Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

baklik
23. aug 2012

@nikaa123 dakujem za pochopenie, lebo ja uz niekedy fakt neviem, ci som ja ta divna alebo ona nie je celkom v poriadku... 😖

nikaa123
23. aug 2012

@baklik divna urcite niesi ty,svagrina prisla zrazu k peniazom a od samej radosti nevie co so sebou

jo111
23. aug 2012

@lalia2 ja som vzdy rada, ked sa svokra oduje lebo mame od nej aspon pokoj 😀 teraz sice ma obdobie, ze sa mi ide dobreze nie do zadku vopchat ale nie som blba, keby videla sancu nas rozostvat, vyuzila by ju. Ja jej neverim ani nos medzi ocami, nie potom ako sa snazila nas rozdelit a nic jej nebolo svate 😔 som velmi tolerantna osoba a naozaj beriem ludi aj s ich chybami, ja ich mam tiez dost. Ale co uz tolerovat neviem su ludia bez chrbtovej kosti. Na take nieco treba mat zaludok, a od takych ludi ja utekam kade lahsie.
Ked budete pre pokoj v rodine drzat usta bude to len horsie. Ja som bola ticho velmi dlho, bola som zamilovana a ochotna znasat vsetko len aby som mohla byt so snubencom. A zamilovana stale som 🙂 akurat moja sebaucta sa vratila (chvalabohu).
Teraz som k svokre sice stale rovnako uctiva, ale tiez som horenos a patricne jej davam najavo kam patri. Stretavam ju minimalne, ale ked uz, vzdy zdvihnem bradu, som extremne slusna a odmerana, nerozpravam sa s nou, len odpovedam na otazky, a aj to dam najavo, ze jej hovorim len to co povazujem za vhodne. Ked som bola slusne tiche dievca sliapala po mne jedna radost, teraz som slusne namyslene dievca 😀 a dobreze sa neplazi.
Drzim ti palce nech tvoj manzel si uvedomi, ze nema preco matke ustupovat a 'len aby sa neodula'. A co je z porcelanu, ze by praskla, ked sa oduje? Tak sa aj odduje.

baklik
23. aug 2012

@jo111
@lalia2
@pectore tak moja svagrina ma pocit, ze nas maly ma meno ako pes a ked mal mesiac, tak mu predo mnou povedala, ze ho bude volat Fíček a pritom sa naramne milucko na mna usmievala... akoze bohovsky vtipne mi to pripadalo. 😖
no a samozrejme, ze co sa ja stazujem po cisarskom, ona hned po prichode z nemocnice po porode (prirodzenom) varila pre deviatich chlapov...
jo, a pocas nasej predposlednej navstevy zobrala maleho, ze mu ide ukazat kozy. odtrhla steblo travy, malemu dala do ruky, ruku mu chytila a koze davala do papule, ale tak, ze jej nedali, tu kozu provokovala. som myslela,ze ma svihne... vsak je to zviera, nevyspytatelne. tak som na nu zaganila, ona hned, ze hi hi hi, maminka je v strese (no aka sranda zas) a potom sa spamatala, aspon chytila maleho pasticku do svojej ruky, ale to uz som nevydrzala a okamzite mi ho musela dat. samozrejme, potom kecy, ze co robime s tym dietatom, jej deti tak vyrastaju, ona ma predsa dve, tak vie lepsie. no je to fakt nonsens niekedy, co z nej vyjde 😖

baklik
23. aug 2012

@lalia2 joj, toto mame aj my, ze malo chodime... ale kto by tam aj mal chut chodit castejsie, ze ano. teda ja urcite nie. a tiez sa premaham len kvoli drahemu. on tiez nic nevidi, alebo nechce vidiet a ja akoze furt len nieco mam... 😖

achesa
24. aug 2012

@lalia2 ja som vyžadovala od každého, kto k nám prišiel, aby si umyl ruky, ak chce ísť k malej- bez ohľadu, akú cestu k nám meral- či to bola suseda čo prišla cez chodbu alebo niekto zďaleka. vlastne to väčšina z nich robila bez vyzvania, ako samozrejmosť, že musia byť čistí, keď idú za bábätkom.A nikomu sa to čudné nezdalo. Inak, čo jej na to povedala tvoja mama, to by ma zaujímalo. 😀

achesa
24. aug 2012

@baklik tak švagriná je asi pekne hlúpa, ak rovno po pôrode varila deviatim chlapom- bez ohľadu na to, ako rodila. Tým by som sa veru nechválila- ale pobavila ma to 😀

zlatica36
24. aug 2012

@achesa no mozno ta svagrina nemala ine vychodisko... hoc mala by si to vediet zariadit,ked mali doma nejaku brigadu,alebo co...

baklik
24. aug 2012

@achesa no sak to! a ona to povedala takym stylom akoze ja padavka a ona frajerka 😉 normalne som nechapala... sak jej problem, ze si rovno s porodom naplanovali aj stavbu domu... ach, jaj. ale aj takychto ludi musime znasat v rodine, co uz... 😖
@zlatica36

baklik
24. aug 2012

ach, baby, esteze je tu tato tema... aspon si ma clovek, kde srdce vyliat 😉

lalia2
24. aug 2012

@jo111 no veď ona sa zvykne oduť aj z ničoho nič, na švagrovej svadbe bola odutá, na našej svadbe, na krste malej, a to akože nik netušil, čo sa jej stalo. ale akože ani opýtať sa jej nemožno. keď už jej traja synovia len kukali po nej a nič jej nepovedali ani sa neopýtali, čo sa jej stalo, tak ako to môžem riešiť ja. od nich by to mala lepšie prijať, aj keď jej niečo povedia, nie? ja raz otvorím ústa, a už budem najhoršia. ale nech. no a to keď malú krmila lyžičkou, tak jej dala lyžičku do úst, potom pohladkala psa, potom zas lyžičku, som mala dosť akože. a to podľa mm proti nej furt niečo mám. a pritom som ticho, jemu občas poviem, čo mi vadí, jej som ešte nič také nepovedala. vlastne pred krstom, ktorý chcela zas organizovať ona (mimochodom chcela ísť so mnou vyberať aj svadobné šaty), tak som jej povedala, že ona už svoje deti porodila, vychovala, pokrstila, a svoje by som si chcela vychovať ja so všetkým čo k tomu patrí. akože ona jasné, že to chápe, ona chce len dobre, na druhý deň odutá asi preto.

lalia2
24. aug 2012

@jo111 akože aj mm na ňu povie svoj názor, ale je to jeho matka a radšej ustúpi, alebo to zariadi tak, aby nevedela, že vlastne neustúpil, akoby jej mal odporovať.veď ale kde sme, furt jednému človeku ustupovať? to ma má baviť celý život?

lalia2
24. aug 2012

@baklik no fakt vtipné, že Fíček. a akože keď jej nevadí, že jej decko oblizujú kozy, tak prosím, ale ja nechápem, že to robia s druhými deťmi, aj keď je to neter, synovec, vnučka, vnuk alebo podobne. mňa by to v živote nenapadlo. no a moja svokra mi celé tehotenstvo hovorila, ako sa teší, že pes sa bude s malou hrať, že žu bude mať pes spoločnosť, nielen ju a že už majú hračiek kopec, síce bez očí, lebo všetkým plyšákom ich povytrhoval... baby, mi keď tam sme, tak ona normálne nám dá napr. koláč a tomu psovi to dáva zo svojho taniera svojou lyžičkou a potom si zas ona dá a takto. a to si asi myslí, že aj s malou to tak bude, nie? ja viem, že vraj pes má v hube menej bacilov ako človek, ale aj tak je to len pes a je to vrcholne neslušné toto robiť pred cudzími a potom mi podáva lyžičku a zrazu - "počkaj, táto je nejaká špinavá, tá umývačka riadu to poriadne nepoumýva". to akože potom ja jem možno s lyžičkou, ktorú mal predtým v hube pes a ešte zle umytou. no fuj. ešteže malej nosím svoje lyžičky 😉

lalia2
24. aug 2012

@achesa no jasné, že normálny človek si ide umyť ruky sám od seba, keď príde pozrieť dvojtýždňové bábo, ktoré malo len 2600 g mimochodom a zúrila chrípka. mama jej nepovedala asi nič, lebo to už púšťala jedným uchom dnu, druhým von, totiž to nebola prvá sťažnosť na mňa v priebehu pár týždňov. mama tiež nechápala o čom točí, že či je blbá alebo čo. ináč sa jej sťažovala aj na to, že malú videla iba vo vankúšiku. asi som ju mala vyzliecť donaha, nech ju vyobzerá 🙄

jo111
24. aug 2012

@lalia2 praveze ta to raz prestane bavit 😒 ale ty to nevyriesis, toto je len a len na tvojom manzelovi.
Ked sa stara oduje, nerieste to, nevsimajte si to. To mas ako s malym deckom, ked trucuje treba ho nechat trucovat 😝 svokra si tak vynucuje pozornost.
Nehovor manzelovi co ti vadi- ja svoju svokru pred snubencom nespominam, aj ked ma na nu rovnaky nazor, to este neznamena, ze sa mu to dobre pocuva a iba sa to obracia proti tebe. Skus veci ohladom malej a hygieny u svokry riesit tak, ako si pisala, ze si tam s nou a davas na nu pozor. Malu doma urcite vediete k normalnym hygienickym navykom, ked podrastie sama babke povie svoje 🙂 deti su niekedy inteligentnejsie ako dospeli. Len ju vedte k tomu, ze hygiena ma platit vsade a ked bude u babky tak si sama povie, ze lyzickou bude jest len ona a nie pes a posle babku umyt si ruky 🙂
Svokre povedz rovno, umyt ruky, toto ano, toto uz nie. A tym nech to pre teba hasne. Viac ju nespominaj, doma uz vobec nie, a ked nacne temu manzel, holt je to jeho mama, jeho problem, ty nemas co riesit, odmietni sa o nej bavit.
Ja viem, ze to vyzera, ze sa mi lahko hovori 😖 ale pisem z vlastnej skusenosti a trvalo mi vyse roka kym som dospela do bodu, ze na svokru pozeram bez emocii a so snubencom je tato tema tabu. A dycha sa mi ovela lepsie 🙂 a nemam ju nasackovanu

jo111
24. aug 2012

v kazdom aspekte nasho zivota, lebo tym, ze sme ju prestali riesit, aj ona pochopila, ze ju medzi seba nepustime a teraz sa snazi chuda az sa z nej pari 😀 .

baklik
24. aug 2012

@lalia2 niektorych ludi proste nikdy nepochopime... ale cloveka to nas*rie, lebo este oni mu daju pocitit, ako keby on bol ten divny... 😖 ja niekedy proste nechapem, lepsie povedane vacsinou, co si niektori ludia dokazu bez mihnutia oka dovolit. je to zufale... 😖

achesa
25. aug 2012

@lalia2 prečo svokra žaluje na teba tvojej mame? To akože predpokladá, že ti tvoja vlastná mama nebude držať stranu??? Nechápem, fakt, aby sa svokra sťažovala na nevestu jej vlastnej mame... tento svet je nehorázne zvrátený...

baklik
25. aug 2012

@achesa asi cakala, ze jej vlastna mat dohovori 😉

lalia2
25. aug 2012

@achesa
@baklik no ona to akože milo, najprv mame ako sa má, čo robí, potom že bola u nás a hento tamto. takže vlastne akože len v rámci komunikácie, asi to podľa nej nebola sťažnosť. no hej, mame povedala, že mi má dohovoriť a povedať, že sa jej nemusím báť a že jej mám občas zavolať (nebojím sa, ale nemám jej o čom telefonovať). a volala jej aj pred svadbou, ako nám ona chce pomôcť a my nechceme. no jej pomoc spočívala v tom, že nám všetko zorganizuje, ako si to predstavuje ona. samozrejme prispieť nič.

wieruss
25. aug 2012

@lalia2 @baklik @achesa moja svokra na mna tiez zaluje mojej mame ked sa stretnu ... Teraz je totiz u nas na navsteve a vcera mala maleho na MINUTU !!! postrazit kym vybehnem otvorit dvere, pravdaze pani svokra "volajte ma stres" ho dokazala v priebehu par sekund tak rozrevat az bol cely cerveny a potom mi zadrela ze ona sa bala ze dostal zachvat 😠 Sa na nu kukam ze ci niekedy videla dieta so zachvatom, Ona ze nie, tak jej vravim nech je ticho a nehovori ze ma moj syn zachvat ... Dosla moja mama a hned na nu po uvodnych zdvorilostiach spustila ze ako som ja po nej vyletela ... 😠 A potom sa este mm stazovala ze sa tvarim kyslo a ona uz ku nam nebude chodit lebo som nervozna (vobec nie z toho ze mi moja psica vcera porodila 3 stenata a tie v noci pistali, a z toho ze malemu idu zuby a nervaci hocikde inde ako na rukach alebo didi) ale ona je asi stredobod vesmiru a proste jasne ze je to kvoli nej ... Boze drzte ma !!! a tie dristy ze maly neni zvyknuty na ludi a ja jej maleho nedam isto na prazdniny ( odpovedala som ze najblizsich par rokov isto nie ...)a najradsej mam ked mu mava pred tvarou hrkalkou ako nejakemu 2 mesacnemu babatku... Och ale som sa rozpisala, prepacte musela som to dostat von ...

6katka10
25. aug 2012

@wieruss asi všetky svokry si myslia že nervačime kvoli nim... :D
ja som rada, ze ta moja sa s mojou mamou nestretne len tak hocikde, ved cele dni sedi u seba v izbe zavreta... a ked uz cosi zarve tak to stoji za to aby ma drzali...
najhorsie je ked pride pytat peniaze... muza mam mesiac PN a ona ma tu drzost prist pytat... :D ako vcera som jej povedala a odkial akoze jej mame poziciat? tak ked odisla mi muz povedal, ze ja sa tak k nej nemusim spravat, ze staci, ked sa tak sprava on... akoze nechapem co som zle povedala... :-/ ved my nie sme banka a ona mi v zivote nepozicala ani cent... vzdy len mna chodi pytat... :( a to je jediny problem ktorymi mi robi nervy..

achesa
25. aug 2012

@lalia2 @wieruss @baklik stále nechápem, čo tým tie svokry sledujú, že žalujú matkám neviest- ale to asi preto, že ja som to nezažila. Moja mama videla moju svokru 2x. raz pred svadbou, keď sme prišli k nim aj s mojimi rodičmi, že nech sa zoznámia- to svokra celý čas strávila v kuchyni a mm poslala, že nech sa spýta rodičov, či chcú kávu- celý čas nevyšla z kuchyne- len zavolala muža, že nech im tú kávu odnesie- to bolo celé. Naši sa bavili len s budúcim svokrom- t je trochu normálnejší. A druhý raz sa videli na svadbe- podali si ruky, že ako sa máte a to bolo všetko, odvtedy sa viac nevideli a to som teda fakt rada, aspoň svokra nemá ako žalovať- V´dakabohu za tých 80 km, čo je medzi nami 😀 Nuž ale závidia celej mojej rodine aj kľučku na dverách. Raz sa vyjadrili, že moja rodina je úplne v inej kaste, lebo má veľa domov, a veľké autá- nuž ak sa za veľa domov považuje rodinný dom na dedine a za veľké autá desať- až dvadsaťročné šunky z autobazárov čo si kúpili moji bratia a rodičia, nuž dobre🙂

rokkisu
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
carrie84
27. aug 2012

@rokkisu - no nekup to ..... 😝 🙄

ivet55
27. aug 2012

Baby dobrá témička 😀 my síce ešte len bábo čakáme ale už sa toho obdobia ked bude doma desím, my totižto ešte na potvoru bývame u svokrovcov.... no viac asi ani nemusím hovoriť :-P ale na bábo sa velmi tešíme a nenecháme si radosť pokaziť svokrou.niekedy mám síce chuť zbaliť si veci aj v noci odísť niekam ďaleko preč ale ked sa nedá, čo už... Raz sa nám snád podarí zavrieť dvere tohto domu a vidieť sa raz za mesiac 😀

zlatica36
27. aug 2012

@rokkisu no akoze BIG SORRRRRRRRRRRRRY ,ale toto je riadna pizda.... sak aj ked by ste sa rozviedli,,co vam samozrejme neprajem,a je jedno preco,ale ked si vrazila do toho vlastne peniaze,tak ti patri cast bytu... boooooooooze ,keby sprostost nadnasala,tak vyrobcovia redbullu by uz skrachovali....

baklik
27. aug 2012

@rokkisu no niektori ludia su neskutocne blbi... jasne, ze ty by si im to ani nepodpisala, ved ked si zo 60% dala na to vlastne prostriedky a zvysok splacate ako manzelia, tak sa akurat tak mozu postavit na hlavu. ine by bolo, keby ten byt darovali tvojmu manzelovi, co ale neurobili... takze si mozu ist akurat tak piskat.
nam sa stalo cosi podobne, len v bledomodrom 😉 totiz moja uzasna svagrinka sa akoze obetovala vystrabit svojho otca z dlhov, pritom dohoda bola taka, ze kedze moj drahy v tom case zil v meste vzdialenom 80 km, ze ona sa postara o predaj bytu, vyplati otcove dlzoby a kupia mu za zvysne peniaze mensi dom na dedine. no a nasledne mu povedala, ze si to pise na seba, aby nahodou v buducnosti otcovi nemohli zobrat nic pri pripadnych dlhoch, pretoze stary je maximalne nezodpovedny. takze to malo byt akoze pro forma jej. podotykam, ze v tom case som este s mojim partnerom nebola. on jej samozrejme doveroval, stale tvrdil, ze to je otcove a na nu je to len pro forma. samozrejme, ze cuduj sa svete, to momentalne ona vyhlasuje za svoje a uz si chytro na stareho pozemku (ktory je de facto jej) postavili dom. a maju aj plany, co urobia s domom otca. totiz, po jeho smrti ho zburaju a postavia si tam dom jej dcery... no, takze asi tak vyzera obetava rodinna laska v praxi 😖
ale ten moj je stale taky naivny, ze na jeho sestru sa ani krive slovo nemoze povedat, lebo vsak - je to jeho sestra 😠

baklik
27. aug 2012

@ivet55 este aj raz za mesiac je niekedy prilis, aj ked urcite lepsie ako kazdy den 😅

ivet55
27. aug 2012

Určite lepšie ako každý deň 😀 mne ani tak nevadí svokra ako švagrina, ktorá som nosí stále deti, sú tu každý víkend, a moje privítanie ked prídem s pôrodnice, bude týždeň s dvomi "cudzími" deťmi vedla v izbe, ked budem chcieť mať ja trošku pokoj a užiť si drobca. No možno to tak nebude, bodaj by ale nesnívam :-P