Manžel mi zrušil trvalý pobyt pred rozvodom. Mal na to právo?

slsp
20. feb 2009

Manžel ma odhlásil z trvalého bydliska aj s maloletou dcérou. Dom je písaný len na neho, ale ešte sme sa nerozviedli, dokonca ani žiadosť na rozvod nebol podaný. Mal na to právo?

alexko3
22. jan 2013

tak otec to využil,kedže jeho brat je starosta obce kde sme bývali 😢

irriss
22. jan 2013

@alexko3
PRESNE toto jsem psala-tusila.. 😒 my jsme meli take pruser jen diky tomu, ze "kdosi" z rodiny byl silnym "zastupcem MU" 😅
Nevzdavej to..my to doresili a zvlladli!!!
Mistni urad vyda rozhodnuti, ...ktere mu vsak pozastavi Soud ci Magistrat hl.m. 😉
Podejte odvolani-okamzite! i bez advokata..ten lze "pouzit" pozdeji...(neplytvej penezi-je mozne, ze sam ustoupi, protoze pak musi platit otec vse)

kika1111
22. jan 2013

@slsp pokiaľ viem, tak by ti mal zabezpečiť náhradné bývanie..

ifkael
22. jan 2013

Ja myslim ze odhlasit ju mohol...ak je vylucnym vlastnikom...

kikatko
22. jan 2013

mal právo- toto iste urobil svokor svokre ked podala o rozvod. žiadne ubytko zabezpečit nemusí a ked tak urobíl, tvoj trvalý pobyt je adresa bud obce alebo mesta kde si mala naposledy trvalý pobyt.

irriss
22. jan 2013

@ifkael
pokud se neco nezmenilo..tak ne..protoze jen tak nekoho vyhodit nelze..musi mit duvod a "rozvod"nestaci 😎
..pri rozvodovem rizeni by mel probehnout paralelne i soud o majetek.. 😉

irriss
22. jan 2013

@kikatko
... prosim Te,kdy k tomu doslo.. ☹

simca06022011
22. jan 2013

ak je jediny vlastnik domu a su rozvedeni, moze kohokolvek a kedykolvek odhlasit z TP. Majetkove vyrovnanie a byvanie si riesili sudnou cestou pri rozvode, ako sa dohodli tak musi byt... ak nie je, treba sa obratit na sud. Netreba na to uz ziadne povolenie ani novu adresu.

ifkael
22. jan 2013

@irriss ked je vlastnikom nehnutelnosti len on... a maju po rozvode...jasne ze to moze... -jedine zeby fakt zmenili zakony....://

A pri rozvode sa riesi styk rodica s maloletym dietatom a urcenie vyzivneho...majetkove sa riesi aj potom...nemusi...ale to uz je ako sa dohodnu exmanzelia... pripadne tam je lehota- bolo to 5 rokov...teraz tusim 3...uz nemam prehlad

simca06022011
22. jan 2013

Teraz citam ze sa majetkovo nevyrovnali, treba to rychlo vyriesit s pravnikom alebo podla nejakeho vzoru napisat navrh na sud, mozno je tam nejaka premlcacia doba... pozbierat a pospisovt vsetko co spolu nadobudli pocas manzelstva a chciet poľovicu.

irriss
22. jan 2013

@ifkael
Dekuju za vysvetleni 🙂 😉 ..
nezbyva nez konstatovat..dobre, ze uz je to za mnou.. 😔

kikatko
22. jan 2013

@irriss asi tak 4 mesiace dozadu- bola s tým aj u právnika a povedal jej že po právnej stránke je všetko v poriadku- dom je jeho a on ako majitel nehnutelnosti má iba on právo rozhodovat kto tam má trvalé bydlisko a kto nie. ani po veci si nemohla ist- až na privolanie polície - ta prišla a spýtala sa majitela nehnutelnosti či ju tam pustí si po veci. povedal nie a tak sa tam ani oni nedostali. k veciam sa dostane až cez sud- majetko- právenom vyspodiadenie

irriss
22. jan 2013

@kikatko
dekuju za doplneni..to je strasneee!!
my nemeli uplne stejny problem,..ale take "majitel a rodinny prislusnik" 😉

jj9
23. apr 2013

Na zaklade Zakona 253/1998 Z.z.v zneni neskorsich predpisov (Zakon o hlásení pobytu občanov Slovenskej republiky a registri obyvateľov Slovenskej republiky) sa v §7 pise: (podstatne je pismeno f- navrh nemozno podat voci...)

(1) Ohlasovňa záznam o trvalom pobyte zruší
a) na základe oznámenia podľa § 10 písm. d),
b) ak občan zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,
c) na základe ohlásenia podľa § 6 ods. 1 a 3,
d) ak prihlásenie bolo vykonané na základe nepravdivých alebo nesprávne uvedených skutočností alebo na základe neplatného, falšovaného, vedome pozmeneného alebo cudzieho dokladu,
e) na návrh občana oprávneného užívať budovu alebo jej časť na základe právoplatného súdneho rozhodnutia
o obmedzení alebo zrušení užívacieho práva,
f) na návrh vlastníka alebo všetkých spoluvlastníkov budovy alebo jej časti alebo nájomcu, ak je budova alebo jej časť v nájme občanovi, ktorý nemá k budove alebo jej časti žiadne užívacie právo; návrh nemožno podať voči vlastníkovi, spoluvlastníkovi, manželovi alebo nezaopatrenému dieťaťu vlastníka, spoluvlastníka alebo nájomcu,
g) ak budova zanikla.

(2) Ak dôjde k zrušeniu trvalého pobytu podľa odseku
1 písm. d) až g), je miestom trvalého pobytu občana obec, na ktorej území bol občanovi trvalý pobyt zrušený. Túto skutočnosť je ohlasovňa povinná oznámiť občanovi vyvesením oznámenia na úradnej tabuli v obci pobytu po dobu 15 dní. V oznámení ohlasovňa uvedie aj meno, priezvisko a dátum narodenia občana.
(3) Obec poverená viesť matriku oznamuje ohlasovniam príslušným podľa miesta trvalého pobytu narodenie dieťaťa, uzavretie manželstva, úmrtie občana a zmenu mena alebo priezviska občana.

kaktusik007
26. apr 2013

@kikatko
@jj9 sem dal presne znenie zakona, cize podla tohto ak aj dom vlastni iba on, nesmie tebe zrusit trvaly pobyt - to smie az ked je pravoplatny rozsudok o rozvode.... a rovnako nesmie zrusit trvaly pobyt svojmu maloletemu dietatu!!!

boze, ti chlapi... niektorych zabit je malo!!!!!!!!!!!

kikatko
26. apr 2013

mno, paragraf neviem ale právne je to nenapadnutelné- pýtali sme sa viacerých právnikov. on je majitel a on jediný može nahlasovat aj odhlasovat trvalý pobyt- ale malo by to byt niekde v právach a povinnostiach vlastníkov bytom, domov a pozemkov

kaktusik007
27. apr 2013

@kikatko tu vyssie mas presny paragraf --- ano, on ako vlastnik ma pravo prihlasovat a odhlasovat trvaly pobyt, ale nema pravo odhlasit trvaly pobyt MANZELKE a svojmu MALOLETEMU dietatu.

a ak ste sa pytali pravnikov, tak ti potom stali za prd, kedze si nedokazali ani overit platnu legislativu.

ale tak - ked sa utlacat das, tvoja vec...

zigy
27. apr 2013

@kaktusik007 ano paragraf na to je,ale on ako vlastník nehnuteľnosti je zato nepostihnutelny 😠 ide to iba cestou súdu , ale kým sa to dostane na pretras bude na ulici aj s dieťaťom. V tom zákone je diera ako hrom.

zuzana76
27. apr 2013

@kaktusik007 no a kikatko pisala o svojej svokre a ziadnom maloletom dietati, jej svokor zrusil trvaly pobyt jej svokre, ked podala ziadost o rozvod, malolete deti podla vsetkeho uz nemali

danielahamar
28. apr 2013

jasné, že má nato právo, ak je dom len jeho, a ty si teraz evidovaná na mestkom úrade ako bezdomovec a tam ti bude chodiť aj pošta 🤐 , takže ak si na úrade ešte nebola, tak šup sa tam a hladať si hlavne trvalé bydlisko

evina313
7. máj 2013

trvalý pobyt sa nemože zrusit manželovi /manželke vlastníka/ spoluvlastníka a nezaopatremu dietatu vlastníka / spoluvlastníka!!!

evina313
7. máj 2013

ak aj budu rozvedení, pobyt može zrusit iba exmanželke, ale svojmu nezaopatrenemu dietatu nie !

perliva99
11. jún 2013

dobri den aj ja mam taky problem z manzelom ze mi stale vykrikuje ze mi zrusi trvali pobyt ze ma znamosti a ze zostamem pod mostom sme rozvedeni 2 mesiace a este nemame majetko pravne vysporiadani som spoluvlastnicka bytu mozeto spravit? aj na bytovom ma znamosti a uz bol raz rozvedeni a musel vyplatit byvalu tak ze mna uz nemusi aj som donesle a dale zrekons. byt za svoje penaze to bolo vecej ako pol miliona a nede sa snim ani dohodnut ze vsetko je jeho uz som podala o majetkovo pravne byt bol jeho ale sme ho odkupili v manzelstve bojim sa ze mi nic neda

aha1
11. jún 2013

Keď ste ho odkúpili až počas manželstva máš nárok na polovicu.

dejnas
11. jún 2013

@perliva99 pokiaľ ste byt oficiálne odkúpili až v manželstve, patrí ti polovica... manžel si môže vykrikovať, čo chce, ale právny nárok je v tomto prípade aj na tvojej strane.. no a čo, že vyplácal bývalú ženu? keď sa ožení 10x, bude vyplácať 10 exmanželiek, ak je na to právny nárok 😅

tajomna21
11. jún 2013

@perliva99 Ak ste byt ziskali za manzelstva tak mas narok na polovicu (bez ohladu na to, ze vyplacal byvalu ex - preco ju vyplacal, ked byt ste az pocas vazho manzelstva odkupili?) ... ak si uvedena na liste vlastnictva, tak ako spolumajitelke ti len tak nemoze zrusit trvaly pobyt (ani ked ma znamosti) ...
co sa tyka majetkoveho vyporiadania BSM ... ak vies PREUKAZAT/DOKLADOVAT, ze si vlozila vlastne peniaze do rekonstrukcie (ziskane pred manzelstvom), tak sud to urcite zohladni ...

lucik77
19. jún 2013

1. Zrušiť trvalý pobyt (TP) manželovi nemožno za žiadnych okolností (je jedno, či majú dom spolu alebo výlučným vlastníkom nehnuteľnosti je jeden z nich!) To môže až po rozvode! Na úrade sa predkladá rozsudok o vysporiadaní BSM, veľakrát tam býva dodatok, že manžel žene alebo naopak musí nájsť náhradné bývanie...
2. Zrušiť TP dieťatu zaopatrenému môže - nezaopatrenému nemôže!!! Ak ale dotyčná osoba napíše čestné vyhlásenie, že na dieťa nepoberá žiadne finanč.prostriedky (prídavky, príspevky) a teda dieťa nie je nezaopatrené, zrušiť TP mu môže. (Pr. otec,vlastník bytu chcel zrušiť 16 roč.synovi TP. Napriek tomu, že súdom bolo dieťa zverené matke, tak mu TP zrušiť nemohol! V zákone sa jasne píše, že návrh nemožno podať voči nezaopatrenému dieťaťu vlastníka. Ale tým, že napíše dané čestné vyhlásenie OVERENÉ na matrike, mu TP zrušil!)
Takže presne ako písala evina 313

lucik77
19. jún 2013

@slsp Ohlasovňa uvedie pri zrušení trvalého pobytu meno, priezvisko a dátum narodenia. To vyplýva zo zákona...takže o žiadne porušenie z.o ochrane osobných údajov nemôže byť ani reči.

perliva99
25. jún 2013

@perliva99 dakujem vsetkym za radu...ale on si dal na liste vlastnictva napisat ze zije v manzelstve 2 osoby ale moje meno tam neni napisane tak neviem ako to spravil som ztoho na nervy...budem to mat velmi tazke aj som bola u pravnicky ktora mu poslala list moje pozadavky a mame sa dohodnut ale snim sa neda tak to davam na sud aj si zobral hypoteku na auto tak urcite mi daju este splacat polovicu hypoteky bola som mu rucit ...asi som bola velmi slepa je to velky spekulant len ma osklbal a podklady mam ze som tu dala penaze aj na opravy dakujem

ifkael
25. jún 2013

@perliva99 to nevadi..ak to das k sudu a nadobudol nehnutelnost v case manzelstva...tak ma manzel smolu.