Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

viera27
26. júl 2011

@vierka0 uplny suhlas. Je blbe od niekoho nieco ocakavat a vyzadovat. Ja to beriem rovnako ako pri dietati, najskor treba dat (lasku, starostlivost atd atd) a potom sa to pekne vrati (obvykle 😀 )

vierka0
26. júl 2011

neviem, ale mam pocit, ze ked sa svokra velmi stara je to nedobre, ked sa malo stara tiez nedobre..neviem..ale sak sme tu dospele zeny, mozme si zivot zariadit podla svojich predstav, nikoho nic nenuti zit so svokrou, nepovedat jej co ma clovek na srdci, ci poziadat ju o pomoc..skor mam pocit ze ide o pocit vlastnej averzie k rodicom (zvycajne mame) svojho partnera spojeny s pocitom hladat na nich to najhorsie..nehovorim, iste, su tu aj situacie, ze sa mi rozum zastavuje (vid kawasaki a pod.) ale niektore vase problemy su fakt smiesne a malicherne 🙂 nebolo by od veci dospiet trochu 🙂

sharmana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
vierka0
26. júl 2011

@moncikyta no a aspon viete na com ste 🙂 kasli na to, uzivaj si dietatko, pokial dobre chapem coskoro pride na svet 🙂 najhorsie je ked si clovek sam vlieva jed do myslienok..zabudni, vykasli na sa na to 🙂 a nabuduce sa pochval, co ti mama kupila, ked budes u svokry 😀

maminuska
26. júl 2011

@keenfan pes v byte, nealergické díte - to mi povedala jedna mladá alergologička ( syn má atopický exém).Samozrejme určitý hygienický štandard by sa mal dodržiavat, ale nemôžeš čakať že sa svokra prispôsobí lebo sa jej narodil vnuk , bohužiaľ nie je toho povinná.
Máš dve možnosti - chodiť tam a to čo tam je strpieť, alebo sa dohodnut so svokrou že vieš že je unavená tak jej trocha pomôžeš s upratovaním.
Druhá možnosť je jednoducho nechodiť tam.
Predpokladám že mačka tam bola pred narodením babätka, mačka nie je pes tým som myslela povahovo, tej nepovieš ľahni a ostaň , robí si čo chce, lozí kde chce. Ak očakávaš že narodením vnúčaťa sa má zbaviť miláčika povinne a okamžite, podľa môjho názoru tvoje očakávania sú nesprávne. Ona bohužiaľ povinná nie je nič, ani vás u seba strpieť, ani sa vám starať o dieťa ak chcete niekam vyraziť, ale!!!!! ako povedala
moja stará mama každý sii zbierame na svoje účty ( alebo ako zaseješ , tak zožneš ) a ak prejaví dobrú vôlu mať so svojimi vnučatami hlboký a vrucny vzťah,venuje sa im , tak sa jej to v tom pozitívnom vráti.
@moncikyta zmenili názor, na to má právo každý človek. Určite je to nepríjené, ale ak tam cheš chodiť tak si to kup a zavri túto kapitolu, viac to s nimi nerieš, kašli na to.
Dievčatá mnohé z Vás tu úprimne chápem , ale verte mi, prvá svokra bola beštia na pohľadanie ( a jeden z dôvodov rozvodu), druhá má svoje muchy - pre mňa su však absolutnou banalitou po tom čo som prežila a v podstate som za nu vďačná ( len keby sa jej občas huba zavrela, furt mele
😀 ). Niektoré z vás tu fakt riešia somariny, ktoré su možno nepríjemné , ale trocha nadhľadu a blahosklomnosti nad myslením druhých by vám ušetrilo kopec nervov. 🙂.

moncikyta
26. júl 2011

@sharmana aj podla mna je to logicke, vidis maju zaujem aby ste tam chodili, pri tych mojich to vidno nie je co mi je smutno z toho, ja sa snazim vsetko nikdy predtym som nepovedala na nich pol slova zleho nemala som dovod ale v poslednom case sa strasne zmenili..tak ze sa stali drzgrosi ktori prepocitavaju centy lebo ked sme isli ku nim tak volali ci im po ceste kupime 5bebe keksov tak sme kupili prisli sme a ja vravim ze to je dobre ona do centa nam dala peniaze a ked sme my chceli od nich vodu tak do centa sme sa museli vyrovnat, je to rodina a aby som sa do centa uctovala tak mi je smutno, a to spravanie a o drobcekovi hovoria uz iba ako o veci, a to som si myslela ze budeme mat skvely vztah a nikdy nepoviem slovo svokra lebo predtym mi to bola druha mama..

mishik
26. júl 2011

@keenfan s kludom. nemyslela som to urcite v zlom. Ja len ze kazdy sme iny. Mam svokru aj mamu. Otca nemam a svokor je tazky alkoholik. Uz to bude 4 roky co som nebola niekde inde ako s detmi. Milujem ich velmi ale nemam ich komu dat na strazenie. Pred dvoma mesiacmi som vracala krv a moje deti lezkali v horuckach vysokych, hnackovali a vracali a veris ze mi nemal kto pomoct??Museli sme vziat aj deti a ist s nimi v takych stavoch v noci 70 km do nemocnice aby ma vysetrili.Moja mama sa jednoducho bala ze odo mna chyti ten bacil, z ktoreho sme boli cela rodina taki hotovi a ze by nemohla ist do prace. Moj muz po ceste hnackoval a vracal ked ma tam viezol.Len vtedy som po ceste svokre nechala deti, ktore spali u nej. Na tu hodinu. V nemocnici som podpisala reverz a sla domov.Potrebovala som vtedy vediet ci to nieje nieco akutne. Jednoducho ale svokra ma iny zauzivany poriadok, moja mama tiez a ja tiez. Nezijeme ako prasce urcite, len jednoducho nechapem preco tam chodis, ked ta to tak hneva. Alebo to prijmem a nevsimam si, alebo to prehliadam, alebo to necham tak aj s chlpami a nechodim tam. Ked sa mi narodila dcerka, byvali sme u svokrovcov a poviem Ti radsej macka a chlpy,bordel, ktoreho sa da zbavit, ako silny alkoholik, ktory chodi pokakany, pocikany a vrieska sialenosti v opitosti. Toho sa totiz nezbavis.Usla som odtial aj s dcerkou malickou k mame a potom ked mala 4 mesiaciky sme sa stahovali do svojho...Chapem ze sa hnevas, len skus sa pozriet na to aj tak ze je to jej zivot a ked ho ma rada takyto, Tebe to nezasahuje do zivota velmi, tak nech ho taky ma.

moncikyta
26. júl 2011

@vierka0 to keby sa ma m pochvalit tak by som si musela napisat zoznam a bol by dlhy 🙂 som zvedava co zapotia ked pridu cez vikend ku nam..

moncikyta
26. júl 2011

@maminuska zmenili nazor nazor je podla mna nieco co si myslim o niecom ale toto bol podla mna skor slub ktory zrusili..ale to mi je jedno len ked sa zmenili celkovo a ked stale nieco mali kontrolovali nas do vsetkeho sa starali, prisla a strasne rada rozpravala o manzelovej byvalej priatelke, a stale si nieco vymyslela cim do nas rypala a este ked uz nie je ochotna dodrzat ani to co slubila, keby bola aspon taka ze by sem oni chodili za malym lebo ja chcem az maju vztah stary rodicia a vnuca len oni povedia to je cudzie mesto nie sme tam doma a blablabla.. neriesim len lutujem drobceka ze oni vlastne nemaju o neho uz zaujem ..

maminuska
26. júl 2011

@sharmana pomoc vlastným detom je síce prirodzené,nie je však povinnosťou a mnohé to bohužiaľ očakávame, narodí sa mi dieta, tak ste povinní moji aj druhí starí rodičia pomáhať . Pri prvom dieťati som bola takto nastavená aj ja.
Z omylu ma veľmi rýchlo vyviedli ako moji rodičia, tak aj moja bývalá svokra. Oni si už vychovali tak sa staraj. Moji rodičia nie su žiadny mladíci ale chodia si po dovolenkách a na túry , žiadne kočíkovanie alebo pravidelné branie detí na víkend.
Moja terajšia svokra to je iné kafe, tá si doslovne deti užíva a aj tie nevlastné, teraz je tam 12 ročný syn na prázdninách. Ale aj pri nej su chvíle kedy si zahryznem do jazyka, ale v podstate ju mám rada a púšťanie niektorých zadrenín jedným uchom dnu , druhým von mi prináša dobré vzťahy v manželovej rodine.

sharmana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mishik
26. júl 2011

@keenfan a este tiez sa zacalo dokazovat ze cim viac sterilne prostredie je, tym viac alergii vznika. To samozrejme neznamena ze jem chlpy po macke 😀 Aj my mame psa a macku, ale zijeme v dome, teda zvieracich milacikov mame vonku.

sharmana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
sharmana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
moncikyta
26. júl 2011

@sharmana ja uz sa nerozculujem uz viem ze od nich nemam cakat nic, no sak to ze niekedy mozes aj povedat ze ma zvyk a nie just to spravi inac aby si mala potom robotu malu od toho odnaucit..

maminuska
26. júl 2011

@moncikyta nemyslím si že o neho nemaju záujem , berieš to podľa mna príliš citlivo. To či budú mať o neho záujem ukáže čas, a nie jedna nekúpená postieľka.
Čo sa týka spomínania jeho bývalej priateľky, čo ti bráni jej v kľude pri káve povedať že ti to jednoducho vadí a že by si ju poprosila keby to viac nespomínala, že teraz si ty jej nevesta a nie ona.
A keď sa staraju , vypočut a urobit si o svojom - to je najistejšia cesta 🙂

maminuska
26. júl 2011

@sharmana som to nejak prehliadla, prepáč 🙂

maminuska
26. júl 2011

@sharmana chlpy nemáš ak máš špeciálny vysávač ako ja a ak denne vysávaš a ak su tvoje psy naučené neskákat na sedačky a do postele, teda máš ich ale v takej podstatne menšej miere.

keenfan
26. júl 2011

@sharmana @janette4 diky, aspon nejake co ma chapu a nerobia zo mna odluda co "caka ze sa jej stari rodicia budu starat o dieta".. Vidame sa raz za cas a hned tu zo mna robia krkavciu mat...A nebudem spominat ze prave moja svokra mala svojich rodicov pri sebe, takze jej so synom pomahali ako sa dalo a z pocuvania neviem zeby im to bolo na obtiaz...A pritom vtedy este obaja pracovali. Ona tiez pracuje, je ale doma, takze na ten aspon ako-taky poriadok by cas mala mat. Ano, viem ze riesenie je prestat tam chodit, ale inak ju mam rada, nie je zly clovek a vzdy ked tam ideme tak som v nejakej nadeji ze ´snad to tentokrat bude ine´...bohuzial sa vzdy sklamem..Vidim, ze som mala naozaj naivne predstavy o tom ze sa stari rodicia budu zaujimat aj o trocha viac ako len poslanim kariet na narodeniny, meniny a pod. A mimochodom, ked uz o svokrovcoch. Svokor pre istotu ani nevie, kedy mal maly narodky a pritom sa nas to nedavno pytal. Takze asi tak.

sharmana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mishik
26. júl 2011

@sharmana jasne ze chlpy nosis aj na veciach. Hlavne na jar,ked nam zacnu plznut aj pes a aj macka. Ku podivu su moje deti zdrave a bystre. Neublizili im tie chlpy doteraz 😀 A v jedle som si nasla doteraz len moj vlas 😅 Mam sa dat snad ostrihat??

sharmana
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
keenfan
26. júl 2011

@mishik ved ja som o.k., hovorim, mam ju rada, len toto mi vadi a zial, som taka ze mi to vadi. Kebyze sme tam den, dva tak mi je to suma fuk. Ale kedze byvaju daleko a pre nas je lepsie ist na dlhsie, uz mi to potom vadi. Myslim si ze prestat tam chodit je krajne riesenie a nie to, co by som chcela. Ved aj maly ma babku rad, jej druh je super a napr.on je malemu najlepsi dedo, ked moj otec maleho ma ako vzduch a svokor sa tiez nepretrhne. Ja tu nehovorim o nejakom zastupovani matky v starostlivosti. Len vravim, ked vidim ostatne babicky ako vedia byt s vnucatmi, sami, rady a nenutene, je to pre nich prirodzene, tak mi je luto ze aj maly ma tolko rodiny a odozva chladna. To je cele a vsetko. Ale ano, inak som rada a tesim sa z maleho, ale bohuzial som si aj pre tieto postoje vybudovala k istym clenom rodiny ´ignore mode´. CHodime tam, ale len pre to aby sme neboli odludi, lebo to by sa zase otocilo proti nam, ze "kasleme na rodicov a nestarame sa".

moncikyta
26. júl 2011

@maminuska postielku maju po mne islo o polozku 10eur..a vidim aky maju zaujem jedine teraz nam volali ci prideme lebo ona mala meniny tak chcela darcek, a manzel jej povedal ze neprideme lebo ja uz nemozem, to ze preco nemozem ci mam problemy a tak uz nebolo podstatne, ale tak je to ich vec ja som si ista ze nase dieta bude mat jednu skvelu babku a to je vzdy lebo ako ziadna ako sa postavia k tomu oni mna uz neprekvapi..
myslis ze som sa nesnazila jej vysvetlit ze ju predo mnou nema spominat a myslis si ze ma vypocula? pravdaze mozno ty mas taku svokru ze ta vypocuje a snazi sa mne robi naschval..ked som prisla z nemocnice a mala som od doktora nariadenu dietu a ze mam postupne zatazovat zlcnik tak ona spravila bravcove rezne a nadala mi ze to sa smazili ako prve ze to mozem jest ze z toho mi nic nebude a ked som si dala kusok a isla vracat a potom som skoro opat zostala v nemocnici tak bola spokojna..

mishik
26. júl 2011

@sharmana Ten cop mam, len ma dako vlasy neposluchaju. Som kucerava a zivim z tela skoro 5 rokov bez prestavky nejake dietatko 😉 (rozumej tehotna, kojenie do dvoch rokov,zasa tehotna, stale kojim aj teraz)Takze zivin je pre mna uz malo 😉 Preto hlavne tie vlasy....

janette4
26. júl 2011

@keenfan ani náš.môj svokor staršieho syna ignoruje už vyše 2rokov,predtým bol u nás deň čo deň,menšieho ešte nevidel,len čo nakúka poza záclonu,keď sme vonku.svokru som nedávno stretla a pýtala sa ma,koľko má malý mesiacov.aj to sa pristavila len preto,lebo som išla s kamoškou,tak aby sa ukázala.inokedy keď sa stretneme,ani nepozrie do kočíka,nie to ešte,aby sa naňho pýtala.a keď sme pri tých darčekoch.keď sa mal narodiť starší,svokor povedal,že nám dá 5000sk(vtedy boli ešte koruny)na kočík,že dal dcére,dá aj nám,nakoniec svokra,že to dajú napoly,samozrejme sme sa potešili,ale keby som na ne mala čakať,tak kočík mám mesiac po narodení.takže sme si kúpili kočík a keď sa malý narodil,dali mi veľkú kyticku ruží,bomboniéru,kávu,tie peniaze a malému nejakú súpravičku,Keď sa mi teraz narodil maličký,dostal od svokry 2bodyčka,ktoré mu boli malé,už keď mi ich dala.Moji rodičia sa snažia obidvom deťom dávať rovnako,ako dávali staršiemu,tak sa snažia dáva aj menšiemu.

maznacik007
26. júl 2011

@keenfan ja ti neberiem ze ti to vadi ale co by sme napr. my dali za taku svokru a svokra ako mas ty ... a vobec by mi nevadili zvierata v dome ani keby v posteliach spavali ...
dala by som neviem co za to keby mali moji svokrovci zaujem o nas a o svoje vnucata a neignorovali ich uz vela rokov /5 +/ my nepozname ani take ze karta na meniny ci na vianoce o darcekoch sa ani bavit nemusime.. nasu dceru svoju vnucku jej babka ani neodzravi na ulici..

tiez mi je to luto najma ak vidim ako ine deti idu k starkym na prazdniny alebo niekam na vylet ale co narobim nic..

a
@moncikyta tak na taketo typy plati asi len prosto stale opakovat ze nedam si a nedam si rezne lebo viem preco a hotovo .. hadam nebude nad tebou stat s varechou ze daj si...

janette4
26. júl 2011

a ešte neviem,ktorá ste tu spomínala tie zvieratá v byte,že pes išiel na dvor kvô libábu.Ja osobne by som to nerobila,lebo tým skôr ten psík môže na bábo žiarliť a niečo mu spraviť,pretože v tom byte alebo dome bol skôr ako bábätko a dieťa bude brať ako svojho soka.My sme tiež mali psa,keď sa malý narodil,ostal s nami,ani som nejak extrémne nezačala kvôli tomu v kuse upratovať alebo umývať.Myslím,že malému to len pomohlo,má 3roky a antibiotika mal len 2razy aj to raz na ušká.Psík malého zbožňoval a ochraňoval ho.psíka sme pred rokom dali preč,bol chorý a nezvládali sme to.teraz máme len morča,nejaké zvieratko mi v byte akosi chýbalo,maličký má 5mes.a už je na atb. 😝

mishik
26. júl 2011

@keenfan s tou lutostou ti presne rozumiem. Mna to tiez velmi boli. Ked prideme k muzovej krstnej alebo mojej babicke to su zeny s velkym Z.Pohladia moje deti, polubia, polaskaju, pomojkaju a zboznuju. Tiez som sa velmi trapila a este asi aj budem. Moja svokra je fajn, ale uz ma svoj svet 62rocna, moja mama je tiez fajn, verim ze ma lubi ALE je workoholicka.Doslova, vzdy bola. My sme vlastne u mojej babicky aj vyrastali a doteraz mam moju babicku ako mamu. Ale neda sa mi k nej chodit stale ma 70 rockov a to je dost.Ale aj ked sa s muzom pohadame (teraz mame blbe obdobie) alebo ak mam nejaky citovy problem jej sa mozem vyplakat, pohladi ma, poplace si so mnou, podpori ma. Moja mama opacne, ta mi este prida, prosto to nevie. Za to urcite nie je zla, len je ina, po pocitovej stranke ☹ A stale sa s tym ucim zit, ze v nej nemam oporu aku by som chcela mat 😔 Ale zasa si vravim, radsej nech maju moje deti mna ako maminu pri sebe nez celu rodinu a bez maminy. Tak som to mala ja...

moncikyta
26. júl 2011

@maznacik007 no len ona to nepochopila stale mi nadavala a ja jej vravim ze skoncim v nemocnici ci jej ide o to a ona ze sak skoncis lebo nic nejedavas ja ze dobre mate ma na svedomi a potom ked som uz vracala tak jej manzel vravi ze ci je spokojna nech sa modli az sa nam nic nestane lebo ked sa nieco stane tak vie kto za to moze..ale ona je taka ze zozerie vsetko jedno cez druhe tak ona nepochopi ze niekto nemoze nieco zjest..