Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mabumi
28. jún 2011

@evinkal a inak si vo vsetkom rozumiete?
povedala si to v hadke alebo v klude? chlapi neznesu ked zle rozpravas o jeho mame. zvlast pri hadke. ale mozno keby ste sa o tom porozpravali este raz...
ak nie, tak sa mozno zobudi ked si uvedomi, ze to myslis vazne. ak nie je zaryty tvrdohlavec na to, aby urobil prvy krok.
urcite sa to hned tak rychlo nevyriesi. ale este je to len velmi kratko co nebyvate pri svokrovcoch. u nas trvalo 5 rokov od odchodu kym sa to dalo do normalu. ale som rada, ze som vydrzala. hoci je to vzdy tema na hadku, ale viac je tych prijemnych chvil.

evinkal
28. jún 2011

@mabumi no veru v hádke,lebo ma už štve ako sa do všetkého rýpu...no ani nie.o deti nemá záujem,ani spolu už nespávame,lebo chodí ožratý..len sa bojím tých začiatkov
@katushka16 veď práve,že by to bolo ešte horšie

mabumi
28. jún 2011

@evinkal
@katushka16 aby ste ma zle nechapali, ani ja ti neradim aby si ustupila. to by musel tvoj manzel pristupit na kompromis a uvedomit si kto je teraz jeho rodina.
asi tazko sa uplne odputa od mamicky, ale hlavne je aby vedel kam patri a odkial pokial je to normalne a co uz nie 😖

mabumi
28. jún 2011

@evinkal a milujes ho este? alebo len sa bojis co s vami bude? lebo ak chodi ozraty a nema zaujem ani o deti, tak potom to asi nema zmysel riesit. nezasluzi si dalsie sance.
ak ho uz nemilujes, tak ti rozhodne bude lepsie bez neho. urcite to zvladnes. a aj deti budu mat pokojnejsie detstvo 😉

evinkal
28. jún 2011

@mabumi tak to už veru nie...ja ho beriem už len ako otca svojich detí...

mabumi
28. jún 2011

@evinkal tak potom nerozmyslaj. vies aky budes mat pokoj? predstav si tu slast sama sa rozhodnut, co ides robit cez vikend. nemusiet vecne riesit svokrovcov, manzela a celu jeho rodinu. byt pekne v klude a nenervovat sa z nich...
zvladnut to zvladnete 😉 . predsa rozvod ho nezbavuje zodpovednosti. prajem ti vela stastia a sil dotiahnut to do konca 😵

kawasaki17
28. jún 2011

@evinkal ved aj ja robim tak ako ma mama naucila, ale jej to nieje nikdy dost dobre, zboznujem ked je prec niekde na navsetve alebo v meste pri dcere a ja si mozem v klude navarit...a este nikdy mi mm a dokonca ani svokor nepovedali, ze som zle navarila, to iba jej "uzasnej" sa to nepaci

v nedelu sa zase hadala s mm, takze ziadna slava u nas, ale mm do podnajmu nechce ist a na byt alebo domcek este nemame 😒

evinkal
28. jún 2011

@mabumi Ďakujem,budem nato myslieť🙂

evinkal
28. jún 2011

@kawasaki17 my sme sa tiež zadlžili hypotékou-a keď sme u nich bývali,ja som mohla variť iba ak nebola doma

kawasaki17
28. jún 2011

@evinkal u nas je to napodobne, ked je doma varim malokedy, ale snazim sa co najcastejsie, lebo ked varim malo, tak sa stazuje a ohovara a zas ked uz navarim tak ma problem s tym ze to nieje dost dobre...jedine co ma odomna rada je kolozvarska kapusta 😒 , ona pani velka kucharka ju nikdy nevedela spravit dobre 🙂

aj my uvazujeme nad pouickou, ale mam z toho obavy, pretoze mm tu na vychode nezarobi vela a ja dostavam, len rodicovsky prispevok, bojim sa toho, ze by sme nevizili, a to by sme este velmi chceli dalsie babenko 🙂

matutka
28. jún 2011

@evinkal mala by si mužovi povedať, že nech sa rozhodne, či Ty a deti alebo jeho mamička 😠. Možno sa ešte oplatí bojovať za Tvoju rodinku a dala by som si podmienku, že svokra nech sa drží čo najďalej. Najlepšie už vôbec ju nevídať. Skúsila by som to len a len kôli deťom a ak sa on rozhodne pre mamu, tak nemáš vôbec čo váhať a ani ľutovať, predsa si zdravie nedáš zničiť jednou osobou 😉 MM nedávno povedal svojej mame, že keby sme bývali u nich (čo sme pôvodne aj mali), tak sme už dávno rozvedení. A ona sa prosím pekne urazila. No a čo, tak nech sa aj odrazí. Ona sa strašne rada uráža. Ale som mužovi povedala, ak jej niečo nepovieš Ty, tak to urobím ja a len potom bude mať dôvod sa uraziť 😀

tosomja
28. jún 2011

Čo tu tak čítam, sú rôzne "extrémne" svokry...aj moja je z Marsu... 😀
Nám zorganizovala svadbu, ťažko sa o tom píše, iné by to bolo, keby som o tom rozprávala...myslela to možno dobre, ale ublížila veľmi veľa ľudom týmto svojím "dobrým" skutkom...hlavne mojej rodine, keďže sme veľmi početná rodina 🙂 mám 8 súrodencov s rodinami, veľa bratrancov, sesterníc...( nie som z menšiny ) a hoci aj, je to jedno, pointa je inde 🙂
Ja som sa nechcela vydávať, kúpili sme v tom čase byt, takže na také "hlúposti" sme nemali peniaze...ale ona nie, ide aj cez mŕtvoly...vybavila dátum, miestnosť (pre svoju rodinu 18člennú ) akurát, menu, ... no proste sa ma nespýtala na nič...strašne som to prežívala, svadba je o radosti a nie o nervoch a smútku, hádkach, slzách...manžel jej dohováral, prosil, ona nie...ona chce dobre a hotovo, ešte vraj jej budeme ´dakovať...
O mojej rodine nepadlo ani slovo, tak každému som povedala, že sa idem vydávať, nech sa chystajú, ale ešte im dám vedieť a osobne ich prídem pozvať...brala som to ako samozrejmosť...
Ale...jeden "krásny" večer sa ma spýtala, volaš aj mamu a sestry? A ja, že no jasné, aj bratov a ostatnú rodinu, ve´d sa vydávam len raz, chcem to osláviť s rodinou...tak si to zaplať, ja nemám toľko peňazí, aby som platila aj tvojej rodine...skoro som sa utopila vo vlastných slzách...zabuchla som dvere z vonku a odišla som s plačom k mojej mame...na to mi volá a "zabila" otázkou...ešte akú chceš výzdobu? žltú, či zelenú? ... akú chcete, vaša svadba ale so mnou nepočítajte...do dnešného dňa jej to pri každej príležitosti vyhadzujem na oči...nikomu neprajem takú svadbu a už vôbec nie takú svokrušku...
Svadbu som si zaplatila sama a pozvala som si hostí môjmu srdcu blízkych, kde som mala aj svoju rodinu, hoci nie všetkých súrodencov, ale lepšie som sa cítila pred mojou mamou...
a čo sa týka vzťahu "babka a vnučka" tak ... len v prítomnosti mojej, lebo sa bojím nechať malú samú s ňou, lebo je fakt z Marsu a nevie dieťa ani držať...asi 5 mesačnej jej dala piškótu do ruky a išla preč, ja pozerám na moju Vikinku, že čo ju tak napína a dusí sa...skoro sa mi zadusila! Vyťahovala som jej celú piškótu až z hrdla!!! To nie je normálna žena...aaa ešte do dnešného dňa mi nepovedala, aby som ju oslovovala mama...ani nebudem, minule mi hovorí, veď mi tykaj...Ja vám ani mama v živote nepoviem, nie to aby som vám tykala...

matutka
28. jún 2011

@tosomja aj tá moja si chcela so mnou potykať, som povedala, že to neprichádza do úvahy, a zasa sa urazila 😀

tosomja
28. jún 2011

@matutka ja moju svokru považujem za úplne cudziu osobu, preto jej nebudem tykať a už vôbec nie oslovovať mamou...titul mama si žena musí zaslúžiť 🙂

tosomja
28. jún 2011

Moja "milovaná" svokra nám každý deň volá, čo jedol jej syn, či mu nemá odniesť na stanicu obed...hehe, akoby som doma nič nerobila, len čakala, kedy mi príde oprať a navariť 🙂 Ale toto ma už tak nevie naštvať, voči tomu som imúnna...

bodka13
28. jún 2011

...sem-tam nakuknem do tejto témy a nestíham sa čudovať 😒

@tosomja podľa napísaného to nemáš najľahšie ....ale nechápem,prečo si sa išla utopiť v slzách keď ti budúca svokra povedala,že nebude platiť za tvojich hostí ...tiež som sa vydávala,bola na mnohých svadbách a každá rodina platí za svojich hostí 😉

tosomja
28. jún 2011

@bodka13 ...preto, lebo som nemala "zbytočné peniaze" na svadbu, mám veľmi veľkú rodinu a nemala som na to, aby som mohla zaplatiť za každého...oni majú malú rodinu, dokopy 20 ľudí aj s bratrancami, prababkou atď...ja mám len 8 súrodencov s rodinami, 4 bratrancov, 3 sesternice, babky, krstných s deťmi...dokopy asi 50...to sa povie, zaplať si svojich, keď na to nie sú peniaze...preto som pozvala len súrodencov bez detí a žiadny bratranec ani sesternica, babka, nikto, len mama a bratia sestry...viem, že každá strana si platí svoje, ale ona povedala, že nám zaplatí svadbu, nie menu za svojich ľudí...

bodka13
28. jún 2011

@tosomja vieš ono je to tak,svadbu robíme takú na akú máme financie 😉 ...a myslím,že tvoji príbuzní sú chápaví ľudia ,takže určite pochopili prečo si ich nemohla všetkých pozvať ....ale skús sa vžiť do jej situácie,prečo by mala platiť za všetkých hostí +ostatné výdaje ako sú hudba,fotograf,kaderníčka,kostol,oblečenie,prstene....však to je nemysliteľné
...tvoji rodičia ti na svadbu neprispeli ? neviem ako sú na tom,ale väčšinou svadbu platia deťom rodičia-alebo jej väčšiu časť
...a ešte ma napadlo,keby vám bola zaplatila tú svadbu tak tvoj vzťah k nej je OK ?

tosomja
28. jún 2011

@bodka13 na začiatku som písala, že je ľahšie rozprávať o tej téme, lebo nie všetko sa dá do detailov rozpísať...nie, moji rodičia mi nemohli prispieť, môj otec pre mňa neexistuje a mama je na dôchodku, som rada, že má z čoho vyplatiť byt...keď povedala, že nám zaplatí svadbu, mala povedať, že zaplatí časť, nie celú svadbu...bola som hlúpa, že som sa jej nespýtala, ako to myslí, ale v tej chvíli ma to nenapadlo...a nie, nebola by ok, lebo "spackala" toho viac, ale táto vec sa mi najviac "vryla" do srdca...
Súrodenci to pochopili, ale pre mňa to bolo veľmi ťažké, pretože som si "musela" vyberať spomedzi mojích najbližších...
Na hudbu odpovedala: donesiem prehrávač, nejaké cdčka...
na fotografa: netreba, máme foťáky...
Kaderníčku ani nespomenula, účes som si robila sama...
Svadbu sme mali na úrade
śaty som si kupovala sama, prstene tiež...miestnosť sme mali zadarmo, lebo sme mali len salónik objednaný...je to na dlhé písanie...
Najhorší zážitok= moja svadba...ale aspoň že mám milujúceho manžela a pekné zdravé dievčatko...

bodka13
28. jún 2011

@tosomja čo ti k tomu povedať 😒 ....urobili ste chybu všetci,pretože svadba sa nerieši za pochodu 😉 všetko bolo treba prediskutovať a nie sa spoľahnúť "veď povedala"...tak ako si ty "netušila" že mieni zaplatiť iba menu pre svojich 18 hostí ,tak ani ona nemohla vedieť že si budeš chcieť pozvať 50 ľudí
...verím ,že sa vaše časom vzťahy upravia ...dieťa potrebuje aj starých rodičov 😉

kawasaki17
28. jún 2011

@tosomja to si neviem ani predstavit... moja svokra sa nam tiez snazila do svadby rypat, ale mm sa nedal, jedine comu jej vyhovel bolo to, ze nepozal niektorich ludi z rodiny, pretoze ona si to nezelala a povedala, ze potom nepride na svadbu, tak sme jej vyhoveli....pri krstinach bol taky isty problem ale to sme si uz nedali skakat po hlave, takze bohuzial, bola iba v kostole a potom odisla prec...moji rodicia z nej boli veeelmi sklamani a najme preto, lebo ked sme prisli z hostiny domov, ze si dame aspon kavu s nou, tak sa zvrtla na podpatku a odisla prec, velke sklamanie pre nasich, takze sa zaprisahali ze uz sem viac nepridu, iba ked ich pozveme my, a ona "chudacik" je teraz na smrt urazena, ze aku chybu spravila... nepochopim ju snad nikdy 😒

roo
28. jún 2011

Nechcem kuvikat, mozno to tu uz niekto @evinkal napisal, ale nervy este budu aj potom - ked si MM bude bravat deti v pridelene dni k sebe. Kde ich dovedie? Predsa ku svojej mamicke. A co ona? Podla toho, co si pisala, je to primitivna, sebecka osoba, bez stipky empatie, taktu ci sucitu. Bohvie, co detom narozprava. Sucitim s Tebou, @evinkal a drzim palce, nech si stastna. Najlepsie by bolo uhrat to na sude tak, aby MM mohol navstevovat deti len u Teba - aspon pokial su male a v Tvojej pritomnosti.

evinkal
28. jún 2011

@roo áno,aj ja si to myslím,že on sa starať nebude.pojdu k starej a rátam s tým,že raz sa stane že mateja riadne oblbnú a už sa nevráti.. 😢

gabriellka
28. jún 2011

@bodka13 myslím si že ti unikla dosť podstatná vec. @tosomja nezačala s vybavovaním a neprosila svokru aby zaplatila celú svadbu. akože mňa keby k tomu hentak dokopala, tak ju nenávidím do konca života. myslím si že bodka nepochopila podstatu problému. to je jasné že každá strana si platí svoje. ale môžem si to zaplatiť keď na to mám a nie keď svokra vybaví termín.
@tosomja klobúk dole pred tebou, pre mňa by to bol tiež najhorší zážitok v živote...neviem čo je horšie. či to keď sa svokra nestará vôbec, alebo prehnaná starostlivosť 😠

tosomja
28. jún 2011

@bodka13 kým nevieš, čo je medzi nami, ani to nepochopíš, ani nepotrebujem, aby to niekto chápal, lebo to sa nedá pochopiť...poznáme sa šesť rokov, vedela o mojom sne mať krásnu svadbu, ale to je jedno....už čo bolo, to bolo, čo bude, to si veľmi dobre rozmyslím 😀

tosomja
28. jún 2011

@gabriellka vystihla si presne moje pocity a pointu môjho problému...

@kawasaki17 krstiny tiež chcela organizovať, len manžel už bol fakt proti, lebo nie je ani pokrstený, hlavná vec, že vnučku chcela mať kresťanku...to sme si už nedali...vraj zaplatí farárovi, aby "prižmúril" oči...nieee, skončilo sa to...teraz volala, že manželova dcérka bude mať dva roky, či sme nezabudli na darček...ale nikto nás nepozval na oslavu, tak načo starosti... 😉

Svokry, to je iná kategória...

wieruss
28. jún 2011

@bodka13 nechapem preco riesis to, ci mala @tosomja nieco zaplatit alebo nie... jasne napisala, ze sa nechcela vydavat kedze nemala peniaze!!! Fakt mam najradsej ked ide niekto rozpravat o svadbe ze sa nerobi za pochodu a pritom necita poriadne ake mal clovek problemy... svadba nie je nieco co sa neda odlozit na neskor, a co ze by neboli hned zobrati... manzelstvo nie je ziadna zaruka, je to specatenie 😉 kludne mohli pockat ked budu korunky, aby bola svadba aku si clovek vysniva, ale viem si zivo predstavit co darabala svokrusa... 😠 a ano dieta potrebuje starych rodicov, ale niet horsieho ako ked stary rodic nevie vyjst s rodicom dietata... ved predsa musi byt nejaka harmonia, nie ?

viera27
28. jún 2011

@tosomja urcite ti to nebolo prijemne a mas z toho traumu. Sice neviem ako stara je tato zalezitost., ale ja sa napriklad riadim vo vsetkych vztahoch heslom nevytahovat a nepripominat veci starsie ako 3 roky. To je uz daaavno premlcane. Skus to, mozno ti to pomoze. Pamatat si budes, ale je zbytocne "...do dnešného dňa jej to pri každej príležitosti vyhadzujem na oči...". Vsak pomoct ti to aj tak nepomoze, na minulosti to nic nezmeni a treba ist dalej 😉 .

bodka13
28. jún 2011

@gabriellka myslím,že podstata veci je nenávisť k svokre ...a vyjadrila som svoj názor...nepotrebujem aby ste s ním súhlasili,veď ani ja nesúhlasím s vaším názorom...a tom je diskusia 😉
...neprosila a nezačala,ale čakala,že to všetko svokra zaplatí bez toho aby o tom diskutovali 😒
...tiež som vydatá pár rokov(v septembri to bude 13) a mám za sebou všeličo,dosť nepríjemných vecí(nezabudla som na ne),ale keď chce človek vychádzať s rodinou,musí sa naučiť mnoho vecí tolerovať a zobrať ich s nadhľadom ...nesúhlasím s pestovaním nenávisti...je to predsa matka vášho manžela a stará mama vašich detí...o pár rokov sa budete na to pozerať úplne inak...netreba zabúdať,že aj vy budete svokry 😉
@wieruss ...pretože to brala ako samozrejmosť ...vyslovila som názor ,že je nepochopiteľné aby čakala že svokra zaplatí hostinu pre jej 50 hostí a za tým si stojím..ak sa raz budú ženiť moji synovia,určite nebudem platiť za hostí svojej nevesty ...za zamyslenie stojí,prečo a ako sa k problému postavil jej manžel 😉 pochybujem,že sa podvolil svojej matke lebo sa jej bál...zrejme sa nepochopili pri riešení problému svadba 😒 ...presne ako píšeš,kľudne ju mohli odložiť no ale ak to zacvaká niekto iný tak sa teda vydám 😕 ...zaujímavá úvaha "niet horsieho ako ked stary rodic nevie vyjst s rodicom dietata" -aj rodič dieťaťa by sa mal snažiť vyjsť so starým rodičom dieťaťa ...či ak tvoji rodičia nevychádzajú s tebou,tak sa s nimi nebavíš?
@viera27 máš pravdu,vyťahovanie starých vecí problém nevyrieši 😉 ale pomáha živiť nenávisť 😒

...prajem vám,aby sa vaše svokry aspoň trochu polepšili ,a aby ste sa vy nikdy nedožili toho čo píšete o svojich svokrách 😉 🙂

sashabb
29. jún 2011

@tosomja ja sa len čudujem, že si tak ľahko pristúpila na danú svadbu 😲 ... že svokra vybavila termin a pod. Ako čo ju dotoho či sa budete brať alebo nie a hlavne kedy? nechápem ... veď si svojprávna, to si nevedela povedať nie? bude to tak ako ja chcem a kedy ja chcem? fakt nechápem

Nechcem sa nikoho dotknúť, ale pri čítaní poniektorých príspevkov mi až rozum stojí, čo si poniektoré necháte so sebou robiť. 😕