Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

silvinenka
14. dec 2010

Ako som už pred časom písala moja svokra nemá záujem o svojho vnuka aked tam musím ísť tak sa robí ako ma malého rada ale inak nebola u nas od 8 februára a býva 15 km od nas má aj auto a chodí za dcerou ktorá byva kusok od nas a k nam nepríde ani nezavola. Teraz potebujeme pomoc z manželom musíme sa do mesiaca vysťahovať a chceli sme dočasne byvať u nich tak sme sa na to pýtali ale odpoved neprichádza lebo nas tam nechcu ale nemajú ani odvahu nam to povedať. Maju rodinny dom takže dalo by sa len by museli chcieť. Teraz musím odísť z rodneho mesta a sťahovať sa 150km odťialto kde nikoho a nič nepoznám. Ale manželovej sestre pomáhaju už 4 roky aj z byvaním jej pomohli, prišla k bytu za menej penazí.

lenocka84
14. dec 2010

@silvinenka ahoj, sme na tom podobne, moja svokra nam nezavola ani nic, sak naco ved moj mm je jej najmladsi syn tak nezaujem, a nas syn je uz 4.vnuca to uz nie je zaujimave.
ked pride ku dcere, k nam nemoze, od seba byvame 7km, sme v ba, ona na vychode. ale k nam je to uz daleko
a teraz tam mame ist na vianoce, nadsena niesom, ale co uz a zrazu sa tvari ako ma rada maleho a podobne kraviny

silvinenka
14. dec 2010

@kocurko1 ja by som tam tiež nešla doma z manželom si urobite pekný štedry večer a pozerať sa na ludí ktorý su falošný ani ja neznesiem. Suhlasim dobre robíš.

silvinenka
14. dec 2010

@lenocka84 aj u nas je to tak manžel je nezaujmavý a nas syn tiež. Len ja by som sa na svokru pri štedrovečernom stole pozerať nemohla to je sviatok pokoja a lásky a tam by som to necítila tak ale ako utrpenie a čakala by som kedy to utrpenie skončí. Obdivujem ťa niesom taka dobra aby som toto odpostila. Moj syn ma tri roky a ked ho chce svokra objať rozplače sa.

lenocka84
14. dec 2010

@silvinenka nas krpcek ma len 8mesiacikov ale vianoce budu pre mna tento rok utrpenie
vobec tam nechcem ist,

silvinenka
14. dec 2010

@lenocka84 ale musíš koli manželovi chapem.

lenocka84
14. dec 2010

@silvinenka moja mamina mi nato povedala chod, nech ma aj svokra vydavky 🙂

silvinenka
14. dec 2010

@lenocka84 manina je mudra žena má pravdu

lenocka84
14. dec 2010

@silvinenka tak to nejako skusim pretrpiet, a uvidime
snad to prezijeme v zdravi

redangel32
14. dec 2010

Ahojte zienky. Idem sa aj ja podelit s mojimi skusenostami. Moja ex. svokra bola na zaciatku super. Este sme neboli ani manzelia a chodila som k nim s radostou. Ked bol ex. na vojne tak som v tom pokracovala. Vzdy sme sa mali o com porozpravat. Niekedy som mala pocit,ze si viac rozumiem so svokrou ako s mamou. Podotykam bola som jedina nevesta a svokra mala 3dcery. Ked sa rodina zacala rozrastat tak sa to menilo. Svokra odisla na dochodok a bolo viac casu na "venovaniu" sa rodine. Samozrejme nie tej mojej ale dcerinej. Kedze sa dceruska odstahovala na vidiek tak vzdy bol dovod na lutovanie, kolko ona toho ma na hlave...dobytok,3deti a bla bla. Stale ak prisla rec na deti tak na moje pozabudla a tocila o dcerinych detoch. Poviem uprimne casom ma to uz nebavilo pocuvat a neskor sa mi to sprotivilo. Ja som byvala nedaleko nich asi 20min. peso. Dcera 25KM. Kde myslite,ze bola castejsie?? Moje deti som nosila ja ukazat. Po case ma to vsetko zacalo coraz viac trapit. Prestala som ich navstevovat a komunikacia viazla. Do toho prisiel rozvod a skoncilo to uplne.
Teraz mam "novu" svokru. Byvame 2500KM od nej a som najstastnejsi clovek. Zo zaciatku som si myslela,ze je OK aj napriek tomu ako je "mudra" do vsetkeho. No po poslednej navsteve u nas ma dojala. Prisla k nam, za vnucikom aj s kamaratkou. Nie aby sa malemu venovala ale kamaratke. O prechadzkach s nim 0bodov. To uz ked videla,ze sa s nou nerozpravam tak vtedy vzala maleho von. Ma dceru a ta tiez na nu nadava,ze nepomaha a pod. Co ja ako "nevesta" uz asi nema zmysel ani komentovat. Ja sa dokazem postarat o dieta, aj o domacnost.Nepotrebujem aby mi pomahala s varenim alebo upratovanim. Ale ak pride na navstevu pozriet vnuka po roku tak si myslim,ze by jej cas mal byt max. venovany vnucikovi. Aspon si myslim,ze takto by sa mala spravat babka. O montovani sa v kuchyni a jej zauzivanych zvyklostiach,rannom ritualy...no proste katastrofa to mat doma!! Komunikacia po poslednej navsteve 0bodov. Je si urcite vedoma,ze sa mi nieco nepacilo. Zavola na skype po mesiaci aj to lebo syn mal narodeniny. Ani sa neopyta ci je maly zdravy, ako sa ma?? len poznamky typu: ake robi grimasy,aky je uz velky....kolko mame snehu a kraviny. To je stara mama???!!
Dufam len v jedno,ze budem najlepsia stara mama a aspon dobra svokra!!

lenocka84
14. dec 2010

@redangel32 ahoj, tak ten vztah pred svadbou to ako by siopisovala mna a moju svokru
a po svadbe otocka o 360stupnov
zrazu som nebola na nic dobra, a o nasom malom aninehovorim, ked som ja nezavolala ona sa neozvala a prestalo ma to bavit tak dalsie vycitky.

redangel32
14. dec 2010

@lenocka84 nechapem cim to je?? ved by mali byt stastne,ze maju zdrave vnucata. Ta moja mala 8vnucat a z toho ospevovala iba 3 od jednej dcery. Aj ostatnym dceram sa to nepacilo, ale sestry su sestry. No co uz? Niektore svokry sa az velmi montuju do deti a druhe akosi zabudaju,ze maju vnucata :(.

lenocka84
14. dec 2010

@redangel32 my sme v poradi uz 4 vnuca tak uz nie sme zaujimavy
a ta zmena? asi si uvedomuju ze na dobro im berieme synacikov, inak nevidim iny dovod

redangel32
14. dec 2010

@lenocka84 🙂 u nas je to tak,ze synacik je uz davno v zahranici. Takze si myslim,ze by mala opacne reagovat. Stasna,ze moze byt so synom aj vnucikom 😉 . Najblizsia jej navsteva a ja kupujem letenku na svk. 😀 Ja budem mat relaxacny pobyt a ona nech si uziva dieta a vnuca 😀 😀 😀

kuriatko33
14. dec 2010

@evinkal no citam tvoje prispevky je to stara fuchtla, neboj raz jej to vratis ☹
strastne niečo čo dokazala povedat na svoje vnucatka, bodaj by jej jazyk odpadol,ked ho ma na to aby ublizovala svojim najblizsim a detom, ved to je svete pre kazdeho a ze babka 😠

evinkal
15. dec 2010

@kuriatko33 veď to ma najviac trápi.mne nech nadáva,to mi nevadí-zvykla som si,ale deti za nič nemôžu ☹ neviem ako môže niekto taký žiť,ja niesom veriaca,ale už mnoho krát som povedala,že deti sú dar od boha a nie každému je dopriate ich mať.podľa toho čo mi vravela jej najstaršia dcéra,nebola bohvie akou matkou.najmladšia švagriná mala 4 mesiace,nechala ju cez noc samú doma,na postieľku jej zavesila kýbel s buchtami a išla do krčmy...ja nenechám svoju malú samú ani na 5 minút!

kocurko1
15. dec 2010

Musim povedat. Moj manzel sa po tomto konflikte zachoval velmi pekne. Zastal sa ma a riesil situaciu so sv.. Nie je to idealne, sv. povedali, ze s nimi nemusime vychadzat ale mame vychadzat ako manzelia medzi sebou. Co vlastne aj robime, tak dufam, ze to budu respektovat.

kocurko1
15. dec 2010

A vyplavalo, ze svokra vraj robi to, co jej robila jej vlastna sv.. Zavediem si debilnik, kde si budem znacit take veci, odlozim si flasu konaku na 30rokov az budem ja vyvadzat svojim nevestam. Dufam, ze konak nikdy nebudem musiet otvarat.

kuriatko33
16. dec 2010

@evinkal kybel s buchtami??? tak to malo aky vyznam ☹ no veru nema nejaky materský pud

evinkal
16. dec 2010

@kuriatko33 áno,ja som tiež nechápala 😲 vraj detsko musí byť samostatné!!!no chápeš ju? ☹

kocurko1
16. dec 2010

@evinkal keby tu samostatnost aplikovali aj na nas a nase manzelstva. Bohuzial, aspon ako je to u mojich sovcov, nezvladaju syndrom opusteneho hniezda, nevedia si najst zaujmy na kazdy den, ako napriklad moji rodicia. Sami nemaju najruzovejsie manzelstvo, su sklamani zivotom a celu svoju energiu upinaju na kontrolu svojho jedineho vnucatka-mojho dietata a nas. Najhorsie je, ze nehladaju to pekne u nas ale hladaju a snazia si potvrdit, ze aj my zijeme ako take psi 😝

evinkal
16. dec 2010

@kocurko1 no veď práve...aj u nás je to tak.svokra len keď sa pohádame s mužom stále:"vidíš,vravela som ti,že je to taká suka,načo si si ju bral?!"vždy vidí iba negatíva...Ju najviac to se...e,že bola zvyknutá že dostávala peniaze od všetkých a ona nedávala nikomu a teraz má peniaze iba od jej muža a od iného nie,švagriná ani na byt nedáva,radšej rozhajdáka a povie nemám.My sme dávali viac na byt ako oni a ju serie,že teraz má jej syn iné výdavky a inú rodinu a predsa jej tých 6000sk chýba.Platili za byt 7500 a my sme boli traja a aj oni a my sme museli dať 6 000 sk,lebo sme mali"urevaného pankharta"-ako ona vravela,vraj nemá kľud a keď išla na dôchodok,bolo ešte horšie-bola stále doma a nudila sa,tak si zlosť vybíjala na nás a na dieťati!-ropucha jedna

pegie
16. dec 2010

Caute.Idem sa s vami ajja podelit. Byvame u svokry, my bavame hore a oni dole, akurat mame kuchynu spolocnu, na zaciatku sa tvarila , pekne, ale postupne sa z nej vyklulo aka je. Len co som prisla s baby domov,vsetko sledovala, ani poridne som si v prvých tyzdnoch nemohla pospat, ze co spim a nejem pridem o mlieko(normalne som jedla, len v inu hod ako si to ona predstavovala) Podla nej dieta nemohlo byt ani na sekundu same, len co som sla na zachod a maly zaplakal uz nacupkala hore alebo poslala svokra hroza.Neslor, ked bol pri nej tak som je povedala nech ho dava na brusko a nie v kuse ho nosi narukach, nebola som velmi rada ked bol pri nej. Teraz je uz vasci a chodi po styroch, jej teoria je ked nahodou je so mnou v kuchyni,a si beha po zemi, hned pribehne a berieho neruky a ja sa zlosti, a ona ze sak na zemi je zima a skokor zase, sak on nemoze tolko behat po zemi. 😠 Adrenalim my todviha. 😠 . Ja sa snazim nenosit ho na rukach az ked uz je zle a oni iba po svojom, sak uz si aj navykol, len co cih zbada uz sa pyta na ruky a ked poviem, ze je to tak ta nedobre 😠 . Ked sa da robit na zahradke ani o neho nezakopne, iba nahodou ked je dnu a ked je zima tak uz by ho chcela, lebo sa nudi, chodi po dome a vsade sliedi. Najradsej som ked, ju nevidim vacsiu cas dna. Najlepsie je to ked moj muz povie, ze ja nechcem dat dieta jeho mame a on sa mu akurat tak malo venuje, ked mu poviem pravdu tak jeho mamicka je najlepsia, ze ani von jej ho nedam a ja ze sak ona este ani raz z pricipu neprisla sa spytat ci moze ist s nim von. Sak sa to aj odzrkadlilo, ked prisla svagrova malama viac ako rok a pol a akurat bola schopana ju 2 krat zobrat do obchodu co je u susedy vedla v dome. Ja som potom chodila na prechadzku s dvoma detmi a vobec mi to neprekazalo a bola som len rada. A tie ich zastarale sposoby, hroza.
Ja viem ze kazdy mame svoje chyby, ale toto je uz niekedy na mna privela.

evinkal
16. dec 2010

@pegie ahoj,no pár vecí z tohto robila aj moja svokra,ale už som sa jej "zbavila" našťastie po 5 rokoch.nezávidím bývať v jednom dome s takou ženou 😖 ,ale keď iná možnosť nieje....pevné nervy ti prajem

nikusiatko
16. dec 2010

No žienky ja vam napisem svoj pribeh....svokrovcov vobec nemusim. Ide ma z nich porazit. Byvame v jednej obci takze mam ich na krku skoro kazdy den. Svokor..toho sa nemozem zbavit vonkoncom...ked sme mali krstiny tak moja mamka vzala adrianka na ruky..no mala ho asi len par sekund lebo jej ho uz schmatol svokor...ze aby sa on kludne najedla. pritom ona uz bola najedena...ach jaj mala som sto chuti nieco povedat ale mamka mi pohladom dala vediet ze nie. dopadlo by to velmi zle. a svokra? no tak k tej..hah. ma dvoch synov...za jedneho som vydata..ale je to hroza. cely zivot bola zvyknuta ze im ona rozkazuje a zrazu pride nejaka soplana a ona nepocuva co ona povie. a uz bol ohen na streche. pred par mesiacmi sme si chceli kupit maly domcek...no viete ako sa ona do nas pustila? a manzel? samozrejme bol ticho. no ale ked sa vyjadrila ze mirko..ty nemozes taketo veci rozoberat s veronikou..ona nevie co je zivot, ked chces spravit nejake take rozhodnutie musis prist k nam a s nami sa o tom porozpravat. a nie s nou. / no tak vtedy ma to uplne dostalo a prestala som sa s nou zhovarat. no a samozrejme, uz vykrikovala manzelovi, ona sa so mnou nerozprava co sme jej spravili dali sme jej vsetko vzdy ked pipla, ty si pod papucou nevies jej nic povedat aby sa spamatala. Tak ja sa mam spamatat? kurnik sopa a manzel co nato? otoci sa a ide prec. nikdy ma pred nou neobranil a ani neobrani, pretoze sa jej boji. co ona povie to musi byt. a ked som mu to vravela tak on nato.....volim spravit jak ona chce a bude pokoj aspon. no ale toto sa takto dalej neda. to teraz budeme skakat jak ona piskne? a ked sa obzerame po nieco nejakom byvani tak oni robia vsetko preto aby sme kupili dom co je na predaj vedla nich...haaaaaaaaa haaaaaaaa haaaaaaaaa uz ma tam vidia. to radsej budem byvat pod mostom ako tam. zeny ja uz nevladzem.....svokrovci na prd...a manzel ticho jak tuto. uz mam toho dost. ☹ ☹ ☹

kocurko1
16. dec 2010

Poviem nieco pozitivne. Moj manzel sa ma zastal teraz po 8 rokoch a riadne na nu nareval. Fakt az posledne 2roky ked mame babo sa to zacalo preklapat. Aj jemu to vecne otravovanie islo na nervy 😉

p3tra11
16. dec 2010

ahojte, tak ja musim povedat, ze mam celkom dobru svokru...snazim sa brat ju taku, aka je, ved ja viem, ze ina nebude...mam ju rada, aj mi pomoze...hoci obcas zareze riadne do ziveho, napr. minuly tyzden som potratila...hoci mi volala, ako sa mam a tak, povedala, ze skoda...nie mrzi ma to, je mi to luto..ale skoda...
hm, je to malickost, ale zabolela...inak je super, stale nas nabali, aj sa da porozpravat...uvidime, co bude, ak pridu deti... 🙂

inezka
17. dec 2010

@silvinenka nebud smutna take svokry a cela rodina stojí za prd. A ked nechce vidieť vnuka tak sa na nu vykašli jej sa to vráti ked bude velký a pochopí to.

silvinenka
17. dec 2010

Ja to už neriešim aj tak som stale ja tá zlá.

klincek
23. dec 2010

@nikusiatko toto nieje dobre. manzel si musi uvedomit, ze rozhodnutia ohladne vasho spolocneho zivota musi robit prave (a len) s tebou. ak mu nedochadza, asi by som ho pritlacila, ci chce zit s mamickou alebo s manzelkou a synom-lebo to nie je take samozrejme, ako si mysli..
a svokre povedz svoj nazor na veci hned ako sa udeju..nehryz si do jazyka a necakaj na zazraky. mozno aj tvojmanzel sa potom spamata, ked b ude vidiet, ze ty sa nebojis🙂