Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

74daniella
18. aug 2011

@megustas preco sa hnevas ked mu povie pekne ,,ty si moje zlate dieta?" vsak to sa pouziva bezne, aj cudzi povedia ty si zlate dieta a ked svokra povie ,,moje" to znaci vase rodinne...ja na tom nevidim nic zle a keby vravela zlaty vnuk...no to by bolo trapne 🙂 ako keby ho ani do rodiny nebrala 😉 no co kolko ludi tolko chuti 😉

nikuskacucuka
18. aug 2011

@dominika1988 no ja by som povedala,že pohrebný ústav,ale takú radosť mi isto nikto neurobí 😀

74daniella
18. aug 2011

@nikuskacucuka no zrejme ta chcela predbehnut a supnut sa do nemocnice ako prva 😉 asi aby aj ju lutovali a ked to dopadlo ako dopadlo...tak je s toho na ,,sietvy" 😉 ALEBO druha moznost ze chcela si vybavit operaciu aby bola fit a mohla sa starat o vnuca , ale z toho nadsenia ze bola na operacii dostala infarkt a teraz si mysli ze sa na nu nik neobzrie lebo mate ine problemy a ona zostane sama...hm...no zeny, nebojte sa,ked budeme stare aj nam to hrozy ze sa nam to v hlavicke premotka 😀 lebo take zmeny nemusime vidiet len u svokrách ale aj u nasich mamach 😉 vraj zenske hormony su uz take a kym sa neuvedomime, raz o nas takto budu pisat vlastne deti 😉 ja len vidim ze moja mamka vravi-dufam ze nikdy nebudem ako babka, sak by som zosalela ked mam byt taka citlivka a vsetko mi ma vadit ako jej (podotykam ze je to jej mamina, nie svokra 🙂) aaa co sa nestalo za poslednych 10rokov sa jej zacina podobat ... 😉 je to ironia zivota, ale si myslim ze aj my takto dopadneme, co sa nam teraz nelubi, ako stare nadobudneme 😉 zial 🙂

74daniella
18. aug 2011

@pacna presne tak 😀 inak citam tu same ,, fuuuj" na svokru 😉 Jednoducho my sme zeny take, mame cit levice-ochranujeme si mladata a zurime ak sa niekto k nam len priblizi 😉 ale co ak k nam zavita prave druha levica? 😉 starsia, ktora chce nam poukazat ako treba robit a vyhybat sa chybam ktore oni uz spravili, preto nas chcu len varovat???🙂 zakon prirody 🙂a ked sa s tym zmierite a nebudete si to tak citlivo brat k srdcu , vtedy mozete vyhlasit: ,,MAM SKVELU SVOKRICKU- MOJU DRUHU MAMINU" 😉 😀 TIE NAM NECHCU ZLE, LEN NIEKEDY SA NAM PRILIS MONTUJU DO ZIVOTA , ale ak sa uvedomia, su na nezaplatenie, hlavne ak mate vlastnu rodinu niekolko km od vas, Ja som na zaciatku mojej povedala: mozete mi poradit to si rada vypocujem, ale nepresvedcajte ma o vasej pravde, lebo just spravim vsetko opacne! a ak nie ste so mnou spokojna, pobalim sa a vratim dovom, najdite si lepsiu nevestu! NO BABY, NEVERILI BY STE 😀 ale zaucinkovalo to ako sibnutim carovneho prutika 😉 a este som jej aj povedala budem vas volat babka, lebo ja maminu mam a kedze som vas dlho volala teta, tak po par rokoch mi pripada blbe zacat s ,,mama" a ona mi na to. mas pravdu, aj mne by bolo cudne keby ma volas mama, volaj ma babka a dalsi problem vyrieseny, staci len komunikacia ale bez urazok, rozpravajte s nimi ako by neboli vase svokry, ale kamaratky a ked to nedokazete, tak ako by to boli ,,len susedky" a k tym sa predsa treba spravat slusne, a MOC SA NESNAZTE byt dobrymi nevestami, lebo nimi nebudete 😀 😀 😀 snazte sa len zostat priatelskymi a uvidite KONECNE zmenu, drzim vsetkym nevestickam prsty, nech nabuduce prispejete do fora: moja svokra-moja kamoska 😉 Nechcem to zakriknut ale ja mam dobru svokru 😉 ak so mnou nesuhlasi, je ticho, ak muz so mnou nesuhlasi, drzi pri mne (akoby sa bala ze ma naserem a vezmem nohy na plecia a ostane sam na hambu sveta-myslim muz, alebo jej na krku 😀 lebo som mu raz vravela, nie si so mnou spokojny?pohoda, o 2 bloky dalej ti byva mamicka, nastahuj sa k nej a drz sa jej sukne, ja si vystacim aj sama 😉 a pred nou 😀 aj ked je skvely ,,klop,klop,klop"nech mu to zostane) ale preventivne ked vystrci aj maly ,,rozok certiskovsky" treba hned po nom lyzickou poklopat 😉

nikuskacucuka
18. aug 2011

@74daniella 😀 no keďže poznám svoju svokru 1O rokov,tak som si istá,že ma chcela predbehnúť,aby sa ona o mňa nemusela starať a pár dní nám variť,kedže môj muž by na to tak či tak nemal čas...nebolo by to prvý krát totiž to,čo dokázala niečo takéto.moja mama sa k môjmu mužovi takto nikdy v živote nesprávala,ako sa jeho mama správa ku men,nikdy v živote 😲 ...a to,že sa teší na to vnúča mohla prejaviť aj inak a nie tak,že ma predbehne aj v operácii,ktorú ona odkladala viac ako dva roky...takže škoda reči o tom.keď ja budem svokra,dúfam,že fakt nebudem taká,ako ona.už teraz viem,že ja nebudem chodiť kukať nevestine skrine,vybavenie kuchyne a nikdy nezabudnem na jej narodky,ani meniny.nebudem volať svojmu dieťaťu a pýtam sa ho,či mu žena navarila,čo mu vôbec navarila,kde bolo,čo robilo a ostatné primitívne otázky mu tiež nebudem dávať.lebo viem,že budem nenávidená tak isto,ako je teraz nenávidená moja "super" svokra

mihouk
18. aug 2011

@74daniella Dovolim si ti trochu oponovat 🙂 Beriem ze tvoja mamina sa zacina podobat babke, moja tak isto, ale nastastie svokry nie su pokrvna rodina a teda teoreticky by sme sa na ne namali podat. V tom vidim nasu spasu, ale ako hovori moja mama, clovek blbne v blbom prostredi, takze vsetky co byvate so svokrami a nemusite sa UTEKAJTEEEEE!!!!!! 😀

katusska1
18. aug 2011

@nikuskacucuka ja by som jej nepovedala nič škaredé a drzé, slušne s úškrnom by som jej oznámila, že asi nebude mať kto, keďže ty nie si schopná a mužík sa bude starať o teba keď budeš potrebovať, tak to bude musieť zvládnuť sama 😀

katusska1
18. aug 2011

@nikuskacucuka to ti lozí do skríň? Daj na ne ceduľku zákaz vstupu keď najbližšie príde😀. Na tvojom mieste by som jej dala do ruky menu na celý týždeň, muž nech jej napíše svoj harmonogram ak ho baví sa jej spovedať a pani si aj kredit ušetrí 😀. Snáď by jej tým došlo, že je to trápne keď stále vyzvedá. A to že ti nezablahoželá na meniny a narodky nech ťa netrápi, predsa nič od nej nepotrebuješ (aj keď viem, že blahoželanie poteší).

74daniella
18. aug 2011

@nikuskacucuka to ti verim ze je to na nervy co pises...ale rozmyslam...co vsetky svokry boli v jednom pionierskom tabore??? ze sleduju ,,kominky" v skrinkach 😀 sranda je v tom ako moja kamoska vravela ze jej mamina jej do skrine nevleze, ale do bratovej skrine vleze a provokuje tym jej svagrinu (cize ich nevestu) ze to nechape, ale ze asi mamy si myslia ze dcery su na nich tak pohodka a co ten ich chudak syn?ma sa tiez tak dobre ako pri mamicke?" sme sa smiali na tom ze s kym sa rozpravame fakt 98percent svokier kontroluje skrine 1percento je mrtvych a dalsie 1percento byva hodne hodne daleko 😀 😀 😀 a perlicka: pytala sa svojho muza ze,,prosim ta nevies kde mame tie navleky na lavicku?kam sme ich mohli dat?tusim ty si ich odkladal minuly rok a teraz by som ich vytiahla von..." (to sa bavili v obyvacke)a zrazi z kuchyne sa ozve svokrin kriklavy hlasok: Martiiiiin su v špajzi hore na tej starej skriniiiii... " myslela si kamaratka ze ju porazi, a ked sa pozrela na svojho manzela on jedinym pohladom pochopil a ze len mikol plecami ze co uz s nou... 😀 nooo aky by bol nudny zivot bez svokier, co? 😀 aspon niekto ma v nasich veciach prehlad, takze mala rada: cokolvek hladate, volajte svokre, ta je rychlejsia ako google 😀

kakanika
18. aug 2011

@ullala
ahoj.prepac troska neskoro odpisujem.ja mam tiez tie polena pod nohami a priatel ich neriesi....tak som to urobila po svojom a totalne ju ignorujem!!!! max nadejnu svokru pozdravim doby den a dovidenia a je mi u riti co si o mne pomysli....ona si to uz u mna nacisto posrala :(

lucinocka
20. aug 2011

to je tak, stat stavia ciganom byty a mlade rodiny musia byvat so svokrami 😠 😠 😠 ja by som chcela aspon raz vecer vecerat len ja a moj muz.. bo mam pocit ze aj na vyrocie svadby bude s nami sediet za stolom 🙄
Minule mi mala prist kamoska o jednej...ona sa o pol jednej zobudila, kym som ja bola so psom von , doniesla obed, len pocujem dole pod balkonom jak trieska pribor.. jasne ze kamoska dosla presne ked sme jedli /hoci som nebola hladna, ale ona rozhodla , ze je cas na obed/ 🙄 tak videla ze ju ignorujeme tak dojedla, zbalila sa a isla k sebe..trapne... joj boze, nech ide aspon na mesiac dakde hed a budem mat druhy medovy mesiac..

sashabb
20. aug 2011

@lucinocka a nedajú sa Vám určiť nejaké pravidlá? Osobne by som nezniesla aby mi niekto diktoval kedy mám obedovať a pod. veď si dospelá osoba a nie malé dieťa aby ti určovala čas obedu 😕

lucinocka
20. aug 2011

@sashabb lebo tu je taky zvyk ze obed 11:30 a proti tomu bojujem uz rok co tu zijem..cez tyzden ok, mm respektuje, ze nebudem sa stresovat presne na minutu varit obed, ze radsej ideme doobedu na nakup, vypit kavu, resp. cakam kym pride z prace.. ale ona vari v nedelu / stale rovnaky obed uz rok/ a presne o 11:30 stisne klucku na dverach ku nam..rano o deviatej nabehne ze co budeme varit..uz na nu nemam nervy tak ju odbijem s tym, ze daco vymyslim, nemam chut hned po zobudeni mysliet co budem varit na obed aj veceru..a potom nacupka s tym, ze ona uz uvarila a zase musim rozdychavat.. Nehovorim, ze mi vytahovala veci z kosa na pranie a nosila k sebe, ze mi pomoze, abo ze jej treba tmavu.. kopu na zehlenie mi zehlila a skladala na postel v nasej spalni..a stokrat jej mm vravel nech nam nezehli nase veci ani neperie, furt daco musi- bud koselu prenho abo daco 😠
najhorsie, ze niekto ma aspon vidinu, ze sa odstahuje..ale kedze my sme do nasho byvania investovali vsetko co sme mali, aby sme komplet prerobili nas byt / aj jej!!!/ a aj tak jakeby ze ani niesme oddeleni.. tak mi je do placu

sashabb
20. aug 2011

@lucinocka fuha tak to nezávidím. Ja by som asi zamkla a nechala aj kluč vo dverách a robila sa že spím 😀 ja by som toto nezniesla 😖 a si zober že budete mať niekedy mimi, a to bude potom o 100% horšie, čiže by som to na tvojom mieste rychlo stopla. Ako nech sa na mňa nikto nehnevá, ale takto mi riadiť život ... NIKDY a za žiadnych okolností, aj kebyže sa mám pohádať 🙄
... a prať mi moje veci ... byť v mojej spálni? ... normálne ťa obdivujem, že si to schopná - ochotná tolerovať

lucinocka
20. aug 2011

@sashabb nesom , ale ja z toho vyzeram jak najvacsia furia, lebo ona mi chce len pomoct, aby som si oddychla ked pridem z prace ..

katarina_04
20. aug 2011

@lucinocka @sashabb no baby čítam a vidím, že nie som sama....ja som sa tu sťažovala niekoľko strán do zadu....a už sa nebudem nad tým rozčulovať, ale lucinocka, keby sa mi moja svokra hrabala v prádle a ešte mi ho aj žehlila, tak by som jej tak vynadala, že by to musela minimálne mesiac rozdýchavať. Ja som v tomto asi tak trošku chorá....čo sa týka prania, vešania a žehlenia prádla.... s týmto som mala problém aj mojou mamou, ale ona to neriešila, chceš prať, všať a žehliť? nech sa páči.....a od svokry by som si to nenechala.....
a tak ako napísala sashabb nechaj kľúč vo dvérach a hotovo...
tej mojej svokry mám tiež po krk a aj svokra....myslia si že budú mi riadiť život, no tak to majú sa na veľkom omyla....ja rozhodnem čo budem robiť a kedy a hlavne sa nebudú starať koľko hračiek má naša dcéra a koľko vecí má a ja neviem čo ešte všetko furt komentujú....ale raz ma nájdu v bojovej nálade a nebude sa s nimi rozprávať už druhá nevesta 😀 😀 😀

wilsonka
20. aug 2011

cavte baby, lutujem vas ozaj. ja som mala vzdy stastie na svokru cakatelku-ked som s niekym chodila. moj muz prisiel o mamku po tazkej chorobe kedy sa o nu sam staral. spoznali sme sa rok po jej smrti:(

ja riesim hlavne svoju vlastnu mamu- od kedy sa narodila mala, mamu nespoznavam a riadne mi niekedy lezie na nervy...aspon ze zijeme 100km od seba🙂))

ma to vsak cele jednu nevyhodu- na vsetko som sama, nikto mi nepomoze okrem muza. vsetko ma svoje plusy a minusy. chcela by som druhe dieta ale asi by som to takto sama nezvladla alebo by bola zo mna coskoro troska.

takze nech su uz akekolvek, urcite aj pomozu ked treba, skuste jednym uchom dnu druhym von a urobte si aj tak podla svojho najlepsieho usudku. drzim palce a pevne nervy. papa

lili_mia
20. aug 2011

@lucinocka ahoj, akoby som čítala o mojej mame .. u mňa to bolo s jedlom tak, že ked nechcem to, čo navarila, nech si navarím sama .. výsledok? že prečo varím práve to, a prečo takto, že ona to robí inak, navarila som podľa kuchárskej knihy a ona zvesela, že tá kniha je zlá, z nej ona už dávno nevarí .. prečo ju má v knihovničke???? čiastočný pokoj mi dala, ked som spravila eňo ňuňo bábovku v čase ked nebola doma .. výsledok? dožadovala sa jej každú nedeľu 🙂))) plus na moje narodeniny som JA dostala kázanie, že sa patrí, aby som napiekla koláč (ona koláče už dávno nepečie, na svoje narodeniny už dupľom, ale ja na svoje musím 🙂))) teraz sa smejem, ale ked sa to práve deje, v hlave mám slovník dlaždiča .... ešte pracuje, je učiteľka, takže počas dní s vyučovaním má čo robiť, mám od nej pokoj, no víkendy a voľné dni, hrúúúúúza, behá mi okolo zadku ... už zamestnáva môjho nápadníka rôznymi činnosťami (má auto, tak si dáva nakúpiť kartóny minerálok, kopu jogurtov, aby ona mala čo jesť v práci, mimochodom, pri budove školy má potraviny 🙂))))) ......... treba nájsť svokre program, možno preto sa obšmieta okolo teba, nepomôže že budete celé dni preč, vyhýbanie sa jej, skôr dať jej program, nech sa unaví

lucinocka
21. aug 2011

@lili_mia ona nechce program ju nic nebavi, s nikym nechce nikde ist..teraz zacala konecne aspon na plaz inak sedi cele dni v tej jednej svojej kuchyni, fajci jednu od druhej- kedvyjdem na spolocnu chodbu az ma zatahuje od smradu.. stokrat som vravela zatvarat dvere do detskej lebo pes prejde po balkone do tej izby /este je v nej stary nabytok aj koberec, tu izbu budeme riesit ked to bude aktualne/ a kedze mame 4 mesacne stena tak kaka a pisa kde pride este a na tom tmavom koberci tam to nevidno a ked do toho stupis tak to potesi..a ne, kazde rano dvere otvorene bo ona si musi vycapit klientku s vtackom na nas balkon zeby mal lepsi vyhlad 🙄 jedine kde chodi je kostol..

haannka
21. aug 2011

ahojte, musím sa pridať, lebo ani ja už nevládzem...moja svokra je úúúúúplne mimo...ja nemôžem prijímať návštevy...teraz boli moji rodičia u nás blahoželať manželovi a o 2 dni sa zastavili ešte raz, kedže boli na výlete 10 km od nás............svokra si zavolala manžela, že čo TÍ (ani na meno im nevie prísť) tu zase robia, že moja mama je vražkyňa, skoro čierna mágia a že ich nikdy viac nechce vidieť v ich dome a na ich dvore!!!!! podotýkam, že pri každej návšteve (1-2x ročne) zatvára dvere a ani nesopovie na pozdrav. Okrem toho sme tam investovali kopu peňazí, ktoré splácame a ešte dlho budeme a nič nie je naše!!! bože najhoršie je, že nemáme začo vypadnúť aleebo zobrať hypotéku ☹ 😒 😢

haannka
21. aug 2011

nemôžeme oponovať, alebo sa hádať, lebo nás vyhodí a kde pôjdeme????? čo robiť?

zajo79
21. aug 2011

@haannka tak svokra ma nato pravo, ste v jej dome... a zaklad je neinvestovat do niecoho co nieje pisane na mna. viem, tazko sa to cita a vobec ti to nepomoze, ale je to tak. co tak ist tvojim rodicom? alebo do podnajmu? v takom pripade by som si dalsie tehotenstvo ani len neplanovala - ako mas v pase. A co nato manzel?

mate spolocny vchod?

haannka
21. aug 2011

@zajo79 súhlasím...všetko je pravda, ved práve to je na tom najhoršie....máme spoločný vchod...

lji
21. aug 2011

@haannka to čo ste prerobili je vaše ak od toho máte papiere. a je váš aj dom pokial vas nevydedí ale ak sa takto správa tak by som šla radšej do podnájmu....ale nešla by som do prerábania nemať tvoju istotu 😒

haannka
21. aug 2011

@lji no naleteli sme na sladké reči, svokor už má 75 rokov, tak nás presvedčili, že im budeme pomáhať, starať sa o nich a dom nám zostane......ale prikaždej možnej príležitosti, nám vyhadzuje svokra na oči, že sme najhorší, pôjdeme si svojou cestou z jej domu a tak.....nemáme nič ☹ iba splátky....človek robí v živote staršné chyby 😢

haannka
21. aug 2011

@zajo79 moji rodičia sú cca 60 km dalej a my máme prácu tu kde bývame...podnájom neprichádza do úvahy, najprv sa musíme zbaviť splátok

zajo79
21. aug 2011

..tak potom to napisem hnusne... ale je to tak. nikto nezije vecne 😅

haannka
21. aug 2011

@zajo79 ibaže moja svokra je od svokra mladšia o 13 rokov a jej mama sa dožila 96 rokov 😅

zajo79
21. aug 2011

ono je to tak, ze kto byva najdalej, byva najlepsi..

zajo79
21. aug 2011

a teda..aby to nedopadlo tak, nezelam to nikomu...ale robi ti zle, ale nakoniec budes ty, kto sa o nu postara a doopatruje. tak to zvacsa byva...