Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

anjelik007
3. nov 2011

@janemari inak je to hajzel, to čo urobil je vrchol a ona tým duplom.

anjelik007
3. nov 2011

@mihouk ved hej uhol pohľadu🙂

janemari
3. nov 2011

@anjelik007 ja som chcela tiež stoj čo stoj vzťah zachrániť,nechcela som aby vyhrala aj nadomnou. ale tu už išlo o moje zdravie,psychiku už som jednoducho nevládala a ked on stál na jej strane nebolo o čom. Robí aj nadalej problémy,ale som rada ,že nemám každý den za zadkom svokrovcov,ktorý ma sledujú čo robím,mám konečne súkromie a hlavne nemusím sa báť,že ma niekto vyhodí a ja skončím na ulici.

anjelik007
3. nov 2011

@mihouk inak kukám, že čakáte druhé bábo. smiem vedeť čo to bude? My máme chlapčeka a chcela by som straaaaaaaaaaaaaaaašne dievčatko🙂

bubinko83
3. nov 2011

@anjelik007 tak si chod do kostola ,mne to je jedno .

anjelik007
3. nov 2011

@bubinko83 som rada, že ti to je jedno, inak by ma to fakt mrzelo 😉

ivulik211
3. nov 2011

@anicka1981 ja len aby si sa velmi nebála, my takto žijeme a na moje velké prekvapenie svokra k nám skoro ani nechodí. Bála som sa toho že sa bude starať, ale vôbec, občas príde povie že si máme vyvetrať ale inak v pohode 😀
nie vždy to býva také strašné. a to moja svokra tiež nie je anjel ani moja najlepšia kamoška. držím palce

mihouk
3. nov 2011

@anjelik007 Cakame dievcatko a nechcem rypat, ale tento rok je asi na dievcata stvoreny, lebo vsetky moje kamosky az na jednu maju dievcata 😀
U nas bola svokra minuly tyzden na 4dni, ja v koncoch s energiou, lebo ona sa sprava ako na navsteve, este ani blby caj si rano nevie urobit a caka kym pridem, tak sa chvalila mojej mame ako som je nedovolila nic urobit a ako si skvelo oddychla. Neviem ako v inych rodinach, ale u nas sa po jedle riad umyva, nie az o niekolko hodin a vzdy sa opytala ci mi nema s niecim pomoct ked uz bolo vseto hotove a ona sa pozerala ako v 30tt kmytam. Niektory ludia sa asi nidky nezmenia, ale ved karta sa otoci a ja tiez pridem na navstevu 😝 😝 😝 😝 😝 😝

kohutovci
3. nov 2011

@mihouk fakt mila svokra.. 🙄

ewisam
3. nov 2011

@amanda683 no tiez mi pri tych darcekoch nebolo vsetko jedno... ale jednym uchom dnu a druhym von 😀 len ma neprezrad. Zatial kym sa nik nemiesa do vychovy, je mi to jedno

lili_mia
4. nov 2011

@kohutovci ahoj, ja som myslela, že takýto ľudia sú len v mojich predstavách 🙂 kým som nezažila otca môjho ex .. striasa ma z neho. Ako ten človek dokázal byť na mňa v prítomnosti už ex frajera .. niečo ako vysmiaty, ale ked sme osameli, bolo vidieť zmenu v nálade. Pozerám na neho ako sa smeje, chlap vyšiel z izby a už bol pohľad, ktorým by mohol zabiť, až nenávisť z neho sršala. Časom som sa dozvedela, že ked som od nich odišla, alebo ked on vedel, že sme s chlapom niekde boli spolu, že rýpal aj do neho .. v zmysle, že prečo ja, o tom ako dlho trávime spolu čas .. proste kecy, lebo domácnosť tvorili už len oni dvaja, môj ex varil pre oboch a bol vždy po ruke, keď ujo niečo dodrbal .. no a zrazu tam nebol, aby mu okamžite na internete vyhľadal napr nové znenie zákona, bo to nepočká do ďalšieho dňa .. vrrrrrr najmä ked som videla fotky z rodinných stretnutí, aký tam vysmiaty, spokojnučký a podobné veci a pritom na tých ľudí ....

kohutovci
4. nov 2011

@lili_mia vies co.. keby som mala byt takato na starobu.. nech ma radsej zastrelia 😠

lili_mia
4. nov 2011

@kohutovci tak niektorí ľudia si vedia povedať, nezasahujme mladým do života, ale iní .. sú navyknutí, že v rodine sa všetci vzájomne miešajú do seba .. ja u babky, pozerám, že mám čas ešte 5min a ona do mňa fúkne, že čo sa motám, nikto na mňa nebude čakať 🙂

ladyka8
4. nov 2011

Ja som svokru tiež nevyhrala v lotérii... nie je až tak zlá, ale niekedy by si mohla zakúsnuť do jazyka a starať sa o svoje súkromie nie o to naše. našťastie môj drahý je na mojej strane, pravda stane sa keď dá na rady svojej mamy ale tak čo už... je to jeho mama :( mňa len trápi to, že ešte sa mi ani nenarodilo dieťa a niekedy mám pocit že už teraz si ho privlastnila a rozhoduje za mňa v takých veciach v akých by som mala rozhodovať ja... ale tak čo už. aj takých vozí autobus 🙂

katka3012
5. nov 2011

😕 plno suhlasim s ladyka8 🙂 😉

adelaida33
5. nov 2011

@ladyka8 ani si nechcem dopredu predstavovať, čo budeš mať so svokrušou..., až sa ti bábänko narodí... držím palce.

kaya60
5. nov 2011

neda mi neprispiet sem aspon trosku z inej strany, som uz dva roky svokra a este k tomu aj budu svokra, tak poviem vam, nie je to vobec lahke. Tiez som si stale hovorila ked boli deti male, aka ja budem ina, super moderna, chapava, nebudem sa do nicoho miesat...A teraz je to tu, mam moznost sa podla toho riadit a nejak sa mi nedari. Hladam stale tu zlatu strenu cestu 🙂 Keby ste len vedeli ake je to tazke....Ale vela som sa poucila aj z vasich prispevkov, pomaha mi to, snazim sa vyvarovat tych chyb co robia vase svokry🙂 takze dakujem 🙂

lalia2
5. nov 2011

@madamebutterfly a tvoj mm je najstarší? Moja svokra má tiež troch synov a na môjho je naviazaná tak, že ma ide rozhodiť. Je rozvedená, tak v ňom vidí asi svoju oporu, svojho partnera. Asi preto, že je najstarší, po rozvode prebral úlohu akoby otca v rodine, je to už zo desať rokov a ona by bola najradšej, keby žil len pre ňu. Furt so všetkým otravuje len jeho, no poraziť ma ide...

cmeliatko
5. nov 2011

Ja som jedinacik a byva to obcas tazke lebo viem vela veci a tym padom aj vsetko robim pre mamu.
no nedovolim aby sa mi pchala do manzelstva.
Na stastie mojho muza miluje.
No pomaha odstup. Zit so svokrovcami v jednom dome je zivotna skuska- to by museli byt velmi ohladuplni a to rodicia tazko- je tam ine citove puto.

kohutovci
5. nov 2011

@kaya60 ahojky.. dufam, ze ti nevadi tykanie.. takto na forach je to viac menej zauzivanie.. som velmi rada, ze si sem nahliadla a chces nam ukazat mincu aj z druhej strany.. vies u teba si myslim, ze si normalna svokra a to z jedneho prosteho dovodu.. uvedomujes si generacne rozdiely, snazis sa najst zlatu strednu cestu a aj ju najdes.. verim, ze ta tvoje deti aj nevesti maju radi.. aj moja mamina je skvela svokra a to nevravim preto, ze je to moja mamina.. od puberty ma somnou kamaratsky vztah.. poradi, ale nestara sa.. pomoze ale necha aj mna nech sa potrapim.. ona ma tu zlatu strednu cestu prirodzene v sebe.. je to moja aj manzelova najlepsia kamaratka.. samozrejme aj tatino.. oni su obaja skveli ludia.. im poviem vsetko a nikdy to nieje zneuzite proti mne... proti manzelovi a ked nemam pravdu tak sa ho patricne zastanu.. 😉 ale tie nase svokry co sme tu spominali sa nesnazia byt kamaratky.. velmi rada by som to videla z ich pohladu preco v nich dominuje taka nadradenost, povrchnost, neustupcivost a rivalita.. miestami mam pocit, ze mi chce dat vsetko vyzrat ale ja som jej nikdy neublizila.. nerespektuje ma.. ma ma za sopla co nic nevie a pri tom som od nej mladsia len o 14 rokov.. ona bola ta co si v 17stich dokafrala zivot a bola odkazana na rodicov.. ja mam skolu, robotu.. viem sa postarat o svoju rodinu.. nikdy sme si nemuseli poziciavat takze fakt nechapem preco ma takyto pristup..

kaya60
5. nov 2011

@kohutovci samozrejme, v pohode, ja si tu tykam so vsetkymi, dakujem velmi za tvoj nazor, ja sa snazim byt s mojim detmi kamaratka, aj myslim ze sa mi to dari, chapem ze v tejto dobe mladi su rozhladenejsi, mudrejsi, vzdelanejsi aj skusenejsi, to dnes nie je o veku ako volakedy, ze rokmi sa zbierali skusenosti a iny zdroj nebol, dnes mladi cestuju, je internet, celkom ina doba. ja si necham rada od mojich deti poradit, dam na ich nazor, vdaka nim sa citim relativne mlada a velmi mi pomahaju aj v praci aj v ukromi ich rady a nazory. Mozno by vasim svokram pomohlo keby sem nakukli a precitali si len tak anonymne co nevestam na svokrach vadi, nie tak konkretne kazda svoju, ale vseobecne...nedavno jedna pisala ze svokra pride ako na navstevu (presny typ mojej svokry) a necha tehotnu nevestu v pohode umyvat riad, druha vzapeti pise, ze svokra pride a zacne hned upratovat, a nevesta si pripada ako neschopna, nemozna bordelarka, co jej musi svokra prist upratat. Jedna svokra chce stale kocikovat, druha ani raz....pomooooc, kde je stredna zlata cesta? presne taketo situacie mi pomahaju, vyberiem si z toho, ze stale sa treba pytat, co mam pomoct? co treba urobit? Len jedno sa neviem naucit, opytat sa co malinkej treba kupit, kupujem ako spalsena veeeela preveeeela 🙂

madamebutterfly
5. nov 2011

@lalia2 mooj je najmladsi a je to maminkin milacik 😖 cize nikto nebude pre neho dost dobry

kohutovci
5. nov 2011

@kaya60 tak ano je to tazke.. jednej vyhovuje to.. druhej to.. povedzme si uprimne, ze su nevesti pre ktore by sa mohol clovek aj pokrajat aj tak im nikto nevyhovie.. 😠 tam je naozaj tazko hladat kompromis.. ale presne ako vravis, je to vsetko o komunikacii.. 🙂

mihouk
5. nov 2011

@kayahttp Ahoj ty si ta pokrokova svokra a aj ked uznavas ze je to tazke, aspon sa snazis a to je super.
Ja som ta tehotna, ktorej neumyva riady. Mne viac menej nevadi, ze musim umyvat riad ked je u nas, ide o to, ze ja mam s mojou mamou najlepsi kamaratsky vztah aky je vobec mozny a svokra na to hrozne ziarly a snazi sa ju napodobnovat, ale na silu sa to neda. Nasa dohoda bola, ze ked sa mi narodi babo, tak mama pride a trochu mi pomoze, takze svokra ked sa to dozvedela uz aj sa k nam zacala trepat div nie v den porodu. Velmi si planuje ako sa o nas bude starat a pomahat mi, ale ja viem ze to tak nebude, lebo ona proste si pri mne nic nedovoli, iba ked nie som doma a ja skoncim s dvoma detmi a svokrou okolo ktorej treba behat. Este bola urazena, lebo som jej skratila pobyt zo 14dni na 10, tak ma pekne poohovarala po rodine a teraz vyhlasuje ze nevie co u nas bude tak dlho robit, ze 4 dni su tak akurat, lebo aj tak jej nedovolim nic robit.
Nechcem byt za mudru, ale v tomto sa uz naozaj nevyznam, co by si poradila z druhej strany????? Mam jej povedat urob to a to, lebo ja vazne neviem ake to bude s dvoma detmi, tak tazko nieco planovat a to ona musi mat vsetko naplanovane do posledneho detailu.

kaya60
5. nov 2011

@mihouk ano, ja to vsetko poznam, prave preto sa snazim byt ina, moja svokra ked boli deti malinke, tiez prisla iba na navstevu, a ked sme sa jej dostatocne nevenovali, urazene sa dvihla a odisla. Ale pravdu povediac, mi to bolo milsie ako keby bola u nas stale a snazila sa pomahat.To som zniesla len od mojej mamy. V tom to je, ze mama je len jedna a svokra by sa nemala snazit ju nahradit alebo podobat sa jej. Ja uz viac rada mojho zata ako mam ani nemozem, je to najlepsi manzel a otec na svete, ale viem, ze jeho mama nie som, nevychovavala som ho, nevstavala v noci k nemu ked bol chory...tak jasne ze ten vztah taky byt nemoze ako s mamou, ale rozumieme si vyborne (vacsinou🙂 S tvojou svokrou veru neporadim, u nas to bolo cely zivot len o navstevach a nezmenilo sa to nikdy. Len si clovek casom zvykne a snazi sa byt iny

ladyka8
5. nov 2011

@adelaida33 no veď toho sa najviac bojím. už teraz by sa do všetkého pchala dnes sme sa akurát aj na tom pochytili už mi praskli nervy 🙂 nevadí aspon bude tichá domácnosť :D

mihouk
5. nov 2011

@kaya60 Super ty nam vsetkym vlievas nadej, ze ked ty si nevychadzala s tou svojou, tak casom nezblbneme a da sa v tom svokrovskom nepokracovat. Moja svokra mala tu smolu, ze jej zomrela mama ked bola mlada a s tou svojou svokrou mala mama-dcera vztah a to by chela aj so mnou a svagrinou. Ale ona chce mat vztah, ale nemieni na nom pracovat. Ved aj teraz sa stazuje po celej rodine ze sa k nej moj maly nemal, ale on aj prisiel za nou, lenze ona ho ignorovala, lebo prave vtedy si citala a potom ho to prestalo bavit a aj tak on viac vyhladava chlapov ako zeny, ved je cele dni so mnou tak asi chce zmenu. No ale ona si to vysvetlit neda a ked bude najhorsie, tak sa mi to spelchne do oci ze ho proti nej huckam, lebo ju nemam rada (to bola prihoda, ked vyplakavala manzelovi do telefonu, ze s nou netelefonujem) Ja viem ze ju nezmenim, prave preto chodim sem sa vytkecavat, lebo u nas to nie su iba tie navstevy, lebo ked pridu, tak to je na par dni a to uz je potom moc koncentrovane 😝

kaya60
5. nov 2011

@mihouk asi to ozaj tak funguje, ze clovek ked to zazije na vlastnej kozi, snazi sa z toho poucit. Aspon na nieco to je dobre potom... Aspon vieme, ake nechceme nikdy byt. Ale aj tak je to tazke...clovek ma v sebe nieco akoby zabudovane geneticky, stale som si vravela toto nebudem ja nikdy hovorit mojim detom co mne vravievala mama ked som bola mala a casto sa pristihnem ze vravim tie iste slova, este aj ten ton je podobny. asi to ide s vekom. Takze stale treba na vztahoch pracovat, snazit sa predstavit si ako by to mne padlo, keby niekto toto takto povedal a pod. a podla toho sa spravat

adkoalauri
7. nov 2011

@kaya60 Mne sa veľmi páčia tvoje príspevky, len jedno neviem ja - už som sa naučila svokrovcov ignorovať svojim spôsobom, ale predsa keď idem k nim alebo zahlásia, že prídu, ja dostanem také žalúdočné nervy - napätán som- a potom to samozrejme dám pocítiť aj manželovi - pritom to ani nechcem robiť. Jeho to veľmi mrzí- podľa mňa je z toho aj veľmi smutný, aj keď vidí rozdiely medzi mojou mamou a svojou - no predsa sa nedokážem krotiť.Tie rozdiely čo robia medzi deťmi, poučovania atď. to sa nedá zniesť normálnym rozumom. Teraz majú u seba druhú budúcu švagrinú, ktorá je z Anglicka a nehovorí po slov. tak na nich varia, pečú a minule keď zahlásila, že na stravu platia, ale na ostatné výdavky nemusia dávať peniaze,nech sa pozbierajú - tak som myslela, že ma roztrhne. Nás mama sama vychovávala, nemali sme peniaze na rozhadzovanie, ale vždy nám dala všetko čo sme potrebovali a do dnešného dňa nás dotuje - či už malému kúpi veci, nám navarí, pomáha a pritom ešte pracuje a od svokrovcov sme možno dostali dokopy 5 vecí - chvála Bohu nie sme na nich odkázaní - ale aj my sme sa potrebovali pozbierať a aj teraz máme výdavky oveľa väčšie ako druhá banda, ale to ich nezaujíma. Ale už ani mňa. Mama vždy hovorí, keď som z toho smutná, že na starobu aspoň nebudem mať čo vracať a toho sa držím - to ma drží nad vodou. Ale dúfam ostanem aj vtedy taká tvrdohlavá a nebudem sa pozerať na manžela - čo neverím - a aj on pochopí - že im sme neni dlžní. Minule som hovorila pred manželom, že dúfam, že sa im to na starobu vráti. Len pozeral na mňa a sklopil svoje oči. Aj jemu sa otvárajú a to ma teší. Dobre som sa rozpísala, pritom som sa nechcela.

staronova
7. nov 2011

Neviem prečo stále riešite tému,čo, kto, komu, koľko dal. Skúste sa povzniesť nad to. Vykašlite sa na žabomyšie hovadiny. Život častokrát prinesie také problémy, že toto tu je slaby odvar. Každý človek je nastavený ináč.Takže svokra zákonite nemôže robiť, rozprávať a tiež dávať rovnako ako vlastná matka. Ja som raz vo vypätej chvíli tiež doma vysvetlila,že už dvom deťom matka nedá narovnako na korunu. Prekvapuje ma kolko vzdelaných dievčat a určite aj životaschopných tu rieši otázku darov, penazí,pomáhania s upratovaním, varením, hodín varovania a otázok typu "ako sa ti darí?" Rozmýšľam,či to nie je nezrelosť na život vo dvojici, tzn. byť súčasťou druhej rodiny.
Ved ked ste sa rozhodli pre život s partnerom určite ste nerátali s každodennou pomocou /akoukoľvek/ svokry,svokra.
Dali ste sa na cestu vo DVOJICI. Tak prečo tieto zbytočné nervy z niečoho, čo sa nedá zmeniť. Dni sú oveľa krajšie,ked sa nad tieto hlúposti vieme povzniesť. Hmh-neviem to sú moje skúsenosti.