Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

aduskatt
29. mar 2012

@d.j. stala na terase a cumela dnu?.........ti zavidela ranajky?🙂)vystrelo by ma

d.j.
29. mar 2012

@misha1104 jasne ak by to bolo raz za cas tak ju na tie ranajky aj pozvem, ale u nas je to dennodenne a niekolko krat za den a kedze ju poznam uz cez 13rokov tak viem co je to za cloveka :(

d.j.
29. mar 2012

@eaka no to je jasne ale ved brana sa da otvorit :( a inak dom si zamykam lebo mi zvykla chodit cez terasu dnu bez zaklopania :( takze dvere, brana, pes nic nepomaha

aduskatt
29. mar 2012

@d.j. nabuduce natri chlebik, nalej kavu do salky a podaj jej to cez okno na tu terasu a s usmevom jej zazelaj dobru chut...mozno jej to zoberie chut spehovat🙂

misha1104
30. mar 2012

@d.j. ja viem ale aj tak je to starsi clovek a zasluzi si uctu a vychovala ti manzela....pockaj ked tvoje deti privezu domov nevesty alebo zatov....aka budes potom ty v jej veku... 🙂

ewisam
30. mar 2012

Dievcata, potrebujem radu, ak mate skusenost poradte co robit. Moja svokra je fajn clovek a mam ju celkom rada, vadi mi vsak, ze nema ziadnej zaluby, sporadicky ju chodia navstevovat kamaratky, inak sa venuje doma upratovaniu a sledovaniu televizie, sem-tam este prechadzka. To je napln jej dna na byte. Varit vari raz za tri dni, vraj ju to nebavi.
Ked prideme na navstevu, stazuje sa ako sa doma nudi, aby som jej syna nechala na chvilu....no nechaj kojene neposedne dieta druhemu, navyse caka, ze chlapca bude tichucko sediet, cakat a pestovat sa...Viackrat som jej navrhla nech pride k nam ma to pol hodinu autobusom z konecnej na konecnu no nepride, vzdy sa na nieco vyhovori, raz ju cosi boli, inokedy nema sofera. Poviete si, bud rada mas pokoj, na druhej strane vsak potom musim pocuvat ako malo vidi vnucika ako ju "obchadzame a neprideme" a stale dokola a uz aby umrela a podobne...Viackrat som si povedala, ze neriesim, ale je mi jej aj luto, nema sa s kym porozpravat, vychovala 2 synov a s nimi sa nema o com vraj a aj ja sa mam podla jej slov naucit byt zavreta medzi 4 stenami, lebo to je udel matiek co maju synov...(Samozrejme ze je to hlupost) Tak neviem, ci jej vymyslat program ci sa na to vykaslat a nech si robi co chce, nieje stara, ze by nevladala... Vsade ak ide tak potrebuje niekoho co by isiel s nou. Svagor sa neustale stazuje, ze ho sekyruje aby s nou chodil, ten ma vsak 33 a bolo by nacase aby mal svoj zivot a nie mamku za chrbtom

kkristin
30. mar 2012

@ewisam kup jej maleho psika my sme to tak riesili s nasou babkou (nie svokrou) ale to je jedno, proste zrazu mala kopec energie a co robit cely den a skym sa rozpravat my sme kupili yorkshira

lucinocka
30. mar 2012

@d.j. to robi babka s dedkom, uplne to neznasam..mamca im dala kluce od domu a branky a oni sa neuracia ani zazvonit, ked pridu do mesta, rovno si otvoria vsetko, vyjdu na druhe poschodie a uz len povedia cau.. ako, ked mas pustenu hudbu alebo nieco robis a zrazu ti niekto za chrbtom povie ,, cau" tak to je na infarktove stavy...hlavne ked si behas v gatkach a bez podpiry..

ewisam
30. mar 2012

@kkristin aj to som skusala, jej reakcia na informaciu, ze bude mat domace zvieratko, neexistuje, ona ten bordel po nom upratovat nebude. Je zatazena na poriadok u nich sa zo zeme da aj jest....sak co ine bude dennodenne robit. Byt zameta 3x denne aj to je tam sama viacmenej...

kkristin
30. mar 2012

@ewisam ale jasne to sme mali aj my, ale ked sme jej doniesli malu gulicku po jednom dni uz to bolo ine 🙂) tiez nikdy nechcela psika, ale ked sme jej ho tam nechali, tak na druhy den by ho za nic nedala 😀

ewisam
30. mar 2012

@lucinocka nakukla som do konverzy a preco im kluce nevezmete? To by este chybalo, aby mi krosi za chrbtom len tak mirnix dirnix ze cau...

ewisam
30. mar 2012

@kkristin no velke sance tomu nedavam, este psica ostane na krku mne, ale skusit mozem

lucinocka
30. mar 2012

@ewisam aj jedna aj druha babka maju kluce, aj od bytu mali, v pripade ze sa nieco stane..a oni maju cez 80 rokov a byvaju od nas 10 km a nemaju auto, taze sanca ze pridu len tak je mala, ale vzdy ked pridu tak dojdu takym sposobom 🙄 druha babka zvoni od branky

ewisam
30. mar 2012

@lucinocka tak im skus povedat nech sa ohlasia skor ako pridu, ja neznasam navstevy prepadovky - vtedy jednoducho idem akoby ani nikto neprisiel a vsetkym pripominam, chces prist ok, ale ohlas sa, ked nieje co ponuknut, zialbohu mali sa ohlasit a navsteva ked vidi ze umyvam okna, boji sa ze ju zapriahnem, tak sa dlho nezdrzi....🙂

lucinocka
30. mar 2012

@ewisam 🙂 🙂 🙂 mne je uz viacmenej jedno, odstahovala som sa z domu 1500 km daleko :D ale pamatam, ako mi to strasne liezlo na nervy, hlavne ked som mala v izbe dajakeho frajera 😀

ewisam
30. mar 2012

🙂

d.j.
30. mar 2012

@lucinocka no tak to ti teda nezavidim, ale aspon to nemas kazdy den ;) ja som svokre dala raz kluce ked sme isli na dovolenku a ona spala to zobrala tak ze moze aj spat v nasom dome (a naozaj byva 3 domy dalej a ma dom sama pre seba), ked som to zistila hned po dovolenke som jej zobrala kluce. odvtedy jej uz kluce z domu nedavame.

d.j.
30. mar 2012

@aduskatt no tak to ma nenapadlo, skusim ;)

d.j.
30. mar 2012

@misha1104 ja v jej veku budem lezat a oddychovat a nie hyperaktivne behat po cudzej zahrade, vies keby aspon dosla a spytala sa ci nepotrebujem pomoc s malou alebo tak, ale toho som sa este nedockala a mala ma uz 2roky a 3mes. :( takze tak

molly21
30. mar 2012

@d.j. ked som bola este teenegerka tak sme sli na dovolenku a rodicia nechali kluce u svagrinej. 😀 oni to zase ponali tak ze mozu nosit nas satnik a preliezt nam cely dom, kazdu zasuvku... 😀 aj sa s tym pochvalili

d.j.
30. mar 2012

@molly21 no tak to je sila, waw. tak moja svokra tiez urcite prehrabala cely dom lebo som mala niektore veci inak ulozene ale nastastie sa tym nechvalila 🙂 len s tym ze u nas cely cas spala :(((

lucinocka
30. mar 2012

@d.j. 😀 😀 no preto nezavidim zenskym tu, ze to musia prezivat kazdy den tieto stresy..my sme svokre oznamili v pondelok ze som tehotna, tak mi poumyvala okna, vari..:D co mi momentalne pomaha, kedze sa este stale objimam so zachodovou misou a fakt nic nevladzem..a moja mama je daleko..

d.j.
30. mar 2012

@lucinocka tak to ti verim, ja sa svoje okna chystam umyvat uz asi mesiac, ale aj ked som jej to povedala tak ona na to ze aby som sa setrila a vobec nie ze mi pomoze, a ked som to povedala mojej mame, tak tam bola uplne opacna reakcia 🙂 ona je ochotna dojst, nastastie byva takych 15km od nas a umyje mi ich, co zasa ja od nej nechcem lebo staci ze mi pomaha s malou a ked potrebujem ist do na skusku alebo si oddychnut tak mi ju ochotne postrazi a zoberie si dovolenku. kdezto svokra je uz na dochodnu a fakt nema zaujem :( mas stastie ze tvoja ti pomoze ;)

misha1104
30. mar 2012

@d.j. potom budes inak rozpravat uvidis ked budes starsia to neber ako urazku co ti pisem pracujem s ludmi a viem aky su stary ludia....a moja svokra ma cez 60rokov a je ok...proste to vsetko si treba vypocut a spravyt si podla seba...oni len potrebuju aby si boli isty ze tu niekto pre nich je... 🙂

aduskatt
30. mar 2012

@d.j. skus..ja ked sa vzijem do jej koze, tak by som sa hanbou prepadla a hodne dlho by ma nenapadlo cez terasu niekomu ist ocumovat🙂

d.j.
30. mar 2012

@misha1104 kedze ju nepoznas, tak verim ze si myslis ze je v podstate dobry clovek, ale opak je pravda, jej dvaja synovia sa jej vyhybaju z dialky a ona sama je im super vzorom. nastastie jej rodicia ziju, maju cez 85rokov a byvaju sami a ona ich ide pozriet do roka 3krat!!! asi to sveci o vsetkom a naozaj neprehanam!!! moji rodicia su super a aj segra ma super svokru, so starymi rodicmi mojho muza, kedze moji zial uz neziju, a vychadzam s nimi dobre ale s nou sa neda. zial ludia co nezazili nepochopia, a neodporucam zazit!

misha1104
30. mar 2012

@d.j. ok

bubbles
30. mar 2012

@ewisam jedna moja babka nechcela v zivote pocut o zvieratach.. byva vedla - ak budem mat macku, nebude k nam chodit.. chodila, casom ju aj pohladkala.. dostala psa - z dna na den, zvykla si.. nedotkne sa ho, ani krmit nebude, nech vsetko robi dedko.. mala by si vidiet, ako sa s nim teraz vie hrat 🙂 hadze mu hracku, vymojka ho.. dedko nedavno zomrel a ona je rada, ze aspon toho psika ma, jasne, ze cloveka nenahradi, ale musi kvoli nemu i vstat, nemoze sediet sama doma a umarat sa, vyjde von, potesi sa.. musi s nim na prechadzku, ide mu kupovat zradlo.. proste ju drzi pri zivote..
ale mame aj druhu babku.. cely zivot s dedkom zila, jedine slepice mala na starosti.. bez dedka sama ostat nemohla, zobrali sme ju k sebe.. tu slepice nie su.. a ona nezvyknuta sa s niekym rozpravat, ani telku pozerat, citat ani tolko.. na krizovku nema.. tak u nas sedela, pozerala von oknom, chodila len do blizkeho kostola.. ze je to hrozne? ze nevies co s nou mas robit? baba nedavno dostala mrtvicu.. uz sa ani porozpravat s nou neda, ale ako ju mame udrzat, aby sa neopustala? aby nelezala cely den, ale pocvicila, aby si sadla? ked nechce pozerat na telku, ked nie je zvedava na nas?
radim Ti - zhanaj psika, neopovaz sa ho zobrat od nej, len nech ma program, lebo sa opusti a bude to len a len horsie.. s nim sa porozprava, o neho sa musi starat.. on ju potiahne..

ewisam
31. mar 2012

@bubbles bolo by to asi najlepsie riesenie, ale obavam sa toho, ze nakoniec mily zlaty zostane na krku svagrovi namiesto frajerky, svokra je typ cloveka co, si nezajde ani na druhu stranu cesty do lekarne ak ju nieco boli....tak naozaj neviem. Ale bude mat narodeniny, tak uvidime co s chalanmi vymyslime, tiez su skor skepticki, ze je to len hlupy napad

luuca1
31. mar 2012

baby som rada ze som našla túto temu, pretože potrebujem radu... s priateľom sme sa pohádali a ja som na 3 týždne aj s mojou ročnou dcérkou odišla k našim, problém bolo že sme sa povadili za prachy lebo ja z 200 eur takám nakupy a komplet malú tak som si vyliala srdce a on mi vynadal...odišla som...po troch týždnoch sme sa tak nejako umudrili a boli opat spolu s výnimkou že ked som prišla tak svokra odvtedy nechodí, tak som jej volala či saa na mňa hnevá a spucovala mi žalúdok že mesiac nevidela vnučku a pod. moj drahý sa stále snaží o to že zoberie svojej matke malú ale s tým že ja tam nepojdem tak som to zatrhla. som teraz najhoršia. Ona sa stále snaží o to aby som jej dávala malú na víkend a na noc a pod.... leze mi na nervi a neviem ako to urobiť aby to pochopila....poradte ...priatel má totiz ešte jednu dceru 8 ročnu a práve o tu sa mu stará mama, lebo jeho žena bola nejaká socka....