Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

nalla
10. apr 2012

@aduskatt aha, neuvedomila som si, že je to už stará záležitosť. sa ospravedlňujem

gresa
10. apr 2012

Ahojte, viete čo vytkla teraz v nedeľu môjmu mužovi svokra? Že keď mala naša dcérka rôčik /v decembri/, tak som ju neodfotila pri torte hneď, ako to robí jej dcéra, teda moja švagriná, ale až potom. A že som nedala fotky na fb. No baby, nevedela som, či sa mám smiať alebo plakať nad tým, aká je tá moja svokra strašne úbohá. Toto je teda fakt strašný dôvod na urazenie sa. Ale to, že ani netuší, či dcérka už chodí a ako sa má, to ju vôbec netrápi.

baklik
10. apr 2012

@aduskatt no mozu sa hanbit.... 😖

e_l_e_n_k_a
10. apr 2012

@snu jedinu chybu,ktoru sme s mm urobili bola,ze sme to nechali zajst az tak daleko...svokra na nas dokonca poslala socialju,ze o deti sa nestarame, ze ja ich tyram...a podobne s prepacenim chujo.... !a vysledok? svokrovcu maju sudny zakaz priblizit sa k detom pre ich zdravy moralny a dusevny a telesny vyvoj.... sudne rozhodnutie bolo vydane na zaklade navrhu socialneho kuratora,ktory bol nasim detom prideleny po svoktinom udani z tyrania deti. my ako rodicia do 18-ky deti mozeme podat len navrh na zrusenie zakazu... Zrusit ho moze len sud. no nenaserem ja na to??? mam pokoj teraz.

snu
10. apr 2012

@aduskatt bolestne? malinky,, a tak co narobime? ale len sa stazuju na platy a neviem co,,ale u nas vidim ako chodia do prace,, raz jedna dojde neskoro raz druha,, potom su nervozne,lebo maju vela deti na strazenie,, chodia domov skorej... ked su deti na dvore tak maju debatny kruzok,,

nalla
10. apr 2012

@gresa to som ešte nepočula, aby sa nieto urazil za to že niekto nedal fotky na FB 😀 mám sa smiať alebo plakať ? 😀

snu
10. apr 2012

@e_l_e_n_k_a cozeeeeeeeeeeeeeeeee???? tak nemam slov,, to aky podraz vam urobili?

nalla
10. apr 2012

@e_l_e_n_k_a tak to je inak husté, to som netušila, že až takéto veci sa dejú. Vlastní rodičia robia svojmu vlastnému synovi kvôli vnúčatám takéto naprieky a nakoniec súd zakáže styk im. neuveriteľné

aduskatt
10. apr 2012

@snu poistovna nam zaplatila nejake peniazky

aduskatt
10. apr 2012

@nalla to je v poriadku🙂) nic sa nedeje, v podstate mas pravdu.a stat sa to dnes, tak ako hovorim, inak by som riesila, lebo teraz neriesim nic ine🙂

snu
10. apr 2012

@gresa mali by sme nasim svokram zohnat neaky kruzok ludskeho spravania 😀

gresa
10. apr 2012

@nalla no ona modelka sa chcela asi pred kamoškami ukázať, to je jej "nech ľudia vidia", ale podstata veci jej uniká. Hrozné niečo tá moja svokra, čo nechce si akože nepamätá, oklame ma, mužovi povie, že ma nikdy neoklamala, vymýšľa si, ale teda nezabudne podotknúť ako každý deň kvôli tomu plače a ako ju pichá pri srdci, herečka je to 😀 😀 😀

snu
10. apr 2012

@aduskatt tak peniazky pomozu,,ked uz,,,len sato mozno vobec nemuselo stat,keby boli pozornejsie

gresa
10. apr 2012

@snu no veru, tej mojej by sa určite zišiel

aduskatt
10. apr 2012

@snu tak to urcite............a tak aspon mi tie peniaze vykryli poplatok za to, co som si musela doplacat v nemocke a stratu na zarobku, lebo som bola mesiac s nim doma...a to v skusobnej dobe v novej praci..proste uplne fajn nacasovane.........tusim nam vtedy zaplatila poistovna nejakych 6tis......v korunach, samozrejme🙂

nalla
10. apr 2012

baby ja sa nestačím čudovať. To by chcelo normálne asi nejaký výskum, že z akých pohnútok sa vlastne takto svokry správajú a či im neprekáža, že ničia život vlastným vnúčatám a rodine vlastného syna.

Ako , chápem, že s niektorými ľuďmi si normálne nesadneme, ale nerozumiem, prečo musia ničiť životy okolo seba aj svojim potomkom kvôli tomu.

ach jaj, zjavne čert a svokra nikdy nespí 🤐

maminuska
10. apr 2012

@nalla
@aduskatt ja základný problém vidím stále v tom že svokra sa nedokáže v správny čas zriect kontroly nad životom svojho syna. Ďaľší problém vidím v tom že odchodom syna z domácnosti vzniká voľný preistor , ktorý by mala vyplnit svojimi záľubami a prípadnými vnúčatami, ale keďže roky svoje záľuby nemala žiadne a žila " len " pre rodinu tak si myslí že má právo zasahovat do diania " svojej " rodiny.
Ja nemám zlú svokru , mám ju rada ale tiež som jej musela vysvetliť že my nie sme jej rodina a nenesieme žiadnu zodpovednost za rozpad jej vzťahu a buď si niekoho nájde alebo zostane sama, ale nie že ja ju zoberiem do našej rodiny. Nebolo to pre mňa jednoduhé a aj jej sa to určite zle a ťažko počúvalo , ale inak to nejde.

aduskatt
10. apr 2012

@maminuska no, to ja tvrdim stale........a najhorsie je, ked si najde jej syn zenu, ktora sa jej voooooooooooobec nepozdava a on si ju neda vytlct z hlavy..tak to len potom su " krasne" rodinne vztahy.........

maminuska
10. apr 2012

@aduskatt vtedy je najlepšie také rodinné vztahy ani nerozvíjať. lebo to prináša len stresy, odstahovať sa čo najďalej a zo strany ženy minimalizovať kontakt. Nevesta sa môže snažit kolko len chce, nikdy nebude prijatá .

aduskatt
10. apr 2012

@maminuska preto byvame od seba 350 km, ci 400? ani neviuem, ale proste je to dost na to, aby mi chodila zrat nervy kazdy vikend🙂

maminuska
10. apr 2012

@aduskatt každý víkend ? Tak to by ma asi piclo, kde je sukromie ? Spoločné chvíle len s rodinou ? To je práve to čo by som ja nepripustila.

aduskatt
10. apr 2012

@maminuska ved to.a niektore tu pisali, ze ked nepridu kazdy vik na navstevu, tak je ohen na streche......my si nevolame okrem svietkov vobec a vidime sa tak trikrat za rok na par dni...........a uplne mi to staci

maminuska
10. apr 2012

@aduskatt ono aj ten oheň trvá len určitu dobu a ked sa vytrvá tak to časom prejde. Ale chodiť niekam "lebo sa to patrí " alebo aby ! nebol oheň na streche " je z môjho pohľadu neskutočný ústupok mladej rodiny.
Ja mám napríkald rodičov asi 2 km od seba a takmer tam nechodím lebo môj otec si myslel že náš byt = rovná sa jeho byt, môj manžel = terč na kritiku . Svojich rodičov mám rada aj keď su taki akí sú , ale rodinu mám len jednu a to manžela a deti a nedovolím ničomu aby to ohrozil.

aduskatt
10. apr 2012

@maminuska suhlasim🙂..aj ked u nas ten skryty ohen trva uz dlho........ale ja som si povedala, ze mna predsa chcel on a nnevydavala som sa za nu🙂))

maminuska
10. apr 2012

@aduskatt ja zas neviem pochopit ked jeden z partnerov vidí že druhému partnerovi jeho rodina ubližuje to nechá tak alebo sa správa ako pštros. Je to skutočne partner pre život ?

aduskatt
10. apr 2012

@maminuska ved to............preto poloviciak tiez nejak extra nenavrhuje vylety na druhy koniec republiky....ona aj jeho komnduje a on to nemusi...........takze sa snazime vidat co najmenej

donalona
10. apr 2012

no..ja mam super starostlivu svokru ale tiez tam maleho nenecham🙂 neda sa verit a spolahnut, ye ked si nieco neyelam abz s nim robila, tak to nespravi.spravi. tak navstevy k nim korigujeme, hovorim priamo co mozu a co nie, nenecham maleho bezomna alebo manzela. a uz ma ani vnutorne nestve ked sa ofuci nahodou, mne ide o potreby syna, nie o potreby svokrovcov, ze sa chcu ukazat, alebo nezvladaju plac maleho a hned do neho pchaju cumel...krmim ho zasadne ja s manzelom, utisujeme tiez len my, rozhodujeme o vsetkom my.rodicia a svokrovci sa mozu pohrat, mat ho na rukach, ale nie vychovavat a uspokojovat jeho potreby. hranice musia byt🙂 moj nazor. maly ma 6 tyzdnov

halienka
10. apr 2012

@maminuska a ako zareagovala vtedy tvoja svokra keď si jej to povedala? Moja svokra to samé, nemá žiadne záľuby, nemá kamarátky, lebo je nepríjemná povaha, voči nám sa síce snaží pomáhať, ale v kombinácii s tým, že sa nudí a že je to generálska do všetkého sa miešajúca povaha to jej pomáhanie vyzerá tak, že by tu bola najradšej každý deň a montovala sa aj do toho, kde mám v špajzke uložené zemiaky, lebo tam na druhej strane by to bolo lepšie a ona to predsa myslí dobre. A to proste začne liezť na nervy aj najtrpezlivejšiemu človeku. Ona si práve zo mňa chcela urobiť zrejme aj kamarátku, mala pár takých náznakov, aby sme šli spolu nakupovať, že jej poradím, chytila ma pod pazuchu a ja chápem, že jej chýba priateľka. Ale bohužiaľ, nemôžem si pomôcť, nedokážem sa s ńou tak priateliť, vadí mi, že by sa mi tu najradšej nasťahovala, vadí mi, že chce všetko riešiť aj to do čoho ju nič, vadí mi, že je chorobný žgrlo a toto podporuje aj v mojom mužovi, vadí mi, že mi kradne súkromie, ktoré si ja cením. A nezachráni to ani koláč, ktorý donesie na víkend, alebo uvarená kapustnica, parené buchty, lokše raz za čas. A nedokážem sa tak premôcť a z ľútosti zato že je ona osamelá a nudí sa, tak jej to tolerovať. Už som ju síce dosť utlmila, ale aj tak vidím, že to nechápe a asi si o mne myslí, že som nevďačná, poprípade studený čumák, ktorý jej odvrkuje a je odmeraný (nie vždy - ale keď príde nevhod tak som odmeraná alebo sa nebavím s ňou). No musím sa takto správať, inak by som ju tu mala nasťahovanú. Teraz sa to trochu zmiernilo celé, príde tak 2x za týždeň, ale aj tak, podstatné je presne to, čo píšeš, že ja ani nikto iný nie je povinný vypĺňať jej nudu a strácať tým súkromie. No nikdy sme neprišli do tak otvoreného rozhovoru v tomto smere aby som jej to takto vyložila na stôl a trochu sa aj bojím reakcie...preto sa pýtam ako to bolo u teba, ako to svokra prijala a či sa to potom zlepšilo. 🙂

maminuska
10. apr 2012

@halienka no moja svokra to prijala so slovami : " tak ja teda skočím pod vlak " . Jediné čo som jej na to mohla povedať že ked to bude chciet urobit urobí to bez ohľadu čo urobí druhá strana.
Vravím že svokra nie je zlý človek , má svoje vnúčatá fakt rada a aj sa im venuje, len ona to naozaj pojala tak že jednoducho je naším členom, ona si naozaj myslela že bude chodit s nami na dovolenky, bude nám strážiť deti a upratovat po nás. U nás bol ešte aj ten firemný problém , o tom som ti písala kedysi dávno do IP.
Postupom času sme prehradili terasu - teda manžel ,ja som zamkla dvere k nám do bytu aby sem nemohla vpálit kedykoľvek .
Časom si zvykla a naše vztahy to len upravilo. Ale neniesla to ľahko.
Ešte som jej ale povedala že ju mám rada, že však sme nie daleko od seba ak by potrebovala pomôcť , správam sa k nej s úctou a rešpektom ale to isté požadujem aj pre seba.

halienka
10. apr 2012

@maminuska 😀 😀 😀 no presne takej nejakej reakcie sa obávam, sa smejem ale je to fakt, pre tých ľudí sme akoby už jediný zmysel života a to je práve to, čo nás blokuje ráznejšie zakročiť, klobúk dole pred tvojou odvahou 😉 🙂 Ľutujem, že som také niečo nepovedala svokre tesne po narodení dcérky, lebo vtedy to bolo najhoršie, ale sama so sebou a s malou som mala dosť čo robiť a tiež som bola z toho riadne vyšokovaná, lebo dokým nebola malá na svete, tak to také hrozné nebolo. Ale tušenie som mala, že to tak bude, no tajne som dúfala, že nie. No evidentne narodením malej akoby sa jej otvorili všetky brány, asi mala pocit, že teraz v rámci "pomoci" si už môže dovoliť prekročiť všetky hranice a doslova to tak aj začala robiť. Ak by sa to malo ale znova zhoršiť, tak už určite čušať nebudem, bo čo som si vtedy vďaka nej vytrpela- ufff 😖