na druhej strane som si nevsimla, ze by mladi ludia v ga neovladali slovencinu - vedia ju velmi dobre a rozpravaju perfektne, bez prizvuku. starsi ludia - to uz je trosku o inom, ale v drvivej vacsine aj oni v pohode. bohuzial s tou toleranciou je to uz bieda - ja tiez ovladam polstinu, anglictinu, nemcinu, no nemam potrebu to pred niekym demonstrovat, aby videl, ze on je len chudak, ktory dany jazyk neovlada... to na vyske sa mi stalo, ze za spolubyvajucou prislo dievca, ktore skoro ani neceklo, panabeka, to bol rozhovor. ona sama bola nestastna, ze nevie dobre po slovensky... dalsi jazyk, hocijaky je velke plus pre kazdeho, no ale ked neovlada jazyk krajiny, kde zije, sam sa uzatvara do urcitej komunity.

buffinko
7. aug 2008

...dievca, ktore skoro ani neceklo po slovensky, .... 😅

lefika
7. aug 2008

buffinko, no a vyske to bola sranda; nejeden krat sa stalo, ze niekto z ds opakoval rocnik, lebo vyletel zo skusok len kvoli tomu, ze nerozumel zadaniam, pripadne sa nevedel vyjadrit po slovensky. ale aspon im konecne doslo, na uzemi akeho statu sa nachadzaju 😝
a presne ako pises, ja tiez necitim potrebu demonstrovat svoje jazykove znalosti: to akoze teraz ked sa stretnem s niekym, kto vie po francuzsky, tak s nim budem tak rozpravat, aby som dala ostatnym najavo svoju nadradenost? riadne uboheeee...

effie81
7. aug 2008

To prekladanie z madarciny do slovenciny ide tvojmu manzelovi tazko kvoli rozlisnej slovnej zasobe.Zo slovenciny sa da ovela lahsie prekladat do madarciny ako naopak,lebo madarcina ma ovela bohatsiu slovnu zasobu ako slovencina.
Monkula opravim ta,my sme madari zijuci na Slovensku,toto by ste si nemali mylit,lebo my nikdy nebudeme slovaci.
Kto si mysli,ze ho ohovaraju,ked sa vedla neho druhi rozpravaju jazykom ktoremu on nerozumie,ma bud pocit menejcennosti alebo naopak,mysli si o sebe az moc..kazdy vychadza zo seba..ja neohovaram ludi ktori nerozumeju reci ktorou prave hovorim.Ani si nenamyslam,ze by ma niekto ohovaral komu nerozumiem...Ale kto je plny predsudkov ten najde problem aj tam kde nie.

lefika
7. aug 2008

effie, ale tu vobec, ale vobec nejde o nejake ohovaranie(ja som si to napokon ani nikdy nemyslela), len o to, ake je to strasne neslusne. ja som to tu uz pisala, ale vo vsetkych krajinach a situaciach sa to povazuje za vrchol drzosti, a nasi madari budu vynimka??? doma a medzi sebou si kvakajte ako chcete, ale ked vam niekto nerozumie, tak sa laskavo uvedomte!

ka4
7. aug 2008

a načo ide ona medzi maďarov keď ona nerozumie.ich je viac a sú doma tak sa rozprávajú po maďarsky.nech sa naučí však sa vydala za maďara a nech mi netvrdí že nevedela keď on niekoľkokrát sa prekecol po maďarsky.Nech ma už nes..e.Nech si doma vyrieši problémy a nebojkotuje tu maďarov a slovákov.
lefika oni sú doma tak sa rozprávajú po maďarsky.
neviem či si si jej príspevok prečítala a uvedomila si si že ju by ignorovali aj keby vedela po maďarsky a rozumela by čo hovoria.Tu ani neide o to čo kto rozpráva a ako.To ju aj manžel ignoruje aj po slovensky.

lefika
7. aug 2008

ka4, co sa danculik tyka, tak tam je to viac-menej jasne, ze problem nie je len v jazyku. aj som to sem pisala, ze ja som mala so svokrovcami rovnaky problem a zvladali ma ignorovat v pohode aj po slovensky 😉
a mimochodom, ked k nam na navstevu prisla babkina kamoska z nemecka, tak sme vsetci sprechovali, ako sme len vedeli, bez ohladu na to, ze sme boli doma. takisto oni ked ju na oslavu pozvali, tak ako hostitelia maju dbat o to, aby sa tam citila dobre, alebo aspon znesitelne.

ka4
7. aug 2008

no ale mne sa už zdá že ona je celkovo proti maďarom,však píše že fuj maďari,tak čo chce od nich ja by som snou dvere vyrazila keby prišla ku mne,tak nech je rada že ju do domu pustia.neviem ako by si ju ty znášala keby tak o tebe alebo o niekom z tvojej rodiny rozprávala.Možno že ešte nepochopila že ju tam nechcú.ja jej nerozumiem,že keď niekoho nenávidí a sa tam ešte pchá.ja by som sa nich vykašlala keby sa ku mňe niekto takto spával ale asi majú nejaký dôvod.

lefika
7. aug 2008

ona sa tam nepcha, ved pise, ze chodit tam nechce, ale manzel ju nuti, ze potom nepusti ju k jej rodicom...co je tiez chore podla mna 🙄

ka4
7. aug 2008

no však celé my to je divné neviem čo vlastne chce keď tam nechcem chodiť tak ma tam ani nedostanú a to keby my manžel povedal tak sa od neho odsťahujem.ale nemala by to vcelkovo zvaliť na maďarov ale nech sa normálne snimy porozpráva a nie povyšenecky.podľa mňa tam je 100% niečo iné