Manžel ma berie len ako kamarátku. Ako ďalej?

darina60
29. jún 2009

Kočky, potrebujem poradiť. Som 13 rokov vydatá, máme dve všetko sa zdalo o.k. Manžel je starostlivý aj nám to myslím klapalo, za tie roky sme sa v podstate vážne nepohádali. Aj finančne sme na tom dobre, pred rokom sme sa nasťahovali do nového domu. No a posledné tri týždne manžel začal byť divný, odmeraný, nechutilo mu jesť, schudol aj chodil na infúzky. Má náročné zamestnanie, každý deň dochádza do práce. Náš život je uponáhlaný, točí sa okolo detí , ich krúžkov a pod. Spolu sme až večer a cez víkend, kde naše debaty sa točili zvačša okolo detí. Ja som ako sa narodili deti nikam nechodila, nemala kamarátku, len som mu vytvárala podmienky aby si aspoň doma oddýchol. Teraz som druhý rok v práci, tak toho času je menej. Aj mne prestalo chutiť jesť, mala som depky z toho a keďže som dakedy užíva antidepresíva, išla som k dr. a od piatku ich beriem. Lenže to som nevedela, že keĎ včera donútim manžela povedať čo mu je, že jeho odpoveĎ ma šokne. Okrem toho že má problémy v práci tak začal , že ani medzi nami to už nie je ono, že nemáme žiadne koníčky spoločné, že žijeme vedľa seba ako priatelia. No a potom mi povedal, že budeme zatiaľ ako dobrý kamaráti žiť tak aby deťom nič nechýbalo, deti a rodina aby nevedela nič a časom sa uvidí. Žiadna žena v tom nie je. Ja sa snažím ale ja sa nedokážem pretvarovať, že všetko je o.k. Aj dnes idem na kontrolu k dr. a som na tom ešte horšie keď som to nevedela. Poradte prosím, lebo sa zbláznim. O mojom probléme vie len moja mama. Ja ho hrozne lúbim, hoci možno to tak neviem dať najavo a deti tiež. Nechcem ho stratiť. Ďakujem za odpovede a rady.

filipal
7. sep 2010

@skyline80
zbytocne budes hladat kde sa stala chyba. tvoj partner bol zrejme hruby od zaciatku, ale v stadiu nahovarania to dokazal skryvat. vies, na mna keby partner raz vykrikol "daj mi pokoj!" (ak by to nebolo po niecom strasnom co som mu ja urobila), by som sa na smrt urazila. hned na zaciatku, by som mu dala najavo, takto teda nie! toto si nenecham!
chapes, ty si asi prilis jemna, dobra.....vsetko tolerujes a vydrzis.
tvoj partner len postupne stupnoval svoje neokrochane spravanie a postupne tebou manipuloval.
Sky, odpovedz si na otazku. koho mas radsej seba, alebo priatela? mala by si mat radsej seba a povedat si: toto si ku mne nebude nikto dovolovat, nikto mi nebude nijako ublizovat, to nikomu nedovolim.

takze: chces radu ako dokazat odist? alebo chces odpoved, kde nastala chyba? ujasni si, co chces.

skyline80
8. sep 2010

@filipal Odist dokazem - nastastie mam kam, ale momentalne som v takom stadiu, ze jeden den som presvedcena, ze uz to dalej nepojde, a na druhy den sa snazim o tom s nim rozpravat....nic strasne samozrejme nerobim, staram sa o synceka, o domacnost...ked mu kludne poviem, ze by som sa chcela o tom porozpravat ze sa mi nepaci ako sa vyjadruje, preco je taky, tak povie to svoje daj mi pokoj, neotravuj! Ked to nevydrzim a zacnem plakat, tak je to este horsie - vrieska ze mi j..e a co rumazgam. Ja som z rodiny, kde sa nikdy nekricalo, nikto nikdy nenadaval, na nadavky vobec nie som zvyknuta tak to na mna posobi strasne zle. V okoli vidim, ze v niektorych rodinach sa tie nadavky pouzivaju a vsetci su spokojni, tak som si myslela, ze som asi nejaka precitlivela.
Je mozne, ze hruby bol uz predtym, lenze kym chodil do prace, neboli sme tak casto spolu. A teraz vidim, ako sa rozprava aj ked telefonuje s kamaratmi atd.- -same do pi.., ku...
Stale sa snazim nejako sa s nim o tom porozpravat, preco je prenho taky problem nenadavat a nekricat - vydrzi to mozno tak jeden maximalne dva dni v tyzdni. Z toho mi vychadza, ze odist asi musim - uz som vyskusala vsetko, neviem, ci by sa dokazal zmenit.
Chcela by som asi skor odpoved, kde som urobila chybu - radsej budem sama, ako sa nechat takto ponizovat, ale ako sa mam zoznamit s niekym normalnym?

filipal
8. sep 2010

@skyline80
ty si uz v tom dost zacyklena.... davali sme sem link o manipulacii, skusim to najst, prestuduj si, mozno sa tam najdes.
teraz ani neuvazuj o tom, ako najdes niekoho " normalneho". musis sa najprv "ocistit".
v tomto stadiu by si natrafila na podobny typ chlapa.

filipal
8. sep 2010

http://elyna.wz.cz/jak_jednat.htm
tato je dobra a este pohladam....

filipal
8. sep 2010

este si prestuduj www.fenestra.com

zuzkafuny
10. sep 2010

@filipal ten link na elyna je super.... vďaka 🙂

skyline80
10. sep 2010

@filipal fil vdaka za tu prvu stranku - myslim, ze uz som nasla odpoved na svoje otazky a musim s tym nieco urobit.

skyline80
12. sep 2010

Mna by este zaujmalo, ci si chlap, ktory sa takto sprava - je agresivny, manipuluje, vobec nedava najavo sucit, je alibista, nepohne s nim ziadna emocia - len hnev, zlost atd., ci si to uvedomuje alebo nie...Ci to o sebe vie, ze jeho spravanie nie je normalne. To dost ulahci ten sposob, ako k nemu pristupovat - ja mam strasny pocit viny, ked mam byt k niekomu uplne neosobna, ale ak si to tito ludia neuvedomuju, tak potom im ani nic neublizuje. Nebudem sa zozierat vycitkami, ked budem vediet, ze jeho sa to ani nedotkne.

filipal
12. sep 2010

@skyline80 moj nazor je taky, ze si to neuvedomuje ze je taky.
ale niektori muzi to robia cielene, lebo tak manipuluju svoje partnerky... vies, nam je to tazko povedat.
museli by sme poznat viac informacii. ja ti radim, chod do manzelskej poradne. najdi si nejau najblizsie k svojmu bydlisku a objednaj sa.
hlavne nemaj ty vycitky, prosim ta. a nevin sa.

tinika
13. jan 2011

ahojte, som si spomenula na tuto temu, ale viem ze je nova len neviem aky ma nazov :( tak sa k vam neviem dostat

redangel32
15. jan 2011

@skyline80 ked citam tvoje prispevky tak aspon v polovici toho co pises vidim seba ☹ . Ja mam este o to zlozitejsiu situaciu,ze zijem v zahranici. Ruzove okuliare som uz davno dala dole a stale sa cudujem ako som sa mohla po jednom manzelstve namotat na takeho snoba!!!!! Vraj ma miluje a budeme do konca zivota.....no jasne,max. z jeho strany,pretoze ja si takyto vztah nepredstavujem. Samozrejme,ze som mu to na rovinu povedala. Aj to co sa mi nepaci na nasom vztahu. Ale ja sa mam zmenit a zacat od seba. OK,ale ked vacsina hadok a konfliktov vznika hlavne kvoli nemu. Nepomoze s domacnostou,pretoze on ma inu pracu (nezamestnany clovek). Hladi iba na to co mu vyhovuje, JA si idem robit to,na co mam momentalne naladu,ved JA mozem. Nikoho sa neopyta,ci nema nejaky plan a podobne. To,ze ma syna je kapitola sama o sebe. Aby jeden otec nevzal syna len tak z nicoho nic von?!! Vcera som mu vravela,ze ked ide po moju dceru do skoly aby vzal aj maleho (do auta),aby som si za ten cas pozehlila. Mali ste pocut ten kopec vyhovoriek!!!Ale ist za kamaratom a dat si cigu,pochvalit sa,ze ma nove radio,nemal problem. Uplne spravanie pubertiaka. Neviem co uz mam robit,pretoze aj ked to preberame,tak vysledok skoro nulovy. Tie nadavky mam doma tiez a plus aj na moju adresu,co je pre mna uz vrchol drzosti. Ziadna ucta. Neverim,ze sa to niekedy zmeni. A ked mu to poviem,tak jeho odpoved: Dojeb..la si jeden vztah a teraz do..bavas aj druhy.
Mam hobby rozbijat vztahy a plus k tomu robit deti. Ako toto moze niekto povedat,len zufalec.

Planujeme cestu na sr,mam 100 chuti sa sem uz nevratit. Nech si sem ide sam.

elyna
15. jan 2011

Milá redangel32 ,

když jsem četla tvůj příspěvek, měla jsem živě před očima to, co velmi dobře znám.
Troufám si říct, že váš vztah se nezlepší nikdy. Tvůj partner nemá absolutně žádný náhled na své chování.
To znamená, že ho vnímá jako správné. Pokud se děje něco zle, je to vždy vina okolí (tedy tvoje vina, vina dětí, vina nadřízených, vina rodičů, vina zaměstnavatele, vina vlády..). Ta odpověď, kterou ti partner dává: "Dojeb..la si jeden vztah a teraz do..bavas aj druhy. " to dobře ilustruje. Máš vlastně jedinou šanci, jak svůj život změnit, jak být v pohodě: ODEJDI OD TOHO ČLOVĚKA. Podívej se na web http://elyna.wz.cz
Může pro tebe být užitečných těch 20 otázek z PCL-R testu - zkus si odpověďět, kolik bodů by tvůj partner nasbíral:

Faktor 1: Agresivní narcismus

1. Nápadné kouzlo, výmluvnost a povrchní šarm
2. Grandiózní sebehodnocení
3. Patologické lhaní
4. Manipulativní a podvádějící
5. Nepřítomnost výčitek svědomí nebo pocitů viny
6. Povrchnost, mělkost (oploštěný afekt)
7. Necitlivý/nedostatek empatie
8. Neschopen přijímat odpovědnost za vlastní činy

Faktor 2: Společensky deviovaný životní styl

1. Potřeba vzrušení a/nebo sklon k nudě
2. Parazitický životní styl
3. Špatná sebekontrola
4. Promiskuitní sexuální chování
5. Nedostatek realistických, dlouhodobých cílů
6. Impulsivita
7. Nezodpovědnost
8. Kriminalita v dětství či v průběhu dospívání
9. Problémové chování v dětství či v průběhu dospívání
10. Zrušení podmínečného propuštění

Zvláštnosti nekorelující s jedním faktorem

1. Mnoho krátkodobých manželských vztahů
2. Kriminální všestrannost (Univerzální kriminální chování)

elyna
15. jan 2011

@skyline80

Tito lidé si to neuvědomují. Je zbytečné snažit se je měnit, snažit se nějak pohnout jejich city. Je bytečné probouzet v nich svědomí. Prostě ani svědomí, ani city nemají. Pokud začneš poukazovat na jejich chyby, nebude to mít žádný jiný efekt, než hádku, jejíž výsledek bude ten, že ty jsi ta špatná, že "nevíš, co je normální", že "na něj útočíš" a že "za to můžeš".

elyna
15. jan 2011

@skyline80

Ještě dovětek:

Píšeš:

" ja mam strasny pocit viny, ked mam byt k niekomu uplne neosobna, ale ak si to tito ludia neuvedomuju, tak potom im ani nic neublizuje. Nebudem sa zozierat vycitkami, ked budem vediet, ze jeho sa to ani nedotkne. "

Ano, máš pocit viny, protože cítíš a uvědomuješ si, jak ty sama by ses cítila, kdyby ti nikdo nechtěl porozumět a jednal s tebou zcela neosobně. Pokud tvůj partner ale nemá svědomí a autentické emoce, tedy je psychopat, tak můžeš být naprosto klidná: těmto lidem emotivní výlevy jejich obětí neříkají absolutně vůbec nic. Nadto jim nelze vysvětlit, co to pocity, emoce, prožívání a osobní hodnoty vůbec jsou. Neexistuje žádný příklad, jak jim to přiblížit.
Naprosto bez obav s takovým člověkem můžeš jednat zcela věcně. Respektive psychopati lépe slyší na rozhodný a věcný tón, než na nějaký zjemělý humanismus.

http://elyna.wz.cz

4k1n0m
26. feb 2011

ahojte, ja viem ze by som si mala najskor preklikat celu temu kym sa zacnem hlupo pytat, ale akosi nestiham ☹
Prosim, ak mate niekto skusenost:
https://www.modrykonik.sk/forum/volne-diskusie/ako-ma-vyzerat-vyjadrenie-k-navrhu-na-rozvod/

dulkagabulka
26. feb 2011

@skyline80 viem,ze to pre teba bude tazke, ale jedina moznost je odist...mac so do činenia s psychopatickou osobnosotu...
Rozchod isto budes vnimat ako bolestivy, prave pre tvoju citlivu povahu..no s odstupom času zistiš, že najdoležitejšia na svete si pre seba prave TY a tvoje pocity....a ak daš v živote na tie tvoje pocity a tvoju intuiciu/ktora ti od začiatu totho vztahu vravi,aby si bola opatrna/, ked začneš ludit sama seba, potom už nikdy nikomu nedovoliš, aby sa k tebe takto spraval..želam ti vela sily..

kucierka24
9. mar 2011

Ahojte, prave som si čítala niektoré vaše príspevky ☹ Mate to tiež ťažké a všetkým vám držím palce...Chcem vás, ale aj ja poprosiť o radu.. Ja som so svojim manželom ešte len rok a pol, mame 8 mesačného syna. Už keď sme spolu chodili / ani nie rok/ tak som videla, že mi vobec nerozumie a tam kde ja som videla problém, on ani nevnímal, že sa niečo deje... Robil sa, že sa nič nestalo, naďalej sa chcel rozprávať a smiať, ale ja som to nedokázala... No o páru mesiacov som otehotnela a už bolo plánovanie svadby ...Viem, moja chyba, že som si to neuvedomila a nezastavila na začiatku. Ale na druhej strane som to chapala tak, ze ked som otehotnela a Boh ma prave s nim obdaril dietatkom, tak to ma byt moj muz do konca zivota,nie??? Ale teraz vidim, ze je to tazke vobec s nim nejako vychadzat... On mi nerozumie ked som smutna, mysli si že zo všetkého robím len ja problém, to že tiež nepomaha v domácnosti, skôr robí väčší bordel to ani nehovorim...Škoda reči, ale musim uznať, že chodi z práce dosť unavený a neskoro večer, tak v poho... A zistenie,že ani vlastnej mame nedokáže kúpiť jeden kvet na MDŽ tak to už nepochopím... Ja som ani nič nečakala, lebo ho už poznám, také niečo ako výročie a pod. to neuznáva... Prosím povedzte ako sa mám k nemu chovať,lebo ja si pripadám, že stále keď mu niečo poviem, vyjdem z toho ako najväčšia hlupaňa, tak som vadná,alebo náročná?? Mám pocit, že má okolo seba veľký múr a cez neho nikoho nepustí... 🙄

dominikabartlova
4. sep 2012

@tinika nemusi,

dominikabartlova
4. sep 2012

@darina60 a spol...ja chcem vediet koniec telenovely..... som to citala od prevcera a neviem koniec.... naypiste mi niekto ci su spsolu, ci sa spamatal alebo co 😖 😖 😖 😖 normalne som nervozna z toho 😵 😵 prosiiiiiim, tp je normalne na vydanie knihy

frisbee
27. okt 2012

@dominikabartlova ..dopadlo to dobre 🙂 😵

digysa
6. nov 2012

@redangel32 Tak ako? Vratila si sa spat do zahranicia? Trapis sa nadalej, alebo si tym prastila?
@kucierka24 Skusili ste terapiu? Vy sa musite naucit komunikovat. A sami to asi nedokazete...potrebujete pomoc a za pokus to stoji.

redangel32
7. nov 2012

@kucierka24 "On mi nerozumie ked som smutna, mysli si že zo všetkého robím len ja problém, to že tiež nepomaha v domácnosti, skôr robí väčší bordel to ani nehovorim.." Toto iste mam doma ja!!! A ked upratujem a pouzivam (savo alebo nieco podobne co smrdi) tak vraj sa v tom vyzivam a robim to naschval. Hlavne,ze on ma problem po sebe zachod umyt. 😠 Nenormalna je ta jeho lenivost. Vozenie dcery do skoly mu robi problem!!! Vraj robi taxikara a to je nezamestnany.
"A zistenie,že ani vlastnej mame nedokáže kúpiť jeden kvet na MDŽ tak to už nepochopím... Ja som ani nič nečakala, lebo ho už poznám, také niečo ako výročie a pod. to neuznáva..." OPAT to iste aj u nas!!!! Jadnoznacne mi z toho vychadza nejaka trauma z detstva.
@elyna tak podla tych bodov ma toho neurekom spolocneho ten moj.
@digysa Ano vratila som sa spat.Este aj na tom SR mi spravil pekne prekvapenie...stretol sa s byvalou priatelkou,aj napriek tomu,ze som si to nezelala. Ona ma nazvala chorou zenou,co ma muza pod papucou. Samozrejme,ze mojmu viac netrebalo. Samozrejme,ze potom mi robil divadielko,ze sa nic nestalo atd. Ze my sme jeho zivot a bla bla. Doposial sa hadame,zmeny su minimalne a viem,ze sa to nikdy nezmeni. Mozem to zmenit ja,ale veeelmi tazko sa na taku zmenu odhodlavam.

digysa
7. nov 2012

@redangel32 A akej je narodnosti? Moja kamaratka to riesila tak, ze chodila na terapiu sama, aby sa s tym mohla vyrovnat a dokazala s nim "bojovat". Ako si na tom financne? Nemohla by si nacas odist od neho a pohrozit mu?
A ked je nezamestnany, tak ako zijete? Ty robis aj sa staras o domacnost? To by som urcite riesila....
Ja sa s mojim muzom pochytim na malickostiach...resp. vyzadujem take blbosti, aby dal detom domacu ulohu do tasky a nenechal ju na stole, ked ju dokoncia... a to je zamestnany, doma pomaha, umyva riady, vysava, vsetky kupelne cisti a pod...a stale si myslim, ze je lenivy....(asi budem musiet zmenit nazor o manzelovi) 😉

Ja viem ake to je.....tazko sa odhodlava a ja som asi posledna, ktora by ti tu na forume radila rozvod. Podla mna veci sa nemaju riesit len rozvodom....
Ale ked si tu takto "anonymne", tak by si mala prehodnotit jeho, ako cloveka... Napis mi 10 veci (ako to dokazes) co sa ti na nom paci a preco pri nom zostavas a potom napis 10 veci, pre ktore by si mala od neho odist...
Porovname a uvidime.......

digysa
7. nov 2012

@redangel32 A hlavne vsetko hra svoju ulohu- tvoj vek, tvoja praca, financna situacia, vek tvojich deti, jeho vek, pocet deti, pocet rokov kolko ste spolu a pod...