Mama mi lustruje v súkromí

infinitka
24. máj 2014

Ahojte zienky!

Mám tu ucet uz dlhsie, avsak z pochopitelnych dovodov pisem z noveho, ktory som zalozila len pre tuto temu.
Som dospela vysokoskolacka, cez tyzden byvam na internate a domov chodim cez vikendy. Poslednou dobou sa mi stavalo, ze som isla niekam prec z domu, notebook som si nechala u seba v izbe na stole, on sa po chvili nencinnosti vypne. Ako som sa vratila a otvorila ho, zapla si facebook, tak som si nasla otvorene konverzacie, rozcitane ( lebo to sa stava obcas aj normalne ze facebook ti nejak otvori konverzaciu nejaku ked blbne, alebo nejak nechtiac kliknes na chatovu listu) tak raz, dvakrat som tomu neprikladala nejaky vyznam. Ked mi ale priatel raz povedal, ze mu ukazuje, ze som si pozrela spravu od neho v case, ked sme boli obaja spolu vonku, bolo mi jasne kolka bije. Stalo sa mi aj ze sa mi hrabala v mobile, mala som ho polozeny v kuchyni na stole, isla som po nieco do kuchyne, zrazu len buchot ako keby v panike sa snazila dat ho na miesto kde bol a este svietil. Pred casom si mama aj zalozila konto na facebooku bez toho aby som o tom vedela a snazila sa mi tam nejak lustrovat co si davam na profil, ale tam si nedavam nic, aj tak som na to prisla ze sa uz aj ona registrovala. Mama ma po 40tke a ma este dvoch malych predskolakov, stale sa stazuje jak ona na nic nema cas, ale mne citat moje sukromne spravy cas ma? Celkovo si myslim, ze za PC travi casu viac ako je zdrave.
Citim sa velmi neprijemne, lebo si citala evidentne hlavne spravy, co si vymienam s priatelom, a boli tam aj sukromne veci. Je mi jasne, ze taketo veci by sa mali komunikovat osobne ale tieto socialne siete su vacsinou nasim jedinym spojenim, nakolko priatel je velmi vela casu v zahranici.
Neviem teraz, co mam robit, pomenila som si vsade pristupove hesla , ale stale nechapem, ci jej to robi dobre sa mi hrabat vo veciach, ktore s nou nemaju absolutne nic. Za vase rady a nazory dakujem.

infinitka
autor
24. máj 2014

a navyse moja mama je povahou clovek, ktory nema velmi potrebu s okolim, a teda aj so mnou zdielat nejake informacie zo svojho zivota a ked som bola mladsia a chcela sa vyrozpravat, a nemala na mna cas, alebo to povazovala za nepodstatne a vynadala mi, akymi blbostami sa to zapodievam a jedine, co ju zaujimalo, bolo co som dostala v skole z matiky, postupne som si na to zvykla, ze ju mnou nebudem zatazovat, ked ma ine problemy...ale neni to nic take, ze by som sa s nou teraz nerozpravala alebo pred nou nieco tajila, alebo odpovedala jednoslovne ako otraveny pubertiak....mozno sa jej to teraz tak trochu vratilo, ze ju tieto veci az tak kedysi nezaujimali ale aj tak to neni dovod na to, aby sa mi bez mojho vedomia hrabala v mojom PC a veciach

mpg
25. máj 2014

@infinitka ja si myslím, že by sa nemala až tak starať do dospelej dcéry, ale na druhej strane práve tento čas po l8-tke je taký dosť rizikový, že mladí radi experimentujú, niektorí svoje problémy, ktoré ešte v tom veku nedokážu riešiť /lebo nemajú skúsenosti/ riešia ich tak po svojom a následky sa dostavia, tak mamy sú také ostražitejšie a radi by svoje deti uchránili pred nejakou mlákou, do ktorej by stupili
Bolo by dobre, keby ste sa viac rozprávali, aby vedela zhruba ako je to s partnerom, školou, aby vedela ako riešiš problémy. Lebo čo sa neskúsenosťou pokazí pri vstupe do života dospelých - sa už nemusí dať tak ľahko napraviť.
Ale podľa tých príspevkov vidieť, že patríš do skupiny tých zodpovedných a to by ju mohlo tešiť.

25daniela
25. máj 2014

@infinitka potom ked toto vsetko vies, bavila si sa snou a je iba zvedava, tak ti naozaj nic nepomoze, iba sa osamostatnit, ja som pisala o stave, ked sa neda s dietatom komunikovat uz z roznych dovodov, ak to mas s mamou vykomunikovane a ona to napriek tomu robi, tak to ber tak, ze sa to nezmemi a ODSTAHUJ SA a ak ti to financie nedovolia, tak zatni zuby, vydrz najnutnejsi cas a potom cau a pis, tva mana...

jalucija
25. máj 2014

@infinitka uz si sa jeje pytala o co jej ide?

kofoluska
25. máj 2014

@infinitka Nemam cas citat vsetky odpovede takze sorry, ak sa budem opakovat. Ja som vyrastala v dobe, ked pocitace doma neboli bezne, internet len v skole. A pisali sme si listy a denniky. Moja mama, ako som raz zistila, mi tie denniky pravidelne citala. Mohla som si to schovavat ako som xcela, proste ho nasla. Ked som to nadhodila, iba sucho skonstatovala, ze jej stara mama tiez citala jej denniky. Jednoducho jej to prislo normalne. Mne ale nie a denniky som radsej spalila a prestala ich pisat.
Odporucam ani nie porozpravat sa, skor sucho oznamit, ze vies, ze sa ti hrabe v pocitaci a v mobile a ze si to nezelas. Ze sice chapes, ze si jej dieta a boji sa o teba, ale uz mas dost rokov na to, aby respektovala tvoje sukromie. Pravdepodobne to nepomoze a ona to bude robit dalej, ale aspon bude vediet, ze o tom vies. Snad sa bude citit dost trapne a hlupo na to, aby to ak nie prestala robit, tak aspon to obmedzila. A ty vzdy, ked zistis, ze sa ti niekde hrabala, jej to proste oznam.

infinitka
autor
25. máj 2014

urobila som to tak ako hovori @kofoluska, mama sa teraz tvari akoze nic sa nestalo

sheila72
25. máj 2014

@infinitka ja som sa tak vyjadrila len kvôli tomu zamykaniu dverí, čo mi príde dosť blbé. Ale tak podľa mňa jediné čo ti môže nájsť je v tom telefóne a v pc, inak si neviem predstaviť čo také by ti mohla nájsť v skrini. Tak si zober veci na intrák a tie ktoré nenosíš si nechaj doma. Samozrejme, je to nevhodné aj zo strany tvojej mami a je smutné, že keď si jej viackrát povedala, aby to nerobila, tak jej to stále nedochádza ako dospelému človeku. A ako to popisuješ tak usudzujem, že to robí skôr z nudy, nie že by tam chcela čosi nájsť. A možno práve preto, že nechodíš po diskách a pod.tak si myslí, že robíš niečo nekalé za jej chrbtom. Moja sestra má 19r a keď povie rodičom, že ide s kamoškami do baru, tak to neriešia, pretože im povie narovinu pravdu. Ono je to ťažko takto povedať, keďže teba ani tvoju rodinu nepoznáme. A asi sama vieš, čo máš robiť s mobilom a pc aby sa ti v tom nikto nehrabal. Takže táto téma mi príde trocha zbytočná, pretože okrem toho aby si si schovala veci, ti tu nikto nevie adekvátne poradiť, prečo sa tvoja mama takto správa.