Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

maminuska
6. jún 2012

@xlucia "nehnevaj sa, ja toto neberiem. take malicke dieta ma byt pri mame. nikdy som si nedovolila odist takto aj ked muzovi verim."

zaujímavý názor ,tak a prečo si si to nedovolila ? Svedomie? kritika rodiny? snaha byť dokonalou matkou ? podľahnutiu momentálnemu tlaku ?

xlucia
6. jún 2012

@maminuska vysvetlim ti to este raz. nechat dieta manzelovi je v pohode. ale nechat dieta manzelovi a svokre dokopy a odist nie je ok. lebo svokra si s malym robi co chce. je tam parametet SVOKRA. ona odchadza z bytu lebo k nim pride svokra a necha v byte aj dieta. uz chapes???? ak svokru nema rada a odide, ma vziat so sebou AJ dieta.

xlucia
6. jún 2012

@maminuska malinke dieta parmesacne sa koji kazdu chvilu. kam som isla ja, tam som brala aj deti. muz ich totiz nenakoji.

maminuska
6. jún 2012

@xlucia manžel je svojprávny človek a pravdepodobne aj dospelý . Čo je to robí si čo chce ? Bije ho ,, tlčie ho alebo je tu fakt riziko že to to dieta neprežije, alebo čo ?
Nie nechápem , nemám rada svokru odídem z byu , je tam manžel ktorý je rovnako zodpovedný rodič.

maminuska
6. jún 2012

@xlucia ja som kojila dcéru rok, pracovala som a bola s opatrovatelkou. Deti aj spia , aj sa nosia , nevisia len na ciciku a ked by bolo zle no tak dnešná doba praje spojeniam , Chytím do ruky zavolám.
To že si si to ty nedovolila ( a nech su príčiny akékoľvek ) neznamená že je to jediná správna cesta, tak ako su cesty rôzne , su aj deti rôzne.

csina
6. jún 2012

@maminuska ty s tým príspevkom o stranu vpred si to totál odhadla 😀 😀 😀 presne ako píšeš, mama musí vedieť aj kde už láska a starostlivosť prerastá zdravú hranicu... a príkladom ako to niekto neodhadol je môj 43 ročný švagor a jeho mama presne ako z tej reklamy 😀 😀 😀 div si za neho synáčika neboráčika aj neprdne, aby mu uľavila od vetrov.. 😀 😀 😀 😀 a ten sa v živote neožení, lebo nepotrebuje manželku, ale pestúnku..až do smrti.. a mamička sa aj tak stále cíti nedocenená a stále pátra, čo by ešte ako mohla synáčikovi uľahčiť.... 🙄

maminuska
6. jún 2012

ako sa vyrastaju nepríjemné svokry ? Jednoducho.
Obetovali sa pre rodinu.
Ja keď toto slovné spojenie počujem , tak sa mi ježia chlpi na tele. Človek -mamina je vtedy spokojná a do budúcna vyrastá zdravá svokra ak vie sklbit rodinný život a svoj osobný.
Po odchode detí má v čom pokračovat a nerýpe do života svojich detí , lebo nemá na to čas.

gresa
6. jún 2012

@xlucia ja s tebou súhlasím, dcérku by som určite zobrala zo sebou.

wieruss
6. jún 2012

@xlucia presne ako pise @gresa nenechala by som dcerku samu (v mojom pripade synceka) ved by ma stale prenasledovali predstavy, ze co sa mu chudatku asi deje 😖 a teraz dufam, ze neurazim ziadnu z Vas, ale najvecsi problem co citam v tejto teme vecsinou byva to, ze si neviete povedat a presadit svoje. Proste dusite to v sebe, trpite potichu, pripadne za chrbtom poviete ale priama konfrontacia a to, ze ja som matka a ja rozhodujem je niekde hlboko schovane. Lenze ludia, ktori Vam robia zle (svokra) si velmi dobre uvedomuju slabost a su na koni.

enya00
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lenocka84
7. jún 2012

@nikuska265 este stale mozes urobit aj to ze ked pride, a bude mat vypite sa dvihnes, vezmes malu a ides s nou von. mas pravo rozhodovat ci ti bude niekto opity budit a dychat na tak male dietatko.

yokralovnayo
7. jún 2012

@enya00 tvoj muž zobral na nich hypoteku ?? ☹ 😠 tak to vám veru nezávidím.. a oni vobec neplatia?? určite by som to riešila... 😝

lenocka84
7. jún 2012

@nikuska265 a ked ju vezmes von, mozete prist na kavu, tiez sme z BA 😉 😉 😉 😉 😉 😉 😉

enya00
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mandm
7. jún 2012

@wieruss ja som mala niekolko konfrontacii so svokrou (zial, zatial byvame spolu v jednom dome kym nedokoncime nasu stavbu 😖 ) ale to je ako hadzat hrach na stenu... Uz davno som zistila, ze pekne slovo na nu neplati a tak som zmenila pristup a ignorujem ju pokial to len ide. ALE ked sa mi nieco nepaci, nemam problem a na rovinu jej poviem co si o tom myslim a do oci jej poviem, ze si nezelam aby take veci robila. A vies co mi je to platne?? Ze zo seba urobi chudinku, vyzaluje sa MOJEJ kamoske, ze ako mi je tazko ulahodit (a pritom len chcem aby nam dala pokoj 🙄 ) a aj tak si urobi po svojom.
Mojou nadejou je, ze Vianoce uz budeme vo svojom a robime preto co sa len da 😉

mandm
7. jún 2012

@maminuska to presne sedi na moju svokru. Ona sa pre kazdeho "obetuje" a je na neznesenie. Nedokaze pochopit, ze sme dospeli ludia, schopni sa sami o seba postarat a nepotrebujeme aby pri kazdom kychnuti okamzite dobehla hore s vreckovkou 🙄 Nikam nechodi, nema ziadne poriadne kamaratky a tak sa neustale snazi montovat do nasich zivotov 😖

sse
7. jún 2012

@mandm presne moja svokra 😀

yokralovnayo
7. jún 2012

@enya00 presne to musi riešit tvoj mužík ... ale viem že s chlapmi niekedy nepohneš 😝
mm platil ešte do našej svadby svojej matke všetky faktúry zo svojho účtu, lebo ona 45 ročná žena povedaa že si nebude zakladat ucet v banke... on popritom robil v CR, takze k nej stale behal kvoli tomu... ona ma svojo priatela s ktorym zije skoro 20 rokov, ale cakala vzdy na vikend kedy prisiel moj muz k nej a pobehal s nou vsetky obchodne centrá a porozvazal ju na aute... 😠 jej priatel je pritom podnikatel, poslanec !!! a maju nove auto... ale ona potrebovala vzdy nato svojho syna 😔 ale toto všetko som už stopla... 😀 teraz máme ako tak pohodu... stretávam sa s nou kvoli malej a kvoli mm 😒 pár krát do mesiaca ju strpím... ale to už chce písť k nám ZASE na niekolko dní aj s jej mužom... nechá si skakat okolo riti... atd... muž ma malo volna, chcem aby sme ho stravili spoločne -SAMI a nie so svokrou 🙄

katushka16
7. jún 2012

@xlucia aj ja s tebou súhlasím,nenechala by som tam malú.tam nejde o to,že manžel sa nevie postarať alebo čo ale o to,že svokra dosiahla svoje,nevesta išla preč a vnučku tam nechala.ja mám kamarátku,ktorej svokrovci by tiež boli najradšej keby príde k nim len ich syn s vnučkou.čo ich po neveste.ale nie,keď tam neni nevesta,neni ani ich vnučka a ich syn tam chodí len na skok.a ešte,aby som odchádzala zo svojho ako nikuska,kvôli svokre,tak to URČITE NIE

maminuska
7. jún 2012

@katushka16 nedosiahla svoje, nikuška je slobodná osoba a svojprávna osoba, rozhodla sa ona sama odísť, nie že ju svokra vyhodila zo svojho. Keby nechcela odist neodíde.
Ja skôr jej konanie považujem za konanie človeka ktorý konal uplne racionálne a s chladnou hlavou . Chcela predísť problémom , predišla, jednoducho odišla z bytu .
Svoju dcéru tam nenechala samu ale s manželom , druhým zodpovedným rodičom , preto si nemyslím že je namieste
@wieruss " že čo sa mu chúďatku deje ". Nerobme z jej muža nezodpovedného človeka , ktorý by také niečo dovolil a už určite by nedovolil aby jeho mama bola " doslovne likvidačná voči jeho dcére " .

csina
7. jún 2012

dnes ma svokra stála 5 rokov života.. nedalo mi, lebo ma videla behať s fasciklom papierov okolo úveru a bola zvedavá, tak som sa neudržala a povedala, že áno..ideme kupovať byt, lebo čakáme bábo... ona celá očervenela a jej 1. otázka bola.. a dáš si to zobrať?? 😠 😠 😠 😠 😠 myslela som, že vystrelím..alebo jej asi strelím... ale ona to "zachránila" otázkou.. A prečo si to nedáš zobrať, už je neskoro alebo nechceš?? A ja že, nie..lebo to nie je bolavý zub, ktorý si dám vytrhnúť, keď ma vovedie do nepohody...... viac neviem, čo dodať... Ja som to predýchala, ale asi som to nemala povedať mužovi, teraz ma to mrzí..ja to prehryznem, som na jej perly zvyknutá, ale jeho to naozaj ranilo....

wieruss
7. jún 2012

@maminuska tu vetu o chudatku som pisala s nadsazkou, ale ako podla mna pravdu nemas, lebo nikuska z domu usla, vyhyba sa konfrontacii, zatvara oci pred problemom, ktory o par rokov (kedze uz teraz ju svokra nerespektuje) prerastie do toho, ze svokra si bude robit co chce a ako chce a takto zije napr. aj moja kamoska - svokra nema problem nabehnut aj vecer o deviatej ku nej ak maly nespi a zobrat ho napriek jej protestom spat, lebo ONA (svokra) ma pravdu a kamoska vie hovno - bola som toho svedkom a este som si vypocula aj ja, ze nech sa nestaram - povedala som, ze predsa kamoska je matka a ona rozhoduje za maleho, a tak som sa dozvedela ze viem hovno lebo nemam deti a ona vychovala 3...takze len tolko k tomu "racionalnemu rozhodnutiu" 😖

luciasaf
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luciasaf
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
zujka2
7. jún 2012

@luciasaf ahoj, my sme mali iný problém. môj otec sa nerozprával s mojím manželom lebo umýval riad a dokonca ho nazval zradcom, lebo bol vyniesť smeti. ťažko si otec zvykal ale už to vzdal 😀

maminuska
7. jún 2012

@wieruss sila človeka nespočíva len v tom ako vieš na druhého nahukat alebo ako vstupuješ do konfrontácie.
A je tu množstvo žien čo si aj poriadky " robili " a bolo to ako hrach o stenu hádzať, proste su typy ľudí na ktorých to nezaberá a svokry su toho skvelým dôkazom.
Ale čo viem určite že zaberá je tvrdá ignorácia - odchod, nereagovanie na výpady , zamknutie dverí ,nevpustenie.......... , jednoducho povedať nie a nediskutovať.
Každá diskusia resp.konfrontácia vedie len k živeniu daného problému, ktorý sa nikdy neukončí.
Ak by zostala v byte čo by vyriešila ? Napätie, napätie nič viac.
Problém nastal už vo chvíli kedy svokra vstupila do bytu podnapitá , jednoducho povedať nie, ste pripitá a prišla ste neohlásená alebo ohlásená ale opitá .
Mne ked svokra chodila do bytu z druhého bytu ktoré boli vnutorne prepojené , najprv som sa s nou porozprávala ale k ničomu to neviedlo, tak som jednoducho chytila zamkla dvere a bolo. Ked prišla vchodom , večer, povedala som že je veľa hodín a že je neohlásená . Bodka.
Preto z môjho pohľadu odchod bolo jediné normálne riešenie v danom okamihu, ked už mala svokru v byte.
Nabudúce ju netreba ani do bytu vpustit a je.

nikolca
7. jún 2012

@luciasaf ja sa s nou nerozpravam 😵 ,aj dnes sme šli dobedu von,videla nas a na malu pokrikovala Nikolka kam ideš,kam ideš a ked mala nereagovala tak znovu pod sem vrať sa 😠 držala som loptu v ruke,mala som ju chuť hodiť jej medzi oči 😎 😀 ,pobede sme šli znovu von,ked sme sa vratili mala mi nariekala lebo jej jeden chlapec hodil loptu cez plot,nikto nebol u nich doma tak sme sa vratili domov bez lopty a ona robila strašny cirkus 😕 😨 ,prišli sme domov,išla som ju vyzuvať,svokra dvere otvorila,že čo narieka 😠 som jej odvrkla že prave som ju z kože zodrala 🙂 😉 a ked sa zdrži dlhšie u nas tak môžem aj ju 😎 😀 ,čosi zahundrala 😠 treskla z dvermi a len starecky puch po nej zostal 😔 ,potom prišiel priatel domov 😵 ,sa mu sťažovala mamička 😠 ,pytal sa ma že čo to tu ake hadky boli 😝 ,tak reku čo hadky?tu?a skym? 😔

marcikova
7. jún 2012

No dievčata až mi mraz beha po chrbte ked čitam niektore prispevky.... Ja som mala v podstate dobru svokru len mojmu manzelovy v kuse vyvolavala( lebo sme sa museli odstahovat na druhy koniec mesta aby sme mali klud)
žili sme spolu nadivoko par rokov , boli sme sice zasnubeny ale to sa u nej neratalo....Ked prisiel datum mesiac svadby tak sa to stupnovalo tak ze manzel telefon ani nezapinal a tie odkazy potom uffff. No a tyzden pred svadbou to zabila uplne ze ved sa nezen syncek ved sa este nemusis tak preco si ju beries??????? Svadbu ani nemusim opisovat cista katastrofa ale prezili sme.....tri mesiace po nasej svadbe zomrela.
Nuz tak si obcas vravim keby bola vedela co ju caka asi by ho nebola odhovarala ale radsej posurila ved sa nedozila ani svojich vnucat...... no a aj ked je to smutne.... najlepsia svokra je fakt asi az ked je studena....

marcikova
7. jún 2012

@csina uffff sila

luciasaf
Autor odpoveď zmazal
Zobraz