Manžel je závislý na liekoch

chiara27
15. okt 2015

Baby,som zvedavá na váš názor...už dlhší čas mám podozrenie,že manžel je závislý na liekoch...má zdravotné problémy(s chrbticou),viackrát som mu už vyčítala,že si neužíva lieky podla predpisu,ale stále ma odbil tým,že sám vie,kedy má bolesti...ale ako sledujem,stále toho užíva čoraz viac...hanba,nehanba,išla som mu do telefónu,a tam som našla aj smsky,kde známych žiada,aby si dali u lekára predpisať liek Doretu,jednému dokonca za to sľúbil 20eur...a dnes som sa veru uistila,že jeden známy mu zohnal tie lieky proti bolesti....strašne som naštvaná,neviem,čo mám robiť...keď sa mu priznám,že som sa mu hrabala v mobile,bude z toho veľké halo...raz sa to už stalo...ale ani len tak to nechcem nechať....prešli sme už velmi ťažkým obdobím,čo sa týka nášho vzťahu,ďalšie už nezvládnem....

tykat
16. okt 2015

@chiara27 obaly by som zrovnala do radu na kuchynský stôl pred neho a opýtala sa či si myslí že toto je normálne a poprosila ho aby to skúsil riešiť inak...na druhej strane ak pracuje ako tesár a má problémy s chrbticou tak sa necudujem ze to hluší liekmi aby mohol chodiť do práce 😒 mám tiež dlhoročné problémy a je to čisté zúfalstvo keď bolí chrbát a nič nepomáha prípadne to trvá dlho a nikto nevie ako dlho to ešte potrvá. Ak chce chodiť do práce a zistil že mu lieky pomáhajú okamžite tak ich proste berie lebo má okamžitý účinok. Ja sa trápim ako sa dá, cvičenie, rehabilitácie, niekedy aj lieky keď sa nedá inak, raz lepšie raz horšie, raz som v práci, raz doma, nikdy neviem čo bude o deň o týždeň...našťastie mám chápavého zamestnávateľa.

sissmiss
16. okt 2015

@chiara27 kontaktuj cpldz a spytaj sa na postup, ci by ti nevedeli poradit. Ak mas blizko do ba tak si tam niekedy mozes zajst a absolvovat skupinu ako partnerka zavisleho, aby si mala predstavu o co ide

magmolatus
16. okt 2015

@chiara27 Neber to špatne, ani nechcem tvojho manžela obhajovať, ale pokial si si takymito bolestami nepresla, tak to nepochopis.
Ja ked som mal tažkosti s chrbatom, tiez som bol deprimovany, unaveny, nervozny, vybusnejsi, lebo ak clovek nemoze viest plnohodnotny zivot je z toho pomerne nervozny. Najhorsia je ta bezmocnost.
A urcite potom taketo spravanie vztahu nepomaha, skor ho zhorsuje.
On sa len snazi existovat a jedine riesenie je dopovat sa liekmi, kym sa bolest trochu nestabilizuje a nezlepsi.
Ale na druhej strane sa nezlepsi ak si nebude on sam snazit pomoct sebe. V dnesnej dobe je to tazke ak musi chodit do prace a nemoze si dovolit byt doma a podobne. Čakacie doby na to aby sa človek dostal niekam k neurologovi a naslednym rehabilitaciam je aj mesiac.
Nepises ake ma povolanie. Ale urcite ak ma silne bolesti dobre su prechadzky a postupne si treba pridavat na cviceni, ale zase nie nejake extremy. Na youtube si mozes najst cviky ktore by mu mohli trochu pomoct na hernie disku a podobne. Joga pre zaciatocnikov by mu tiez mohla pomoct.

8291
16. okt 2015

@magmolatus suhlasim,ale neriešenie problemu ho môže položiť na lôžko,až na operacnu sal a potom už s pracovaním skončil.

julca15
16. okt 2015

Tiež sme mali závislého človeka v rodine. Súhlasím s tým, že je to rovnaká závislosť ako na drogách, len v našej spoločnosti sa to podceňuje. Nad drogovo závislým Ľudia ohŕňajú nos ale ak je niekto závislý na liekoch, tak sa nad tým po väčšinou ani nepozastavujú a to aj preto lebo tie lieky im predpisujú lekári. Viem si predstaviť tú scénu, že bude zatĺkať, ale ak nebudeš tvrdá a nebudeš si pevne stáť za svojím slovom, tak sa tá agónia bude len odďalovať a prehlbovať. On sa sám z toho už nedostane. Podľa mňa potrebuje odbornú pomoc. Viem, čo to obnáša, my sme si tým tiež prešli a dotyčný odmietol liečbu a ostal sám.Teraz nám je lepšie. Držím palce.

magmolatus
16. okt 2015

@julca15 Ono to nevyhnutne nemusi byt zavislost, len nerieseny problem s bolestami. Ale autorka to nejak lepsie nespecifikovala, len spomenula ze ma problemy s chrbticou a pcha do seba analgetika.

chiara27
autor
16. okt 2015

...nuž...sme po rozhovore...ako som predpokladala, najprv zatľkal....vysypala som na stôl všetky prázdne obaly, čo som našla...aj vtedy zatľkal, nakoniec sa priznal....vzala som mu všetky lieky...chce tri dni, že sa z toho dostane aj sám, že do troch dní sa mu vyplavia z tela toxíny....dala som mu jasné pravidlá....po troch dňoch uvidíme....rozhodene nie ambulantná liečba, lebo popri robote ho nebudem môcť kontrolovať....a podľa mňa to sám nezvládne, bude potrebná pomoc odborníka....tak držte babuľky palce...!!!!

8291
16. okt 2015

@chiara27 super si to zvladla a on tiež,hlavne je ze si to príznak,uz to je veľké plus.drzim palce a potom sa vedieť😁

julca15
16. okt 2015

Držím Ti palce, naozaj si to zvládla dobre, no ešte nemáte vyhrané. Ak to sám nezvládne bude potrebovať odbornú pomoc a väčšina to odmieta, lebo sa hambí, alebo pre iné komplexy.Maj sa pekne.

magmolatus
16. okt 2015

Super, pokial sa priznal a je ochotny to skusiť, je to správna cesta vpred.

Držím palce.

sintra
16. okt 2015

je fajn, ze ste sa porozpravali a priznal problem. Na 98 percent si myslim, ze v tomto stadiu to sam nezvladne a uz vobec nie stylom daj mi tri dni, za ten cas sa detoxikujem. Mam s tym skusenost. Moze to zniet tvrdo a skepticky, ale neverila by som mu ani slovo.

lenbea
16. okt 2015

@andys11
@chiara27
ak sa nejak podarí, treba ich prehovoriť na niečo prírodné. Kostihoj, skorocel. Kostihojová tinktúra je veľmi účinná, ale treba ju dlhšie používať. Ale problém je asi ozaj so závislosťou... Najprv treba chlapov od tých liekov dostať, ale ako. asi sa len poradiť s doktorom.

barnica
16. okt 2015

Drzim palce ze ked si ti uz priznal tak s tym bude bojovat. U nas v rodine mal clovek problemy zo zubami paradentoza bolestive afty a dokazal naladovat do seba aj krabicku ibalginu tyzdenne. Nakoniec stacilo zmenit zubara. Druhy mu sice vytrhal pod narkozou vsetky zvysne zuby a funguje na statnych teda proteze tak je to podstatne lepsie. Mozno by pomohlo zmenit lekara aj u tvojho manzela ked by mu nepredpisoval lieky ale snazil by sa to liecit inak. Mojej znamej velmi pomohla akupunktura a akupresura pri bolestiach chrbta ale neviem ci to moze kazdy tak by sa trebalo informovat.

blsacik
16. okt 2015

@borkavan Asi to vyznelo veľmi kruto, to som nechcela... nehnusí sa mi, ak by sa mi hnusil, nebojovala by som s ním... nič nieje čiernobiele... sme spolu 14 rokov... máme dve krásne deti... ľúbi nás veľmi a dal by nám i prvé a posledné, to viem... jednoducho povedali sme v dobrom aj v zlom. Prišlo zlé obdobie, ale aj zlé obdobie má pekné chvíle... len som chcela povedať, že som z toho všetkého neskutočne unavená, zostala som na veľa vecí sama - snažili sme sa ho dať zdravotne do poriadku a NENÁVIDELA som to jeho prepchávanie sa tabletkami, lebo som sa o neho neskutočne bála, že ho stratíme... Neviem si predstaviť akú bolesť mal, ale teraz je po veľmi komplikovanej operácii s rekonvalescenciou 8-12 mesiacov odhadom, momentálne si ešte stále necíti nohu. Kvôli liekom sme sa strašne hádali (kombinoval skoro presne tie isté lieky ako manžel autorky a iné navyše) a na rovinu som o tom hovorila i rehabilitačnej, jeho rodine, mojej rodine... jednoducho bez servítky... každý mu dohováral... NEPIJE, NEPODVÁDZA MA, NEBIJE A NETÝRA nás (iba seba). Zo začiatku džgal do seba kopec svinstva S TVRDENÍM, aby mohol chodiť do práce a mali sme všetko (na hlavu prístup, pričom som mu nedokázala vysvetliť, že keď príde o zdravie, tak to bude na nič), ale my sme doma z neho nemali nič, lebo nevládal a mal bolesti... infúzie - alergické reakcie, že som ho musela niesť späť do nemocnice... jednoducho SOM NAHNEVANÁ z bezradnosti a jeho prístupu "ALE NO, NEKAZ NÁM DEŇ, NEHYSTERIČ"... Zvládneme to... absolvovali sme toho už veľa... sme na dobrej ceste k neprežieraniu sa tabletkami... ja teraz kvôli finančnej situácii nastupujem do práce, on bude musieť s dcérkou dobačovať materskú a bude mať na starosti domácnosť, keďže je PN a pevne verím v to, že sa dá postupne dokopy, lebo ak nie, tak sa môžem pripraviť na to, že budem o pár rokov vdova... Teraz je síce zle, ale ešte sa dá všetko dať do poriadku... potom keď sa mu niečo vážne stane, tak to položí nielen mňa, ale i deti... a to je to, čo keď som mu pripomínala, tak sa zobudil a pár liekov vysadil a bol ochotný absolvovať všetko možné, aby sa dal dokopy... Vždy to začína bolesťou a zúfalstvom z bolesti... kebyže to zo začiatku nepodceníme a začneme to hneď riešiť naplno, možno by sme teraz nemali takýto problém... Držím všetkým palce...

borkavan
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
korg2528
5. okt 2017

dobry den trvalo mi to dlho kim som rozhodol ci najdem nejakoho cloveka ktori bi veril a mozno aj poradil nidky som nepisal takto verejne mam velke bolesti pravej nohy litka na pravej nohe krize medzo kostrcou tiez prava strana verte mi je to taka bolest ze ma vikruca skusali namna strasne vela liekov az mi nasadili tramabene nevedel som coto je nikdy som nepil nefajcil poviem pravdu tramabene ma aj uzkostne ukludnilo ale hlavne bolest povolila najprv to boli male davky ale cloveku uz potom nestacilo vzal som si tu davku ale bolest stale stupala az som sa dostal na silne davky mna kebi nebolelo ja to nevezmem ale teras bolest je ukrutna a kvapky beriem strasne vela teda tie vstreky tri krat za den aj stiry po 20 vstekov bolest prejde na nejaki cas ale rano je tu zase bolest a silna uz viac ako pet rokov ma liecia spravili mi ct mam skoliozu ale pre skoliozu take bolesti ze cloveka skruti ako spongiu od bolesti nejem schudnuti na kost som rad ked prejdem do obchodu aj spet ale som napakovany lieky od bolesti neviem poradte mi ja viem citim ze vomne neni nieco v poriadku vela casu si mislim ze mi neostava proste uz nevladzem dalej z tou bolestou noc den stale bolest uzkosti deti sa pozeraju trpia aj manzelka uz namne ani tak nezalezi ale na tej rodine ze oni uz trpia somnou neviem skusam este radu ludi ktori mi mozu pomoct ak mozu tu radu dat v mojom tele musi bit nieco nie v poriadku len kazdy ma odbija lekar len berte lieky bude dobre to uz pocuvam roky som vyslabnuty nevladz uz clovek dalej ak mozte pomozte dakujem vam

andys11
6. okt 2017

@korg2528 obrat sa na centrum liečby chronickej bolesti a aj absolvuj ten zákrok u nich 😉

1andrea111
6. okt 2017

@chiara27 podľa mňa závislosť na liekoch nie je to isté ako na drogách. V tom slova zmysle že zo závislosti od liekov odporúčajú sa dostávať postupne. Postupným pomaličkým až nenápadným znižovaním dávky, dlho až na minimum. Ak mu ich vezmeš hneď, budeš mať väčší problém. Cesta je postupné znižovanie dávky najlepšie pod dohľadom

korg2528
9. okt 2017

@andys11
@andys11 dakujem neviem to asi oni mi musia dat nejake odporucanie na tie chronicke.. v lekarksych spravach mam ze chronicke bolesti atd. ja som z okresu bardejov musim sa pitat neurologicky skusal som kosice nechcu ma zobrat lebo vraj nepatrim pod ich region ale velmy pekne dakujem vsetkim

andys11
10. okt 2017

@korg2528 špeciálne centrum na liečbu chronickej bolesti je tusim len v Bratislave. Je tusim súkromné, treba pozrieť ich cenník a ci by sa to dalo finančne zvládnuť. Robia taky operačný zákrok, doslova vyblokuju nerv v mieste chronickej bolesti, doslova ta to tam uz potom nemá ako bolieť. Neliečia, vyriešia bolesť, ktorá sa v podstate nedá liečiť

michal3691
15. okt 2017

@1andrea111 je to presne to iste ba aj horsie pretoze ludia si myslia ze ked im to predpisu doktory tak je to v poriadku ale opak je pravdou ci si clovek slahne opium alebo tramal tak to ma jedno . Btw aj heroin , extaza boli kedysi liekmi a davali ich aj detom 🙂

wiwien83
2. máj 2021

@chiara27 poznám doretu a jej účinok... Mne teda veľmi pomohla, lebo mám od deviatich rokov reumu. Dnes mam 38 a prešla som užívaním mnohými liekmi, a o bolesti radšej pomlčím, no vždy som bola skôr pacient ktorý si berie liek proti bolesti až keď je už veľmi, veľmi zle. A vďaka tomu ze neuzivam lieky sústavne, tak ich účinok je potom okamžitý. Naučila som sa bolesť znášať co najdlhšie, lebo ešte bude aj horšie..... No Doretu som si vzala zrovna predvčerom večer a ešte jednu včera večer.... Lebo chrbát, lopatka atď., no hneď ako ju užijem som úplne mimo. Preto si ju dám len večer a tak ze uz viem ze rovno padnem do postele. Ja som z jednej tabletky hneď ospalá, hučí mi v ušiach, sucho v ústach.... No ale zaspím.... V noci sa ale zobudím, nie na bolesť chrbta, tá je úplne utlmená, no ako keby na mračenie tela... Alebo chvenie v končatinách.... Nieje to moc príjemné. Hodnú chvíľu som hore, potom nejako zaspím.

No neviem si predstaviť ze by som sa takto cítila každú noc. Bolesť chrbta sa síce utíši, ale tie nepríjemné vedľajšie účinky sú nepríjemné.

Je mi ľúto vašej situácie, určite to nemáte ľahké, takto sa na to pozerať z druhej strany a celé to zvládať, no vasho manžela teda paradoxne obdivujem. On nemá vedľajšie účinky??? Nieje mu nevoľno??? Toto mi nejde do hlavy..... Lieky sú hnus, ja sa im vyhýbam ako sa len dá, aj kortikoidi naordinované reumatologom som znížila na minimum., lebo z tých vysokých dávok sa mi objavila osteoporóza. 😪😪😪 Je to hrozná záťaž na organizmus, na žalúdok.

1andrea111
15. nov 2022

@chiara27 ahoj, ako to dopadlo s manzelovou závislosťou?

katarinkacat
4. sep 2023

@chiara27 vôbec sa na mňa nehnevajte ale ani len netušíte aké bolesti manžel prežíva denne ma určite problém qa nezabit a vy mu vyhodiť lieky idete... buďte rada ze ich ma inak gy ste mu už náhrobný kameň kupovala ...