Manžel mi zrušil trvalý pobyt pred rozvodom. Mal na to právo?

slsp
20. feb 2009

Manžel ma odhlásil z trvalého bydliska aj s maloletou dcérou. Dom je písaný len na neho, ale ešte sme sa nerozviedli, dokonca ani žiadosť na rozvod nebol podaný. Mal na to právo?

jaduska
20. feb 2009

slsp, neviem odpovedať na tvoju otázku, ale nedá mi nenapísať, že tvoj manžel je riadny debil....ospravedlňujem sa všetkým za ten výraz, ale po tom všetkom, čo musíš riešiť je ten výraz ešte mierny.... 😠

kisska
20. feb 2009

podla mna (laickeho nazoru) na to pravo nemal a cudujem sa, ze sa mu to podarilo, lebo ked sa moja mama potrebovala zbavit druha, ktory uz s nou nebyval par rokov, tak sa odhlasit z TP nedal, pokial on nenahlasil novy... vraj by sme z neho urobili bezdomovca...az kym nepriniesla umrtny list...

lienocka235
20. feb 2009

no mal na to pravo.. trvaly pobyt je evidencneho charakteru a nezaklada ziadny pravny narok na nehnutelnost.. kedze je on vlastnikom nehnutelnosti kam ste boli prihlasene na trvaly pobyt tak ma on ako vlastnik /jediny/ vas odhlasit..
samozrejme dom nepatri do BSM ..
ty si mozes nahlasit trvaly pobyt na miestnom prislusnom urade.
kedysi sa to tak lahko nedalo.. teraz je to ine..

nic to nemeni na tom ze tvoj onedlho ex manzel je kreten a vedela by som aj inak napisat.. nema nahodou nejake postrenne umysly.. kvoli dietatu? /opatrovnictvu a tak/

zicherka
21. feb 2009

Ahoj. Pokial nie ste rozvedeni, tak na to nemal pravo. Dokonca ty, ako jeho manzelka, by si sa k nemu mohla ist prihlasit aj bez jeho suhlasu. Len teraz uz je problem, nakolko uz nemas platny obciansky preukaz, musis si ist vybavit novy. Teraz mas trvaly pobyt evidovany na mestskom/obecnom urade.

zicherka
23. feb 2009

Skor som to mala napisat takto: Chod na ohlasovnu pobytu, oni su povinni vratit Ti pobyt spat, nakolko Ti bol neopravnene zruseny.

slsp
autor
23. feb 2009

Aha. Inak na tabuli je napísaný dátum môjho aj dcérinho narodenia. To nepatrí k ochrane osobných údajov?

vroni
23. feb 2009

Na akej tabuli?
A take celkom jednoduche to s tym zrusenim trvaleho pobytu nie je. Ano, vlastnik nehnutelnosti moze zrusit trvaly pobyt niekomu, kto v byte/dome NEBYVA. To, predpokladam, nie je vas pripad. Na koho je dom napisany tiez nemusi byt rozhodujuce, dolezite je, kedy a ako ste dom nadobudli (ak ste ho vybudovali pocas manzelstva, moze byt napisany aj tisickrat len na muza, aj tak spada do BSM) Ale rozhodne by som nezabudla tuto "drobnu" zlomyslenost spomenut na sude pri rozvode. Touto akciou dal chlapec pekne hovnu facku!!! (sorry, ale tento vyrok sa nevulgarne povedat neda 🤐 )

slsp
autor
23. feb 2009

Na verejnej tabuli na obecnom úrade.

slsp
autor
26. feb 2009

Ahojte, včera som bola na ohlasovni a tá pani, čo mi zrušila trvalý pobyt NEVEDELA, že bola novelizácia zákona, ževraj "kto má čas na študovanie nových zákonov"! Dokonca ani starostka nevedela o tejto zmene. Ako nemôže jeden verejný činiteľ ovládať základné zákony? Toto sa môže stať len na Slovensku. Oznámenie o zrušení trvalého pobytu som si dala prefotiť, aby som mala dôkaz. A na záver sa začali obraňovať, že veď to anulujú a nikto sa o tom nedozvie, dobré čo? Ale moje osobné údaje viseli na verejnej tabuli 7 dní a kvôli ich nevedomosti som bola "bezdomovcom" aj s dcérkou.
Takže aj pre ostatné, aj keď už nežiješ s manželom a si od neho odsťahovaná, nemá právo ti zrušiť trvalý pobyt, kým nie ste rozvedení. Aj keď je výlučným vlastníkom nehnuteľnosti on.

alexandra
26. feb 2009

slsp dodam, ze ani 3 roky po rozvode, aj ked si odstahovana 😔

titkovamiriam
26. feb 2009

ak bol dom vylucne jeho este pred svadbou to mohol spravit,ale je to svinstvo.

eniko
28. sep 2009

manzelke a nezaopatrenemu decku TP zrusit nemoze. nezalezi kedy nadobudol vlastnictvo.

lucka2510
3. máj 2012

Ahojte, mam pravo zrusit manzelovi trvale bydlisko? Odstahoval sa par mesiacov po svadbe, byt som nadobudla pred manzelstvom. Zatial vsak nepodal ziadost o rozvod.

isabella_fly
3. máj 2012

na to pravo nema, dobre si pamatam ked som si TP prehlasovala k manzelovi a nehnutelnost je tiez v jeho vlastnictve tak nam pani na urade ako taku pikosku vravela, ze nezaopatrene dieta a manzelku nemoze muz nikdy odhlasit a to bolo v r. 2010, pochybujem, ze sa na tom nieco odvtedy zmenilo

isabella_fly
3. máj 2012

@lucka2510 aha, tak moja predosla odpoved patri tebe v tom pripade, pravo na to nemas, aj ked je byt iba tvoj

lucka2510
3. máj 2012

dakujem, nuz tak mi zostava iba pockat, kym poda ziadost o rozvod a rozvedu nas, vsak?

namakuz
6. máj 2012

@lucka2510 pokial si jedinou vlastnickou a bola si nou aj pred svadbou, staci si zobrat vypis z katastra nehnutelnosti a ist na mestsky urad na evidenciu obyvatelstva s OP a poziadat o zrusenie trvaleho pobytu... manzelstvom partner nenadobudol pravo k nicomu co patrilo tebe este pred uzatvorenim manzelstva.
Na druhej strane, to, ze ma niekto niekde trvaly pobyt je urcujuce len pre vymer poplatku za komunalny odpad. Nic viac. Trvaly pobyt samotny nikoho k nicomu neopravnuje.... Smerodatne je vlastnicke pravo. 🙂

zalka
6. máj 2012

@lucka2510
Ano musíš počkať na rozvod, nemôžeš zrušiť mng. TP aj ked je nehnuteľnosť len tvoja. Lebo ste manželia.

alexko3
22. jan 2013

Dobrý deň mám na vás otázku moji rodiča sa pred rokom rozviedli mamka sa nastahovala k sestre ja taktiež..a otec zostal v dome s bratom. Po roku mojej mamke zrušil trvalý pobyt..mal nato právo?...a osobné údaje mamky sú vyvesené na tabuli v dedine..není to ochrana osobných údajov?...ak by sestra neprijala mamku k sebe nemá náhodou otec povinnosť zabezpečiť mamke náhradné ubytovanie?...dakujem

ifkael
22. jan 2013

@alexko3 trvaly pobyt, nema vplyv na vlastnictvo... preco odisla z domu, ktory bol aj jej? Mal ju vyplatit z polovice domu. Majetkove vyrovanie uz prebehlo na sude? ci dohodli sa mimo?

moon1979
22. jan 2013

@alexko3 všetko záleží od toho, v akom vlastníckom pomere sú k danej nehnuteľnosti ... a čo všetko bolo uvedené na verejnej tabuli? len niektoré údaje podliehajú zákonu o ochrane osobných údajov, tie zverejnené nemôžu byť ...

alexko3
22. jan 2013

prečo odišla...otec podľahol alkoholu asi 6 rokov u nás bývali jeho rodičia ktorý sa miešali do nášho života a nielen oni aj celá jeho rodina otec mamu aj nás vyhanal z domu,boli tam tvrdé nadávky preto mamka urobila krok a podala na rozvod ...odišla k sestre ktorá sa prestahovala z dediny do mesta.Mamka nechcela podať majetkové vyrovnanie, bola rada že ich rozviedli,lenže mamka po čase zistuje že aj ona ma na niečo za 26 rokov manželstva na niečo právo..a dom bol otcov jemu ho darovali jeho rodičia..na tabuli v dedine je meno mamky, dátum narodenia

moon1979
22. jan 2013

@alexko3 datum narodenia nepodlieha ochrane osobnych udajov .... to je v pohode ...
ak dom dostal darom automaticky je vyňatý z BSM, takže mama na neho nemá žiadny nárok ... nárok má len na majetok, ktorý si získali počas manželstva spoločne (okrem darov prípadne dedičstva)

má možnosť podať na súd majetkové vysporiadenie ... keď sa nedokážu dohodnúť sami, rozhodne o tom súd, avšak súd si bude nárokovať na určité percento ... preto je dobré sa dohodnúť bez súdu ...
no treba rátať len s tým, že predmetom majetkového vysporiadania bude len spoločne nadobudnutý majetok okrem majetku získaného dedením, prípadne darom ...

alexko3
22. jan 2013

no toto som z časti vedela, ale ako má mamka teraz postupovať, otec ma dosť pozemkov a mamka od neho žiadala len toľko aby vyplatil aspon nás deti...a otec po rozvode nemal právo mamke zabezpečiť náhradné ubytovanie?...kde ma isť ak ju sestra nebude chcieť?

ifkael
22. jan 2013

@alexko3 deti nemaju nic s rozvodom a majetkovym vyrovnanim... z toho co nadobudli pocas manzelstva ma narok na 1/2.

Nahradne ubytovanie-jedine ak by odisla zo spolocneho byvania.. myslim, zeby to mala riesit s pravnikom..

alexko3
22. jan 2013

to aj urobila odišla z domu a býva pri sestre

ifkael
22. jan 2013

@alexko3 ved si pisala, ze dom nebol jej.... a pozemky-treba riesit na sude ak otec nebude chciet sa dohodnut

Kym uplynu 3 roky od rozvodu je mozne riesit majetkove vyrovnanie-opravte ma ak sa s rokmi mylim.... potom to uz mozne nebude

moon1979
22. jan 2013

@alexko3 všade kde figuruje na liste vlastníctva aj s manželom, tak na to má nárok na polovičku ... takisto aj na zariadenie domu, pokiaľ nakupovali veci počas manželstva tak aj na to má právo, prípadne auto a podobne ... musí podať na súd žiadosť o majetkové vysporiadanie ... s otcom sa asi dobrovolne nedohodne ...

irriss
22. jan 2013

I kdyz mistni urad schvali "zmenu-t.j. vylouceni z trvaleho bydliste"..kohokoliv z rodinnych prislusniku, z duvodu ktere ho tim zbavuji zakonneho uzivani...JE tu moznost se odvolat..
mistni urad neni jedinym pravoplatnym a zakonnym "rozhodcim" v dane situaci..
Neni to jen tak, nekoho z uzivatelu - rodinnych prislusniku VYHODIT..
Doporucuji sepsat zadost - odvolani a podat k Soudu a na Magistrat..
p.s. prozila jsem podobny "zivotni incident"..
Mistni urad i kdyz ve veci rohodne, neni vzdy zakonnym poslednim jednatelem ve veci..

Podle toho, co pises, NEMOHL Te vyhodit, ..jen vyuzitim a za "spoluprace" - spinave spoluprace s nekym primo zamestnanym na mistnim urade.. 😅

p.s. To, ze mamka nebydli v miste trvaleho bydliste lze oduvodnit vselijak dodatecne..ale urcite vyuzil otec podepsani situace DVOU svedku, kteri potvrdili tuto skutecnost.. 😖
Vetsinou se vyuziva pomoci sousedu a Mistni urad vetsinou vec proveruje na miste osobne.. 😖

alexko3
22. jan 2013

Ved dom nebol jej počas manželstva tam spolu s otcom bývali,čiže ona z domu nema nanič nárok až po smrti otca sa delí na nás deti,čiže mamka može dokladovať len to čo nadobúdla počas manželstva a aké účty platia.... o min.roku mamka sa s otcom rozviedla a odstahovala sa k sestre a min.týžden mi volal otec,že mamku odhlásil z trvalého pobytu...