Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

yenifer
22. feb 2013

Mame to tazke .. 😠
Moja svokra sa dneska zase vyznamenala..Prisli sme na nastevu a kedze sa s manzelom pokusame o dieta tak prisla aj s takym malicky kalendarikom a hovori mi Dženi noze mi povec,ako ti vychadzaju krámi vypocitam ti plodne dni urcite je chyba v tebe ved nas Marek /moj manzel/ je po otcovi..
Potom mala dlhy monolog jak sa hanbi pred koleginami ze este neni stara mama.. Potom mi zacala hovorit ze za vsetko moze moj notebook a jeho ziarenia 😀 😀 😀 .
A O tom ze som jej musela predkladat papiere ze som plodna o tom vam ani rozpravat nebudem 😖

jo111
22. feb 2013

@yenifer to nemyslis vazne???? 😲 Z akej veci si jej 'musela' dat potvrdenie. ze si plodna???? A tvojmu manzelovi to nevadilo???? Prepac, ze sa vypytujem, ale tuto diskusiu citam od zaciatku a toto som este necitala teda 😲

yenifer
22. feb 2013

@jo111 normalne od gynekologa papier. Moj manzel je uzasny chlap a vadí mu to no svoju matkusi vazi na tolko ze jej nepovie nic . Maximalne odide z miestnosti . Pri tomto co mi povedala sa iba divne pozrel a isiel prec.. Neviem co mam robit ako to znasat. Koli nej som v takom srese ze mi meskaju aj kramy a cela snaha na babo je preč .. je to hrozne ale na niektorych jej veciach sa vazne uz iba smejem 😅 😖

jo111
22. feb 2013

@yenifer to ti nezavidim teda ☹ ale takto sa dopracujes len k zdravotnym problemom ☹ ani sa necudujem, ze sa vam nedari 😖 ale nehnevaj sa mne toto keby svokra zahlasila, ze jej mam doniest papier o plodnosti tak jej poviem, ze len v pripade, ze ona donesie papier o svojej dusevnej sposobilosti 😝

mariavasik
22. feb 2013

baby moja je svokra je naozaj unikatna,diagnostikovali mi diabetes mellitus typ.1 bola som tyzden v nemocnici,po navrate domov mi povie kupila som zakusky.daj si.skoro ma porazilo ☹

jo111
22. feb 2013

@yenifer ja sa uz tiez len smejem 😀 ale to preto, ze po roku nervov z tej mojej som ochorela a povedala dost 😠 a snubenec musel zmenit pristup 😠 reci typu ona je taka a nemysli to zle, len to zle formuluje som im obom otrepala o hlavu ( metaforicky samozrejme, aj ked v pripade mojej svokry by asi bola ucinnejsia praktickejsia metoda).
Vstat a odist si mala ty- a manzel by sa mal s matkou porozpravat a nie ta nechavat napospas nech si vypocujes este viac. On jej dava najavo, ze to moze robit, ved jej nic na to nepovie 😠 Na tvojom mieste by som sa s nim vazne porozpravala, ze ak chce mat s tebou deti tak nech si matku da naporiadok. Moj si s nou tiez musel spravit poriadok, odmietla som sa s nou stretavat a jemu som povedala, ze s nim deti mat nebudem kym mi jeho matka bude robit peklo zo zivota. Zabralo 😀

jo111
22. feb 2013

@mariavasik to je typicka vlastnost vsetkych matiek 😀 s mojou mamou mam skvely vztah, ale toto mi robi v jednom kuse 😀 vie velmi dobre co nejem (lebo nesmiem) a dovlecie kilo hrozna a hovori daj si 😀 a to ho nejem uz 5 rokov 😀

mariavasik
22. feb 2013

@jo111 so svokrou mame velmi zly vztah,do vsetkeho sa stara,ja na to nie som zvyknuta,pred svadbou som byvala roky v podnajme,cudne mi bolo ze do vsetkeho sa mi montuje,no a od nervov som dostala cukrovku.po dohode som sa k nim nastahovala,bol to moj najvacsi omyl mojho. ☹

aadulik2110
22. feb 2013

@yenifer tak to je sila, vôbec ti nezávidím. Vykašli sa na ňu a nerieš ju... viem, že sa mi to ľahko hovorí, ale neboj aj ja som si tu pár príspevkov popísala. Vytočí ma veľa vecí, ale už to nejako neriešim - nemá to význam. Dúfam, že čoskoro budete mať 2 čiaročky 🙂 držím palčeky

jo111
22. feb 2013

@mariavasik ja som nastastie nikdy nesuhlasila s byvanim u mojej svokry, skoncila by som bud ako alkoholik alebo na drogach 😝 bola som ako zbity pes uz len po navsteve. Nie je u vas sanca osamostatnit sa?

@aadulik2110 ale to nie je riesenie- kolko bab tu pisalo uz ako sa im uz tak zle vztahy zhorsili narodenim dietata ☹ tym nemyslim, ze nemaju mat deti- len si myslim, ze najprv by bolo treba svokru usadit a potom sa bez stresov pustit do snazenia. yenifer ma uz teraz zo stresu problemy, manzel nic nepovie, co vsetko si bude tym padom svokra dovolovat po porode???? Nechcem ani pomysliet.
@yenifer je to samozrejme vase rozhodnutie, nech nevyznejem ako prechytrala, ale tieto diskusie ma prinutili rozmyslat aj takto.

mariavasik
22. feb 2013

@jo111 uz na tom potajomky pracujeme,dufam ze sa nam to podari.svokra je vdova a manzel nechcel aby zostala sama v rodinnom dome :(

stellamaris
22. feb 2013

@yenifer na tvojom mieste by som svokre ziadne potvrdenia nepredkladala,ved je to tvoje sukromie a nech sa do toho nestara,kedy budete mat deti....mozno naozaj ten stres blokuje otehotnenie u teba............moja svokra sa tiez zacala miesat do nasej buducnosti ohladom deti,chcela vediet moj zdravotny stav a podobne,tak som jej to hned vysvetlila,ze do toho ju nic nie je 😉 a jej maximalna zvedavost ma zlostila,tak sme sa s muzom dohodli,ze vsetky informacie tykajuce sa nasho sukromia su pre svokru tabu a davame si pozor na ludi,ktori su s nou v kontakte.momentalne mame pokoj od nej,nevie ani nasu novu adresu 😀

jo111
22. feb 2013

@mariavasik tak to vam silno drzim palce 🙂 nech sa podari cim skor 🙂 moja je tiez vdova, ale ja som trvala na tom, aby si syna nezamienala s manzelom 😠 ja mam tiez mamu co je sama, takze bud obidve alebo ziadna- co sme sa zhodli, ze byvat s nami teda nebudu ani jedna, nechcem spachat samovrazdu v najlepsich rokoch 😝

zoyuska
22. feb 2013

@yenifer TI SI PIPIIIIIIIIIIIII.predkladat svokre papiere...no ja by som jej povedala od srdca ako tej mojej.....baby uz ste vazili pradlo do pracky?no ja som musela .....

stellamaris
22. feb 2013

@mariavasik to je teda hlupa svokra,nezavidim ti 😒 ja cukrovku nemam,ale berem metformin...mne moja svokra v lete povedala,ze by mi trebalo schudnut.....svina jedna,ja som bola v 7.mesiaci,takze som ju ignorovala....a to svokra by mala schudnut,ma nadvahu 40 kil najmenej,vazi cez 120 kil a do dveri ide bokom,takze tak 😠

mariavasik
22. feb 2013

@jo111 ja som sa odstahovala od rodicov ked som mala 18,bolo mi super byvat sama v podnajme,keby som toto vedela dopredu,urcite by som na tom trvala,aby sme sa nastahovali ku mne.

aadulik2110
22. feb 2013

@jo111 ja to chápem.... ja to mám tiež doma.... a už som fakt rezignovala.... lebo to je boj s veternými mlynmi... keď bol problém, ale niečo svokra mala.... podotýkam, že sme bývali 7 dospelý pod jednou strechou a keď bol nejaký problém medzi mnou a svokrou alebo medzi manželom, mnou a svokrou, tak to riešila celá rodina, aj keď sa ich to netýkalo - išlo ma poraziť. Malý sa narodil a bolo to ešte horšie a vždy som z každého konfliktu vyšla ja ako taká sprostaňa... mysleli sme si, že keď sa odsťahujeme zmení sa to. Počítali sme minúty kým sa budeme sťahovať. Bývame sami a keď sa hádame - vždy je to len kvôli svokre resp. manželovej rodine - naposledy mi manžel povedal, že len ja mám problém. Už nemám síl to riešiť - zatnem zuby, návštevu tam alebo u nás pretrpím a poviem si, že je to len na chvíľu a budem mať pokoj. Reči púšťam jedným uchom dnu a druhým von.... Preto som napísala to, čo som napísala

makupcik
22. feb 2013

@yenifer
rehnim sa jak kuň :D prepáč :D

mariavasik
22. feb 2013

@stellamaris tak toto pocuvam denne,ze ja mam nadvahu,nech sa pozrie na seba sirka-vyska rovnaka 😀 ,okrem cukrovky mam aj vyoperovanu stitnu zlazu,takto idu tazko dole tie kila

mirkanl
22. feb 2013

moj nazor: dajte svokre sancu zariadit si svoj zivot. odstahujte sa, aj ked len o dve ulice dalej.
ked byvate s nou, ona sa na vas upne, lebo vas ma stale na ociach.
mozno bude pre nu 1.rok tazky, ale casom si najde vlastny zmysel zivota a mozno aj novu znamost 🙂

jo111
22. feb 2013

@stellamaris mna ked moj chlap prisiel predstavit reakcia jeho matky a babicky bola, ze som prenho prilis mala a prilis tucna- vtedy som mala 165 cm a 60 kg. Absencia sudnosti a taktu sa to vola. Neriesim.

@aadulik2110 prave preto sa snazim rozmyslat dopredu- keby moj chlap sa ma co i len raz nezastal (vzdy tak spravil) tak velmi vazne uvazujem o rozchode. A deti mat nebudem, kym si nebudem ista, ze budem moct zit v klude. Nemam sa kam ponahlat, ani sa este na deti necitim, ale ked sa nebude svokra spravat ako normalny clovek, nech si nemysli, ze ma bude vydierat cez deti a manzela. Spravila by som kratky proces s nou.

stellamaris
22. feb 2013

@mariavasik jaj ty mas asymetricku svokru...asi meter vysoka,asi meter siroka 😀 mam svagrinu s rovnakym problemom ako ty,aj jej sa schudnut nedari a svokra,ktora neprejde cez dvere ako my vsetci ,iba bokom,lebo ma strasne siroku zadnicu,jej davala rady ako schudnut. svokra sedi inak cely den na gauci a krmi sa pizzou,tucnym mäsom,takze ma nadvahu a berie liekov plnu hrst 3x denne 😉
inak este pikoska: muz ju raz upozornil,ze v rohu obyvacky ma ciernu plesen,taky poriadny flak a ona na to,to nie je plesen,to z kurenia tam nacmudilo ( kurenie maju ustredne,ziadnu pec) 😀 😀 tak blba je.....

sonagolisova
22. feb 2013

@yenifer to je strasneeeee , tak toto mat v rodine tak obmedzim navstevu na max.1 rocne

aadulik2110
22. feb 2013

@jo111 hmm to je síce dobrý postoj a schvaľujem.... a čo keď takéto správanie začne až po svadbe a nasťahovaní sa pod jej strechu ako bolo v mojom prípade.... ja by som jej povedala, čo si myslím a naozaj by si to za klobúk nedala..... ale je tu veľa ďalších faktorov.... 2 švagrinné, 2 švagrovia - ktorí pribudnutím do rodiny začali riešiť každý môj pohyb, každú moju reakciu a pod. raz som si dovolila povedať, keď som bola max. vytočená, aby svokra mi nič nehovorila, lebo vybuchnem a poviem jej niečo, čo ma bude neskôr možno mrzieť.... aké haló z toho spravila.... preplakala celý deň - všetci za mnou chodili, čo som jej vraj povedala.... že som nevďačná a keď ona chce len dobre atď. A ešte sa vrátim k tomu ostatnému okoliu..... čo robím ako robím nič nie je dobré (to som zvládla prekúsnuť), ale čo mi lezie na nervy, tak všetko, čo sa v dome "šustlo", tak hneď vedela celá dedina - a ľudia sú zlí - hneď mi niekto - kto býva na druhom konci dediny povedal, čo povedala svokra alebo švagriné o mne.... a to sú také depkové veci.... a nejako "zakročiť" aspoň v mojom prípade nepripadajú do úvahy - radšej to neriešim, návštevy pretrpím a žijem si svoj život a som "šťastná"

stellamaris
22. feb 2013

@jo111 no pravdu mas 😉 mna predstavil muz najprv matke,svokra sa chechtala ako nepricetna,dodnes neviem preco.....dochechtala sa rychlo,ked som jej povedala,ze este nie som rozvedena a zijem s buducim ex-manzelom este v jednom byte.......a svokor muzovi hned povedal,aby to so mnou ukoncil,lebo ja sa urcite nerozvediem....mal smolu,uz som rozvedena a tohto roku si beriem jeho syna 😀

mariavasik
22. feb 2013

@stellamaris moja svokrusa sa napchava bonbonierou od rana az do vecera ona si nevari,radsej si da zakusky s nutelou,potom ked sa postavi na vahu tak sa cuduje. 😀

sonagolisova
22. feb 2013

@zoyuska tak toto je tak strasne, ze sa musim smiat 🙂 vazit pradlo....dufam, ze sii nemusela pocitat zrnka ryze ked si ju isla varit...paneboze, ludska hlupost je nekonecna 🙂

jo111
22. feb 2013

@aadulik2110 ja som bola tiez naivna, velmi dlho som zila v tom, ze mam dobru svokru 😀 je to majsterka v manipulatorstve a pretvarke. Ale ako to povedat- aj ked som bola sialene zamilovana, vseobecne co sa tyka vztahov som strachopud. Povedzme, ze manzelstvo mojich rodicov mi dalo velku vystrahu do zivota, a nechcela som sa vydavat ani mat deti, aj napriek tomu, ze svojho chlapa som velmi lubila aj lubim 🙂 ale proste neprichadzalo do uvahy pre mna sa k nemu nastahovat a otehotniet aj ked som v tom case mala kvazi dobry vztah s jeho rodinou. Ten vykricnik tam niekde stale bol, a ja som zato teraz velmi vdacna, lebo mam na vyber. Nie som uvaznena v dome svokry s dietatom a bez vychodiska. Tym sa nechcem nikoho dotknut, toto je len situacia ako som ju videla vtedy ja.

stellamaris
22. feb 2013

@mariavasik no to sa jej zakusky a bonbony lepia pekne na boky,verim ti 😀 a potom Jej mastnost svokra rady rozdava a mudruje,nepoviem,keby svokry stihle boli a zdravu stravu doma mali,ale takto???moja svokra sa este chvali,ze jablko alebo ovocie uz davno neje......

jo111
22. feb 2013

@stellamaris ja som uz davno prestala aj pocitat kolkokrat bolo mojmu povedane nech sa so mnou rozide- ona nemala problem mu take veci hovorit kym ja som bola v inej miestnosti v dome a vsetko pocula 🙄 dovody: nie som dobra kucharka (co na tom, ze moja svokra nie je o nic lepsia kucharka), som leniva (studujem a pracujem v kaviarni dho do noci, ale to sa nepocita, ked nevstanem pred osmou rano som leniva), ze som tucna je uz klasika.
@zoyuska to nam vysvetli prosim ta 😀