Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lalinko2010
25. nov 2013

@27monika27 a čo na tvoj priateľ? on je jedináčik? alebo má súrodencov?
toto trpíš 5 rokov? ja by som ušla, ale ja som nestihla, lebo u nás to prepuklo po svodbe, a horšie je že aj švagriná a aj svokra a svokor, predomnou tak a za mojím chrbtom inak!

27monika27
25. nov 2013

@lalinko2010 ma este sestru a brata.ja to robim tak ze ak nim pojdem tak ju berem ako vzduch.on je z toho snutny a dufa ze sa to zmeni.ze budem so svokrou vychadzat

lalinko2010
25. nov 2013

@27monika27 jáj!!!!!!!!!!!! - myslím brat+sestra
rada ťa uvítam časom v súkromnej skupine.
vieš, vzduch si ty pre nich, ty nevieš čo "svokra" hovorí na teba keď si tam neni!

27monika27
25. nov 2013

Oni su 3ja surodenci.uz som par veci pocula co hovori na mna

27monika27
25. nov 2013

@lalinko2010 ona si mysli ze neviem co hovori na mna ale par veci viem.pocula som jej rozhovor

mimi1307
25. nov 2013

Ahojte,prepacte ak naburam Vasu komunikaciu lebo som sa sem takto votrela,ale ak mozte pomozte aj mne.....ja uz som uplne zufala a naozaj neviem ako dalej,myslim,ze moj muz ma nechape a mysli si,ze ako obycajne prehanam ale ja mam uz nervy v koncoch.Ak by som sa Vam mohla postazovat a vy by ste mi dali neake rady alebo len vypoculi dajte mi vediet a ja sa pokusim napisat svoj pribeh..... ☹ dakujem

ivkasendy
26. nov 2013

@misickaaemmuska ahoj, mna by velmi zaujimalo, ako sa ti podarilo mm presvedcit, aby ste tam nesli byvat k nej... riesim totiz podobny problem, svokra je sama (jej manzel zomrel), maju velky rodicovsky dom a mm ako jediny syn (ma este 3 sestry) trva na tom, aby sme tam isli byvat, aby nebola sama vo velkom dome, no ja nechceeeeem ☹ tak ak mas nejaku fintu alebo argument, budem vdacna 😉

eeffka
26. nov 2013

@ivkasendy argument? do cudzieho nepojdem, nech prepisu dom na vas!!! kedze ma 3 sestry myslim ze k stahovaniu nedojde 😎

bubatinko
26. nov 2013

@mimi1307 kludne napís, ked nic ine aspon sa ti ulaví na dusi... a snad aj poradit sa bude dat ;)

zabka1124
26. nov 2013

@27monika27 UTEKAJ!Je to smutne,ale vzdy budes nechcena nevesta a nic sa nezmeni, bude len horsie!Ja zatial skusenost nemam s mojou svokrou-byvame 2500km daleko, vidi nas 3-4x do roka na par dni, tak je pokoj, zatial!Ale napisem o mojej mamine.VZDY bola nechcena nevesta, lebo bola z rozvedenej rodiny:(.Kym moj starky -velky dobracisko zil, tak drzal starku ako tak na uzde, vzdy sa zastala pomohol mamine.Bohuzial zomrel a moj otec-vzdy bol ten podradny,aj ked mal vyssie vzdelanie ako jeho brat, no chcel sa mamicke-starkej zapacit,zavdacit, tak sme my cela rodina v lete makali v zahrade, pri sene atd.A vzdy sme boli lenivci, starka si doslova piska a otec bezal:(a my sme museli s nim:(!Moj ujo aj so svojou ex.boli vzdy ako v bavlnke, nic nemuseli, moja mamina nemala svoju uz teraz ex.svagrinu v laske, ale preco sme sa dozvedeli az potom ked sa rozviedla s ujom, moja starka aj ujo jej prizvukovali, ze nesmie sa s mojou maminou bavit, bo je zavistliva atd, pritom mamina vzdy vsetkym pomahala.Starka ju poznala a pozna len ked nieco potrebuje vybavit.Moj ujo sa rozviedol a nastahoval si do domu(oklamal mojho otca aj so starkou pri dedickom konani) s prepacenim ''kurvu'',ktoru pretiahol u nich v malom meste asi kazdy(alebo ona kazdeho)!Teraz starka beha okolo nej ako zmyslov zbavena, vyvara, perie im(a to uz maju pomaly cez 45r), oni si chodia na vylety.Az sa stalo to, ze moj otec (sak preco by mal byt iny a horsi ako jeho brat si nasiel milenku(paradox je, ze jeho,ja ju volam''vagina''podvadza milenca s milencom).Moj otec sa zmenil na nepoznanie, moju maminu posiela na psychiatriu a je mu jedno kto je nablizku a zacal nam vyhadzovat na oci, ze dom, auto a vse ostatne je len jeho a my si mozme piskat(ze vsetko dostal on od starkej)-chapete, ze ani nie od rodicov ,ale len od nej???
Tym som chcela povedat, ze tvoj priatel teraz moze byt akokolvek v pohode, pokym sa bude chciet svojej mame zavdacit,..., tak to dopadne podobne, bo sa to neda vydrzat,natlak z jej strany bude velky a ver tomu, ze aj ked ho budes na rukach nosit, raz sa to proti tebe obrati( bodaj by som nemala pravdu a vy by ste boli stastni🙂)!!!Je to len na Tebe ako sa rozhodnes, ale ja za seba by som povedala, ze URCITE NEBYVAT SO SVOKROU:(!!!To nerobi dobrotu(cest par vynimkam).

ivkasendy
26. nov 2013

@eeffka kiez by si mala pravdu a ziadne stahovanie sa nekonalo... ale veci sa maju tak, ze 1 sestra je v klastore, druha ma rodinu a byva v meste, tretia sa vydala pred rokom, zatial byvaju v tom dome so svokrou, no dali si ziadost o byt tam v dedine... polka domu je myslim napisana na svokru a druha by mala byt manzelova - nie som si ista ktore sestry uz vyplatil a ci este nieco treba vyplacat... svokra by potom mozno aj prepisala cely dom na nas, no jej podmienka je ze tam chce dozit - a ja ju nevyhanam, praveze ja tam vobec nechcem ist byvat... keby mm chcel, mozme si najst nieco kde by sme spolu byvali ako rodina (zatial byvame aj s rocnou dcerkou v byte pri mojej mame)... ale on chce ist do tamtoho domu, lebo ze tam vela investoval a porobil... ale ja mam vredy len ked si predstavim ist tam byvat ku svokre 😖

ivkasendy
26. nov 2013

@mimi1307 kludne napis, ved na to tu je toto forum, aby sme sa jedna druhej mohli vyzalovat, a aj ked sa mozno nase problemy nevyriesia, ale aspon sa nam ulavi trosku...

sashabb
26. nov 2013

@27monika27 tvoj manžel robí jednu velkú chybu! Pokiaľ teba posiela svokra preč z ich domu, resp. že nenavarila aj pre teba keď ste tam na návšteve, má sa on dvihnúť tiež a ísť s tebou preč a takto dať jasne matke najavo, že si jeho manželka a drží s tebou.
Pokiaľ je on ticho a nič neurobí, nezastane si ťa, tak sa ani nečudujem, že si ona toto k tebe dovolí.
Musí zakročiť manžel!

sashabb
26. nov 2013

@ivkasendy neviem moc poradiť, ale zas si myslím ak sa odmietneš sťahovať, tak ťa nemá ako donútiť. Pokiaľ sa vám skrz sťahovanie pokazí manželstvo, tak asi nieje tak dobrý manžel ako si myslíš.
Všetko je o dohode, ste rodina tak musíte komunikovať. Pre mńa by nebol dôvod "aby mama nebola sama" ... zvlášť keď má 3 sestry. Taktiež dom je ich, nie tvoj a manžela. Čiže do cudzieho by som určite neivestovala a taktiež by som nebola taka "mrcha" aby som chcela prepis ich domu na mňa.

Takže pokiaľ by nebolo všetko toto doriešené, tak by som nad sťahovaním ani len neuvažovala.

mimi1307
28. nov 2013

@ivkasendy vymysli si hoci co bud na neho mila nech pochopi ako strasne dobre vam je samim len sa nedaj nahovorit tam ist lebo budes nestastna.......neexistuje dobra svokra neexistuje

mirkave
28. nov 2013

@27monika27 ze wau,pre teba nenavarila??? Chore chore cele zle ☹
@misinka26 to co je aka bezcitna fuchtla,ked necha vnuca plakat predo dvermi? ☹

mamavera
28. nov 2013

@mimi1307 musím ťa poopraviť, dobrá svokra existuje - moja, úžasný človek, ktorého si veľmi vážim, je ako moja kamarátka a to som už roky rozvedená. Aj ona mala úžasnú svokru, možno sa to prenáša. Len v tejto téme sa ťažko bude o takej písať, sú tu nešťastné ženy, ktoré nemali také šťastie ako ja a aj keď nič iné, aspoň sa im uľaví, keď sa vyrozprávajú. Možno by som dala túto tému ako povinné čítanie všetkým mladým babám, ktoré uvažujú ísť ku svokre bývať a po čase píšu do tejto témy.. Ale odo mňa by to nebolo fér, ja som u tej mojej nejaký čas aj bývala. Stále nechápem, kde sa v tých ženách berie toľko nenávisti k inej žene, ktorá vlastne robí ich dieťa šťastným....

nivalis
6. dec 2013

Baby- naozaj som ja ta zla??? pisem sem lebo ja uz fakt neviem, ci som ja ta "chora"???!!! s mm sme svoji 7rokov, od zaciatku chodenia je to uz takmer 10rokov... svokra ma od zaciatku nemusi... najskor mm presviedcala, nech ma nech skor ako ja jeho... teraz mi pri kazdych narodeninach a meninach v ramci vinsovania hovori aby som len jej syna nepodviedla a neopustila... pricom "jej synacik" je moj prvy chalan- takze na to nema najmensie pravo... cele roky mi robi naschvali... aj vcera to tak bolo- volala mi vecer, ci sa mm prezlece za mikulasa detom... hovorim jej nie, lebo nechceme deti mylit, ze mikulas pride dnes do skolky, tak nech v tom nemaju chaos a navyse, ze nechcem aby mikulasa robil niekto z rodiny, lebo deti veria na svateho mikulasa a ja chcem aby to este tak zostalo... aby z toho mali zazitok... aby este na to proste neprisli! ona, ze v poriadku a polozila telefon... o pol hodinu sa dorutili aj so svokrom- svokor v mikulasskom plasti a ciape- inak nezamaskovany!!! Dcerka sa hned spytala, ci mikulas nie je- ci je to len starky 😖 povedali detom aby sa pomodlili a ked sa domodlili, otocili sa na mna nech sa teraz modlim ja... povedala som ze nie som dieta aby som sa modlila a dostavala sladkosti... tak na mna hned vybehla, ze co som nastvana... horko tazko som zo seba vytlacila, ze som jej hovorila ze si toto nezelam... pozrela na mna ze co klamem, ze sme spolu nehovorili a ze som nevdacna!!! ☹ teatralne sa rozrevala a mm so svokrom ju utekali utesovat a potom si na chodbe o mne nieco susotali ☹ ... teraz som ja ta zla, nevdacna klamarka a ona uzasna co sa snazi... ani mm sa so mnou nebavi ☹
... vazne je chyba vo mne??? ja som zla??? ja uz to fakt neviem rozoznat... takto je to uz roky... ona si nieco povie, ak poviem, ze je to inak tak klamem... ona sa rozkasle... povie ze ju boili srdce a hned okolo nej vsetci skacu...

halienka
6. dec 2013

@nivalis nie si zlá a užaj si prestaň robiť o sebe pochybnosti 😉 🙂 Ako keď usudzujem z toho čo píšeš, tak je proste jedna manipulatívna potvora. To ti nemohla do telefónu povedať čo chystá a dohodnúť sa s tebou dopredu? Ale už podľa toho telefonátu usudzujem, že to chystala, lebo inak by jej bolo šumafuk, či sa tvoj muž oblečie do Mikulášskeho. Ona len sprosto manipulatívne špicľovala a keď zistila, že nie, tak mala cestu k svojmu plánu otvorenú a ani ju nenapadlo, že by mala o tom oboznámiť teba alebo tvojho muža. Potom jasnačka ty máš byť ešte vďačná 😖 A úplny tipický klinec na to je, keď potom idú hrať pomaly infarkt, ako ich ty zabíjaš svojou krutosťou. No keby mala zrnka úcty a rozumu, tak sa s tebou dopredu dohodne a rešpektuje tvoj názor. Pretože či chce či nie, ide už o tvoje a mužove deti, nie ich, vy ste tí prví čo majú rozhodovať ako to bude. Chovala sa ako nejaká 15-ročná pubertiačka, ktorá ešte nevie domyslieť dôsledky a nemá úctu k nikomu. A aby to teraz každému nedošlo, tak sa začne hrať na chudinku a tváriť že ide nebodaj umrieť. Ale jasné, ona to myslela dobre, oni to vždy myslia všetko dobre, len akosi vždy zabúdajú na slušnosť a ohľaduplnosť. Tieto veci vždy pramenia z toho, že svokry svoje nevesty absolútne nerešpektujú (česť výnimkám) , akoby boli nič, alebo proste niečo menej, nie hodné ani toho, aby ich zaujímal ich názor ani keď sa to týka konkrétne ich a ich detí. Čo tam nejaká nevesta mladá môže vedieť, že áno. Ona je stará, skúsená, ona má všetky práva, ona môže čo chce, lebo ona to vie všetko lepšie. 😖 Hlavne neskláňaj hlavu, mužovi to všetko poriadne vysvetli a povedz mu, že to jednoducho nebolo od nej vôbec fér a môže sa hrať teraz na ranenú koľko chce. A keďže ju nezaujímal tvoj názor, tak teraz ani teba nemusí zaujímať, že ona je akože nešťastná z toho aká si ty nevďačná. 😝 Vôbec by som to s ňou neriešila, hlavne ak ťa ešte dokáže takto verejne obviniť, že klameš. No to je teda charakter 😠 Základ je, aby to chápal tvoj muž.
Inak toto s tými Mikulášmi na každom rohu aj mňa hnevá, lebo to sa už fakt nejaký ten "záhadnýô charakter toho ani nedá udržať. Mikuláš v škôlke, Mikuláš v každom obchoďáku, Mikuláš na kadejakých predstaveniach, no čo si majú tie deti myslieť? Ktorý je ten "pravý"?

laila22
6. dec 2013

@nivalis tak si nahravaj telefonaty s nou.

nivalis
6. dec 2013

@halienka dakujem za podporu 😉 ... ja uz z nej fakt saliem... nacvicuje to odkedy sa pozname... vzdy tvrdi ze som jej nieco povedala, alebo sme sa na niecom dohodli... co v skutocnosti nie je pravda a ja som ta, kto potom klame ☹ ... alebo ... u nas je zauzivane, ze na vianoce si balicky rozbalujeme az po veceri- ona to vedela, ale prisla vlani ohlasit deti uz rano- nech si idu rozbalit balicky k nim- proste aby bola naj... a ja zas ta hnusoba co nedovoli ☹ ... ked sa opovazim protirecit tak hned revy a kolabuje a infarktuje a vsetci ju lutuju 😖
... najhorsie na tom je, ze moj muz jej tiez neprotireci... tvrdi, ze je lepsie jej ustupit 😖 ... ale ja uz nevladzem ☹

kkristin
6. dec 2013

@nivalis treba si postavit hlavu.manzelovi vysvetlit ze ma stat za svojou manzelkou a nie neustale ustupovat a ze sa proste musi zachovat ako chlap a nenechat sa vydierat.svokre na rovinu povedat ze stacilo pred vsetkymi a nenechat sa tyranizovat. Byt tvrda a dosledna.

nivalis
6. dec 2013

@kkristin no chcela by som byt taka silna 😉 ale ja som skor introvert... a ked sa na mna aj cela jej rodina osopi jak na protivnu mrchu... tak jednoducho cuvnem 😖 ona sa tvari jak utrapene uboziatko a kazdy jej to zerie 😝 ...
Kedysi chodila k vseobecnemu doktorovi u nas na dedine... vyzadovala si vysetrenia... odborne posutky a podobne blbosti, stale si vymyslala nove choroby - tak ju doktor prekukol a poslal ju k psychiatrovi 😅 ... namiesto toho aby posluchla a rodina ju k nemu poslala... tak radsej vymenila doktora- a cela jej rodina- svokor, dcera, jej sestra... proste vsetci zmenili doktora s nou 😒 ... proste je genialna manipulatorka 😠

halienka
6. dec 2013

@nivalis no to sú chlapi, v tomto sú zbabelci a keby ich matka urobila aj neviem čo, radšej čušia a ustupujú. Ale aspoň aby si mu to vysvetlila a by si videla, že tvoj postoj chápe. To že už ďalej nevládzeš je jasným znakom, že už prekročila tvoje hranice tolerancie, takže určite to nedus v sebe a vždy sa slušne ale jasne ohraď voči tomu čo sa ti nepáči. Ak to aj nepomôže aspoň sa ti uľaví a budeš vedieť, že si pre to niečo urobila aby aj ostatní videli ako to je. Lebo kým budeš ticho tak to vždy bude vyznievať v jej prospech. A keď bude robiť divadielká kvôli tomu tak nech robí, len sama seba strápňuje, lebo pravda je taká, že tvoj muž aj svokor iste vedia svoje, len zrejme si s ňou nevedia rady. A možno ak sa ty ozveš aj oni nájdu silu konečne sa ozvať. A ide hlavne o to klamstvo, že ona obviňuje teba že klameš a pritom klame ona. Za toto by mi nebolo ľúto vyhodiť pár eur a dať si spraviť výpis hovorov, aby som mala dôkaz, že ona skutočne volala -ona tebe! príde mi totiž hrozné, že raz toto povie aj pred tvojimi deťmi, že ich matka je klamárka. A oni možno aj budú vedieť že nie si, ale tiež budú vidieť ako sa k takémuto postavíš, či sklopíš uši a necháš sa obviňovať alebo sa budeš brániť. A to si zoberú do života. Ja som bola vždy zbabelec riadny, ale materstvo ma veľmi učí odvahe 😀 lebo vždy si poviem ako to bude vnímať moja dcéra? Čo si z toho zoberie? 😉 🙂 Aj mužovi to tak podaj, veď všetci chceme aby z našich detí vyrástli ľudia čo sa vedia brániť a vedia sa pobiť o svoje práva. A ty predsa práve preto nemôžeš sklopiť uši a nechať si kydať ešte aj pred deťmi na hlavu.

nivalis
6. dec 2013

@halienka mas pravdu!!! kvoli drobcom musim! Dakujem, ze si mi to pripomenula... uz sa na ten vecerny pokec s mm psychicky pripravujem 😉 drzte mi palce 🙂

halienka
6. dec 2013

@nivalis držím palčeky 😵 ono je to skôr beh na dlhé trate, isto sa nestane za jeden deň zázrak a všetko sa otočí, manipulátori vedia veľmi dlho bojovať, pretože oni vlastne inak žiť ani nevedia. Ale minimálne aspoň pochopí, že konkrétne s tebou si už nemôže robiť čo chce a že si jej to prekukla. Len sa s mužom nepohádaj, snaž sa to podať v dobrom tóne, v takom aby sa to jeho nejak osobne nedotklo, lebo inak sa hneď napaprčí a už neprijme žiadnu ďalšiu informáciu. Nepodávaj to ako že si nahnevaná ale skôr nešťastná z toho. A kľudne mu to všetko vysvetli, aj tie pocity všetky svoje, aby vedel ako sa z toho cítiš a že jednoducho to už nedokážeš ďalej takto znášať, že ťa niekto krivo obviňuje.

blbo
6. dec 2013

Dnes na STV v relácii Dámsky klub bola psychologička ktorá povedala:ked je manželstvo v poriadku tak svokra môže bývať aj o poschodie nižšie,takže tam treba chybu hľadať.

misinka26
6. dec 2013

@blbo Tak to nepoznajú moju svokru ... a napr. ja mám super manželstvo, s manželom si rozumieme jasné hádky občas sú ale len také bežné, môj vzťah so svokrou vôbec nesúvisí s mojim manželstvom, moja svokra je proste posadnutá tým, že musí do všetkého pchať nos, ku všetkému sa vyjadrovať, všetko riešiť s celou rodinou dokonca aj súkromie ... je neporiadna, nezodpovedná, netolerantná, protivná ... atď ...

sashabb
6. dec 2013

@nivalis mala si hneď medzi dvermi zakričať " jeej deti, babka s dedkom prišli" 😝 a bolo by po ich divadielku 😀 😀 😀
Ale tuna je skôr problem s manželom ako so svokrou.
On by sa mal od mamičky konečne odstrihnuť, a pokiaľ by mi takto pokazila vianoce, tak by som nadala asi aj mužovi aj jej. Jemu to vôbec nevadí? Či len ustupuje mamičke? Preboha veď čo je krajšie ako keď sa deti tešia na darčeky, neviem si predstaviť že by mi to takto pokazila. 🙄

sashabb
6. dec 2013

@misinka26 tiež si myslim, že je to blbosť 😉 Každému by začalo liezť na nervy otravovanie atď. a z toho potom pramenia hádky aj v dobrom manželstve 🤐