Máme 20 rokov, malé bábo a žijeme v biede

sabrina987
1. jún 2014

Ahojte, píšem sem anonymne pretože na svojom mám veľa známych a hanbím sa trošku ako som dopadla :(
Sme mladá rodina, ja s priateľom máme len po 20 rokov a trojmesačné bábo. Žijeme len z materskej čo ja už nezvládam priateľovi sa nedarí nájsť prácu pritom sa snaží vidím to. Elektrinu a vodu nám platia svokrovci ale z tych 200€ nevyzijeme a nestačim ani na jedlo takú biedu som ešte nezažila u nás doma to vyzerá ako z 80 rokov staré nábytky postele hanbím sa zobrať návštevu dnu. Je to neskutočne ťažké už neviem ako si počať, 200€ mesačne je dosť málo ako každá žena chcela by som sa pekne obliekať mať na kozmetiku :'( už som hotova psychicky. Maly začne onedlho papať a ja netuším čo bude ďalej. Nemám sa Už ani komu vyrozprávať kamarátkam sa vyhováram že nemám čas aby ma nevideli ako to funguje u nás.

mima4
27. sep 2014

@jaron suhlasim s tebou, ze aj ludia ako predavaci, smetiari atd by si zasluzili viac, celkovo kazdy clovek ktory pracuje, by mal mat aspon taky prijem, aby nezivoril a mal na zakladne potraviny, na kulturu, na skolstvo... a nemusel pocitat kazdy cent.

jaron
27. sep 2014

@mima4 pekná idea 🙂

maminuska
27. sep 2014

@jaron ja si napríklad takýchto ľudí vážim a neznášam aroganciu ľudí " na ťažkých autách ", tomu sa nehovorí nie úspešnosť ale kompletná vymetenosť.
Mne napríklad teraz odišla pani ktorá mi vypomáhala s domácnosťou , odišla za manželom do Talianska ktorý tam pracoval . Aj sme veru slzu vyronili . A keď mi povedala že sa tak bála keď na začiatku mala prísť ku mne že ako s ňou budem zametať 😀 nie som ten typ , cítila by som sa trápne.
A ano su ľudia ktorí aj keď sa roztrhnú nezarobia viac a ja si aj uvedomujem že bez nich to jednoducho tu nejde že vstávajú o tretej ráno a rozvážaju chlieb, alebo ho pečú že ked sedím na čistom záchode kdesi v kancli vďačím upratovačke .... a preto mňa osobne vytáčajú slovné spojenia ... prosím ťa obyčajná poštárka, radová učiteľa, roboš ( toto osobitne asi najviac ) a súhlasí aj s tým že takýto ľudia by mali mať takú mzdu aspoň aby normálne vyžili .

A nie som žiadna lavicová humanistka , som tvrdá pravičiarka.

dai
27. sep 2014

@katarinka289 ale ved ja som nikde nepisala ze nenozes byt 3 roky doma... doma mozes byt kludne aj cely zivot ale nemozes cakat ze stat ta zato bude platit...
Ja som napr. Tiez svoje druhe dieta porodila ako 32rocna a idviedla som statu neumerne vela oproti tomu co som dostala... na druhej strane rovnako dostali aj ti asocialy ktorych ty popisujes🙂 to co z nasich deti raz vyrastie zial nikto nevie...takze pisat o tom ze vychovavam danovych poplatnikov v case ked ani neviem ci tento politicky system 10 rokov vydrzi uplne bezpredmetne🙂 ja som osobne svoje deti rodila hlavne kvoli sebe a muzovi kedze sme deti chceli a neverim ti ani sekundu ze pri tvojom rozhodovani uloha tvojho dietata ako buduceho danoveho poplatnika nejaku rolu zohrala🙂

katarinka289
27. sep 2014

@dai ja nehovorim o celom zivote,ale o case,nez pojde do skolky,kedze jasle u nas zrusili.Tak necitaj medzi riadkami.Pred 20.i rokmi si ludia mysleli,ze bude vsetko inak.No socialka sa stale musi platit.Aku zmenu ocakavas?Ciganov bude musiet stale niekto zivit.A co si myslis,kde na to stat zoberie.Samozrejme od pracujucich...

dai
28. sep 2014

@katarinka289 jasle vsade su sukromne a doplatok 50 euro nie je taky strasny kedze mnohokrat aj v statnej skolke nasledne take poplatky platis...osobne mam na 3rocnu matersku vlastny nazor, uplne by stacili 2 roky podla mna pri zdravych detoch ale beriem ze zeny si chcu aj oddychnut tak bojuju o 3ti rok kedy teda podla mna je materska uz fakt dovolenka...
Jasne ze sa socialka stale musi platit, ja som skor vyjadrila svoje pocudovsnie nad tvojou 100% istotou ze vychovavas danoveho poplatnika a nie tiez jedneho z buducich poberatelov podpory... nevsimla som si zeby len cigani tento stat oberali o podpory , mozno rada zatvaras oci ale aj v radoch matiek na mk sa ich nachadza hojne mnozstvo - a to su biele matky z normalnych rodin ich rodicia by sa asi tiez bili do prs ze vychovavaju danovych poplatnikov a stale nic....
Akilu zmenu ja ocakavam? Uprimne mne tento system vyhovuje kedze som aktivny clovek a ked zmenu chcem tak za nou idem.... je tu ale vela ludi na celom svete ktorym tento system nevyhovuje z objektivnych pricin ( ako napr. Azia, afrika ) alebo subjektivnych ( slovensko ) - cize pisem o celkovom usporiadani sveta - kedze na toto vplyv priamy zatial nemam tak neviem aku zmenu so sebou roky prinesu...

katarinka289
28. sep 2014

@dai ja som nepisala nic o tom,ze chcem byt tri roky doma.Kludne by som bola len rok,len hovorim,ze u nas nie su jasle... Mame u nas sukromnu skolku,kde by ma pobyt malej vysiel na cca100€tyzdenne a to bez stravy,kedze nemaju povolenie podavat detom jedlo.Musia si ho nosit z domu.Poberatel podpory je nieco ine nez asocial,ktory je cely zivot ziveny statom.Tiez som bola pol roka na podpore,ked som skoncila skolu...ja som sa na nic nechcela vyhovarat,len som branila ostatne zeny,na ktore sa tu utocilo,nech nie su doma tri roky a idu radsrj pracovat.Uz som pisala,ze ja aj popri rodicovskemu chodim niekolkokrat mesacne pracovat do Rakuska a nesedim len doma.

xfenix
29. sep 2014

No myslim ze sabrina987 sa necha aj s priatelom otcom vydierat. Ak je zivnost na meno syna, syn moze zivnost kedykolvek sam zrusit, na kazdom zivnostenskom urade, staci kolok zaplatit a je to. Ak priatel pracovat chce, kto mu kaze na cierno? Normalne na trvaly pracovny pomer nie je na cierno, ako bolo vyssie uvedene, napriklad aj automobilky beru na trvaly pracovny pomer (a to nie je nacierno) a zarobil by minimlane 700. Takze to su len vyhovorky. Viem ze ste mladi, ale ked si neviete poradit, tak sa treba ist s niekym porozpravat, kto vam s tym pomoze! Financna poradkyna nie je niekde naporudzi? Alebo niekto kto pozna vasu zivnotnu situaciu a pomohol by? Z tych zopar faktov v prispevku nie je zrejme vela, tak sa vam neda ani poradit ani pomoct. Chlapa treba poslat normalne do roboty a hotovo. 🙂

eri28
29. sep 2014

@sabrina987 přesné to napadlo aj mna jedine zahranicie, ja som vonku a tiez nemame vela penazi, ale verim, ze kde sa zdokonalyme v jazyku obydvaja chodíme do skoly cize sme bez práce bude lepsie. Urcite aj vam casom bude lepsie ste velmi mlady je to taka lekcia do života. Uz som bola aj chudobnejsia, platíme vysoky najom a tiez spime len na madraci nemame ani postel, stary televizor stary pocitac, jednoduche mobily, ale pre mna je velmi dolezite, ze sa lubime,lepsie jako byt bohaty a nestastny.Drzim palce, aby sa vam situacia zlepšila, a za chudobu sa nehamby, možno by ti kamosky pomohli kde maju doma neuzitocne věci, ze by vam podarovali. 😉

chocholousek
30. sep 2014

Ahoj ! Môžem Ti dať jedinú radu - prihlás sa do Dobrého Anjela, sú tam zlatí ľudia, mnoho prispievateľov, ktorí finančne pomôžu mnohým rodinám v ich neľahkej situácií. Držím Vám palce.

vililienka
1. okt 2014

@sabrina987 keby si potrebovala zamestnat muza, moj muz by ho brigadne zobral, a keby som ti mohla nejak pomoct , co by ste potrebovali, hanba bokom , aj ja som mala 20 male babo a nemala som ani na maslo

inkinka
1. okt 2014

@maminuska musim sa @sisi1978 zastat minimalne v tom, ze veta

Ja som svoj život prehodnotila v momente , keď som sa na pohrebe pýtala aký bol jeho otec - " ani neviem , skoro som ho nevidel " .

je napisana tak, ze sa pytas niekoho na jeho otca. Za slovom "bol" mala byt aspon ciarka, alebo pomlcka, ak tá veta má mat taký zmysel, ako neskôr objasnujes.

maminuska
1. okt 2014

@inkinka absolutne nepodstatné .... ak by sa čítalo v časovom slede, tak by to bolo zrejmé.

ale to je jedno , tento typ Ludí ako spomínaná sisa nie je moja šálka kávy , proste niečo nájst, znemožniť , vytrhnúť z kontextu ... ten kto sa ma pýtal priamo na to pochopil a to je hlavné , rozhovor som viedla s inou prispievatelkou a jej som odpovedala . 🙂

simonaerik
4. okt 2014

ja ti trošku aj rozumiem.. ja ešte len čakam babatko ale priateľ sa do prace nejako nema..podľa mňa nieje možne aby si pracu nenašiel! je mlady aj moj aj tvoj a nieje možne že by ho niekde neprijali, keby sa naozaj snaži. Musi zobrať hocičo čo pride a nie čakať, aj keby za 300€ to je jedno ale lepšie ako 0.. Ja teda tomu svojmu neverim aj keď vidim že sa snaži ale čo je ta snaha veď ako spravny chlap by mal cele dni behať po meste po obchodoch a pytať sa a nie že v pondelok zajde do jednej agentury povedia mu ozveme sa on ide spokojne domkov a cely tyždeň leži doma lebo si ,,nemože najsť pracu,, . Mne je z toho už ťažko ale nebudem čakať kym sa pan spamata ja radšej ostanem sama ako s niekym kto je tak veľmi nezodpovedny. Veď keby neposielam ja jeho životopisy on nema žiadnu snahu jedine tak zdvihnuť telefon a aj tak zatiaľ žiadna praca nevyšla. Bojim sa.

simonaerik
4. okt 2014

dufam že si už tvoj priateľ našiel pracu a že už vam je lepšie.

madafi
8. okt 2014

Simi neviem kolko máš rokov nechce sa mi čítať dozadu ale máš pravdu ...mal by sa starať o rodinu.Ak bol vychovavany k tomu tak určite zoberie každú prácu bude makať až sa prepracuje k tej pre neho najlepšej...

david1991
8. okt 2014

@madafi naco? Ved lepsie je fnukat, plakat.. ze neni robota. a vypisovat po internete..ake to je tazke..

luciferkax
8. okt 2014

Nechápem prečo otc dieťaťa nepáli do práce???? či na živnosť, na čokolvek, chlap si furt robotu nájde, ak má ruky zdravé.. a ak má zdravý rozum a malé dieťa, tak vezme akúkolvek robotu, nie??
A 200 eur je bieda? čo ja viem, ja v pohode utiahnem 4-člennú rodinu za 250 a žijeme :P

lylkatomaskova
19. okt 2014

Keď si toto čítam uvedomujem si ako veľa toho mám a i tak sa sťažujem ☹ ☹ ☹ Vlastný byt racujuceho manžela ktory sa nefláka a stará o rodinu tak že nemusím chodiť do práce krásne zdravé deti úžasných svokrovcov...Velmi Ti držím prsty je to dočasné uvidíš bude dobre..A čo tak domáce práce ja viem že ťažko je teraz vôbec zohnať prácu normálnu na doma ale každé euro je dobré a priateľ bohužiaľ musí zobrať aj málo platenú prácu má rodinu a prác sú plné inzeráty

zuzka_puska
21. okt 2014

takže, autorka prispevku prispevok len napisala, a viac sa neozvala?? super 🙂

@lylkatomaskova tvoj prispevok je pravdivy, veru mame toho strasne vela 🙂 oproti niektorym, ktorí ledva maju na jedlo. a ja manzelovi fnukam, ze nase 10 rocne auto je stare.....budem teda stastna, ze vobec nejake mame, a mozme si zadky vyvazat......
ale zaroven mi pride absurdne, aby si jeden mlady chalan 20 rocny nevedel najst pracu. to je jedno za kolko, ked aj za par eur....kto chce, najde.....aj za malo.

jaron
21. okt 2014

@zuzka_puska ozvala sa veľa krát, ale zo začiatku, potom diskusia ustála, a po čase sa znova rozbehla, pre autorku to už nemusí byť tak aktuálne ako predtým

katkalubkova
25. okt 2014

@sabrina987 nevyhovaraj sa kamaratkam, ze nemas cas, mozno Ti niektora z nich velmi rada pomoze