Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

tiinka
25. jan 2010

juliakocka ..... asi je to tak, ze kazdy si pozna najlepsie tu svoju svokru a co dokaze ... 🙂 a ked to clovek, napr. aj ty opises tak to mozno nevyznieva tak ako to v skutocnosti je .. tie pocity sa az tak uplne opisat nedaju, slova su slova .. tak pevne nervy ked sa babo narodi ...

marcelkatt
25. jan 2010

Ahojte, Juliakocka- mhm mne nik nepomohol pri návrate z pôrodnice okrem mm. No ani som to nepotrebovala. Okolo malého ak bolo treba lietal mm ja som iba kojila a kúpala.. Varila som nám sama, dalo sa to zvládnuť. No samozrejme záleží od bábätka aké je. Ak už en po pomyslení na to, že máš mať svokru denne pri seba robí zle, tak sa porozprávaj s manželom otvorene, že nemáš nič proti jeho mame, ale že nechceš, aby bola u vás nonstop. Stresy je to najhoršie čo môže byť po príchode z pôrodnice a to myslím žiadna mamička nechce. Maminka by mala byť kľudná, lebo všetko miminko vycíti a potom je aj ono nespokojné,plače a podobne. A zo stresov môžeš prísť o mliečko ako aj ja napríklad. Narovinu a otvorene sa s mm porozprávaj a dohodnite riešenie ešte pred príchodom z pôrodnice. Svokra môže prísť predsa na návštevu pozrieť vnučku, povarovať ak bude treba... No nie?

Ja neviem aké to je, my máme opačný problém. Naša k nám nechodí. Iba z povinnosti na sviatky a podobne,ona uprednostňuje vnučku od jej dcéry. Napríklad nášho malého videla a počula naposledy 24.12.2010 aj to sme my prišli k nim. Od vtedy vôbec žiadny kontakt. My sme vždy chodili k nim, minimálne raz za týždeň určite, niekedy aj viac. No teraz mi mm povedal, že dosť. Prestali sme k nim chodiť. A výsledok? Nechýbame im taktiež ako aj predtým, keď sme tam chodili. Tak teraz neviem,čo robiť. Mrzí ma to veľmi, pretože je to ich krv, ich vnuk a záujem z ich strany žiaľ žiadny. No to vieme len my doma, moja rodina a ľudia, ktorí k nám chodia a poznajú nás. Jej kamarátky a okolie netuší nič. Nie že by som si na tom zakladala, je mi to úplne fuk, len raz nás stretla jej známa a rozprávala nám, že má malý skvelú babičku, že babka ako ho chváli ako všetko vie a podobne-to rozpráva len tak, aby sa ukázala a aby nebolo jej blbé, že vnuka takmer nevidí a keby niet nás ani nepozná. Nevedela by asi nič.

Baby poraďte mi, čo mám urobiť, ísť k nim s malým,alebo nie? Ja proti svokre nič také nemám, len ma trápi jej vzťah k nášmu malému, vôbec jej nechýba, nepýta sa na neho, nezavolá ako sa má, či je zdravý a podobne. A to žijeme v jednom meste, je nezamestnaná, no o peniaze núdzu nemajú, svokor podniká sezónne. Umelo a nasilu vzťah nechcem, ja svoju maminku nemám, myslela som si, že svokra mi ju z časti nahradí, pomôže ak bude treba, no nie. MM je to jedno, on tam nechce ísť, vie, ako sa k nám a malému správajú. Svokor má rád vnuka, no nepríde tiež, vraj nemá čas. Ani 2 min,čo len pozdraviť vnuka? Zvláštne a zdá sa mi to smutné. K dcére chodia, vnučku si brávajú nie často, ale brávajú. Je mi z toho veľmi smutno, neviem, nájsť riešenie.

marcelkatt
25. jan 2010

Som sa pomýlila 24.12.2009 😀

juliakocka
25. jan 2010

ahoj marcelkatt: no my bývame u svokrovcov v dvojizbovom byte, takže nemôžem jej zakázať návštevy 😒 a ako píšeš, že sa mame porozprávať otvorene, manžel jej včera povedal, že netreba, žeby brala dovolenku, že on berie naisto a mi navari a pomôže keď bude treba, takže netreba ju doma....ona jedným uchom dnu a druhým von a široký úsmev na tvári, že som kukala, či jej neharaší..
čo sa týka teba, tiež možno by bodol rozhovor so svokrovcami, ale mne sa skôr zdá, že oni nemajú absolútny záujem o vášho synčeka, čo je dosť hnusné, ale ja na tvojom mieste by som ich ignorovala....nevolala by som ich už nikdy na návštevu, keď oni nemajú záujem o zdravého a šikovného vnuka....tak sú to debili a nepchala by som sa im do zadku....proste nech si žijú a tak....chápem že kvoli mužovi chceš mať s nimi dobré vzťahy, ale sama vidíš, že oni teba a tvoju rodinku ku šťastiu nepotrebujú, tak si povedz aj ty, že z ich lásky nežiješ a nevnucuj im svoje dieťatko do pozornosti....

marcelkatt
25. jan 2010

Juliakocka- aha nevedela som, že bývate v jednej domácnosti. Tak to už asi ozaj netreba dovolenku svokry, veď ju máš denne doma vlastne.

Tak moja, dám na radu Teba zrejme. Veru nejavia záujem, nič. Malý má vyše dvoch rokov, on ich má rád, oslovuje ich babička a dedko, nikdy ho nebudem proti nim štvať. Dieťa samé pochopí ako to vlastne je, chcem, aby si vytvoril sám názor na danú situáciu.

juliakocka
25. jan 2010

..no marcelkatt: tak určite nikdy neštvi dieťa proti starým rodičom...ver tomu, že ono dieťa je veľmi vnímavý tvor a pocíti ten rozdiel medzi sebou a sesternicou, či bratrancom, že aký majú vzťah starí rodičia...ja som to zažila, že moji starí rodičia z ocovej strany uprednostňovali len svoje 2 vnučky ich dcéry a my ostatné vnúčence 6 od otca a jeho brata sme boli stále len zlé a rozmaznané deti, ani s hračkami sme sa nemohli hrať ktoré boli mojich sesterníc....proste diskriminacia, a to sme vedeli ako malé deti aj sme to pocitovali....držím palce nech máš veľa iných ľudí okolo seba, ktorí ťa milujú aj tvoju rodinku,🙂

marcelkatt
25. jan 2010

Veľmi pekne Ti ďakujem Juliakocka. Vieš, som v TT sama,celú rodinu mám v PD. Ak potrebujem k dr, nemám ako. MM si musí zmeny prehodiť, ak to nejde príde môj ocino z PD aj na otočku. Vlete som musela ísť do nemocnice, malého do PD zaniesť a ostala som ležať v Handlovej radšej. Čiže z TT do PD. Praskla mi cysta vtedy.

katica06
25. jan 2010

marcelkatt, ja by som na tvojom mieste nenosila synčeka k svokre" nasilu", keď ona nejaví záujem. Síce tomu príliš neverím, ale čo keď sa po neajkom čase(keby ho nevidela) tá stará spamätá...?

marcelkatt
25. jan 2010

Katica- No ani ja tomu neverím, ale skúsim to takto.Mesiac sme tam už neboli, ani som im nevolala, takže mesiac úplne žiadna komunikácia.

sofik
25. jan 2010

marcelkatt ani ja by som im vnúčika neniesla - ked nemáju záujem tak je to ich problém a prichádzaajú o vela 😒

katica06
26. jan 2010

marcelkatt, už celí mesiac, peknééé....
u nás to trvalo aj pol roka 😠

ale tieto posledné vianoce sa musila cítiť veľmi osamelá sama v bratislave na ubytovni... ;-
(chudera,keby som ju nepoznala až by mi jej bolo ľúto)
...lebo nám volala každé tri hodiny a pýtala si k telefónu dokonca aj mňa 😝
a to sa ešte nikdy pred tým nestalo, za tých pät rokov čo bývame s mm spolu.

marcelkatt
26. jan 2010

Dievčatá ďakujem Vám za podporu. Si predstavte včera volala s mm a že Erik bude mať meniny,kedy máme prísť? MM jej povedal u nás ste vítaní kedykoľvek. A už viac o tom nevravela. Začala hneď aby jej mm prišiel pomôcť niečo navŕtať, no mm jej povedal, že nech poprosí zaťa jej, že s tým je často. Tak potom arogante povedala,že dobre a zložila. Ju vôbec nezaujíma vnuk a jeho meniny, to len aby nebolo okaté. Zavolá raz za rok aj toak niečo chce. Vždy môj manžel išiel pomohol, teraz 1x odmietol pomôcť.

janette4
27. jan 2010

marcelka,každým tvojim príspevkom mám stále silnejší pocit,že máme spoločnú svorku 😝 aj naša bola u nás naposledy 24.12.Maťa ale sem tam vídava,lebo sa stretáme vonku,býva vo vedľajšom vchode,alebo,keď nás z okna vidí,že sme vonku,počká až svokor odíde,a potom na malého vykrikuje z okna.včera sme ju stretli,keď sme išli na prechádzku.už predtým mi hovorila,že príde o 4,mm mal,narodeniny,chcela mu zagratulovať,do 17sme ju čakali a potom som išla von.Nebudem kvôli jej 3minútam čakať do večera 😝 nakoniec sme sa stretli pred ich domom,ja som sa rozprávala s jednou pani,ona akurát išla domov z obchodu,prehovorila na malého a ten ju odignoroval.na neviem koľký krát sa teda na veľa na ňu pozrel,ale asi sa mu nezdala zaujímavá,lebo hneď sa otočil na druhú stranu.Zlatý chlapček 😀 som si hneď pomyslela,že toto o niečom svedčí 😝
Keď sme prišli domov,manžel hovoril,že za ním bola,že bola v detskej izbe a povedala,čo tam máme taký bordel.Malý tam mal rozhádzaných pár hračiek a na zemi deku,kde som ho obliekala.Do mňa hneď jedy,mm som povedala,že nech si jeho matka najprv uprace "hnoj" spred dverí a potom kritizuje druhých.ona si handru pred dverami nepreperie jak je mesiac dlhý,keĎ tam niekto príde,nemá si kde sadnúť,.lebo všade sú svokrove monterky a kadejaký bordel, nemôže sa ani napiť vody,lebo linka je plná špinavého riadu hádam ešte z predchádzajúceho dňa.reku ja mám malé decko,ktoré mi bordel spraví za 2min.,koniec koncov,sú to len hračky,ale oni žijú 3dospelý ľudia a majú tam jak v maštali! 😠
spýtala som sa,či prekonala svoje 3min.jasné,že nie,lebo ponáhľala domov,lebo piekla mäso.ale keĎ ho dala piecť a išla na hodinu do mesta,to nevadilo,až keď bola u nás,určite by prihorelo.odkedy je malý na svete,ešte som nezažila,že by prišla s tým,že nemá doma nič rozrobené.ešte ani poriadne neni vo dverách a už mi vypráva,akú má doma robotu,že ponáhľa.

a k tvojej otázke:ja by som tam s malým rozhodne neišla.evidentne majú tm tak ako u nás,iba na robotu.Náš malý u nich nebol už skoro rok a ešte dlho nepôjde.už to bude v apríli rok,čo ho jeho dedko ignoruje.

katica06
28. jan 2010

ja vážne neviem, čo si budú myslieť naše deti o starých rodičoch, keď budú väčší, školáci bo dospejú...

mňa nosila babka denne do skôlky a poobede po mňa prišiel debo lebo babka vtedy ešte pracovala, a aj keď som už chodila na strednú čakala ma doma s teplým jedlom(aj keď to boli svoktrovci jojej mamy)

možno sa zmenila doba...? 😕 malá suseda, ktorú doučujem účtovníctvo, chodí k starkej na vreckové... 😀

janette4
28. jan 2010

katica,nebudú si myslieť nič,lebo pre nich to bude normálne,lebo v takýchto rodinných vzťahoch žijú od malička,nebudú mať s čím porovnávať.aj ja som tak mala babičky.jedna mi síce zomrela,keď som mala 6rokov,ale druhá sa dožila mojej 21ky.tiež k nám chodili,kedy mohli,nielen z povinnosti,keď sme mali nejaký sviatok, pomáhali mojim rodičom,ako vedeli.a strašne ma mrzelo,že sa nedožili mojej svadby a prvého vnúčatka.

marcelkatt
28. jan 2010

Ahojte dievčatá, dnes som sa tak vytočila na švagrinu. Pozvala nás k nej,že na kávu a či jej napálime fotky.Reku pohodička. Prišli sme a asi za 10 min tam porišla stará pizda. Ja že náhoda. No Erik ju 1x neprivítal, iba odzdravil a hral sa ďalej v detskej so sesternicou /starej vnučkou/ Potom odišla asi po necelej hodine a ja vravím švagrine, že aká náhoda, my k svokrovcom nechodíme už a sila, že práve dnes sa stretneme u nej. No a švagrina mi povedala, že ro tak naplánovala, že ju moc mrzí,, že jej mama sa tak chová k vnukovi a podobne. Som jej povedala, ťe to nemusela urobiť, načo, vzťah a láska k vnukovi má byť prirodzená a nie umelá a na silu. Keby chcela, príde babka za vnukom sama kedykoľvek. Viem,že to nemyslela v zlom, no nechcela som, aby Erika videli,keď sami neprídu dobrovoľne k nám. Teraz prídu určite, lebo malý bude mať meniny, tak na pol hodinu za zastavia, aby sa nepovedalo. Ešte nikdy sa na návšteve s Erikom nehrali, nekreslili si, no nič.
Z PD rodina mi príde aspoň raz do mesiaca hoc len na jeden deň, keďže majú pracovné povinnosti. Zajtra príde sestra z UK k nám na víkend a môj ocino ostane do pondelku, tak sa teším,lebo to už vopred viem, že bude fajn atmosféra, a aj Erik bude šťastný 🙂

katica06
29. jan 2010

janette4, asi sme na tom podobne...
starký mi zomrel ešte v ´89 mala som 11 rokov, potom zomrela starká pre 10 rokmi, druhá starká zomrela keď som bola v 24tt ale už nebola pri zmysloch ani rok pred tým keď som sa vydávala, (chcela som sa jej ukázať v svadobnom, ale vtedy už len zvriedkavo chápala čo sa okolo nej deje) naposledy zomrel otcov otec v deň keď sme sa s dcérkou vrátili z pôrodnice, vedel že som porodila, ešte mm povedal "čo si sa na chapca nezmohol?"
ale vnučku už neuvidel...

marcelkatt,sorry, ale podľa mňa tvoja švagriná nechcela nič zlé . . . ani ona nemôže za to akú má matku.

janette4
29. jan 2010

Marcelka,u nás sa títo babkovci tiež nikdy s malým nehrali.babka ho len vezme na ruky,ak sa jej malý vôbec dá,lebo neznáša pestovanie,minútu ho pestuje,väčšinou ani to nie,potom ho položí,lebo že má doma robotu.toto všetko stihne asi za 3min.kde by som ja mohla čakať polhodinu 😝

a k tvojej švagrinej: na jednej je pekné,že vidí,aké rozdiely tvoja svokra robí,moje švagriné to stále nevidia a vraj si namýšľam,na druhej strane rozumiem aj tebe.viem,že švagriná to myslela dobre,len to nedomyslela,určite to neurobila kvôli svokre,ale kvôli Erikovi.Ale láska sa naozaj nedá vynútiť,ani "náhodnými"stretnutiami.keby za ním chceli prísť,prídu aj k vám.

murinka
29. jan 2010

vcera svokra navarila malej polievocku a predtym nez jej dam papkat vzdy ochutnam ci nie je nahodou horuca-a ked som ochutnala zistila som ze polievka je uplne slana 😠 svokra dobre vie ze malej nesolim vobec a polievku narocky posolila-urcite narocky ved preco by to inak robila 😖 a este tvrdila ze tam nedala ani stipku soli asi si myslela ze som sprosta 😠 a hned nato povedala ze dieta potrebuje sol 😠 vzdy jej hovorim ze tolko soli kolko potrebuje ma napriklad aj v pecive 😒 lenze ako vzdy nemam pravdu 😠 dnes sme mali navstevu a svokra sa chvalila ze kolko ona malej kupuje jogurtov a ovocia a neviem coho este 😠 ako by nestacilo tak jogurty kupuje vylucne nizkoz´tucne lebo sa vraj ,,detom upchavaju cievy,, 😠 pred navstevou som sa citila ako krkavcia matka ktora dietatu nic nekupi 😠 a pritom ma dcera vsetko a to doslova.no povedzte baby netrfi ma raz slak? 😀 😀 😀 niekedy fakt nevladzem ☹

janette4
29. jan 2010

a to kde nabrala,že nízkotučné?čo ja viem,tak takýmto malým treba dávať práve tie tučné jogurty s vysokým obsahom tuku.aspoň mne tak povedal dr.

murinka
29. jan 2010

no to vies,svokra pride z prace a rozprava ktora kolegyna jej co ,,poradila,, 😠 ona tvrdi ze z normalnych jogurtov sa upchavaju cievy lebo je tam vela tuku 😖 ja jej zasa oponujem ze cievy sa upchavaju z nezdraveho stravovania-slanina,klobasa,hranolky,mastne jedla...............lenze ako vzdy ja nemam pravdu ☹

janette4
29. jan 2010

no to poznám.ja keď som niečo nedovolila alebo zakázala dať jesť,tak som bola moc múdra z internetu a knižiek.asi by som nášmu dr.,s ktorým som všetko konzultovala,mala povedať,aby dal svoj diplom radšej mojej svokre,tá je múdrejšia 😀 😝

murinka
29. jan 2010

janette nemame nahodou jednu a tu istu svokru? 😝 😀 u nas je to tak isto-citam ,,glupstva,, z internetu a ,,pocuvam,, cudzie zeny nie ju 😠 svokra stale vravi-ta suseda robi tak,tamta tak...preco to nerobis tiez takto? 😠 uz mi to ide na nervy 😠 ved ja som matka a sama najlepsie viem co je pre dcerku najlepsie 🙂 lenze svokra nikdy nezabudne poznamenat ze som tvrdohlava 😠 akokeby ona bola ina 😠 😠 😠

janette4
29. jan 2010

murinka,neviem,či je to tá istá,lebo už si ju delím s marcelkatt 😀 😀 😀

katica06
30. jan 2010

nechce sa niekto podeliť aj o moju svokru ???
😀 😀 😀
keď niekomu chýba adrenalin do života, rada požičiam

zuzanakarolinka
30. jan 2010

baby ja za tú moju nič nechcem ja ju podarujem a pribalím vreco zemiakov

enilora
30. jan 2010

Joj baby máme to zo svokrami ťažké a tá moja tiež nie je výnimka..
Ale treba myslieť na jedno hlavne tie s nás čo majú synov...že aj na nás budú naše nevesty volakedy tak hromžiť ako mi teraz na naše svokry 😝

marcelkatt
31. jan 2010

Ahojte... ja na moju svokru teraz nemám nič, lebo som s nou mesiac nebola mimo tej návštevy čo sprostredkovala jej dcéra. takže nič nové zatiaĺ a som rada, že mám od nej pokoj. Nechýba mi veru jej mudrovanie a podobné reči a falošné prizeranie sa.

marcelkatt
31. jan 2010

Som to uriekla. Mám návštevu od piatku, čo som spomínala sestru a môjho ocina. Pred pol hodinou niekto klope a otvorím a svokrovci. Prišli sme pozrieť svata. Nie vnuka, ale svata. Pekne nie? Vnuka si ani nevšímali, mm ho obliekol a išiel s ním von. Aj tak za ním neprišli. Pred 5 min odišli a pred odchodom, že kde je Erik? Ja že vonku. A nič pohoda, odišli. To sú starí rodičia? Mne je do revu baby, žalúdok ma rozbolel.

bronia13
31. jan 2010

ahojte - ja tu prispievam prvy krat lebo sa bojim ze to moja svokra bude citat - bola smo tehotna a nechceli sme im to povedat (zijeme v zahranici) tak nejak sa to dozvedela asi v 22tt cez MK tak sa bojim aby nebolo este horise. no len to ze od leta sa s nou a aj jej muzom nebavim a je to paraaaada - ziadne nervy. my sme v zharanici takze ich ani vidiet nemusim ha ha ha ale viem ako sa vsetky citite, ja som sa snazila 3,5 roka to udrzovat a byt mila a ona mala furt nieco proti mne az nakoniec to aj manzela nastvalo a on sa s nimi nebavil 2 mesiace - teraz sa bavi ale ja odmietam aj ked vravi ze kvoli nemu aspon - nie koniec ja som skoncila s nimi.
spomenula som si na vas lebo som citala taku statistiku dnes rano ze zeny/dievcata co ziju zo svojimi svokrami maju 3 x vatsiou sancu dostat infarkt !!! 😀 tak vam vsetkym drzim palce - ja to uz mam zasebou uz sa nenervujem a je to takto najlepsie, ked pridem na SK pojdem tam odkial ja som a ak chcu mozu prist si po deti ale k nim uz nikdy nepojdem. najlepsi gol bol ked tu boli v lete u nas na mesiac a potom stara roztrubovala po rodine ze by mi zobrala maleho a sama vychovavala lebo ze ja/my to nevieme - dobre co? teraz sa nam ma narodit druhe ona bude uz na dochodku a chce prist pomoct??? povedala som ze cez moju mrtvolu - v lete tu bola a vypalovala zobak na balkone - denne 20 cigariet tak si viete asi predstavit ako "velmi" mi pomahala - a svokor po 3 tyzdnom u nas sa pyta kde mame vidlicky??? to bol gol, on cele dni s ovladacom v ruke - Anglicky ani slovo a pozeral telku a aj Spanielske programi - tak mi obaja veeeeelmi pomohli 😀