Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

sonulienkas
7. aug 2010

aj mna svokra často vytáča ,ale našťastie spolu nežijeme tak jej to tolerujem - inak by sme asi boli na vojnovej nohe

stvura
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
jeiny
8. aug 2010

baby mna neskutocne vytaca moja svagrina...lenze neviem ako jej povedat, ze je uz mam dost...proste odkedy som dosla z porodnice, furt chce malu pestovat, varovat, kocikovat a este neviem co...skoro kazdy den je u mna....vyjadrila sa ze ona by tiez strasne chcela babo, len jej muz nechce...tak si to asi kompenzuje na mojej malej...normalne som uz alergicka na jej rady co by som mala s malou a pod....ja som si poriadne samam malu nepokocikovala a vcera som si musela nieco vybavit a ked s avratim domov tak ju stretnme ako mi kocikuje malu ze moj manzel jej ju dovolil...ozaj sa k malej sprava akoby bola jej a mne to teda vadi...manzel tvrdi ze mam na to zly pohlad a ze je super ze jeho sestra nam chce pomoct....co si o tm myslite vy?

anetaadam
8. aug 2010

@jeiny Tak niekedy to nezaškodí dať pokočíkovať druhému,ale nonstop???To určite nie 😠

kaja173
10. aug 2010

ahojte.prednedavnmom som natrafila na tuto temu a pomyslela som si,chvalabohu ja taketo problemy nemam.byvame so svokrou,som na materskej.mavala sice urcite narazky,ale nevnimala som to tak tragicky,az jedneho dna,v nedelu z nicoho nic na nas tak navrieskala,povymyslala si kraviny,ze som len hubu otvarala a triaslo ma aj s trojmesacnym synom na rukach.ma syna,ktory ma zvlastnu povahu,na vsetko sa oduje,otrasna povaha a prisiel nam vcera tak nadat,ze zacali do seba aj strkat.pravdaze jeho tatko ozran hned zareagoval,a chytil muza podkrk.doteraz sme boli ti naj,co pomahaju staraju sa,ale vcera som bola ta co rozbyla rodinu,najhorsia matka,najhorsia manzelka atd.uplne si povymyslala kraviny,co absolutne odmietam.dnes sa chystame ist za jeho bratom a porozpravat sa,co sa vlastne stalo,lebo nas uplne rozostvala.mojmuz by sa na to zvysoka vysral,ale ja chcem klud,budeme stavat totizto vedla nich,oni stavaju teraz.a pravdaze,ona najvacsie chutatko,a o kolko rokov zivota som ju obrala.najhorsie mi bolo,ked mi povedala ze som od svadby ani prsdtom nepohla,ale co tu byvam,ani raz nemusela umyvat kupelnu,kuchynu,robit poriadky,dokonca som este dva dni pred termynom vyumyvala chalupu,lebo som ziadne tazkosti nemala,tak mi nebranilo normalne fungovat.a ze by sme pokapali od hladu,keby nevarila,chudera.mala som ju rada,baby ale toto mi az dych vyrazilo.spina jedna.ked jej muz povedal ze robi peklo ako jej svokra,tak povedala,ze to este len zacne,aby som vedela,co som spravila.baby drzte mi palce,az sa mi podari uzmierit sa aspon s jkeho bratom,lebo on je neskutocne tvrdohlavy a pravdu ma len on...

depecko
10. aug 2010

jeiny-to máš blbé,lebo keď sa niekto vnucuje,silou mocou, je to snáď horšie,ako keď sa niekto nezaujíma.Ja mám takú svokru,čo sa montuje do všetkého,ale spôsobom sebe vlastným teda s úsmevom,s láskavosťou.Veď ona chce len a len dobre 😠 No a k tvojej švagrinej.Skús sa porozprávať s tvojím manželom,skús mu vysvetliť že ty si mamina,je to tvoje /vaše/ dieťatko,ty chceš slobodne rozhodovať kto kedy príde k vám,komu dáš kočíkovať malú,alebo či budeš s ňou sama.Že ti to trošku začína vadiť,že máš pocit že si tvoje dieťatko privlastňuje.To môže byť až choré. 😔 A že ti chce pomôcť???Pomoc je len vtedy keď o ňu požiadaš,inak je to len vtieranie,vnucovanie za každú cenu. 😝

bebebrumik
10. aug 2010

@kaja173 držim palec,daj vediet ako to dopadlo... 😕 Ticho ticho a potom uragan... 🙄

kaja173
10. aug 2010

to nebol uragan,ale hotove tornado cislo 10...aj so zemetrasenim🙂))teraz svokra chodi okolo mna ako keby som mala lepru,pravdaze za vsetko mozem len ja,lebo som jeho naj synacka nahuskala,zmenila a co ja viem este,hadam som ho aj zakliala.ale moj manzel je taky,ked on nechce ,ja sa mozem aj rozkrajat,po mojom nebude nikdy..boze,som zvedava do kedy toto peklo potrva.ale som rada ze som mlieko nestratila,lebo co som vcera zazila za stres,neprajem nikomu.baby,za nevestu nechodte ani za svet...

michele11
11. aug 2010

@jeiny ahoj, ja to uplne chapem, sama riesim tento problem, len u nas to nie je len svagrina, ale cela rodina, kedze nase babo je po dlhej dobe prve v rodine. Som zuriva z toho, ze malu ani poriadne nevidim, neprebalujem, nekrmim... vsetko za mna spravia ochotni pribuzni. Nenavidim, ked nam uz rano klopu na dvere, ze ci si mozu vziat malu. Nemam silu sa hadat a robit dusno, ak poviem, ze nie, tak ustupujem a potom placem a potichu zurim. Minule sme boli u svokry a kym som sla pozriet mm na stavbu, nechala som malu u nej, nech sa teda potesi, ked ju vidi len cez vikendy. A ked som prisla, malej nikde a svokra uplne v pohode zabila, ze ju prisli deti kocikovat. Ked som povedala, ze jej treba dat papat, ze by sa mali vratit, tak vraj oni jej daco daju. Pchaju do nej veci, ktore este nesmie papat, vyslovene som povedala, co nesmie jest a preco, doniesla som jej spravene jedlo, stacilo ohriat, ale nie, napchali ju piskotami, lekvarom a sladkym cajom. A potom sa divia, ze nechce zeleninu, tak nanovo daco sladke. Baby, vrazdila by som 😠 , pomozte mi, prosim, ako to mam riesit.

mel23
12. aug 2010

Aj ja mam problam so svokrou.Ta sa pre istotu stazuje za vnuca nevidi ale ked jej ho chcem dat tak co uz s vami.Vzdy ma kopu roboty.Ked sa spomenie muzova ex tak ona automaticky "moja nevesta".Ked robim v zahrad tak sa smeje ze ako to robim ze je to zle.Maleho pekne obleciem,ide ku nej a donesie mi ho dohabaneho v starom po svojej dcere.Minule sme boli s muzom pri jeho sestre.Videla som fotoalbum tak som si ho pozrela.Tam plno fotiek mojho muza s ex aj svadobne fotky.Nechala som to tak.Ked ich muz zbadal zacal fotky likvidovat ale jeho sestra ho zastvila.Pohadali sa tak sme odisli.O par minut mi prisla sms ze som chora a ze mozem byt spokojna ze sa pohadali.Ked som jej odpisala hlupost namiesto toho aby ma muz obranil mi povedal ze som nemala nic pisat.Ale som sa jej mala za to podakova?Nechapem preco si obranuje sestru aj mamu,vsak ved so mnou zije?

kaja173
13. aug 2010

@bebebrumik dopadlo to tak,ze aspon teda so svagrinou sa bavim..nevadi,,vydrziiiim 🙂

lyenka
13. aug 2010

baby prosim nezamykajte temu , ja vas dost casto citam ale este som sa neodhodlala napisat o svojej skvelej svokre, pozna moj nick name tak by som si musela zalozit nove konto aby som si tu mohla vyliat srdiecko, uz sa mi s byvalou mojho manzela naburala do mailovej posty, na FB si ma dala zablokovat, obvinuje ma ze cenzurujem jej synovy maily, telefonaty, neskutocne vymysly siri o mne a mojej rodine, za mojim chrbtom sa vulgarne vyjadruje na moju osobu, vnucku si nevidela uz viac ako rok a pol, odmietla nam ist na svadbu, je toho strasne vela a ja som este nenasla odvahu vsetko nejako ucelene napisat, tak prosim nezamykajte temu, celkom mi pomaha ked si vas citam 😉

traktor
13. aug 2010

veru aj ja sa pripajam..netreba sa sukromnit..je vela bab co vas cita ..a raz sa mozno odhodlaju a aj napisu.. 😉

lyenka
13. aug 2010

joj 😅 chcela som napisat ze nerobte z toho sukromnu temu 😉

mel23
14. aug 2010

Ani mne nebola svokra na svadbe.V den nasej svadby jej kamaratka mala oslavu,tak by meskala najviac 15 minut.Akoby oslavy neboli stale.Ale co uz,svojmu synovi uz bola raz na svadbe a uz ma nevestu preco by mna mala brat do rodiny?

scarlette
14. aug 2010

babule ja som sa so svokrou pohadala dva dni pred svadbou, a to len kvoli nakupu ovocia...svadbu sme mali na orave a tam teda taky vyber ako v BA nie je a tak sme si povedali s mm ze co budu mat tak sa zariadime a ona hned rady aby sme nadavali broskyne a neviem co ye to ludia nebudu jest, ona to vie lebo pred rokom uz svadbu chystala a tak som slusne povedala ze vsak uvidime co zozenieme a ta koza sa na mna nasrala, ze vsak ona sa o nic nemusi starat a bla bla,,, som cumela ako debil ze o co jej ide...

mel23
15. aug 2010

@scarlette Si myslela ze ked sina porodila,tak bude do konca zivota skakat ako ona si misli a ze cely zivot mu bude dirigovat este aj kedy ma ist na zachod.Ak tvoj muz nie je maminkyma ritka tak sa nemas co bat.Ja som sa so svokrou pohadala,aj jeho sestrou a kedze ich uz nechcem vidiet po tom vsektom co dokazovali, tak si chce zbalit kufre a utekat za maminkou lebo mne brnkat po nose nemoze

lyenka
15. aug 2010

aj moja svokra ma utkvelu predstavu ze ona je matka tak moze VSETKO voci synom, bohuzial je emocialne labilna, nevyzreta osoba a pojem empatia je jej absolutne cudzi, na jednej strane ma rada svojho syna / synov/ ale nema problem splechnut manzelovi do tvare tazke slova ako ze lutuje ze ho porodila, ze je spina atd. a to len preto ze nie je po jej voly... tazka povaha, uz uvazujem ze sa poradim s nejakym odbornikom ako ju zvladat a ostat pri zdravom rozume

mel23
15. aug 2010

Len dufam ze ja taka nikdy nebudem lebo sa dam odstrelit.Ked to vsetko citam tak kazda svokra je suca do cvokarne

murinka
15. aug 2010

@lyenka pod k nam do sukromnej,tam sa nemusis bat ze ta ,,niekto,, najde 😉

scarlette
15. aug 2010

@mel23 manzel sa ma zastal a neviem co jej povedal ale tak o pol hodinku sa prisla ospravedlnit...mm je super tiez vie povedat svoje aj mame ak sa nezhodne s jej nazorom 😉 chvalabohu

evickav
15. aug 2010

Aj my sme bývali so svokrou 5 rokov. Peklo na zemi už mám odžité. Ani sa nečudujem,že od nej utiekol manžel. Keď som ešte len chodila s mm,tak sa nás snažila rozoštvať,lebo som inej viery. Na svadbu nič nenachystala,ešte aj zákusky a torty rozdala po svojich kostolných kamarádkach. Je strašne svatá!!! Na svadbu ani nechcela ísť,až jej svokor vynadal,tak vytiahla akýsi starý kostým a šla. Ale hneď po obrade sa nechala naším svadobným autom odviezť na púť niekam do prdele. Vrátila sa až neskoro večer. Na svadbu nedala ani korunu a potom si nechala zbaliť polovicu toho,čo zostalo. V byte mala bordel taký,že to som ešte nevidela. Tak sme ho s mm vyčistili. Po 30tich rokoch sa dočkal aj vymaľovania. Potom,čo som si všetko zažila,sme s mm byt odkúpili do vlastníctva (bol svokrov a ten nám ho dal) a konečne sme si mysleli,že bude všetko ok. Bolo ešte horšie!!! Švagor ma chcel zbiť,už ma držal pod krkom,lebo sme vymenili zámok a on už nemohol chodiť kedykoľvek vyžierať chladničku. Jeho návštevy boli pravidlom o 5.30 ráno a 23.00 večer,keď normálny človek spí. Tak som sa jednoducho postarala o to,aby svokra kúpila menší byt pre seba. trvalo to 1.5 roka než vypadla. Traz už ma konečne uznala za nevestu,ale ja ju po tom všetkom nemusím,tak sa moc nenavštevujeme. Tak 5x do roka. Aj to sa väčšinou vytočím. Je dobre,že to človek môže niekam napísať. Aspoň sa mi trošku uľavilo. Nie je dobre bývať so svokrou pod jednou strechou!!! Môj mm na to hovorí,že svokra a údené,najlepšie sú studené 😀 😀 😀

marcelkatt
15. aug 2010

@evickav nezávidím veru, čo si si prežila. Máš tiež podobný príbeh ako ja. Nechápem ako jedna ženská dokáže znepríjemňovať život vlastnej krvi, vnukovi a neveste. Teda u nás to tak je. Nášho malého nemá rada, nikdy ho nemala vonku, čo len na minútu, nikdy nám nepomohla. Ale rozprávať a ohovárať to jej ide krásne veru. Mám jediné šťastie, že manžel to všetko vidí a vie, kde je pravda, ako sa k nám ona chová jeho matka. Ona nedokázala syna naučiť poriadku, nič podstatné o živote nevedel, bol zaostalý, teraz je to úplný iný človek, vie sa postarať o rodinu, teda nás, pomôže mi doma aj s domácimi prácami, okrem varenia asi so všetkým čo ho poprosím. A to milovanej svokre vadí, že môj manžel má na prvom mieste syna a mňa. Pri tom ak potrebujú pomôcť, vždy sa snaží vyhovieť, ale aj tak to význam nemá. Preplakala som veľa dní, mesiacov, no už sa snažím ignorovať a povedať si svoj názor, vždy som bola ticho, ale už nie. Môj manžel, syn sú pre mňa to najdôležitejšie budem ich chrániť pred každým ak treba. My sme v jednom meste a keby my k nim nejdeme, tak ani vnuka nepoznajú, ani len do pôrodnice neprišli.
Pre nich je všetko vnučka ich dcéry, staršia o mesiac od nášho. Čo už.

skrecok
15. aug 2010

No, ja tiez mam velky problem so svokrou a najnovsie s manzelom, ktory v poslednom case strasne lipne na mamu. Ach jaj, skoda ze tato tema nie je sukromna. Tak radsej nebudem to pisat, lebo poznaju moj nick. 😢

marcelkatt
15. aug 2010

@skrecok je aj súkromná aj ja som si teraz všimla, že som prispela do verejnej, ale veď neklamem tak čo.

marcelkatt
15. aug 2010
evickav
15. aug 2010

@marcelkatt - My buhužiaľ deti zatiaľ nemáme. Už sme skúšali aj nemožné. Ona má len svojho mladšieho syna a môj mm je pre ňu len na robotu. My sme nuly ako nám povedala,nič v živote nedokážeme a podobne. No jej miláčik budú mať teraz druhé bábo,tak sa môže vyblázniť. Keď švagor čakali prvé,tak nám šplechla do tváre,že vecičky,čo máme doma pomužovi,máme dať švagrovi,lebo oni čakajú a my to aj tak nepotrebujeme. To nám tak vlastne oznámila,ža mm bude ujo. A to už bola švagrová v 5,5 mesiaci. Keď som bola po IVF,tak sa ani neozvala. Až sa to nepodarilo,tak potom prišla na návštevu. Ani slovíčko útechy. A to jej syn má špatné spg. Keď som jej povedala,ža musíme ísť do caru,tak mi povedala,že nie. Lebo jej syn je v poriadku. Krava!!! Ona vie tak všetko,kostolné kolegyne jej určite dávajú rozumy. Teda ja tiež verím,ale na rozdiel od nej som normálna. Tak jej už nič dôležité nehovorím,mám pokoj. Keby vedela,že chceme vyskúšať darcovské IUI,tak sa asi nedokrižuje 😝 . Tiež to určite nemáš ružové. Veď si len nevesta,tak čo by si asi tak chcela? Zaujímavé je,že naše mamy s k našim mužom chovajú pekne. Teda aspoň naši berú mm ako syna. Tak to už na tomto svete chodí.

skrecok
15. aug 2010

@marcelkatt dakujem velmi pekne, poslala som jej spravu. Nechcem robit vacsie problemy ktore uz su. 😔

marcelkatt
15. aug 2010

@skrecok chápem

marcelkatt
15. aug 2010

@evickav držím moooc palečky, aby miminko vyšlo!!!! My sme čakali na prvé skoro tri roky. Presne som len nevesta. Čo už. Ja maminku svoju už žiaľ nemám 12 rokov a vždy som si myslela, že mi bude svokra nápomocná, že budeme kamošky. No na silu to nejde a s pretvárkou to ja nechcem. pomáha mi môj ocino. Keď som minulý rok musela nutne ísť do nemocnice, musela som podpísať papier u gynekológa, že odmietam sanitku, lebo ja bývam teraz v TT, no tam mi nik so synom nepomože a tak som na vlastnú pôsť v bolestiach išla do nemocnice v Handlovej, aby mi mohol môj ocino varovať nášho syna, lebo manžel si nemohol zobrať voľno, resp mohol, ale zas by mal zle v práci žiaľ. Tak som 30 km cca išla do nemocnice v okrese, kde býva môj ocino. Svokre som v ten deň volala, že mi je zle a som v krčoch, ona, že nemá čas, že majú akcie / podnikajú s rastlinami/. Takže nič, žiadna pomoc a ochota. Praskla mi vtedy cysta do brušnej dutiny, no našťastie som včas prišla.