Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mihouk
21. jún 2011

@locko007 ja som zvyknuta na zivot bez svokrovcov, nekedy je to tazke, ale som rada, lebo k svokre doveru nemam, ked sa stretneme a ona spomina ako vychovavala svoje deti, tak sa cudujem ze vobec to prezili v zdravi. Ved moj MM mal 3 mesiace a uz jedol fazulovu polievku!!!

xlucia
21. jún 2011

@locko007 no neviem preco by si ho mali pytat na prechadzku. take male dieta by som ani nedala. moja svokra pyta, ale v takom veku mohla len s mojim dozorom, a aj teraz je s nimi osamote len nevyhnutny cas.
tiez nerozumiem preco, ak si teda bola chora, nepomohli rodicia aj tebe, ked pomahali svagrinej.
a mimo ineho nie je normalne zobrat dieta o jednej a vratit ho siedmej, ak je male tak do roka. o dieta sa ma starat matka a ked ona nemoze tak otec, ale rozhodne nie stari rodicia.
tiez neviem v com je problem ist k nim na navstevu. ved ked u teba nejde vytah, tiez ides po schodoch. nie??
ved zober maleho do nosica, veci do tasky a o 10 minut si u nich.

vseobecne nerozumiem, preco mnoho dnesnych mam, nastastie nie vsetky tak velmi ocakavaju pomoc. vrcholom vsetkeho je, ked sa im mama nastahuje na par tyzdnov po porode ze pomahat... a s cim??? a kde je partner? ten nepomaha? mnohym muzom sa cudujem ze tam trpia svokru.
ved koji mama, okupat tiez nie je problem,a ist na prechadzku je relax. male babo vela spi, pokial nie je problem, za ten cas aj navarim aj sa vyspim...

xlucia
21. jún 2011

@mihouk presne tak. ani ja nemam doveru, ked pocuvam ako bolo. a myslim ze to ze sa zazrakom jej deti dozili dospelosti, neznamena ze to robila dobre. a uz vobec to, ze su vychovani.

locko007
21. jún 2011

@xlucia. Rodičia by aj pomohli, len bývajú 20 km od nás, svokrovci 150 m. Mama je navyše do pol 5 v robote. A švagriná býva 5 minút od nich.
Ďalšia vec, s tým partnerom. Môj manžel ešte nikdy malého neprebaaloval, nekrmil, nevie mu urobiť mlieko, čaj - nič. A navyše len pred malou chvílou dorazil z práce domov - od rána.
S tým, že mám zobrať malého k svokre. Tak oni chcú vidieť svoje vnúča a im je jednoduchšie prsť a neprídu, tak čo som ja opica na motúziku?
A posledná vec - pomoc ja vôbec nepotrebujem. Všetko zvládam úplne sama. Len ma vie poriadne vytočiť, keď niekto si dáva zásluhy, že strašne sa angažuje do výchovy a pritom absolútne nič nepomôže.
Nechcem ťa uraziť, ale ty mnohým veciam nerozumieš.

evinkal
21. jún 2011

no a ja som myslela že keď sa odsťahujú 16km od nás bude pokoj...a prdlajs-každý víkend u nás spí švagriná a dnes aj svokor.Už len čakám,kedy dotiahnu aj starú,keďže majú v dome "bordel"jak v tanku!!!! 😖

katarinkakatka44
21. jún 2011

@vivienkata ahoj, moja svokra tiez malej povedala ze je ancikrist alebo bestia, dokonca ani nechcela aby mala mala ich priezvisko, lebo jej syn nie je otcom dominiky. A jej synacik, cize moj priatel, nie sme zobraty, s tym suhlasil, minule prisiel na navstevu jej brat a pytal sa jej preco sme este nemali svadbu, tak mu odpovedala ze svadbu naco, potom sa nemusia rozvadzat.

mihouk
21. jún 2011

@xlucia Uplne s tebou nesuhlasim,niekedy je fajn mat cas pre seba a aj aby sa dieta navyklo na inych ludi. Moj maly je az prilis viazany na mna a teraz je problem, lebo chodi k opatrovatelke. Tiez by mi bolo lepsie keby mi ho zobrala mama a ja nemusela platit, ale taky je zivot. Po prvom porode som nikoho nechcela, ale pri tomto druhom rozmyslam ci zavolam moju mamu, aby sa trochu povenovala starsiemu a ja sa mohla zosuladit s maladsim. Na mojho MM sa velmi spoliehat neda, lebo ma taku robotu aku ma a kedykolvek ho zavolaju musi ist do roboty a hotovo. Aj s navstevami, mi to mame vacsi extrem ako @locko007 , ale tiez ked som bola s malym doma na SK, povedala som svokre nech pride do Nitry, kedze som tam bola na navsteve u jej dalsieho syna( maju tiez male dieta), preco sa ja mam trepat s malym deckom este k nim, ved som uz prisla z BA. Ak chcela vidiet vnuka, musela pre to nieco urobit aj ona, ved jej nebudem vsetko servirovat. Ako neber to ako utok na teba, to nie, len niekedy vsetko nevyjde ako si predstavujes 😉 Skoda

xlucia
21. jún 2011

@mihouk ano dieta si ma navyknut aj na inych ludi, ale nie sest hodin v kuse. mala som horucky, zlomenu chrbticu, takze anginy a svoje deti som sa aj tak postarala sama. ked tak prisla svokra sa s nimi pohrat na hodinku vecer.
dnes okolo seba pocuvam len staznosti ako ma ktora malo pomoci. no ale ved je na materskej,tak nech sa stara o dieta. to je jej robota. dnesne matky, cest vynimkam su v mnohom velmi rozmaznane

xlucia
21. jún 2011

@locko007 neurazas ma. ze to tvoj manzel nevie je tvoja chyba a aj jeho. nech sa to nauci. ty a on sa mate starat o dieta. a nemas sa co stazovat na svokru. moj muz chodi domov po dieviatej vecer. mnoho krat aj neskor, tiez od rana. zatial nejak nevies co vlastne chces

locko007
21. jún 2011

@xlucia Vieš čo, radšej si prečítaj celú debatu.

vivienkata
21. jún 2011

@katarinkakatka44 tak vidim ze niesom sama ktora ma taku svokru 🙂 ale ja uz tu moju ignorujem a neskutocne ju to vytaca 🙂 😀

locko007
21. jún 2011

@xlucia. Nesťažujem sa, že sa musím starať o svoje dieťa. Ja sa starám rada. Táto debata je o tom, ako nám svokry sťažujú život.

sharmana
21. jún 2011

@locko007 viem si predstaviť, aké je to tazké, ked ti nikto nepomôže.. možno sú tu super ženy, ktoré pomoc nikdy nepotrebovali.. a že s malým bábom nie je robota? no tak to nesúhlasím.... moja švagriná si prvé mesiace užívala, malý jej len spal, moja rovnako stará dcéra nespala skorov vôbec, stále plač, koliky, nespokojnosť a dokola.... asi až po 10 mesiaci sme začali normálnejší režim, takže ja som pomoc veru potrebovala, prvé týždne, aby mi niekto navaril, bola som taká nevyspatá, že som bola rada, ked malá spala a ja som aspon hodinu v kresle po sediačky zaspala..
a s tou chorobu to je tiež tažké, mala som to isté, najskôr bol chorý mm, potom malá a hned ja.. no a nemal sa kto starat o malú... ja som nevládala ruku zdvihnút, no musela som, lebo dieťa plakalo... ja som si tiež poplakala, no prežili sme... veru na takéto tazké chvíle by tu mali byť babky... ved od toho sú.. ked sa hrdia, akými sú babkami atd. tak majú ale sem tam aj priložit ruku k dielu.. to je môj názor..
moja svokra to tiež skúšala na mna s rôznymi radami, ale ja som tvrdá skala, som ju spláchla hned, že nemá nové poznatky a že to čo bolo pred 30 rokmi už dávno nie je pre dieťa ok... najskôr tomu neverila, ale potom sama zistila, že vela veciam už nerozumie.. najviac ma vždy vytáčalo, ako pred druhými ludmi vždy načala tému "a ja som dávala kravské mlieko už od 6 mesiacov".... juj moja a poznáš niečo také ako celiakia? samozrejme že ani netušila, čo to je... tak som jej len zagratulovala k tomu, že môže byť šťastná, že mm nie je alergik na mlieko a laktozu... 😉

locko007
21. jún 2011

@sharmana Dakujem za podporu.

sharmana
21. jún 2011

@locko007 by the way, mne nemá vôbec kto pomôcť, mama 100km, svokra 200km... a ked k nim prídem, tak si svokra zorganizuje plno návštev, akurát čo som z toho unavená, samozrejme že o malú sa mi skoro vôbec nepostará, lebo behá okolo návštev...ale minule sme potrebovali niečo vybavit, tak veru zopár hodín povartovala... doteraz sa mi na tvári zjaví úsmev, ako jej mm hovorí, že ved ak chceš, tak si ju ešte povartuj a svokra s hrôzou v očiach .."ale ja musím ísť variť, ja som pri malej nič nestihla" 😀 😀 tak aspon okúsila na vlastnej koži, lebo dovtedy sa všetci ticho smiali, že čo nestíham... ja stíham, ale bohužial ked bola malá menšia, tak velmi málo spala a to sa nedalo začať niečo varit, ked som musela ísť nakrmit, prebalit, ponosiť na rukách a pomasírovať boliace bruško... niekedy som varila až v noci... 😉

mihouk
21. jún 2011

@sharmana to poznam, odkedy sa maly narodil, tak sa robili jedla velmi jednoduche, rychle a najlepsie na niekolko casti, postupom casu sa to lepi, ale tiez sme mali obdobie, ked som mohla napisat kucharku "ako varit jednou rukou", lebo krpec musel kukat co sa deje. Teraz tiez kuka, ale uz je na stolicke, takze ziadna vyhra, lebo si uz prsty opalil a nie sa z toho poucit. Zacinam ho podozrievat, ze mu nefunguje kratkodoba pamat.
Choroby, su u nas podobne, len nastastie, ked som ja chora, tak to musi byt riadny baci aby ma polozil 😝
Mne svokra nikdy sama nestrazila, lebo ako ju pozorujem, ona to s detmi velmi nevie, moja mama vari a popritom mu zahra na vsetkych hrncoch koncert, lebo krpec sa smeje, svokra robi vzdy iba jednu vec. No niekto vie, iny nie....

locko007
22. jún 2011

My o dva týždne cestujeme na dovolenku. Inštrukcie zo strany svokry už nejaké boli. Očakávam búrlivú reakciu, lebo sme si dovolili kúpiť novú autosedačku pre krpca a nezobrali sme si starú po jej prvom vnukovi.
@sharmana. Toto vypadne aj z úst mojej mamy. Že ja som bola od 6-tich týždňov na kravskom mlieku, že od 4 mesiacov mi dávali ryby. Ale keď poviem, že ja to robiť nebudem, tak je pokoj. Ale u svokry je to opak. "Ty sa vykašli na doktorku, my sme to tak dávali a deti sú zdravé. " Prečo som nedavala decku piškóty, prečo mu teraz nechcem dať pribináčka, prečo mu varím samostatne, veď on už môže všetko. Prečo ho dávam očkovať, ona by radšej zaplatila pokutu. Moje argumenty neobstoja - doktori sú padnutí na hlavu. Treba jedlo osoliť, kašu osladiť, aby to decku poriadne chutilo.
Ona mi dokonca zavolá, či sa môj manžel aj niečo učí. Lebo chodí ešte do školy a v septembri ho čakajú štátnice. Darmo, musí mať všetko pod palcom.

mihouk
22. jún 2011

@locko007 S tou auto sedackou je este vsetko ok, ale my ked sme dosli, tak svokra odniekial zohnala vysoku stolicku, taku 30rokov staru, co sme mali asi kazda. Tuto namalovali na cerveno (maju dvoch vnukov) den pretym ako sme prisli. Maly ju ani nevyuzil, lebo vzdy ked som ho tam posadila, bol cely od nezaschunutej farby, vobec uz nebola hladka, trcali z nej triesky. Nakoniec ju nanutili MM bratovi, lebo maju mladsie dieta, tak sme mu akoze nevedomky kupili stolicku na Vianoce, svokra nebola nadsena, ale on v tej starej vobec nechcel sediet, ale hlavne ze sa usetria peniaze. Esteze mi nenuti nejake stare oblecko po MM 😝

locko007
22. jún 2011

@mihouk A ešte sa tvárila nadšene, že ako vám pomohla ušetriť peniaze. Veď čože, nie je jedno v akej stoličke sedí? My máme presne toto isté. Nepoviem, sú veci, ktoré sa dajú aj po 30-tich rokoch použiť. Napríklad postielka, ale určite oblečenie je už moc. I keď moja neter má po mne jednu takú chutnú teplú vestičku, ale to si vypýtala sama švagriná.

mihouk
22. jún 2011

@locko007 No jasne, pritom sme sa jej o nic neziadali, lebo my mame cestovnu stolicku co sa primontuje k stolu. Ja beriem ze oni nie su vybaveny na male dieta, ale moji rodicia su, lebo brat ma uz starsie dieta od nasho a su u nich stale, takze cokolvek potrebujeme, mozme si od nich pozicat, ale svokra sa rada preteka s mojom mamou. Urobila som na nej test a medzi recou som povedala ze moji rodicia malemu stale spievaju, od toho dna zacala aj ona 😝 😝 😝 😝

adelaida33
22. jún 2011

@mihouk Ano, moj brat je najstarsi a MM najmladsi, takze je to asi fakt tak, ako pises... A presne, aj moja mama volava omnoho viac svagrinej nez bratovi. Ciii, ake podobne rodinne modely. Inak pozeram, ze mame obe syncekov (gratujem k druhemu tehu 🙂 ), som zvedava, ake budeme my 2 svokry... 😀 😎

mihouk
22. jún 2011

@adelaida33 Dakujem. No ja budem svokra z pekla 😝 😝 😝 Ja mojho malinkeho nedam nikomu na svete!!!! Je hlavne si uvedomit ze oni tiez maju vlastny zivot a nechat ich ist, nic lepsie urobit nemozeme, ved uvidime aka bude realita 😉

adelaida33
22. jún 2011

@mihouk 😉 Dufam, ze si to budem uvedomovat, ked pride na lamanie chleba... a nebudem zla striga 😀. Ja malemu uz teraz stale sepkam, ze ho nedam nikomu iba frajerkam 🙂 a MM sa smeje, ci chcem mat z neho Cassanovu 😀 😀 😀

honda223
22. jún 2011

prispejem troškou aj ja...moja svokra je v podstate v pohode ale raz za cas zadre taku p......u ze nestiham chapat...na nasej svadbe-uces mam zly ona ma lepsi a lacnejsi a saty to vobec nejsu take pekne jak si ich opisovala...potom som sa jej radsej celu svadbu vyhybala lebo by som ju asi udrela uz, minule snou mm skypoval a akurat mal oprate kosele do roboty tak som ich zavesila z vonka na skrinu nech uschnu a svokra ich zbadala a ze to mate tolko veci v skrini ze tie kosele musia byt takto?to len par jej hlodov lebo uz si ani nepamatam vsetky....ale zas o vnucika sa zaujima aj vecicky nakupi, vzdy ked volame tak sa neho pyta...ja ju mam vlastne celkom rada len by si niekdy mohla kusnut do jazyka ako zavalit taku kravinu jak zvykne...trosku sa mi ulavilo 🙂

anandrea
23. jún 2011

ja mam niekedy pocit ze som si nezobrala mm ale mm a svokru. chce s nami kupovat na pol auto, chce mat u nas svoju skrinu. do vsetkeho sa stara a dost blbe je ze pracuje s mm, takze su neustale spolu a vikendy by zasa najradsej travila u nas. ja ju fakt nemusim. nikdy som si nemyslela ze budem mat ku svojej svokre taky odpor, ale moze si za to sama. PRILIS DUSI.

roo
23. jún 2011

@anandrea fuuu, tak to je sila, to sa tazko predychava, verim...

adelaida33
23. jún 2011

@anandrea Obdivujem ta, ze si s nervami na tom este dobre, toto by som ja teda nezvladla. Moja svokra (svokor ju musi posluchat) mala tiez spociatku snahu u nas kedykolvek prebyvat, prespavat (podotykam, ze byvaju od nas 20km, maju auto a su vitalni az-az), chodit k nam, kedy ona chce, a nie, ked to vyhovuje aj nam a pod. Raz ma skoro porazilo, ked k nam chceli prist prespat v dost podnapitom stave z nejakeho vianocneho posedenia, a to som bola v 7 mes. tehu. a neznasam opitych aj bez tehu. Ale musim podotknut, ze oni miluju takto prepadavat celu rodinu. Bezne sa k hocikomu vyberu na navstevu (casto sa sami pozvu aj prespat) o 7,8 alebo 9 vecer a nezaujima ich, ze ti druhi si uz chceli uzivat svoj program... A ked sa niekto ozve proti - napr. ja, tak je hned ohen na streche, ze som namyslena, panska, paradna a neviem este ake skvele vyrazy maju na vystihnutie mojho drzeho charakteru 😔 . Esteze je MM na mojej strane, lebo by to bol pre mna fakt masaker, keby sme fungovali podla ich predstav. A este... snazila som sa 6 rokov naznacovat, decentne vysvetlovat a vychovne posobit, no nic nepomohlo. Vrchol nastal, ked mi v porodnici zavesila, ze ked ma pustia domov, ona pride k nam, aby mi pomahala, lebo maly je nejaky bledy, ogrckany, poskrabany, ma modrinku a jednoducho vidno, ze to s nim neviem. Bola som z nej vo väcsom soku nez z mojho otrasneho porodu 😢 , a ked odisli, rozrevala som sa. No na druhy den som zdvihla telefon a povedala jej svoje 😝 , sice slusne, ale priamo. Presli 3 mes. a stale si dava pozor na to, co mi povie a ani sa neopovazi prist bez pozvania. Jasne, ze sa urazila do krvi a pred celou svojou rodinou ma ohovara "ako sa patri", no mne je to fuk. Kvoli malemu a pohode v mojej hlave mi to za to stalo. A svagrina (ktora ich ma u seba 4-5x do tt) a svagor (ktory ich ma u seba zas takmer kazdy vikend), ktori sa tiez privydali a prizenili, mi uprimne zavidia (ako mi na krstinkach posepkali) 😉

anandrea
23. jún 2011

no moja svorka tiez sa chcela k nam po porode na tyzden nastahovat ale ja som odmietla. aj prisla cez vikendy ale nie pomoct mi (ozehlit, navarit ) za co by som jej bola najvdacnejsia ale venovat sa malej (dvojtyzdnovej) no des. ona ma dvoch synov a vzdy tuzila po dcere tak bola z nej na vetvy. takze som ju mal kazdy vikend nasackovanu u nas aj s jej druhym synacikom. prisli uz rano ked sme este lezali v posteli aby nahodou nieco nezmeskala. ked mala spala tak vybehla k jej mame s ktoru mame spolocny dvor a vraj, ked sa mala zobudi mam ju zavolat. zo zaciatku som to brala ze dobre chce byt s vnuckou ale vydrazala som to asi dva mesiace a potom mi praskli nervy (ked prisli mm a ona spolu z prace k nam a doslova ma odhanala od male ako keby som cakala len na nu) a vykricala som jej niektore veci co mi vadia. ona mi na to povedala ze je dominantny typ a bla bla.od vtedy komunikujeme iba minimalne. chodi k nam iba na rodinne oslavay a ked ju zavola mm k nam.

mihouk
23. jún 2011

@adelaida33 ja som sa tiez vcera od svagrinky dozvedela ze sa k nam chysta v januari, lebo potrebujem pomoct. Vobec nevadi, ze jej mm vyslovene povedal, ze chcem MOJU mamu a nie svokru, ona sa vyjadrila ze ju tam chcem aj ked nie je moja mama, ze budeme mat hlbsi vztah. Konsky vies co..... Zatial to nechavam tak, este je kopec casu, ale pride chvila, mozno ked tu budu v novembri a ja jej to vysvetlim tak aby to aj ona pochopila 😀
@adelaida33 @anandrea super ze ste si povedali svoje aspon si vieme zabezpecit pokoj a S maju o com rozpravat po rodine 😝

honda223
23. jún 2011

este ma tak napadlo ze ked som otehotnela, neboli sme s mojim zobraty a boli sme spolu asi len 3/4n roka,skorosvokra sa zacala ohromne angazovat ze sa musime bezpodmienecne zobrat lebo zijeme v hriechu, zacala planovat svadbu,dala drahemu peniaze nech kupi snubak a podobne, darmo som jej hovorila ze sa este brat nechceme,nepomahalo nic az raz mi volala ze uz aj termin j napadol a to som uz nevydrzala a vybuchla a povedala som jej ze ja sa budem vydavat az ja budem chciet a ze urcite ne teraz s bruchom a ze na vlastnej svadbe si aspon zatancovat chcem(bola som na rizikovom)....no a bolo to zlozila mi telefon a 3 mesiace mi nezavolala 🙂 a vlastne odvtedy mame urcenu hranicu za ktoru ona nemoze pokial nechce dalsi konflikt lebo moj mm vie aka jeho mamicka je ze rada diriguje ale u mna nema sancu 😀