Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mihouk
6. dec 2011

@zabka88 Jasne ze zo srandy, neboj nie je idelany chlap, ale niekto tu raz hovril, ze cim horsia svokra, tym lepsi manzel, tak u nas to zatial funguje a ja som rada. 😀 😀 😀

zabka88
6. dec 2011

@mihouk hehe, to mi vychádza že aj ja sa obávam zbytočne 😉

staronova
6. dec 2011

@dianap aj pre teba platí,že v príspevku 3.dec. som písala,že nie všetky svokry a rodiny sú O.K.

ullala
6. dec 2011

@zabka88 ale ja si myslim, ze na tych 50 eurach mesacne za benzin nejak vela nenasetrim a ani z neho moc neubudne 🙂 Ja nemam problem ho kupit. Tam ide skor o tu dilemu, ci nie je lakomy, resp nieco podobne ako stryko drzgros v kacerove, ze ak mu toto robi problem, ci niekedy v buducnosti od neho dostanem vobec nejaky darcek (nie som zatazena na darceky, ale ja rada kupujem darceky druhym ludom, tak ked niekto kupi mne tak to beriem ako dokaz lasky, teda ako pozornost, blbo sa to vysvetluje) a pod... Pozeram, ze som trochu mimo temy, ale ako som pisala v prvom prispevku, tak mam pocit, ze toto je skor nazor jeho mamky...

molly21
6. dec 2011

@ullala suhlasim 🙂

adkoalauri
6. dec 2011

@ullala No u nás to bolo tak, kým sme neboli manželia, že raz platil jeden, raz platil ten druhý. Myslím tu večeru, čaje atď.Nájom sme platili pol na pol. Teraz to máme tak, že manžel mi prepošle určitú sumu peňazí na môj účtu každý mesiac a z toho ja platím šeky+stravu/ on mi platí telefón a internet. Samozrejme ho sem-tam pošlem aj na nákupy a tie platí zo svojich peňazí.Keď malému kupujeme veci, to kupujeme tiež spoločne a čo sa týka rekonštrukcie domu, tiež to platí ten, kto má peniaze. Keďže som na materskej, môj príjem je malý, ale takto to máme zavedené a takto to aj funguje. On bol dlhšie v zahraničí a aj to mi hovorí, že som vedela, resp. si myslela, že má veľa peňazí našetrených, a preto som si ho zobrala za manžela a keď som zistila opak, už bolo neskoro 🙂 . Samozrejme ja mu odpoviem, že keby som vedela, že je bez peňazí, tak ho nechcem, a teraz nech sa snaží, lebo si môžem nájsť majetnejšieho 😀 Hovoríme si to zo srandy, dobre sa smejeme a kašleme pri tom na celý svet 😀

eeffka
6. dec 2011

@ullala Mne napr pride divne ze on ta pravidelne niekam vozi a teba ani nenapadne mu raz za cas don natankovat... ked si este nedostala darcek asi spolu nie ste dlho? Osobne si myslim ze to s jeho mamou nie je take zle ako prezentujes, ze lakoma svokra 🙂, tiez by som nebola rada ak by sa mi na syna pricucla nejaka prisavka. Tym nemyslim teba ale tak vseobecne. Ja kym sme boli s muzom slobodny, raz platil jeden raz druhy, mali sme podobne prijmy. kym ma balil platil hlavne on, ale potom by mi to uz prislo trapne aby ma partner v dlhodobom vztahu sponzoroval neustale.

ullala
7. dec 2011

@eeffka ja som ju neprezentovala ako lakomu svokru, po prve si to o nej nemyslim a po druhe clovek nikdy nevie kto vsetko to tu cita, iba som poznamenala, ze mu dava z mojho pohladu divne rady a vadi mi, ze sa do nas stara. Nie som prisavka, nie som ani zlatokopka, keby som bola, tak nie som pri chlapovi s priemernym platom. Som pri nom z lasky, takze s prisavkou nemam nic spolocne. Dokonca sa mi zlatokopky hnusia. A dovody preco sa mi zda divne platit mu bezne za benzin som opisala vyssie. A okrem toho kazda zena je rada rozmaznavana predsa 🙂 Samozrejme v rozumnej miere 😀

zabka88
7. dec 2011

@ullala ahoj, baby majú pravdu, nemusí to znamenať že je lakomý, keď spolu chodíte je spravodlivé aby raz zaplatil jeden raz druhý, rozmaznávať - určite, ale to sa dá robiť napr. tými darčekmi, maličkými pozornosťami, kvietkom v bežný deň,alebo večerou pri sviečkach doma ktorú sám navarí - nemusí ísť o pozvania do reštaurácie, ale drahými darmi.. ja osobne som ovela radšej keď mi mm dá darček, nad ktorým vidím že sa zamyslel čím poteší moje srdiečko a nemusí byť vôbec drahý, podľa mna to zistíš časom, ako budete spolu, veď máte obaja sviatky- meniny, narodeniny, vianoce.. ako dopadol napr. teraz mikuláš? na takých maličkostiach to podla mna skôr zistíš.. a svokra? no tá sa do vás bude starať či chceš či nechceš, je možno aj normálne že každá mama chce mať prehľad či jej syn šťastný a jasné že bude kontrolovať či si našiel dobrú nevestu 🙂 argument, že už je dospelý chlap asi nezaváži, pre ňu vždy ostane jej dieťaťom, čo vidím ako možno potencionálny problém je nakoľko je on zrelý rozhodovať sám za seba a nakoľko je ovplyvniteľný mamou, toto však tiež zistíš len časom.. ale držím palčeky nech to dopadne dobre 🙂

ullala
7. dec 2011

@zabka88 ja si vase nazory vazim, ved som sa na ne aj pytala, takze urcite tu nie som kvoli tomu aby som si tu zastavala ten moj. Moj poznam, preto ma zaujima ako to vidia ostatni 🙂 Ale nechcem ani vyzerat ako keby som s nim bola pre peniaze. Skor mi ide o to co si tu v poslednom prispevku tak pekne rozpisala. Sme spolu nieco vyse roka a zatial spolu nebyvame, teda len "randime".

zabka88
7. dec 2011

@ullala jasné, preto sme tu všetky, nie? v niečom nám poradia ostatné, v niečom poradíme my 😉 úžastná možnosť, mne včera baby velmi dobre poradili v tej mojej témičke, sme už mali s mm rozhovor a je to na skvelej ceste!!! sa vytešujem .-) ročné chodenie - randenie, je ešte kratučké na to aby si robila závery, ale super je že nad tým rozmýšľaš, ono zamilovaný človek si niekedy myslí že ten druhý je úplne dokonalý a škoda preškoda keď zistí opak až v manželstve, užívaj si vzťah ale tiež rozmýšľaj pri tom, veď si vyberáš partnera na celý život 🙂 a ozaj, velmi odporúčam bývať spolu pred svadbou 😉

bets
7. dec 2011

@ullala ja to chapem. aj mne by takyto pristup vadil. to neznamena, ze by som si nechala vsetko platit, sama by som navrhla, ze raz zaplati partner, raz ja. vadilo by mi, keby ma partner upozornoval, ze mam zaplatit polovicu benzinu. toto by som brala ako samozrejmost, ze chodi autom, tak ma zvezie. ostatne veci by sme sli na polovicu (ale na moj navrh). mna by to dost urazilo, keby partner na zaciatku vztahu riesil hned peniaze, tiez by som mala obavu, co bude neskor a pri detoch, ci nezacne vydelovat, vycitat, ze on zaraba a ja nie (pocas MD a RD).

my sme pocas chodenia boli studenti, takze peniaze sme vlastne nemali. chodili sme do prirody, na prechadzky, ale aj napriek tomu, moj muz ked si zarobil nieco na brigade, tak prve co chcel, niekam ma pozvat, niekam ist. pre nas bolo samozrejme, ze u nas veceral, lebo on mal len vlastnu intrakovu stravu a nikdy sme si nepocitali, kto co komu a kolko ho to stalo.

ninka.b1
7. dec 2011

@ullala
@janette4
Ahojte, môžem sa pridať do debatky? čitala som vaše komentare o mm a mamičke o nazoroch na ktore "prišiel sam" 😀 to mam aj ja my sme rok manželia 9 rokov sme spolu chodili, žijeme u našich ale tie mm nazory sa nezmenili ani po svadbe a ani ked zbadal, že u nas sa žije inak a smutne musim skonštatovať, že ani lakomosť sa neda stopnuť ☹
ja viem že ma manžel ma rad a ma ma rad velmi ale mamička je mamička, ked niekdo klame som to podla neho ja aj ked je očividne že klame ona a su to stovky podobnych veci....
@ullala
ak ti môžem poradiť isto mu povedz, že platit mu nemieniš nič, tam ani nejde o to, či na to maš ale o princip!!! Aj ja to tak mm vždy poviem ked pride s istym skvelim a zaručene "jeho" napadom.. 😀 😀 😀

ninka.b1
7. dec 2011

@eeffka ahoj ja s tebou tiež nesuhlasim, tiež niesom niaka zlatokopka, ale nevidim dôvod prečo by som mala chlapovi platiť kavu alebo ked si ideme niekde sadnuť 😉 ved každemu chlapovi by malo byť trapne ked v reštike žena vitiahne penaženku a zacvaka za neho 😒 nemyslim si že su to zase take položky aby si to chlap s bežnym prijmom nemohol dovoliť to nieje ako s kamoškou raz ty raz ja! a čo ked si na to zvykne- ostaneš na materskej bez prijmu aj potom ked pôjdeš na kavu ju zacvakaš???? je to taka dvojsečna zbran!!!! Ja si môžem dovoliť zacvakať za seba a aj za manžela ale prečo by som to mala robyť? Je chlap nech sa snaži zarobyť tolko aby ma raz za čas mohol niekde pozvať 😉 nechcem od neho diamanty a neviem ake položky, ale ak je lakomy zacvakať kavu tak to je smutne smutne je aj to ak mu nieje trapne ked plati žena ☹ !!!!

staronova
7. dec 2011

@ninka.b1 smutne je podľa mna v samej podstate už len to,že sa do dospelého syna,ktorý si zarobí svoje peniaze stará mamička. Iné by bolo,keby bol študent,príp.nezamestnaný a mamička mu požičiava peniaze. Divné mi je aj to,že sa syn mamičke spovedá,že kedy koľko,a prečo a načo a začo platí frajerke,že vlastne o tom vie,že platí a ju vozí autom.

valerka80
7. dec 2011

😉

chantal21
7. dec 2011

Moj nazor,svokre nikdy nebudeme dost dobre,lebo sme im vzali to co si oni mysleli, ze bude mat navzdy,len pre seba.Mam synceka,no dufam ze budem dobra svokra,lebo,ked sa ozeni,pre mna zacina,len dalsia krasna kapitola zivota,a to je vyckavanie na vnucika alebo vnucku a co mozem byt krajsie ako dalej rozdavat lasku 🙂 ostatnym.No niektory to nechcu pochopit.

lili_mia
7. dec 2011

@ullala hihi akoby som videla seba a toho svojho 🙂 dlhodobo mi už bolo blbé ked platil iba on, ale nechcel odo mňa, aj mi dal peniaze ked som videla, že mu došiel sprej a kúpila som mu ho, hm čo už ... v prípade benzínu, ked som sa pýtala ako tankuje a ako dlho mu to vydrží, tak tankoval 10litrov a cca 2,5dna ale ze zrazu tankuje castejsie, lebo niekoho vyvaza a zmurkol na mna 😎 moja rozmaznanost dosla do stavu, ze ja busom chodit nebudem, nech ma on odvezie k lekarovi, radsej som si privstala, aby som ho stihla kym odisiel do roboty 😀 😀 😀 hanba mi 🙂 ale ked sa preklopil rok a pol a objednavali sme si v bufete grilovane, tak sa ho pytam ze kolko mu mam dat a on len nastavil ruku a ja mu tam vysypala vsetky drobaky z penazenky, aj jednocentovky, viem hanba mi 😀 casom uvidis, do akej miery berie rozumy z domu, pretoze pre niekoho je fakt nemyslitelne, ze ty nezaplatis polku benzinu a pre niekoho je to skoro na vrazdu, pytat od frajerky polku na benzin .. v tejto polozke by som este nestresovala .. skor v tom ake ti dava darceky, ja som sice dostala na vianoce od neho bedrovy pas hipsie, ale zas za takmer 15eur pretoze par mesiacov dozadu som mala zapaleny mechur, takze prakticky darcek ... ale treba si odsledovat take nieco ako trebars, ci ta dokaze niekam pozvat a ako sa potom sprava .. na tom stretnuti sice moze byt galantny a ochotne zaplati vsetko co spapas, ale nestazuje sa potom poo zvysok mesiaca, ze mu nevychadza? trebars byvala toho mojho mu vykrikovala ze dava vela penazi na svoje hobby, aj mna to sralo, no ked mi vysvetlil svoj financny mechanizmus, tak som uznala, ze to ma dobre vymyslene, vie co chce, kolko to stoji a postupne si na to odklada z vyplaty a ked ma zrazu za nieco velke zacvakat 200eur, tak nie je problem, pretoze tie peniaze uz ma davno nasetrene .. ale priznavam ze keby mame rodinu, tak ho zdrbem, pretoze aj ked si na to setril, tak peniaze treba do rodiny .. ja sama neviem ako take veci casom poriesim, ci vreckovym, ci vsetky peniaze spolocne a aj hobby sa budu musiet schvalovat, no neviem, vztah aj doba sa vyvijaju

mihouk
7. dec 2011

@chantal21 Tak ma pri tvojom prispevku napadlo, ake maju nase svokry manzelov? Ta moja nic moc, velmi ju nepodrzi, takze asi preto sa upla na svojich synacikov. Moj mm hovori, ze ked budu mat nase decka okolo 20 rokov, tak pojdu z domu a my si zacneme uzivat zivota, dovolenky sami dvaja a cestovat, nie ze s detmi neplanujeme ziadne dovolenky, ale ked ma clovek 50ku, tak zivot este nekonci. Svoje deti milujem, ale nemozeme zabudat, ze mame aj vlaste zivoty a oni nakoniec tiez.... 🙂

chantal21
7. dec 2011

@mihouk Svokra ma skveleho manzela,ale asi dosla nan kriza stredneho veku,no myslim si ze si ma vsimat oidve vnucata nie len to jedno

molly21
8. dec 2011

@mihouk inak na tom nieco je. Ked si zoberiem rodicov tak otec sa s jeho rodicmi nestretava od mojho narodenia nakolko ako svokrovci neustale napadali moju mamu a aj mna... ale ich manzelstvo nebolo nikdy idealne, jeho otec mamu bil a mama tiez nebola idealna. Co sa tyka rodicov co mala mama tak to bol idealny par, aj po 40 rokoch sa stale mali radi a otec do dnes tvrdi ze mal najlepsiu svokru na svete a svokra berie ako otca. A ked porovnam ze ake manzelstvo mali rodicia mojho partnera tak sa to da kludne pochopit ze preco sa jeho matka tak naviazala na syna.... ale zase ona ani nie je moc uprimna povaha... ale o tom potom 🙂

mihouk
8. dec 2011

@molly21 Ked nie e velmi uprimna osoba, asi si nemohla najst dobreho partnera, nie nadarmo sa hovori vrana k vrane sada..... 😉 Mozno sme to vyriesili, preco su take!!! 😀

janette4
8. dec 2011

@mihouk manžel mojej svokry je ešte horší ako ona sama 😒 😝

ninka.b1
8. dec 2011

@staronova pekne si to napisala uplne s tebou suhlasim 🙂

mihouk
8. dec 2011

@janette4 No ved v tom to je, ked nemas podporu a oporu vo svojej polovicke, tak sa to odrazi a na tebe, ja len dufam ze moj mm zostane taky ako je a nezmeni sa na jeho tatka. 😉

janette4
8. dec 2011

@mihouk mm je dokonalou kombináciou svojich rodičov,škoda,že som to nevidela skôr.ako neni zlý,keď sme mali problémy so svokrovcami,postavil sa na moju stranu,za čo ho celá rodina odpísala,vrátane sestier.ale je presvedčený,že je dokonalý.ja mu na to hovorím,že radšej budem normálna,než "dokonalá" 😒

larosa
9. dec 2011

tak moje dieťatko dostalo od svokry prvý darček- balík mokrých utierok, predpokladám, že to bude nadlho aj posledný 😀 a ešte keď sa narodí určite dostane zlatý detský náramok, ktorý nebude nosiť, lebo ani dievčatá nenosili, sme mm proti šperkom, no a teraz má staršia 7,5 roka a náramok jej jej malý 😝
a konečne sa ma opýtala ako sa cítim 🙂 a či som naozaj spadla- bola som aj na pohotovosti- myslela si, že mm si to vymyslel 😝 opýtala sa vlastne prvýkrát čo som tehotná- to myslím celkovo- pri prvých deťoch sa to nikdy neopýtala 😀
takže sme sa večer s mm posmiali a čakáme na vianočné darčeky- väčšinou dostaneme presne to čo netreba...keď som mala krátke vlasy- šampón a kondicionér na dlhé a husté vlasy 🙂 mm dostal košeľu o 4 čísla väčšiu- na totálneho mamuta 🙂 ja tvrdím, že to robí premyslene, mm zas, že je len tak blbá- jeho mama- a je jej totálne jedno čo si o tom myslíme 😕
občas sa posťažujem a ináč ju ignorujem 🙂

andrejecka
9. dec 2011

@larosa tak sa celkom máš ja som prvý darček pre malého dostala až keď mal malý 4 mesiace a na mikuláša jej manžel povedal že aspoň piškoty mu mohla kúpiť,lebo keď sa zastaví na návštevu, tak mu nikdy nič nedonesie

e_l_e_n_k_a
10. dec 2011

@staronova uplne s vami suhlasim. ale bohuzial u nas to bolo tak vypukle, ze po mnohych pokusoch o uzmierenie, podotykam ze naozaj z nasej strany((aj ked ti co nas poznali, len nam nadavali do hlupakov,ze sme sprosti,ked chceme byt s nimi za dobre,lebo oni mali dost vela ludi rozhadanych okolo seba))
-,lebo sme s manzelom chceli aby deti mali starych rodicov radi...atd... sa to skoncilo tak, ze ked sme chceli normalne s manzelom fungovat , sme sa museli odstavovat do zahranicia, lebo aj nase deti sa svokrovcov bali. sme naozaj extra pripad..
aj moja mama je svokrou ma nevesty aj zata, a nikto z nich sa nestazuje. ba prave naopak, jedna nevesta otvorene povedala, ze ju ma radsej ako vlastnu matku. a mam aj kamaratky,ktore by svoje svokry nevymenili za nic na svete. 🙂 takze urcite su dobre svokry, ja tomu verim. a ja sa naozaj modlim k Bohu , aby som patrila medzi ne.
asi by som to neprezila, keby moje vnucatka sa raz ma bali tak , ako moje deti svokrovcov... ale za jedno som urcite svokrovcom vdacna! -lebo nie kazdemu sa podari vychovat,tak uzasneho cloveka, ako je moj manzel!!! takze: aj v tych "zlych" je urcite stipka dobra,a raz to dobro zlomi to zle....sa tesim na to, ja viem, ze raz to pride 🙂

larosa
10. dec 2011

@andrejecka na smiech 🙂 srandistka to je 😝 už je to raz tak a ani keby sme sa roztrhli nič nepomôže 😀 ale poznám aj dobré svokry- asi tak 4 🙂 ale to je z môjho pohľadu, lebo ich nevesty na nich tiež nadávajú a ja keby som mala takú svokru, taaaaak som šťastná ako blcha 😀