Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lalia2
2. jan 2012

@mamavava no u nás to bolo naopak, mm podporoval svoju matku. A keby som nezakročila, tak to možno robí doteraz. Myslím nielen morálne, ale aj finančne a nie maličkosťami. Veď nehovorím, keby bolo fakt zle, tak aj ja pomôžem, veď je to matka môjho mm. Keby bolo treba pomôcť našim, on by určite urobil, čo by bolo v jeho silách. Ale čo bolo veľa, to bolo veľa. Už som to tu veľakrát písalo, len hrala a doteraz hrá na city a pritom si dopraje omnoho viac ako moji rodičia, ktorí sa uskromnia, len aby nám dali a ona naopak. Tak neviem, koho by to nerozčuľovalo...

lalia2
2. jan 2012

@mamavava ale to nerieš keď počujem, tak mi vlasy dupkom stoja. Mu hovorím,takto si to nikdy poriadne nevydistkutujeme, keď on ma stopne - veď nerieš, ty musíš furt niečo riešiť?

mamavava
2. jan 2012

Ja som za to, podporiť rodičov, vlastne kohokoľvek(brat, sestra, dieťa, ktokoľvek z rodiny), ale odtiaľ-potiaľ. Každý sa má snažiť stáť na vlastných nohách. My sme preto nikdy s mužom od nikoho nič nepýtali, radšej sme sa uskromnili a kúpili sme si, až keď sme na to mali. Ale o to viac ma hnevá, keď sa svokrovci pred inými chvália, čo všetko svojim deťom dali a pritom dali iba dcére. Ale veď nech jej dávajú, mne je to šum a fuk, ja nič nechcem, aspoň im nemusím byť za nič zaviazaná. Len práve okolie si stále myslí, že áno, keď svokrovci všade tak hovoria. Lenže mlčali sme s mužom doteraz a teraz keby sme povedali pravdu, ako to je v skutočnosti, tak nikto aj tak neuverí. Urobili sme chybu, len keď muž furt s tým svojim nerieš...On dokonca dlho neveril, že sestru rodičia neprestali dotovať, hoci to bolo jasné z toho, čo všetko si kupovali (každý rok dovolenka k moru, každý druhý nové auto, nábytok...) a to všetko mali akože utiahnuť z jedného 400 eur platu... Muž si stále myslel, že svokrovci peniaze nemajú a preto že môžu kľudne rozprávať, ako nám dávajú, lebo keď budú mať, tak aj dajú. Veru mu dlho trvalo, kým pochopil, že pre nás nebudú mať nikdy. Ale veď nech nemajú, len prečo si nemôžu odpustiť tie reči?

dsfsf
10. jan 2012

Niesi zavisla od svokry, je to len rodina.. nikdy ale to ti prisaham nikdy ti nepomoze.... 😉

magali
10. jan 2012

@mamavava tak toto presne poznam.. zrovna som sa tu isla vyrozpravat a pozeram ze mas podobne problemy.. akurat moja uzasna svokra nema problem priznat pred pribuznimi ze oni nam nedavaju lebo my nepotrebujeme, ona musi podporovat dceru, lebo ona to najviac potrebuje.. a este potom ze ju trapi druha dcera lebo by chceli babo a nemozu sa k tomu akosi dopracovat.. vsak tej druhej je aj mne luto ale zasa viem ze keby to babo mali, tak svokra bude dotovat aj ich a my zasa nic.. ja tiez od nich nic neocakavam a je mi jedno ze niekoho dotuju, ale keby aspon hubu drzala,, uz som si s nimi uzila dost, prestala som to riesit, vedela som ze si presne toto mysli ale ked som sa dozvedela ze to este aj povedala, to ma strasne zranilo, nemozem sa z toho nejako spamatat, priatel o tom nevie, ani mu to nechcem povedat, lebo by som tym nic nevyriesila, iba by ho to zranilo, on ma svoju rodinu rad, za tie roky sa mu tiez uz otvorili oci, ale neznasa konflikty a radsej strci hlavu do piesku a neriesi.. viete, bolo by mi to ukradnute ale svokra sa vyjadrila ze synovi nemusia davat, lebo on ma u nas vsetko (byvame v dome mojich rodicov), ze musia podporovat dceru a jej deti.. ano jej syn ma vsetko, ale len vdaka mne a mojim rodicom.. uz niekolko mesiacov je nazamestnany, takze vsetko taham sama z materskej, samozrejme ze nam to nestaci, takze jedlo a ostatne veci platia nasi 😕 😕 doteraz platil zo svojich uspor hypoteku, lenze tento mesiac uz budem musiet vytiahnut z penazi, ktore mame na dokoncenie byvania, z penazi, ktore som dva roky setrila, namakala som sa v praci, stalo ma to skoro nas vztah a teraz ak si nenajde coskoro pracu, budu prec.. ale to nechcem riesit.. ako moze povedat ze mu nemusia pomahat lebo ma vsetko u nas? pre maleho mi svokrovci za ten rok dali asi tolko veci zeby som to spocitala na prstoch jednej ruky.. ale viete co? kaslem na nich je to ich hanba.. ludia ktori ich poznaju, uz si vsimli ze nieco nieje v poriadku, v rodine su z nich sklamani ze ako sa zmenili, myslim ze to je dostatocny trest, zato ako sa spravaju.. myslim ze nakoniec zostanu sami a budu z toho velmi prekvapeni a aj ta ich ohromna dcera ich pekne okasle

mamavava
11. jan 2012

@magali Ja to nechápem. Ja mám dve deti a neviem si predstaviť, že by som jednému dala a druhému nie. Ja neviem, je to o láske? Majú jedno dieťa radšej ako druhé, či to tak byť nemusí? Môj muž im stále pomáha, ja to samozrejme schvaľujem, ale sám sa priznal, že dúfa, že raz uznajú, že je dobrý syn. Akoby ním doteraz nebol... Nikdy im neodmietol pomôcť a oni vždy požiadajú jeho, dcéru ozaj zriedka (a vždy zarovno s mojim mužom) a ak, tak jej za to ešte zväčša ZAPLATIA! Chápeš to? Ale od nej nemôžu nič žiadať, lebo raz má malé deti, raz má prváka a neviem čo všetko, preto musí pomáhať syn. Aspoň tak to zdôvodňujú. Že my máme malé dieťa, máme prváka, to nikoho netrápi, to je dobrá výhovorka iba na ospravedlnenie dcéry. A tí moji svokrovci si ani náhodou nemôžu myslieť, že my nepotrebujeme pomôcť viac ako dcéra, keďže tá má takú životnú úroveň ako málokto, nieto my. Ale len vďaka nim, keďže do roboty sa jej nechce a švagor tiež max. na osem hodín, aj keď za menší plat... Lenže oni sú si toho dobre vedomí, že nekonajú správne a možno sa za to aj hanbia, inak si myslím, že by to pred nami netajili (ale to neutajíš, občas sa niekto preriekne, zbadáš niečo, čo si nemala vidieť...) a okolie nezavádzali tými rečami o tom, akí sú k obom svojim deťom štedrí. A to ma štve najviac. Ja ich peniaze skutočne nechcem, ale tiež nechcem, aby nás okolie vnímalo ako príživníkov, ktorí dostali všetko na zlatej tácke, zvlášť, keď sme si na všetko, čo máme museli poctivo zarobiť a keď bolo treba, brali sme aj dve roboty naraz. Preto ma neskutočne hnevá, keď nás pchajú do jedného vreca so švagrovcami. A muž to síce chápe, ale bojí sa, že keby sa s nimi porozrprával o tej ich falošnej hre, tak by sa urazili. A predsa je to jeho rodina...

mamavava
11. jan 2012

@dsfsf Ale veď ja ani nechcem, aby nám pomáhali, to nie je ich povinnosť. A naopak nemám problém pomôcť ja im. Mňa len štve tá faloš, ako to pred nami taja, že dcéru dotujú a ako rozpávajú pred ľuďmi, že obe deti. My, ak sme si niekedy niečo chceli kúpiť, najskôr sme si na to museli zarobiť. Ale veď tak to má byť. Ale oni rozprávajú, akoby nám to kúpili oni. Ja nechcem nič viac ako úprimnosť. Ale muž sa bojí, že práve tá by rozdelila rodinu. Aj keď ja si myslím, že vnútorne je rozdelená už dávno.

mihouk
11. jan 2012

@mamavava Nam svokrovci nepomahaju, nemaju z coho, co mi je celkom fuk, lebo nic od nich nepotrebujeme. Mna len mrzi, tym ze sme daleko, tak im nemozeme pomoct, tak sa im snazime pomoct financne (ak sa da) a ich druhy syn im aj v zahrade porobil a okolo domu pomohol (tiez nema casu nazvys), to nehovorim, ze ked sa nieco kupovalo, tak sme isli na polku s nimi, ale vzdy si cenili pomoc iba mojho mm a oni prehlasovali ze to on im pomaha, nie my dvaja, ani vsetci styria (synovia so zenami, ved su to aj nase peniaze) iba moj mm, co si myslim ze je nefer.
Ale potom som pochopila aka svokra je. Ked svagra mali povysit, tak to prvemu povedal mojmu mm, lebo sme akuat boli na SK a chcel mu to povedat osobne, aj ked to este nebolo na 100%. Oni totiz maju spolu super vztah. A svokra normalne ziarlila a bola urazena, ze jemu to povedal ako prvemu a nie jej, to uz aka matka je nestastna a ziarli na vyborny vztah svojich deti????

mamavava
11. jan 2012

@dsfsf A ešte aby som nebola nespravodlivá, oni nám na začiatku málinko finančne pomohli. Rovnako ako väčšina rodičov, keď na to mali, niečo málo synovi nasporili, za čo sme im vďační. Ale zase to nebola nejaká životne rozhodujúca suma, lenže sme k tomu doložili svoje úspory a dobre investovali. Mohol si vtedy muž za tie ich peniaze kúpiť napríklad počítač alebo staré ojazdené auto, ale teraz by z nich nemal nič. On sa však rozhodol ich investovať spolu so svojimi úsporami a asi za desať rokov sa mu ich podarilo zhodnotiť. Tak neviem, či preto majú pocit, že nám hádam aj bývanie a všetko, čo máme, zaobstarali oni. A asi práve preto sa muž bojí s nimi o tom všetkom porozprávať, lebo si myslí, že by mu to vyhodili na oči. Ale skutočne tá suma nebola taká prevratná, aby nejako významne ovplyvnila náš život. A naviac si myslím, že oni to dobre vedia, inak by nemali potrebu pred nami tajiť, že dcéru finančne naďalej podporujú (mimochodom, jej dom skutočne postavili za svoje peniaze - brali sa mladí a ani jeden nikde nerobil, keď stavali, ani predtým a pôžičku majú zanedbateľnú) a pred okolím neklamali, že dávajú aj nám. A práve tá druhá časť vety ma žerie, lebo inak ich mám rada a aj švagrovcov a nevadí mi, že oni dostávajú a my nie. Ja skutočne nepotrebujem ich peniaze, my kým budeme zdraví a budeme mať prácu, tak si na to, čo potrebujeme našetríme, hoci neskôr. Nepotrebujeme mať všetko hneď. Len tá faloš...

mamavava
11. jan 2012

@mihouk U vás to vyzerá zase na nezdravú závislosť matky na synovi, čo je teda tiež "výhra". U nás našťastie toto nehrozí. Ako hovorím, je mám svokrovcov celkom rada, len ma trápia tie klamstvá a pretvárka. A naviac muž im tie peniaze, čo nám dali na začiatku už dávno splatil. Svokor podnikal, ale tak, že časom robiť zákazky už nevládal, tak ich za ňho robil môj muž (samozrejme chodil aj do roboty) a po odpočítaní svokrových odvodov, išli so svokrom napoly. Takže v skutočnosti všetku robotu robil môj muž a zisk si delili rovným dielom. Samozrejme, že aj nám dobre padlo privyrobiť si, ale sa muž okolo toho nalietal a narobil dosť a nebyť jeho, tak by tú živnosť musel svokor ukončiť a prišiel by aj o tú polovicu zisku. A za tých pár rokov, čo takto fungovali, nebolo to tak málo. A boli časy, že mu muž robil úplne zadarmo. Všetko beriem. Pomáhajme si, alebo aj nepomáhajme, ak oni nechcú, ale neklamme ani seba a ani okolie.

magali
11. jan 2012

@mamavava presne si to vsetko vystihla.. u nas je to asi tak ze svokrovci sa nemozu zmierit s tym ze ich nepotrebujeme, nic od nich nechceme a ze si ich syn rozumie s mojou rodinou, mna nemuseli uz od zaciatku, vedela som do coho idem, ale aj tak to cloveka trapi.. bohuzial ja viem ze moji svokrovci toto robia zo zavisti.. u nas zasa chodime pomahat vylucne len my, ani ich nenapadne aby oslovili dcery.. je mi z toho zle.. presne ako pises, nechcem nic len aby mi dali pokoj.. keby svagrina mala svokru, vsetko by bolo inak, lenze ona zomrela uz davno a maju este aj na krku svokra, s ktorym si neviem preco nevedia porobit poriadky..

mamavava
11. jan 2012

@magali Rozumiem ti. Ide o ten vzťah, nie o peniaze. Áno, kedysi dávno nám to málo pomohli a teraz zase pomáhame my im a aj budeme. Keď sa teda pozrieme na to z finančného hľadiska, čo nám dali, sme im aj vrátili. Len prečo teda nevyložíme karty na stôl a nehráme s otvorenými kartami? Mám ich rada, ale stašne ma bolí, že klamú nás aj okolie. A zazlivam im, že nie sú spravodliví. Nie pre peniaze, ale pre ten pocit môjho muža, že nie je dosť dobrý, aby ho mali rovnako radi ako dcéru. Tento pocit by nemal nikto poznať. A je na rodičoch, aby ustrážili aspoň rovnaký prístup ku všetkým svojim deťom, keď si už nevedia ustrážiť city. Ale v každom prípade si myslím, že je lepšie čestne priznať, že im z akéhokoľvek dôvodu záleží viac na dcére, ako robiť zo syna hlupáka. Takto ho zraňujú dvakrát.

lalia2
11. jan 2012

@mamavava u nás je to tak isto. Svokra keď dačo potrebuje, tak furt len môjho muža volá, sťažuje sa mu a on musí všetko riešiť. Ostatné deti majú pokoj a to jeden býva priamo s ňou.

magali
11. jan 2012

@mamavava pises mi z duse...

mamavava
11. jan 2012

@lalia2 Vidíš, človek by predpokladal, že ak majú k jednomu dieťaťu citovo bližšie, tak sa naň aj skôr obrátia, ak niečo potrebujú. Ale ako sa tak dívam okolo seba, tak je to skôr tak, že kým jedno majú na robotu, druhé potom na lásku a to predsa robiť nemusí nič. Ja celkovo nechápem, ako jeden rodič môže mať radšej jedno dieťa ako druhé. Teda dalo by sa to chápať, ak by sa o to tie deti nejako zaslúžili svojim správaním. Ale býva to skôr naopak a ten, čo sa stará a pomáha, stojí často bokom.

mihouk
11. jan 2012

@mamavava No jej vztah k nemu nie je zdravy, ale tym ze zijeme daleko, tak mi to az tak nervy netrha. Na ich konverzaciach sa ja nezucastnujem, ja s nou hovorim iba ked sa stretneme. Je pravda, ze je chore ked jej mm vola a ona ho oslovi ako sa mas synacik moj, vtedy sa zvrtnem a odchadzam z miestnosti 😝 Ja som tiez u mojich rodicov, nie oblubenejsia, ale vzacnejsia, ale ked nam pomahaju, tak viem ze rovnakym dielom daju aj mojmu bratovi, takze byt spravodlivy sa da, len asi treba chciet.

lalia2
11. jan 2012

@mamavava no hej, u nás to je tak, že mm je na robotu a zariadovanie a celkovú podporu. Druhý je preč, tak to sa moc nedá, ale furt kúpi niečo drahé keď príde domov a vybavené. No a tretí takisto, prstom nepohne, radšej kúpi kadejakú sprostosť a hotovo. A mm sa ešte cíti blbo, že on nekupuje. No veď nech aj robia rovnako všetci a rovnako sa starajú a zaujímajú... Nieže oni majú pokoj celý rok a môj furt niečo musí riešiť... a u nás to je tak, že zas oni dotujú mamičku všetci, nie ona ich. a to nemá malé požiadavky...

mamavava
11. jan 2012

@lalia2 U vás je zase iný extrém. Ja sa priznám, že by som radšej svokrovcov podporovala ja, ako keď všade rozprávajú ako oni podporujú nás a pravda to nie je. A vlastne to teraz už tak aj je, že im pomáhame viac ako oni nám, aj keď tá naša podpora nie je vždy len peňažného charakteru. Ale zase vyciciavať by som sa nedala, takže ak to tvoja svokra zneužíva a ide to na váš úkor, tak to je tiež sila.

dsfsf
11. jan 2012

@mamavava Švekra je furt len Švekra.. si jej proste vzala syna .. Milačika.. toto je v tom hlavny a jediny problem... oni sa stvária, že ťa maju radi... a skutočnosť ? uplne ina.. existujú aj vinimky, ale je ich malo.... preto sú ohozene druhy 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

mamavava
11. jan 2012

@dsfsf Lenže keď u nás je to práve o tom, že ten syn miláčikom nie je. Skôr je dobrý iba na robotu a na lásku majú dcéru. A čo je horšie, klamú mu do očí a ešte sa tvária, že sú spravodliví , pred nami, aj pred okolím.

lalia2
12. jan 2012

@mamavava najlepšie nech ti nik nič nedá. )Teda aspoň ja by som to tak brala. Nechcem byť nikomu prehnane vďačná a zas ani dotovať zbytočne a ten dotyčný si bude žiť na vysokej nohe. No u nás to bolo tak, že mm ju dosť podporoval aj psychicky a aj finančne. Už sme bývali spolu a ešte stále brala od neho peniaze. A pritom ona si žije na vysokej nohe, oveľa vyššej ako ja. Tak ma to naštvalo. Nebudem predsa ja robiť od rána do večera a prispievať jej. Veď keby bola na tom zle. Ale ona si dovolí hocičo, na peniaze nepozerá a potom vyplakáva že nemá. A mm dal. Tak ma to dožralo. Ona to berie tak, že ho, resp. ich vychovala a financovala povedzme do skončenia školy a za to majú oni sa o ňu starať a dotovať až do smrti. Ale hovorím, keby to bolo nevyhnutné, nepoviem pol slova. Ale napr. ísť na dovolenku za peniaze synov, tak to je sila. A môj nikde nebol. Tak čo to je za matka? Ja nechápem...

kitti0503
12. jan 2012

@mirkave napríklad moja rozbila manželstvo a práve naopak strašne závidela že máme viacej ona nemá,máme viac penazí ona nemá,máme toto ona nemá a pekne krásne robila medzi nami hádky,pretože vedela aký je jej syn že pekne na všetko počúvne a uveril všetko,no my sme sa pekne rozišli,nechala som tam jej synčeka a teraz sú až po KRK v probléme.A ja mám teraz pokoj🙂

dsfsf
12. jan 2012

@mamavava Ach prosim Te a hlavne o to tam ibe... tvojej svokre nema kto skakat okolo zadku. ja to mam podobnéééé a ti hovorim nič nič s tym ty nespravis. musis sa s tym zmieriť

nelinoooocka
14. jan 2012

@mirkave suhlasim ja svoju svokru nemožem citit,,neznašam to tu

mitka2007
14. jan 2012

@dsfsf si to tafila ako klinec po hlavicke 😀

dsfsf
14. jan 2012

@mitka2007 Viem ake to je... lebo ja to mam podobné... až vtedy bude svokra spokojna, ked bude jej milovany syncek pri nej, a bude sa točiť okolo nej... vieš jak Mamicke lychotí ked k nej pride syn a povie.. ,, MAMICKA NESPRAVIM Ti ... " a už ... Aj mi mame deti.... a urcite budeme take iste ked nie horsie :D

dsfsf
14. jan 2012

@nelinoooocka Treba sa dohodnut s partnerom, a cim skor stamade vypadnut.. lebo to sa len bude zhorsovať.. a na koniec vas oboch dovedie k sudu ...

mitka2007
14. jan 2012

@dsfsf ved toto.ja si dobre uvedomujem.ak nie horsie.ja mam polrocneho syna a uz teraz viem s istotou povedat,ze budem hrozna svokra 🙂 .

nelinoooocka
14. jan 2012

@dsfsf no moj priatel od nej nepojde v živote..on sa jej boji ako čerta..

dyrberg
14. jan 2012

aspon v niecom nemam problem a to v tom ze svokra je v pohode da sa s nou o vsetkom porozpravat fakt je to super ani mi nepripada ze je odo mna starsia a ze je matka mojho priatela ale na druhej strane prezivam toto co vy s babkou zije s nami a ma pocit ze moje deti porodila ona..vsetko vie najlepsie a to je uz dost senilna..no hroza des..je to tazke horsie ako dieta.