Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

lauricka
4. sep 2011

v programe Familia povedal psycholog, ze najnebezpecnejsi clovek pre manzelstvo je muzova matka

katusska1
4. sep 2011

@potvorka88 samozrejme, nevravím nič že by neboli milujúci, ale napr. ja poviem každému čo si myslím. Je to lepšie ako dusiť to v sebe pre všetkých. Ako pre Marekovu rodinu, tak aj pre moju. Mňa tiež vie mama nasrať, ale hneď jej poviem. Veľakrát mala blbé poznámky aj na M (aj keď by ho nemenila za nič na svete, je pojašenejšia ako ja a tiež si nedáva pozor na ústa 😀), tak som jej jasne povedala že to viac nechcem počuť alebo že si to neželám. Lenže zas treba nájsť aj takých ľudí, ktorí tvoj názor zoberú a neurazia sa. Mamu veľmi ľúbim, je to moja naj kamoška, dôverníčka, ale nerada by som si nechala od nej pokaziť vzťah. Takisto aj svokru mám rada aj keď má záchvaty 😀, ale rešpektujem ju. Keď sa mi niečo nepáči, poviem otvorene čo a či to zoberie alebo nie je len na nej. Obyčajne ma má u zadku, tak jej to ráznejšie zopakuje jej synáčik 😝 a prestane. S ňou sa v niektorých veciach dá, ale ako vravím - nik nie je dokonalý, ani ja a treba k sebe stále nejakú cestu hľadať. Teda aspoň ja sa o to vždy snažím.

katusska1
4. sep 2011

@lauricka presne 😀 aj minule som čítala článok o rozvodoch a ohromné percento bolo považované za vinu svokrám 😀 no, niečo na tom bude. 😀

aela
4. sep 2011

@andreah25 jaaaj moja, vela veci treba prekusnut, hlavne tie hracky a take hovadiny, ved stari rodicia su na to, aby deti rozmaznavali, co sa tyka toho choditka, to je jasne, ze to bola zbytocnost, ale ostatne veci presne ako by si o nasich pisala, ked som ju doniesla k nasim bez fusaka v juni, tak ju zarucene zabalili do deky a oni s kratkym rukavom kocikovali, ale tak ja sa nad tym nevzrusujem, oni sa snazia aj ked az moc niekedy a ked chcu kupit hracku, nech kupia, je to ich vec 😉

74daniella
4. sep 2011

@zabatinko najdite si prenajom a odite od nej spolu ty dieta partner...ona fakt nie je zdrava a pochoriete z nej aj vy...pozor na to, treba cim skor!!!riesit!!! najlepsie odist aspon na 6mesiacov kym sa vsetko nepresype a nepojde k lekarovi. a co sa tyka ze ste sa vratili z dovolenky...to by som nerobila akurat ste jej prihrali dobre, a teraz je si ista ze ma nad vami moc a ze budete skakat ako si ona zapiska! Just by som jej nedvihla telefon, zavidi vam, alebo ziarli ze ste ju nevzali so sebou. Zabatimko konecne pochop ze ti dceru nemoze vziat a nech zavola aj urady aj policiu, kym ti nedokazu tyranie, tak jednoducho ti dieta nevezmu a to ona sa len zastrasuje a aj keby to spravila nevyhra, zakon je na strane matky VZDY !!! a stara nech vola aj lekarov aj policiu aj socialnych pracovnikov - nakoniec vsetko zle je na nieco dobre a to jej zavolanie by mohlo byt v prospech vas, lebo by ju zavreli na psychiatriu a mate od nej pokoj.

kawasaki17
5. sep 2011

@74daniella vdaka za radu, istotne vyskusam 🙂

adelaida33
5. sep 2011

dnes príde na návštevu talentovaná filmová hviezda - moja S. som "zvedavá" 😒 , aké vystúpenie si pre mňa na dnes vybrala. len pre mňa - kedže pred mm je veľmi milá a fajn... isto jej "číslo" bude opät poriadne prekvapko 😕 . čo už.... odohrá svoje a, našťastie, odíde 😝 😝 😝 😀 .

adelaida33
6. sep 2011

včera nedala S žiadne špeciálne číslo, len taká klasika, stále dookola, či už som malému dala dačo jest konečne, chudáčik, od narodenia ešte nejedol, stále len ja sa napchávam a jemu nedám nič normálne, len stále to svoje MM doňho, ako mu to môže stačiť, prečo som mu doteraz nedala polievku z kury, čo mi dala, ani mäso z králika, prečo sa poškrabal na nose (?!), prečo má ponožky, prečo nemá ponožky... atď., ako môj mm pochudol (pribral 4kg) a iné vtákoviny. radosť počúvať. ona to vzdy vtedy vravela, ked tam môj mm nebol alebo ak bol, tak sa pri tom nakyslo usmievala, že akože to ona iba zo srandy... no to akurat, ale tak hlavne, že vždy nakoniec odíde... a ešte sa, chudina, stažovala, ako sa uz s nou nikto nechce kamarátiť... Čuduj sa svete!

jarunka111
6. sep 2011

@adelaida33 dobrá herečka 😖 ale to sú asi viaceré také, že pred svojimi synmi sa ukazujú akože v tom najlepšom svetle, ale inak ukážu svoju pravú tvár. Tá moja sa žiaľ ani veľmi nesnaží, je chladná ako psí čumák stále, teda nie voči deťom. Tie schmatne a bozkáva hlava-nehlava, nasilu stíska a myslí si, že ako im ona len krásne lásku prejavuje 😒 Minule som malého na chvíľu spustila z dohľadu a dosahu 😀 a už ho mala!!! Potom, keď som sa k nemu konečne dostala, tak kukám ako puk. Celú tvár - čelo, oči, spánky... mal divne fľakatú a ja ľaknutá, že čo to má. A čo to bolo? To ho tak bozkávala, mala červený rúž. A ako sa malý bránil, tak ho to zasiahlo kade-tade 😀 😀 😀 Teraz sa na tom aj pousmejem, ale to skôr tak, že ako si vynucuje lásku. A to sa nedá!!!
....a daj tomu dieťaťu už najesť, aj mužovi, veď ich netýraj 😀 😀 😀 😀

adelaida33
6. sep 2011

@jarunka111 😀 😀 😀 aj ta nasa takto vsetky vnúčatá oslintáva, no to moje dieta najmenej, kedze sa na nu vzdy tak "pekne" vtedy pozriem (ale neružuje sa). vsetky väčšie od nej utekajú a tiez je presvedčená o tom, ako im lásku tymto prejavuje a ze to len tie deti sú zle vychované... no uz len 2tyzdne a pomaly mu dam aj niečo najest, ked tolko od narodenia vydrzal ohlade 😀 .

sashabb
6. sep 2011

@adelaida33 mala si to trošku "obrátiť" keď to hovorila iba vtedy keď tam nebol tvoj muž. Keď ti povedala, že pochudol, mala si pred nim povedať " miláčik, tvoja mamička vraví že si schudol a ja som myslela, že si ťa pekne vykrmujem tými dobrotami čo varím" 😀 a pod. Aby vedela, že to nemusí hrať a že sa to tvoj manžel aj tak dozvie. Počítam, že by ju to rýchlo prešlo 😉

jarunka111
6. sep 2011

@adelaida33 😵 ty si ale dobrá mamina, že dáš malému papať 😀 Ale potom bude, že prečo si mu dala toto a nedala zase toto 😒 Proste "never ending story" 😔

mihouk
6. sep 2011

@adelaida33 Ty a nekradne tvoj mm jedlo malemu???? 😝 Ja som si svojho vykrmila (+10kg), taze nemoze povedat slovo ze som zla kucharka, alebo ze sa ma zle 😀 Nasa nastastie nebozkava, maly by sa aj tak nedal, ona iba 100x povie ahoj.

adelaida33
6. sep 2011

@sashabb ani nie, ju totiž nikdy odpovede nezaujímali. ona si iba porozpráva svoje a je so sebou spokojná. ak jej náhodou niekto odpovedá, ona uz rozpráva dalej a prekrikuje, to robí aj svokor. oni sa všeobecne radi počúvajú a každého zosmiešňujú (švagra, druhú švagrinu...), to je ich spôsob žitia. každému otráviť vzduch, popočúvať sa a ísť dalej, kde možno týchto poohovárať "pravdami", ktoré si sami "vydedukujú" (samozrejme nie je to logická dedukcia uvažovania v pravom zmysle slova) a hlavne potom šup-šup kolenačky na spoved a každú nedelu do kostola... och, ako im je dobre.
inak o tom chudnutí ona hovorí priamo mm a vôôôbec ju nezaujíma, čo on na to... toť sú to spokojné povahy, majú jednoducho splachovací systém - ak im aj človek niečo v dobrom vysvetluje, aby nedochádzalo ku konfliktom, tak sa urazia na istý čas a potom akoby nič, zasa robia dalej, ako boli naučení...

adelaida33
6. sep 2011

@jarunka111 veru 😀 , a najkrajšie na tom sú jej "poznatky", ze dieta v 7.mes. už pokojne môže konzumovať párky, síce nie s horčicou, ale s kečupom áno 😀 , alebo že taký korenený pečený králik je zdravý a môže sa jest v podstate od začiatku... a pod. naštastie som tieto jej kúsky už videla, tak viem, čo by hrozilo, ak by som na sekundu odišla ja alebo mm 😀 .

jarunka111
6. sep 2011

@adelaida33 to človek aby sa bál vlastných 😒 Ja osobne by som aj cudzím známym dala malého s väčšou dôverou 😉 ...takže hovoríš, že párky môže? Ach jaj, to ja nedávam 2ročnému! 😨 Ale divné, že ešte netrpí podvýživou 😀

adelaida33
6. sep 2011

@mihouk no aj to je spôsob komunikácie 😀 😀 😀 . počítam, že ked bude väčší, aj ten môj bude utekať. myslím, že deti sa neradi dávajú takto ocmuľávať, teda aspon ja som to neznášala 😖 . ved aj ten môj mm pribral odkedy sme spolu cca 10, ale jej nejde o pravdu- "zmysel", ale o "reči", trepe 2 na 3 a hučíííííííííííííí.

adelaida33
6. sep 2011

@jarunka111 😀 jasnačka, aj čierne a grilovacie korenie 😀 , môžem spísať zoznam jedál, čo popchala do starších vnúčat 😀 ... no a to je ďalšia z vecí, čo jej nešla do hlavy, že čo to má malý za doktorku (je to neonatologička, nielen pediatrička), ked nezakročí... no zároven po dvoch min., čo držala malého začala funieť, že je straaašne ťažký, že to čo má znamenať?!?! 😀 😀 😀 No začínam uvažovať, že je to schiza ako vyšitá 😕 .

mihouk
6. sep 2011

@adelaida33 Co je na parkoch zle, Maxim ich miluje, ved mu daj len tak ozuzlat 😀 Ale aspom si vedela do coho ides a bola si pripravena a ked ich treba iba vypocut a nereagovat, no aka parada. Ja dokazem vypnut a nepocuvat, co je super vec, pouzivam to v robote a len sa usmievam. Vyzeras sice ako tapa, ale babky to miluju a myslia si aka som mila. Takze to toho, len byt v jej pritomnosti a robit si svoje, ked dorozprava odide 😝 😝 😝

mariankach
6. sep 2011

Vsetkym: Baby, ja ked to citam, ja som ako cez kopirak. V sobotu som si po (8 rokoch) dovolila spravit so svokrou poriadok a napocuvala som sa presne od 10:00-17:00. Som v 6.-tom mesiaci, cakam svoje prve dietatko a nezvladla som to uz pocuvat...podla mojej svokry klamem aj o svojom nose medzi ocami. Tiez sa to zbieralo 8 rokov, ustupovala som "pre pokoj v rodine", ale teraz absolutne prestrelila a vyliala si na mne vsetku zlobu a jedovatost. Baby, cim to je, myslia si, ze sme zlodejky synov? Alebo si vylievaju zlost za svoj osamely zivot, ktory povazuju za pobabrany? Kedze s naturou, co maju si nenajdu ani na jednu ruku kamaratok? A presne aj ja riesim - ako nebyt trecim kamenom medzi synom a matkou, ja by som sa najradsej odparila ked pride, ale som vo vlastnom dome, na vlastnom pozemku a je mi dost hlupe utekat. Jedine, v co dufam, ze sa minimalne na par mesiacov neuvidime a ja prezijem zvysok tehotenstva v pokoji, hlavne kvoli mojej malej...Drzme sa!

mihouk
6. sep 2011

@mariankach Podla mna a nejdem na teba utocit, ale castu chybu vidim v tom ze sa tym bosorkam zo slusnosti ustupuje a oni cita nadvladu. Ja som mala stastie ze som si uz nieco preskakala kym som ju spoznala, takze som si po hlave nedala skakat uz od zaciatku. Nehovorim, ze ma nenastve, ale do oci sa mi boji nieco povedat, to len poza chrbat a to mi je u zadku. Ked su u nas, tak sa bohvie ako nezapajam, hram to na to ze nech si uzije synacika a ja mam reltivny klud. Naposledy si z toho vydedukovala, ze sme si to s mm rozdelili, ja som bola s nasimi a on s snou a z mojej strany to bola cista ignoracia, dokonca mi uz mama hovorila, ze je to moc okate 😝 A napadlo ma, preco si jej slusne nepovedala, nech odide a neuraza ta v tvojom dome. Tvoj dom tvoje pravidla.
Takze drzte sa, drzme sa a hlavne si nedajme skakat po hlavach, lepsie je byt ta co skace 😀 😀 😀 😀 😀

mariankach
6. sep 2011

@mihouk aa vsak..vies, ked ja som sa citila fakt zle pod tou sprskou a normalne som zacala rozmyslat, ci je fakt chyba vo mne. Ale prisla som na to, ked to tu vsetko citam, ze nie a strasne mi odlahlo.
Vlastne ona chudina len neznesie, aby bol niekto stastny, lebo som sa jej spytala, ci sa netesi zo zivota a ona ze a z coho? Total stupid odpoved. Moja mama mala minuly rok 52 rokov, ked nahle zomrela (ale mala dg ze mohla pozit aj 20 rokov, aj umriet zajtra) a zo zivota sa tesila kazdy den. A to este ked by bola vedela, ze bude mat vnucku, myslim, ze by od radosti lietala...
Nechapem to. Podla mna su to nestastne stvory, nemajuce v zivote nejaky ciel. Ale zas je pravda, ze ju nemozno lutovat, ked zakazdym, co pride pohani vsetko - dom, miestnosti, kvety, domacnost, vcitane mna, mojej rodiny a hadam este aj moj nos medzi ocami 😀.

mihouk
6. sep 2011

@mariankach Moja ciel ma, mat synacika pri sebe, to by bolo uplne idealne. Niekedy mam pocit, ze chce vratit cas, ked spolu vsetci byvali a teraz jej zostal iba svokor a to je na celu temu aky on je. No ale moja vyhoda je, ze drahy neodysiel z domu kvoli mne a uz sa tam nechce vratit. Je smutne ze clovek sa nevie z veci co ma a pritom to hce iba tam malo. Moj svokor je taky, kedze on je mrzuty, tak musia byt aj vsetci naokolo, ale aj to ta stve iba do urciteho momentu, mne uz veci kazit nedokaze, ked chce byt urazeny, tak nech si sedi v kute, my si ho nevsimame (uz sme zvyknuty) a uzivame si a to ho serie este viac 😀 😀 😀 😀 Vidis ignoracia je asi to naj co mozeme robit. 😉

halienka
6. sep 2011

@mihouk no ty si to presne vystihla, to je ten problém, že na začiatku všetky chceme dobre vychádzať zo svokrami, šak to je vždy strašiak najväčší 😀 tak radšej prižmurujeme oči a kadečo prehĺtame, len aby bolo dobre, a svokričky si mädlia ruky, že ako nám môžu do všetkého vravieť a dáva im to akoby zelenú že môžu ešte viac a viac...no ale každému raz trpezlivosť dôjde a tak to milá nevestička jedného dňa nevydrží a podľa vlastnej nátury svokričke dá najavo, že zábava skončila 😀 Ja som to vydržala teda strašne dlho, asi aj preto, že som tolerantný človek a svokra bola u nás tak raz za dva týždne, takže sa to nejako dalo. No ale ako sa malá narodila, spustila sa katastrofa, bola tu nastúpená každý deň a keďže má tú generálsku povahu, jej predstava pomoci bola neustále mi hovoriť, čo ako robiť a to zachádzalo až do takých krajností, že prišla k nám tak som samozrejme otvorila dvere, vošla dnu a ihneď povedala: Zavri dvere! 😕 😅 😀 No jak debil som si veľmi rýchlo začala pripadať, akože by som nevedela, že dvere sa majú zavrieť? 😅 No a milión iných vecí popri tom, to by bolo na román. Ono ako píšete, sú to nešťastné osoby, ktorým zrazu zostalo kopec času, keď deti vyleteli z hniezda, tá moja zo svojou povahou si nedokázala udržať ani jednu kamarátku, takže sa upla tuto na synáčika a jeho rodinu, no a keď sa narodila vnučka, tak si asi myslela, že to je permanentka na "vstup voľný" do nášho domu, porozrábala si kľúče a hybaj ho si odomykať kedy sa jej zachcelo 😝 😀 Ona by si najradšej zo mňa urobila kamarátku najlepšiu, ale ja by som za to platila strašne krutú daň a to holt nedokážem, nedokážem sa vzdať svojho súkromia, svojej domácnosti a našej rodinnej pohody v jej prospech. Tak som začala vrčať a vrčať, kým nepochopila, že odomykanie sa konať nebude, keď chce prísť, tak treba najskôr zatelefonovať a dohodnúť sa, nesedíme furt doma na zadku a keď spí malá, tak nechcem aby mi ju budila. No proste bolo to ťažké viacero tých vecí ukočírovať a môžem povedať, že som bola dobrý rok z toho na nervy, ale teraz je to už lepšie, nejako už to svokre podochádzalo, poctivo zavolá, odomykať si už neodomyká a ke´Dže už aj menej chodí, tak už tak nevidí do našich rodinných záležitostí a nestaria sa a ja sa jej teda nezdôverujem 😝 😀

mihouk
6. sep 2011

@halienka No klobuk dole, ale si prikladom ze sa to da, len treba vydrzat. Ja tu moju nevidim casto, ale moj mm je taka tlchuba, ze jej dost veci vesia na nos, ale nema na nas dosah a ja si aj tak urobim po svojom. Ved ked som este cakala prve, tak hovorila, ze mu musim davat cajik a nie len kojit, tak som jej razne dala najavo, ze touto cestou je nepojdem a diskusia pre mna skoncena. Akonahle prisla domov, tak volala mm, ze to je zle, ze dieta potrebuje cajiky a pod. Doma bola z toho hadka, lebo mm bol nahuckany, tak som si dupla a povedala, ze jeho mamicka nema odvahu mi to povedat do oci, tak hucka jeho, takze ked si obaja nastuduju co sa tyka dnesneho kojenia ako ja, tak som otvorena diskusii. Ten isty problem som mala s mamou, ale ona zapla pocitac a zistila ze casy sa zmenili. Svokra si trva na svojom, ale pri mne drzi hubu a skripe zubami. Teraz sa pyta na vsetko co si k malemu moze dovolit, lebo vie ze ju sledujem. Minuly tyzden tu bol svagor, tak po nom malemu poslala JOJO cukriky a ked volala, tak sa ospravedlnovala, ze v obchode nemali HARIBO a vie ze mi mu ho kupujeme, tak som jej povedala, ze u nas JOJO nedostat, nech tolko nestresuje, ale aspon ma respekt 😀 😀 😝 😝

pici
6. sep 2011

baby neuvazujete o sukromnej teme?

mihouk
6. sep 2011

@pici Uz jedna funguje. Podla mna ma verejna zmysel, lebo baby ktore este nechcu prispievat, tak vidia ze v tom nie su same a tie co prispievaju, si musia uvedomit, ze si ich ktokolvek moze precitat a pocitat s tymto rizikom. 🙂

halienka
6. sep 2011

@pici prečo?

pici
6. sep 2011

@mihouk
@halienka prave preto som sa pytala... ale rada vas citam...

halienka
6. sep 2011

@pici už som sa zľakla, že si moja svokra v utajení 😀 😀