Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

sympa1
22. aug 2011

ja mam tiez lepsi vztah so svokrou ako s mamou. a to byvame so svokrou na jednej chodbe v panelaku 🙂 uz nejake tie roky. je velmy chapava vzdy na pomoci , poradi ked potrebujem, nevtiera sa, nestara sa do vychovy, respektuje nas nasu vychodu nase sukromie. a dokonca ked sa s muzom /jej synom/ povadim len zbehnem s kavickou vedla k svokre , spolu si poklabosime, ohovorime ho 😀 poradi mi ako nanho a idem spokojna domov 😵 a je po hneve .nemenila by som so ziadnou inou

adelaida33
22. aug 2011

@sympa1 kto by už takú menil?! 😉

zajo79
22. aug 2011

@sympa1 tiez mam taku svokru. 😉 ale vysla mi az na druhy pokus- prve manzelstvo mi nevyslo- a to ani svokra nebola buuhvico.

ja som si s mamou tak nerozumela ako teraz zo svokrou. 😔

adelaida33
23. aug 2011

moja S najnovšie vytiahla filmové spôsoby 😀 , ked je v miestnosti aj môj mm, tak je samý med a ked môj mm niekam vybehne, tak je hneď samý jed 😝 . sa až nestačím čudovať 😕 , koľko nefalšovaného talentu je v tej žene 😝 😀

ullala
23. aug 2011

@adelaida33 nevidela svokra nahodou nedavno v telke svokru na zabitie? :D

adelaida33
23. aug 2011

@ullala 😀 veruže to neviem, kedže našťastie s nimi nebývame, ale normálne som v šoku z toľkej zákernosti 😕 . hold, život je občas dosť prekvapujúci... a nie práve najkrajšie. preplo jej statočne, ked som porodila malého, no čo robí posledné týždne, to je už asi vrchol jej "kariéry". predpokladám, že ďalší "level" bude, že začne malého huckať proti mne, kedže to už aj začala, chudina, len malý jej ešte nič nerozumie, keďže s ním rozpráva ako s debilkom... no ale minule som sa na nej úprimne nasmiala - boli sme u nich na návsteve a schytila malého a bežala s ním odo mňa preč, aby som jej ho nevzala, kedže maly začal plakať. utekala predo mnou hore-dole po dome (som stála na chodbe a nemohla uveriť vlastným očiam, čo tej starej babe je 😕 ), až vybehla pred dom na cestu (chodník nemajú) a tam sa s ním prechádzala, aby ju "dedina" videla... sa nabehala, chudera 😀 😀 😀

mihouk
23. aug 2011

@adelaida33 No tak to ta obdivujem, keby mne svokra takto zobrala maleho, tak ju zlozim k zemi 😀 Nastastie ta moja si toto nedovoli, v tomto sa ma boji, ona celkovo mi do oci odporovat nebude, to ma potom len po celej rodine poohovara 😝

adelaida33
23. aug 2011

@mihouk čauuuuu 😉 my máme takú dohodu s mm, že jej ho vždy na chvíľku dám, nech si ho ponosí, lebo ona furt všade vyrevuje, že jej ho nechcem dať ani na chvíľu ponosiť. no ved aj nechcem 😀 , ale tak zas na chvíľku dám, ved je to len raz za mesiac, a ona potom aj tak narieka, že aký je ťažký a že nevládze 😀 😉

mihouk
23. aug 2011

@adelaida33 Ja som jej tiez krpateho davala, ale ked plakal, tak bol u mna a hotovo. Teraz je to v pohode, velmi k nej nechodi, lebo ona na neho ani rozpravat nevie (povie 100x ahoj a nic viac). Krpec je celkovo ignorant a ked ich vidi par krat do roka tak su to pre neho cudzi ludia. Mala si vidiet, ked som ich naposledy bola vyzdvihnut na letisku a svokra na neho ahojovala a on k nej ani za svet, sa pytala ze co mu je a mne to nedalo a povedala som, ze on takto vzdy reaguje na cudzich ludi 😝 😝 😝 😝
A gratulujeme k 5tim mesiacikom 🙂 🙂 🙂

bambi2
23. aug 2011

@zajo79 a co mam ja povedat.... by som mohla napisat roman o svokre... 😀 😀 😀 ale uz sa na tom skor bavim, ignorujem ju proste, nemam na to uz nervy... 🙂

adelaida33
23. aug 2011

@mihouk dakujeme 😉 . po kom tvoj malý je? 😀 😀 😀 najskôr po maminke 😉 . no aj ja im (aj našim) dávam malého len kým neplače, a ked začne, tak si ho vezmem a hotovo, len ona vtedy utekala a chcela mi ukázať, že ona ho vie zabaviť, tak bežala a bežala a bežala a maly kukal a fakt neplakal, ved nechápal, čo tá baba s ním robí 😕 a stále ma mal nadohľad aj počul môj hlas, tak vtedy neplače, vydrží pri nej cca 5-15 min. len ona by už asi chcela, aby k nim prišiel sám, umyl jej okná, šiel s nou na pivo, pokosil záhradu, vypratal hnoj atd 😀 😀 😀

mihouk
23. aug 2011

@adelaida33 Ja mam taky pocit, ze tym ze ja svokrovcov nemusim, tak on to tiez citi. No pred nimi sa snazim, predsa je to jeho babka... Moj mm ma taku predstavu ze ho budeme posielat k babke na prazdniny, tak som mu povedala, ze on nebude zit jeho zivot, kedze on u babky travil leto. Nechame to na nom, predsa bude velmi daleko nie dve hodky autom aby som pre neho hocikedy mohla ist a k tomu svokor je neskutocny nervak a keby malemu len vlasok skrivil, tak hoci tam dobehnem aj po vlastnych a zardhnem ho. On bol trvdy aj na mm a toho sa ja bojim najviac, keby som ho tam nechala, ze mu prasknu nervy.
Inak moj mm je neskutocny, lebo prave vola s mamickou a hovori malemu nech povie to a to a medzi tym nech povie meno ktore chystame pre babo. No nakopat ho do zadku. 😠

evelyn11
23. aug 2011

dievcata-sice som to tu uz raz pisala,ale musim sa pochvalit este raz,ze ja mam taku svokru,ze k nej uz radsej styri roky nechodim...a mam bozsky klud.ale poctivo si citam vase prispevky a uprimne vas lutujem..... ☹

adelaida33
24. aug 2011

@mihouk zaujímavé 😒 , aj môj svokor je taký nervák a tvrdas a viem, ze dost trieska vnúčatá. nie je zlý, ale taká veľmi prísna stará škola 😕 . zasa svokra je taká, ze chce byť pre vnúčatá lepsia ako mama, takze im všetko dovoluje a robi °napriek° tomu, čo povie mama dietata 😒 . určite dieťa cíti, či je mama v pohode alebo nie, a tvoj malý už aj preberá vzory správania sa, takze ak sa jej ty nevrháš okolo krku, asi ani on nebude... u nás je to tak, že môj mm vie, aká je jeho mama, ona sa nepekne správa aj k švagrinej, a to je o pár rokov dlhšie, takže si ju pozná a mrzí ho to... aj s nou párkrát skusil debatovat, ale ona nemá záujem sa inak správať, lebo podla nej ja som tá mrcha, kvôli ktorej môj mm nie je už s nimi. aspon by sme mali zit u nich, aby ma mohla podirigovať,čo mam ako robit, lebo aj ona tak žila, aj jej mama tak žila, aj babka a dobre bolo, aj desať detí sa vychovalo na jednej posteli a tak. vieš, ja s takými pokrokovými názormi naozaj neviem nič narobiť... a ona si ani nič nenechá vysvetliť, len sa uráža (aj svokor), že chceme žiť inak. hentí dvaja (manzelovi súrodenci) aspon tiež ziju na dedine u svojich svokrovcoch, tak je to ešte ako-tak a môžu ich podirigovať, ale my sme v meste, sami!, a to je otrasné a neprípustné a oni to nechápu, ako tak môžeme žit... atd. absolútne rozdielne pohľady na spôsob žitia a neschopnosť chápať, že každému vyhovuje niečo iné...

adelaida33
24. aug 2011

@mihouk vieš, ja im neberiem, ako žijú oni, aj ked si o tom myslím svoje, tak by som len bola rada, keby to bolo aj naopak. 😔

mihouk
24. aug 2011

@adelaida33 Nas maly je zatial najstarsi vnuk, takze neviem ci on trieska vnukov, ale synov si cepoval riadne a to je pre mna nepripustne, dokonca v mojom vnutri vycitam svokre, ze ho nechala, ja by som to mm nikdy nedovolila, ona sa mu nedokaze postavit. Ako nehovorim dat mu po zadku, ale on to prehanal.
S byvanim mam aj ja taky pocit, lebo ja som z mesta a ja som im ho zobrala, ale sranda je, ze on tam uz nebyval ked sme sa spoznali, ale hocikedy ho poslem domov k mamicke, takze dvere ma otvorene, ale sa mu nechce 😝
Moj mm nevidi aka je jeho mama, ako vie ze ma chyby, ale nechape preco ju nemusim, ale respektuje to ze ju ignorujem a zbytocne nevyvolavam konflikty, pokial sa nerobi nic proti mne ohladom maleho, tak je pohoda, vie ze by som zakrocila a to by sa jej nevyplatilo. Voci malemu som citliva, ale to je asi kazda z nas 🙂 🙂

zuzkaremiaska
25. aug 2011

Baby,pomoooooooooooooooc!!!!!!!!!!!! 😨 dnes som prežila hrozný deň a je mi z toho straaaaaaaaaaašne zle!! So svokrovcami bývame v rodinnom dvojdome. Nemám s nimi dobrý vzťah, o vnúˇvatá záujem nemajú, Buď sú ticho, vyhýbajú sa nám a akože ani nepoznajú,alebo len vrieskajú kvôli sprostostiam. Manžel pracuje v zahraniči, nevidí do toho,zbytočne sa mu sťažujem,neverí mi a často stojí na strane rodičov. Priemerne 3xdo týždňa je nejaká zvada medzi mnou a nimi. Už nevládzem, som psychicky na dne....dne.....ale poďme k dnešnému dňu. Dcére som dovolila dať klietku so zajačikom na balkón. Nevidím na tom nič zlé,veď je to jej zajko a klietku si dnes kúpila-taká bola šťastná!!!Onedlho bolo počuť veľký krik-svokra vrieskala nesvojím hlasom,že je nenormálna,ako si to dovoľuje,´......že taký zajac nemá čo robiť na balkóne,......že som im skántrila syna....,či chcem z neho urobiť vraha......, má zjesť aspoň 10 tabletiek....., a máme z ich domu zmiznúť,vypadnúť.Všetko sa odohralo pred mojimi deťmi,čo mi je veľmi ľúto. Preplakala som celý večer.Ako by ste sa vy zachovali? Som pevne rozhodnutá odtiaľto vypadnúť a nájsť si podnájom.Radšej sa uskromním,ale budem mať pokoj a neprežívať nervy a stresy. Prosím vás,poraďte mi.Len nie také rady ako- porozprávať sa so svokrovcami,lebo tá komunikácia už dávno zlyhala. ďakujééééém 🙄

mihouk
25. aug 2011

@zuzkaremiaska Co tak si ich nahrat a ukazat manzelovi, aby ti uveril co musis zazivat. Mozno ked to uvidi/vypocuje, tak ta bude chapat a vas odchod to urychli. Nie je normalne aby v takomto prostredi vyrastali deti a ked je moznost odchodu, tak ju treba vyuzit, aj ked to na zaciatok nebude lahke, po case sa to zlepsi a bude dobre. Drzim palceky 🙂

zuzkaremiaska
25. aug 2011

@mihouk ďakujem za nápad a povzbudenie.Aj nad tým som uvažovala,ale nikdy sa mi nepodarilo v tej chvíli zapnúť kameru,lebo vždy to príde tak nečakane.Ale snáď najbližšie sa mi to podarí. 😒

adelaida33
26. aug 2011

@zuzkaremiaska držím palce, aby ste sa čo naskôr osamostatnili a boli štastní, lebo toto je pakáren aj pre tvoje deti. inak sila, že ti manžel neverí, také nechápem... to je pre mňa uplne nepredstavitelne, neviem si predstavit takto fungovat... súhlasím s mihouk, asi najrozumnejsie a najrychlejsie z hladiska riesenia je nahrat ich 😉

mamavera
26. aug 2011

zuzkaremiaska je mi luto, čo prežívaš, súhlasím s babami, treba ich nahrať a nie raz, to by nestačilo, stačí aj mobol nemusí byť kamera. A mužovi povedz, že ak ti neverí, potom je veľmi vážnč ohrozený váš vzťah.Ja by som už zháňala podnájom, deti NESMÚ takéto niečo počúvať. Drž sa.

damiankad
26. aug 2011

@zuzkaremiaska Ahoj...zažila som niečo podobné..len muž stál na mojej strane....pomohlo čím skôr sa odsťahovať 😒

74daniella
26. aug 2011

@lucinocka jeeeej co ja by som za to dala aby mi niekto pomohol 😉 ja viem ze uz ked to prehana tak na nervy, ale obcas by sa pomoc sikla 😉

74daniella
26. aug 2011

@lucinocka tak dobre som sa uz dlho nezasmiala 😀 a co ste si pochystali stena a nie macku?mali by ste pokoj aj od vtacka aj od svokry 😀

74daniella
26. aug 2011

@zuzkaremiaska Zuzi, ano baby maju pravdu ak ti radia nahrat to, ked to pustis manzelovi, nemusis mu na to nic povedat, vysvetlit, on to pochopi ze takto sa zit neda, aj ja ked som bola mala pamätam ako sa moja mama so svokrou-mojou babkou hadali...do teraz mam z toho zimomriavky, najlepsie a najrozumnejsie je deti uchranit aby boli svedkami niecoho takeho. a co sa tyka nahravania...kym zapnes kameru...jasne ze ,,stara" dovrieska, kup si nahravac na hlasy-je to male ako USB kluc, dokonca to je USB kluc aj s nahravanim, stoji to cca 50 € taky lepsi a nahravas 6-8hod (tolko vydrzi baterka) staci si to pustit, dat do vrecka a behat po dvore 😉 potom si to ako pasku pretacas na PC, vecer stiahnes do PC a ulozis a ak momentalne v tento den stara nevrieskala a nevykompenzovala si svoje vrieskanie nedostatkom ,,niecoho" jednoducho vymazes - da sa to aj hned na USB a nabijes bateriu a nachystas si to na dalsi den 😉 Tak sa drz a nech sa to rychlo a co najlepsie vyriesi 😉 Drz sa.

lucinocka
27. aug 2011

@74daniella nemam rada macky 😀 teraz sa nejak skludnila, nechodi vobec ku nam,. tak dufam ze to tak aj ostane 😀 prado na zehlenie mi pekne stoji uz dva tyzdne a tak stasne sa nanho divam kazdy den 😀

sashabb
28. aug 2011

@lucinocka a nechodí taktiež na MK 😀

adelaida33
29. aug 2011

@sashabb hej, a najradšej má túto tému 😀 😀 😀 , to by aj tá moja mohla 😝

santerra
30. aug 2011

Baby poraďte prosím. Píšete o svokrách ale ja mám svokra z ktorého už nevládzem. Svokor je od piatka v nemocnici, našli mu nejaký nález v hrdle na mandliach či čo, že mu hnis stekal až ku srdcu, rezali mu mandle...doktor mu povedal že to bol nábeh na mumps. Včera nám volal že už je OK, púšťajú ho domov a rovno z nemocnice nás príde navštíviť. Až som zmeravela. Čakáme naše prvé bábo, choroby sa stránim na sto honov a on si veselo s nejakou infekciou docupká k nám ako keby sa ani nechumelilo. Jasne že moj mm je uplne pokojný a ešte mi vyčíta že to zbytočne preháňam. Svokrovci sú obaja tuhý fajčiari čiže im vôbec nerobí problém si predo mnou (tehotnou) zapáliť, avšak na to som si už zvykla, odíjdem z miestnosti a len predýchavam ako môžu byť tak arogantný. No dotrepať sa tu chorý sa mi zdá už privela. Neviem čo mám robiť....babule poraďte čo by ste robili vy.

lvka
30. aug 2011

@santerra fajcenie pri mne a malom som zakazala aj svokrovcom aj manzelovi... Narovinu... Dokonca som ich poprosila ze ked chcu chytat maleho nech si umyvaju ruky po kazdej cigarete.. Funguje... Dokonca tak ze si zvykli vobec nefajcit ked sme u nich na navsteve ( aj ked sme vonku). Co sa tyka tej choroby, ak sa bojis ja by som asi isla radsej s kamaratkou na kavu a vyhla sa svokrovi... Nerob nic nasilu ak ti to je neprijemne ;)