Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

alka221
6. feb 2013

@micha7 suhlasim, ja som tiez bola ticho, ale zeny, ked buchnete..tak poriadne..
@zarabono treba s tym urobit koniec, vy ste matky, nesmiete pocuvat,ze mate robit hento toto, zavrite sa do izby, pripadne zamknite 😀 stare to po par dnoch pochopia..
@oli77 vzoprite sa..

fordikford
6. feb 2013

@oli77 no čo píšeš je presne to čo prežívam ja presne ja som musela v siedmom mesiaci ist ráno o štvrtej kopat kukuricu na pole a potom som musela byt v nemocnici ,ale nakoniec som bola ja navine lebo som nepila mlieko ☹ ked sme jej oznámili s mužom že bude babka tam nám povedala že ona už babkou je jak by vám bolo? mala som slzy verte a ked som prišla z porodnice tak my povedala " n o už ste tu?" a ani sa na malého nepozrela .Stále ma len napomínala ,že toto ma byt tak a toto tak na nervy ja som viac plakala jak sa smiala ,to bolo aj pri druhom ja som bola najhoršia nevesta aka len môže byt ,ta druha staršieho syna bola všetko naj naj nadavala na mna kadial chodila a nakonniec viete jak dopadla ? dostala rakovinu a kto sa o nu musel starat ,krmit a prebalovat no kto iný ,ked nie tá najhoršia nevesta .Po roku zomrela a ostal svokor ktorý je zlo také iste len sa vie vyhrážat a preklínat ,ked sa mu trebalo starat o ležiacu choru ženu tak som bola dobrá a jak všetko prešlo a našiel si frajerku tak zase som ta najhoršia je toho strašne vela za 19 rokov čo som tu prežila by sa dala napísat kniha stale každy den trpím čo mu zase bude vadit a kedy nás bude zase preklínat a vyhanat ,lebo vie že nemáme kam íst

miskaemuska
6. feb 2013

@fordikford tak to ta obdivujem ja by som sa o nu nestarala.a teraz este aj stary no to si teda nafasovala ☹

miskaemuska
6. feb 2013

@zarabono krava akoze aj moja mala tendencie vselico im davat ale vzdy som to zatrhla skor ako sa stihla priblizit

misaha
7. feb 2013

mne naposledy svokor povedal že už by radi videli ich vnučku,že nas ani nie ale ju hej,:DDD..ja sa na tom smejem...najlepsie na tom je že oni si fakt myslia že ja im ju necham aby ju mali oni sami ale prd makovy :DD..vidim čo ich vychova narobila s mojim drahym tak to radsej nerisknem :DDD..tak som im odpovedala že nie,,a oni že preco...no lebo ked nemate zajem o vlastneho syna tak načo vam bude vnučka???...najprv ste rodicia až potom dedkovci tak dovííííííííí :DDDD,,ma to bavi tak čo :D

beszinka11
7. feb 2013

@misaha ty maš presne ten pripad ako ja. prve co je ked tam dojdeme, kde je malý. a ja už mam krvný tlak 220. a vzdy sa pýtaju, ked u nich máme len medzizastávku, ze ci berieme aj maleho tam kam ideme. uz ani neodpovedam. samozrejme. naposledy sme sa pochytili kvoli postielke. chceli oprasit staru komunisticku zeleznu postielku a nakazali nam kupit matrac. ze ked tam je malý, aby ho mali kam dat. reku to je zbytocne, casto tam nechodime a proste nechcem, aby bol malý ako nechcený odlozený do postielky, aby tam sedel a vsetci okolo neho, bo si zvykne ze je furt niekto pri nom a ja sa snim doma zblaznim. že tak ste tu len 20 min. dokopy, zatu chvilu, si nezvykne. a ja jej, no vidite sme tu 20 min. nato netreba postielka. 🙂 a ze oni nevladzu ho uz nosit stale na rukach, a ja ze nato som tu ja: a bolo ticho. 🙂 minule som dala malemu nieco ochutnat a ona ze nevie, ci to malý moze. ja, ze to vy nemusite vediet. a na hlasky: "šak je to predsa môj vnuk!" odpovedam: váš vnuk, môj syn. 🙂 to by som nebola ja, keby som netrepla take hlasky. a v niektorých prípadoch do konci i s placom. 🙂 🙂

misaha
7. feb 2013

@beszinka11 :DDDDDDDDDDDD..no parada...no je to na nervy ale sem tam sa na tom dobre zasmejem..ale az doma aj to len za to že už nevladzem nervačit .DDD

demi82
7. feb 2013

Myslite si ze je normalne ak svokra vola manzelovi kazdy vecer a opakujem kazdy vecer na skype tak min hodinku ked to ide tak aj dve ??? trva to cele 4 roky co sme spolu a uz som zufala

beszinka11
7. feb 2013

ja neviem baby. ja ako kazda z nas som naviazana na maleho, ale v pohode ho davam z ruk hocijakemu znamemu, co mu povie pod ku mne, nech si ta popestujem, nechame maminu vypit kavu atd. ale svokra a svokor ked mi ho beru z ruk, ja som ako šelma braniaca svoje dieťa. naposledy som odisla z oslavy mojho synovca, kde bola cela velka rodina. malý zobkal kolace a ona dosla a zobrala mi ho z ruk, ze vraj aby videl, akosa maťko hra s novými hračkami a pritom obidve sme boli od maleho tak isto vzdialene. a potom este dosla za mnou, ze co mi je. vtedy som je povedala, ze to nenavidim, ked mi ho beru a bodka. ako mesacneho som syna kocikovala po dvore, chcela som ho uspat, a svokor mi vytrhol kocik z ruk, ze hybaj daj ho sem. malý sa ihned rozplakal a ze ho da pod ceresnu nech sa pozera na hýbajuce sa listy a zaspi. ja som v hneve odisla hore za partnerom a nakazala som mu dojst dole a spravit poriadok, inac sa pakujeme a ideme domov. naucia mi maleho zaspavat pod stromom a ja doma v bytovke ho kam dam potom? pod kvetináč? nic ine nepocuvam, len sem ho daj, tu ho daj, tam ho polož. wrrrrrrr a ked sme u nich, svokor chodi za nami, ako steniatko. idem ho prebalit, uz mi dýcha na krk, doslova stoji nadomnou, idem mu dat jest, sadne si oproti a kazdu lyzicku komentuje, a svokra tiez, ta aj pri kojeni chodila za mnou s volovinamy, ze napr. ake veci tu ma ešte ich syn v skryni. som si myslela, ze ma slahne a ona ze sak sa nekuka na mna. a tie nezmyslene riekanky dokola s upozornením, ze mamina nech ta uci basnicky, to maminy robia. hej lebo, my sme vyrastli na country ne? a najviac milujem keď povedia: nedavaj si toto a toto do hubicky. hubu maju predsa zvierata a dajaki ozrani v senku mozno, ale urcite nie moj syn. :( najviac ma dostalo, ked sme im oznámili ze som tehotna. svokra, ze a odkoho? parada vsak? alebo ked nám povedali, aby sme dali malemu meno benjamin, ze ho budu prezývať bendži. 🙂 vreku tak sa volal nas pes. naposledy co sme boli s partenrom v kine, maleho sme dali mamine postražit, co býva o dva bloky dalej a ona ked zavolala, sa zdesene spýtala, ze aj maleho sme brali do kina. ano ako 5 mes. sme ho zobrali do kina. rozum sa mi zastavil. a ze kde je teda malý, preco sme ho nedosniesli k nej. jasne, sak mama býva o dve bytovky dalej a ja ho mam zobrat 16 km k nej, potom naspat do miestneho kina, zase spat prenho a zase domov. to je sen. a to uz nehvorim o veciach ako to mu este nedavaj, chodit ho este nedavaj atd. vsetky debatyx som zaklincovala stým, ze vy co poviete, je pre mna rada, ktoru mozem zobrat ale nemusim, no co mi povie moja mamina, je pre mna svate. lebo sak oni to robili tak a pozri, co s nasho syna vyrastlo. ja len odpoviem : "ehe, vidim". ale zazila som snou aj dobre chvíle. napr. teraz ked boli chorí, zavolala nam, aby sme nechodili, aby to malý nechytil. mala som pokoj na duši a neboli sme tam 3 týzdne. 🙂 🙂 🙂 🙂 jedna vec je istá babulky. pnech je svokra kdekoľvek, pre nich žiadna diaľka nieje diaľkou. 🙂

beszinka11
7. feb 2013

@demi82 no nasi chvala bohu skype nepoznaju, a ani telefony nevedia ovládať moc, ale zato volanie im ide. nevolaju sice furt, ale niekdy len tak. no ked su oni chori, tak pri volani prve je, ste chorí. hej, lebo ked ste vy tak sme aj my hneď. moje č. sice v telefone maju, ale mne nevolaju, iba synčekovi zavolaju. a keď sa podari, tak aj do robotky pošle mamička obed synčekovi, nech ma co papať. a tí ludia potom, co cez nich mu pošle jedlo si myslia, ze ja som dajake nemehlo, že neviem varit, alebo ze jednoducho sa onho nestaram. a milujem hlasky, ked tam dojdeme, ze chodte jesť. a my že jedli sme doma a ona: " keď viete, že sem idete, prečo jete doma pred odchodom." nabuduce ked sem dojdete, nejedzte. 🙂 demi82, teš sa kým vam len vola aj 10 hodin, pokial nepride k tebe na navstevu neohlasne, a vtedy napotvoru, ked si naodchode. my sme takto odchadzali minule, malý bol u mamy mojej a ja otvrim dvere a oni vo dverach. skameneli sme obidvaja. večer hovorim partenrovi, ze ako co neohlasene chodia? podla mna je to nevychovane. ja napr. ku svojej mame, domov, idem tak, ze jej zavolam. nikdy nedojdem neohlasene 🙂

beszinka11
7. feb 2013

@fordikford jmy ked sme oznámili, ze cakame babo, spýtala sa, ze odkoho. :(

zarabono
7. feb 2013

@alka221 dufam,ze jej to dochadza,ale ocividne nie...
@miskaemuska ja som jej tiez povedala,ze ziadnu kozku nedostane...
@beszinka11 to akoby si mojich svokrovcov opisovala.tiez vedi vsetko najlepsie

alka221
7. feb 2013

@miskaemuska ja by som sa tiez o nu nepostarala, a to som dobry clovek.. ale odtial potial.. śa divim, preco niektore takto spravanie neignorujete? a preco si sila obrabat kukuru? 😠 treba vediet povedat aj NIE, nech sa jedna o kohokolvek..

oli77
7. feb 2013

@fordikford No tak to klobuk dole, ja som uz teraz z toho sediva a nie za 19 rokov!!! Ale je zaujimave, ze naozaj ked nieco "svokry" potrebuju, tak sa toho dockaju od nas a nie od tych "ich vyvolenych".

oli77
7. feb 2013

@demi82 No to neviem ci je to normalne, ide asi aj o to ci to chce on obmedzit, alebo mu to tak vyhovuje. Asi by som vecer vypinala skype 🙄 .

mykaellle
7. feb 2013

Kočky, som vás prečítala, a len si zbytočne dvíham tlak. Ako som už písala, moja svokra bola moja "kámoška" dokiaľ som neotehotnela.. to jedz, to si daj, to nesmieš a pod.. ešte že je manžel na mojej strane a tiež jej odpapuľuje. Keď mi prišli vecičky pre malé, tak sa začala rozčuľovať, že ona tie moderné body nebude vedieť ani zapnúť, čo som to objednala. Som jej povedala, že malé budem obliekať ja, nie ona. Uštrikovala mi súpravu (takú, čo môj manžel nosil pred 34. rokmi) to malému nedám, ešte z tej škriabavej vlny. Keď sme jej povedali mená Zachariáš/Grétka, tak povedala, že ak to bude Zachariáš tak ho nebude ani kočíkovať. Povedala som ,že nemusí 😉 Som fakt prišla na to, že najdôležitejšie sú tie HRANICE. furt chodila s nejakými menami, že jej sa nepáči, a že ona chce dievča, a že keď bude chlapec, že mu odfikne pipíka. Ako toto môže jedna žena povedať? Ešte teraz, keď si na to spomínam, sa mi dvíha tlak. Potom blbosti typu. Ona je cviklu. Spravím aj tebe, by si ju mala teraz jesť. Taká je chutná, až sa zalizujem. Koho to zaujíma? Nemám 5 rokov, aby ma poučovala. Keď nezjem cviklu, neznamená, že nejem ostatnú zeleninu a ovocie. Potom začala spracuvávať vnučku, čo má (bude mať 18. rokov), nech nás spracuje, nech dáme iné meno. Taká zákeráčka je. Sme jej povedali tento týždeň, že to bude dievčatko, jasala ako sprostá. Len kvôli tomu menu. Potom niekde v letáku našla význam môjho mena. Bolo tam niečo v tom zmysle, že urážam, neviem prijať kritiku a bla bla bla. Povedala mi, že presne to na mňa sedí. Tak som jej povedala, že dobre, že tam nie je Zuzana 😉. Teraz sa to s ňou ešte dá, lebo bývame 10 km od seba, mám PN, nemám vychádzky, tak ju nechodím pozerať, a jej tu chodia zle autobusy. Tak aspoň že tak. Rozmýšľame však predať a začať stavať, no neviem si predstaviť bývať u nej s malou. To sa napočúvam, zhruba to, čo tu píšete. Ale hranice treba stanoviť a nepustiť 😉

trasko
7. feb 2013

fuha baby tak to tragedia cista co tu citam...ja mam 32 a muz 42 smejem sa co zahlasil svojej mame-maminka mozes dojst pozriet malickeho ale az vtedy ked ja dovolim.nemysli si ze tu budes kazdy druhy den!tak svokrusa mu furt zavola ked chce dojst.my sme sa nazaciatku dohodli ze MY SME RODINA a nebudu sa nam montovat dotoho.a ked chcu radit tak vtedy az KED SA OPYTAME.a to bez vynimky aj moja aj jeho mama a hotovo.

miskaemuska
7. feb 2013

@beszinka11 no ked sme my povedali ze som tehotna tak zahlasila a to ste este nechceli dva roky pockat? To neviem ako na to prisla ale ked sme chceli prve tak sa nam to az po roku podarilo a teda nemala som ani malo rokovala som 27 kef som zostala tehotna.uz vtedy som tusila ze to v hlavke nebude vsetko v poriadku.ale nemyslela som ze to pojde do takych extremov 🙂

dani900
7. feb 2013

ahojte moja svokra sa do vsetkeho montovala ,vsade s nami chodila dokonca aj na nakupy ,bohuzial sme byvali u nich ine alternativy byvania hned zamietli aj s manzelkou!!!!!!!!!!!! ,jednoducho u nich a hotovo!!!!!!! podotykam ze sukromie ziadne ( vzdy otvorene dvere do izby a ine veci ), ,horsie je ze manzelka drzala s nou a ja som denne pocuval ako za vsetko mozem ja a vsetko co som povedal bolo zle. Nemohol som nic povedat automaticky hned som bol upozorneny ze to tak nie je aj keby to tak bolo tak pravdu maju oni .dalo sa to zniest no iba chvilu bol som ticho a uz zacalo vadit aj to. Aj ked som rozumne povedal co mi vadi a ze lepsie by bolo bez rodicov a svorkovcov proste sami .Manzelka zacala tiez dokola to iste len hladat na mne chyby ako si nerozumieme . A vysledok ?? no kazdy asi vie ako to dopadne v takej situacii ,odchodom (kto by to aj znasal ,a este ked si partner/ka nezastane toho druheho)takze som prisiel o rodinu VDAKA a to som tajne dufal ze sa to zmeni casom no nedufajte nezmeni sa nic :(((

alex87
7. feb 2013

Ked Vas tu tak citam nasla som sa asi v kazdej z Vas, poviem par veci ked som ja kojila tak zo zaciatku sa svokrovci napratali ku mne do spalne ze ahaa ako malinky papa a doslo mi to moc...tak som bojovala a asi na treti raz pochopili ze si to neprajem, komenty typu to robis zle a ze mam veci po tvojom drahom (co asi 35 rokov schovala na povale) som povedala ze nie dakujem aj tak ich mam momentalne schovane pod postelou 🙂 a niektory den bol akurat clanok ze nie su zdrave niektore vlhcene utierky pre deti a ona ze ani jedne a nech to prestanem pouzivat ze radsej si mam namocitplie ku a utriet mu nou ritku...tak a ked som si to precitala na nete ze asi 4 druhy su zle...a nie vsetky ako tvrdila ona so svokrom...je medzi nami dost velky vekocy rozdiel a nakolko ja uz rodicov nemam je to dost komplikovane...

beszinka11
7. feb 2013

@mykaellle no čo sa týka mena, tiež frflala, že čo davam meno erik. a dokonca, moju mamu, co tam bola u nich asi 3x, dala odpovedat, prečo mne dala take meno, ake mam, ze beata, je dlhe meno a jej sa to tazko vyslovuje. boze za 6 rokov ani raz som ju nepocula oslovit ma menom. tak co riesi? moja mama urazenas bola, ze akým pravom ona ju napomenuva, ake meno mi dala. snad je to vec matky ako bude volat svoje dieta, ajkeby sa volala filomena. 🙂 a to uz nehovorim take pripady, ked jej nakazala, teda mojej mame, aby by dohovorila, nech si nefarbim vlasy, nech mi to nedovoli, a ked uz ani, tak svetle farby (totiz z blond som sa dala na tmave a to nevedela spracovat). a staci ked mam inac vlasy spravene, alebo vyzehlene, hned ze zase mas ine vlasy. budem tam asi v ciapke chodit. no hovorim si, ze kriza na slovensku nieje az taka dolezita ako farba mojich vlasov alebo mena.

zarabono
8. feb 2013

@mykaellle moja ,ked som bola tehotna poovedala,ze ine ako chlapca neberie.hitlerka....mi to pride ako genocida.tiez sa jej meno nepacilo,tak somnepovdala,co sme vybrali.e

bronia13
8. feb 2013

@beszinka11 co mas proti menu filomena?????????? moja dcera sa tak vola!!!

nie nie zartujem 🙂 to mas super svokru, co ju do toho ake das mno a ake mas ty, kazde meno je pekne nie? a hlavne pre tych rodicov toho dietatka alebo v pripade ako teba - naco to vytikala tvojej mame kraksna, ja by som bola teda riadne nasrata!! 😝 😔

kobrtko
8. feb 2013

@oli77 však sa kľudne neovládni, potom možno zavrie klapačku nevymáchanú 😀

oli77
8. feb 2013

Teraz tam ide prcka na vikend, tak uvidime s cim dojde. Ak zistim, ze jej zase vykladali nejake hluposti...uz to tak nenecham.

oli77
8. feb 2013

@beszinka11 U mna je zle ze nosim vlasy stale v cope, neupravene. Ked sa behnem dat ostrihat, melir a vyzehlit tak je zle preco chodim k drahym kadernikom, ona ma lacnejsieho. Podotykam ze ja mam asi 40cm huste vlasy, ona riedke asi 6cm dlhe vlasy (podla mna ani ten jej lacny by mna nevysiel len tolko co ju). A prasvokra plati za ostrihanie u niekoho u nich na dedine len 3,- eura!!!

demi82
8. feb 2013

@oli77 vypnem a svokra mu zavola na mobil - prečo mate vypnuty skype??? minule som uz vypinala zvonenie aj na mobile

demi82
8. feb 2013

A každy večer tie isté otázky cez skype .. čo ste varili ? aké mate počasie ? čo robí malý? Spí? ..o 5 min a malý ešte stále spí???? A čo ste robili dnes a čo budete robiť zajtra a už je 8 hodin už mi začina telenovela ta a tá... pozeráte aj vy? A prečo nepozeráte???

demi82
8. feb 2013

A nekoj malého kedy on chce nekoj ho každú chvilku ale len kazde tri hodiny aby mal režim. ( svojmu drobcovi budem od ust trhať lebo ona povedala.) Musí sa ti budiť každe tri hodiny ... Ako to že ti v noci spítak dlho?... Veď počkaj keď s ním budeš sama nebude ho mať kto nosiť a jak ti bude plakať... ( moje ruky asi nie sú ruky) A neplače to vážne???????

misaha
8. feb 2013

aj moj svokor,,,pockaj donesiem jej pernik...mala 4mesiace...ja že no určite,ved je mala na pernik..on že ved uvidis ako ho bude žužlat!...ja že neuvidim lebo ak jej ho date tak jej ho zoberiem 🙂..a svokra že co vymyslam,že jej deti už v malej veku jedli všetko...moja odpoved:šak som davtipila ked je teraz moj priatel-vaš syn každu chvilku na gastre alebo kolkonoskopii :DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD