Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

nikuskabee
9. dec 2012

@angel31 nesuhlasím,je to tak ako napísla eeffka,ako si ju na začiatku pripustíš,tak sa bude správať.Ja som svoju brala ako matku,všetkom mi pomáhala,učila,čo som sa nestihla doma u mamky,ale začala to zneužívať,lebo ja som jej nikdy nič nepovedala a jej dcéra jej dala vedieť kde sú hranice,jej si nedovolí nič a mne si to vyburcuje,no a ja už nehodľám trpieť,už toho mám dosť.Ako vďaku som ju prekvapila so záclonou,miesto vďaky sa na mňa vyrútila a nestihla som sa ani brániť,desať rokov som svoju svokru všade chránila a chválila.Nechápala som ženy čo sa sťažovali,ale teraz sa kocka otočila a ked to pojde takto ďalej,tak nebudem počúvať ani moju maminu,že mám malého ukázať,bude ako ja chcem ☹

nikuskabee
9. dec 2012

@wieruss zdielam tvoj názor,vydržala som veľmi dlho,hovoria,že som mierumilovná a dlho sa nevydržím hnevať,no ale teraz už prekypel pohár

marcovka1
9. dec 2012

@angel31 😀 😀 😀 dobre som sa zasmiala 😀

wieruss
9. dec 2012

@angel31 tak to straaasne mylis ... vecsina svokier by znasala aj pol hodinu rev dietata len aby dosiahla svoje!! a co myslis aka je slovna zasoba 1 rocneho dietata aby ti povedal co chce - povie ti to jasne placom 🙄 a o akej striedavej starostlivosti to hovoris ??? Matka je len jedna, svokra uz to pravo byt matkou mala ... aka starostlivost cez vikendy ??? ako fakt nechapem tvoje myslienkove pochody ...

angel31
9. dec 2012

@wieruss tak ked nechapes ja za to nemozem..hlavne ze ma necapes...ale sak si zundrite a jedujte sa na svokry ked vam to vyhovuje.. ja si zariadim pekny zivot so svokrou.. budeme to mat ako z rozpravky o starostlivych medvedikoch.. a ked bude nutne tak si kupime aj take oblecenie.. trebars sebe kupim ruzove s oblacikom a svokre marhulkove s travickou..tak ako mali tie medvediky.. a budeme sa splocne starat o nasho spolocneho umrmlaneho macka 🙂 ja v tom problem nevidim.. bude mat 2 mamicky jednu staru a druhu novu.. a moze mu pofukat raz jedna a ra druha.. sak muzom sa vzdy pacilo viac zien.. tak bude urcite aj on spokojny.. 🙂
@nikuskabee tak pozri .. to nesmies brat svokru ako cudziu zenu.. ale ako priatelku, kolegynu a hlavne cloveka s ktorym mate spolocny zaujem... teda dobro vasho spolocneho macka (tvojho muza a jej syna) a neviem preco by si sa mala pretvarovat a so vsetkym len suhlasit.. sak aj v parlamente vsetci chcu len dobro pre nas stat a aj napriek tomu sa pohadaju.. a potom pride nejaky vecierok, pripadne volby a tvori sa nova koalicia a opozicia a uz su zase naj kamosi... no .. sak to neni problem 🙂

maznacik007
9. dec 2012

baby co to ...ja som si skoro cvrkla od smiechu ako to tu citam....

nikuskabee
9. dec 2012

@angel31 tak ako pozerám ešte len bábo ,prajem zdravíčka prajem ti to najlepšie so svokrou,len aby si tu po 5 rokoch neplakal tak ako ostatné.Lebo nepatrím medzi ufrkancov,mala som krásny vzťah so svokrou najkrajší medzi ostatnými,no začala sa meniť,doteraz som jej vždy odpustila a chápala,ale už to nevládzem a ja neodcudzujem nikoho,lebo najprv musíš v topánkach druhého chodiť 2 týždne aby si pochopila.A ja teba chápem,lebo som takým ružovým vzťahom prešla a prajem ti aby ti vydržal večnosť.Ja som sa chcela poradiť ako to riešiť po dobrom a dievčencom ďakujem.Niekedy je dobré sa tu vyžalovať,ked nemáš komu.

wieruss
9. dec 2012

@angel31 prave som umrela od smiechu 😀

erikav
9. dec 2012

@maznacik007 @wieruss podobne..ja sa dotycnej smejem aj v inej teme 😀

erikav
9. dec 2012

@dudi30 vdaka za nazor..sme na tom zhruba rovnako...a ja svoju svokru tiez nebudem nikdy lutovat a zatial je v takom rozpolozeni aj manzel

majusqwa
9. dec 2012

@nikuskabee to nic, ona vytriezvie ;) ja som tiez mala normalny vztah so svokrou, kym sa nenarodila mala. odvtedy sme "na noze" :P

enyk17
9. dec 2012

Ahoj, ked byva svokra dole, poradim ti len jedno, kluce do zamku a zamykat, ked budes maleho hresit alebo tak, tak sa k vam nedostane! A robit sa ze nepocujes ked krici.... my sme byvali podobne so svokrou 10 rokov- brali sme sa mlady a nechceli sme mat hned deti, ked sme sa rozhodli ich mat, tak sme sa s muzom rozhodli postavit vlastny dom- ja som nechcela mat tam deti... ked mala mala mesiac tak sme sa stahovali, ale ten mesiac tam bol strasny, vkuse sa oni aj svagrovci vtrepali a vtedy ma to strasne otravovalo, mala nevedela dobre papat, tak sme sa dlho kojili atak, no tazke na zaciatku, tak som zacala zamykat, vybrala baterky zo zvonceku a polubte sa ked sa kojime neotvaram.... bolo sice zle ale si zvykli, povedala som im , ze ked chcete prist sa dopredu ohlaste telefonom, ked zodvihnem dohodneme sa, ved aj do domu sa budete musiet ohlasit, ci vobec budemem doma, tak si zvyknite....a bolo, funguje to do teraz a to byvame v tej istej ulici asi o 200m dalej. Malu svokra videla prvy rok tak 24h dohromady, lebo sa jej nechcelo dohadovat, ci mame cas, ci nespime a potom ona mat nebude atd.... ja som jej nedovolila aby prisla ked mala spi, lebo ja neviem ci je hlupa, ale ona ju vzdy budila, aby s nou mohla byt, chodila sa na nu pozert ked spala, a asi tri krat som ju pristihla ako ju vybera z postielky spiacu a tvrdila ze sa zobudila a ze sa na nu pozerala, a pritom ona sa vzdy budila s placom, a videla som ako ma vsetko uplne ovisnute ze este spinka ale ako ju posadila samozrejme spustila plac, lebo ju zobudila, tak to som si povedala koniec.... ked spi nebudu tu, mozu prist inokedy ja im nebranim rada ich uvidim, ale oni sa urazili tak teraz pride raz do tyzdna na 15min a hotovo, ze je to daleko.... i ked na druhej strane by sa mi z casu na cas zisla aj pomoc, ale ona nechce, ma stale nejake vyhovorky a to som ju poprosila, asi 5x za 15 mesiacov aby isla k malej krd bol muz na sluzobke a bola som sama, a ona nikdy nemohla, tak sa uz nepytam....ked bola v este kociku ani raz ju nebola kocikat...atd, atd, takze na jednej strane som rada ze mi do nicoho konecne po 11 rokoch nekafre, a malo sme spolu, ale na strane druhej, by sami aj zisla pomoc, ktorej sa od nej nedoskam....tak raz pridu oni raz mi, tak na 15min ako aj oni a je pokoj.... a zijeme si svoj zivot.....

wieruss
9. dec 2012

@erikav ano ? podobne perly su aj inde ? daj link 🙂
@angel31 poviem ti len jedno, ja nemam so svokrou spolocne nic ... je to pre mna matka mojho manzela a bodka. nema ziadne pravo na MOJE dieta a teda ziadna rozpravka sa nekona . Ja som matka na 100%, moje dieta nepotrebuje dalsiu "mamicku"

jo111
9. dec 2012

@angel31 neviem na com ficis, ale odporuc, to musi byt ina supa 😀
a ja zaostala som si myslela, ze spolocnym zaujmom manzelov je starat sa jeden o druheho a nie manzelka s mamickou skakat okolo manzela 😀 ale vidim, ze telenovely typu sultan asi nebudu len neskodne pozeranie 😀 ci to je taka tradicia tu niekde na Slovensku? Aj v posteli sa striedate, ked vam tak velmi ide o to manzelovo dobro? 😀
Jezisi, ja soms a tak nasmiala prave, za to ti uprimne dakujem 😀 😀 😀

dudi30
9. dec 2012

@erikav o mojom manželovi sa to zatial povedat nedá.. však predsa je to jeho mama 🙂 aj ked vie že robí chyby... no co už... svokra je svokra .....

pupendo5
9. dec 2012

Podľa mna je to tým že sa starši ludia, hlavne ženy od určitého momentu cítia nepotrebni, nudia sa, ich ego kričí a takýmto spôsobom sa snažia aby sa im za každú cenu od vsadial dostala pozornosť, oni to vidia zo svojho uhla takze to, že veci zhoršuje oni si nikdy neuvedomia alebo nepripustia, ono vidiet chybu v sebe je to najťažšie. Nevazime si ich za to vsetko a sme nevdacni.. Ja mám takú ešte aj matku 🙂 takze pociatocne tendencie od svojrovcov riadiť mi život som veľmi rýchlo zatrhla.. Verím že im nie som po chuti a ohovaraju ma aj s niektorymi ostatnými prislusnikmi ich rodiny ale ono nikdy nás nebudú mat všetci radi a niektorých ľudí si proste nemôžeme vybrať..

nikuskabee
10. dec 2012

@pupendo5 ja s tebou suhlasím,práve preto lebo psychologia je mi blízska,vždy som jej bola vďačná,aj som jej to dala najavo,lebo mi veľa pomohla,mamine som nikdy nekupila zvdaky kvety a jej ano,brala som ju ako matku,no ako začala chodiť švagrinej vartovať 9 ročnú capinu,no koment,lebo švagriná má hroznu povahu a veru sa začala meniť,zlosť si burcuje na mne a malom niekedy,je nervozna, ešte aj v prechode a kto ju nedoceňoval je jej dcera,ja som bola rada,že mi pomohla,ale u švagrinej ani variť nesmie,nič to som si všimla aj ja,že len to je dobre,čo ona,ani mna by tam nebavilo,že nič nemožem a ešte ty si ten hlupi,takže kto si všetko obserie,ten čo je vnímavý,ludský a milí. ☹

pupendo5
10. dec 2012

@nikuskabee áno a niekedy úplne stačí len to, že sa nevedia zmieriť proste s tým že starnu a v dnešnej dobe zase nie je vôbec ťažké byt z niečoho negatívne naladeny ak človek zrovna nie je optimista od kosti 🙂 treba byt vzdy milý a slušný ak to ide, ale mat svoje hranice, každý má rovnake právo zit svoj život podľa vlastných predstav, a preto ak mi raz nejake chovanie nevyhovuje a mala by som sa koli tomu trápiť, tak mám rovnako právo povedat nie,..

adulik76
10. dec 2012

@angel31 ty si takto zdravá????? Učiť dieťa, že má mamičku číslo 1 a číslo 2????? Ako vidím podľa statusu, ty si ešte len tehotná, takže z teba nehovoria nejaké praktické skúsenosti. Nehovorím, že všetky svokry sú zlé, ale je potrebné vymedziť isté hranice. Dieťa musí vedieť, že kto sú jeho rodičia a ich musí rešpektovať. Som zvedavá o pár rokov, ako budeš reagovať, keď dieťaťu niečo zakážeš a tvoja skvelá svokra to tvojmu dieťaťu povolí......ako fakt som sa na tvojich príspevkoch pobavila....to nemôže byť realita, ale len žart 😀 😀 😀

halienka
10. dec 2012

@adulik76 no mne sa zdá, že ona (angel31) pod tým pomenovaním "macík" mala na mysli svojho muža 😀 nie dieťa 😀 čiže pre jej muža je mamička č.1 jeho skutočná mama a ona má byť mamička č.2 😀 ej ale si šije na seba peknú búdu toto dievča...ak bude svojmu mužovi robiť druhú mamičku, tak to hádam ani dobre dopadnúť nemôže 😝 😀

adulik76
10. dec 2012

@halienka práve čítam jej príspevky v iných témach a to dievča riadne perlí...ona to fakt nemá v hlave v poriadku 😝

angel31
10. dec 2012

@adulik76 ale to som rada ze si sa pobavila.. to je potom super.. vidis.. vzdelavat sa da aj podla stareho dobreho "skola hrou" 🙂 ale ved dietatko jasne ze bude mat len 1 mamicku... teda moje dietatko.. ale ja som to myslela na muza.. ze treba to brat tak ze mamicka C1 a mamicka C2 🙂 proste striedava starostlivost aby bol cely rodinny trojuholnik stastny...

jo111
10. dec 2012

@angel31 ty si muzova manzelka a partnerka, nie jeho mamicka c.2 😀 ale tak kazdemu podla jeho gusta 😀

bonnie1
10. dec 2012

@angel31 no neviem co za hratky mate ale mamicka nie je manzelka..predsa len len uchyl skonci s mamickou v postely a splodi dieta..vsak to co pises nemyslis vazne🙂)

alka221
10. dec 2012

@angel31 akoze teraz som sa pobavila..rodinny trojuholnik?ty na com ficis? my nemam ziadny manzelsky trojuholnik..!! ja som manzelka, matka synceka.. svokrovci su iba svokrovci.. nedajboze by mi chcel niekto davat mudre rady, a nazvat ma mamicka c. 2, tak by som mu taky treskla,ze by odpadol!!! nemas nejake uchylne predstavy o manzelstve? tebe by to fakt nevadilo,keby ti stara do vsetkeho kafre?😖

adulik76
10. dec 2012

@angel31 ty sa daj liečiť, mamička neviem aké číslo..... myslím si, že manželka má byť manželovi seberovnou partnerkou a nie je mamičkou.....

ajsenz
10. dec 2012

moja svokra nie je zlá je fajn, ale keď mi povedala že ma trošku zmenia keď sa k nim nasťahujem začala som s mojím nastávajúcim čoraz viac preberať podnájom, je síce super ale aj môj partner povedal začnú sa nám starať do výchovy / strašne sa bojím že za to že som mladá mi budú brať dieťa z rúk a hovoriť mi ako všetko robím zle / tak v tú ranu odchádzame do podnájmu..
ja len verím že za všetky tieto strachy môžu len moje hormóny a všetko bude good.. 🙂

miska030
10. dec 2012

Podla mna,kto byva u svokrovcou a povie,ze perfektne spolu vychadzju,tak klamu,vsetko je len docasu.

sherynkamalinka
10. dec 2012

@sashabb 😀 ona je trochu viac mimo...ale aspon som sa na vecer dobre pobavila dik 😀