Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

e_l_e_n_k_a
11. máj 2012

@graceful9 ...preco ti robila poriadok v perinaku??? ty si nebola doma ci co?...no tebe moja pomoze ,len uprimny rozhovor s manzelom osamote ,bez svokry.... hlavne nezvysuj hlas a pouzi zenske zbrane....
a ked by mi svokra prezliekala a prekladala postel,tak kolkokrat ju ona prelozi tolkokrat ja ju dam naspat... a to s veeelkym usmevom... alebo by som jej ja prezliekla postel a otocila ju ,ked nebude doma....a s usmevom na tvari,pekne samozrejme,by som ju privitala so slovami :"Babka,vy ste prezliekli periny nam ,tak ja na oplatku vam ...prekvapenie!!"
.... co sa tyka tych "veci",tak len by som sa len opytala,ci si chce nieco pozicat,ze nemusi ti to tam prehladavat...
...vies, tvoj manzel je na spravanie svojej matky zvyknuty,takze to fakt berie ako spravnu vec,ale zeby mi manzel povedal,ze som blba a podobne,tak to prrrrrrrrrrrr!!
...co tak na par dni s malou vypadnut a mobil "zabudnut" doma....? ...nech ta hlada,policajtka..drzim palecky 😉

e_l_e_n_k_a
11. máj 2012

@gelinka75 no co si mas mysliet ? no nic!!! v ziadnom pripade by som nekupila dve bonboniery ,ale iba jednu a svokre by som povedala,ze ja este mamou nie som ,a az ked budem,tak potom budem ten sviatok oslavovat....
alebo vies co? kup bonboniery rovno tri!!! ze preco? povedz svokre,ze oktober je "mesiac ucty k starsim" a ze aj ty raz budes stara... tak dopredu si pre seba kupila....
dufam,ze som sa ta nijako nedotkla,ved starneme vsetci ,aj ja 🙂

mamavera
13. máj 2012

@e_l_e_n_k_a super príspevky obidva!!!! Mne keby sa svokra hrabala vo v perináku, tak na druhý deň nabehnem do jej skríň a do perináka dám vytlačené stránky z tejto témy 😀 😀 pozerám, že už by aj kniha bola. Tiež si myslím, že je tu na mieste rozhovor, dôležité je v ňom neútočiť na druhého, ale požiadať o rešpektovanie súkromia. Svokry by som sa spýtala, čo tam hľadala. Jasne treba stanoviť pravidlá, vstup do miestnosti len po zaklopaní, v žiadnom prípade nie, keď syn alebo nevesta nie je doma. Inak keď to tu občas čítam, tak otváram aj ústa, veď to sú základné pravidlá slušnosti.

donalona
13. máj 2012

jezismaaaaaaaaaaaria!!!! uz asi 1890765444X opakujem, ze mam ozaj dobru, milu svokru, ale co sa maleho tyka...je maaka, nerespektuje ma ked zacne plakat, hned mu pcha cumlik atd atd...a najradsej mam, ze ale ooooona vychovala tooolko deti a vie ako na to...tak som sa ozvala, ci aj mojho syna pozna tak ako ja, ked som s nim vkuse ja...no a s mojim milym sme sa dohodli ze uz stacilo, dnes isiel za nou a vraj mali pekny priamy rozhovor🙂 tak som zvedava ked dojde domov, co a ako...
niekedy mam ozaj pocit ze jej len nieco zakazujem pri kontakte s malym, no ale ked mu do uska sepka nech jej porozprava ako ho bijeme, ze mu jest nedame a pod....snad nebudem za hyenu

d.j.
13. máj 2012

Ahojte, po dlhsej dobe sa chcem niekomu vyrozpravat a tak sem pisem zasa na vecnu temu svokra. V mojom pokrocilo tehu som v piatok popri chodniku robila krasny zahon s kvetmi, uplna nadhera. vcera som nebola doma a ked som vecer dosla tak som nasla v mojom krasnom zahone stopy po topankach, tak som hned spustila na manzela ze ci sa zblaznil ze po cerstvom zahone a poliatom mi beha a on nato ze to nie ja. a hadajte kto. moja super svokra, proste si neodpustila a musela mi prebehnut po novom zahone kvetov a keby jednu stupu tam spravila a zahrabala alebo nieco take, ale mam tam cez celu dlzku stopy. slak ma ide trafit. tak toto ak nebolo naschval tak potom asi mne sibe. :(

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@donalona to by som jej maleho normalne zobrala z ruk a by som jej vravela,ze ked si odpusti take kok..... tak potom ho moze pestovat...to co je? sak ked sa maly nauci rozpravat a niekde povie nieco z toho,mozte mat problemy... pochopila?

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@d.j. aj svokra ma posadene??? tak sa "nahodou" prejdi tam,ak si si ista ze to bola ona 😀

yokralovnayo
13. máj 2012

takže víkend úspešne za nami 😉 svokra sa neukázala.. ked mi volala dorazne som jej asi 100 krát zopakovala že nebudeme doma... a ona na to: to nevadí, ale ved moj syn bude doma nie? pridem za ním....
ja som myslela že chcela prísť za svojou jedinou vnučkou ... 😕 tak som povedala že nebude doma nikto a hotovo 😀 a ona sa neukázala 😵
ale teraz mi písala jej sestra- čo sa ozve raz za uhorský rok- pritom býva v našom meste... a máme rovnako staré deti... povaha tá istá ako svokra 😝 .. vraj sa s nami nemože stratávat, lebo ona so svojou sestrou - mojou svokrou nabaví už roky.. a my sa s nou občas stretávame, takže to je dovod aby sa nestretávala ona s nami!!! 😕 😕
a jej sms-ka: ahoj, ako sa mate?my mame novu sedačku. buduci tyzden idem s dcerami na ockovanie na MEDINKOKOP. ja som si to objednala aj zaplatila!! čaute.
tak som jej odpísala čo máme nové my 😀 😀 postele pre dcéru a obývačkovú stenu 😅 ... a že či myslela meningokoka? 😀 .......
ked sa uz chce strašne chválit nech si zistí presný názov, na čo ide očkovať deti 😉 no nie? aspon som sa pobavila.... 😝

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@yokralovnayo :D mne by svokrina sestra nestala ani za to aby som jej odpisala na sms... ked ma taky dovod na nestretavanie sa s vami.... sa ti divim normalne...to ti nestaci jedna svokra???? mne bohate 😀 ...alebo ti nebodaj napisala sms,lebo sa nema komu pochvalit? smutne...lutujem takychto ludi..ostanu raz sami

yokralovnayo
13. máj 2012

@e_l_e_n_k_a
ako ja ju neriešim.. ked napíše, odpíšem... tá tiež všekých ohovára a vymýšla.... ale je mi to jedno 😀
minule jak bola u nás - sama bez muža potajomky, tak si pýtala tričká po mojej malej.. a botasky.. čižmy jej obzerala... a ja že jej nedám nič- nechávam si pre druhé bábo.... ktoré chceme budúci rok...
a ona sa začala smiat, že to čo si plánujem...to sa nemá.. že nám to nevýjde .... 😝
a že 2 tričká ma nezabijú a tie čižmy jej mám odložiť tiež 😀 že pred zimou si pre ne príde!!!! 😀 😀 ale vieš kde ju mám?? 😎 ... 😎
píšem to len na pobavenie, aká je... že sa nehambí... a hlavne že pred tým sa mi chválila že jej muž zarába cez 30 tisíc.... tak si nemože dovolit malej kupit čižmy?? ked zijú v podnájme a nemajú hypotéku ako my?? 😀

zuzkaremiaska
13. máj 2012

Pozdravujem vás 😉 So svokrou už vyše roka nekomunikujem,máme veľmi zlé vzťahy,pre ktoré sme dokonca museli od nich odísť do podnájmu-manžel(ich syn),ja a dve deti Stále,keď som v meste stretla svokru,vždy s bicyklom odbočila do bočnej uličky, len aby sa mi vyhla 😠 Smanželom sa neskutočne kvôli nej hádame.On drží stranu matke,mne sa nepáči,že o vnučky vôbec nemá záujem. No najviac ma dorazil nedávny štvrtok:šla som po ulici ja,manžel a naša skoro 2ročná dcéra.Zrazu som videla svokru,ako ide oproti nám. Akonáhle nás zbadala, odbočila opäť a šla skratkou. Vtedy som sa nezdržala a manželovi som povedala,ako sa mi to nepáči,že to už je vrchol,keď obchádza vlastného syna,žeteraz bol svedkom niečoho,čo nie je ani možné!!! 😢 😢 ......no namiesto pochopenia som sa dočkala len urážok,aby som sklapla,šla do čerta,a nestarala sa o jeho rodinu. 😝 Odvtedy ho nemám pýtať žiadne peniaze,lebo som si to (vraj) u neho riadne posr..a 😨 Nečakala som takúto reakciu od neho. Veď peniaze idú na potreby detí!!! Už len čakám,kedy príde materská ,,podpora,, 🙄 Babyyyyyyyyy,ako by ste to riešili,aby sa chlapec spamätal? P.S. Doma tichá domácnosť 😠 😠

baklik
13. máj 2012

@zuzkaremiaska chlapi su v tomto nejaki mimo.. 😖 ja si objektivne priznam na svoju rodinu, ale ten moj radsej ako by mal nieco povedat, je ticho... my mame "skvelu" svagrinku, tzv. supermatku, ktora v zivote nic nedokazala, ani len maturitu nema, tak si to kompenzuje na detoch a nam sa snazi davat najavo, aki sme neschopni, akoze podla nej, ehmm. mna to strasne vytaca, myslim si, ze ozvat sa a povedat jej nieco by mal v prvom rade on. ale nie, on je radsej ticho! tak asi to bude na mne, pretoze ja neznesiem, aby si na mne niekto staval svoje ego... najma nie takymto ubohym sposobom...... 😠

baklik
13. máj 2012

@zuzkaremiaska a ozaj, rozpravat ti, ze si nemas pytat peniaze... tak to je vrchol! pripomen mu, ze ak o tom nahodou nevie, tak na to je zakon o rodine, ktory hovori, ze manzel je POVINNY prispievat na potreby svojich deti a manzelky, ktora kvoli MD, ci RD prisla o svoj prijem a stara sa o deti!!!

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@zuzkaremiaska no mne svokra robila peklo... Najprv som sa samozrejme s manzelom hadala,ale nakoniec,ja fakt neviem akej sile ,alebo vyssej moci mam za to dakovat 🙂 ,ale moj muzicek sa spamatal...a aj ked ja som uz svokrovcov nenavstevovala,tak v zivote som mm nezakazala navstevovat rodicov,aj deti tam braval,az kym same nepovedali,ze tam nechcu ist.... Neboli tam 7 rokov.... Manzel tam bol potom este parkrat,ale kedze to stale koncilo hadkou,tak prestal chodit aj on...my sa o nich doma bavime veeeeeeeeeeeeeelmi minimalne,akokeby ani neboli... ale zeby mi kvoli matke nechcel davat peniaze? To co za somarina? U nas nikdy neboli moje a tvoje peniaze!!!!!? ale NASE!!!!!!! vzdy sme mali spolocny ucet,od zaciatku! neviem,mozno tvojmu manzelovi krivdim,ale len asi hladal zamienku,ako ti ich prestat davat....
Pekne sa s nim porozpravaj,ale vaz slova opatrne,aj keby on stratil nervy,ty ostan kludna...ale hlavne!!!!!! a to zdoraznujem! nespominaj viac jeho mamu(popripade celu jeho rodinu)
dalsia moznost je ze ked ti nebude davat penizky,ty mu nevar neper....a nezabudni pripomenut,ze o dieta sa budes starat,len kazdy druhy den,sak je aj jeho,tak nech sa stara..
a ked ani to nepomoze,tak je tu este sudnictvo,ktore mu urci vysku prispevku na dieta a domacnost,kedze zijete v spolocnej domacnosti.....
mozno pisem blbosti,ale ja fakt nechapem,co maju nezhody so svokrou spolocne s financiami....

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@yokralovnayo nabuduce ju posli pekne po slovensky do p*** !!a jej muzovi by som zavolala,nech si zrobi so zenou poriadok...ze ci je odkazany pri svojom prijme na to, aby jeho deti boli na cakacke kvoli obnosenym cizmam....

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@baklik niekedy tie svagrine horsie ako svokry ...co to bude,ked budu naozajstnymi svokrami....

baklik
13. máj 2012

@e_l_e_n_k_a no ved toto... ved ja aj hovorim, ze mi supluje svokru, brrr 😖

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@baklik a ona je mladsia ci starsia od teba? Keby bola mladsia od teba ,tak jej nabuduce pekne povedz,ze namiesto premudrelych rad,nech si radsej utrie este mlieko,co jej tecie po brade.... V pripade, ze by je starsia ,tak ja by jej povedala,ze nazory z doby kamennej mne nijako nemozu byt napomocne... Tak nech sa stara o seba! 🙂

baklik
13. máj 2012

@e_l_e_n_k_a o dva roky starsia... ale uz ma dve deti, my jedno. a to ked maly plakal, ked sme u nich prespali, ked mal 3 mesiace a skratka mal naruseny svoj stereotyp, tak zahlasila, ze si ani dieta nedokazeme uspat, pritom doma s nim neboli problemy v tomto smere. a ze my by sme dve deti nikdy nezvladli a proste taketo "premudrele" hlasky. ale to sa tyka vsetkeho - od mena pre maleho, uz to mi chcela diktovat, potom, ze sme sa este nevzali, ze maleho nejdeme krstit (sme neveriaci a nevidim v tom vyznam, ak to ma byt len preto, ze je to teraz "in" ako to ponala ona), to ze uz nekojim, lebo mlieka bolo zalostne malo a sama pediatricka nariadila UM, ked maly neprosperoval a ona vsetko v tomto smere zvladla a nechape to, ako ho obliekame (ona zboznuje znackove veci, to musi mat nike alebo adidas na sebe a ja v tom nevidim zmysel, ked to mam mat maly na sebe dva mesiace) atd. atd.

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@baklik no superrrrr! aj moja svagrina je o do mna 2 roky starsia.....to predlzeny svokrin jazyk.... a tiez ma raz dozrala.... ako vzdy ona bola ta naj,aj je 🙂.... s mojou svokrou cosi mi hucali dokopy,ze co mam robit s malym,uz presne neviem o co islo,lebo to bolo davno a ich ''mudrych rad'' bolo veeela.... Ale viem,ze som im obom povedala,ze ked niekto taku somarinu vymyslel,tak ju musel do kamena vytesat,lebo inac by ju oni nevedeli.... moja svagrina sa uuuuuuplne,ale uplne podala na svoju mater... ale obcas ma aj pobavili :D
..som mrcha ja viem, ale mne sa strasne pcilo ,ked sa tie dve hadali.... Jedna na druhu doslova pi****** .:D

ninka.b1
13. máj 2012

@baklik
@e_l_e_n_k_a ahojte , môžem sa pridať? Ja mam tiež taku "vydarenu" vyženenu rodinku 😀 svokra sa ešte ako tak udrži niekedy ale švagrinka je že uplne úúúúúúžas, mynule my vysvetlila, že iba ONA je rodina s mojim mužom (však surodenci) a ja som mu samozrejme nič neni 😠 aka vadenica! Niekedy mam fakt nervy 😒 Môj mm račej nekomentuje, ale ked už niečo povie tak je velmi tolerantny k mamičke a sestre, ku mne už menej čo ma dosť boli ☹

baklik
13. máj 2012

@e_l_e_n_k_a joooj, je mi z toho niekedy na grc. 😝 len si na nu spomeniem a mam vsetkeho dost. 😝 ale doslova... a to si drahy dohodol, ze o dva tyzdne ideme na oslavu k nim a pri tej prilezitosti tam aj prespime a na druhy den pekne spolu na vylet do ZOO... no, pan boh ma ochranuj! 🙄

ninka.b1
13. máj 2012

@baklik toto poznam 🙂 tak sa tešiš?! aj môj mm to robieval a mna išiel trafiť šlak, ale už to vzdal, ja mu nezakazujem a on ma nenuti 😀 hoci nie vždy to tak funguje!

baklik
13. máj 2012

@ninka.b1 hej, som zvedava, co noveho na nasu adresu sa zase raz dozviem... a prisamvacku, ze tento raz si to uz nenecham a pojdem na nu pekne krasne jej stylom, t.j. prostoreko. len ci ma v prihodnej chvili napadne spravna reakcia, lebo ja niekedy nechapem, co si ona dovoli.... 😖

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@baklik dohodol to bez teba??? tak mu zbal deti a nech tam ide len s nimi,ved su to aj jeho deti, ale bez teba..... Ja by nesla ,hoc niekedy som ustupovala a dialo sa presne to iste ako u teba....
No a ked tam bude na oslave a v zoo sam s detmi, tak som strasne zvedava ako si to uzije.... A ty si daj dva dni oddych ,tes sa!! budes mat vikend pre seba...

baklik
13. máj 2012

@e_l_e_n_k_a noo, dobra prestava. 🙂 ale maly ma len 5,5 mes. a to by som ja nezvladla zatial byt tolko bez neho. najma, ked viem, ako by si ho tam podavali z ruk do ruk a kazdy by do neho hucal a co by s nim svagrinka dostrajala.... ee, dik

baklik
13. máj 2012

@ninka.b1 inac, ta tvoja bude tiez dobra brzda, ked toto riesi... akoze ti vysvetlovala, ze ona je mu viac ako ty? tiez nemoze byt uplne v poriadku... sa jej spytaj, ci tvoj muz ma vacsiu zodpovednost voci tebe a vasej rodinke alebo voci svojej sestre... ach, jaj.

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@ninka.b1 aj mne svagrina raz povedala,ze moj manzel je jej bratom a stale bude,,ale ze mojim muzom vzdy byt nemusi... krava jedna!! a ja na rukach drzala nase ani nie rocne dieta.... este tak ironicky mi to povedala..... Za to je ona dnes rozvedena a brata,ktoreho vzdy bude mat,ako tvrdila,nevidela par rokov a ani nevie ako vyzeraju jeho deti....... Za to ja mam manzela stale :D ,ktory povedal svojej matke aj sestre,ze jeho rodinou su jeho deti a manzelka....nie ony !!

e_l_e_n_k_a
13. máj 2012

@baklik sak prave preto mu ho daj!!! neboj nic, ani spat tam nebude..take male dieta bez mamy tak dlho kludne nebude....

baklik
13. máj 2012

@e_l_e_n_k_a joooj, to ho nepoznas... ten by sa mi praveze naschval snazil dokazat, ze to bude v pohode, ze len ja z toho robim vedu... 😔 a ostal by tam aj keby co, ked uz by som mu to urobila, ze by som nesla....