Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

habibi78
15. mar 2012

boooze baby, toto ked citam...sak to nie je mozne, ze v dnesnej dobe sa niektore zeny takto spravaju s manzelkam svojich synov... 😖
dakujem bohu za moju svokru... 😀

lalia2
15. mar 2012

@sashabb
@katusska1
@lu2112
@yokralovnayo
no lenže moja svokra je určite podľa iných ľudí najmilší človek, akého kedy stretli. aj mamae to tak milo hovorí. mama nás vychovala tak, že sa máme správať milo. no a svokra jej povedala, že cíti, že nemám o ňu záujem či čo a nevie, či ju nemám rada alebo sa jej bojím. tak že mi má mama povedať, že sa jej nemám báť a mám prijať jej rady. Ja sa k nej správam milo, no vôbec nemám záujem sa s ňou zbližovať. to by tu bola aj každý deň. Ja si viem povedať svoje, no nechcem pokaziť vzťahy. A neviem, kto sa tu kioho bojí. Mohla to povedať svokra mne a by som jej to už po 20-ty raz vysvetlila. Mama jej len povedala, že nie som malé dieťa, že keď niečo potrebujem alebo neviem, tak jej zavolám alebo sa dozviem na nete a že tiež mi ani ona nechodí pomáhať, nakoľko som povedala, že to zvládnem sama. Aj zvládnem, ale moju mamu by som možno zavolala aspoň pokecať, no keby sa to stará dozvedela, tak je koniec. No mne by ten koniec nevadil, ale neviem, ako by zareagoval mm keby sa stará odula navždy. No a aj moja má iba synov a tiež by najradšej s nimi všade chodila. Aj môjho mm objednala k zubárke a samozrejme na rovnakú hodinu ako seba. Aby išli spolu. Aj so mnou chcela chodiť k dr. a pýtať sa za mňa, lebo ja sa asi neviem. No a my sme síce zobratí ale len na úrade, chceme sa ešte v kostole spolu s krstom. Tak treba potvrdenie od farárov z miesta nášho bydliska. Tak mm to povedal matke a ona samozrejme, že ona s ním pôjde. Skoro ma drblo. Akože neviem, ako sa to vyrieši, ale ešte som nevidela, aby matka išla na faru so synovm ohľadne svadby, a nie on so ženou. A to môj mm má vysokú školu a je zástupca riaditeľa. No ona by s ním najradšej chodila všade. Ona ho dlhé roky brala ako partnerea, keďže je rozvedená. Tak je strašne naňho naviazaná... Akože môj muž jejtiež má niekedy plné zuby, no lenže ona furt zahrá taktiku, že je jeho matka a vychovala ho a zasdlúži si najväčšiu úctu na svete... No choré to je.
@lu2112 a tiež keď k nej prídem, všetko mi pchá do úst a keď som bola tehotná, tak už dupľom. a furt že nechcem jesť, že mám jesť a musím jesť a dookolas a samozrejme to zas medzi rečou povedala mojej mame, že podľa nej málo jedávam...no také kraviny. neviem, či jej mám vyžrať celú chladničku keď tam prídem či čo. no nazbláznenei. nebývame spolu, ale každý deň ma naštve aj nadiaľku.

lu2112
15. mar 2012

@lalia2 no neboj aj mna nastve tak dva krat do tyzdna ato som 2500Km od nej.
Vzdy sa smejem na manzelovi lebo ja sa ako snazim pretvarovat ked sme u nich no on to po 24 hodinach uz nevidrzi a povie ze ideme k nasim a vratime sa o dva dni len na obed.
Inak stym jedenim aj mne stale hovori papaj zel vyzeras a ked sme odysli do UK ona zakazdym povedala manzelovi ze ako schudol ako zle vyzera ono je taka chudsia povaha a rovnako vazi uz 11 rokov co sme spolu. ale vzdy vyzera chudo a to ja pritom varim lepsie ako ona.
Manzel moj jej minule odmietol ryzu ze sa ma spitat mna ako sa robi ze moja sa nelepi 😀 😀 😀

cimage
15. mar 2012

@lu2112 ahoj luxxx, tak aj tu sme sa stretli 😀 , v zahranici urcite nebudeme na veky. Manzel by isiel uz aj dnes domov, ale ja som mu vcera hovorila, ze mna to na SVK nelaka. Preto ani ziadne byvanie neriesim, on uz ma aj vlastny plan domu nakresleny, pozera pozemky a ja sa nejak nevyjadrujem. Nema ma tam co lakat. Nasich vidim 2x za rok, potom kazdy tyzden na skype, tak viem co sa deje, co noveho. Nasi sa aj tak s problemami nezdoveruju, ja ich tiez nezatazujem. Ja vlastne ani svojho muza, som skor introvert a necham sa zozrat zvnutra 😖 . On zas nevydrzi a tusim aj kazdy den su v kontakte, ale tajne, lebo mi ja vystrelo, ze co zas. Mne ona nejak osobne az tak neprekaza, ale nechcem s nou byvat. Teraz je nova varianta, ze ich dom sa preda a postavi sa nejaky ekonomicky so solarnymi panelmi co usetri nejake eurace na vydavkoch a s tym, ze ona tam bude byvat a my sa mozeme hocikedy nastahovat. Lenze to hocikedy neviem ci niekedy u mna nastane 😒 .

yokralovnayo
15. mar 2012

@lalia2 moja svokra tiež rozvedená a brala mm ako svojho partnera 🙄 a na začiatku ked sme spolu začali chodit a chodili sme k nej na večeru tak ona ma tak primitivne vtipy.. to nieje ani smiešne a on sa jej na to rehotal ... ona je asi tak inteligentna ako smradlave ponožky... tuším začnem dneska bombardovať svokra sms kami že mi svokra hned neodpisala na mail 😀 😀 😀 😀 😀 jak ona mm, hend jak jej neodpišem do 2 dni-... enchapem co jej mam vkuse vypisovat... akurat co varim a blbosti, ked jej to chyba ku stasiu 😝

lu2112
15. mar 2012

@cimage no mame spolocnu temu aj tu svokra 😀 ja by som nedokazala zo svokrou vydrzat pod jednou strechpu a mi sa nevracame na slovensko svokra revala dva tyzdne ale dom uz je kupeny a nasi sem chodia 2-3 krat do roka a tak isto aj mi chodime domov tak sa to da zvyknut sme tu uz 8 rokov a neviem si predstavit sa vratit domov. a to hlavne kvoli svokre ta by u nas bola stale alebo by vyvolalavala ze kedy uz konecne dojdeme.
Ona ma taky zvyk ze ked doleti lietadlo nasi nas idu vzdy vyzdvyhnut a ona do 10 min zavola ze kedy dojdeme ku nim a samozrejme dobre vie ze prvy vecer sme vzdy u nasich logika ked nas vyzdvyhnu a druhy den rano zacne vyvolat uz od siedmej to len aby nas nahodou nezmeskala keby si odbehlaniekam. takze ja som znej na nervi

lalia2
15. mar 2012

@yokralovnayo no to mne minule svokra volala, ja som ju nedvihla, akurát som prišla od dr. s malou, potrebovala už papať, ja mlieko odsať, čo som mala plné prsia už, tak som ju nedvihla. no či nevolala vzápätí mm, že ju zas nedvíham? ma švihne z nej. ja tiež neviem, čo jej mám akože volať. ona ide umrieť od nudy a teraz ja čo mám s tým? zato aj furt chcek, aby sme tam chodili.

suem
16. mar 2012

Skutocne neviem, co by ste uz od vasich svokier chceli. Nestaraju sa = zle mrchy bez citu, staraju sa = vtierky, co vsade strakaju nos. 😲 😒 Len vase mamy su idealne, a vasi muzi ich maju radsej ako vlastne matky - to isto 😀 😀 😀 Aby mali od vas hasterivych pokoj tak to povedia 😉

bibina25
16. mar 2012

@suem aka si ty mudra, ty asi ziadnu svokru nemas, ked tu zabrdas 😠

radustek
16. mar 2012

@bibina25 presne aj ja si to myslim ze ju asi nema nevie co to je....tak moj manzel ma moju maminu radsej ako svoju lebo sa k nemu normalne a pekne chova..

bibina25
16. mar 2012

@radustek tak to ti zavidim, my sa s mm na nicom inom nehadame iba na svokre 😖

radustek
16. mar 2012

@bibina25 nerozumiem ako myslis ta ze manzel si mamu zastava???

bibina25
16. mar 2012

@radustek asi tak, nejak, nevidi, aka je sebecka a nic ju nezaujima len peniaze, mam polrocneho synceka a o pol roka sa chystam nastupit do prace (iba na ciastocny uvazok na 3 dni). Byvame s nasimi, ti pracuju na smeny a su ochotni mi maleho postrazit. Sem tam by si aj manzel vzal dovolenku a ostal s nim. Poprosili sme svokru (je na dochodku), ci bude v zalohe, keby sa o nho trebalo postarat (cca 1krat za mesiac!!!!) a jej reakcia bola: "A to ti nepodrzia miesto v praci este rok?" Tym som ja s nou skoncila, ja to zvladnem aj bez nej, jej sa pacilo, ked mm byval s nou, platil jej nehorazne peniaze za byvanie a to nemal ani vlastnu izbu iba v obyvacke spaval 😀 . Teraz by asi zase chcela, aby sme jej za strazenie vlstneho vnucika platili. Keby mala nejake zdravotne problemy, tak chapem, ale je zdrava a este pred 3 mesiacmi !!! veselo chodila opatrovat starych ludi do zahranicia. Mne to pride hrozne, ked o cudzich je ochotna sa postarat a o valstneho vnuka ani raz za mesiac.

radustek
16. mar 2012

@bibina25 ty kokos to je sila ja mam tiez hroznu svokru ale manzel stoji na mojej strane od kedy jej vybnadal tak mam pokoj

bibina25
16. mar 2012

@radustek navyse mam lepsie platenu pracu ako jej synacik a za 3 dni v tyzdni zarobim takmer tolko ako manzel za mesiac a to este budem mat narok na rodicovsky prispevok, ved by mala ocenit, ze sa snazime, nie? Jej dcerenka bola na materskej 3 roky (v pohode, keby si to mohla dovolit) ale stale bedakala, ze nameju peniaze a moja svokra jej samozrejme stredro prispievala. Pritom do prace kludne mohla nastupit, rodicia jej manzela by dieta boli urcite strazili. Jej sa ocividne nechcelo. 😀

radustek
16. mar 2012

@bibina25 to ako u nas ona zavidi este aj vlastnemu synovi ze ci on bude mat aj byt aj dom a ona nic pri tom nema nic ani teraz ako skoro som odpadla ked toto povedala co by mohla byt este rada ze syn sa ma dobre ze sa snazi tak este mu zavidi

bibina25
16. mar 2012

@radustek horzne, nikdy som neverila vtipom o svokrach, ale odkedy som vydata, presviedcam sa, ze je to pravda. Stale chce, aby sme k nej chodili, ze chce vidiet maleho (inak syncek je iuzasne spokojne dieta, od pol roka mi prespi celu noc, pripadne sa raz zobudi, je vesely, zlaty), ale ked ju poprosim, ci by s nim ostala, nie. Radsej s kamoskami na kavu, alebo na turu. Ked mi mm povedal, ze jej platil 100 € za mesiac za najom, som skoro odpadla (nezarobi ano 500 €). To za co tolko platil, za to prespavanie v obyvacke? Aj tak bol vacsinu casu so mnou, u nas, tak ani energie jej nespotreboval 😀 . Strasne je chamtiva, nechapem, moji rodicia sa ku mnme nikdy takto nespravali. 😠

radustek
16. mar 2012

@bibina25 hroznee no to malu vidi ona raz za mesiac mala nema od nej ani hrkalku za 2 eura radsej nakupi psovi alebo na vinko je vzdy ale malej nekupila este nic ani s nou moc nebyva totalne nema zaujem o nas vobec

bibina25
16. mar 2012

@radustek tak nasa malemu stale nieco kupi, to nemozem povedat, ale mne by viac pomohla tou opaterou, ja si peniazky viem zarobit.

radustek
16. mar 2012

@bibina25 ved ked je doma fakt by vam mohla pomoct...ani nam nepomaha vobec..ale uz kaslem na nu uz si z toho ani nic nerobim si tak vzdy poviem ze kazdy raz na to doplati 😉

bibina25
16. mar 2012

@radustek ved to, raz bude potrebovat ona pomoc, tak sa mozno aj my obratime chrbtom, aj ked ja nie som pomstychtivá.

radustek
16. mar 2012

@bibina25 presne ani ja mna to potom mrzi....ked sa malinka narodila nemala zaujem nebavili sme sa potom am to mrzelo a povedala som manzelovi nech ide jej ju ukazat lebo muzovi podavala ruku a vynadal jej za to ze nemala vobec zaujem ked som bola tehotna a ze zrazu mu podava ruku...tak jej ju neukazal a potom som ho ja poslala ze nech sa na to kasle ze aby jej ju ukazal ze sa jej moze nieco stat aby to potom nelutoval tak jej ju ukazal potom sme sa bavili a potom take nadavky mne ze koniec muz narobil poriadky a zas jej dobre vynadal a mne povedal ze uz nikdy ma neposluchne ked ho budem posielat za nou ze ona ina nebude tak ja som dufala ze sa to vsetko napravi tak manzel je z nej zhnuseny

suem
16. mar 2012

@bibina25 Mam moja zlata mam 🙂 , ale aby som s nou nevychadzala v ramci slusnosti a respektu ako k mame MM, to by musela neviem co robit. Stale verim, ze hoci su svokry skutocne rozne, ani jednej nejde o to aby bol jej syn nestastny (vynimaju psych. poruchy a pod.) Su to dospele osoby a so svojim casom a peniazmi mozu narabat podla svojho vlastneho uvazenia, ci sa ti to paci ci nie. Horucu hlavu mas v reakciach - podla tvojho opisu 🙄
Pozeram, ze mas syna, aby si sa nedockla rovnakeho spravania od svojej nevesty 😅 lebo dieta vnima aj to co si myslis, ze nemohlo postrehnut 😉

slniecko2
16. mar 2012

@suem suhlasim s tebou uplne. K svokram aj mamam sa musime spravat slusne, aj ked mozu byt neznesitelne. Mne osobne by vadilo ak by moj muz nadaval svojej mame aj keby bola fest protivna-jasne ak by bola nejaka vadna a bolo by to opodstatnene ale to by muselbyt aky extrem... A vzdy tiez pripominam sebe aj svojmu muzovi ze ako uvidia nase deti ako sa spravame ku svojim rodicom tak sa oni budu spravat raz k nam.

jo111
16. mar 2012

@suem ak si precitas aspon poslednych pat stran tejto diskusie, tak zistis, ze 99% prispievateliek sa praveze k svokram sprava slusne a s respektom ( to, ze si niekde ulavit musia je hadam prirodzene, ked je svokra psychicky chora osoba, vazne si precitaj par stran). Ziadny extrem nie je dobry. A to by si neverila, ako sa s niektorymi ludmi vyjst proste neda (tipujem, ze tvoja svokra sa tiez k tebe sprava aspon s akym-takym respektom). A tiez by si neverila, ale niektore matky su schopne zavidiet a nic dobre nepriat svojim detom (tu sa uz bavime o tych poruchach, ale problem je v tom, ze oni oficialne ziadnu nemaju a este si myslia ze to su na hlavu vsetci naokolo).
Na druhej strane tiez nesuhlasim s tym, ze by sa o moje dieta mala starat, hoc len na postrazenie jeho babka (ani jedna). Tak ako chceme od rodicov aby nas nechali zit a dychat, musime nechat zit a dychat ich. A deti si hadam spravili nevesta so synom, a pokial to nerobili z nudy (sme spolu uz tri roky, uz aj svadba bola a co teraz? Deli asi nie, spravme si dieta) a zodpovednost a starostlivost je len na nich, na nikom inom. A opatrovatelky pripadne kamosky existuju tiez.

lolah
17. mar 2012

Dievcata ako sa stavaju k tomu vasi muzi, ze nevychadzate so svokrou/svokrovcami ?

e_l_e_n_k_a
17. mar 2012

@lolah no ako sa moze stavat moj manzel k tomu??? uz par rokov ziadna komunikacia.... pospinila moje meno neskutocne,hlavne to boli klamstva a ani nechci vediet ako sa vyjadrila o manzelovi,ked sa ma zastal...chcela nas jednoducho s manzelom rozdelit,vsetkym naokolo rozpravala,ze sa rozvadzame len my dvaja o nicom nevedeli.... nakoniec uz nevedela ako dalej tak nas chcela pripravit o deti...poslala na nas socialku,ze ich tyrame a sa o nich nestarame.....nechci vediet,cim presli moje deti... same vysluchy na policii,v skole ,psychologovia,povinnne nariadene prehliadky u lekara.... este aj detska lekarka plakala...doslova! nechapala ako moze niekto take nieco na nas povedat..... a vysledok toho vsetkeho??? Sudca nakoniec povedal tuto vetu :"Pre zdravy telesny a dusevny vyvoj deti ,maju stari rodicia zakazany styk s vnucatami" ...bolo to na na navrh kuratora,ktory im bol na zaklade svokrineho udania prideleny....
tak ako by si sa stavala ty k takemu niecomu???? milovala by si ju???? mna hnev uz presiel,ale manzel a deti s nimi absolutne nechcu komunikovat.a oni su mi ovela prednejsi ako svokra.

sashabb
17. mar 2012

@slniecko2 @suem
Ja sem chodím väčšinou IBA čítať. Mám dobrú svokru, vychádzame spolu veľmi dobre 😉 ALE chápem všetky "sťažovateľky" a NIKDY ich nebudem odsudzovať alebo mať voči nim takéto reči ako vy! A to z jednoduchého dôvodu. NEVIETE ako to u nich je, nevidíte do pozadia. A to, že majú svokry rešpektovať? Ano majú, ale tie svokry majú rešpektovať ICH ako matky svojich vnúčat a manželky svojich synov! A tu je ten problém! Nevesty ustupujú, rešpektnujú a snažia sa vychádzať s nimi dobre, radšej budú ticho aby nebolo zle. ALE svokry tieto ústupky nerobia!!! stačí si prečítať pár strán dozadu ako písala @jo111
Toto je diskusia a pomáha dotyčným ventilovať sa a zrejme potom svoje problémy nevnímajú tak intenzívne keď majú ako takú podporu a môžu sa aspoň takto "vyžalovať". Čiže radšej sa tuna posťažujú ako by robili rozbroje v rodine. A to je tiež ústupok či nie?

lolah
17. mar 2012

@e_l_e_n_k_a to je hrozne, co vam sposobili ☹ u teba chapem, ze manzel nechce s nimi nic, pytam sa preto, lebo my sa zial velmi casto hadame kvôli nim :( moja svokra je totizto falosna, takze ona podrazi s usmevom na perach a moj muz to nevidi! on jej proste vsetko uveri, este ju bude ospravedlnovat /chapem, ze je to jeho matka/, lenze rozbija nas a on to nechce alebo nevie pochopit :( velmi mi je z toho vsetkeho smutno, najradsej by som odisla, nech si tu teda nazivaju v pokoji /asi len ja som ta, co im kazi ich krasne vztahy/ ☹

natyadko
17. mar 2012

Ahojte vsetky mamicky. Otvorila som tuto temu viem,ze sa najde vela utrapenych mamiciek. My zijeme s priatelovou svokrou. Niekedy je dobre niekedy ma hmeva. Ja som toho nazoru a myslim.ze to vacsina mamiciek. OD SVOKROVCOV CO NAJDALEJ!!! UBLIZUJU NIE LEN NAM MAMICKAM ALE DOTYKA SA TO AJ NASICH POLOVICIEK :( JA TO VZDY RISIM S MUZOM A NIEKEDY SA NEPOHODNEME A JA ZOSTANEM TA ZLA. ALE CLOVEK SI ZVYKNE 🙂 TEDA ASPON JA 🙂 MAMICKY DAJTE HLAVU HORE! A BOJUJTE 🙂