Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

limetka713
26. máj 2013

@mirkave možno by si vedela odpustiť keby tebe priala zlé, to sa dá ako-tak prekusnúť..ale keď želá zlé tvojmu dieťaťu, to je silná káva a nedá sa to len tak ľahko..to pochopím dokonca aj ja, čo ešte dieťatko nemám..želám všetko dobré a veľa síl..náramok začni zase nosiť a daj ho aj malému a dcére

mirkave
26. máj 2013

@limetka713 tak ako pises.mne je jedno,co mne konkretne zela.ale moje deti su to najcennejsie na svete a to som moc hakliva......

ivkasendy
27. máj 2013

@mirkave mojej malickej keby prial niekto nieco zle, uz ju v zivote neuvidi... 😠 a verim tomu, ze kazdemu sa raz vsetko vrati, a kto druhemu praje zle, stane sa to jemu... to som ucila aj mojich ziakov - ciganske deti, ktore su zvyknute ked sa im nieco nepaci, hned tej osobe zelat "porazku" (infarkt)... ked tak parkrat povedali mne, vzdy som im len povedala, nech si davaju pozor, lebo slova maju velku moc, mne sa nic nestane, no nechcem aby oni preto zomreli, lebo to vlastne zelaju sami sebe 😝 myslim, ze aj tvojej svokre sa to coskoro nejakym sposobom vrati, lebo priat smrt nenarodenemu dietatku - nic strasnejsie si neviem predstavit ☹ neboj sa, ty si chranena, ci uz s naramkom ci bez neho, no tvoja svokra by sa mala bat... este mi napadlo ze co na to tvoj manzel ked aj jemu zelala take strasne veci? ci on o tom nevie?

mirkave
27. máj 2013

@ivkasendy muz o tom vie.pocul vsetko.bol sklamany,nahnevany,ale......... Samozrejme si to po case spolu vykecali,mamicka vyplakavala,ze to tak nemyslela ,ze som ju zle pochopila a blablabla.mne je to jedno. Mne sa neospravedlnila,so mnou si to nevyjasnila.muz moje rozhodnutie akoze akceptuje,ale samozrejme mi to aj obcas vytyka.dnes ma tobiasko 1 rok,v sobotu je oslava,svokru samozrejme nepozyvam.no nech sa nikto na mna nehneva,ale ja ju mam hostit,obskakovat a tvarit sa,ze sa nic nestalo? Moze zabudnut.oslavu narodenim chcem odbavit v klude a s laskou a nie aby som sa stresovala a pozerala na jej arogantnu tvar.....
A to s tou silou slov mas pravdu.osobne si davam pozor,co komu poviem a ako sa spravam .riadim sa-teda snazim sa riadit- heslom "Správaj sa k iným len tak, ako chceš aby sa oni správali k tebe." Nieco to ma do seba

ivkasendy
27. máj 2013

@mirkave jej, Tobiaskovi vsetucko najlepsie zelam, nech ho zle zdaleka obchadza a nech vas stale obstastnuje svojim usmevom 🙂 nenechaj si jeho dolezity dnik nikym a nicim pokazit, kaslat na svokru, dolezity je len tvoj syncek 😉

mirkave
27. máj 2013

@ivkasendy dakujem 😀

bronia13
28. máj 2013

@mirkave tvoja mama ma pravdu s tym zrkadlom ja myslim ze sa to vola "karma" tvojej svokre sa to vsetko vrati neboj nic 😉

lenkabell
28. máj 2013

ja ani nemam slov a odvahu o svojej svokre rozpravat,ale to co mi urobila a stale robi jej nedokazem odpustit a preto chapem kazde trapenie,lahko sa hovori ale ten kto si musi kusat do jazyka,usmievat sa hlavne ju tolerovat tak iba ten vie aka obeta a bolest na dusi sa skryva

mirkave
28. máj 2013

@lenkabell jj ☹

llienkaa
30. máj 2013

@mirkave poslat ju do p... ja moju ignorujem po tych vsetkych veciach...aj ked mm to nieje jedno ale bohuzial odpustit po milionty krat neviem uz stacilo..hlavne ked je v tom zapojeny uz aj nas syn...akoze ignorovat ho,odmietnut ho ...lebo pani nema naladu ... zlu babku nepotrebuje...ma jednu ktora ho miluje najviac na svete,nebudem ho obklopovat predsa ludmi ktory si ho budu vsimat len ked maju naladu...a jak moze mat rada maleho ked nema rada mna...

katkati
31. máj 2013

@llienkaa Prečo by nemohla mať rada maličkého a teba nie? Veď ste dvaja rôzni ľudia, aj keď si jeho mamička.
On predsa s ňou nemá žiadny spor a je to dieťa a jej syna, nie len tvoje. Pozeraj aj na svojho muža, keď mu to nie je jedno, nie len na seba.

llienkaa
31. máj 2013

@katkati mm nieje jedno ako sa chova jeho mama 🙂 a plne chape moje pocity. sam ma poprosil o poslednu sancu stym ze ak to zas pohnoji nikdy mi nepovie pod ideme k jeho mame (jasne ze aj to pride je to jeho mama) a preco nemoze mat rada maleho?lebo aj knemu sa chova zle.je tu vela veci o ktorych nevies reagovala som na @mirkave lebo je to moja sestra a vie kazdy jeden detail o nej tak ako viem ja o jej svokre. tak nemozes pisat ze myslim len na seba lebo do toho prd vidis 🙂

katkati
31. máj 2013

Nevidím do toho tak ako ty, to je jasné, ale myslím, že ak sa takto vyjadruješ aj v súkromí ako tu, ak niekto s tebou nesúhlasí, tak ani sa nedivím, že máš vzťahové problémy.

llienkaa
31. máj 2013

@katkati 🙂 je mi srdecne jedno aky mas namna nazor...nebudem ti tu vysvetlovat ako svokra neprijala ziadnu mm potencionalnu nevestu a ako robila a robi zle...a vztahove problemy si predstav ze s nikym inym nemam 😉

lubka72
31. máj 2013

@magali na toto je iba jediná odpoveď, ty si obliekaj svoje dieťa ako ty uznáš za vhodné a švagriná nech si oblieka svoje dieťa ako ona chce a toť...žiaden problem.... 😉

hanuska148
31. máj 2013

Baby help! Moja svokra sa do vsetkeho stara, telefonuje kazdy druhy treti den, otazky: co robis? Pracujes? Uz tolko nepracuj. Varite? Co varite? Chuti ti to? Vraj si schudol... Stara sa do muzovej prace a firmy, do nasho vztahu. Chce o vsetkom rozhodovat, chce vzdy vsetko prva vediet, stale sa pyta kedy jej synacik pride "domov", kedze byvame dost daleko. Moj muz sice jej rady ignoruje, ale nech s tym uz prestane!! Ja to uz neviem vydrzat :( strasne mi to vadi...vzdy ma strastie ked zvoni telefon a zistim ze to je ona, neznasam ked mi niekto chce organizovat zivot...

katushka16
31. máj 2013

@llienkaa držím ti palce,nech to zvládneš a aj
@mirkave nech to zvládne,máte to ťažké...ale máte to šťastie,že máte jedna druhú...plus manželov🙂

esmeralda04
31. máj 2013

Nešťasná nevesta, keď som čítala tvoj príbeh, akoby som čítala ten svoj. Pred narodením môjho syna (prvého vnuka), bolo tiež všetko ok a potom nastal zvrat ako u teba. Niektorá kočka sa ťa snažila upokojiť, že keď príde ďalšie vnúča, tak to bude lepšie. NEBUDE. Ja som sa tiež tak nádejala a zbytočne. Švagrinej sa po roku narodilo dievčatko, ale ju svokra nemohla poriadne vidieť do jej 6 mesiacov, lebo buď išla práve spať alebo spala alebo malá nemala náladu alebo....potom sa s ňou svokra aj mohla stretávať, ale zase že s malou nie je taká zábava ako s našim synom, lebo nevie rozprávať a stále niečo. Takže je svokra stále "nažhavená" na nášho syna a nič sa nezlepšilo.Keď my neprídeme k nim, tak sa snaží dostať ona k nám a keď sa jej to náhodou nepodarí, tak aspoň vyvoláva telefonicky.Pred švagrinou ohovára mňa a predo mnou zase švagrinú a verím tomu, že ma ohovára aj pred inými, lebo som ju raz počula, ako ma ohovára. Je mi to však jedno.Nezmením ju, tak sa treba s tým naučiť žiť. Moja svokra býva ďalej ako tvoja (500m) ale aj to je málo 🙂 Keby bolo po nej, tak je u nás každý deň. Málokedy ma rešpektuje a "prenasleduje" nielen môjho syna ale aj manžela, ale to je už na inú tému (možno tému Mamičkin synáčik). Dôležité je mať na svojej strane manžela, lebo inak vzniknú medzi vami iba hádky a napätie a môže to byť aj horšie. Nech ti je aspoň útechou, že nie si sama s týmto problémom a že je nás asi väčšina.

kurciatko23
31. máj 2013

Svokry su naj, ked byvaju 3000km od teba...ja som ochorela na poprodnu depresiu a moja mi povedala, ze mi sibe, ze by nebola dovolila sobas, keby vedela, ze som dusevne chora... tak sme zbalili dieta, par slivak a odisli.... inac sa nedalo!!!!!!! Nedovolit po sebe dupat...

mirkave
31. máj 2013

@katkati musim reagovat na to,co si napisala ako odpoved pre @llienkaa .....nech berie ohlad na muza-ok,je otec dietata.logicky treba brat ohlad na svokru-je babka.a tu sa vynara jedna obrovska otazka- Kto berie ohlad na lenku? Bral niekto ohlad na nu? Bude brat niekto ohlady na nu? Poviem nasu situaciu: muza som milovala,brala som na neho ohlady a samozrejme na svokru:kusala som si do jazyka,tolerovala som jej vystrelky,niektore veci som radsej akoze ani nevidela/nepocula,lebo ved "je to jeho mama,ona je taka,ona ma taku povahu,ona je starsia......." Bohuzial to zaslo tak daleko,ze nic nerespektovala,co sme jej ako rodicia jej vnucata povedali.hned zacala vyvadzat,vyhrazat sa,citovo vydierat....... To kde sme,aby sa takto spravala dospela zena? My,rodicia,sme podla nej mali drzat hubu,lebo ona si bude robit,co ona chce. Sorry,ale spravanie hraniciace so zakonom voci mojmu dietatu??? Moze byt rada,ze sme ju neudali na policii. Potom vsetkom,ked sme to predychali,chceli sme to kvoli muzovi -ved je to jeho matka- nejak dostat do "normalu".nedalo sa s nou.tak agresivneho cloveka,co sa tyka urazania,som nezazila dovtedy.narobila este vacsie zlo na vsetky strany a nakoniec sa tvarila ako ranena srnka.po case si to so svojim synom "vykecali",lebo je to jeho mama.chapem.ale kto chape mna? Kto berie ohlady na mna? Ak by ona brala ohlad na mna-na nas vtedy davno,tak by sa nic z toho zleho nestalo a fungovali by sme ako plnohodnotna rodinka deti+rodicia+babka.bohuzial,nie je tomu tak.mohli sme zit stastne,az kym by sme nepomreli.neda sa donekonecna brat ohlady na cloveka,ktory po tebe sliape a nechce s tym prestat. Raz mi psychologicka povedala,ze ked sama seba nemam dostatocne rada a dovolim,aby sa ku mne takto spravala,tak preco by ona menila svoje spravanie? Taki ludia su ako hyeny,co sa zivia bezmocnostou inych. Po cca 10 rokoch,co sa takto spravala,som sa vzchopila a povedala som dost. Milujem svoje deti,milujem svojho muza ale mam rada aj sama seba.ziadny clovek by nemal dopustit,aby sa k nemu spraval niekto iny ako k handre.a ona sa ku mne tak spravala.je mi to velmi luto,ale donekonecna sa nebudem podkladat.a tvarit sa,ze sa nic nestalo? To sa tiez uz neda......... Ked nebudem brat ohlady sama na seba,tak ich na mna nebude brat nikto. Viem,ze u @llienkaa to je o niecom inom,ale v podstate to iste.a sudit podla jedneho vazneho vztahoveho problemu,je prisilna kava.bohuzial,obe nase svokry nas beru ako votrelkyne,zlodejky ich synov. Mame smolu,alebo je to nahoda?

mirkave
31. máj 2013

@kurciatko23 ty vole.tiez mas exemplarny kus svokry :-/ dobre ste spravili,ze ste odisli

stellamaris
31. máj 2013

@hanuska148 jednoducho telefon ignoruj! mas pravo na sukromny zivot a svokra nech si hlada inu zabavu................aj ja som to tak mala,svokra byvala o dvere dalej a chodila k nam,kedy mala chut a vsetko chcela vediet 😒

bubbles
1. jún 2013

baby, nie je to mimo temu ;) ale je na mobile sony xperia tipo nahravanie zvuku? diktafon? nieco podobne?? neviem to najst, neviem ci len prehliadam, alebo tam nie je...
vysvetlim: cakam neprijemny rozhovor, teda ze si ma niekto odchyti a budu do mna hucat, ja uz som z toho na prasky, tak si ich chcem nahrat, aby som mala dokaz, ked sa potom budu tvarit, ze oni so mnou ani neboli...
dakujem

magali
1. jún 2013

@lubka72 vsak to aj tak je.. ja nie som ako oni a netrusim jednu radu za druhou, len neviem cim som si to zasluzila ze mne svokra radila vo vsetkom a nikdy som nic dobre neurobila a dcere nepovie nic pritom ocividne neoblieka dieta dostatocne, ja sa do nich nestaram ,nech si robi ako chce ale tu si mozem ulavit ci? kazdeho stve dvojity meter nie?

magali
1. jún 2013

@mirkave presne toto si aj ja stale hovorim, kto bude kedy brat ohlad na mna? uz jedenast rokov si kusem do jazyka, ked je toho uz vela obcas vysteknem nejaku tu poznamku a este si to potom vycitam ze som vobec nieco povedala ze zasa bude len zle na mna.. stale musim premyslat ci nerobim nieco zle, co mozem povedat co nemozem a aj tak nieje nikdy nic dobre.. je to na nervy..

mirkave
1. jún 2013

@magali vedto,donekonecna sa to neda.....tiez som bola vzda ta zla,lebo som si dovolila nieco povedat proti pani svokre.no mozem ja taky pristup kaslat.spravim nieco-je zle.nespravim nieco-je zle.vybrala som si tak,aby mne nebolo zle

comatsu
1. jún 2013

Nahodou som natrafil na tuto stranku a celkom zaujimave citanie 😀
Ale ako muz by som mal jednu otazku-nadava sa tu na svokry,ale co tak na svokrov ???
Lebo co ja sledujem,tak chlapi to maju vacsinou na haku a naozaj tie svokry su tie co rypu.
Malo by to byt tak 50/50,ale vyrazne je v neprospech svokier.
Ved aj ony boli mlade a nelubilo sa im to,tak preco ?

micha7
1. jún 2013

@hanuska148 daj svojkre najavo,ze ti to vadi,ze vsade pcha nos.. 🙂 urob kratky proces a hotovo! To kde sme,aby sa mi niekto staral do zivota! Tak rob ako TY CHCES a HOTOVO! ja osobne som taky samostatny clovek a ,ked citim ,ze ma niekto opantava,alebo sa snazi so mnou manipulovat tak dam za vsetkym HRUBU CIARU !

lubka72
1. jún 2013

@magali to je vec z tvojho pohľadu....aj keď nezabúdaj svokra nikdy nebude ako mama a taktiež nikdy nevesta nebude ako vlastná dcéra, jej krv....
ja mám troch synov a keď si prestavím, že tu možno raz budú o mne takto vypisovať moje nevesty....no bude to zaujímavé čítanie... 😀

magali
1. jún 2013

@lubka72 no asi to nieje len vec mojho pohladu ked tie rozdiely vidi cela rodina a nielen moja ale aj priatelova.. jeho krstni rodicia krutia hlavami nad tym ako sa k nam spravaju takze asi tak.. nic zle som o nej nenapisala, len to co je pravda.. a nikdy by som nechcela aby bola svokra ako moja mama, ani jej nikdy tak nebudem hovorit.. a ked hovoris o tej krvi, tak aj ich syn je ich krv a dali sme im vnuka ktory nesie ich priezvisko aj ked som nemusela a to pre nich nic neznamena.. preco sa spravat inak k vlastnej krvi, aky je rozdiel medzi synom a dcerou? ja nepotrebujem aby ma brali ako za dceru, chcem len aby respektovali moje rozhodnutia a brali moj nazor a nie ze pridem na navstevu a musim drzat hubu a nemozem vyjadrit svoj nazor na cokolvek, pricom oni stale maju nejake pripomienky..
dcery dostavaju financnu podporu a my dobre rady.. nepotrebujem ich peniaze ale nechcem ani ich dobre rady, tak isto som si to vyriesila aj s nasimi, ked chcem radu opytam sa, nasi to respektuju, druha strana bohuzial stale nie.. do vsetkeho sa staraju, ale len mne, dceram nic nepovedia lebo vedia ze by ich zrusili, ja ked som sa o to aj parkrat pokusila, vzdy dostavam dobre rady znova a znova.. priatelovi to uz islo na nervy, tak to vyriesil tak, ze tam chodime raz do mesiaca a staci, bola som z toho prekvapena ale rozhodol sa tak sam, pretoze oni nepocuvali ani jeho ze proste nieco chceme robit tak a tak a stale si oni robili po svojom