Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mihouk
14. jan 2012

@mitka2007 Nebudes hrozna, lebo si spomenies ako si trpela ty. Ja mam tiez syna 2,5roka a uz ma frajerky, nie je mi prijemne ked im da pusu a mne nie, ale co uz, nebudem predsa harpia 😝

mitka2007
14. jan 2012

@mihouk to mas tak,utierame im pokakane ritky a oni sa budu cmulat s frajerkamy.

mihouk
14. jan 2012

@mitka2007 No, ale ved tie ritky im utierali aj nase svokry, musis sa odosobnit, mas na to este nejaky ten rocik, takze s nasou podporou to nejak doklepeme a ty nechas svojho milovaneho synacika nejakej milej, inteligentnej, mudrej dievcinke a ty budes s jeho vyberom spokojna. Inak my ked sa tak prechadzame s krpcom po meste a vidime niektore tie baby, tak ho vzdy upozornime, ze ked takuto dovedie domov, tak to ani chodit nemusi. 😉

mitka2007
14. jan 2012

@mihouk 😀 😀 😀 😀 😀 ,no toho sa desim aj ja.je to zacarovany kruh.

mihouk
14. jan 2012

@mitka2007 Ja to beriem tak, ze pokial ho budeme spravne vychovavat a vstepovat mu nejake hodnoty, tak by nam domov nemal prinies nejaku potvoru. Ved pockaj ked budes mat babu, nasa sa este ani nenarodila a uz ju v mysli zamykame doma a nepustame von 😝

dsfsf
15. jan 2012

@mitka2007 Všetky su take 😝 😝 😝 Az na vinimky, ale tych je malo :D ako soli tak si ich vazme :D

maria_mathis
15. jan 2012

To je tak - to ma kazda problemy so svokrou!!!! Nie aby pomahala svokra, ale naopak - este aj o nu sa zrazu treba nenormalne starat - ako male decko - ja to mam to iste!!!!!!!!
Robila mi sceny a ja som nevedela ako na ne reagovat - to je aj taky sok, lebo vsak dost starosti mam s dietatkom a este aj ona zrazu potrebuje zvysenu pozornost.. hroza.. sucitim 🙄

katusska1
17. jan 2012

ja som sa rozhodla už ignorovať akékoľvek konflikty a negatívne snahy z ich strany, oberalo ma to o veľa energie a času, za jedno som však vďačná tejto téme - uvedomila som si, že keď je M pri mne, nemusím sa ničoho báť 🙂. Diky baby, že ste mi vždy odpísali, poradili, keby mám niečo nové, ozvem sa 🙂. Teraz som maximálne spokojná, a to, čo by som sa mala pozastavovať nad ich chrapúnstvom radšej tú energiu investujem na dôležitejšie veci ako napr. zmaturovať a dostať sa na vš🙂. Zistila som, že M vadia asi rovnako ako mne, nieže by ma to nejako extra tešilo, ale aspoň vidí ako všetko je a to je to, čo ma teší. Napr. minule keď išiel domov tak videl bratovo auto a už len z toho bol zúrivý 😀. Čo už, asi to takto všetci chceli. A inak toho dvd sme sa nedočkali, vraj to svokra vyhrala a je jej 😅 a pokiaľ ho nedonesie ku mne, môžu mu ho dať ( a v tom je to, jemu je v jeho izbe na hovno ako som už písala, je stále u nás) - nech im slúži, nech sa aj zadrhnú všetci 4 či koľko ich je 😔. Ach, hoších ľudí, lakomcov a klamárov som v živote nestretla a neprajem to nikomu. Viem, že ani ja nie som najúžasnejšia, ale moje svedomie mi niektoré veci jednoducho urobiť nedovolí, zjavne, niektorí ľudia zábran nemajú. Je to super téma, mne to pomohlo, že som sem všetko napísala, prečítala si iné veci, niektoré aj z pohľadu svokier, čo sem prispeli - ešte raz diky 🙂)) Posielam pusu, cmuk 😵.

henta
17. jan 2012

Ahojte ženušky - ,,zle nevesty,, tak ja som sa odvazila a po roku a pol sme išli pozrieť svokrovcoh ...a vysledok?... ja od nedele na prd spim čo som nejaka nesvoja ...boli sme tam 45min baby a mne to prišlo ako večnosť...dcékra tam len mrnčala a ked som ju obliekla, že ideme dom, tak bola prva pri dverach...a ako bolo?...no si prdstavte, že moja konverzacia s nimi bola len ja:,,dobry večer,, a oni:,,dobry,, a to bolo všetko ... a ponaučenie?...už tam nepojdem, pretože mam len nervy a nema to zmysel...už je to tam sklamanie a za to,že nas vyhodili možu byt radi, že malu videli po roku a pol a, že ja som tam vkročila ... už sa tam tam skoro nechystam...baby dufam, že mi napisete niečo , bo mi je do plaču, že som tam išla...a som stale taka ... ja neviem...je mi do plaču ... banujem, že som tam bola... ☹

mihouk
17. jan 2012

@henta Nebanuj, ze si tam bola. Ty si spravila krok vpred a bola si ochotna veci dat do poriadku (ked sa to tak da nazvat), ale zase ked nie je vola na oboch stranach.... nutit ich nemozes, svedomie mas ciste (nie zeby si predtym nemala) a kapitola uzavreta. Podla mna, teraz su na rade oni, ak to nevyuziju ich strata. Tvoj mm videl ochotu tvojej strany, takze hod to za hlavu a sustred sa na krajsie veci. 😉

henta
17. jan 2012

@mihouk dakujem za povzbudenie ... ale som z toho nejaka zdrtena ... ani neverim, že som tam bola...problem je v tom, že ja nemam chuť to dat do poriadku...po ten navsteve nemam ani trošičku chuti ... svokra je taka ista a nezmeni sa...a teraz sa zas trapim a tak mi bolo dobre ... no uvidime za mesiac-dva...rok a viac...ale už tam nepojdem a nechcem ich ani u nas...nema to zmysel...ja som čakala aspon slzy stastia a oni nič ... nema to zmysel

magali
17. jan 2012

@henta oh ako ta chapem.. my teda chodime pravidelne k svokrovcom, problemy s nimi mame, ale bolo aj horsie, momentalne je to akoze v ramci moznosti, ale ked tam mame ist, je mi cely den predtym a este tyzden potom zle,,, proste sa tam zle citim... citim svokrinu nenavist, zavist a vsetky negativne pocity, aj ked sa spravaju naoko normalne.. teraz je to este horsie, potom co som sa dozvedela co rozprava (pisala som par prispevkov vyssie).. je to tazke, strasne ma to trapi.. oni sa spravaju zle a ja sa snazim nedat nic najavo, len vydrzat, pre dobro v rodine, je mi na nic a este som kolkokrat ta najhorsia

adkoalauri
17. jan 2012

@henta Čo banuješ veci, ktoré sa stali? Potvrdilo sa iba to, čo si už vedela, aj tak by si tam nechodila s radosťou, tvoje dieťa sa tam necíti dobre, tak čo chceš ešte? Buď rada, že sa máš dobre aj bez nich, buď rada, že tvoje dieťa sa teší domov, buď rada, že nebudeš mať z nich zdravotné problémy, a buď rada, že NIKOMU NIE SI DLŽNÁ!!! Keď budú starí, vrátiš to! Je to nepekné, ale čo dostaneš, to máš vrátiť! To sú slová mojej mamy, sú to slová, ktoré boli vyslovené vtedy, keď videla, ako sa trápim kvôli mojim ja. Mňa to posilnilo a odvtedy ma nik nezastaví pred ničím. Idem k nim, keď mám na to náladu a voláme ich raz za 2-3 týždne aj to okolo pol šiestej a o siedmej kúpeme, predtým poviem, že budeme s malým cvičiť, a idú domov 🙂 Buď začneš hrať hru-či sa ľúbi, alebo neľúbi, alebo sa zničíš. Máš rodinu a teš sa! Popr. prídi ku mne na školenie 😀

henta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
henta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
adkoalauri
19. jan 2012

@henta No asi preto to brali ako samozrejmosť, lebo keď ti rok ubližovali a mohli, tak pre nich sa nič nové nestalo.Robia to naďalej, vyžívajú sa v tom a je im to jedno, čo cítiš ti, ak tam prídeš, to znamená pre nich, že sa nič nestalo. To je len môj názor. Aj u nás bolo samozrejmé, že manžela volali na každú bežnú robotu, podotýkam svokra je nezamestnaná, a keď som mu povedala, môj milý, u nás živý plot v 6. mes. tehotenstva strihám ja, kosačku tlačím ja, aby som ťa od týchto vecí aspoň odbremenila a ty ideš tam robiť takéto veci, tak sa môžeš nad sebou a nad nami zamyslieť a rozhodni sa kde chceš žiť. A otvorili sa mu oči. Mama bude pre neho vždy mama-ja mu to neberem, ale sú hranice, a keď sa mu niečo neľúbi, konečne sa ozve. A to je základ.

mihouk
19. jan 2012

@henta Dobre ze si uz vytriezvela z navstevy, presvedcila si sa, ze sa nic nezmenilo a hotovo. Len ak by som ti mohla poradit, tak nehovor malej zle veci na nich, oni si to u nej pokazia aj sami, ona sa rozhodne a ty aspon nebudes v jej ociach ta co na nich kyda. Aj tak to pre nu budu cudzi ludia, takze sa tam nemoze hovorit o nejakom vztahu. Ja to vidim na nasom malom, ja sice nemam svokru taky extrem ako ty, ale tiez moji rodicia vyvyjaju vacsie usilie o vztah s malym (aj ked na dialku, ale inak sa neda) a je to vidno. Ked pridu k nam svokrovci, tak sa k nim maly zo zaciatku sprava ako k cudzim, ked pridu moji rodicia, tak to je ine, ich pozna hned a aj na fotkach ich rozoznava.
@adkoalauri Super ze tvoj mm takto reaguje a daju sa mu otvorit oci. 🙂

henta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
henta
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mihouk
20. jan 2012

@henta To je samozrejme, ty si urcuj pravidla, ja som len myslela na to ze deticky su citlive a aby sa to neotocilo proti tebe. Ja tiez nechcem maleho davat na prazdniny k babke, ale manzel ma taku predstavu, ale to ma este cas a ja mu to vytlciem z hlavy. Neviem si predstavit trpnut tu co sa s nim deje na slovensku, ked viem ze za nim nevladze fyzicky uz teraz a ani ju poriadne nepozna.

ajajaj1
24. jan 2012

ach jaj... moja svokra je super, ja mam problem so svokrom.... oni to vobec maju doma nejake vymenene, skoby si vymenili role. Svokra je super, pomoze, do nicoho sa nemiesa, ked su deti chore, strachuje sa. vola, co a ako, ked dame dieta na vikend, vzorne sa stara. 🙂
Svokor, to je kapitola... stale vsetko kritizuje.. malo je mala oblecena, vymysli si, ze ma studene nohy (odkial to vie, ked ju nevyzuval ani neskusal), malo papa, dajte jej viac. Co je najhorsie, neguje vsetky nase snahy o vychovu, ked zakazeme sladkost, lebo mala uz zjedla, on jej just este rozbali, ked jej zakazeme, aby sa nehrala s porcelanovou vazou, on jej ju just da..a este aj pred nou povie, ze mu ju vytrhla...cim ju uci klamat... shcvalne malu uci prdiet a potom sa na tom zabava a stale to od nej chce... Ked som mu povedala, jemne, ze urcite veci nie su vhodne, tak sa urazil a zistila som, ze este o to viac to s malou robi, ked im ju dame postrazit...
Je ako male dieta, ktore co si zaumieni, to robi, bez ohladu na to, ci je to pre dieta dobre alebo nie... neviem, co s tym, obmedzila som ich navstevy, ale donekonecna sa to neda, on bol zvyknuty byt u nas aj kazdy den. Potom sme zistili, ze detom hovori, ze u nich im je najlepsie a potom raz deti prisli od nich, ze tam chcu byvat, lebo oni sa o nich vedia najlepsie postarat.... 🙄

eva76
24. jan 2012

@ajajaj1
ahoj u nás je tiež niečo podobné až na to že pre svokra sú baby sú nanič, len chlapci stoja za niečo.

adkoalauri
24. jan 2012

@ajajaj1 no moja, ďakujem pekne, že bol u vás každý deň 😢 Moja svokra aj so svokrom boli u nás minule, a malý začal ťahať káble od akvária. Tak sme mu 2x povedali nono, zvýšila som aj trošku hlas a keď to nepomohlo, dali sme mu na ruku. Najprv ja, potom sa ďalej pokúšal, tak "dostal" aj od manžela. A nato sa ozval svokor: ej, ale ste múdri čo sa týka výchovy, ty si veru nikdy nedostal od nás. A ja nato: a to bola veľká škoda!!! 😀

kamoni
3. feb 2012

som slobodna matka zijem s partnerom ale jeho mama mi neustale robi zle.vobec ma nerespektuje,hucka syna aby sa so mnou rozisiel,stale jej na mne nieco vadi,vsetko kritizuje a stale si robi naroky na dceru.Chce stale chodit k nam i ked vie ze si zelam, ze moze prist len vtedy ked ju pozveme ale ona nie, naposledy povedala ze ona bude chodit kedy ona chce bez ohladu ze tam nie je vitana a tak sa stale dookola hadame lebo malu chce zobrat bez mojej pritomnosti,lenze ona je mala ,zvyknuta na mna a ja jej neverim mozem jej povedat ze to je moja vec komu ju zverim.Je to aky zakon ze ona je sice stara mama ale ja o tom rozhodujem.Neviem si s nou rady a nici mi zivot,uz 2 roky som sa tym trapila snazila to urovnat ale s nou sa neda.

bubatinko
3. feb 2012

@kamoni starí rodicia nemaju na vnúcata ziadny pravny narok je to len a len na tebe kolko dovoliš/narok na osvojenie by mala ak by ste sa obaja rodicia dietata vzdali vtedy moze poziadat o zverenie do svojej starostlivosti a sud uprednostni rodinneho prislusnika/ ale pokial sa ty o malu staras dobre nezmoze nic ani keby sa na hlavu postavila.... niesi povinna jej ju ani len ukazat nieto este zverit na opatrovanie.... zakon nic take nehovori, takze stara mama pravne nema naozaj narok na nic .....

lenka26386
3. feb 2012

@choupinette je mi to ľúto hlavne toho nenarodeného bábetka :( Ale možno je to aj lúto tvojmu priateľovi je tam sám a určite aj nad vami rozmýšla držím ti palčeky , aby sa to presťahovanie čo najskôr uskutočnilo a ty si mala pokoj... Nemôžem pochopiť svokrovcov ako mohli takéto niečo žiadať a v živote by som už s nimi neprehovorila. :(
😔

kamoni
3. feb 2012

bubatinko dakujem,len vraj je niaky zakon kde vraj maju narok stary rodicia na vnucata.Ja jej nechcem branit stretavat sa s dcerou ale nie ako ona chce....,nevyhovuje mi aby kazdy den chodila k nam a pokial nevie rozpravat nechcem ju nechat s nou bezo mna a ona sa toho stale dozaduje a vyhraza sa ze ona ma pravo byt s nou aj bezo mna.

lucinika
3. feb 2012

@kamoni viem sa vzit do tvojej situacie,tesne pred porodom sme sa prestahovali do bytu da sa povedat ze v tej istej dedine ako "svokrovci" kedze tiez nie sme zobrati. Predtym som byvala na koniku stale ale odkedy sme tu nemala som moznost internetu az teraz sme si konecne zaviedli,takze k veci. Mam to iste ako ty,svokrovci narozpravali mojmu priatelovi nech sa so mnou rozide,nech mi zobere maleho a nech ide aj s nim byvat k nim-ked som im to neskor vycitala povedala svokra ze ona si chranila len svojho syna akoze aka logika 😀 mali sme s nimi same problemy,nezvladala som to pretoze tu nikoho nemam okrem jednej kamosky a celu rodinu mam odtialto dost daleko... No tak som sa s nim rozisla s tym ze budeme byvat spolu kym nevyriesime byvanie,nastastie sa priatel spamatal a postupne si aj on zacal uvedomovat aki jeho rodicia su. Odpisali svojho syna,mna uz davno ale vsetku zlobu a konflikty hadzu na nas. Ja som samozrejme najhorsia lebo davam synacikovi rozumy zevraj 😀 ale o tom by sa dal pisat minimalne 500 stranovy roman. kamoni,nedaj si od nich nic. Momentalne som zaujala postoj mrtvekho chrobaka,nech sa aj roztrhnu,maly k nim nechodi ani chodit nebude,keby sem prisli oni hned by som ich medzi dverami vratila odkial prisli. Proste uz si nenecham skakat na hlavu,mozno sa to niekomu zda prehnane ale po dvoch rokoch neprijemnosti,klamstiev,ohovarania a intrig som si povedala dost. Nemienim udrziavat vztahy s ludmi ktorych nemusim! Prajem ti vela stastia a ty si matka svojej dcerky,si za nu zodpovedna a len ty a partner rozhodujete o tom co je pre malu najlepsie...

lenka26386
3. feb 2012

@kamoni no veru taký zákon nie je to ťa niekto klame!!! A bývaš so svokrovcami? Či len v rovnakom meste či dedine?
Pokiaľ sa riadne staráš o dieťa tak nemá žiadnu šancu. 😉

kkristin
3. feb 2012

@kamoni ty si amma, a teda zodpovedna osoba ktora ma na starosti svoje dieta!
Pisem lebo so to absolvovala, ja sa so svokrou uz 1 a pol nebavim.
1. Do bytu bez tvojho povolenia nema co chodit, a nema co vstupovat, pride?neotvorim! nezavola do predu s otazkou ci moze?tak nemoze
2. chce vidiet vnuca?ano?tak nech sa sprava pekne ku mna ako k mame
3. v ziadnom pripade by som male dieta s nou nenechaval osamote a ani partnera
4. nic z toho neakceptuje a nemieni sa chovat normalne? tak sa s nou stretnem a poviem jej, ze toto bolo naposledy, nech si vymaze moje telefonne cislo a nech ma viav nekontaktuje!