Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

e_l_e_n_k_a
21. máj 2012

@d.j. neverim,ze jej manzel na to nic nepovedal...ako ze prepac ,ale to nejake divne je...ako keby chcela ublizit alebo co...a ona ma volny pristup do vasej zahradky ci ako?
daj predlzovak do zastrky napoj vysavac a povysavaj tie gulicky..prisaham,ze by som to urobila,sak to nie je normalne...

baklik
21. máj 2012

@d.j.
@e_l_e_n_k_a ona to mozno ani neurobila schvalne, len jednoducho nerozmysla... 🙄
alebo zeby bola az taka zakerna??? 😕

e_l_e_n_k_a
21. máj 2012

@baklik no to uz musis vediet ty, nie ja...ale si myslim ,ze tolko rozumu by mala mat,ze kde sa hraju male deti,tak tam sa nesype umele hnojivo v granulkach...

d.j.
21. máj 2012

@e_l_e_n_k_a
@baklik
naozaj jej manzel na to nic nepovedal, a este mi povedal ze nam asi chcela pomoct. co si nemyslim lebo bezne sa ludia pytaju ci nepotrebuje niekto nejaku pomoc. ale ani sme sa o hnojeni nebavili, ani slovo nepadlo a ona proste isla a zrazu hnojila. to fakt nie je normalne.
zial pristup do nasej zahrady ma aj ked neopravnene, lebo ja zamykam branku ale ona aj tak vojde a robi si co chce.

e_l_e_n_k_a
21. máj 2012

@d.j. tak vyberaj z branky klucik 😠 ... a povedz jej ,ze ty si neprajes aby vam tam chodila bez tvojho vedomia...sak to je trestne vstupovat na cudzi pozemok bez dovolenia...aj ty jej chodis po zahrade kedy sa ti zachce?

d.j.
21. máj 2012

@e_l_e_n_k_a ja uz som jej to tolko krat hovorila, ona to respektuje asi dva tyzdne a potom ako keby nic. ja jej po zahrade nechodim a ani u nej som nebola riadne dlho naposledy ked nas pozvala na mikulasa.

e_l_e_n_k_a
22. máj 2012

@d.j. opakuj jej to do vtedy ,kym nepochopi....asi myslim ,ze ked najde zamnknutu branku nez klucika ,tak hadam neprelezie 😠

lubkam
22. máj 2012

nechcete niekto moju svokru? poštovné platím 😎

eaka
22. máj 2012

Viete aký je rozdiel medzi svokrou a muchou?
- Mucha otravuje len v lete

eaka
22. máj 2012

Viete prečo má svokra kruhy pod očami?
Pretože čert nikdy nespí!

eaka
22. máj 2012

Cez deň to breše a v noci sa to kúpe. Čo je to?
SVOKRINE ZUBY.

e_l_e_n_k_a
22. máj 2012

Príde svokra na návštevu a mladí sa jej nesmelo pýtajú:
- A ako dlho ostaneš?
- Ešte neviem.
Zať ale chce poznať presnejšiu odpoveď.
- No, kým vám nezačnem prekážať - pokúša sa vtipne odpovedať svokra.
- A to ani kávu nevypiješ? 😀 😀 😀

alenka6
24. máj 2012

ahojte. som tu po dlhej dobe a zas kôli svokri. s mužom máme posledné 4 dni podivné obdobie, pohádali sme sa, nespíme, nejeme, sme v totálnom strese. Za 6 rokov čo sme spolu boli za slobodna sa toto nestalo. Teraz sme 2 roky manželia a je to des. dráhá svokra robí tragédiu z toho že tam neprídem s dcérou 1 alebo nedaj bože 2 dni. Vraj tam musíme chodiť každý deň, lebo to je jej vnučka a je jej vzácna.Že ja tam byť nemusím, len ju mám priviesť, a že načo chodíme na detské ihrisko alebo na prechádzky. a podobné nelogické bláboli. Nie je to choré??

e_l_e_n_k_a
24. máj 2012

@alenka6 je a poriadne.... aj keby ste spolu velmi dobre vychadzali ,tak si myslim,ze kazdodenna navsteva by neviedla k nicomu dobremu...a ze jej staci,zeby si len malu doviedla?? no tak to je ubohe.... a to ako by vnimal tvoj manzel,keby mu tvoja mama povedala,ze len aby malu jej doniesol a on nech ide prec??? ako by sa citil? a ked je svokre vnucka taka vzacna ,co nepride ona za nou?
povedz svojej svokre ,ze ona moznost porodit a vychovat dieta mala...a teraz si na rade ty...
a tvoj manzel s tym suhlasi? ci aky ma na to nazor?
a ja by asi naschval nechodila....cim viac by do mna s tym rypali,tym viac by som tam mala nechut ist

mandm
24. máj 2012

A: Ta sluchaj, jak ty volaš svoju švekru?
B: Vegeta.
A: A to už čom?
B: Bo še miša do šickeho. 😀 😀 😀 😀

renatka1985
24. máj 2012

@alenka6
@e_l_e_n_k_a

chlapi v tomto budu vzdy pasivni, darmo budeme od nich cakat podporu! 😠
ked nieco svokra chce, nech ona sa prisposobi, ak chce byt s malou tak nech si pride ju vyzdvihnut a ty si zatial doma v klude pospi.

ale nezabudaj, ze ty si ta ktora je v plnom nasadeni a nevie kde jej hlava stoji a tebe by mali ostatni vychadzat v ustrety a nie ty im. ja viem, so svokrami je to sakra sakra sakra tazke, ale nenechaj si skakat po hlave! 😠

juj az som sa rozculila! 🙄

eaka
25. máj 2012

@alenka6 No to vyzerá, že niekto sa zasekol ešte v predškolskom veku, keď si deti myslia, že celý svet sa krúti okolo nich... väčšina z toho už počas školy vyrastie... Toto jedine jedným uchom dnu a druhým von, Ty si svojprávny dospelý človek a nie si povinná nikomu denne svoje dieťa vodiť.. A na čo na detské ihrisko? Aby si dieťa tvorilo sociálne väzby s rovesníkmi a našlo si kamarátov? Či podľa svokry sa má asi celé dni kamarátiť len s ňou? Jasný odkaz: Prídeme v nedeľu na obed. Ak by ste moc chceli, môžete svokru požiadať o stráženie niektorý večer cez týždeň a skočiť si von na pohár vína či do kina... Koniec..

alenka6
25. máj 2012

@e_l_e_n_k_a ďakujem za podporu. Nie je to jednoduché lebo ja kam sa pohnem z domu vždy musím ísť okolo domu mojej svokry. Doslova kamkoľvek. Býva asi 200m od nás. Dokonca sa ma raz pýtala že čo som pozerala v telke keď som tak dlho večer svietila a môj muž bol v práci..Takže mi dýcha na krk.Ona vie ako ma vytočiť a ja sa truba nechám, lebo ona hovorí len svoje, vôbec nepočúva aj keď chcem po dobrom. bohužiaľ má veľmi pomýlené kto sa má komu prispôsobiť. Môj muž je z toho dosť nesvoj šak je to jeho matka a on je dosť citlivá povaha, ešte sme neboli v situácii že si musí vybrať ku komu sa postaví. U mňa je to jasné, že chlap musí stáť pri svojej žene ale vôbec neviem čo on. Momentálne sme o.k. ale so svokrou a vlastne toto isté mám aj so švagrinou lebo oni sú jak jedna, máme také ticho pred búrkou.

yokralovnayo
28. máj 2012

holky.. zase ta svokra... ale už sa kvoli nej nevytačam.... včera večer som s nou volala, že tento vikend neprideme lebo k nam pride mužov brat aj so ženou na cely vikend...
ale svokra bola odutá... moja dcérka mala pred týždnom meniny, ja mám buduci tyžden a mm ma tyžden na to meniny.. a svokra nikomu neblahoželala ešte...
tak jej vravím včera že už niečo máme a on ana to: Musíte príst, moj priatel ma narodeniny tak mu MUSITE prist zablahozelat.!! a ja ze nie... nemozme atd ... a ona stale ze musime LEBO ON MA NARODENINY!!pritom nerobia ziadnu oslavu.. keby hej, tak to pochopím a zruším čo máme dohodnuté.. ale nie takto..
už asi mesiac som jej pisala že tento vikend mame volno a prideme k nej.. a ona ze idu nanejaku vystavu, nemaju čas.. vraj sa uvidime až v JUL !!!! tak sme sa zariadili po svojom.. nie som nejaky panak na gumičke..
a dnes rano poslala mm sms: ZAVOLAJ MI!!! TY- NIE TVOJA ZENA !! CAKAM!!
😠 všetko velkymi pismenami a s vykričnikmi.. a mm že na nu kasle.. volat jej nebude 😀
ja viem že su toto blbosti... už to ani neriešim.. ale ja tak mi lezie na nervy... nevie pochopit ze jej syn je dospely... a to bude mat za chvilu 30 😝

eaka
29. máj 2012

Ako sa povie svokra po poľsky?

Baba prebytočna.. 😀

lamina
30. máj 2012

@yokralovnayo jeeeminecku...hruza

lamina
30. máj 2012

slak ma tarfi z mojej svokry..byvame blizko seba,ale obmedzili sme navstevy s malym(4 mes), vobec nerespektuju nase poziadavky, neustale porusuju.tak manzel siel predvcerom k nim, ze sa s nimi porozprava, priamo, tvrdo ale slusne.mal toho vela co povedat, riesili sme to do 4 rana spolu..chcel im vysvetlit preco robime to, co robime, preco nas musia respektovat ako rodicov atd...ale svokra je makka, dieta zaplace a hned mu da vsetko, ziadne zakazy neplatia (v nasom pripade len nestrkat cumel hned do pusy ale uspokojit primarnu potrebu, neuspavat na rukach, dat mi ho ked ho chcem ja , lebo ked sme s nimi, svokra ma pocit ze ona je jeho matka a mne ho ani nechce dat!!!)..no ale svokra sa s placom zdvihla po par vetach, ze oni si nie su vedomi nicoho, nedala mu dopovedat ani desatinu z toho co hccel..a nebavi sa...tak sme nastvani a s malym tam nepojdeme, kym sa to uplne neprediskutuje.obaja budeme priami, ved 50x sme ich o nieco prosili...je mi jasne, ze sa to moc nezmeni, ked raz bude mat maly trest napr. nepozerat rozpravky, staci ze zaplace a hned mu pusti..preto jej aj chcem povedat ze jej tam dieta bez mojho dozoru nenecham..ani o rok, ani o dva..taka napalena som.co by ste robili na mojom mieste???svokra je velmi dobry clovek, malemu chce to najlepsie ale strasne to prehana, berie mi ho, vobec nas neakceptuje a mna to vytaca, nemienim to nechat tak len preto, ze ona sa z neho tesi...to je slaby dovod a na ukor syna 😒

lujza123
30. máj 2012

@lamina slusne stale dookola vysvetlovat..trvat na tom co je pre vas naozaj dolezite napriklad ten cumel alebo ze ti ho dat ked si ho pytas ale v niektorych veciach treba aj polavit..bolo by naivne si mysliet ze stary rodicia budu na deti rovnako prisny ako rodicia..lebo nie nebudu .vies a deti su neuveritelne vynaliezave a rychlo pochopia co si kde mozu dovolit. Napriklad moja mala si u mna doma nedovoli sa pohnut s jedlom prec od stola, ani to neskusa...za to ked je u jej otca alebo babky tak lieta s keksami po celom byte. Jasne ze ked som to videla tak som ju napomenula a oni ze vsak nech si beha. Tak si beha, oni musia potom cistit cokoladu s ich koberca nie ja.. a takychto prikladov by som ti mohla vymenovat milion a to ma len tri roky

lamina
30. máj 2012

@lujza123 suhlasim s tym, ze netreba cakat ze babka bude taka ako my..my nie sme prisni, len budeme dosledni.no svokra je ten typ, ze ona nevie trvat vobec na nicom.poprosili sme ich o 3 veci, nie o 25 a ani to nie su ochotni..tym apdom sa na nu neda spolahnut a nenecham jej ho tam kym sa to neupravi. najviac ma vsak stve to, ze ked sme vsetci s malym niekde na navsteve, ked zaplace, ONA k nemu hned bezi, ona ho chodi kontrolovat do postielky a ja som pri nom, ked ho manzel krmi, ona mu stoji za chrbotm, ked ho utisuje, ona mu ho berie, lebo vie vsetko najlepsie.neda mi ho z ruk cele hodiny, ked dijdem za nou ze daj mi ho na chvilu, uteka s nim inde s dakou vyhovorkou...alebo sa ofuci..ved toto nie je OK.ci ano???mozno to ja vidim dako prehnane,ale uz mi aj ini ludia z rodiny po 10 min na navsetvach povedali, ci mi nevadi ako sa svokra stara do vsetkeho..no neviem uz niekedy.nechcem byt tvrda na nu,ale mna ked niekto poprosi o nieco, tak to tak aj robim, lebo rodicia asi vedia co chcu..

nikolca
30. máj 2012

ja už tiež skutočne nevladzem,ja som už len v strese ked začujem,že svokra ide po schodoch,dnes som sa s nou povadila,no to je slabe slovo,už ju v živote nepozdravim,byvam s priatelom vlastne u neho,byvame v rodinnnom dome vrch patri jemu a moja skvela svokra by va pod nami,vadi mi že k nam chodi kedy sa jej zachce,idem z dcerou von,ona ju začne lanariť na jahody aby s nou šla zbierať,len aby mala nemusela isť so mnou,dnes mi povedala drzo že ona si bude chodiť za malou kedy sa jej chce,či už rano či na obed či poobede 😠 😠 😠 😠 že ona sa tu u nas narobila a ja som si prišla do hotoveho,cele dni som s malou sama a ona krava lebo skutočne ja ju už po dnešku inak nazvať neviem my povie že keby zaležalo odo mna tak mi mala nerozprava dodnes a to bude mať dcerka 3 roky,take väčšie upratovanie robime v sobotu,priatel vysava niukdy som ho k tomu nenutila,jednoducho mi chce pomôcť dostala som vyžrať že čo robim cele dni ked on musi v sobotu vysavať 😨 😨 ,na môjho syna povedala že sa nevie vôbec vyjadrovať ked ho dole pošlem pre niečo,stoji ako tlko a nevie sa vykoktať pri tom ma 12 rokov ,na pol roka bol vyznamenany a ona povie toto 😠 😠 😠 ja som od obeda totalne znechutena,priatelovi som volala do roboty s plačom 😖 ,že toto už je skutočne vela,povedala som mu čo sa stalo,potom jej on volal,prifrčala k nam ako furia že či som teraz spokojna?? 😵 no chapete to?taktiež mi povedala že nemam žiadny vzťah k deckam 😠 😠 😠 sem tam som šla v nedelu do tesca deckam kupiť oblečenie,sam priatel mi to schvalil,že ved chodte ja zatial navarim a od svokry som to dostala vyžrať že som sa zobrala bez starosti a ona musel byť pri hrncoch,vchod mame zvlašť ale vo vnutry mame jeden vchod ktory vedie k nim a ktorym svokra chodi ako si zmysli,ja ten vchod skutočne zamknem a kluč zakopem tri metre do zeme

e_l_e_n_k_a
30. máj 2012

@nikolca uz si mala davno zamnknut,alebo aspon tie dvere zalozit z tvojej strany skrinou 😠 😠

nikolca
30. máj 2012

@e_l_e_n_k_a ja som aj kedysi chcela aby ich priatel zamuroval 😵 no on nechcel lebo že by si matka myslela že sa na nu vykašlal 😨 ,už som aj nad niečim takym rozmyšlala,že tam volačo dam a budem mať od nej pokoj,tri roky tu byvam a toto je treti raz čo sme sa tak riadne povadili,priatel prišiel dnes z roboty,zničeny bez nalady asi mal s nou debatu 😨 som sa nepytala,no viem že už si s nou nemam čo povedať,dokonca ju dnes trapilo kam ja pôjdem robiť ked mi už konči materska,ako keby to bol jej problem 😠 😠 a to moja kamaratka je toho nazoru že najlepšia svokra je tri metre pod zemou alebo ked byva aspon 100 kilometrov od mladych,taktiež mi povedala že keby žil dedko/svokor/tak už som tu davno neni,no on bol jediny ktory ju vedel uzemniť 😵

mamavera
30. máj 2012

@lamina trvať na svojom, pokiaľ poruší to, čo si ty alebo tvoj manžel nedovolili - okamžitý odchod, bez kriku, slušne, s pripomienkou, že pokiaľ vás nebude rešpektovať ako rodičov, obmedzíte s nimi styk. Je to tvrdé, ale inak to zrejme nepôjde, lebo ako si písala, dohováranie nemá zmysel. Využi teraz stav, ktorý je a nechoďte tam. Musí si uvedomiť, že rodičia ste vy. Neustúpiť ani o krok, lebo budete tam, kde ste bol.

e_l_e_n_k_a
30. máj 2012

@nikolca no moja je dvetisic km od nas ,ani vobec nie sme v kontakte ,niekolko rokov ani deti nevidela ...ale ku mne sa take informacie dostavaju,co ona o nas zarucene vie,ze by normalny clovek nechapal...ona vie lepsie,kedy sa ja idem vysrat(s prepacenim) ako ja... babka dokonala...ked by stretla deti na ulici,tak ich ani nepozna.....
tvoju trapi,ze kde pojdes po materskej??? moja ma posielala na brigadu do nemecka na sparglu ci co,ked moje druhe malo 9 mesiacov!!! jednoducho mi oznamila : "na buduci mesiac som ti vybavila brigadu do nemecka,zrus matersku ,my sa o deti postarame a ty chod na tri mesiace robit" a ja ze NIE?NIKAM NEJDEM!!!! leniva vos som po tejto odpovedi pre nu ostala....este,ze moj muzicek stoji pri mne 😵
no a este,zeby niekto sa tak vyjadroval o mojom dietati ako ona o tvojom??? schytala by facku!!! a maleho tam viac neposielaj!!! sak podla jej spravania vidiet,ze ho nema za nic... vysrat sa na nu!! dvere podloz a hotovo!! aspon ,kym si sama s detmi doma! pred prichodom partnera ich znova "uvolni" ... a keby sa svokra stazovala,ze si zatarasila dvere ,tak nech ti to dokaze! ... 😀 mrcha je svokra k tebe,tak skus byt tak trocha mrchou aj ty ku nej

mamavera
30. máj 2012

@nikolca nemáš to ľahké, asi by som začalo pomaly spracovávať manžela na samostatné bývanie. Viem, že to nie je ľahké, najmä po finančnej stránke, zrejme manžel tam už investoval nemalé financie a nebude chcieť odísť, ale tlačila by som na neho, že život u jeho matky je pre teba neprijateľný. Ja by som také obvinenia nezvládla, už by som zisťovala, kde mi akú hypotéku dajú 😝 😝