Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

dominika310
28. júl 2015

Pridám aj moju skúsenosť so ,,svokrou", keďže ešte nie sme svoji s priateľom, avšak máme polročné bábenko. Je milá, ochotná, všetkých obskakuje, robila celý život svojmu mužovi a synáčikom slúžku apod... ale!!! Je to na nervy všetko. Tá jej dobrota a ochota sa vo chvíli zmení na hlúpe akože vtipné poznámky...raz, keď sme boli u svokrovcov na návšteve mi pochválila moje nechty,aké ich mám dlhé a pekné pevné...v zápätí mi na to s úsmevom hovorí, že vidieť, že doma veľa nerobíš!!! skoro som odpadla, ja čo ako tiež chorá vkuse upratujem. Keď som bola tehotná, cca v 6- tom mesiaci sa ma spýtala, že koľko som už pribrala,vravím jej že 4 kg,taká spokojná som bola so sebou, že ako sa držím...a ona mi na to..TAK TO DOSŤ!!!! viac mi nebolo treba,prerevala som celý večer,žena, čo je tehotná,priberá a ešte tie hormóny...viac mi nebolo treba. Nedávno nám chcela strašne pomôcť postrážiť bábo,že nech ideme na kávu....horko ťažko som sa priateľom nechala presvedčiť,ale ok..išli sme...keď sme odchádzali hovorím jej, že zavolajte keby malý plakal,alebo sa čokoľvek dielo,keďže ho teraz trápia zúbky...a ona nám na to: ,,Aaaaale veď ja by som vám aj tak nezavolala,keby mu niečo bolo." Tie dve hodiny, čo sme boli preč som iba myslela na to, či je maličký ok a nič mu nie je....keď sme sa vrátili za 2 hodky domov,malého stihla len tak z nudy sama osprchovať a išla s ním von na rukách!!!! ani nie v kočíku,ale mala obuté žabky a išla na prechádzku,tak že ho držala na rukách a išla sa s ním von pochváliť kadekomu....niekomu sa to môže zdať normálne,ale ten strach, čo zažívam keď je sním je asi aj ťažké si predstaviť...práve tým, že ona je vkuse zasnená a rozplýva sa nad každým lístkom na strome...a ani nehovorím koľkokrát ho mala u nás doma na rukách a zakopla...U NÁS DOMA!!!! a ona sa s ním vyberie takto von, ide s ním cez cestu, cez rozbité chodníky... a ide ho šupnúť do klzkej veľkej vane, pričom sám ešte nevie poriadne sedieť...už len čaká, kedy odídeme a za ten čas,čo je s ním sa udeje viac,ako keď je s nami celý deň...priateľovi sa to vôbec nepáčilo,ale samozrejme jej nič nepovedal,lebo ju vraj nechcel predomnou zhadzovať....už dosť, že ho navlačuje celý deň na rukách,na čo sme ju upozornili,aby to nerobila,lebo si s ním nevieme dať rady potom,keďže na dobré a príjemné sa ľahko učí...tak hneď ako otvoríme dvere do bytu je malý na rukách a prvá veta, čo počujeme je: ,,Ani sme sa veľa nosili." A zase ten ,,úprimný" úsmev. Viem, že niekto by dal aj neviem čo za to mať ochotnú svokru,ale je to skôr starosť ako pomoc...zavolá raz za dva týždne,čo a ako malý a potom mu ju dáme na chvíľu a mám len stresy z toho...a neviem ako jej povedať, čo všetko mi vadí,lebo hneď začne slziť,ako keď raz začal malý plakať a ona nerobila nič,len začala plakať s ním...a stačilo mu len plienku vymeniť. ACH!!!! A samozrejme mám takýchto zážitkov omnoho viac,no toto sú také na, ktoré mám fakt ťažké srdce.

laura1804
28. júl 2015

@dominika310 dost podobne ako u nas...az na to ze my spolu byvame a mam este ovela viac a extremnejsich zazitkov...ale nebudem sa tu verejne rozpisovat, aby sa nenasla zase nejaka ochotna osobka vsetko mojim drahym pribuznym vykecat..a ja zase z toho vyjdem ako nevdacna krava "sak ona ti len chce pomoct"...

dominika310
28. júl 2015

@laura1804 to bývanie by som si ani nevedela predstaviť,ale našťastie ani priateľ nie...nuž, čo má človek robiť,keď niekedy nie je na výber a s tou pomocou to nepochopí človek,ktorý to nezažil...však každý si povie,keď dokázala vychovať svoje deti,tak čo by sa tomu tvojmu stalo...ale čo bolo, to bolo pred 30- timi rokmi a nie teraz,keď už má svoj vek a spomalenejšie reakcie....v podstate to trpím, len kvôli priateľovi, pre nič iné,lebo takú ,,pomoc" a ani pripomienky, ktoré nedokážem stráviť nepotrebujem k životu...

laura1804
28. júl 2015

@dominika310 Presne tak...len sa modlim, nech cim skor postavime domcek...keby som bola vedela, co ma caka, nikdy by som nesuhlasila ani s prechodnym byvanim u nich...

kachita
28. júl 2015

@laura1804 napodobne

dominika310
28. júl 2015

@laura1804 my to máme zase tak, že ten môj dostal od nich ich pôvodný byt,ktorý si pomaličky prerábame,aj keď chceme tiež domček,riešime si už pozemok,no problém je v tom, že byt nie je na neho prepísaný,ale jeho brat už má tiež svoj vlastný byt na svoje meno, ktorý mu rodičia kúpili....takže vždy,keď mi môj drahý povie,však máme všetko autá, byt atď...tak mu len poviem, že ten byt nie je tvoj...a to je tá nespravodlivosť,keď už chcú svojim synáčikom pomôcť,tak takto sa v ich rodine robia rozdiely medzi nimi a mňa ide z toho poraziť,no ale čo môžem na to povedať...môžem vždy len držať ústa a tiež sa ,,úprimne" na všetko usmievkať,len aby dobre bolo,aby som dobre vychádzala s celou rodinkou...

timea7
28. júl 2015

@dominika310 môžeš sa usmievkať, ale určite by som nevrážala peniaze do prerábky bytu, ktorý nie je môj ani manželov.

timea7
28. júl 2015

@dominika310 priveľmi so to berieš k srdcu, ako tehotná, to by som ešte možno pochopila, aj keď si sa rovno mohla spýtať ty jej, koľko ona pribrala, alebo jej povedať, že momentálne ti ju to srdečne jedno, aj keby si pribrala 20kg, prvoradé je to, že sa cítiš fajn a tešíš sa na drobčeka. Ale aby ťa vzalo to, že komentovala tvoje nechty a že ty nič nerobíš? Odpovedaj protiotázkou? Na základe čoho ste to usúdili? Alebo sa len pousmej a jedným uchom dnu a druhým von. Ja s mojou hubou nevymáchanou by som jej povedala, že na to som predsa s vaším synom, aby som nič nemusela robiť a pekne postupne ho zapriaham. Treba od začiatku, aby si zo mňa neurobil slúžku 😀 A čo sa týka tej kávy, prečo si na ňu šla? Keď si mala pochybnosti, keď ti povedala, že aj keby dačo, tak ti nezavolá, tak by som zobrala malého do kočíka, alebo zostala doma s poznámkou - takto budem kľudnejšia. Úsmev, hotovo. Nesnaž sa za každú cenu robiť všetko preto, aby sa neurazila, ty nie si sopľavé decko, si dospelá žena a podľa toho má ona s tebou jednať.

ivulik211
29. júl 2015

s tými svokrami to je tak, že sme na ich rady a postupy (ale nie len čo sa svokier týka) veľmi citlivé keď máme malilinké deti, alebo sme tehotné. postupom času sa to u mňa so vzťahom k mojej svokre zlepšuje. a to tak že ju stále viac ignorujem a jej divné poznámky ma dokážu vytočiť až v tedy, keď sa stanú útokom, pretože jej neodpovedám a nenasledujem jej rady, začne vystrájať a chytí ju hystéria. tento rok sme so svokrovcami strávili dovolenku - haha sama sebe sa divím, že som to dopustila, ale môj syn si to užíval, hlavne bol rád že je s dedkom. naša babička 🙂 mi tri dni otrepávala o hlavu ako málo syn pije, nebadane sa snažila kupovať mu vodu, nalievať ho čajom aj keď nechcel, napriek dohode so sebou doniesli krabičkové džúsy a stále mu ich ponúkala... klasika. ja ignorácia, nekomentovala som to, absolútne ma nevytočila a tak na 3 deň v reštike chytila hysterický záchvat, že mám malému objednať aspoň nejaký džús lebo mu vôbec nedávam piť a on je chudák dehydrovaný a vôbec neciká a bla bla skoro ju porazilo. vzala som uplakané dieťa a šla preč, so ženou ktorá na dovolenke vypije cca 10 pív, x káv a ani kvapku vody a mňa obviňuje že sa poriadne nestarám o dieťa, nemá ani zmysel sa baviť, je to smiešne.
Ja netuším aká budem svokra, ak by som bola akákoľvek, nevesta ma nebude chcieť mať rada, tak skrátka nebude, ale neviem či sa začnem hystericky dožadovať vnúčaťa, alebo jej nasilu podsúvať moje skúsenosti a rady, alebo nedajbože porušovať "pravidlá" rodičov napr. v stravovaní, nosení narukách, len skrátka z trucu, aby som si dokázala že veď to čo robím ja je lepšie ako to čo dávaš dieťaťu ty.... nerobím to teraz svojim kamoškám s mladšími deťmi, prečo by som to robila nejakej budúcej žene len preto, že je o 30 rokov mladšia ako ja? alebo len preto že sa potrebujem niekde zrealizovať??? je to len o ľudskom prístupe a o vychádzaní.
Môj syn za to, že nevypije denne 3 litre vody denne ešte neznamená, že je dehydrovaný a bude sprostý ako sa ona vyjadrila, a ani nebude zaostalý preto, že nejedáva mäso, a zasa na druhej strane viem že sa mu nič nestane ak vypije krabičkový džúsik (som viac menej liberálna mama, striktne to nezakazujem, ale ak máme spolu stráviť celý týždeň nejaké pravidlá pre dieťa musia platiť) ja si myslím, že je to iba o rešpekte ako k svokre, tak aj k matke aj k samotnému dieťaťu. tá moja nemá rešpekt k nikomu takže aký požičaj taký vráť, konečne mi to došlo po 3 rokoch som schopná jej bez emócii jej so stoickým kľudom odpovedať a to ju vytočí viac ako keby som začala plakať, kričať alebo jej zakazovať styk so synom 🙂 svokrám zdar :D

alyca
29. júl 2015

@ivulik211 sa Ti cudujem,ze so starou si isla na dovolenku 😖

ivulik211
29. júl 2015

@alyca vieš čo, už som bola v koncoch od kedy sa malý narodil tak nás lámali a manžel ten je naivný veľmi v tomto (predsa len je to jeho matka, je to rodina, má pre ňu väčšie pochopenie ako ja). po dva roky čo s nami chceli silou mocou ísť na dovo z toho nakoniec zišlo až tento rok sa do toho vložili aj švagrovci a že teda poďme všetci jak nám bude dobre. toľko falše som hádam za celý svoj život nevidela. ale oni tak žijú, neustále v pretvárke, aby niekto nepovedal niečo na čo by sa mohla uraziť a pod. (na rozdiel od mojej rodiny ktorá je uvoľnená a stále sa smejeme..). tak mám to za sebou. rázne som povedala že už nie, ak chce manžel nech sa páči ja a moje dieťa zostávame doma. ani nie preto, že nám bolo nejako zle, ale na to že mám za celý rok týždeň dovolenky pri mori chcem si vybrať ľudí s ktorými budem tráviť svoje volno.

alyca
29. júl 2015

@ivulik211 presne tak, treba byt s ludmi, ktori su pozitivni a nie s takymi, kt. vkuse buzeruju a poucaju. Poznam to, mam podobnu svokru. Ale tak zvladla si to aspon v zdravi 🙂

dominika310
29. júl 2015

@ivulik211 my sme tiež prvý rok išli so svokrovcami na dovolenku, silou mocou to chcel priateľ,lebo si povedal, že ktovie dokedy tu budú,tak som si povedala ok, že raz to vydržím...no najlepšie bolo,keď nám svokra v tom najlepšom vošla len tak do našej izby, bez zaklopania, pričom oni mali iný vchod do svojej izby a kuchyne,ale si povedala, že pôjde cez našu izbu a bolo po romantike...na oplátku sme šli s mojimi rodičmi,na čo sa nemôžem samozrejme vôbec sťažovať....druhý rok sa zase nanominovali,že vraj kedy ideme na dovolenku,aby si vedeli v práci voľno zobrať...ja hovorím priateľovi, že ja nejdem s nimi ďalší rok...samozrejme bol urazený,ale nešla som...tak išiel s nimi sám a ja som zostala doma....a to som si myslela, že týmto je medzi nami koniec,on to tiež tak bral,ale nakoniec to dopadlo fajn,že sme si to vysvetlili a ja som mu pekne povedala, že jedna dovolenka s nimi neznamená, že to budeme praktizovať každý rok....keď by som zase ustúpila,to by som nikdy snáď nešla sama s priateľom...a ten tretí rok sme šli už sami konečne, bez nich 🙂 aj keď zase sa chcela svokra nanominovať,ale povedali sme jej, že chceme ísť prvýkrát sami 🙂 ja bohužiaľ nie som ten typ, že jej odvrknem, či jej narážky budem ignorovať,no chcela by som byť taká...ale zase trpím to len kvôli priateľovi

ivulik211
29. júl 2015

@dominika310 ach tak to ako keby som o tej moje čítala. nechápem prečo nemajú vlastný život. na jednej strane ok, je to prirodzené, že chcú byť so svojimi deťmi, resp. vnúčaťom ale aby sme spolu trávili každú dovolenku? áno viem si predstaviť nejakú dovolenku alebo predlžený víkend v prípade, že si dobre rozumieme a máme si čo povedať ale takto? keď radšej držím hubu aby som náhodou neurazila?? a ona už má predstavu ako na budúci rok ideme spolu zasa. môže zabudnúť. ak by som si mohla dovoliť xy dovoleniek za rok ako švagrovci alebo svokrovci tak ju mám v paži a už som na inej dovolenke iba so synom a mužom ale oni nechápu že my toľko peňazí nemáme aby sme šli aj na 3 dovolenky a v zime lyžovať a neviem čo.
a presne tento argument, že oni tu už dlho nebudú nech si vnúčika užijú argumentovali manžel so švagrovcami. ak tak veľmi túži tráviť čas s mojim synom, nechápem, že nepríde svokra na návštevu kedykoľvek - dvere má u nás otvorené, voláme ju nech prídu , ale oná nemá čas, a je unavená a pod. tak buď chce čo najviac času stráviť s mojim synom alebo chce sa iba ukazovať pred priateľmi že ona bola tiež s celou rodinou na dovolenke a ako nám bolo dobre, a preháňať, zveličovať, chváliť sa. už dva týždne o ničom inom nerozpráva ako nám bolo fantasticky.... tak ja som asi bola na nejakej úplne inej dovolenke :D

ivulik211
29. júl 2015

ešte som chcela dodať, že moja svokra nie je nejaká zákerná alebo zlá žena, len jednoducho sme si k sebe nenašli cestu. Ci už pred svadbou alebo po nej a potom ako sa mi narodilo dieťa, vždy som ju brala ako matku môjho muža. treba sa k nej správať tak, ako som bola vychovaná a inak mi ani nedá, byť slušná. nikdy sme nemali spory kým sa syn nenarodil. samozrejme v tej dobe som bola aj citlivejšia na všetko, čo sa týkalo bábätka, spôsobu ako sa starám, ako kojím a pod. ale to je snáď každá matka. Ona je skrátka úplne iná povaha, z iného prostredia, s inými ambíciami, s iným prístupom k výchove a k deťom. Ja to beriem, vychovala dve deti, mladšia bola ťažko chorá, vypiplala ju. Jednoducho nemám s ňou spoločnú reč. napriek tomu ju beriem ako synovu babku, nevyháňam ju z nášho života ani nič podobné. je aká je, ja jej moju predstavu nevnucujem, nezdôverujem sa jej, tak by mala rešpektovať a akceptovať môj prístup. nič iné od nej nežiadam.

lieskov
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
luciavivienkina
29. júl 2015

Ty si sama nadavas :(

lieskov
29. júl 2015

NIE to si ty mne pred chvíľou poslala nepoznáš svoje slová ,ktoré vystihujú tvoju osobu,tak sa neskrývaj,
ývaj

alyca
30. júl 2015

@luciavivienkina jeeej krasne dievcatko mas......uplna babika 🙂

marfusa23
30. júl 2015

prepac no ja viem co je to svokra aj ja som uz svokra a mam nevestu ....no vela veci sa deju pri vas ale aj stara mama by mala ti pomahat a ona by aj chcela len ti nie...pocuvaj nehnevaj sa do vasich veci sa neda starat kazdy inym zivotom zijeme ale ja keby mne to robyla nevesta ako ti svojej svokre tak by som ju rostrhala a nehrala by som sa s nicim len to ze ja to mam naopak ...ja chcem aby sa stala matka moja nevesta takym zmyslom mislym ze nech sa ona stara ked sa stala matkou ....nehnevaj sa ale este budes potrebovat tu pomoc od tvojej svokri moze byt aka chce ale je to tvoja svokra ako druha mama napriklad moja nevesta mi hovori maminka.....a ja som hrda ze ma tak vola no neviem aky mate zvykom chovania si na vzajom ale je to smutne ze stara mam nema narok ani ho chitit do ruky.....no ja by som asi aj umrela keby mi nedala do ruky mojho vnuka a uz mam dvoch vnukov a este moja nevesta dalsie caka....jajajaj je to velmi smutne za sa nevies so svokrou zhodnut a velmi.....ak sa mozem spitat?kolko ma rokov tvoja svokra?

jalito
31. júl 2015

@sara2515 Tak to je teda husté...

stanka284
31. júl 2015

Svokry mali raz a navždy pochopiť, že aj keď nevesta býva 20metrov má svoj život a nemusí sa s ňou stretávať každý deň...áno oni sa veeeeľmi chcú starať a ako vidím nie som doma jedná čo sa svokra sťažuje synáčikovi, že vnúčika už 3dní nevidela...a keď idem náhodou na 2dni pozrieť rodičov bývajú 25km od nás to je len tragédia a hustenie do syna potom máme akurát týždeň sa o čom hádať...

laura1804
31. júl 2015

Mozno by vsetko bolo ok, keby svokry neboli take priliz iniciativne a nechali nas zit nas vlastny zivot...mozno by stacilo pochopit, ze hoci sme mladsie, sme schopne byt rovnako dobre v starostlivosti a ze nanutena pomoc je obtazovanie a nie pomoc...prave kvoli ten prehnanej iniciative, kvoli ktorej sa citim jak nesvojpravne decko, co sa nevie same o seba postarat, som uz alergicka uplne na vsetko...aj na veci, ktore by mi bezne nevadili...a prave preto sa neviem dockat, ked konecnce odideme a nikto sa nemoze cudovat, ze aspon mesiac ju potom nechcem vidiet...

stanka284
31. júl 2015

Presne Laura...ani jedna "nechce zle" ale robí, zle tým, že keď má ona názor, že dieťa bude v pavúku tak bude...čo napríklad ja som zásadne proti...no hádka ako svet, to isté s trojkolkou, umelým mliekom atď....a ešte človek vyzerá nevďačne a vypočuje si, že bráni synovi vo vývine keď nemá chodítko :D Dakto si povie, že sme dáke zakomplexované, že na tie svokry nadávame ale v 99% žien keď povie svojej mame, vieš čo nechceme chodítko, ani nechcem aby papal 3mesačný piškóty atď... mama povie dobre a už sa k tomu nevracia...čo spraví svokra? ide poštvať syna proti jeho žene nie? najlepšie :D

laura1804
31. júl 2015

@stanka284 no ved presne o tomto pisem...ja mam 30 rokov a pri nej sa citim, akoby som bola uplne sprosta 12 rocna, co sa vobec nevie postarat o dieta...ja som matka, tak snad viem, co je pre nu najlepsie, nie? a to iste aj co sa tyka domacich prac...nazory ma jak 100 rokov za opicami, ale aj tak si mysli, ze vie vsetko lepsie...a nechape, ze ja som samostatna a ziadne, ani dobre mienene rady nepotrebujem...ak by som nieco potrebovala, tak sa spytam...ale teraz uz kvoli te alergii na nu sa nespytam, ani keby som si to mala najst na googli.

sardinka333
31. júl 2015

Ked toto čítam no ešte šťastie že ja mám 2 dcery!! (sice aj syna) a tie tak akosi aspon verím tomu tiahnu k vlastnej matke, ak s nou maju dobrý vztah.

Ja nemám tiež ideálnu svokru (ani mamu ale tej poviem skor čo si myslím ) ale časom prestávam byť taká vzťahovačná ako som bola na začiatku a myslím že rokmi, časom sa tie ,,hrany,, obrusuju na oboch stranách. Beriem to tak, že u babky maju deti ,,viac dovolené,, samozrejme v rámci slušnosti, kludne nech sa daju u babky sladkosti, malinovky - je to raz za čas, nerobím z toho vedu (babka im dá aj to ovocie, nakraja, ale vieme ake su deti) nerobím vedu ked sa u babky zašpinia - svokra mi sama povie že ,,nemá vytreté,, nech sa nevalaju po zemi a ja jej poviem že ,, nerieš, pračka operie,,. A že raz za týžden alebo dva nosí decko non stop na rukách? Na to si za tak krátko nezvykne tak ked sa jej chce nech nosí. Aspon mám ja klud a možem si dať kavu a prečítať časopis.Ak ma nejaky nazor tak ho povie, že ako to bolo za jej čias, prípadne čo čítala a čo počula alebo čo susedin vnuk či vnučka ale nič mi nenanucuje. Kolko krát mi už povie - ved ty si oddýchni, sadni čo pred tým nerobila. Niekedy aj rypne aj ked to myslí skor v dobrom že mám byť doslednejšia a nepadne mi to dobre ale zase má pravdu - s dcerou chodim logopedke už 2 roky a to R ani za pána nepovie a ja to s nou poctivo necvičím - raz poctivo a potom pár dni ,,,flakame,,. Samozrejme niekedy X krát som viedla take vnutorne monology - aka je svokra a prečo to a hento a prečo nezoberie deti von na ihrisko a bla, bla...aj ked uprimne ešte do toho niekedy sklznem a robim to tak vo vysledku si vždy hovorím že ,,neočakávaj neustale niečo čo ti ten človek nevie, nemože dať ale ber a prijimaj od neho to čo ti dava, chce dať a može dať,,.....nebazirujem už na tom aby babka sa viac venovala vnučatam ked viem že ona ma aj svoj zivot, zaujmy, dovolenky...proste je ochotná byť s deťmi vtedy a vtedy tak ok, super a nebudem furt čakať že zoberie deti na ,,prespavačku,, ked to ona nechce a bahniť sa v tom že ,,prečo nechce,, je lenivá,,Jasne že ma to zamrzí ale tak je to tak tak načo si budem robiť nervy. Boh vie aka budem ja svokra, tiež vychazdať so mnou nie je niekedy ,,med lizať,, lebo som človek čo sa velmi nevie pretvarovať a ked ma niečo ,,žerie,, tak to na mne minimálne vidno.

natalym
31. júl 2015

@sardinka333 Pekne si to napísala. Je to pravda, čím je človek starší, tým menej vecí ho vytáča. 🙂

sardinka333
31. júl 2015

@natalym vážne je to tak...inak ja som bola veeelmi vzťahovačná a u svokry mi len ,,škaredý,, pohlad vadil a pritom moja vlastná mama nie je kolko krát tak ,,nad vecou,, ako svokra a tiež mi v začiatkoch ,,plieskala,, o hlavu že neviem variť a občas som bola bezradná ako prvorodička a ona mi povedala, že ,,ved ja nech idem do roboty a ona ostane na MD,,!!!!!!! - vlastná mama podotykam, a prekusla som, samozrejme jedným uchom dnu a druhým von. Ako nahle moju mamu chyti rapel tak beriem decká a ideme domov - s usmevom. Ako sa vraví ,,známe své lidi,,. Ale na druhej strane mama je mama nech robí aj taketo blbosti. Vdaka nej som mohla vyštudovať - len ona mi bola ochotná stražiť, hoci kedy aj o pol noci keby som jej zavolala tak viem že pride, pomože a rozkraja sa, nemám navarené? mama čo varíš? (nie denne samozrejme) treba náhle niekde odlifrovať decká? mama...atd atd...
Proste nenechjame sa vytočiť - ked sa to podarí 7x z 10tich tak super. Nebudme vztahovačné, neriešme nejaké rozmaznávanie od babky, ktoré je raz za čas...neriešme že ponukne decku raz za čas 1 horalku a nie ,,ešus jablk,, neriešme ak svokra, mama varí minimálne tie klasické jedlá ako sviečková, koprová s domácou knedlou lepšie. a muž to pochváli ..(u nás to tak je, ja to tak neuvarím ani kebyže sa rozlejem na kolomaž) vypočujem si so záujmom ich rady ale s usmevom si urobme to svoje - naša prababka by stále len tie deti obliekala do svetrov a ponožiek (dajte im niečo je zima - vonku 30tky) aj v lete - hovorím jej ,,starká šak chod a dones im ak si myslíš že treba,, a ja sedím ako kvoka pri kave dalej lebo viem že netreba, tak načo sa budem rozčulovať. Proste ludia ak vidia a často aj vycítia z našho pristupu, tonu, odmeranosti čo vyposobí že tak potom aj oni sa tak začnu k nam spravať...neprijemne. Je to začarovaný kruh ak to neprelomíme. Mne je teraz svokra v istých veciach prikladom - stara sa o senilnu mamu, no ja ked to niekedy vidím čo má s nou roboty, horšie ako s malým deckom lebo to už v zufalstve ked nespolupracuje asi ,,stlčiem,, ale čo so starým človekom čo si nedá povedať? milo a trpezlivo aj 10krát opakuje (starká je aj hluchá a strojček nechce) všetko jej prisposobuje a nikdy som ju nepočula hrubo jej odpovedať alebo sa nervovať, no ja neviem či by som to bola schopná lebo mna aspon v duchu tolko vecí vytača že no ked si toto predstavím že ma čaká s rodičmi - senilita, demencia....tak amen tma.

jalito
31. júl 2015

Táto diskusia je celkovo veľmi zábavné čítanie... Oživuje mi dedinské maniére niektorých diskutujúcich na ktoré som ja už dávno zabudla.
Ešte dobre, že ja mám to šťastie že aj moji rodičia a aj svokrovci bývajú tak 400 km odomňa. A keď sa mi narodilo dieťa, tak som sa po porode cisárskym rezom musela sama o neho postarať a nepomáhala mi ani mama a ani svokra! A zvládla som to.

alyca
31. júl 2015

@jalito ja viem, ze mozno to vyzera ako zabavne citanie, ale ver mi, ze su take niektore zle svokry. Bud rada, ze mas tak daleko svokrovcov 🙂 . Ja som tiez po cisaraku a svokra mi povedala ked som prisla z porodnice, nech napustam vanu pre malu a donesiem do spalne, aby sme malu okupali. To som bola 6 dni po cisaraku 😖 . Absolutne nebrala ohlad na to.