Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lamina
25. jún 2012

@dejnas sme spolu tak 2-3 krat do tyzdna, v poslednej dobe sme obmedzili na jeden krat.ale ona dosla s tym ze nam uvarila a doniesla obed atd...manzel je 100% na mojej strane, aj jemu lezie na nervy ako ona nechape co vlastne chceme, ze len aby repektovala to, s cim suhlasila, ze my vieme co robime, obaja sme aj vzdelani v tejto oblasti, vyvinovu psychol mame zmaknutu..chcem tym povedat ze nechceme od nej nejake blbiny, len ideme nie celkou beznou cestou - ze babka sa postara, ze ked nerespektuje to nevadi, ved sa len bala, ze ked mi ho neda tak to necham tak, ved ona ma skusenosti atd..ale svojho syna pozname najlepsie my, nie sme makki a nemame problem s doslednostou, rozumieme tomu co robime atd...len pri mojej povahe, neviem neviem ci uz nevyletim...

anjelicek26
25. jún 2012

@lamina - prepac ale 4 mesacne dieta nezacne nic vyuzivat 😕 V tomto veku ty len ukazuje svoje zakladne potreby, psychologicke uvahy treba dat stranou. Afektivna povaha mojho syna 😕 😲 Hovoris o 4 mesacnom dietati 😕 No dobre mas premyslene, co budes robit keby, som zvedava, ako to bude v reali, drzim palce, ale väcsinou taketo veci vypalia uplne opacne. Pri vlastnych detoch mozu ist vsetky teorie do haja, pretoze dieta ich nepozna a ani sa ich nedrzi..

lamina
25. jún 2012

@anjelicek26 dnes som to konzultovala s pediatrickou aj neurologickou plus s kolegami ktore maju skusenosti s takymito detmi - VSETCI mi povedali za sa povaha dietata prejavuje roznym sposobom uz od narodenia, dieta sice nerozmysla logicky ako my,ale reaguje na to ako mu co dovolis, ako ho utisujes, ci ho cicikas, ci si to nevsimas a zacina to vyuzivat - pardon za prirovnanie,ale ako zvieratko - co ho naucis, to bude vyzadovat.ak to nedostane, zvysi plac, hnev atd..ale to patri do inej temy, ja sa pytam na ine.a som si ista ze v reali to nebude ine ako to mam premyslene, ja nie som z tych co kecaju a robia ine.hlavne ked viem ze je to v propech mojho dietata...

dejnas
25. jún 2012

@lamina v prvom rade je veľmi dôležitý rázny postoj tvojho manžela... ale ozaj rázny... on je tou "najvhodnejšou" osobou, kto by to mal riešiť, je to jeho matka... aj spoločná "debata" môže byť dobrá, ale musíte obaja na 100% zhodne vo všetkých veciach, ktoré riešite, vyjadriť svoj postoj...
to, čo popisuješ, je evidentné, že babka preberá úlohu "matky" za teba, i keď možno s tým najlepším úmyslom, ale terba ju zastaviť, čo najskôr

anjelicek26
25. jún 2012

@lamina - nemozem suhlasit, ja mam dve deticky, k obom som pristupovala rovnako - sla tam pri prvom pipnuti, nikdy revat nemuseli - to je asi ten zakladny rozdiel ;) Amoky sme nemali, nemavame a hadam uz mat nebudeme ;) Su kludne, vyrovnane, presne vedia, ked nieco potrebuju - staci sa ozvat. Isteze primerane veku, ale babo je presne v tom veku, kedy jeho potreby plnim, ked si zaziada, lebo to nie je rozmar, ale ten zaklad - hlad, smäd, prebalit, spinkat, tulkat.

Nerozumiem, ako pri tak malom dietati mozes zyslat - ked mu dovolis, zacne ta vyuzivat 😕 Ono to tak v podstate je, ale na to sme mamy, nie cudzie opatrovatelky bez citu...

nana776
25. jún 2012

@anjelicek26 Nechapem tomu ani ja.

lamina
25. jún 2012

@dejnas ano, mas uplnu pravdu..len neviem AKO.aky sposob zvolit aby to pochopila komplexne.manzel stoji pri mne, je pravda ze nie je taky priamy ako ja..bojim sa ze sa odtrhnem, lebo svokra vnima veci jednoduchsie (nie zle, len jednoduchsie), ze taketo dieta este nevnima, ze v takomto veku je v podstate jedno kto ho utesuje, ze jeho afekty prejdu ked ho budeme lutovat atd...ja uz som unavena niekomu vysvetlovat ako to deti vnimaju a hlavne ten moj, ktoreho jha poznam najlepsie..rozhovory s nou boli, manzel ale asi nebol dost razny..inak nerozumiem preco ked sme zakazali napr triast s nim ked place tak to robi atd..ked je spokojny, vsetko je ok.akonahle zacne plakat, letii knemu, mna aj telom odsuva, berie ho hned a ja jej ho musim doslova trhat z ruk..ved je to uplne pomylene

dejnas
25. jún 2012

@lamina a v tých kritických situáciách, keď ti berie dieťa z rúk, je tam ja manžel?

nana776
25. jún 2012

@anjelicek26 Suhlasim stebou.

nana776
25. jún 2012

@lamina a rozmyslala si niekedy nad tym ze preco place?

dejnas
25. jún 2012

@lamina inak súhlasím s @anjelicek26 vo veku 3 -4 mesiace nie je možné , aby dieťatko "zneužívalo" svoj plač

lamina
25. jún 2012

@anjelicek26 pozri, ja riesim svokru teraz..kazda mae iny nazor, ja tiez nie som bezcitna mama ktora necha svoje dieta revat.. precitaj si temu afektivny plac alebo nieoc podobne.je to vrodene, ked budes taketo aj 2 mesacne dieta prehnane lutovat, hladkat, budes v strese, vyciti to a v jeho jednoduchom zmyslani, teda skor v emociach sa mu zafixuje tvoj postoj - ze je to nieco, na co mama reaguje inak ako ked place normalne.je pravda ze dieta do roka sa rozmaznat neda, lebo nema umysel,ale ten umysel vekom pride. a to posilnujes a korigujed v prvych mesiacoch zivota..ale je to prblematka na tzden rozhovorov, tazko takto.a nie su to len teorie, ja som prakticky clvek a so svojim synom robim to, comu rozumiem..

anjelicek26
25. jún 2012

@lamina - mne sa zda, ze ho svokra chce utisit, lebo vidi, ze ty ho nechas plakat, aby si nahodou nezvykol, ze ho niekto popestuje, ked bude nestastny a nespokojny 😕 Mozno to bude pre teba novinka - ale tvoje dieta ma amok kvoli tomu, ze je jeho potreba dlhsie ignorovana, tak rev, az je ako pises - par sekund bez dychu 😔

lamina
25. jún 2012

@nana776 pri afektivnych stavoch dieta reaguje neadekvatne aj na maly podnet...je to v inych temach baby.vyrastie z toho ak sa spravne reguluje vychova..ale poradte mi prosim co so svokrou🙂 dieta si yvladam, je to osobnostna crta jeho🙂mavaju to hzperaktivne a citlive deti, vrodene

lamina
25. jún 2012

@anjelicek26 ja som ho NIKDY nenechala plakat, pri mrncani malickom to riesim a utisujem.nechat sa vyplakat dieta je blbost, naucime ho len ze mama na neho kasle...nechapeme sa asi..

anjelicek26
25. jún 2012

@lamina - ked sa v synovi mylis? Ked si mu urcila - zlu diagnozu - ? Podla mna by si sa mala zacat riadit srdcom, vypnut vsetko to nacitanie z kniziek a internetu. Je to skor na skodu ako na uzitok. Tvoje dieta ta potrebuje. Tuto jeho "chybu" sa ti mozno nepodari skorigovat, ale narobis horsie - dieta sa bude citit nelubene, opustene, SAMO. Co myslis, co toto s tou vyvijajucou sa detskou dusickou narobi?

anjelicek26
25. jún 2012

@lamina - skus sa cez svokru preniest, nech si ho chvilu uzije... Babky su tu prave na to... tulkanie, rozmaznavanie... a vsetci sme nase babky za to milovali 😵

lamina
25. jún 2012

@anjelicek26 ja som mu tuto diagnozu nijako neurcovala, npisala som ze sme to konzultovali s pediatrickou, neurologickou, vrieskal uz takto v porodnici.baby, vazne, ak nemate skusenost s afektivnymi stavmi, nerobte zo mna prosim neschopnu matku.ved je kopa takychto deti, ktore este aj odpadnu apod..ale casom to pominie.nebudem to uz vysvetlovat, je toho plny internet. priznam sa - dufala som v nejaku radu k mojej otazke, nie k tomu,ako ja mam nacitane veci a ci sa mylim v synovej "diagnoze"..na koniku je v poslednom case citit o dost menej podpory ako volakedy.moje dieta zvladne urcite, tak ako ho zvladam aj teraz, o to sa ozaj nebojim.a nebude to na zaklade teotii,ale na zklade nasho vztahu.ale ako mozem vychovavat dieta LEN intuitivne a nemat nic nacitane?je zle ked viem o tom viac ako ine maminky?ony zas vedia viac mozno o vareni a hckovani a pod..a je to prirodzene.nemam dobry pocit teraz, nevladzem uz vysvetlovat, mam pocit ze sa musim obhajovat, doma mam narocne dieta ktor zvladame a len chcem, aby mi svokra nekazila to, co budujem ja

anjelicek26
25. jún 2012

@lamina - afektivny stav v tomto veku je takmer rarita - "mudre knihy" hovoria o najskorsom veku 6 mesiacov - ty pises, ze je taky od porodnice? Ak pri tom prestane na par sekund dychat, o to viac. Podporovat toto "vychovnymi metodami" vo veku 4 mesiacov mu moze uskodit, ako srdiecku, tak cievam, ktore to napätie nevydrzia. Nie je toho plny internet, ale najst sa to da. Ono je to vzdy o zdravej rovnovahe medzi vedomostami a tym, ako ich aplikujem v praxi. Dieta nie je skusobny objekt, ale zivy tvor. Drzim palce, nech poriesis problem zo svokrou. Nemam v tejto teme co robit, mam skvelu - 1300km vzdialenu - svokru. Len ma to dost zarazilo vzhladom na jeho vek.

lamina
25. jún 2012

@anjelicek26 nesuhlasim s tebou zial..deticky afektuju od narodenia, kedze je to vrodena osobnostna crta. ver mi ze je to tak, ze som to konzultovala. ved som sa bala o neho. nas je este pohodak v tom, ze nemodrie a nestrati vedomia.ale aj to je v poriadku vzhladom na silu afektu.je to hrozne takto vidiet dieta,ale idu do amoku a co spravis.lekrka povedala ze ofkat vodou alebo fuknut, navrete cievky na hlave mu neprasknu, nie je to niejako nebezpecne ani zivotohrozujuce.akokolvek paradoxne to znie. od 2-4 rokov vymyzne.v porodnici mi tiez vraveli ze sa nemam bat, len to bude narocnejsie pre nas.literatura uvadza vela veci,ale prax je ina.moja svokra to vnima podobne, ze to nie je normalne atd...teraz je malinky,ale ked bude mat 2 roky a dostane amok v hrackarstve ze chce hracku, ona mu ustupi.on sa sice ukludni v tej chvili,ale najblizsie bude vediet ze ked bude vrestat tak si to vydupe.a stazuje nam tym vychovu, chapes?pozeram do buducna..

dejnas
25. jún 2012

@lamina späť k svokre, ak chcete niečo dosiahnuť, musí byť manžel ráznejší,,, aký spôsob zvoliť by mal vedieť práve on... neodstavte ale svokru "mimo"... daj jej malého pomojkať, keď je kľudnučký, nech si ho užije... v stave afektu ju požiadajte,, že to musíte zvládať vy sami resp. ty sama (pretože aj tak väčšinu času si zrejme odkázaná sama na seba)... možno by bolo dobré, aby ste jej spoločne vysvetlili, aký proces utíšovania je potrebný na jeho zvládnutie, prípadne, ak je to možné, pokúste sa ju zapojiť resp. ukázať v reali, ako reagovať pri tých stavoch

nana776
25. jún 2012

Ja tu tvoju svokru v podstate aj chapem.A ked uz tak tak kedysi nebol ziaden internet,mobily ani nic.Nase mamy,babky,stare mamy nemali tiez skusenosti a vychovali deti.A myslim si ze to bolo sto krat lepsie ako teraz.Ved teraz sa len docitate mudre reci od inych ktore ani z polovice niesu pravdive.Ale v dnesnej dobe sa chce hrat kazdy na mudreho a scitaneho!Ja necitam ziadne clanky a svojmu dietatu sa budem snazit dat aj modre z neba.Samozrejme kazda rada mi bude dobra a tie od tych starsich si cenim a aj budem este viac!No a to ze 4mesacne dietatko to zneuziva si tiez nemysli.Boze ved vcera sme boli u kamarata maju teraz 4mesacne dcerku a to malinke sa len potmehucky usmievalo,spulilo pery,slintalo a tyma velkymi ockami kukalo...no proste hotovy anjelik nechapem ako by take dieta mohlo mat nejake stavy.A ak sa aj o tom niekde pise je to podla mna vymysel niakych tupych hlav.Samozrejme ze ked si ho nebudes vsimat bude plakat.Ved teraz si to male vyzaduje najviac pozornosti.Ved skuma svet novych ludi.Co je na tom take cudne?Ach jaj!Kde tato doba speje.Svokra ti nechce zle.Len je jej proste maleho luto a to by bolo aj mne.Mozno by si ty mala zmenit chovanie a nie ona ☹ prepac to je moj nazor nato.Mozno ti napise niekto nieco lepsie.

lamina
25. jún 2012

@dejnas asi mas pravdu.dakujem.skusime jej to asi najprv cele vysvetlit a ked nahodou chyti amok tak aj ukazat ze staci si ho privinut a kludne na neho.a potom sa tvarit ze sa nic nestalo, nepoukazovat na to moc.trva to tak 15 min ale je to neprijemne

lamina
25. jún 2012

@nana776 precitaj si prosim co pisem vyssie.tato reakcia naozaj nie je k mojim prispevkom.nikdy som nenapisala ze si ho nevsimam, nikdy som ho nenechavala plakat, kazde 4 mesacne babo je ine ale su aj taketo povahy ako nas, nie je to vymysel hlupych hlav. a svoju svoktu chapem ze ho lubi, vadi mi akurat to, ze absolutne nerespektuje nasu vychovu..

anjelicek26
25. jún 2012

@lamina - lenze ta buducnost je tak daleko a co bude v hrackarstve budem riesit o dva roky 😕 Preco dnes pripravovat dieta na situaciu, ktora mozno vobec nenastane? Vravim - my sme amok nikdy nemali. Preco by s toho s kopou lasky nemohol vyrast? Plus to skor takymto spravanim podporujes, bude stale zufalejsi, vystresovanejsi, nervnejsi, pocit opustenosti je ta najhorsia emocia, co dieta zaziva, nas maly ma uz 3x teraz separacnu uzkost a neni nic horsieho, ako ked mama zmizne z dohladu. Ten des, slzy, panika v ockach a to je uz VELKY!

lamina
25. jún 2012

@anjelicek26 pouzila som priklad.tak teraz papame mrkvicku a svokra mu ju chce stale osladit,lebo to nie je velky papac. je to aktualne a ja som jej povedala, ze si nezelame davat mu do roka cukor, po upozorneni pediatricky.a ona ma presviedca ze mu bude viac chutit.to je presne to, ze je makka.no ved si zvykne, nebudem predsa osladzovat len aby papal.tak ked mu nechuti dnes, spapa postupne..to je jeden zo 100 prikaldov, netahajme sa za slova.ide o jej nerespektpvanie, o preberanie funckie matky, o dokazovanie ze ona to vie lepsie s mojim malym i ked nevie

anjelicek26
25. jún 2012

http://www.anfallskind.de/affektkraempfe.htm
http://www.elternwissen.com/erziehung-entwicklu...

Opakujem, najskorsi vek je udavany 6 mesiacov a ty hovoris o afektoch od narodenia. Nevtlacaj ho do nejakej diagnozy a reaguj srdcom. Afektom je lepsie predchadzat, ako ich nechat vyvrcholit uz vseobecne.

lamina
25. jún 2012

@anjelicek26 zbytocne sa hadat.ja poznam svoje dieta najlepsie, nepcham ho do ziadnej diagnozy.o predchadzani by si nehovorila keby si poznala tuto problematiku.neda sa predchadzat stale a zakazdym..dobru noc

bets
26. jún 2012

@anjelicek26
lamina podla prispevkov ma zjavne odkomunikovane veci okolo placu svojho dietata, mam pocit, ze vie o com pise, aj ked s afektivnym placom nemam skusenost a ani ty. ja osobne davam prednost nazorom lekarov, ktorym doverujem a s ktorymi osobne konzultujem zalezitosti okolo svojich deti ako nejakym prispevkom a informaciam na nete. info na nete je urcita podpora, ale nemozem to brat ako pravdu vzdy a v kazdom ohlade. a lamina pise, ze tuto zalezistost ma odkomunikovanu. preco sa jej to snazis vyvratit? a niekolkokrat zdoraznila, ze ziada radu ako na svokru, nie riesenie placu dietata. moje deti zasadne mali take problemy, ktore sa vymykali tomu, co sa vo vseobecnosti pise a uvadza, spravne aplikovanym pristupom a vyzivou sme sa dostali do stadia, kedy su deti zdravotne relativne ok...
@lamina co sa tyka svokry, poradit velmi neviem, ja osobne by som si to najskor vyriesila s manzelom a po vzajomnej dohode by sme vyrazne nacas obmedzili s nou kontakt. inak mne pomohla otvorena komunikacia, ja som neustale vysvetlovala (nie v hadke a nahnevana), preco veci robim ako robim, po case pochopili svokrovci aj moji rodicia, ze viem presne preco mam pristup aky mam a plne ma zacali respektovat.