Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

kohutovci
24. nov 2011

@meusicka to si velmi pekne napisala.. dakujem za povzbudenie.. 🙂
je to s nou bohuzial celozivotny boj.. drzat si ju od tela nieje jednoduche.. hlavne ked sa chceme stretavat s ostatnymi clenmi rodiny.. ale ano... bezpecnost dietata je prvorada.. a ja verim, ze nam rodina pomoze.. lebo ked som sa im doteraz na nu nestazovala... tak sa budem a poviem vsetko.. 😠

vianne
24. nov 2011

@aininka takych bude viac;) no manzel to tak az nevnima, lebo to vacsinou robi, ked je on prec..proste je to 1 zo 100 veci, ktore ma denne vytacaju a ja nechcem sa mu stale na nieco stazovat, hlavne ked sa to tyka svokry, aby nemal pocit ze ju neznasam a ze s nou nechcem vyjst. on sa chudak snazi, a chcel aby sme boli sami, ale proste financne sa to zatial neda. viem ze ho trapi, ked sa pohadame, lebo vidi ze ja som na nervy a mama mu potom vyvolava do prace, a vyplakava do telefonu ako to ma tazke.

meusicka
24. nov 2011

@vianne zial mas pravdu, su ludia, co si myslia ze jedine to ich je dobre, a nemusime sa bavit len o matrielanych hodnotach ale celkovo. ja mam takeho svokra, ktoremu ani kladivom nenabijes do hlavy nieco, co on proste nechce. nebude si pripustat a hotovo. tak verim ze sa vam podari sa od nej dostat. mas pravdu, prist na kavu a zobrat na hodinku kocikovat to je prijatelne. ale ked s niekym zijes, po case ti ta osoba ide na nervy uz len svojou existenciou. ja som mojim svokrovcom vdacna len za jedinu vec, ze maju syna, ktoreho ja milujem a on mna a nase dieta 🙂 viac od nich nechcem. dokonca je to uz tak daleko s nami, ze aj teraz hoci tehotna s dvojickami, ale radsej sa budem plazit po stvornozky nez aby som ich ziadala o pomoc. 😝 lebo viem, ze ich pomoc je len taka naoko, resp. za nu ocakavaju potom neskonalu vdaku 😝

mumofone
24. nov 2011

Ahojte, trocha mi odlahlo, ze to nielen ja mam-som mala problemy so svokrou... my sme so svokrovcami nikdy spolu nebyvali, no i u nas sa vsetko zacalo: ''budme kamaratky!'' potom sa ''to'' zacalo miesat do nasich rodinnych financii a pod. jedno Vam radim: nikdy nebudete kamaratky - ste jej nepriatelom cislo 1! Nezabudnite... Zobrali ste jej syna a bodka. I ked porodite 10 vnucat bude vas to nenavidiet! Asi neuverite, no rok a pol sme ich navstevovali nasledovne: manzel skocil domov na par minut, ja som ostavala vonku pred domom v aute! Trestala som ju, pred rodinou, pred susedmi co ma videli 🙂 nikdy by jej moj manzel nedal za pravdu, i ked by som sa mylila ja, co jej i povedal a odvtedy nam vsetko klape! 🙂

majda27
24. nov 2011

@mariankach Ani neviem ako. Jednoducho uz ma aj on toho vsetkeho dost. Nepiska sa podla nej ale podla nas? Ja som zvedava co sa stane ak jej v tom kumbaliku pride zle a my sa tam nedostaneme. 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Viem som asi svina, ale podla toho ako sa ona k nam chova sa budeme aj my. My sme sa obaja zhodli na tom ze ak jej pride zle, nebudeme s nou letiet hned na pohotovost ale volame sanitku aby prisla pre nu 😔 😔 😔 😔 😔 😀 .

vianne
24. nov 2011

@meusicka najhorsia je spojena domacnost, ved ja robim veci inak ako moja mama a uz uplne diametralne odlisne ako moja svokra 🙂 odmalicka som vychovavana k absolutnej samostatnosti, co moja svokra nevie pochopit, kedze svojmu 32 rocnemu synovi musi rano chystat veci do prace, s odovodnenim, ze nam chce pomoct. ja od nej pomoc nechcem a nepotrebujem, ked som bola 2 tyzden po porode a zaorven 3den po operacii slepeho creva, dokazala som sa postarat o seba aj maleho. a keby som mala aj dalsie 3 deti, ona bude posledny clovek koho budem ziadat o pomoc :P ale nechcem byt svina, a stvat manzela proti nej, je to jeho mama, ja ju respektujem, ale nech respektuje aj ona mna, ako manzelku jej syna, a tym padom zenu c.1 v jeho zivote.

vianne
24. nov 2011

@kaya60 je len super, ak sa tu najde niekto "z druhej strany" 🙂 lebo vacsina z nas na situaciu pozera dost subljektivne. Niekde som citala clanok z pohladu svokry, kde sa chuda stazovala, ako by chcela mat dobr yvztah a nevesta proste nema zaujem. Ja rozmyslam, ci je fakt zle, ze svoju svokru nemam rada. vysvetlim....respektujem ju ako cloveka, ako mamu mojho manzela, vidim jej dobre aj zle vlastnosti. ona sa mozno fakt snazi ma mat rada. Ale pre mna je v kategorii ludi - znami, bez ktorych si svoj zivot viem predstavit. proste nepadla medzi nami ta iskra, neporozumeli sme si ako ludia, neviem s nou bytt kamaratka, zdielat uprimne s nou svoj zivot. o to horsie, ze sme spolu v jednom byte :( kvoli manzelovi sa snazim, ale skutocne mi strasne odlahne, ked ju nebudem musiet kazde rano stretavat a vymyslat trapne neutralne temy, aby sme sa spolu bavili, lebo inak sa nemame velmi o com bavit :((

mihouk
24. nov 2011

@vianne To promenadovanie sa holej do kupelne by som jej povedala, cim skor tym lepsie, kedze ma taky problem s pamatou, tak kym to malicky bude vnimat, snad sa jej to nejako do hlavy dostane. My byvame sami a krpec hocikedy pride za mnou do kupelne a podava mi kefku na zuby a uterak, co si myslim ze nie je porblem vidi ked mna, alebo mm, lebo sme jeho rodicia, ale inych to teda nie! Som si spomenula ("dakujem" ti, lebo som tu myslienku vytlacila z hlavy) ze ked tu naposledy bola svokra, tak sa jej nepacilo, ze maly nenosi papucky, co mu kupila. Pridem do obyvacky, maly bol normalne obleceny a kukam ze je cely pozapravany, pomaly az po krk, vyzera ako maly sedlak a svokra pri nom v nocnej koseli, nohy o koran a tam baranica!!! No ked som to videla, tak som maleho upravila ako ja chcem a ju som na drzovku poslala obliect 😝 😝 😝 😝 😝 Brrrrrr

vianne
24. nov 2011

@mihouk mas pravdu, asi by som to mala dorazne riesit cim skor. Fakt je, ze ina je nahota rodicov, a ina ostatnych ludi.

kaya60
24. nov 2011

@vianne ja neviem ci vela problemov neprameni z toho, ze svokry chcu byt kamaratky s nevestami, a ono to vlastne tak ani byt nemoze, ved je tam generacny rozdiel, ktory ani pri najlepsej voli nie je mozny nevnimat. Kazda ma nutne ine zaujmy aj konicky, iny okruh priatelov, iny sposob zivota, ine zvyky...mozu si spolu vyborne rozumiet, mozu sa chapat navzajom, ale predsa nemozu byt ako kamaratky. Keby to neocakavali, neboli by sklamane

vianne
24. nov 2011

@kaya60 je to mozne, mam pocit ze aj ona sa prave o to snazi. Ja neviem, ako jej vysvetlit, bez toho aby som ju urazila, ze chcem vlastny zivot, vlastne sposob vedenia domacnosti, po svojom vychovavat deti...mam svoje zzivotne skusenosti, nie som 18rocna maturantka s prvym dietatom. ja nepotrebujem robit si s nou do prieku, len aby som sa mohla vsade stazovat aku mam otrasnu svokru. radsej by som bola, keby sme mali spolu vztah ako mam napr. s mojou mamou. bohuzial vidim rozdiel medzi nou a mojou mamou (ktora ma samozrejme tiez svoje chyby), ale na rozdiel od svokry ma dokaze respektovat, poradi ale nenanucuje sa, a ked chce nieco s malym, najprv sa ma spyta.a nedementuje nase vyhcovne metody, hoci ona nas vychovavala inak..zaujimave je, ze do svadby som so svokrou vychadzala, nemiesala sa so nas...odkedy som sa k nim prestahovala a najme odkedy sa nam narodil syn, tak uz nevie respektovat ani sukromie nasej izby, s vyhovorkou ze ide sa pozriet na maleho a pod. mozno som len ja citlivejsia od porodu, alebo sa uz predo mnou prestala na nieco hrat.

mihouk
24. nov 2011

@vianne Vela veci sa vyriesi ked s nou nebudete byvat, vladne mezdi vami ponorkova choroba. Je tazke sa odosobnit, ked nemozes za sebou zabuchnut dvere a mat svoj pokoj. Uvidis ked budete byvat inde a ona pride iba na navstevu, tak sa bude dat zniest, lebo vies, ze o hodinku pojde prec a ty budes mat svoju domacnost a svoj klud. Urcite nebudete kamaratky, ale budes to zvladat ovela lepsie. A to ze ta nerespektuje pri vychove, tak to by som mala problem aj ja, lebo je ine ked pride raz za tyzden a rozmaznava ho, ale ked je s nim kazdy den, tak to teda nie. Ako vravis nie si nejaka mlada a neskusena, urcite ked to presiahne unosnu rovinu, tak si ju posadis a na rovinu jej povies si svoje.

meusicka
24. nov 2011

@vianne 😀 aj ja riesim veci uplne inak ako moja svokra. u nas co je problem je ten, ze i ked mame zvlast kuchyne, zo zaciatku sa nas snazili stale dostat dole ku nim na obedy a pod. lenze my sme po case nechceli o tom ani pocut, lebo zakazdym sa to potom nieslo v duchu, ze svokra nadavala svokrovi, lebo pije a pod. nam to bolo neprijemne a tak sme povedali, ze pokial s tym neprestanu, tak my tam jest nebudeme. a tak tam nejeme. dalsia vec, preco sa nam spolu tazko vychadza je, ze moja svokra je uplne iny typ cloveka ako som ja. u nich vsetko funguje tak, ako povie svokor. a u nas sa o vsetkom bavime a ja si nedam skakat po hlave. aj mne bolo povedane ked som prisla ku nim byvat a som robila na Velku Noc jedlo, ze to sa nie tak a onak a ze ked uz zijem tu, tak musim tak robit ako oni a pod. a ja som im a hlavne svokrovi povedala, ze ja som sa sem len nastahovala a tot vsjo, a ze si jedla budem robit tak ako ja chcem a hotovo. a on mi nema co hovorit do toho ako pripravujem jedla, a ze tu snahu o patriarchat v rodine moze zabalit, lebo to sa dnes uz nenosi 😝 riadna drzost vsak? ale najlepsie je, ze som zistila ze aj ked nieco poviem nikam to nevedie, lebo su taky zaslepeni tym, ze vsetko ich je naj, ze teraz skusal tieto reci o zvykoch a pod na novomanzelke svojho synovca. a ona sa mi stazovala ze co na nu vytiahol a ze ako uplne vazne od nej ocakaval ze sa bude podla toho riadit.
mozno moja svokra sa mu podriadila, ale ja nie som ona. dalsou vecou ktoru som nastastie aj mojmu manzelovy "vybila" z hlavy je, ze ja som "hromozvod" svokor to aplikuje na svokre. ked sa nedari, je ona na vine. a ona potom len bulka v kuchyni a ja uz nemam chut sa ani ukazat a sa na tom nejak zucastnit.

mihouk
24. nov 2011

@meusicka Nemyslis ze je to tym, ze kedysi sa nevesty sotva dospele, ziadna predstava o zivote nastahovali k svokrovcom a oni si ich vychovali ako sa im pacilo, nech drzi hubu a krok a teraz si my, baby co uz si nieco odzili predtym ako usadili, nedaju skakat po hlave. Inak u mojich svokrovcov je to tak isto, svokra je vsetkemu na vine a moj mm to ma v sebe tak isto, ale uspesne na tom pracujem a vytlkam mu to z hlavy 😝 😝

vianne
24. nov 2011

@mihouk dobrych rad, ako navarit sa napocuvam.a na sviatky povinne jest zakazdym pecenu morku s horou salatu, co moj vetchy zaludok proste nezvlada, a prevratene oci, ak navarim nieco ine...ale to by som este zniesla...zatial 🙂 ale absolutne neznesiem, ked sa tvari ze ak ona pred 30rokmi vychovavala dieta, tak ma na to patent, a ak mam ine nazory, tak robim zle. Mam zdravotnicke vzdelanie, prax, a som 2ha z 8 deti...nieco som si pri detoch odskakala, a aj keby nie, mylsim ze mam pravo mat vlastne nazory 🙂 v praxi to porom vyzera tak, ze ak sa vyskytne nejaky problem s malym, poviem manzelovi ako to chcem riesit....on sa potom o tom bavi s mamou, a vtedy ona vyuzije situaciu a snazi sa mu natlacit presny opak, kedze u mna s tym nepochodila. takze jej utoky musim odrazat dvakraat :(((
uz sa tesim na vianoce, nateraz je mojou zachraou ze kojim, a vsetko co nechcem jest, hodim na to, ze malemu to robi zle :D :D
rozmysslam, ci mam byt rada, ze mam iba svokru, alebo je prave preto taka, ze ju nikdy ziaden chlap neodkazal do nejakych medzi :P

vianne
24. nov 2011

@meusicka tazke je vysvetlit a zaviest do praxe, ze hoci byvame spolu/blizko seba, neznamena to, ze zijeme spolu ako jedna rodina, ale ako dve rozdielne rodiny :/// vsak?

yvi83
24. nov 2011

@mariankach tak to mas potom super....my sme to tu uz skoro vsetko prerobili...ale aj tak mi to za to urcite nestoji 🙂 ..rozhodla som sa odist, manzel nakoniec suhlasil, tak odideme... 😉

yvi83
24. nov 2011

@vianne tak sa opytaj svojej svokry, ci si uz ona svoje dieta nevychovala po svojom, ze ty by si si ho tiez chcela sama vychovat, ved ona tiez mala nato svoj priestor a mohla sa realizovat ....ja este nie som ani tehotna a svokra uz prebaluje , cicika , nanasa na rukach a uz aj to mi vadi... 🙄

mariankach
25. nov 2011

@mumofone fu, ale ked citam tie problemy, sme vsetky ako cez kopirak, niekto by mal vydat knizku s nazvom "How to svokra for dummies" 😀, s prehladnymi navodmi na dane situacie. Ja co by som vedela povedat, strasne mi ten cas v klude pomohol, aj s babenkom v brusku, poprosila som manzela, aby sme ju stretavali cim najmenej. Max. "povinne" kavy, sviatky. Dost mi pomaha aj to, ze si v sebe vymedzim cas. Poviem si, ze tak - teraz hodina a potom xx hodin bez nej. Proste tu hodinu beriem ako trhanie zuba u zubarky. Strasne, vsak? 😀 ale dost to pomaha 😀.

mariankach
25. nov 2011

@yvi83 ved my sme tiez zacali prerabat v tom dome po jeho rodicoch, este predtym, nez nam spravila hanbu, ked pred archotektom zacala behat s metrom a nakazovat mu, ako ma co zakreslit. 😵. Potom bol este jedne momenta a odvtedy som tam neivestovala ani 0 do prerabky - a hladali sme cosi vlastne. Stalo nas to 5 rokov zivota, ale je to uplne dakde inde teraz.

mumofone
25. nov 2011

@mariankach netreba si ju pripustat ''k telu''... mali by ste sa vsetky svojej svokry opytat, aky mala ona vztah so svojou... tak ta moja ju zo srdca nenavidela, a teraz sa sprava-la tak isto so mnou... ja si to niekde zapisem, aby sa zo mna v zivote nevykula taka svokra!

graceful9
25. nov 2011

@katka3012 v to dúfam aj ja, ale keďže budem mať dievčatko, tak aj vo vzťahu so žaťom je to predsa iné ako s nevestou, ale dúfam, že taká šľahnutá nebudem :D a ty s ňou bývaš? lebo ja hej a tá moja sa pomaly chystá na dôchodok,,, 😖 😖

katka3012
25. nov 2011

@graceful9 nie nie nebyvam chvalabohu 😅 .Byvala som u nich 3 roky a som vdacna a stastna,ze byvame kazdy zvlast 🙂

meusicka
25. nov 2011

@vianne veru tazke, zial, nechcu pochopit, ale ked im povies, ze preco oni nezostali s rodicmi byvat? no to je ina parada 😝
u nas je problemom aj to, ze moja svagrina (vybudovana tu v obci) sa rada prizivuje. takze ked ma moznost tak sa sem natrepe s celou rodinou. kazducke Vianoce tu travia. mne by to nevadilo, ale vdaka nim sme my nuteni sa tiez zucastnovat celej tej frasky. ved ako by to vyzeralo, keby sme nesli k nim dole? no bleee, a ja mam potom cely vecer byt v tom hurhaji, a nieco ako Vianoce v kruhu blizkych mozem zabudnut, lebo tu je taky hluk, ze je to az neznesitelne. nechapem ako moze byt taka leniva, ze jej robi problem urobit veceru pre svoju rodinu, resp. by mohla uz konecne po X rokoch aj ona pozvat svojich rodicov ku nim. ale to nie. sackovat sa sem je jednoduchsie. a na Velku noc si to berie vsetko stade , sunku, syrku, plnku, kolace kupi v obchode, proste leniva ako vos. a nakoniec si to odskacem ja, lebo mam tu drzost sa pokusat viest samostatny zivot a riadit sa podla seba. ale ona je ta najsamlepsia v ociach svokry a aj svokra. je som len taky debko, ktory si nevie ani vlastne dieta oducit od cikania do plienok. (to tvrdi moj svokor, co nevydrzi s vnucatami ani 20 min, nedala by som mu malu strazit ani na pol hodku)

macaimac
25. nov 2011

Ja pridam svoju skusenost. Mam velmi dobru svokru, asi najlepsiu, aka moze byt.
Dokonca som ju mala pri porode a druhej neveste bola pri porode tiez. Obetava, starostliva a nevtierava. Skoro idylka. Ale len skoro. S dalsimi clenmi rodiny to az take ruzove nie je. Dlho ma to trapilo, ale ako si to tu vsimam a citam, ziadna rodina nie je dokonala a ani nikdy nebude. Vzdy sa najde v rodine nejaky clovek, ktory rad rype, vzdy sa najde zopar ludi, ktori sa tomu len prizeraju a tiez je vzdy niekto, kto sa to snazi udrzat pod pokrievkou ale nakoniec vybuchne. Vsetkym zelam pevne nervy...

majda27
25. nov 2011

@meusicka no my nastastie tieto vianoce budeme sami, bez svokry. Tak dufam ze to manzel aj dodrží. Po tom čo sa navyvádzala chcem mať aspon na vianoce klud. A snad budu aj biele 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

meusicka
25. nov 2011

@majda27 joj ja by brala... hned 😀 teraz na Vianoce to ale bude aj tak zaujimave, lebo neviem ci nebudem akurat rodit 😝 ale v kazdom pripade som rozhodnuta sa nezucastnit nicoho s ohladom na moj stav, ked este neporodim, preto a ked uz porodim tak preto. 😀 chcem mat pokoj 🙂

majda27
25. nov 2011

@meusicka to chceme mat vsetky 😀 😀 😀 😀 😀 😀 ten pokoj 😀 😀 😀 😀 😀 😀 Len nase svokricky su nevyspytatelne 😀 😀 😀 😀

ewisam
25. nov 2011

Ahojte, poradi mi niekto ako svokre slusne naznacit, aby nekupovala malemu oblecenie? Nemozem povedat, som vdacna, za to, ze mi ho nakupila, ked bol uplne malicky, hoci kupila by som si aj sama,cakalasom kym sa abo narodi aby som vedela aku velkost bude treba, ale ked nakupila popredu no ok. Dnes zvesela nakupuje dalej podla hesla "pacilo sa mi to" a teda dane veci su drobcovi male-tak sa mi hromadia v krabiciach. Na vianoce podobne dostane drobec kombinezu, ktora mu tuto zimu je priliz velka, buducu uz bude mala, a neda si povedat a neda.... 🙂

kohutovci
25. nov 2011

@ewisam nooo ked si neda povedat.. tak si nepomozes..
pekne si zaloz bazarik.. predavaj co ti netreba a za zarobene peniazky kupuj co ti treba.. tak.. 😀 klud, pohoda, bez rozculovania 😀 😀 😀