Môj muž ma vytáča

jenn44
20. nov 2014

Žienky, máte aj vy taký problém? Môj muž raz nechal dcérku 4,5 roka samú doma asi na hodinu... strašne som sa nahnevala, mal hodinovu prednašku a teraz to spravil znova, malá už má 5 ale... no som nesmierne vytočená, robí si čo chce, neviem ako ho donútiť aby to bral vážne, dcéra je šikovná, múdra, ale nikdy neviem čo jej v hlavičke napadne a niečo sa stane... bývame v paneláku, teraz sa dokonca sťahujeme na dedinu 15km od Košíc a ja sa vážne obávam, či je to múdre rozhodnutie s týmto chlapom sa niekam sťahovať... prosím o pomoc a vyjadrenie ako to vnímate vy.

jenn44
autor
21. nov 2014

@lienkafoj nie cosi, takto by asi nereagoval, on to nerobi stale, takze by sa vobec neoplatilo sa ho snazit nachytat.. zbytocne.

zuzkaanicka
21. nov 2014

@horana neboj zvladne aj premavku ... dcera od tretej triedy cestovala do skoly busom a prestupovala na elektricku ... zo zaciatku s nou chodil manzel, potom uz chcela chodit sama ... ale presne ako pises, toto treba trenovat postupne a nie zrazu napr. v 10-11 rokoch pustit dieta same, alebo nechat same doma.

igor211
21. nov 2014

@adri266 Ak si necham vodicak doma s polismi to vybavim 🙂

lujza123
21. nov 2014

Ja tiez necham 5 rocnu obcas doma ked idem do obchodu tak na 10 -15 min, 1 krat som tak odbehla ked mala 4,5.....vzdy jej nachystam nejaku zabavku co viem ze tam vydrzi ako puzzle, goralky. Cez vikendy ked som unavena tak rano o 8 ked vstane jej nachystam kakao, ranajky, ona si zapne rozpravky a ja si idem este na hodinku pospat..a je v podstate sama ...minule ma prisla zobudit ze uz sa sama nudi, bolo hadam 12 hodin, v byte vsetky hracky roztahane, z ladnicky si povyberala 2 termixy lebo bola hladna, zo skrine piskoty, vodu si naliala ...
Sama na dvore byvala tak od 3 rokov, obcas som ju len vybehla skontrolovat ci je OK.
Do skolky chodieva sama, dam jej pusu pri brane a sledujem kym nezajde do triedy

Neviem podla mna je treba deti ucit samostatnosti...aj ked kazdy si pozna svoje dieta lepsie a vie ci mu moze doverovat alebo nie

ivett1
21. nov 2014

ahojte, ani som sa nechcela zapájať, keďže je tu toho už popísaného dosť🙂 ... no máme dve deti (6r. a 8r.) a zamyslela som sa nad tým, že od akého veku sme ich doma v byte v paneláku nechali samé ... a ak si tak matne spomínam, tak keď mala dcérka 5r. , bola chorá a musela som ísť odviesť syna do škôlky a ten istý prípad, ale doma bol syn a mal cca 4r. ... trvalo mi to tak 20 minút (aj s nákupom čerstvých rožkov ) 😉 (vtedy buď spali, alebo pozerali dvd)... tento rok sme ich začali postupne „cielene trénovať“ ... 5 - 10 minút ...aj dlhšie. ... a zatiaľ sa osvedčili...nevyvádzajú... viem, že nechávať deti samé je riziko, lebo "náhoda je blbec" ... ale aspoň takto majú trochu pocit dôležitosti a trošku ich tak učíme aj zodpovednosti ... takí sú šťastní, keď nám hlásia, že čo robili/nerobili/ako to zvládli (tých pár minút) „bez nás“ ...  samozrejme, urobili sme zopár opatrení, aby sme riziko, že čosi vyvedú, alebo, že sa niečo stane, trošku zmiernili ... zatiaľ sme sa „odvážili“ nechať ich doma samých max 30 minút; ja vždy skontrolujem okná a aspoň x-krát zopakujem, čo môžu a čo nie a čo majú, robiť keď...dcérka má mobil a obaja vedia z neho volať ... ale, to nič nemení na veci, že som v takom strese, že až ...

a čo sa týka tej samostatnosti všeobecne ... som naozaj našim vďačná, že ma nedržali stále za ručičku a dokonca som už ako druháčka (po polroku) sama chodila do školy aj s mojím mladším bratom- prváčikom... pamätám si, aká som bola hrdá, keď ma naši pochválili, že som to zvládla ...bývali sme síce v meste, ale v pokojnej štvrti s rodinnými domami a do školy som išla cca 7 minút stále po chodníku a rovnou cestou... a od cca 7 rokov som chodila „nakupovať“ napr. maslo, alebo chlieb a sebe lízatko, žuvačky a v lete dreň😉 ...obchod bol cca 3 minúty od nášho domu, ale ...za rohom...🙂.... veľmi rada by som dopriala taký pocit hrdosti (že už som veľká atď. ) aj našim deťom, ale keďže bývame v Bratislave, na sídlisku ... musíme trochu posunúť tú vekovú hranicu ... i keď dcérka už bola nakupovať sama a zvládla to super aj cestu cez priechod pre chodcov... ale do/ani zo školy by som ju ešte samotnú nepustila...

janickacrazy
21. nov 2014

Podla mna sú dnešné deti ovela menej samostatné ako sme boli my v ich veku, ked počúvam v robote od kolegyne, že jej 10ročná dcéra ešte nikdy nebola sama doma a každý den sa s nou doma 2 hodiny učí, vodí ju na krúžok, ktorý má pár metrov od domu...nechápem. Ja som bývala sama doma od 7 rokov, každý den doobeda, sama som sa zobudila, naranajkovala, urobila som si úlohy, hrala som sa, potom poobede som šla sama do školy, pekne som zamkla a mama dodnes spomína, že som nikdy nestratila klúč, bola som samostatná, zodpovedná. Pamatám si ako sme s kamoškou ako 5ročné školkarky varili párky, lebo sme boli hladné a jej rodičia akurát neboli doma. Aké sme boli na seba pyšné, že sme to zvládli. Moj syn chodil do školy sám peši od prvej triedy, dokonca im to učitelka nakázala, aby sa vraj učili samostatnosti a to bývame v meste. Musel prejst aj cez cestu a zvládol to v pohode. Ako 12ročného som ho nechávala doma, aby postrážil 2ročného brata, dokým sme si neurobili velký nákup, trvalo nám to aj 2 hodiny, malého nakrmil, prebalil, všetko zvládol.

ivett1
21. nov 2014

@jenn44 PS: no, ale aby som sa vyjadrila aj k tvojmu prvému príspevku ...podľa môjho názoru, ak ti to vadí, že nechal malú samotnú a už si mu o tom hovorila, mal by tvoj názor rešpektovať ... neviem si predstaviť, že ten výber peňazí z bankomatu bol taký nutný ...mohol počkať na teba, či mal niečo zaplatiť a potreboval súrne peniaze? ... inak, na otázku "samostatnosti" by ste mali mať rovnaký názor a nie, že jeden je schopný odísť preč aj na hodinku a druhý má panický strach nechať dieťa samé aj na 5 minút ... takže... treba to s ním prebrať a dúfať, že to pochopí ...

dossy
21. nov 2014

@jenn44 nedávno som čítala článok.. Otec nechal svoje dve maloleté deti na chvilu samé doma.. Len si odbehol.. Keď sa vrátil našiel deti mŕtve.. Hrali sa s vodou a s elektrickým prístrojom.. Takže nikdy!!! Môže sa stať čokoľvek.. Poprosiť susedy.. Dať im 5 eur...Popripade zobrať dieťa so sebou..

adri266
21. nov 2014

@dm2 jaaaaaaaaaaaj, takze Ty ani nemas vlastne dieta, a uz mas take reci? 😀 😀 😀 No pockaj, ved uvidis, ked budes mat svoje babatko a svoje deti, ako si ich budes strazit 😎

adri266
21. nov 2014

Baby, a este jedna vec. To, co si robite doma, ako deti vychovavate, je vasa osobna vec. Ale PROSIM, PROSIM, nepiste na nete, ze nechavate svoje deti same doma, najma ak su malicke. V dnesnej dobe neviete, kto je kto, aky uchyl tu s nami pise, vydava sa tiez za mamicku, precita si take info a nestastie je na svete. A ze nevie, kde byvate? Ha, ake jednoduche. Ak mate bazar, staci si od vas nieco kupit, vypytat adresu kvoli seku a pod.

Takze opatrne s takymi citlivymi informaciami.

hradnapani
21. nov 2014

@adri266 vyborny postreh! trochu paranoje niekedy naozaj neuskodi. (a to myslim v dobrom)

adri266
21. nov 2014

@hradnapani na SK este nie sme nauceni, ze vsetko na internete sa moze obratit proti mne. V UK ci USA ucia ludi nedavat fotky holych deti, nedavat citlive info na net, nepisat osobne veci...a u nas sa mi zda ze je v tomto ohlade strasne mala osveta. Kazdy si mysli, ze ked si da nick *modrykonik*, ze nikto nezisti, kto to je, ale je to praveze velmi lahke zistit si totoznost toho ktoreho cloveka.
Ked som bola v UK, domaca mi porozpravala, preco sa v UK zacali nosti reins, teda tie voditka, hoci sa z toho u nas tak ludia smiali. Jedneho dvojrocneho chalana odlakali dvaja tusim 10rocni chlapci v nakupnom centre, a doslova ho umucili na smrt 😔 😔 😔 Proste stacila chvilka nepozornosti. A odvtedy tam vodia deticky na tej vodzke. Aj ja som to robila.
Ale tu je to ludom smiesne. Nuz, mam svoje priciny a dovody, preco som opatrna.

hradnapani
21. nov 2014

@adri266 v tomto sme za jedno. Ja som tu uz nie raz cez IP alebo aj v diskusii upozornovala niektore baby, ze tu napriklad vytahuju spinu na osoby z rodiny alebo prace, ktore sa vobec nemozu branit alebo prepieraju manzelske spory (pricom identitu prispievateliek bolo mozne lahko odhalit - meno, vek, fotka) a ze sa im deti za to mozno raz nepodakuju, ze tu takto kydaju na seba a odpoved bola, ze kto by uz len po tom patral a ze sa nemaju za co hanbit 😕 a podobne. Uz som rezignovala a nerobim to. Este velky kus osvety by bolo treba spravit - ale ono ti pride casom. Zial, ked sa nieco zomelie.

jenn44
autor
21. nov 2014

@ivett1 áno práve to, že kuriér bol pod bránou a on potreboval urobiť rýchly výber, tak no, to ho možno trošku ospravedlnuje a tiez si myslím, ze spoločný názor je velmi dôlezity. Dakujem

dm2
21. nov 2014

@adri266 bohužial, nemôžme za to, že môj muž má problémy a deti zatial nemáme, ale som presvedčená, že ak Pán Boh dá a raz ich mať budeme, tak ich budem vychovávať tak ako mna vychovávali rodičia a to k samostatnosti 😉 myslím že na tom nie je nič nepochopiteľné a neviem prečo rýpeš práve do mna ked je tu niekoľko maminiek, ktoré majú podobný názor ako ja 😎 koniec-koncov, nenapísala som nič zlé, ani urážlivé, nikoho som sa myslím nedotkla, len zrejme sa potrebuješ hádať, tak kľudne dalej - rypni si ešte 😉

ved je predsa normálne že každý človek svoje dieťa vychováva podľa seba, nemusíš útočiť, ked mám iný názor ako ty....

dm2
21. nov 2014

@hradnapani súhlasím, niekedy mi padá sánka, ked čítam aké súkromné veci tu ženy píšu, nielen o sebe, ale o rodinných príslušníkov, susedoch, kamošoch atd....akokeby nehrozilo, že človek ktorého sa to týka, tiež nie je na tejto stránke, a ľahko sa dá zistiť kto to písal....treba si dvakrát rozmyslieť čo človek napíše a hlave o kom...

adri266
21. nov 2014

@dm2 nie nie, ja som nerypala, ale ja som sa zasmiala 😎 SAma dobre viem, ze som sa pred porodom dusovala, ze moja dcerka NIKDY nebude spat s nami v manzelskej posteli. Ehm, kedze som ju kojila kazde dve hodiny, tak ver mi, ze zakratko moje predsavzatie nevydrzalo.
Tym som chcela povedat, a nie podrypovacne, to si zle pochopila, ale ze je lahko hovorit, kym nemas deti. Su veci, ktore vravime, ze nikdy nespravime, ale jednoducho pride ta situacia, a chovame sa uplne inak.
A inak, drzim prsty.

adri266
21. nov 2014

@hradnapani a este jedna vec mi tu dost bije do oci, ako kazdy oznamuje, ze o tyzden idu prec na dovolenku, alebo ze sa tesia na vikend niekde. To je zase prilezitost pre zlodejov 😖

warholette
21. nov 2014

@digysa gated community 🙂 vonku bol vzdy krdel deti, ktore sa hrali na ihrisku a travniku, tak som poslala maleho, nech sa zahra tiez. byvali sme v byte.
teraz byvame rovnako v byte a deti sa same hraju na dvore, najmladsie asi 4 rocne a najstarsie okolo 12, su celkom dobra partia. jediny, na koho dozeraju rodicia, je male, asi 3 rocne dievcatko, jej mama zvycajne nechava otvorene dvere do bytu, aby ju pocula. inak ani na tych 4 rocnych nikto prilis nedozera... dokonca jedna 12 rocna chodi vonku s malym bratom, asi rocnym.
inak u nas nie je minimalny vek pre dieta byt same doma, jedine co plati, ze ak sa dietatu nieco stane, mozes byt trestne stihana. inak je to na rodicoch, ci detom doveruju alebo nie.

digysa
21. nov 2014

@warholette Aha, chapem.... no my sme na ulici, rodinne domy a teraz im uz dovolim ist sa bicyklovat po ulici, ale len 2 bloky.

warholette
21. nov 2014

@digysa s malym chodime na bicykli do skoly, ja na bicykli, on na kolobezke. trva nam to 15-20 minut. buduci rok este asi nie, ale od 8 alebo 9 rokov ho planujem nechat do skoly chodit sameho. vela deciek chodi v nasom meste samych do skoly, dokonca mame bike path co ide cez cele mesto a spaja hlavne ulice pre bezpecnu premavky bicklistov, takze coskoro sa k nim prida aj T. 🙂