Mám iné priezvisko ako moje dieťa

andrad
14. okt 2013

Ahojte, za normálnych okolností by ma to, že mám iné priezvisko ako moje dieťa netrápilo. Keďže som s priateľom otehotnela nečakane, podpísali sme na matrike, že dieťa bude mať meno po ňom. Svadbu sme plánovali, iba sme ju trošku odložili kvôli pôrodu atd o rok-dva. Veci však nabrali zvláštny....smer a namiesto svadby sa rozchádzame. Problém ostáva ten, že ja a dcérka budeme mať odlišné priezviská, nemá ešte ani 3roky a dnes sa ma začala pýtať ako sa volám a ked počujla ze inak ako ona, povedala "nie mama, ty nie si xy... ty sa volas ako ja". Viem, že po rozvode je možnosť vrátiť svoje dievč.meno aj dieťaťu, ale v prípade druh-družka sa nedá niečo robiť? Nemáte niektorá skúsenosť?Od neho súhlas na zmenu priezviska určite nedostanem... Bojím sa aby z toho malá nemala traumu, aby sa jej deti v školke-škole neposmievali, aby na letisku neskumali ci je naozaj moja, aby som nepotrebovala na vsetko suhlas otca ktory ma rovnake priezvisko ako ona... Poradte prosim. Dakujem.

mira_ba
14. okt 2013

Ahoj, myslim si, ze legislativa sa od tejto diskusie vela nezmenila: https://www.modrykonik.sk/forum/paragrafy/zmena-priezviska-dietata-ako-postupovat/
Prve 3 maminy to presne popisuju. Dufam, ze ti to pomoze.

stanislavao
14. okt 2013

@andrad ak otec dietata nebude suhlasit so zmenou, tak s tym nespravite nic.
baby, nikdy nepochopim, fakt nikdy toto: zivotne osudy su rozne a nikoho neodsudzujem, ale preco, ked uz mate nemanzelske dieta, nedate mu svoje priezvisko? je to vase dieta, budete s nim vy cely zivot a vola sa inak, ako jeho mama. smutne.

janka2501
14. okt 2013

Pozna svojho otca? Ak ano a stretava sa s nim tak by som nemenila. Mala si zvykne. Ja ma dve deti a jazda ma priezvisko po svojom otcovi. Po rizvode som si ja vratila spat svoje ridne meno. Ci u nas je v tom vacsi chaos. Ale neboj aj moja starsia mala problem s inym priezviskom. Pochopila ked som jej vysvetlila pekne preco som ho zmenila. A je to uplne v poriadku.inak budes musiet sudne poziadat o zmenu,pokial ti nepodpise papiere byvaly priatel. Co je dost na dlho si myslim.

alena16
14. okt 2013

@andrad Ja mam 2 deti a jedno nema priezvisko po mne, ale teda absolutne to neriesim. Myslim, ze v tejto dobe je to uz uplne bezne a nikde sa nad tym nepozastavuju a neriesia to. A v skole by sa jej preco mali posmievat? Snad nebude na pockanie kazdemu vykladat, ze jej mama sa vola inak. Podla mna z toho robis zbytocny problem.

sissy27
14. okt 2013

@andrad tvoje dieťa nemalo predtým iné priezvisko, takže nemá sa k akému vrátiť, súčasné priezvisko je jej rodné... ak otec nesúhlasí, jediná možnosť bude obrátiť sa na súd, iné ti nezostáva...

maria1989
14. okt 2013

@stanislavao no neviem ako to je u dieťaťa, len viem, že aj dospelý človek si môže slobodne akokoľvek zmeniť meno 😒 či sa mýlim? 😉

cikyta
14. okt 2013

@stanislavao To dieťa je aj partnerove. Nielen moje. A kedže máme v pláne svadbu (ktorá z rôznych príčin ešte nebola, alebo nemohla byť....no určite nie preto, žeby sme to nechceli, alebo sa nelubili) tak uplne POCHOPITELNE to dieťa priezvisko po partnerovi má 🙂 čo je akoby prvý krôčik k tomu pred "okolím" že to naozaj spolu myslíme vážne a neplánujeme sa rozchádzať. Napríklad 😉

evelynm
14. okt 2013

@cikyta , je to vec nazoru, nemyslim, ze je to POCHOPITELNE pre kazdeho. to, ci to myslite vazne, alebo nie, ti priezvisko po otcovi ani nedokazuje, ani nezarucuje. A nazor okolia, alebo dokazovanie nieco okoliu - to je naco?

cikyta
14. okt 2013

@evelynm na čo ? Lebo žijeme tam, kde žijeme ... ☹

evelynm
14. okt 2013

@cikyta , aha... ale o tom by to nemalo byt, snad sa na tom zhodneme...

angua27
14. okt 2013

@andrad, ahoj, ja a môj syn máme tiež rôzne priezviská. keď som ostala s malým tehotná, práve sme začali vybavovať svadbu s exom. pre tehotenstvo som sa rozhodla svadbu odložiť. a po narodení dieťaťa som bola aj rada, všetko išlo dole kopcom. malý nosí priezvisko svojho otca a ja to nebudem meniť. s otcom sa stretáva pravidelne, ľúbia sa a to, že máme iné priezviská malý moc nerieši - zatiaľ. čo sa týka bežného fungovania, zatiaľ som sa nikde nestretla s problémami. skôr sa stane, že ma oslovujú synovým priezviskom - detská lekárka, v škôlke, ... ale nikdy som nemala nikde problém, že by sa niekto pozastavil nad tým, že nie som jeho matka.
napadá ma ešte možnosť pre Teba, ak teda chceš mať s dcérou rovnaké priezvisko, čo tak zmeniť to Tvoje. 😉

irriss
14. okt 2013

@cikyta
Neber okoli vazne a nemysli si, ze zijes nekde, kde je "okoli" vyjimecnym...
Tady v Italii se zase vsichni divi, ze mame cela rodina stejne prijmeni... 😅 Neni normalni, ze matka ma stejne jmeno jako manzel a jako deti 😉 Zene zustava rodne prijmeni....
Ja osobne mam jeste druhy problem, mam zenske jmeno, ktere je zde pouze pro muzske pohlavi ( i kdyz doslo ke zmene zakona letos)..Takze kdyz se nekde prokazeme dokladama, mysli si, ze se jedna o svazek dvou stejnych pohlavi 😅 😀

cikyta
14. okt 2013

@evelynm No nemalo. Možno práve preto sme sa nezobrali ani po 15-tich rokoch 😀 A nič si nerobím ani z ludí, ktorí sa čuduju, prečo má naše dieťa priatelove priezvisko 😅 Max. to vysvetlím tak, ako píšem vyššie a život plný lásky ide ďalej 🙂
Nám to vyšlo aj vychádza a že sa to občas nepodarí iným ? (zakladatelka) Zato už oni nemôžu...tiež si to nikdy nemysleli, že sa to stane, ale to dieťatko MA AJ OTCA a tak má prirodzene jeho priezvisko právom ked sa to tak vezme....aj tak sa neskôr lahko stane, že sa matka vydá a zas má len iné priezvisko 😉

tomikejt
14. okt 2013

da sa zmenit dietatu priezvisko, ale ked otec nesuhlasi, musis podat navrh na sud

cikyta
14. okt 2013

@irriss Okolie vážne neberiem....no občas im treba aj odpovedať 😉 čo som urobila napr. tu stanislave.
Maximálne mávam problém v nemocnici, ked som s malou hospitalizovaná.....alebo v školke, kde su 3 ženy s mojím priezviskom a večne je problém, že moja dcerka (aj ked medzi prvými) nemá niečo zaplatené 😀 lebo som sa podpísala inak 😀 atd atd atd

irriss
14. okt 2013

@cikyta 😀

cawes
14. okt 2013

@andrad ahoj ja tiez nie som vydata, zijeme spolu, svadbu sme planovali ale momentalne sme plany odlozili, je to len papier a vela zbytocne vyhodenych penazi. Maly sa vola ako moj a ja mam svoje meno a nikdy nikdo to neriesil ako co je natom? Aj leitam aj do jasliciek chodi a este nikto sa ma nespytal preco sa volame kazdy inak.
@stanislavao ja zase nechapem zeny ako ty, s takym zastaralym zmyslanim, ako ked som vydata a mame vsetci rovnake meno tak je to ako nieco viac? A popisat to ako nemanzelske dieta, pod tymto pojmom si predstavujem rodinu kde muz zahne a ma dieta s inou, ale nie rodinu kde su dvaja vo vztahu a maju spolu dieta.

irriss
14. okt 2013

@cawes
Zbytocne vyhozene penize - to je duvod? 😉
Svatebni naklady muzou byt i minimalni,....

cawes
14. okt 2013

@irriss no mozu ak pojdes na urad len zo svedkami povies ano a pojdes sa najest domov. Lenze ja ked uz by som sa mala vydavat tak len pod Tatrami a urcite by som chcela stredne velku peknu svadbu, ale kvoli tomu si nebudeme brat pozicky a hold ked clovek setri tak to trva dlhsie 🙂

irriss
14. okt 2013

@cawes
AAch jaj Tatry, trefila ses do meho slabeho mista jmenem Spis 😎

katmi
14. okt 2013

@andrad musi to ist cez sud.. navrh na zmenu priezviska dietata.. a treba tam suhlas otca.. ak ti ho neda a o dieta sa riadne stara, vela s tym nanerobis 😔

cawes
14. okt 2013

@irriss no vidis a vies ake nakladne to tam je 🙂
a hlavne to miesto ktore mame vybrate my 🙂

evelynm
14. okt 2013

@cawes , ty si pod pojmom nemanzelske dieta predstavujes to co si predstavujes, mas na to plne pravo. De fakto aj de jure je nemanzelske dieta narodene mimo manzelstva. Takze stanislavao nenapisala nic zle. Mozno sa ti vidia niektore nazory zastarale, ale mozno zastarale vobec nie su. A ak ano, tak aj ja mam zastarale nazory a tej dnesnej mode nesobasit sa nejak nerozumiem. Pre mna to nie je len kus papiera, ci vyhodene peniaze. Pre mna je to SLUB, vyznamny akt. Netvrdim, ani som nikdy netvrdila, ze je to zaruka stastia, to urcite nie. Ale pre mna je to z viacerych hladisk zasadna vec.
Nemusime sa vsak chapat, staci, ak sa respektujeme a nazor druheho akceptujeme bez toho, aby sme ho nalepkovali oznacenim zastaraly ci podobne.

irriss
14. okt 2013

@evelynm
Ja se na KOniku citim starsi nez jsem v obcance a v kolenou 😅
Ale zase se tu cvicim a ucim modernosti, abych zvladla a prodychala "moderni nevestu" 😎

evelynm
14. okt 2013

@irriss , jeej, to si pekne vyjadrila 🙂

seraa
14. okt 2013

suhlasim s @evelynm

a myslim ze cely svet (este zatial) tak uvazuje
na slovensku sa to stava moda , ale odkial prisla?? z blbych americkych filmov cize to nema pravdu a stabilitu a
dlho to takto fungovat dobre nemoze
manzelstvo nie je zaruka ale urcite to nie je len kus bezvyznamneho papaiera
manzelstvo sa vam ako zaruka nepaci ale dat meno dietatu po otcovy to je lepsia zaruka?

simca06022011
14. okt 2013

@stanislavao toto som si vravela aj ja, inak uzasne racionalny clovek som, este aj v 7mesiaci som vedela ze mala bude mat moje meno a teda... prichodom krpceka a veci okolo toho, proste dostala otcove meno. Ale kazdej odporucam to nerobit :P Do dnes som slobodna, ocko sa k nicomu nema a teda mame stale kadejake mena doma a mne to teda dost prekaza..

aurorag
14. okt 2013

a nie je to nahodou tak, ze ak je otec uvedeny v rodnom liste, dieta musi mat jeho priezvisko? zo zakona?

vieruna
14. okt 2013

Ja stale nechapem, co je na tom prirodzene, ze sa dieta vola po otcovi a nie po mame. Akoze ja fakt teraz nechcem ani rypat ani nic podobne. Moj prispevok nechce byt ironicky, ale ja si skutocne myslim, ze deti by sa mali volat tak ako cela rodina, alebo tak ako mama. Akceptujem fakt, ze dieta ma svojho otca a bude ho mat aj ked sa rodicia rozidu, ale tak isto ma aj mamu. Tak preco nie jej meno? Aj ked vynecham fakt, ze dieta vacsinu casu a ukonov riesi s mamou, tak ked su partneri rovnocenni, tak preco by sa to dieta malo volat po otcovi? Taka ista je otazka aj ze preco po mame? Ja som stara konzerva a myslim si, ze rodina ma mat jedno meno, ale ked sa to z nejakych pricin neda, tak ja hlasujem za mamu , rsp. jej meno 🙂

evelynm
14. okt 2013

@aurorag , nie.