Mám kontaktovať biologického otca?

romca80
11. máj 2013

Ahojte,

na úvod chcem napísať, že som tu registrovaná už dlho, ale kedže o tomto nik v okolí nevie a chcem, aby to tak aj ostalo, tak preto som sa nanovo zaregistrovala.

A teraz k téme - počas môjho prvého tehotenstva som sa dozvedela, že môj otec nie je v skutočnosti môj biologický otec (dalej budem písať bio otec, až v tom nie je chaos 🙂. Bol to teda pre mňa veľký šok, dosť dlho som to nevedela predýchať 🙂.
Vedela o tom celá rodina okrem mňa a mojich súrodencov - im som to potom povedala ja, pripadalo mi správne, aby o tom vedeli. Mama ma mala ešte slobodná s nejakým ženatým mužom. S mojim otcom sa spoznala, ešte kým bola tehotná so mnou, takže ma vychoval úplne od malička, nikdy nerobil rozdiely medzi mnou a vlastnými deťmi... mám s ním normálny vzťah, v puberte to bolo trošku na nože 🙂, ale teraz myslím v pohode.
Môj bio otec o mne vedel, ale môj otec mu povedal, že on mňa bude vychovávať a nechcel, aby ma bio otec niekedy kontaktoval (poznali sa trošku), čo bio otcovi asi aj vyhovovalo, kedže je ženatý...
Prešlo už dosť rokov, odkedy som sa to dozvedela, nemala som potrebu ho nejak kontaktovať, skôr som ho chcela len vidieť, ako vyzerá - len tak, že by mi ho napr. niekto ukázal...
Prednedávnom však mama našla bio otca na FB, tak som hned zvedavá pozerala, ako vyzerá a pod., Odvtedy mi občas vrta v hlave, či by som sa mu predsa len nemala ozvať, som zvedavá, aký je ako človek a pod.... MM mi hovorí, nech kašlem na to, že čo už teraz po toľkých rokoch... Bio otca by to asi nepotešilo, jeho rodina predpokladám, že o tom nevie a príde mi to trošku nefér aj k môjmu otcovi, či by ho to nemrzelo...

Zaujímal by ma teda váš názor - čo by ste robili na mojom mieste? Za odpovede dakujem 🙂

xlucia
11. máj 2013

@romca80 neviem preco potrebujes oznamovat ze si nanovo zaregistrovana... uplne nepodstatne a este aj proti pravidlam, ked uz tak...
bio otca by som nekontaktovala. naco. narusis zivot jemu a tebe to asi tiez neprospeje a podla toho co pises ho za otca ani nepovazujes
tvoj otec je ten, co ta vychoval, nie ten co dal biologicky material.
aspon podla mna

romca80
autor
11. máj 2013

@xlucia
pretože často vidím, ked je niekto novo registrovaný, tak si mnohé myslia, že téma je vymyslená... a viem, že je to proti pravidlám, ale čítavam MK tu dosť často a viem, že viaceré to robia tak isto, ak majú nejakú chúlostivejšiu otázku...

elisadavinci
11. máj 2013

ak ho chceš poznať aký je, tak sa opýtaj od mamky, čo sa jej na nom páčilo, čím ju oslovil, prečo sa do neho zalúbila. viac by som asi nerobila. ak by bol chcel poznať svoju dcéru alebo sa spolupodielat na výchove, tak by to bol spravil už pred x rokmi. viem že je to ťažké, ale nechaj to tak, nekontaktuj ho.

michaelkanr
11. máj 2013

@romca80 sice som nic podobne nazazila, ale rozumíem tejto potrebe. podla mna kazdy clovek chce poznat svojich rodicov a ked si tuto vec nevyriesi, moze to viest k osobnym problemom. ked sa budes citit pripravena, kontaktuj ho, vycitky mat nemusis, je to uplne prirodzene. uvidis ako zareaguje. nejake extra kontakty mozno udrziavat nebudete, ale aspon budes mat ciste svedomie, ze si urobila krok k nemu. keby si to nespravila a uz sa to ani nebude dat, vycitala by si si to, ked nad tym uz teraz tolko uvazujes🙂

romca80
autor
11. máj 2013

@elisadavinci ja som sa jej samozrejme pýtala, hned ako som sa to dozvedela, ale nejak veľa som sa nedozvedela, videla som, že jej nie je veľmi príjemné o tom hovoriť. a sama si hovorím, že ak by veľmi chcel, mohol ma kontaktovať sám, ale zas niekedy si pomyslím, že možno len rešpektuje prianie moje otca a nekontaktuje ma...

@michaelkanr tak nejak veľmi zas nad tým neuvažujem, ani neviem, čo by som mu povedala, možno len keby trebalo prejednať dedičstvo 🙂)) - to bol vtip, samozrejme. Myslím, že z toho nemám ani nejaké problémy, ved väčšinu života som o ňom nevedela, možno ten prvý týždeň, dva som bola trochu rozhodená, len som bola proste zvedavá, aký názor na to majú iní/é

janinah
11. máj 2013

nekontaktovala by som ho..kvôli otcovi,ktorý ťa vychoval,´...jeho by som považovala za jediného otca

karin1234
11. máj 2013

ahoj,ja by som nekontaktovala, nerobila rozruch vo svojom živote, ani v zivote tvojho biologickeho otca. tym viacej by som si vazila otca, ktory ta vychoval, ved otec nie je ten co dieťa splodi ale ten čo ho s laskou vychová. ale rozhodnutie je už na tebe, prajem ti veľa šťastia 😉 🙂

sissy27
11. máj 2013

@romca80 jedna šikovná spermia ešte z nikoho otca neurobila... takých "oteckov" behá po svete strašne veľa, ale môj názor je, že oslovenie "otec" si nezaslúžia... mohol ťa vychovávať a vidieť vyrastať, keby bol čo len trošku chlap, ale vyhovovalo mu, že sa nemusí rozvádzať a komplikovať si tebou život, tak to nechal tak... možno posielal aspoň výživné a možno ani to nie...
tvoj Otec je chlap ako sa patrí, dal ti všetko čo si potrebovala,vychoval ťa, postaral sa o teba, on si užil s tebou preplakané noci, choroby, radosti aj starosti, nič ti nevyčítal ani keď to nebolo ideálne, postaral sa o teba rovnako ako o ďalšie svoje deti, on jediný si zaslúži aby si ho volala otcom a tak sa aj k nemu správala...
jediné, čo by som možno o biologickom spoluautorovi chcela vedieť, tak zdravotnú anamnézu, či sa uňho alebo u niekoho z jeho rodiny vyskytla napr. cukrovka, rakovina alebo nejaká atypická choroba, to je asi tak všetko...

blueberry21
11. máj 2013

@sissy27 JAJ DAVAM 1.000 000 LAJKOV, UPLNE SUHLASIM 🙂 😉

jarus1
11. máj 2013

@sissy27 po dlhej dobe úplne skvelý názor 🙂 pridávam tiež 1000 bodov 😵

zuzana76
11. máj 2013

@romca80 ja ti zase rozumiem, ze by si ho asi aj chcela spoznat, ja by som sa spytala najskor otca, aky ma na to nazor, ze tym nic nesledujes, ze si vazis jeho ako otca, pretoze ta vychoval, ale presne pre to iste co spominala sissy, zdravotna stranka, povaha atd... proste asi by som na tvojom mieste chcela vediet, aky je to clovek, ci sa na neho podobam a pod.

tikitaki
11. máj 2013

@romca80 presne môj prípad... Tiež som dlho zvažovala, či budem bio otca kontaktovať alebo nie. Nakoniec som to neurobila a ani neurobím. Keby chcel sám, mohol sa zaujímať. Mamky sa na to ani nepýtam, nie je to podstatná vec. Môj skutočný otec je ocino, ktorý ma vychoval a navždy ním aj ostane.
Bio otca neriešim, keď raz k tomu príde - určite príde - pri dedičskom konaní - tak všetko odmietnem, nič nechcem.
Jediné, čo by ma zaujímalo, tak je to naozaj len zdravotný stav jeho rodiny...

majcicanda
11. máj 2013

ja by som asi kašlala na neho. pokiaľ on o tebe vie a vedel a záujem nemal...

mata128
11. máj 2013

ja som mala rodicov adoptivnych,podarilo sa mi zistit bio matku,viem ako zije,nikdy som sa s nou nestretla,ani nechcem. Bola to najvacsia hlupost co som mohla urobit. Druhy krat by som ju nehladala. Aj ked u mna je to asi dost podmienene tym,co som sa dozvedela...nerob to,narusis zivot sebe aj jemu

romca80
autor
11. máj 2013

kočky, ja s vami súhlasím, každá máte v niečom pravdu, zdieľam názor @sissy27 , za otca ho nepovažujem, súhlasím, že otec je človek, ktorý ma vychoval, potom, čo som sa dozvedela, že nie je môj otec, som aj spätne sa snažila spomenúť si na nejakú situáciu, kedy napr. uprednostnil súrodencom predo mnou a pod., ale na nič také som neprišla...
čo však otcovi trošku zazlievam je, že on so mnou o tom vôbec nehovoril doteraz, nechal na mamu, nech mi to povie ona a celkovo rodičia zvolili taký nie veľmi šťastný spôsob, mama mi to povedala, ked som bola tehotná, bývala som vtedy u nich, lebo MM, vtedy ešte priateľ bol dlhodobo v zahraničí, tak som nechcela byť v našom byte sama a raz večer mi oznámila, že to vlastne nie je môj otec, že o tom asi viem - myslela si, že mi to povedal moja sesternica, ktorá o tom vedela a mám s ňou blízky vzťah a ja sama som párkrát povedala ako decko mame zo žartu, že to nie je môj otec, lebo sa na neho vôbec nepodobám a naši sa brali až po mojom narodení... Takže myslela, že to možno už viem a len mi to chcela potvrdiť... a ako som písala, otec so mnou do dnešného dňa o tom nehovoril a ja sama som nemala odvahu o tom začínať, nemám s ním až taký blízky vzťah, že by som sa mu zdôverovala a pod..
A myslím, že pre toto mi akosi vrta v hlave ten kontakt s bio otcom, niekomu sa to môže zdať hlúpe, ale neviem im niekde vo vnútri celkom odpustiť, že mi to povedali tak nešťastne a ešte ako tehotnej, ked som bola sama bez MM, fakt ten prvý moment bol taký šok, že som pol noci preplakala, nejak som to nevedela prijať a spracovať. Samozrejme viem, že kontakt s bio otcom to nejak nezmení, ale myslím, že ak by som sa to dozvedela inak, taktnejšie, neriešila by som to vôbec... je to proste také nedoriešené medzi mnou a rodičmi...

kacena4
11. máj 2013

@romca80 ahoj moj nazor je takyto: hoci je rozdiel medzi biorodicom a adoptivnym rodicom nepodstatny najma ak mas dobry vztah s adoptivnym. nema to nic spolocne s tuzbou spoznat biorodica. nech ti neradi nik kto to nezazil alebo nema s tym ziadnu skusenost. tych nepocuvaj. pracujem v detskom domove a viem ze pre kazde (99%) dieta je dolezity aj biorodic. nepotrebuje ho mat ako otca, ci matku, nepotrebuje s nim zit odkedy ho spoznam (ani tak nerobia) ale v urcitej dobe v urcitom obdobi svojho zivota maju tuzbu, potrebu poznat, porozpravat sa so svojim rodicom. vyjasnit si s nim nepovedane veci... sprav to, inak ta to bude cely tvoj zivot skriet, mrziet a pri kazdej prilezitosti na to mysliet. mozno zistit ze mu skrachovalo manzelstvo, mozno ze mas nevlastnych surodencov, mozno bude "hnusny" na teba, mozno si sadnete do oka (krv sa nezaprie 😀 😀 😀 ) ale vzdy to ostane len v rovine MOZNO ak to nevyskusas. urcite by som sa s nim skontaktovala sukromne bez velkeho nafuknutia nemusi to vediet ani nik z rodiny. skus sa o tom sukromne porozpravat s adoptivnym otcom vysvsetlit mu co ta k nemu taha a co by si chcela vediet o bio a preto ho chces spoznat ze on bude vzdy pre teba otcom.... urcite ta pochopi mozno aj pomoze uvidis si dospela on je uz dedko berie veci inak urcite sa nebude bat ze hladat "ineho" otca a on ti nevyhovuje
pre kazdeho cloveka je dolezite spoznas svoje korene odkial pochadzas, nie len kto ta vychovava a je to dolezite aj pre tvoje deti. ja mam tiez 2 mami a deti vedia ze maju 3 babky proste je to sucast zivota ktoru nezmenis a treba ju prijat. 😉 😉

tikitaki
11. máj 2013

@romca80 ja som sa to dozvedela v puberte, hrozná situácia, strašne zle som to znášala... S ocinom som sa tiež o tom nikdy nebavila, i keď viem, že by mi nebránil sa s bio otcom kontaktovať, to skôr mamka by bola proti.
Ale pre mňa je podstatné toto: my ako rodina sme super, sme šťastní, zdraví a to si veľmi vážim a strážim, nech to tak aj zostane. Bio otec ma nezaujíma a už ho vlastne ani nechcem spoznať. Nevidím v tom proste zmysel.

romca80
autor
11. máj 2013

@kacena4 veľmi pekne dakujem za tvoj názor, takmer presne si vystihla moje myšlienky, určite mi nejde o to, "zrobiť" z neho môjho druhého otca, ale proste vidieť ho naživo, porozprávať sa, trošku ho spoznať, možno aj bez toho, aby vedel, kto som... viem, že má aj iné deti, dcéry - mal ich ešte predo mnou, to ma tiež trošičku láka, mám len bratov a vždy som túžila po sestre...
a s adoptívnym otcom, no neviem, ako píšem vyššie, vôbec sme o tom nehovorili, neviem vôbec ako by som začala, pravdu povediac mám z toho strach,....

romca80
autor
11. máj 2013

@tikitaki ja som veľmi rada, že v puberte som to ešte nevedela, aj bez toho sme mali vtedy dosť konfliktný vzťah, bola som najstaršia a jediné dievča, otec nevedel prežiť, že som začala chodiť po večeroch von a pod...a ja som mu samozrejme robila ešte natruc... myslím, že keby som to vedela už vtedy, bolo by to oveľa horšie... takže verím, že to musela byť hrozné pre teba...

tikitaki
11. máj 2013

@romca80 bolo to hrozné v tom, že som sa nemala o tom s kým porozprávať, mamka nechcela o ňom veľmi hovoriť, vtedy, keď mi to povedali, strašne som plakala a želala si, nech to nie je pravda, nech je ocinom môj skutočný ocino a on mi vtedy povedal, že veď to tak aj ostane... Potom neskôr som sa o tom bavila s mojim mužom a len ma uistil, že som urobila dobre, na čo zbytočne jatriť staré rany.
Teba to muselo veľmi raniť, v tehotenstve sme veľmi citlivé. Ale je asi jedno, keby si sa to dozvedela taktnejšie, asi by si tiež ho chcela spoznať. Nechala by som tomu nejaký čas a uvidíš, či ho stále chceš spoznať.

digysa
11. máj 2013

@romca80 Ja by som chcela vediet o mojom biologickom otcovi co najviac, z hladiska BIOLOGICKEHO....
Aby sa nestala taka sranda, ze moj syn sa zoznami s dievcatom, ktore bude dieta mojej nevlastnej sestry/brata.... Aj take sa moze stat 🙄 🙄 😅

Urcite by som ho nevolala otec, ale Pan Blabla.... Dala by som stretnutie, aby som nenarusila moj doterajsi zivot, ani jeho zivot. Ale bolo by vhode vediet, kto je tvoj skutocny dedko, babka, ujovia, tety, sesternice..... Tu nejde o citove stretnutie, ale o zdravotnu historiu.

Svojho doterajsieho otca by som volala otcom, na veci by to nic nemenilo.....ale vediet, ze mas tam niekde geny pobehujuce po svete a nevies o nich by mna osobne dost zozieralo.

romca80
autor
11. máj 2013

@tikitaki času už prešlo dosť, je to už viac ako 8 rokov, čo o tom viem, mám obdobie, ked aj pol roka na to ani nepomyslím, resp. pomyslím si, že som zrobila dobre, že som ho nevyhľadala a potom pri nejakom filme alebo len tak, ked mám slabú chvíľku mám pochybnosti, či by som ho predsa len nemala kontaktovať...predtým som nemala nejak možnosť, býva v inom meste, ale teraz, ked ho mama našla na FB, by to už nejaký problém nebol... Ty už to máš v sebe 100% uzavreté, že teda ho vidieť nechceš, bez akýchkoľvek pochybností?

tikitaki
11. máj 2013

@romca80 minule som si na neho tak spomenula, keď mal narodeniny, že už má svoje roky, trošku som tiež popátrala na internete, či sa niečo nedozviem, niečo som našla, ale nakoniec som sa len uistila, že ho nechcem stretnúť. Na 100% to asi nie je uzavreté, vždy je tu tá rovina MOŽNO... Ale sústredím sa na svoju rodinu a beriem to tak, že som šťastná aj bez neho.

dulkagabulka
12. máj 2013

@romca80
aj ked ste mali s otcom pekny vztah a si mu určite vdačná za to, čo pre teba urobil, je uplne prirodzené, že ťa priťahuje tvoj bio otec..

s bio otcom si spojena- duchovne...si jeho krv, pochadzaš z jeho rodu, skrze neho si prišla sem..
keby som bola na tvojom mieste, určite by som ho nejakym spôsobom kontaktovala- nejako by som to vymyslela tak,aby nemal strach, že sa to dozvie jeho rodina

kika1111
12. máj 2013

@romca80 ja by som ho nekontaktovala..otec, ktorý ťa vychoval by to mohol brať ako podraz.

mamina2208
12. máj 2013

ja by som ho teraz už určite nekontaktovala, deti sa ľahko robia ale otec je ten kto sa o dieťa s laskou stará. a myslím že ak by chcel tak by ťa on nejako potajomky kontaktoval aby sa jeho rodina o tom nedozvedela. Takýchto chlapov ja nenazývam otcov ale darcom spermii

dazdovka
12. máj 2013

@romca80 ste dospeli ludia, preco by ste sa teraz mali tvarit, ak viete pravdu, ze je to nejake tajomstvo strasne, uz to po takom case nikomu rozbijat manzelstvo nebude 🙂 Nech je to skor priatelske stretnutie, ako ocakavanie velkeho rodinneho zblizovania, aby sa nevyplasil (jeho rodina detto) ze ti ide o dedicstvo, alebo nieco pod... Drzim palce, urcite si zasluzis poznat cloveka, z ktoreho mas polovicu genov a mozno aj povahove crty...
Pekny den

bosoriak
12. máj 2013

@romca80 Nikto nevravi, ze mas odsunut svojho otca. Poznat svoje korene je uplne prirodzena vec, vobec nepomoze ak toto poznanie potlacis. Nechapem vsetky tie reakcie, ze je to len darca spermii a pod. Nikto nevidi do vztahov medzi ludmi, okrem zucastnenych. Ani ty sama nemozes vediet, kto co prezival, ked si sa narodila. A kto co prezival, ked si rastla.

Proste by som to brala ako priatelske stretnutie na ukojenie zvedavosti. 🙂

Mozno ti bude stacit jedno stretnutie a nebudes mat potrebu ho spoznavat dalej. A mozno ziskas dalsieho cloveka do svojho zivota, ktoreho mozes poziadat o radu, ktoremu sa budes moct zdoverit a s ktorym mozes ratat. A to nie je malo.

Ak budes vystupovat korektne a otvorene, nevidim dovod, preco by sa mal tvoj otec citit zle.

Drzim ti palce.

romca80
autor
12. máj 2013

kočky, ešte raz dakujem za všetky rady, ako som písala za svojho otca považujem muža, ktorý ma vychoval a nie bio otca...
Na druhej strane, ako podaktoré píšete, nie je to zas pre mňa cudzí človek, nosím v sebe polovicu jeho génov, určite mám niečo zdedené aj po ňom, či už zo zdravotnej alebo povahovej stránky...
Myslím, že všetky ktoré píšete, že je len darca spermií, ste nikdy nič podobné či už u seba alebo v blízkej rodine nezažili, ja by som predtým tiež reagovala podobne, ale teraz, ked to už viem, nedá sa od toho proste celkom odpútať a povedať si, že je mi ľahostajný, je to len darca spermií😒

mima4
12. máj 2013

@romca80
ja na tvojom mieste by som sa chcela stretnut so svojim bio otcom.. chapem ta, ze v podstate je to pre teba cudzi clovek, ale ten muz je tvojim skutocnym otcom, to vsak neznamena ze s mu mas teraz hadzat okolo krku, byt sentimentalna..ale mozno by sa ti ulavilo, kebyze s nim das kavu niekde anonymne, bez cielu ze zavitas do jeho rodiny, ze "hla som tvoja stratena dcera" 😀 a porozpravas sa s nim.
Bez ohladu aky bol a je, vzdy bude vas spajat spolocna krv. Mozno vas vztah bude o tom, ze mu k vianociam posles jednu sms... ale budes mat tieto veci vo svojom vnutri vysporiadane...
Ja osobne by som sa rozhodla ho kontaktovat... je super, ze manzel tvojej maminky ti bol otcom a aj vzdy ti bude otcom, pretoze ta vychoval, staral sa o teba, ale vzdy tu bude aj tvoj bio otec...