Mám iné priezvisko ako moje dieťa

andrad
14. okt 2013

Ahojte, za normálnych okolností by ma to, že mám iné priezvisko ako moje dieťa netrápilo. Keďže som s priateľom otehotnela nečakane, podpísali sme na matrike, že dieťa bude mať meno po ňom. Svadbu sme plánovali, iba sme ju trošku odložili kvôli pôrodu atd o rok-dva. Veci však nabrali zvláštny....smer a namiesto svadby sa rozchádzame. Problém ostáva ten, že ja a dcérka budeme mať odlišné priezviská, nemá ešte ani 3roky a dnes sa ma začala pýtať ako sa volám a ked počujla ze inak ako ona, povedala "nie mama, ty nie si xy... ty sa volas ako ja". Viem, že po rozvode je možnosť vrátiť svoje dievč.meno aj dieťaťu, ale v prípade druh-družka sa nedá niečo robiť? Nemáte niektorá skúsenosť?Od neho súhlas na zmenu priezviska určite nedostanem... Bojím sa aby z toho malá nemala traumu, aby sa jej deti v školke-škole neposmievali, aby na letisku neskumali ci je naozaj moja, aby som nepotrebovala na vsetko suhlas otca ktory ma rovnake priezvisko ako ona... Poradte prosim. Dakujem.

mima4
14. okt 2013

@victory1 ale to bol dosledok zleho vyberu cloveka do manzelstva - tvoja chyba!!

Vacsinou zeny citia "my", aj ked maju len priatela... ale aj tak volne zvazky su najlepsie pre muzov, dosiahli co chceli, nemusia sa viazat a maju priatelky, ktore si nahovaraju ze su ich zeny..a davaju im veci, ktore patria iba do manzelstva... Potom to aj tak vyzera, vid modry kon...

victory1
14. okt 2013

@maminuska Ale to ja ani netvrdim...tak, ako mozes mat "nespravneho" manzela, mozes mat aj "nespravneho" partnera, priatela.. Ja len tvrdim, ze manzelstvo vztahu nezaruci stastie, spokojnost, pocit dovery a istoty...a ani to vymedzenie voci okoliu. Toto vsetko je o partneroch, nie o spolocenskom statuse. Jednoducho voci manzelstvu, ako institucii, som stratila akekolvek iluzie.
Tak, ako v tebe je zakoreneny pocit viery v manzelstvo, tak je vo mne zakoreneny pocit spolupatricnosti partnerov, bez ohladu na status..

alena16
14. okt 2013

@vonicka Prve dieta mam s mojim exom, ja sa tiez tak volam, po rozvode som si priezvisko nemenila. Teraz mam noveho partner, s nim mam dceru a vola sa po nom, cize moje dve deti maju ine priezviska. Neriesim to, mne to nevadi, a ak to vani inym, ich problem.

victory1
14. okt 2013

@mima4 😀 😀 😀 ..tak ja som uz trochu dalej...patrnerstvo aj manzelstvo by mal byt vztah rovnocennych bytosti, ktore sa vyvijaju a nie je chybou ani jedneho z nich, ked sa jeden vyvija inym smerom, alebo rychlejsie ako ten druhy.
Ty ale veci vidis inou optikou, optikou moralistu a ublizeneho cloveka a na to ja nemam dosah a ani nechcem mat... 😉

mima4
14. okt 2013

@victory1
moralistu? to ako myslis ze je zle snazit sa o moralku? Je zle mat moralku v spolocnosti, vstate? Ja viem ze nemame ju (fico, politici, ludia co druhym ublizuju, nasilnici..egoisti...), ale nie je hanba byt moralistom. Moralista je clovek s urcitymi zivotnymi hodnotami.

stastenka42
14. okt 2013

@mima4 musím zareagovat lebo niekedy fanatizmus zaslepi totalne realny pohlad na zivot!!!! Ty si co? Vestica Teodora? Asi Ano a mozno dokonca rarita a jedina na tejto planete,ktora vedela uz pred svadbou ze si berie toho Praveho !!!!! Mohla by si nam hlupim (lebo aj ja som rozvedena) poradit podla coho sa ten PRAVY vybera ? Ty si proste zazrak....taka mlada a taka skusena...

stastenka42
14. okt 2013

@mima4 este otazka...kolko rokov si vydata?

mima4
14. okt 2013

@stastenka42 4 a ty?

victory1
14. okt 2013

@mima4 Moralista je clovek, ktory nema vlastny nazor, nevie si zvolit vlastnu cestu..preto sa ohana dogmami, ktore kdesi videl, cital alebo mu ich niekto vnutil... a samozrejme ma potrebu tieto dogmy vnutit aj inym ludom, pretoze neznesie rozmanitost zivota, narusa to jeho kvazi istoty...z coho ma paniku. Preto zvycajne agresivne vystupuje...
A to je ale velky rozdiel byt moralistom a clovekom, ktory sa sprava podla moralnych zasad...mozem sa spravat podla nich, resp. dodrziavam zakon, spolocenske pravidla, ale som tolerantny voci okoliu, pokial to okolie neublizuje svojim spravanim..tot vsjo... 😀

mima4
14. okt 2013

@stastenka42
pozri sa, keby si mala uprimny zaujem o to, co si vsimat na cloveku pred svadbu, nenapisala by si tak zlostne a negativne svoj prispevok, ale fakt by si sa zaujimala, kde si spravila chybu, co bolo zle, co si vsimat, preco je to tak a hentak. Ale tym, ze tvoje manzelstvo skoncilo zle, vinis za to tych druhych a to je celkovo problem ludi, ktorym sa ten zivot zruti, ruca alebo nefunguje tak ako by mal.

mima4
14. okt 2013

@victory1 Moralista je clovek bez vlastneho usudku a nazoru? No tak to sa velmi teda mylis. V zivote by som "neprebrala" zelatelne nazory na zaklade spolocenskeho konsenzu, mozno aj preto "vytrcam z radu"...
Taktiez nevystupujem agresivne, staci si vsimnut prispevky niektorych ludi aj v tejto teme, ako utocia. Mojim cielom nie je utocit, ja na to nema totiz ani cas, ani silu..pretoze radsej tieto veci investujem do uplne niecoho ineho. Ja som ti len napisala svoj nazor ako vydata zena. Ty si asi slobodna, tak si vypocuj nazor aj tych, co su v manzelstve a su tam spokojni.

katka1981
14. okt 2013

podla mna ked si zaplatis, mozes si zmenit priezvisko na priezvisko ake ma tvoje dieta.

katka1981
14. okt 2013

@vieruna, myslim si to iste. Na druhej strane ked otec opusti rodinu a dieta ostane matke a v mnohych pripadoch sa otec tvari, ze ani dieta nema, on podla mna ani nema narok na to aby to dieta nosilo jeho priezvisko.

jarka721
14. okt 2013

@stanislavao ja som tiež svojmu ex uverila ,že si ma vezme a dnes sa moje deti vilajú ináč než ja a žiaľ ak mi nedá súhlas na zmenu tak s tým nič nenarobím ☹ ale sú už veľké a chápu to 😉 🙂

stastenka42
14. okt 2013

@mima4 a ty vies aj pricinu nasho rozvodu? Ja hovorim ty exot!!! Ty si dievca vydata 4 roky a ty ides niekoho sudit? Podla toho aka si stiplava a zla a kazdeho obvinujes a pritom nic nevies,sama budes za par rokov rozvedena a opustena a bude to tvoja chyba!!! Az budes mat za sebou aspon 10 rokov manzelstva potom sa zapajaj do podobnej diskusie a niekoho sud!!! Zatial sa tes ze tvoje manzelstvo funguje,ste vo faze najkrajsich rokov.. Je mi ta dievca luto ,v tebe je vela negativneho a prenasas to na osta nych a preto debata o nicom a s clovekom s velkym komlexom je pre mna uplny Suteren!!! Ale hodi sa na teba jedno porekadlo..podla seba sudim teba.... Este posledna veta,mne skorej pride ze do tejto diskusie si prisla urazat a obvinovat zeny..ani raz si neobvinila muza.nie si ty nejaky zakoplexovany,jesitny chlap? Podla mna Ano!!! Si chlap!!!

digysa
14. okt 2013

@alena16 Paci sa mi tvoj prispevok na prvej strane:
"Ja mam 2 deti a jedno nema priezvisko po mne, ale teda absolutne to neriesim. Myslim, ze v tejto dobe je to uz uplne bezne a nikde sa nad tym nepozastavuju a neriesia to."

no.......nikto to neriesi..........len tie deti to riesia.... 😔 😔

@cawes SOm si ista, ze vase dieta je staste, milovane, narodene z lasky..........ale bohuzial je nemanzelske. A to mozes zmenit iba tym "trapnym papierom", ktory podpisete pod Tatrami..... 😅

digysa
14. okt 2013

@victory1 Ja mam tiez na teb otazku... Keby ta priatel poziadal o ruku a velmi by si to zelal, zobrala by si si ho?

mima4
14. okt 2013

@stastenka42

z tvojho prispevku ide vela tvojej osobnej bolesti, tvojich zraneni a toho, co si prezila. Je mi luto, ze sa v tvojom zivote stali veci ake sa stali, ale nemozes za to vinit inych ludi, ani mna, ani ine zeny tu na MK. Tvoj prispevok je typicky prispevok zraneneho cloveka. Nikto ta tu nesudi, ty sama sa sudis a aj preto pises prispevky ake pises, ta zlost, frustracia a nenavist ide priamo z tvojho srdca. Mozno ti bolo ublizene od tvojho exmanzela, ale to tiez nie je dovod na nenavist okolia, okoliteho sveta, inych ludi...

Vidim, ze nevies komunikovat slusne, ani nie si ochotna komunikovat slusne... tak nemyslim si, ze debata s tebou bude niekam viest. Si typicky priklad frustrovaneho cloveka, ktory ani inak nevie komunikovat a preto svoju bolest, nestastie a frustraciu prenasa na druhych a uraza ich.

Prajem ti, aby si nasla vo svojom zivote pokoj a pocitila, co je to byt milovana a pre niekoho vzacna, a aby si sa naucila tesit vo svojom zivote a mat rada ludi.

stastenka42
14. okt 2013

@mima4 ja som nikdy nebola a nie som nestastna,ani som v mojom prvom prispevku neobvinila svojho ex,to si si ty vymyslela a jedina ktora tu je fustrovana si ty chuda male...ja som zareagovala az teraz a ak chces niekoho obvinovat a hovorit o niekom hanlivo precitaj si vsetky svoje prispevky dozadu...kazdu jednu obvinujes,urazas a ponizujes...Takze najprv sa pozri na seba,po kazdej ktora ti tu oponuje stekas!!!! Ty mne nic nepraj to si nechaj pre seba budes to potrebovat..mna ty riesit nemusis...podla mna si zakomplexovany chudak-muz ktory sem prisiel urazat zeny....si chlap lebo tak sa spravas..koniec debaty

cawes
14. okt 2013

@digysa no ako hej ale stale je nase a stale vyrasta v kompletnej rodine, ci len tym trapnym papierom mu zarucim kompletnu rodinu?

digysa
14. okt 2013

@cawes Nie, papier nikomu nezaruci kompletnu rodinu..........ale urcite mu zrusi titul "nemanzelske" dieta.

cawes
14. okt 2013

@digysa ako neviem koho by napadlo niekedy niekde oznacit moje dieta ako nemanzelske, neviem mozno u vas v Kanade (ak sa nemylim) to tak robite, mozno na Slovenksu hm no nie mozno tam asi hej, ale u nas vo Svajciarsku to nikoho nenapadne povedat alebo ho tak oznacit.

mantilka
14. okt 2013

@mima4 Prajem ti pekne manzelstvo aj nadalej...uprimne.

vroni
14. okt 2013

Baby neblbnite. Ja budem mat za chvilu dve deti s inym priezviskom nez mam ja a nikto sa nad tym nepozastavuje. Dcere sme povedali, ze jednoducho maminka sa vola x, tatko a ona y a berie to ako fakt, nie problem. Ani v skole ani u lekara ani nikde inde nikto nikdy nase rozdielne priezviska neriesil. Jednoducho - ak to nepovazujem za problem ja (pripadne otec), nebude to za problem povazovat ani dieta. A inak som vydata a obe deti mam s jednym muzom (manzelom 😀 )

mirat
14. okt 2013

od rána ste zaplnili 4 strany 🙄 ??? hmm... som si len pomyslel že či sa tu znovu nehádate 😀
no zatiaľ som si prečítal iba prvú(neskôr dočítam ostatné) a len ma tak napadlo že ak je dieťa nemanželské tak nebolo by najlepšie dať mu priezviská oboch rodičov.veď po prípadnom rozchode by mu zostali a neboli by aspoň problémy.(je to predsa dieťa oboch rodičov)

maminuska
14. okt 2013

@cawes kdekolvek budeš, či v Kanade , na Slovensku alebo vo Švajčiarsku podstatu toho nezmeníš.

magg424
14. okt 2013

@mirat dieťa môže mať len jedno priezvisko, podla doohody rodičov

zigzag
14. okt 2013

@andrad ani po rozvode nemozes zmenit preizvisko dietatu iba tak, musi ex suhlasit, a u notara podpisat, ze suhlasi s tym, takze tiez to nie iba tak,

maminuska
14. okt 2013

@stastenka42 vieš ja sa ani nečudujem že ukončila s tebou
@mima4 debatu , ja by som to urobila už po prvom príspevku . Tvoje reakcie sú naozaj neprimerané a na mňa pôsobia presne tak ako ona popísala.
Prajem veľa štastia.

mirat
14. okt 2013

@magg424 ta to som nevedel.dik za info 🙂 😉