Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

eliiska
10. jan 2011

ako keby som svoju maminu pocula- "povznes sa na to"...ja viem, ze mate pravdu vsetky. A tiez viem, ze nemam zlu svokru a ze by to mohlo byt horsie, ovela. Asi sa musim naucit nejak si to nepripustat. V kazdom pripade som rada, ze som sa mohla aspon vyzalovat a ze aj niekto iny ako ja je toho nazoru, ze mam pravo byt nahnevana...lebo po tom ako reaguje moj manzel na moju nespokojnost, som zacala o sebe pochybovat, ze nie som kompletna. Ano, vidime sa 3 x za rok, tak to proste prezijem, ved nakoniec co mi zostava. A posielam moj obdiv vsetkym zenam, ktore s "dobrou" svokrou ziju v jednom dome!

lumimi
10. jan 2011

@eliiska - ja mna tiež strasne vytáča svokra - s tým ako zo mna robí totalneho debila, naposledy,mi dohovárala aby som malému kupovala hotovu výživu, že mu nemam variť, ale ked ja mam lepsi pocit, ked viem čo zje. aj do kojenia sa mi starala - ona kojila az dva mesiace tak vie, ja som kaslala na jej rady a kojim stále (už 6 mesiacov)
a to nehovorim o tom ako stále porovnáva nasho malého so susedovým dievčatkom čo je o 5 mesiacov staršie. Ale je to taký varovný prst aby sme si dali pozor a my neboli ako ony.

eliiska
10. jan 2011

joj, ked ona chce byt akoze straasne starostliva a ooobr-obetava...napr. minule ked bola u nas, tak ju manzel vzal na nakup a ked odchadzali, tak som otvorila chladnicku a zacala som hovorit manzelovi, co ma este kupit...a na to ona zacala vykrikovat, ze ona uz vsetko vie, co sa ma nakupit, ze ona presne vie, co nam chyba a tak...a ked som ju ignorovala a diktovala som dalej, tak zapistala (viete,ona ma taku prisetnu fistulu)- "ja presne viem, co je v tej chladnicke, lebo som ju dnes celu vyumyvala!!!!" tak som sa nadychla a pomaly vydychla a dodiktovala, co som potrebovala nakupit. a ked odisli, dala som si nejaku pirulu na upokojenie...viete, ja som taka emotivna poavaha, strasne vela energie ma stoji taketo sebaovladanie...lebo inak svojim blizkym a priatelom poviem hned, co mam na srdci. Ale pri nej nemozem....vysla by som z toho ako krava a ona ako chudinka obetava babicka.

roo
10. jan 2011

@lumimi Keby si dietatu kupovala hotovu vyzivu, tak by Ta ohovarala, ze si leniva varit a Ty by si zas pocuvala, ze hotove vyzivy nie su zdrave a ze mas radsej dietatku navarit 😀 😀 😀 Mas to zajedno, kasli na tie reci.
Mimochodom - daj jej tu hotovu kupenu vyzivu niekedy ochutnat... 😉

redangel32
10. jan 2011

@eliiska kazde dieta sa pri inej osobe sprava s vascim respektom ako pri rodicoch. Kazde dieta si pri mamicke dovoli vsetko, pri oteckoch len nieco. My sme tiez v zahranici a som happy,ze este aj tak daleko. 😀 😀 😀 . Doposial som "svokru" zastavala,pretoze vlastny syn na nu nadaval,nevydrzi 2dni s nou pod jednou strechou. Posledna navsteva,jej druha navsteva u nas mi otvorila oci. Skoncilo to tak,ze sme sa ako-tak rozlucili a hotovo. Uz ani na skype neotravuje. A pritom ako "miluje" svoje vnuca. Tiez mi niekedy pripada,ze mam asi vysoke naroky od babiciek alebo? Ked pride niekolko tisic KM za vnucatom,ktore vidim 2x do roka,tak by sa mala max. venovat a nie len shoppingovat a flakat sa kade tade. Nuz, deti nie su hlupe a velmi dobre vycitia kto je aky clovek. 😉

eliiska
11. jan 2011

@redangel32 Suhlasim, lenze moja svokra si to vysvetluje tak, ze ona to s nou lepsie vie. napr. mala neznasa, ked ma spinku na sebe, hned mi to ukaze a povie "mama umyt" a ked kvapne na stol, tak prestane jest az kym to neutriem. Kazdy vravi, ze to robi preto, lebo odmalinka som ju stale utierala pri papani a prezliekala, ked sa zaspinila, proste, ze som ju to naucila ja....nie! moja svokra povedala, ze to ma po nej, lebo aj ona ked vari a nieco jej kvapne, hned to musi utierat. No uznajte. Ale zasa ked pride, tak nechodi shoppingovat a pekne sa o nu stara. Skoda len, ze ja si s nou verlmi nerozumiem pre tamtie veci.

lumimi
11. jan 2011

@roo - máš, pravdu. svokre sa proste nezavdacís.
mna z tej hotovej trosku naplo, ked som ochutnala mrkvovu, ale malemu chutila, ja mu ich davam ,len ked som strasne leniva mu varit, ale potesil ma drobec dnes, chutila mu moja brokolica viac ako tá vo výžive čo som mu dala včera. 🙂
btw. co sa este týka svokry, býva tri km vo vedlajsej dedine, má auto a je na dochodku, nechodi maleho kočíkovat, na jesen som potrebovala poobede aby mi malého niekto zobral von aspon na dve hodky, lebo ja som mala akusi prácu, a nemohla som s nim ist a doma sa mi stále budil, takže som nič neporobila, tak som odisla na ten cas k mame co je asi 15km daleko od nas, no a tam sa svokra tlacila kazdy den ho vozit, moja mama tiez mala na nu nervy ze na co tam chodi teraz ked je tam ona(mama). no a teraz sme zase sami doma, a svokru nevidime len ked ideme k nim. ale malý už začína celkom negatívne reagovat na cudzích a ked ju dlhšie nevidi, tak nechce byt u nej na rukách - som zlá ked ma to teší? podla mna je to také zadosť učinenie,

roo
11. jan 2011

@lumimi teraz zo zaciatku Ta to bude dost stvat a bude Ti vela veci prekazat, ale casom sama zistis, ze zivit si nenavist v srdci nerobi dobre hlavne Tebe - pokial teda Tvoja svokra nebude naozaj hnusna jezibaba 😉

kocurko1
11. jan 2011

Povedzte mi baby, mate skusenost s tym, ze by vas a vase deti svokra citovo vydierala? U nas to vyzera tak, ze ked s rocnou dcerkou odcestujem k nasim, jedine vtedy mi vyvolava, vyzaduje si malu bezpodmienecne k telefonu, vytaca ma bezpredmetnymi otazkami a afektovanym hlasom a aj s malou sa uplne afektovane rozprava, co mala neznasa.
Sv. mi tak isto nerespektuje, ked jej poviem, ze sme prave na navsteve u krsnej a ze sa mala s krsnou hra a znova urobi to svoje vydieracske rodeo, aby sme sa my aj moji pribuzni citili zle, ze sme u mojej rodiny a nie u nej.
Ked sme u svokrovcov a ona prave pride z prace, zasiahne malej do hry a afektovane sa jej pyta ,,A plakala si za mnou?,, alebo na nu afektovane zrukne ,,Tu som, to som ja, Tvoja babicka, nechaj tu mamu,,.
Nehovoriac o tom, ked sa niekedy par dni po sebe vecer nezavolame, vyvolava manzelovi a otravuje ho v praci. Neda si vysvetlit, ze nema cas sa s nou bavit o blbostiach a zacina tocit, ze ci sa vraj so mnou nepohadal, ked nema naladu sa s nou bavit.
Manzelovi to ide na nervy, uz sme sa so svokrovcami pohadali, neviem do akej miery svokor vie o vsetkom jej chovani, ale o vydierani vie velmi dobre. Cez Vianoce, ked sme boli na navsteve u manzelovej kolegyne, svokra znova zopakovala to svoje rodeo a pokazila nam navstevu. Manzel sa potom doma so svokrom kvoli tomu pohadal, lebo svokor to bral, ze to je normalne chovanie. Svokor, ktory je povolanim psycholog... Svokor, ktory sa nam 8 rokov montoval do manzelstva a pritom doma ziju ako dvaja nerovnocenni ludia a vsetko co to obnasa....
Poradte, aspon co vydieranim. Telefony uz nezdvihame. Nema zmysel uprimne si sadnut a riesit veci...

maminuska
11. jan 2011

🙂 Dievčatá možno budem trocha mimo tému tak sa veľmi ospravedlňujem ale :
kedysi mi svokra povedala že môj muž ma trikrát obdaruje tak ako ju manžel ( svokor ). Dnes som si na to spomenula v stave totálnej zúrivosti .Presťahovali sme sa, rekonštruoval sa byt a ..... už pol roka nie je vela vecí dorobených . Napríklad v celom byte nemáme dvere a ani zárubne, hoci peniaze sú , materiál je navláčený ale nadalej trčia šnúry.
Mám ročného drobca, ktorý všade lezie, všetko skúma, byt totálne otvorený , všetko !!!! syn sa nemôže ani učit , malá sa tažko uspáva ked počut samý hluk odvšadial.
Prvé obdarovanie - že vám to slubi
Druhé obdarovanie - nakúpi materiál
tretie obdarovanie - a to je najdôležitejšie , ked Vás tým obdaruje že aj niečo dokončí tak strieľaju ohnostroje a môžete otvárat šampus. Toto obdarovanie prichádza omnoho ale omnoho neskôr ak príde vôbec po druhom obdarovaní.
Dnes som volala so svokrou a len tak som to spomenula a ona : Jo holka budeš to mít v tomhle težký, geny su geny.Vím o com mluvím .
Takže dnes u mňa zabodovala, vôbec si syna nezastávala ale zas hneď aj zaklincovala"přežila tá malá beze mne noc" 😀 . Zlatá moja svokra 🙂
Ale napriek tomu svojho muža lubim , len momentálne nejak menej ( asi ho zaškrtím 😠 ).

maminuska
11. jan 2011

@kocurko1 nedvíhat telefony, ja to mám s mojimi rodičmi obdobne,
Môj otec je manipulátor a vydiera ma detmi. Ak som potrebovala postrážiť a poprosila ho pekne a on to slubil , potom vošiel do cesty nejaký môj !!!!!! problém a chela som ho riešit po svojom , ale on mi povedal že ak neurobím to a to , tak mi tie deti nebude strážit a bolo tam kopec iných vecé.
Jediná obrana je stanovenie hraníc, napríklad aj tým nedvíhaním telefonov

kocurko1
11. jan 2011

veru, presne je to o hraniciach.. jedno mi nejde do hlavy, svokor vo svojej profesii velmi dobre vie, ako sami ziju, ako on chce mat vsetko pod kontrolou a berie svokre nazory a presvedcenie a ona ho za odmenu vydiera. Nie, aby si riesili svoje manzelstvo, starali sa o svoje ,,opustene hniezdo,, a pestovali si vztah a hobby. Oni sa musia vecne montovat do nas a manipulovat nam dieta. Nic nerespektuju. Neviem si predstavit, ako svokor moze v praci radit ludom. chudaci jeho klienti..... No aj niecie manzelstvo nam moze posluzit ako odstrasujuci priklad...

redangel32
11. jan 2011

@kocurko1 povedz nam kde pracuje tvoj svokor aby sme ho nadaleko obchadzali 😀 😀 😀 😀 😀 Inak asi len pevne nervy pri kazdej svokre 😒

kocurko1
11. jan 2011

@redangel32 aby to bolo sicher, treba sa radsej poradit u zenskej 😉 nechcem tej poradni robit antireklamu, hlavne ked viem, ze tam pracuje minimalne jedna pohodova baba 😉

cuchre
12. jan 2011

@maminuska moja zlata, mam od augusta osupany spalnu na panel, kedy sa dorobi, ani srnka netusi. o tom,ze maly ma 3 roky a jeho izba je v plane uz 4? no chlap, co ti poviem...ja si uz nervy nenicim, kaslem na to , lebo by som prisla o nervy :D

redangel32
12. jan 2011

neviem? ale moja skusenost,ze pokial si zena nedupne tak chlap bude mat cas aj do dochodku 😀 . Ja to vzdy tak riesim,ze nakricim a potom to ide jedna dva.
@cuchre Keby sa moj tak s izbou pre dieta ponahlal ako tvoj,tak by som ho pekne vyhodila zo spalne a nech si ide do tej kvazi detskej izby, sice v tvojom pripade ani ta spalna nie je ziadna slava. 😒 Podla mna je to nezodpovedne....ak chybaju peniaze,tak to by som este akceptovala. Inac nechapem...

evinkal
14. jan 2011

dnes som bola napoliklinike a tam buch--narazila som na svoju svokru.tá keď ma zbadala,sa hnusne uškrnula a že :pche! vyšlo jej z huby a ani na malú sa nešla pozrieť!-krava jedna!

nunusimi
15. jan 2011

@cuchre ja by som si zavolala niekoho ineho nech to pride urobit akeby mal m,uz reci abo by sa mu nepacilo, tak ved cakala som dost dlho, nie? by sa mohol tak akurat hanbit!

@evinkal chora zena, to chce ozaj odbornu pomoc

evinkal
15. jan 2011

@nunusimi 🙂 aj sa lieči,ale asi slabé lieky

kkomplikovana
22. jan 2011

no ja by som vam tu vedela napisat cely roman...o mojej skorosvokre. ani neviem kde skor zacat. mam priatela, s ktorym mame krasnu 10-mesacnu dceru, nie sme zosobaseni, kedze ja este nie som rozvedena. ale nechcem aby ste si niektora mysleli, ze som si nasla milenca a kvoli tomu nechala manzela.oje manzelstvo sa rozpadlo uz ovela skor nez som si niekoho nasla. a je to moja chyba, uznavam, ze som si tie uradne veci nevybavila skor. ale k veci...skorosvokra je falosny a zakerny clovek a navyse nahovara mojho partnera Jozka proti mne. S malou sme totiz byvali cele leto byvali u nej, kvoli rekonstrukcii bytu. A samozrejme tu sa to zacalo. Nepacilo sa jej, ked som niekedy nesuhlasila s jej nazorom na malu a v jednej hadke ma pourazala a ublizila mi ako mi nkto este neublizil. Ja som vtedy velmi plakala a len teraz pred Vianocami, ked bol priatel u nej, mu povedala, ze som mala hystericky zachvat. Navyse sme sa my dvaja pohadali dnes kvvoli nej a najhorsie na tom je, ze priatel sa jej zastava. Mam sto chuti od neho odist, ale bojim sa skorosvkory, ze sa bude so mnou sudit o malu, a ze mi ju zoberu. To by som neprezila. Poradte prosiiiiiiim niekto, co mam robit?

dominika1988
22. jan 2011

@kkomplikovana tvoja svokra nema sancu v tom, ze by ti malu zobrali, nie je jej zakonny zastupca, toho by som sa vobec nebala a navyse by ju neziskal ani tvoj priatel, keby prislo k najhorsiemu, dieta vzdy dostane matka, jedine vtedy nie, ak je alkoholicka alebo nieco podobne, tvoja svokra moze ist do haja...ale na tvojom mieste by som sa snazila urovnat to s priatelom, nechces si predsa nechat znicit vztah starou bosorkou, ci hej??

dominika1988
22. jan 2011

@kkomplikovana a este som zabudla, ked navyse ani nie ste zobrati, co myslis, ze by dosiahla, keby sa s tebou sudila o malu? ona jej nie je v podstate nic, tak neboj 😉

redangel32
22. jan 2011

@kkomplikovana inak neviem naco cakas ohladom rozvodu? Dieta ma v rodnom liste uvedeneho otca koho? Ja na tvojom mieste dam vsetky tieto zalezitosti cim skor na poriadok.

benyka
24. jan 2011

@evinkal ... ani sa na malú nepozrela???? hlavná vec, že udáva na sociálke..... ako ste so svokrou teraz???

evinkal
24. jan 2011

@benyka na bode nula.v sobotu som bola na pošte,ona šla oproti mne a zabuchla mi dvere pred nosom☹ ja ju proste nemôžem ani cítiť a keď sa takto správa!!!najviac ma však štve,že malá mala 5.1.narodeniny-1.rôčik a stará nič,ani len pohľadnicu nehodila do schránky!!!!chcela by som pre svoje deti milujúcu starkú...moja starká tiež nebola svätá,ale na nás myslela vždy,aj nás prišla pozrieť...aj keď sa neskôr presťahovala do Jablonice za dedom..-už bohužiaľ nežije

muskam
24. jan 2011

ja sa k tejto teme mozem vyjadrit asi tolko, ze po neustalych problemoch riesenych s mojim manzelom na temu svokra (ceresnicka na torte bola ked ma ohovarala pred svagrinou, ktora bola v tom case dva dni jej novou nevestou) som dosla k rozhodnutiu, aby sa s nou manzel porozpraval, samozrejme po peknom ako inteligentni ludia. Zavolal si ju do auta a povedal jej ze ako je to z mojho pohladu a ze nic ine medzi nami nestoji, len tato nestastna tema. Vzdy sme sa hadali ked sme prisli od svokrovcov. Teda nehadali, lebo moj muz je kludas, ale stale povedala alebo spravila nieco, co sa ma dotklo a ja nie som typ ktory vie take reci hodit cez plece a ist dalej. Potom ako sa s nou porozpraval, rozplakala sa a slubila ze vsetko bude dobre, lebo ona nechce robit medzi nami nezhody. Manzel prisiel domov po hodine rozhovoru s nou a povedal mi ze je vsetko OK, ze mi svokra na druhy den zavola a ospravedlni sa mi. Ano zavolala mi na druhy den a rozhovor zacala takto: Pocuvaj, to co ty si na mna povedala???!!! Ked som jej dalsiu polhodinu rozpravala zas to co mi vadi (medzitym aj to ze si pride kedy to jej pasuje, ci davam maleho spat a chcem si lahnut aj ja, alebo mame nejaky program...), zaklincovala: Ty hladas v mojich slovach len to zle, ja ked s niekym rozpravam, hladam v cloveku len dobro. AHA, tak potom som vsetky tie jej dvojzmyselne pripomienky, ja tomu hovorim pripindy, pardon za vyraz, asi chapala zle.
Ponaucenie: nemala som to vytahovat na svetlo sveta, lebo ona to vobec nepochopila. Ale aspon som tym vyriesila to, ze tu nechodi bez pozvania.

benyka
25. jan 2011

@evinkal .... a čo švagriná?????

evinkal
25. jan 2011

@benyka tá sa ukáže len keď niečo chce...ja ju nevyhľadávam..som rada ak mám pokoj od nich-všetkých 😀

benyka
25. jan 2011

@evinkal ... presne tak, ja svokru som už nevidela tri roky, syna ani poriadne ešte nevidela...manželovi zavolala pred troma rokmi a on ju spucoval za to, čo narobila aké peklo v rodine .... ona je veľmi hrdá, nevie, čo to znamená druhému sa ospravedlniť....a ja sa jej nemám za čo ospravedlňovať ...takže nechce s nami mať nič spoločné...a dokonca aj švagriná, vraj sa vydala, sme sa dozvedeli na manželove narodeniny, prišla ho pozrieť teta tak nám podala informácie...on o svadbe nemal ani podtuchy....som rada, že je to takto, je to smutné, ale je to lepšie ako sa rodinkovať a vyplakávať mužovi na ramenách ...

a čo manžel??? ešte chodieva s otcom do krčiem???? umúdril sa od návštevy sociálky???? dáva viacej peňazí na rodinu ako tú almužnu ???

evinkal
25. jan 2011

@benyka mne je to len blbé,alebo ako to nazvať ,že rodina sa takto "rozhajdákala".proste rodina má byť súdržná a nie jeden na druhého kydať!!Už ma to takto nebaví...nie,neumúdril sa bohužiaľ.včera mi nechal až 10euro..ale raz nechá inokedy nedá nič☹