Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

timea7
12. feb 2015

@misinka26 veľmi dobré rozhodnutie. Že si od dieťatka, ktoré malo jeden aj pol roka odišla do práce? Vo svete bežné a to oveľa skôr. Netvrdím, že to je pre dieťa a matku to najlepšie, ale pred tridsiatimi, štyridsiatimi rokmi tak išla každá druhá žena a s deťmi mali väčšinou lepší vzťah, ako teraz. Užívajte si kľud a rodinnú pohodu, je na nezaplatenie.

selena2
12. feb 2015

Ja toto isté prežívam doma.Mám hroznú svokru...

janettka93
13. feb 2015

Ahojte, ja som reagovala na tento príspevok, lebo viem ako dobre padne sa niekomu nezainteresovanému vyrozprávať, človeku sa uľaví, ale teraz už môžem povedať, že som "nad vecou". Odsťahovali sme sa pred dvoma rokmi cca 30 km od " problému " 🙂 a je pokoj. Žiadne návštevy ani tam ani oni k nám. Len MM tam chodieva sám, bezo mňa. To, že príde odtiaľ ako bez duše, nechcem vidieť, je to jeho problém, že nevidí matkinu zlobu, ja už na to nereagujem. Do ďalšieho dňa je znova ok . Už som si zvykla i na fakt, že moja dcérka nebude mať starých rodičov, ktorí ju ľúbia, ale to pochopí i sama, keď vyrastie. Mám svoj život a umelé zvyšovanie tlaku nepotrebujem 🙂
Ďakujem Vám za všetky príspevky.

buba8251
17. feb 2015

ahojte,ja už dalej tiež nevladzem svokra a švagrina mi ničia život,hrozne je že byvame v jednej dedine a so svokrou aj v jednom dome a švagrina ma postaveny u nas v dedine dom a denno denne je pri mamičke.Je na materskej a rano naobed aj večer sa dotrepa ku mamičke.Moja svokra robí velke rozdiely medzi jej detmi a mojou dcerkou hlavne že všade rozprava aka je ona spravodlivá.čo som sa ja už naplakala ach jaj,švagriná všetko a všetkych kritizuje lebo ona ma všetko naj a jej deti su naj....Najhoršie je že si stale vyžaduju aby som bola vždy vysmiata,ked mam zly den a nemam naladu sa vykecavat už je zle že čo mi je....prišla som aj na to že ma švagrina tu na MK ohovárala skoro ma porazilo a všetko bola čistá lož

mirka49
17. feb 2015

@buba8251 ked vies ake mas so svagrinou problemy zaloz si novy nick bez foto.....ja som mala tiez asbteraz mam od tej k...y svaty pokoj

buba8251
17. feb 2015

som z nich strašne deprimovana niekedy si poviem že sa musím nad ne povzniest ale neda sa to,ked ich mám každy den na očiach

sara2515
17. feb 2015

ahojte,tak citam,ze nie len ja som sa vydala do....rodiny ☹Moj pribeh je nadlho asi mi to tu ani nevojde,tak len vskratke.....Moja svokra je jedna sebecka osoba,ktora si zasluzi oskara za to ake divadlo hra cely zivot pred svojim manzelom a ten chudak jej to zerie a este sa jej aj zastava pri jej klamstavach a prekrucani vo svoj prospech....ale vsetko sa jej zacina vracat... S manzelom sme sa brali po 6 a pol roku chodenia a manzelia sme skoro 5 rokov,ale uz rok nebyvam u svokrovcov po tom,co moja svokra ako pri kazdej hadke so svojim synom(ked sa zastaval nas) nam pripomenula,ze my byvame u nej,nie ona u nas! hadka sa zacala tym,ze mala upratovat a velmi sa ponahlala za kamoskou na kavu tak mala problem presunut vnuckin detsky bicykel a detsky klavir na stojane aby pozmyvala, ktory bol pod schodami v obyvacke,pretoze do nasej izby nevosiel. nic nase mimo nasej izby nemohlo nikde v jej byte ostat!V izbe sme mali uplne vsetko aj kose na pradlo,pretoze v kupelni by to nevyzeralo dobre keby tam boli 2 kose...takze si viete predstavit tu izbu... v ten den pri tej hadke vselico povykrikovala co nemala,ale povedala aj take veci,ktore ked som si pospajala tak idu proti nej 😀 podotykam,ze ja som som lezala v posteli po prepusteni z nemocnice,ked som zacala krvacat v12 tt . V ten den to bola pre mna posledna kvapka,ja som velmi trpezliva,nekonfliktna,ale toto uz bolo dost aj na mna,zbalila som sa a odisla aj s 2 rocnou dcérou k mojim rodicom a kedze byvaju v 3izb.byte a mam aj sestru 13 rocnu ,manzel s nami nemohol ostat ,kvoli tomu,ze nemal kde spat,tak sme fungovali pol roka az 2 tyz.do porodu tak,ze cez den bol s nami a prespaval u svojich rodicov,ktori mu doteraz dlzia asi 3 tis.eur z vyplat a napriek tomu ho vyhadzovali na ulicu! Do podnajmu sme ist nemohli,pretoze manzel robil na zivnost v ich firme,kde svokor je konatel a svokra uctovnicka a nedostaval vyplaty,ledva na odvody mu poslali po zobrani kazdy mesiac a takto sme u nich nedobrovolne zili a prizerali sa ako sa oni maju dobre,pritom divadielko,ze nie su peniaze sme zazivali stale...manzel si hladal pracu,ale skoro rok sa mu nedarilo,az mesiac ped pôrodom zacal pracovat tak sme sli do podnajmu,lenze ani teraz nemame pokoj,pretoze si zrazu zacinaju narokovat na vnucku,chcu nas dat na sud aby sa s nou mohli stykat osamote!....az 2 mesiace po tom, co som odisla sa zacala svokra zaujimat preco som odisla,vsetkym vyrozpravala svoju verziu hadky...tak som si uz servitku pred usta nedala a napisala jej sms,ze preco vsetko som odisla a som samozrejme ta najhorsia,lebo som im pravdu povedala aki su. A na spravu ktoru som pisala svokre mi odpisala moja tupa svagrina,ktora sa nema pravo do nicoho miesat a sama na svoju mamu take veci nakydala predomnou a zrazu sa jej sla zastavat...ale najviac ma urazilo,ked mi napisala,ze som si mala usporiadat zivot a nemala som si robit deti!pritom jej mamicka do mna po svadbe v kuse hucala,ze mozem otehotniet,ze nemam brat ohlad na to,ze sme zobrali dotaciu na podnikanie,ze byvat mame kde...ze oni si chcu kupit dom a sa odstahuju...Najlepsie na tom je,ze mi moja svokra nema co vykricat,pretoze som jej tam robila sluzku a kucharku az do chvile,ked som zistila,ze to zneuziva....ona je totiz strasne na "poriadok" tak som sa snazila,aby bolo vsetko tak ako chce a respektovala,ze to je jej byt samozrejme na ukor nasej izby.Lenze ona je taka....hra zo seba dobru,milu ,ale vôbec taka nie je,mysli len na seba aby sa ukazovala pred ostatnými,ze ma vnucku,pritom mala pre nu problem urobit primitivne veci ako presunut hracky,hrniec,ktory bol v drese po prevareni mlieka aby odmokol nikdy neumyla,vybrala ho poumyvala svoje salky od kavy a vlozila ho naspat, raz sme dostali darcek od mojej sestry na koncert, ktory zacinal o 20:00 tak sa ich manzel pytal 3 dni vopred ci ju postrazia,ze ju nechceme nikam davat,ze uz bude spat a jej odpoved bola ,ze nevie kedy pridu, bol totiz piatok a ona ma kazdy piatok kavu so svojim manzelom ,som povedala,ze je sa nikomu nebudem prosit,tak som zavolala mojej mame ,ktora sa stara o svokra 27 km od nas ci mozme malu priviezt a nemala ziaden problem narozdiel od nich co svoju kavu v meste mohli kludne vynechat! az ked o 17:00odchadzali do mesta tak povedali,ze pridu skor, ich rozmaznany pes ,ktory dokusal uz vela ludi (dokonca aj môjho manzela,)zuril na malu bezdovodne ani sa ho nedotkla,stala meter od neho a ked ho manzel vyhodil za dvere a povedal im,ze nevedia ani psa vychovat,tak sa nezastali ani neopytali preco na nu zuril len vyskocili na môjho manzela,ze co ho vyhadzuje... , 2 mesiace vkuse bola chora,lezala v obyvacke,ktora je spojena s kuchynou kychala tam,kaslala namiesto toho,aby sa zavrela do spalne,som bola ja zavreta v izbe a ked ju manzel-jej syn upozornil,ze nech ide k lekarovi,ze je to od nej nezodpovedne,ze je tu male dieta,tak na neho vyskocila,ze nech sa nestara a ze ona dieta nema! ked som zacala druhýkrát krvacat rano sme malu vybrali z postele,obliekli ani nejedla a rychlo utekali ku gynekol. svokra bola oblecena ,ze ide behat so psom ani necekla,ze ju nechajte tu jej dam jest ...radsej isla behat!jej jediny zmysel zivota,je sa ukazovat ako je povybliekana,kavickovat,ohovarat kto sa ako oblieka aky je tucny... to len vskratke aka je a teraz sa idu hrat na dolezitych a chcu nas na sud dat,minuly tyzden mi volal svokor a zacal sa mi vyhrazat,ze ma znici,bude tahat po sudoch....a ked som sa ho opytala ci ma na to peniaze ked ma vsade dlhy tak mi povedal,ze na toto si najde! tak X rokov si nenajde,aby vlastnemu decku vyplatil vyplaty,ale na sud si najde. Som maximalne znechutena,ze aky su strasni rodicia a idu sa tu hrat na super starych rodicov.....pritom malu mali nikolko krat vonku bez nas a mi 2 a pol rocne decko len po kaviarnach nosili,co mi na kazdom kroku mala ukazuje kde bola s dedom a babou az sa hambit musim,raz bola nachladena a manzel ju zobral k nim,bola tam cely den,rukav cely povytierany od soplov mala a vecer ju zobrali na vianocne trhy a mi ju v mraze choru na kolotoc posadili! to je rozum 52 rocnej zeny,ked take nieco ju napadne ! proste vzdy ked ju zobrali,tak to nedopadlo dobre a nesuhlasim s tym,aby ju niekde brali,takze deti vidia,len ked manzel ma volno a ide s nimi k nim,inak si to neprajem a za to nas idu na sudy davat a mna ku psychologovi posielaju! sms tipu...do piatka cakame kedy poviete den v tyzdni aby sme si prisli po malu,inac pride socialna pracovnicka.....myslite si,ze po tom vsetkom by som sa mala spravat inak? a este chcem podotknut,ze ked sme u nich byvali tak nikdy malu nikde brat nechceli,lebo bola pre nich na obtiaz na kavickach,teraz ked je uz samostatna tak sa s nou potrebuju ukazovat! a ta sms to tiez len dokazuje,pretoze v nej len malu spominaju a maly je nikde!lebo je 6 mesacny a im nevyhovuje este! Chystame sa odstahovat do iného mesta,lebo inak mat pokoj nebudeme...

buba8251
18. feb 2015

@sara2515 je to strašne tak u nas to nie je v takych rozmeroch,svokra sa mi o malu postara ked treba ale potom mi to aj patrične da najavo,ona je už na dochodku a moja mamina ešte musi 5 rokov makat lebo keby ona bola doma tak ju davam tam.A šVAGRINA KED MI ZAčNE davat rozumy že aka musím byt vdačna že mam dobru svokru ma ide j....t moja svokra ju počuva na slovo,čo povie jej dcera je jej svate

moonlight1210
18. feb 2015

@sara2515 zavolaj im, ze ak pojde socialka len okolo vasho vchodu, tak ku nim pride na navstevu inspektorat prace. nech zacnu radsej palit sanony hned.

4baby
18. feb 2015

Ahojte,ja som si dnes vypocula od svokry nieco ...az mi srdce zovrelo,normalne mi prislo zle,zatocila sa mi hlava az mi ostalo na vracanie.bola to len drobnost ale tak ma to ranilo...ja to nechapem,preco su take na nas?ked sa snazine,starame o ich synov,vnucata,aj im sa snazime vyhoviet a aj tak to nestaci a nenavidia nas?preco?dufam ze ja nikdy takato nebudem...lebo toto budem mat vzdy na pamati.ja som rada ze ju mam,je mi jak mama,teda bola kym som nezistila ako to naozaj je,ze je to pretvarka.je to smutne.vsetkym drzim pakce

alexanotbad
18. feb 2015

@sara2515 presne ako pises, treba sa odstahovat, lebo inak pokoj mat nebudete. vaz si, ze Tvoj manzel je na Tvojej strane a chrani svoju rodinu. to je skvele.
treba sa od nich odstrihnut, nedvihat telefony, nereagovat na sms, nic. kaslat na nich. lebo taki ludia ako oni NIKDY neprijmu normalne argumenty, ani si nepriznaju svoje chyby.
drzim palce a zelam vela stastia 🙂

alexanotbad
18. feb 2015

@4baby pretoze miluju svojich synov opicou laskou, taketo zeny nebudu spokojne nikdy so ziadnou zenou, ktoru by si ich milacik doviedol domov a vzdy ti budu podkopavat nohy a nenapadne na teba kydat, aby sa snazili rozbit vas vztah. su take zakomplexovane a primitivne vo svojej podstate, ze si vobec neuvedomuju, ze tym ublizuju prave svojmu milovanemu synovi! a v konecnom dosledku skoncia same a opustene. ale kto chce kam, pomozme mu tam 😉

meusicka
18. feb 2015

@sara2515 tak asi ste urobili dobre, ked ste sa odstahovali, ale budete sa musiet asi odstahovat dalej. ja neviem ake pmaju prava stari rodicia, ved sa nejedna o otca dietata, ale zrejme sa to niedke zistit ako to je. pokial sa o deti starate a ja verim, ze hej, tak socialka nemoze mat dovod vam na deti siahat. ale ak sa vam vyhrazaju, tak by som sa asi oplatila rovnakym metrom, resp. nie ty, ale tvoj manzel to musi s nimi vydiskutovat, ze pokial oni podniknu taky podrazacky krok, tak aj vy budete konat rovnakym sposobom. drzim palce

meusicka
18. feb 2015

@jahodka11 ahoj, tak asi sa to u vas zlepsilo tou vzdialenostou. my sme tiez v zahranici, medzicasom sme pochovali svokra, a so svokrou mam vztahy lepsie. ale zase ked sme doma, tak mi obcas tlak dviha, lebo nejak stale ma pocit, ze je na koni a veci by mali byt podla nej. je schopna ofrflat aj vianocnu veceru, spiecialne pre nu chystanu, ale ked si s nou pisem na skype, tak vyzera ze sme kamosky. na tu vzdialenost k nam si sama netrufa, takze asi od nej tu pokoj mat budem 😝 a zase na SVK by som sa chcela vratit az ked bude uz nas dom dokonceny 🙄 co dufam bude 😀

buba8251
18. feb 2015

veru odstahovat sa by bolo naj ved byvat sami je najlepšie,ale MM by sa neodstahoval,je to na nervy on chodí nna dva tyždne preč a tyžden je doma o to je to horšie že som sama dva tyždne s tymi dvoma ....švagrina každy den tu u nas teda pri mame takže v lete chceš ist na dvor sadnut si a mat pokoj a už sa aj ona dotrepe,ja proste nemam svoj život

sara2515
18. feb 2015

Dakujem Vam za povzbudenie,no manzel aj povedal,ze akonahle nam pride nieco zo sudu on pojde dat otca na exekuciu...ake pozic take vrat,je to smutne,neverila som ze budem musiet niekedy riesit take veci,ale bohuzial,nie je vsetko zlato co sa blisti! Oni nas na ten sud ani nemaju dovod davat,manzel k nim s detmi chodil,to ze dotiahli nas vztah do takeho stavu je ich problem,potom nech necakaju,ze ich budem u nas vitat,ale im neide o to ze by chceli prist za detmi,oni potrebuju malu brat do mesta a sa ukazovat to je smutne na tom vsetkom! A namiesto toho aby boli ticho a spravali sa tak aby ich vlastny syn mal chut ich navstivit aj s vnucatami sa vyhrazaju sudmi,od ktorych ocakavaju,ze im urci den v tyzdni kedy si vezmu moje dieta a budu s nim chodit kade tade a ja nebudem moct nic povedat! Este k tomu sudu,momentalne nemozu nic oficialne urobit,pretoze mame trvaly pobyt na ich adrese a na rovnaku adresu budu asi tazko posielat a stazovat sa 😝 preto na nas tlacia,aby sme si zmenili trvaly pobyt aby mi mohli posielat dopisy ako sa vyjadrili! To su rodicia,strasne mi je luto mojho manzela ☹

veronika33
18. feb 2015

@sara2515 na tvoje dieťa nemajú svokrovci žiadny zákonný nárok, nie sú ani poručníkmi, ani opatrovníkmi tvojej dcéry

romanovic
18. feb 2015

Stari rodicia mozu poxiadat sud o urcenie stretavania sa s vnucatami. Suseda po rozvode toto riesi. Otec ma zakaz styku s detmi a tak chce exmsnzelku znicit cez deti. Sudkyna odklepla najprv kazdu parnu sobotu a teraz jeden utorok v mesiaci.

sara2515
18. feb 2015

@romanovic my nie sme rozvedeni

romanovic
19. feb 2015

@sara2515 Ano, chapem. Ja som reagovala na @veronika33, ze aj stari rodicia maju svoje prava. Ale u vas je to ine, hlavne, ked muz tam s detmi chodi.

4baby
19. feb 2015

Ach,boze,preco sa taketo veci musia riesit..neviem si predstavit zmd by som niektoru zo svojich dcer takto odkopla a nenavidela a vydierala niekedy.milujem svoje deti a budem vzdy.aj mna mojatmatka v podstate odkopla,ked som sa vydala,lebo jej to nevyhovovalo ani svoje vnucky nikdy nevidela ani o to neprejavila zaujem.sestra to iste.nikoho ineho nemam a svokrovci su mi ako rodicia.no v poslednej dobe je svokra na mna jak na psa ani neviem preco.trapi ma to.manzel je na mojej strane,tiez nas uz napadlo sa odstahovat(byvame v 1 ulici)ale to by bolo uz moc.ja si velmi vazim rodinu,nexcem rozpory.je to tazke.snazim sa to brat tak ze kazdy sme nejaki,kazdemu nevyhoviem.tak co uz.ale je mi tazko,bo svoju rodinu nemam.neje komu sa vyzalovat,koho poprosit o vypomoc,alebo len o take obycajne pohladenie...ale tn uz je iny pribeh,to sem uz asi nepatri

moonlight1210
19. feb 2015

@sara2515 tak, ak sa da, nech manzel pri kazdej navsteve pozdravi susedov a len tak prehodi, ze idu pozriet starych rodicov. mozno sa to neskor hodi ako dokaz, ze tam chodia, ak by susedia boli ochotni to dosvedcit na sude.
nech odfoti deti u nich mobilom, ako su so starymi rodicmi, ak by sa to dalo.
ked budete moct predlozit dokaz, ze tam vnucata chodia, nemyslim, ze sud im da pravo ziadat pevny den do mesiaca, alebo tyzdna, ked mozu mat deti len pre seba. lebo bude preukazane, ze s vnucatami byt mozu.

smutne, ze im ide iba o boj Kto z koho, aby vam (reps. tebe) ukazali. a nevedia sa v tej pyche zastavit.

buba8251
19. feb 2015

@sara2515 tak neviem si predstavit keby som mala taky problem,u nas je to každy den niečo ale su to len take male boje ale mna ničí aj to,u mna je to zasa zle že ich mam každy den na očiach a stale sa niečo objaví najhoršie je že svokra robí rozdiely medzi švarinej detmi a mojou Emkou,mne nech ubližuju ale vidiet ako moje dieta trpí mi trha srdce ach jaj no čo s tym robit,ludia mi povedia nech si to nevšímam ale to sa neda

lalinko2010
19. feb 2015

@sara2515

Nielen rodičia, ale aj súrodenci či starí rodičia majú právo stretávať sa s deťmi. Ak im v tom niekto bráni, môžu sa obrátiť na súd. Majú veľkú šancu spor vyhrať.

Dieťa má nárok na starých rodičov.

Stará mama pomáhala svojej dcére vychovávať vnučku. Po čase sa však nepohodli a dcéra odvtedy odmieta púšťať svoju vnučku na návštevy k starej matke.

Dcéra sa odmieta s matkou kontaktovať, nedvíha telefón, neodpovedá na e-maily. Stará matka sa nevie domôcť svojho práva.

Nie je to ojedinelý prípad. "Takéto prípady sú a je veľmi široká škála možností, kedy sa takáto situácia niekomu môže stať. Počnúc starými rodičmi, ktorí prišli pri autohavárii o syna a nevesta si neželá stresovanie detí a pripomínanie tragédie. Až po rodiny, kde rozvod prebehol divoko a odplatou je vygumovanie druhej časti rodiny,“ konštatuje sociálna poradkyňa a mediátorka Ida Želinská.

Pomôže aj úrad práce

Pritom rodičia často zabúdajú, že aj starí rodičia majú právny nárok stretávať sa so svojimi vnúčatami. Ak zlyháva akékoľvek riešenie, môžu sa obrátiť na nezávislého mediátora, úrad práce a nakoniec aj na súd. Rieši to napríklad zákon o rodine.

Majú právo na stretávanie

Blízki príbuzní

Ak je to potrebné v záujme maloletého dieťaťa a ak to vyžadujú pomery v rodine, súd môže upraviť styk dieťaťa aj s blízkymi osobami. Sú nimi:
Rodičia, starí rodičia,

•Rodičia
•Starí rodičia
•Súrodenci
•Osoby v rodinnom či obdobnom pomere, ak by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú

Zdroj: Zákon o rodine,

Občiansky zákonník

„Ak starí rodičia alebo iní príbuzní požiadajú úrad práce o pomoc pri riešení možnosti stretávať sa s maloletým dieťaťom, zamestnanci úradu im poskytnú poradenstvo. Návrh na úpravu styku starých rodičov sa podáva na príslušný súd podľa aktuálneho bydliska dieťaťa,“ konštatuje hovorca Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Peter Zeman.

Okrem starých rodičov môžu žiadať úpravu styku aj iní blízki príbuzní. Tými sú napríklad aj súrodenci.

„Súd v takýchto prípadoch skúma, či je styk starých rodičov s maloletým dieťaťom v záujme dieťaťa. Ak z vykonaných dôkazov dospeje k záveru, že je v jeho záujme, uloží rodičom povinnosť umožniť starým rodičom stýkať sa s dieťaťom. Pričom určí podmienky a rozsah styku,“ upozorňuje advokát Igor Augustinič z právnickej kancelárie bpv Braun Partners.

Tak napríklad môže určiť, že starí rodičia majú právo byť s vnúčaťom každú druhú sobotu v čase od do.

Ak starí rodičia podajú na súd takýto návrh, súd ustanoví úrad práce za kolízneho opatrovníka. Ten následne zastupuje dieťa ako pri úprave styku podobne ako pri styku s rodičmi.

Aj na základe skúmania kolízneho opatrovníka však môže súd dospieť aj k názoru, že styk dieťaťa so starým rodičom môže byť preňho škodlivý. „Napríklad ak starý rodič trvale vedie neusporiadaný život, je s dieťaťom vo vážnom konflikte a podobne. V takom prípade súd styk zakáže,“ dodáva Augustinič.

Nemá dôvod zakázať stretávanie

Vo všeobecnosti sa však všetci zhodujú, že sa to nestáva. „Šance starých rodičov na úspech v prípadnom súdnom konaní sú veľmi vysoké. Samozrejme za predpokladu, že nie sú dôvody na obmedzenie alebo zakázanie styku,“ tvrdí Augustinič.

Súdy podľa neho nemajú tendenciu upierať blízkym osobám styk s maloletým dieťaťom, ak si to vyslovene nevyžaduje jeho záujem, dodáva.

Mediátorka Želinská však odporúča, skôr ako príde na rad súd, pokúsiť sa vyriešiť vec mierovou cestou. „Ani to najlepšie súdne rozhodnutie nenahradí bežnú ľudskú dohodu o tom, ako sa v rodine budeme voči sebe správať,“ uzatvára.

ahoj, nezávidím ti situáciu, ja som v podobnej ale s tým rozdielom že moji svokrovci o vnuka nejavia záujem, ale pred susedmi sa tvária inak, verím že toto moji svokrovci a švagriná nečítajú lebo som v pasci....a môj manžel nie je na mojej strane...

sara2515
19. feb 2015

@lalinko2010 tak drzim,palce...... ano o tomto co si mi pisala,samozrejme viem,zistovala som si to,a moja svokra ma najlepsiu kamosku co ma nastarosti na MU podobne veci,takze ja viem odkial su oni taky "mudry" lenze mne ide o to,ze ked sme tam byvali tak sa nesli potrhat o to aby malu niekam brali,lebo bola mala a nesamostatna,tak ako teraz syn,ktory je taktiez ich vnukom,ale onho nestoja,aby si ho brali ,pretoze je im naobtiaz a ani im nedoverujem aby som im ho dala.mam ako dokaz smky z ktorých jasne vyplyva ,ze im ide o stretavanie iba mimo nas a to je chore,mam toho viac....ked mam rada svoje vnucata tak mi je jedno kde ich uvidim a pohram sa s nimi ze? ale im ide iba o jedno a to je doplacu... a mam aj svedkov,ktory videli,ze s malou boli vonku,ze som im tie sance dala,ale kazdu jednu pokazili... ja neviem myslim si,ze ked normálnemu cloveku povies bude to tak,tak to respektuj a vaz si to co mas,ale oni si o sebe myslia,ze su "niekto" a ked ostatny neskacu ako piskaju tak je zle a za kazdu cenu aj cenu hamby chcu dosiahnut svoje.

lalinko2010
19. feb 2015

@sara2515 ty pises o mojich svokrovcov? ja mam to iste, oni tiez chceli maleho ale bezo mna, a manzel ich v tom podporoval, len chlapec, ale to az od 3 rokov, dovtedy nie, sak na co, ja som sla do roboty po polroku ako mal maly a svokor hned do mna, ze preco som sla do roboty vo februari a nie v septebri, ked siel ich prvy vnuk do skolky a ze oni by k nam chodili ponho, reku a to ako? maly spal aj do 9tej a ja od 7mej v robote a svokor sak ja by som pockal pokial by vstal a reku s kym? no s tebou? a ja potom na co by som sla do roboty o 9tej, to ja nemozem, reku a z roboty? ja musim byt v robote do 15tej, 16tej alebo 17tej a skor nemozem domov a svokor a preco nemozes hocikedy domov? reku debilita...
a potom ze keby sme mali druhe tak tento starsi by bol u nich a ja by som bola s druhym babom doma alebo chceli take ze by som im maleho davala na dva tri mesiace a sla bez neho domov ked by sme sli z prechadzky, tak som len pozerala a ked k nim ideme tak mu tlacia do hlavy aby nechodil do skolky, ze bude u nich a podobne kraviny....
a inak, tvoji svokrovci maju len plno reci, neboj oni nepojdu nic vybavovat, to je len vykrik do tmy, viem ze niektori su toho schopni ale tito keby to chceli urobit u teba, tak to spravia a nebudu o tom kecat....ale chapem ta, nedoverujes im a je to normalne...a trba im povedat ze ak sa chcu stretavat s malou, jasne ze cez sud tak potom aj s malym a hotovo, sak maju dve vnucata a nie len jedno, ale drzim ti palce aby to hlavne psychicky vydrzala...

anavila
3. mar 2015

mne je vtipné ako jedna moja kamoška hovorí o svojej svokre, že je "divedelníčka-ochotníčka" 😀 😀 😀 😀 to len tak na odľahčenie

buba8251
16. mar 2015

dievčata moje mna už niekedy ide doslova je....t,nemožem sa ani na nu pozriet a na švagrinu ani nevravím,moja svokra fakt vidí len svoju dceru a jej syn -moj manžel je jej dobry len ked niečo potrebuje.Ked ide do mesta tak švagrinej detom kupi kadečo a moja mala ked sa jej opyta že starka a kupila si mi niečo a ona jaj nič nemali moja.Minule ma tri dni nevidela hoci byvame v jednom dome a ked sme sa stretli mi vravi dala som 4 e za knižku v školke tak že som jej dlžna,chapete neda jej nič a ešte posrate 4 e pyta hanba...

henamichal
16. mar 2015

@buba8251 to je naozaj hanba ze si jej musela dat tie 4 eura. Ale nerozumiem preco bola tvoja svokra v skolke. Bola vyzdvihnut malu? To je fakt krute od nej co ti robi.

buba8251
16. mar 2015

@henamichal ved prave to ma na tom všetkom trocha štve že ja som v praci aj manžel,moja mamina ešte robí takže aj to je smola a svokrovci su už doma,takže jeden tyžden chodia po malu a pre tuto vec im mam byt akože vdačna ale čo mam robit?