Meno exmanžela v rodnom liste dieťaťa. Je to normálne?!

dadus
12. feb 2009

ahojte, zalozila som tuto temu, lebo mi pride totalne kocurkovo v zakonoch.vezmite si,znama, kedysi zijuca a vydata v zahranici, kde sa aj rozviedla.teraz caka babenko, ale ostava slobodnou mamickou, no biologicky otec, chce byt zapisany v rodnom liste, ale nemoze. ze preco? pytam sa, je normalne, ze v rodnom liste musi figurovat exmanzel, ktory nema s buducim potomkom nic spolocne len preto, ze nie su este rozvedeni na slovensku?ak mate niekto nejake skusenosti, dajte vediet, ako postupovat. bolo povedane, ze ak urychli rozvod, tak od nadobudnutia platnosti, az 300 dni po nom sa moze do rodneho listu zapisat ozajstny otec!!!je toto normalne?

penelope10
12. feb 2009

Je to normalne. Pretože zákon chrani dieťa - aby malo otca.
Matke ale nič nebráni, aby iný chlap (biolog. otec dieťaťa) uznal otcovstvo a bol zapísaný V RL.
Pokiaľ matka dieťaťa nevie, kto je otcom, prip. si otec (biologický) neželá byť zapísaný tak sa predpokladaá že je to exmanžel a bude zo zákona zapísaný on.
On má však právo (v zákone o rodine je presne stanovená lehota) na popretie otcovstva - ak teda otcom nie je. 😉

dadus
autor
12. feb 2009

no to je sice pekne, ale biologicky otec chce figurovat v RL ale jednoducho nemoze, pretoze nie je rozvedena na SVK!!!toto mi pride utiahnute za vlasy!!!sak on sa nebrani otcovstvu a jej ex je mimo celej veci, ved on ani nevie ,ze je tehu!

alexandra
12. feb 2009

dadus hlavne sa upokoj. Akokolvek zle to znie, su aj horsie veci v nasich zakonoch. Nech ona napise na sud prislusny k miestu trvaleho pobytu Zalobu o zapretie otcovstva, sud si ju aj s manzelom predvola, tam zhodne povedia, ze on nie je otcom, ako svedok moze prist vypovedat bio otec a je to za Vami, potom staci skocit na matriku a je to.

dadus
autor
12. feb 2009

no to je sice pekne, len ona nema na ex uz ziaden kontakt, a on urcite nebude ochotny sa trepat na SVK....to takze mam pocit, ze prve roky bude mat mala meno neznameho uja....zvlastne.....

evina313
12. feb 2009

je slovensky št. občan? musi byt rozvedena tu. u nas plati zakon, že otec je manžel. teda v čase manželstva a tušim 300 dni po nom. nemože sa rozviest skor? bohužial, zakon neobides. jedine ked sa dieta narodi, urobit popretie otcovstva.

bihan
12. feb 2009

Ja zase nechápem, prečo si nedala do poriadku papiere na slovensku, keď už s bývalým dávno nič nemá a očividne začala nový život...
Zákon chráni matku a dieťa a bohužiaľ sa občas stanú takéto veci, ale dávno to už nie je ako za komančov, že sa situácia naťahovala roky 😉

dadus
autor
12. feb 2009

no ona si veci do poriadku dala, ale vieme ako to tu trva, vsetko je na sude....a dokonca teraz jej volal pravnik, ze musia znovu urobit nejake vyhlasenie, lebo tu v tom maju bordel, takze dalsie tahacky......no takze ma pekne prekvapko, co uz....urychlit jej to hadam urychlia, uz to suri, ale aj ked bude rozvedena, 300dni si jej babatko bude zit s priezviskom cloveka, s ktorym nic nema, lebo ten by tu neprisiel robit nejake vyhlasenia, on nema ani paru, ze je tehu a ona ani nevie kde sa on nachadza...proste su si cudzi ludia.....

alexandra
12. feb 2009

Je jedna moznost. Vziat si bio otca jej dietata pred narodenim dietata.

A trosku nespravne si to vykladas. Jej babatko nemusi 300 dni zit s priezviskom jej byvaleho, ale 300 dni od rozvodu ak sa narodi, tak ma priezvisko na akom sa dohodli pri sobasi.

V tomto pripade je zial naozaj najjednoduchsie sa vydat za bio otca jej dietata. Tym padom je otcom automaticky on.

vroni
12. feb 2009

Ak tomu spravne rozumiem, ona uz rozvedena je, len rozsudok nie je na Slovensku legalizovany. Zavisi od toho, kde sa manzelia rozviedli, ale zahranicny rozvod by mal byt v principe legalny aj na Slovensku. Aj s datumom nadobudnutia platnosti rozsudku. Slovenske institucie inak nemaju odkial vediet o rozvode manzelstva v zahranici. Ak rozsudok o rozvode zlegalizuje a od nadobudnutia pravoplatnosti po narodenie dietata uplynulo viac nez 300 (nebolo to len 280?) dni, nemala by mat problem..... Nie je to tak?

vroni
12. feb 2009

Inak, ten zmrdly zakon nechrani nikoho a uz vobec nie dieta. To ako uz tomu dietatu pomoze, ze sa vsetci musia tralalahat po sudoch namiesto spolocneho vyhlasenia bio rodicov (po rozvode)? Takto to plati vo vacsine krajin EU - do cca 300 dni po rozvode je otcom manzel v pripade, ze biootec a matka spolocne nevyhlasia inak.

alexandra
12. feb 2009

vroni nie, je to 300 dni, zial, poznam to z vlastnej skusenosti.. A suhlasim, je to na porazenie. Ale vies co je na vacsie..? Ze ak byvaly manzel nepride na matriku poedat, ze suhlasi s krastnym menom, tak sa babo bude volat ´Neurčené´. Aj to viem z vlastnej skusenosti. Super, co? 🙄

dadus
autor
12. feb 2009

baby, ten papier, ktory sa vybavuje pred porodom, kde sa udavaju udaje rodicov, je tam aj stav, ked napisu ze su rozvedeni, musia to dokladovat rozsudkom?

lahodacka
12. feb 2009

no ahojte, tak hlasim sa ja, co je momentalne velmi tymto postihnuta....
vroni, zaujalo ma to, co si napisala, ze ten zahranicny rozvod by mal byt v principe legalny aj na Slovensku a datum splatnosti nadobudol niekedy v juni, minuleho roka, ale teda vo Svajci, kde sme sa rozviedli...podla mna, od toho datumu by sa malo zacat pocitat tych 300 dni, co by mi prave vyslo a dieta by mohlo mat v rodnom liste napisaneho praveho, biootca...

lahodacka
12. feb 2009

a este otazka, v pripade, ze nechcem udat ziadneho otca, islo by to?

alexandra
12. feb 2009

dadus, ano, na matrike si to vyziadaju..

lahodacka ano, samozrejme, ak od rozvodu uplynulo viac ako 300 dni..

vroni
13. feb 2009

No, mne tak rakusky rozvod uznali..... Lenze ja som mala medzi nadobudnutim pravoplatnosti rozsudku a narodenim dietata len 5 dni (inak mi cvakali zuby, aby sa dieta nenarodilo skor 😀 😀 😀 ), takze mi to nepomohlo, ale matrikarka mi vysvetlovala, ze datum nadobudnutia platnosti sa legalizaciou nemeni. Ja som sa na to nakoniec vykaslala, lebo moje dieta ma narok aj na ine obcianstvo ako slovenske a slovensky rodny list nijako k zivotu nepotrebuje, ale ta informacia sa mi zdala logicka. Len som nepreverovala, ci je aj spravna.....

titkovamiriam
13. feb 2009

pozri kauza žitný 🙂

lahodacka
13. feb 2009

vroni, nepochopila som to, ze:datum nadobudnutia platnosti sa legalizaciou nemeni.

penelope10
13. feb 2009

asi myslela uznanie cudzie rozhodnutia naším štátnym orgánom (teda súdom).
To sa bežne tak robí.
a polopate: ak je právoplatnost rakuskeho rozhodnutia o rozvode 13.2.2008 a náš súd (SR) ho uznáva tak darmo že vydá rozhodnutie 15.1.2009, dotyčná sa považuje našími orgánmi za rozvedenú už dňom 14.2.2008 (deň po nadobudnutí právoplatnosti).
Pokial je to inak tak ma oprav 😉

vroni
13. feb 2009

Ano, tak som to myslela, vdaka penelope 😀 Ak tvoj rozvod nadobudol pravoplatnost uz v juni, bude sa 300 dni ratat od juna bez ohladu na to, kedy rozvod ¨zverejnis¨ (zlegalizujes) na SK. Samozrejme, ze do doby, kym ho zlegalizujes budu na teba na SK pozerat ako na vydatu....

arieska
13. feb 2009

aj u nás na Slovensku je to tak. pokiaľ neuplynulo 300 dní od rozvodu a narodí sa dieťatko, za otca sa považuje exmanžel. biologický otec by mohol byť zapísaný v rodnom liste pokiaľ by boli manželia