Mám iné priezvisko ako moje dieťa

andrad
14. okt 2013

Ahojte, za normálnych okolností by ma to, že mám iné priezvisko ako moje dieťa netrápilo. Keďže som s priateľom otehotnela nečakane, podpísali sme na matrike, že dieťa bude mať meno po ňom. Svadbu sme plánovali, iba sme ju trošku odložili kvôli pôrodu atd o rok-dva. Veci však nabrali zvláštny....smer a namiesto svadby sa rozchádzame. Problém ostáva ten, že ja a dcérka budeme mať odlišné priezviská, nemá ešte ani 3roky a dnes sa ma začala pýtať ako sa volám a ked počujla ze inak ako ona, povedala "nie mama, ty nie si xy... ty sa volas ako ja". Viem, že po rozvode je možnosť vrátiť svoje dievč.meno aj dieťaťu, ale v prípade druh-družka sa nedá niečo robiť? Nemáte niektorá skúsenosť?Od neho súhlas na zmenu priezviska určite nedostanem... Bojím sa aby z toho malá nemala traumu, aby sa jej deti v školke-škole neposmievali, aby na letisku neskumali ci je naozaj moja, aby som nepotrebovala na vsetko suhlas otca ktory ma rovnake priezvisko ako ona... Poradte prosim. Dakujem.

evelynm
14. okt 2013

@vieruna , rovnaka stara konzerva s tebou suhlasi 🙂

ginger_fox
14. okt 2013

@aurorag nie, nie je to tak. Rodicia sa mozu dohodnut ake priezvisko bude mat ich dieta.

kykka
14. okt 2013

Suhlasim s vami. Aj pre mna manzelstvo nieje len akt, ale v dnesnej pravnej spolocnosti manzelstvo znamena o cosi viac ako iba papier. Su to napriklad aj manzelkine prava na majetok, v ktorom byva a strasne inych vela pravnych veci, ktore vlastne zenu zrovnocennuju s partnerom. Ked sa dvaja nezoberu a maju dieta, sice tvrdia okoliu, ze manzelstvo je iba papier, ale vlastne v tom samom vnutri manzelstva existuje stale nejaky komplex menejcennosti a obrovska neistota, kedze pravne si vlastne ako partneri nepatria. Stale tam medzi nimi bude nieco chybat a pre spolocnost stale budu akosi nekompletni "manzelia". Ja by som nevedela zit s mojim a hovorit si, ze ja som IBA jeho priatelka. Som jeho manzelka a citim sa byt tymto rovnopravna zaroven s nim. Vsetko, co mame je pravne spolocne, nielen jeho, ale aj moje a dieta vyrasta v duchu spravnej rodiny... Naco si najprv ludia robia dieta a az potom sa beru, alebo vobec neberu, aj tak stale na tu neistotu a cachre - machre okolo toho doplati najma dieta. A ked sa rozidu, ako to poriesia s alimentami na dieta, ked niesu zobrati? Dalsie problemy. Fakt tu nieje coho sa zastavat. Manzelstvo je a bude jednou z najpodstatnejsich veci pre ludstvo...
@seraa
@evelynm

sue
14. okt 2013

Súčasťou sobáša je aj vyhlásenie, aké priezviská budú manželia používať - na SK je výnimkou, že by manželia používali dve priezviská, alebo že by si ponechali svoje priezviská, ale zákon to nevylučuje a v tom prípade dieťa má také priezvisko/á ako manželia...ak rodičia nie sú manželmi, tak buď pred alebo po pôrode vydajú súhlasné stanovisko o mene a priezvisku dieťaťa a na základe toho je urobený rodný list...dá sa to meniť aj v priebehu života, ale vždy súhlasným stanoviskom...
+ priezvisko nijak nesúvisí s otcovstvom dieťaťa - t.j. dieťa môže mať priezvisko matkinho nového partnera napr. - ak sa na tom dohodnú rodičia a práva a povinnosti otca dieťaťa to nijak neohrozí...

cawes
14. okt 2013

@evelynm ja som nepovedala ze treba zit na hromade ako neaky kocovnici bez pravidiel, len nechapem preco sa to hned musi odsudzovat ked sa niekto nezosobasi?
AJ pre mna je to nieco viac ako len papier a peniaze, a ako hovoris to ci sa vydam ci nie mi nezaruci 100%stastie. Nie kazdy sa hned moze zosobasit, resp. zosobasit sa z mojim mozme aj zajtra ale jednoducho ked mam nieco vysnivane a chcem to inak preco by som to mala robit ?? A ked sa takto rozhodnem zit lebo nato mam dovody tak hned tu musi niekto pisat ako nechape taketo zeny atd. Tak ale prepac ak ma nato niekto dovody tak preco nie?
Ved to neni len tak zobrat sa a ist sa sobasit, ci asi ja tomu nechapem lebo pre niektore je to asi tak ist sa zosobasit a potom je tu xy tem o rozvodoch. 😀

cawes
14. okt 2013

@kykka nic v zlom ale zabila si tvojim prispevkom. Ja sa voci mojmu vobec necitim menejcenna, ani voci okoliu.VObec nemam problem s tym ako ma predstavuje väcsinou povie to je moja zena a nikto to viac neriesi. Ako neviem preco ked sa nezoberieme by som nebola rovnocenna svojmu partnerovi hm to by som bola rada ak by si mi vysvetlila. CO sa tyka majetka tak sa vsetko da poriesit ak clovek chce.
Nemam pocit a sorry ale je to blbost ze by teraz moje dieta vyrastalo v nespravnej rodine. Vsetko mu davame tak ako by sme mu davali keby sme boli svoji. AKo neviem ci dieta to na nas neako vidi ze nie sme manzelia ?
A na otazku alimentov no predstav si ze akonahle sa maly narodil tak tym ze nie sme manzelia sme museli poriesit najprv alimenty_ Takze sme museli vypracovat navrh kde sa pomocou socialky urcilo kolko v pripade rozchodu mi bude platit. Takze dieta na nic ale na nic nedoplati. JEdine co nemam ako maznelka je to ze ked sa rozideme plati len na dieta a nie na mna.

alenah31
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
evelynm
14. okt 2013

@cawes , suhlasim, nie je to len tak sa zobrat a ist sa sobasit. Rovnako ako nie je len tak priviest na svet dieta. Asi to bude ozaj tym, ze mam tradicne predstavy, najprv sbadba, potom dieta 🙂 . Nevnucujem moju predstavu nikomu, respektujem, ze niekto to vidi inac a tesim sa, ak zas druha strana respektuje moj nazor 🙂 .

vieruna
14. okt 2013

@cawes prepac, nepisala si mne, ale neda mi.... A mat dieta je len tak??? Co sa tyka zavazkov, tak voci svojim detom ich povazujem za najsilnejsie. My sme zobrati, viem, ze mi to nezarucuje 100% stastie a vernost a to vsetko. Viem aj to, ze sa ludia schadzaju a rozchadzaju. A ked sa to nedajboze stane mne, tak viem, ze som s tym clovekom aj tak na cely zivot zviazana prave kvoli tym detom

cawes
14. okt 2013

@vieruna a ja akoze s mojim nie som zviazana na cely zivot ci co si chcela povedat?
a ja neviem ja som nikde nepisala ze dieta je mat len tak, a ani som nechcela aby to tak vyznelo ak to tak vyznelo. Ja som urcite nemala dieta len tak, bolo planovane!
nie vzdy sa podari sa zosobasit a potom otehotniet. resp nie vzdy vsetko ide podla planu a tradicnych predstav. Ale zato tu nikto nemusi pisat ze je zena menejcenna vo vztahu ked neni vydata. A ja tiez povazujem svoj zaväzok voci mojmu dietatu za najsilnejsi len nechapem ako co ked mam papier, slub, sobas tak je to nieco extra????
teraz ako nie som clovek, nie som zena, nie som plnohodnotna matka lebo nie som vydata???

katfan
14. okt 2013

sice sme odbočili trošku,ale nedá mi.my niesme zosobášení,lebo na to nemáme financie,riešime hypotéku,splatenú ju budeme mať za 5 rokov,vezmeme sa potom.máme 2 dve deti.náš vťah je úplne plnohodnotný a s definíciou rodiny to nemá nič spoločné.
inak deti majú priezviská po ocinovi,zmena priezviska sa rieši cez súd

katfan
14. okt 2013

@cawes nerozčuluj sa,tu je ti to prd platné.proste niekto má zastaralé a radikálne názory,s tým nič neurobíš.hlavne že my nevydaté sme spokojné.a nemusíme riešiť rozvod 🙂

cawes
14. okt 2013

este musim napisat jednu podstatnu vec, predtym nez zase niekoho napadne mi tu pisat, ako sa mam citit menejcenna, alebo ako resp zena bez sobasa neni rovnocenna s partnerom, ako dieta trpi a ako dieta neni vychovavane v ,,kompletnej,, rodine.
Takze ja sama aj moj sme obaja za sobas, slub, tradicie a to co k tomu patri. Urcite predtym nez zacneme planovat druhe babätko bude svadba, za kazdych podmienok. Na Slovensku nezijeme, takze organizacia nas stoji velku namahu kedze svadbu chceme tam, pomerne väcsiu, neda sa mi vsetko obehat, zistit za par tyzdnov, mesiacov. Popritom obaja pracujeme a ja este robim vysku takze tiez vhodny termin je problem.
Ja som chcela len poukazat nato ze netreba hned odsudzovat a robit zaver z toho ze neboli svoji, resp. hned poukazovat nato co vsetko ja robim zle ked nie som vydata. To ze napr. ak sa nieco stane nedostanem vdovske viem, a ako co???
papier mi nic nezaruci, ani slub a ani tradicia mi to nezaruci a predpokladam ze aj zakladatelke to nepomoze ci boli manzelia alebo nie, ak raz chce zmenit meno, tak predpokladam ze postup pri zmene je rovnaky ako keby boli manzelia a aj ked nie su ci? ved suhlasit musi tak ci tak

cawes
14. okt 2013

@katfan ha asi tak, dobre si buchla klinec po hlave. Ale vies kedze nie ste svoji a mate dve deti tak vies ze nezijes v kompletnej rodine a deti tym trpia??

katfan
14. okt 2013

@cawes ano,som si vedomá,že strašne trpia,kedže nevidia zarámovaný náš sobášny list 😀 ale najviac ma bavia ženy,ktoré sú hrdé,že sú vydaté,ale plačú,že musia bývt u rodičov,lebo nemajú na to,aby sa osamostatnili.a na svatbu za x tisíc mali?tak asi tak

evelynm
14. okt 2013

@cawes , vidis a mne sa podla tvojich reakcii zda, ze prave ty odsudzujes, ak ma niekto iny nazor ako ty. Branis sa, akoby ti niekto svojim odlisnym nazorom ublizoval.

evelynm
14. okt 2013

@katfan , naco sa hnevas? staci respekt k odlisnemu nazoru - a ten vobec nemusi byt zastaraly, ci radikalny. Kde je napiasane, ze prave ten tvoj je ten spravny? Alebo moj je najspravnejsi? Nikde.

katfan
14. okt 2013

@evelynm veď ja sa nehnevám,ani som nenapísala,že niekoho postoj nie je správny.to bola moja reakcia k postojom niektorých ludí,ktorý vzťah bez sobáša odsudzujú.

kykka
14. okt 2013

@katfan Ty si velmi moderna, to my zastarale sme vydate a preto sme nestastne 🙂)))... Ci tajomstvo skveleho vztahu je nevydat sa? 🙂 Nechapem, co si napisala. Precitaj si to este raz po sebe... 🙂 aspon nemusis riesit rozvod... Uz sa to u vas schyluje ku rozchodu, ze si v takej zvyhodnenej pozicii, ze nemusis riesit rozvod? Ci nechapem vazne.
Ale teraz iba ako to vidim ja. Som velmi pysna, ze som vydata za muza, ktoreho zo srdca milujem, a ktory je otcom mojho dietatka. A to sme sa uz tiez osamostatnili, mame svoj dom a tiez platime uver...Som jeho zakonita manzelka. Vsetko, co mame a vsetko co nadobudneme je nase spolocne. Citim sa, ze mu patrim, mam jeho meno a odo dna, odkedy sme sa zobrali, prestala som byt iba jeho priatelka. Postupila som vyssie - som jeho manzelka a vazim si toho. Nasa rodina, okolie, skolka a praca a hlavna urady, nas beru ako jeden celok - zakonita a pravna rodina. Citim sa v manzelstve kompletna a sme spolu 10 rokov, a pre mna je to ten najlepsi muz pod slnkom...

evelynm
14. okt 2013

@katfan , toto je nedostatok internetovej komunikacie. Na mna tvoje reakcie posobia ako nahnevane, ty to tak mozno nemyslis. A ak by sme sa rozpravali osobne, mozno by sme nasli zhodu 🙂 . Pekny den 🙂

vieruna
14. okt 2013

@cawes ja neodsudzujem ludi, ktori ziju nadivoko, ani si nemyslim, ze nevydate zeny su menejcenne a uz vobec si nemyslim, ze dieta z "nekompletnej" rodiny niecim trpi. Ja som z rozvedenej rodiny a dovolim si povedat, ze sa nam nemohlo lepsie stat, ako to, ze sa mama rozviedla. Ja osobne som za tradicne hodnoty a tradicnu rodinu, ale to neznamena, ze chodim s transparentami a robim osvetu, ze ten, kto nie je zosobaseny, pojde do pekla. Zial moje skusenosti z okolia mi dokazuju, ze ti, ktori vyhlasuju ako na vztah nepotrebuju papier a podobne, si len uplne obycajne nechavaju otvorene zadne vratka. Cest vynimkam. Ty tvrdis, ze si za sobas a za tradicie, tak myslim, ze sme na jednej strane nie 😉 Ale sme vyrazne odbocili od temy 😎
Mojim prispevkom som komentovala tvoju vetu : Ved to neni len tak zobrat sa a ist sa sobasit, ci asi ja tomu nechapem lebo pre niektore je to asi tak ist sa zosobasit a potom je tu xy tem o rozvodoch.

cawes
14. okt 2013

@evelynm ¨ja ze niekoho odsudzujem??? a to si kde vycitala, lebo ako ja vobec nikde ani v jednej vete som neodsudzovala nikoho, ani som nebranila nic a ani sa necitim ako by mne osobne niekto ublizoval. Len ma nahneva ked tu niekto napise ze deti vychovavane v nemanzelskom vztahu trpia! Alebo ze zena ktora nie je vydata je menejcenna ako sorry ale musis uznat ze to je kus od veci.
Ja akceptujem kazdeho nazor ale nie takyto primitivny! Kazdy ma ine priority, pre niekoho je svadba to prve a posledne a ma stastny zivot, pre niekoho je svadba posledne a tiez ma stastny zivot no a pre niekoho je svadba uplne sväta a za par rokov riesi rozvod. Ale to neni podstata temy, len som chcela poukazat nato ze aj bez svadby sa da vies a vychovavat deti v uplne normalnom plnohodnotnom vztahu vsetko ma svoje plus a minus.

andrad
autor
14. okt 2013

@angua27 ano aj mne sa to teraz stava, ze ma volaju dcerk.priezviskom, ja mam skor obavy do buducna, a nie o seba, ale o malu, aby to nejako tazko nebrala, a aj deti-rovesnici vedia byt zle.. otca lubi, on sa onu bude starat, aspon zatial sa tak javi. Len uz vidim ze to nechape preco sa volam inak, resp to nepripusta, povie mi ze sa tak nevolam a hotovo. A JA priezvisko na rovnake s nou zmenit nemozem, to by si ma musel zobrat...a to urcite nehrozi, hmm to mi veru ani len nenapadlo.

cawes
14. okt 2013

@vieruna no tak potom ok. Vidis ty si z rozvedenej rodiny, a si za tradicie a svadba je pre teba podstatna ja aj moj se obaja s kompletne stastnych rodin ale nemam potrebu sa teraz ist vydavat, a urcite si nenechavam otvorene zadne vratka. Tie si mozes nechat aj v manzelstve. Skor ako som pisala su nato ine dovody 🙂 ale fajn ze sme si to vydiskutovali 😀

mima4
14. okt 2013

@cawes
ale ak tvrdis, ze slub je len prazdne slovo, ci skor prazdne slova a nema to ziadnu vahu, teda slub pred Bohom a svedkami, to je ako keby si pvoedala, ze neverim mojmu priatelovi, neverim, ze co mi slubi pred Bohom bude pravdive a bude sa snazit dodrziavat slub... a preto ho nepotrebujem...

Teraz sme boli na sobasi, tak sme si opat zopakovali aj s mojim manzelom slub (v duchu), a tak som si uvedomila, ze fakt sobas nie je pre kazdeho, pretoze tam clovek take veci slubuje, take vazne veci, ze pokial sa na to naozaj neciti, je lepsie, ked zije vo volnom zvazku, kde moze hocikedy legalne odist a je to v poriadku, bez ohladu, ci ma deti alebo nie, lebo deti by mali byt len v manzelskom zvazku. Ale asi je dobre, ze su aj zeny, ktore nechcu sa zaviazat na cely zivot... asi su to fakt pre ne velmi vazne slova.

gubcikova
14. okt 2013

ja ked som ostala tehotná s prvou neboli sme manželia.malá mala priezvisko po mne.ked mala rok a pol sme sa vzali a potom som menila priezvisko malej.

cawes
14. okt 2013

@mima4 ako ja som nikde nenapisala ze slub je prazdne slovo! neviem kde si to vycitala, pisala som ze respektujem slub aj tradiciu aj sobas.
ale nevadi takych ludi mam najradsej co uplne prevratia slova na uplne nieco ine. Ja som nenapisala ze sa nato necitim ale som vysvetlila ze su aj ine dovody, preco nie ze svadba neprichadza do uvahy ale preco este napr. nie sme manzelia. No a co sa tyka Boha dufam ze mi tu este nenapises ze ked nechcem svadbu v kostole tak to neni taky isty slub ako na urade 😀

kykka
14. okt 2013

@vieruna Ved ano, nie je to len tak sa zobrat a potom riesit rozchod. Ale tiez nieje len tak porodit dieta... Ak si niekto poriadne precita moj prispevok, tak pochopi, ze som pisala, ze vo vztahu, kde maju dieta, ale nie su zobrati, tak vo vztahu existuje nejaky komplex menejcennosti a neistota a je to vzdy tak, poznam viac takych parov, kde su navonok cool a zena sa citi pri tom velmi neista... Ja som to pisala vseobecne O VZTAHU a nie o osobach, nikomu osobne moj prispevok nebol adresovany a nikomu som nenapisala, ze je menejcenny. Takze kto to zobral osobne na seba, tak sa ospravedlnujem. Inac, nech si kazdy zije ako chce. Len neverim a nikdy nebudem, ze zeny matky, ktore ziju s otcom ich dietata a pri tom niesu za neho vydate, su na to hrde a citia sa bezpecne v takom vztahu.. To je len moj nazor, mozno sa mylim. Kazdy nech si zije ako chce, mne je to jedno...

aliza
14. okt 2013

@kykka chcem ta len vyviest z omylu, ziaden pocit menejcennosti v partnerskom vztahu nemusi byt, ani ziadna neistota, ani partnerom nechyba pocit patrenia jeden druhemu...a pod. Neviem, kde si na taketo blbosti prisla. ak si v takom vztahu nikdy nebola, tak aspon nevypisuj somariny. Nie kazda potrebuje toho druheho vlastnit, niekomu patrit, nie kazda potrebuje zaruky a istoty (lebo uz davno vie, ze nic take neexistuje). precitaj si temy o rozvodoch a pochopis....ked muz naschval urobi zo seba nezamestnaneho, len aby nemusel platit, dozvies sa, ze to vobec nie je take jednoduche, ze vsetko je na polku a tak sa pekne podelime.....ako si to ty predstavujes, tak to totiz vobec nefunguje, vacsinou zeny nemaju kam ist, nemaju ako muza vyplatit z tej polky a pod. takze tvoje pravne istoty su ako domcek z karat....Takisto nechapem, co to ma s rovnopravnostou..., to, ci zena a muz budu vo vztahu rovnocenni, je len na nich dvoch, nema to nic spolocne so sobasnym papierom. Kolko je tu na MK vydatych zien a su vo vztahu obycajnou sluzkou, s ktorou muz robi ako s handrou....ziadna ucta, respekt, nic a pritom su vydate. A vies co je najpodstatnejsia vec na svete? laska! nie sobas....treba menej kazat a viac zit skutocny zivot, ktory nie je o zarukach a istotach a o tom, co sa ma a nema....pravidla urcuje spolocnost, cize ludia, nie je to ziadna zaruka toho, ze je to jedine spravne. Sobasny papier nie je list vlastnictva, ani zarucny list 😀. Ja osobne poznam viac pokaslanych manzelstiev, ako nevydarenych partnerskych vztahov.

evelynm
14. okt 2013

@cawes , tym, ze niekoho nazor nazves zastarany, ci primitivny, ho odsudzujes. A reagujes nahnevane.
Ale ved klud, naozaj nie je dovod, aby sme sa dotahovali a hadali. Vies, mne je fakt fuk, kto ako zije, len nerozumiem tomu posudzovaniu, kto ma a nema aky nazor. Len respekt, nic ine to nechce. Pekny den 🙂