Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

locko007
5. jún 2011

@kawasaki17 Dakujem za podporu. Čítala som tvoje príspevky, u nás to je zatiaľ len také "ligth" oproti tebe.

kawasaki17
5. jún 2011

@mihouk ved to , ze my stavat nechceme, byt mm kupil ked mal este 22 takze je jeho, teraz uz nas spolocny, lenze aj svokrovci prisli...varj len na chvilku...no a teraz uz ma svokra taky plan, ze im ostane byt a my kupime pozemok a budeme stavat....
oni tam kedisy byvali, lenze to boli druztevne byty a ked sa zacali rozpredavat ludom tak ho nechceli, lenze mm kupil ze bude mat raz pre seba a svoju rodinu, no a taky je vysledok
a ten byt navyse potrebuje nutne uplnu rekonstrukciu, lebo su uz stare, sice funkcne ale predsa....a ako mame zacat ked sa do vsetkeho montuje a vymysla a podobne

ved si len predstav aku scenu urobila mojim rodicom na Emanuelove krstiny. mali sme objednany bar a ona sa normalne urazila a isla len do kostola a do baru na posedenie neprisla, lebo ze ona do "krcmy" nohu nevkroci, ze preco sme nemohli robit v byte, lenze moja rodina sa tam cela nevopchala a v bare to bolo aj lepsie aj pohodlnejsie a ziadne upratovanie potom....no tak uz som aj leniva a pod. , tak sa vtedy urazila zdupkala prec a s nasimi neprehodila ani slovko

locko007
5. jún 2011

@azarijka. Zatiaľ to riešim len s manželom. Tak dúfam, že to dorieši on. A s váhom sme mali opačný "problém". No čo, chutilo nám papať. Ale teraz sa to už vyrovnáva. 😀

kawasaki17
5. jún 2011

@locko007 nemas za co, viem ta uplne pochopit, a hlavne nikomu neprajem take hluche dni ake mame niekedy aj my, ani len dobre ranko...nic, ako dva duchy okolo seba sme chodili, teraz uz nie, lebo sa potrebuje podliznut...

a musim podotknut svokor je vzdy ticho a je tiez taky podlizovac, to mi dokonca povedal mm, lebo predtym mu svokor nepomohol ani len vyniest smeti z kosa a teraz s nim aj do lesa ide a pod.

locko007
5. jún 2011

@mihouk. Ďakujem. Práveže ja som od malička vedená k samostatnosti. Moja mama mi tiež sem tam povie, čo mám robiť. Ale keď jej poviem - NIE, ja to robím takto, tak to rešpektuje.

mihouk
5. jún 2011

@kawasaki17 Tak to je tazke. A to oni tam az potom prisli byvat, ked uz ste tam boli, alebo tam stale boli a mm len ten byt kupil? Lebo druha moznost je na prd, prva by sa dala po vaznom rozhovore vyriesit.
Krst neries, ty si s tym nemala robotu (ved mas male dieta) a ked vam nepokazila naladu, jej chyba ona sa pripravila o zazitky svojho vnucika.

kawasaki17
5. jún 2011

@mihouk odisli, ked mm byt kupil a nastahovali sa spet asi pol roka pred svadbou, to sme este svadbu neplanovali, brali sme sa necakane, ked som ostala tehotna, ako svadbu sme planovali ale neskor a ked uz som bola tehotna tak sme uz nemali na co dalej cakat, takze tam nebyvali cca 7 rokov, ale aj tak to stale beru ako by to bolo ich, lebo niekedy tam zili... takze je to aj tak na hov...

na krstiny som si pripravila vsetko sama okrem jedla, piekla som vybavovala a tak, o maleho sa staral mm a mne prisla pomoct napiect svagrina, bez nej by som tie kolace neupiekla 🙂

reanda
5. jún 2011

@kawasaki17 a odkial k vam prisli byvat? co sa nevratia odkial prisli?

kawasaki17
5. jún 2011

@reanda nooo tak to je gol co napisem, ale bohuzial hola skutocnost, najprv boli pri svokrinej mame, lebo potrebovala opateru (bola tazko chora), ked umrela tak stamadial odisli, svokra sa mi raz povedala, ze tam nechcela ostat lebo sa jej (svojej mrtvej mamy) bala, no a potom sli ku svojej najstarsej dcere, tam byvali s nou a jej mm a dvoma detmi, lenze ked sa im narodilo dasie odisli...Tak a odvtedy ziju u nas doma...Dohoda znela ze nakratko, len kym sa svokriny surodenci nedohodnu co s domcekom (je to dvojdom), nakoniec sa konecne dohodli, v jednom byva svokrina sestra s dietatom a druhy je prazdny, lebo ho nik so surodencov nechcel, ze maju svoje a nepotrebuju sa o dalsie starat, ze maju toho dost, no a bojuzial svokrovci sa stale nemaju akosi k tomu aby tam odisli

mihouk
5. jún 2011

@kawasaki17 Tak teraz je to na mm, aby si ich posadil a na rovinu im povedal, ved maju kam ist, bolo by to tazsie keby nemali. Nech palia do pr.... Alebo ked zarobite na dalsie babo, tak potiahnu... 🙂

reanda
5. jún 2011

@kawasaki17 no tak to su teda divni patroni 😒 maju volny barak a oni sa budu tlacit s vami vo vasom? ja by som bola asi raznejsia a dala im datum, ku ktoremu chcem aby boli prec, ved je to vas byt a ste mlada rodina..
hmm, cudne..
s niektorymi ludmi sa proste inak neda, len trebars aj po zlom, ale stat si za svojim, inak by clovek prisiel o nervy.. my tiez s muzovymi rodicmi vobec nekomunikujeme a je to tak lepsie, mame o kopec zytocnych problemov menej

sariella
6. jún 2011

Baby, aj ja sa potrebujem vystazovat... Nemam komu z okolia, tak mozno ked to takto napisem a date nejaku radu, tak sa mi ulavi a nebudem sa stresovat, ked cakame babenko...

Svokra je strasne divna osoba - ma problemy s alkoholom a ked si vypije, tak neskutocne rype do mna a niekedy aj mimo pitia. Nic nie je dobre. Neveri mi..., som neschopna, lava... Pred nedavnom ovdovela a odvtedy to ide dole vodou... Stale len vydiera, ze je sama, nikto za nou nepride. Mame kopec roboty - musime chodit do prace, staviame dom, starame sa o vinohrady, ktore zostali po svokrovi a teraz som este otehotnela a stale som unavena. Manzel musi za nou chodit a na mna nema cas. Zo zaciatku som chodila aj ja.. ale po tom, co na mna nakricala... ze jej mam dat pokoj s detmi. Len som ju chlacholila, ze ju este potrebujeme, aby sa neopustala... tak na mna nakricala, ze si svoje deti mame nechat... ze jej to stale nemame pripominat. TAk som prestala. Dokonca som mala obavy jej povedat, ze som v tom.. Tak to povedal manzel. Prestala som sa tam snazit.. robila som u nej, varila... o pohreb sa s manzelom postarala a nakoniec ma este v opitosti obvinila, ze som si nechala nejake peniaze.. Manzel a jeho brat mi tvrdia, ked je opita, ze nevie, co hovori.... pravdu si nejak skresluje... Ale ja mam toho dost. Svokor ked zil, tak ju krotil... ale teraz nema kto... S manzelom som mala aj hadku... som mu povedala, ze od neho odidem, ked si ma nezastane a nevysvetli jej, aby prestala s tym chovanim voci mne. V sobotu znova... musela sa nam nasackovat do zahradky... a rypat, ze neviem robit v zahradke, ze ju mam zarastenu a podobne... pritom som z dediny.. a nieco o pestovani viem...

.. no mala by som toho kopec. Najhorsie je, ze byva o 2 ulice dalej... boze.. jak ja by som chcela byt 100 kilakov od nej..

Uz neviem, ako sa mam k nej spravat. Je skodoradostna a zavistliva. Ja som sa zariadila tak, ze tam sama nechodim... manzel ju haltuje, ked zacne rypat... mam jej aj ja hnusno povedat? Alebo ju proste ignorovat a tvarit sa, ze nepocuvam...

anickaf
7. jún 2011

jáj keď to tak čítam že niesom sama aj ja mám DOBRÚ svokru, len čert je zlý že ju nechce. Utvrdzujem sa v porekadle ktoré mi stále hovorí moja mama " Jedna svokra bola dobrá a aj tú čert zobral" óóó ako ja mám rada čertov keď nejakého stretnem dám mu jej adresu (chudáci čerti) 😀 😀 😀

sashabb
7. jún 2011

@locko007 ahoj, na tvojom mieste by som si kludne "otvorila ústa" ... netreba byť ticho, lebo si bude len viac a viac dovolovať. Pokiaľ je maly najedeny a prebaleny (ako si písala) no svokra ho ide znovu prebalovať, jednoducho jej ho zober a povedz, že ho prebalovať netreba, nakoľko si ho prebalila pred chvíľou a plienky tiež niečo stoja 😝 pokiaľ rozpráva že je hladný, tak povedz, že jedol a že je zaujímavé že doktorke sa zdá zdravý a určite nie podvíživený 😉 pokiaľ sa na to necítiš, povedz manželovi nech on zasiahne, je to predsa jeho mama
Je to ťažké, a nezávidím Vám, ja mám našťastie svokru dobrú 🙂

locko007
7. jún 2011

@sashabb ďakujem. To sme práve s manželom riešili. Tak dúfam, že sa to zlepší. Teraz zase riešila mňa, lebo by som sa chcela dať zaočkovať proti rakovine krčka maternice. Očkovania sú podľa nej nanič, len si dám tu rakovinu pichnúť. Ona na mojom mieste by nedávala zaočkovať ani môjho malého, lebo stále to ukazujú v televízií, ako očkovanie škodí. Ona to možno ani zle nemyslí, len tým svojím konaním a tým, že sa snaží stále nanucovať svoje názory - tým vlastne zo mňa robí dementa a neschopnú maminu. želám ti, aby tvoj vzťah so svokrou bol taký dobrý stále (určite si čítala, čo tu majú niektoré baby za fúrie). pa

locko007
7. jún 2011

@anickaf To máš dobré porekadlo. Aj čerti majú svoje skúsenosti so svokrami, tak ich radšej nechávajú tam kde sú. 😝

evinkal
7. jún 2011

Včerajšia pripomienka mojej svokry,čo povedala mojmu synovi:Teraz bude tvoj oco pomáhať nám.My sa sťahujeme,treba nám pomocť.Tvoj oco sa musí postarať o svoju rodinu,keď niečo chceš,tam máš mater-Otca teraz neotravuj.Zariadte sa ako chcete,my ho potrebujeme viac,sme už starí,už tolko nevládzeme...A moja reakcia?Tak na kerú p..u sa na staré nevládne kolená dr..ú do domu?!Tá ma tak dožrala..Oni sú mm rodina a potrebujú viac pomocť,a my sme mu potom ČO? 😠

gabriellka
7. jún 2011

@evinkal reagovala by som presne tak isto...máš môj obdiv, je*lo by ma z nich ( z nej)

evinkal
7. jún 2011

@gabriellka no nemám od toho moc ďaleko.mm vraví,že už keď sa nasťahujú do domu bude pokoj..úprimne?NEVERíM-budú špekulovať,nemajú tam vodu a ani wc,tak bude chodiť mm hore dolu ako pako a doma zasa po ňom neostane ani smrad!poznám ich.ešte sa ani presťahovať sami nedokážu.sťahovacích firiem je v bb dosť,ale oni sú pažravý na peniaze,tak čakajú radšej na auto z firmy kde pracuje mm a aj ja!!!Vraj z peňazí čo astalo dajú aj deťom,aspoň pár koruniek na kupko a tak a prdlajs...to by ma ani tak neštvalo,ako to že stále len Vlado hento,Vlado tamto,to nám treba..ešte ani to wcko si nevedia sami ísť kúpiť do Baumaxu,aj tam im musí chodiť za riťou,lebo švagriná má ľavého frajera!Ide ma rozhodiť od jedu

mikailla
8. jún 2011

cauko cauko,pridam prispevok 😀 😀 vy sa rozculujete nad svokrami no mna viac zere svokor 😕 v jednom kuse vyvolava co robime!! 2x za den a ked sa spytam,ze na co ti vkuse vola? drahy odpovie : "no musi vedet vsetko,aj co robime kde sme" 🤐 o kazdom kroku musi vediet,a najviac zboznujem ked okopava dvor ma uplne cierne ruky a zacne chytat malu za rucicky ktore ona vkuse pcha do pusy 😠 a to ako si vymysla,jaaj tak to je uz ina kapitola,skor by ste sa zasmiali,ked len tak si hoco vymysli a zapoti Vam to 😀 😀 to uz by bolo na dlhsie 😅

matutka
11. jún 2011

@sariella musíš sa teraz držať od svokry čo najďalej, aby Ťa nestresovala a nevytáčala, mysli na toho drobčeka v brušku a aj manželovi to tak povedz, že neprídeš kôli jeho mame o bábo, horšie je, že bývate dosť blízko ☹ , ja mám svokru cca 200km ďaleko, tak som z toho happy, a vidím ju tak 2-3 krát do roka, ale potom už aj 4-5 dní vkuse a to ma ide rozhodiť aká je múdra ako rádio 😝. A keď odtiaľ odchádzame, tak mám hneď lepšiu náladu 😀. Keď som čakala druhé bábo, manželovi zomrela krstná mama a ja som bola akurát na prelome 3 a 4 mesiaca tehotenstva, tak som odmietla ísť na pohreb, a ešte k tomu bol január, zima ako v psinci 😒 , ale ona trvala na tom, že sa mi patrí prísť a mm ma naštval, lebo sa ma nezastal a tiež chcel, aby som teda išla, keď to jeho mamička chce 😠 . No bola som tam asi 2 minúty a vybehla som odtiaľ s plačom, lebo však dookola všetci nariekali a drahému som povedala, že ja sa mám predsa tešiť na to drobčiatko pod srdcom a nie tu revať na pohrebe. Veľa ľudí mi vyčítalo, že som vôbec šla, a aj ja som si potom ťukala na čelo, že načo som to urobila. A potom ma bolelo brucho, tak som sa bála a vieš, čo na to moja drahá pani svokra? Mám si vraj dať paralen a že je rada, že sme sa tam na pohrebe ukázali, ma skoro švihlo. Som jej toto dlho nevedela zabudnúť a asi rok som tam ani nebola. A aj keď už tam idem, nie som z toho nikdy nadšená, že čo zasa vymyslí 😒

nocomment
13. jún 2011

... bývanie u svokrovcov - hotová katastrofa ... Najväčšia chyba, ktorú som v živote urobila - že som naletela na sladké rečičky môjho mangela, že dočasne. A už 4,5 roka :( .

irriss
13. jún 2011

@nocomment
az budes slavit "zlatou svatbu", das konecne za pravdu manzelovi, ze 10 let stravenych u svokry bylo jen "docasne" 😀

evinkal
14. jún 2011

Tak svokrovci už pomaly týždeň bývajú het...Je vačší pokoj,ako keď bývali tu na sídlisku😀 včera prišli na kávu-boli na pohotovosti,a svokor a švagriná pri vchode do domu že "dobrý večer,ahojte"Svokra vtrhla dnu a aký pozdrav?Ahoj Vladko...akože nič v zlom,ale prídem na návštevu,tak sa aspoň pozdravím...To už fakt nemá ani kúsok hamby tá ženská?!Pojdem k dr.otvorím dvere a poviem,dobrý deň pani sestrička?! 😝 kokos,to je ale krava...

mandm
17. jún 2011

@nocomment uplne ti rozumiem ☹ aj ja povazujem byvanie so svokrovcami za zivotnu chybu. Mna sice neprehovaral manzel, bolo to spolocne rozhodnutie, ze budeme byvat s nimi docasne kym nedostaviame nas domcek. Lenze nastali rozne komplikacie a tak s nimi byvame uz takmer 4 roky. A najhorsie je, ze osud nam stale hadze pod nohy polena a tak je dokoncenie domu v nedohladne. Vsetko uz vyzeralo tak nadejne a teraz je nase vyslobodenie zas v nedohladne ☹ Ja uz neznesiem ani len pohlad na svokru a ked otvori usta tak ma beru vsetci certi 😒 Samozrejme ona za nic nikdy nemoze len ja som ta nevychovana, drza...

suzicka
18. jún 2011

Ahojte tak vidim ze niesom sama to co urobila ta moja sa vam asi nestalo,cele tehotenstvo ziaden zaujem o mna dokonca ani o vlastneho syna cela ich skvela rodinka ktora samozrejme kazdu nedelu chodi do kostola no to je nadlho keby som tu rozpisala ake peklo urobila pred svadbou...no porodila som a zrazu strasne prisla po 4dnoch do nemocnice s taskou ovocia ktoru som neprijala..otocila sa a odisla a ked som sa vratila na novorodenecke pre maleho tak som sa od sestricky dozvedela ze ona si ho bola na drzovku vypytat a pozriet bez mojho vedomia(podarilo sa jej to len tak lebo v tom case tam lezala aj jej dcerenka ktora sa spravila ze som to ja..ked som to zistila nemala som slov..napisala som jej taku sms ze odvtedy uz nie je ani minimalny zaujem a podotym ze maleho nevidel nikto ani svokor decko svojho nevlastneho syna je mu prednejsi ako vlastny ale to sa vsetci tvaria ze prvorodeni je jeho.. nemam slov na takychto ludi ktori sa tvaria aki su spravni a hlavne ze v kostole klacia v prvych lavicach...a svoje vlastne dieta uplne odpisu..som sa rozpisala ale keby mam vsetko tak to by bolo nadlho😉

damiankad
19. jún 2011

@mikailla ahoj aj môj svokor je taký istý..volá večer aký bol malý celý deň, skoro ráno (6,00) ako v noci spal..co jedol a neodpustí si pripomienku, že sladké mu nemáme dávať...vari nie som sprostá 🙂 a to s tými rukami špinavými...hm môj svokor ma malého yorksierra a on ho chytá, mazne sa s ním a ani si ruky neumyjú kým malého zoberie,ani ked mu podá niečo papať...mňa ide puknúť..najskôr som čušala...ale minule ma to dožralo ked svokra takisto...malému šli zuby tak všetko automaticky do pusy aj cudzie ruky...a ona toho psa naťahuje v kuse a takými rukami mu skúšala aké ma už zúbky 🤐 😨 😕 ....čakala som kým príde môj muž a už som spustila krik...aby aj on videl a počul..a nie mama je chorá...to nie je výhovorka!!Alebo mňa svokra stále nas*era ked príde k nim v nedeľu a povie azase ste neboli v kostolíku...nakoľko môj muž robí aj v nedeľu a ja malého nemám kde nechať(ona pri nom nebude,lebo sahned unaví) a už som ho aj pár razy vzala...ale čo ked on je mimoriadne živý a nevydrží dlho na jednom mieste a ked začali škriekať(spievať 😀 ) tie naše babky klebetnice on pustil rev a hned ma všetci ohovorili že načo sa sním trepem do kostola...nuž uznaj...ked bude väčší pojdem aj tam..už som sa rozhodla...ale ma to stojí nervy každú návštevu znášať výčitky, prečo ste zase neboli?? lebo do kostolíka musí chodiť, aby si odmalička zvykol ☹ ☹ Ja mám niekedy nervy v kýbli...a ked si predstavím, že zachvílku tam pojdeme bývať 😖 aspoň že budeme mať aj vchod samostatný 😝 a to že môj muž sa ma vždy zastane...a už ich razne upozornil že ich u nás nechce vidieť,pokial ich sama nezavolám...to boli ksichty 😅 😕

damiankad
19. jún 2011

@nocomment 😒 aj my len dočasne...ale žeby sa aj môj chlap uťal ?? 😀 pre chlapov sú časové pojmy neznáme..idem na chvíľku..príde za pol dňa...nuž ja budem na neho tlačiť...nemienim sa dostať na psychiatriu 😖

krprtka
19. jún 2011

Ahojte, baby,
tak ja sa nechcem sťažovať, ale pozerám vaše skúsenosti 😖 Mne má prísť "svokra" k malinkému v októbri, keď bude mať Miško 6 mesiacov, nastupujem čiastočne do práce 😒 Bývame vo veľkom 7 izbovom dome, takže nebudeme o seba stále zakopávať...svokra (my nie sme zobratí) je veľmi zlatá osôbka, dosť si s ňou rozumiem, ale aj tak mám trošku obavu, že ako to zvládneme 😔 možno mám predsudky, ale chcem sa na to vopred pripraviť. Ona stráži bábätko teraz v Amerike už 3/4 roka mužovej sestre a priletí o 3 týždne. To sem bude chodiť sem-tam pomôcť, kým som na MD, aby sme sa mohli povenovať aj starším deťom trošku viac a potom nastúpi na "plný úväzok".Keď to tu čítam, bojim sa toho....

traktor
19. jún 2011

@krprtka tak to tu radsej necitaj 😀 😉 ..a neboj sa dopredu...mozno ta tvoja bude prave s tych..ktore môzu ostatne len zavidiet 😉