Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

mihouk
10. feb 2012

@lalia2 Ahoj moja uz sa ti to krati! 😀 😀 😀 Ved tu chuderku nenechajte zahynut do hladu, navar viac a posli jej po manzelovi, nemusi jej davat peniaze (z noveho kabata sa aj tak nenaje) a ty si ta dobra, lebo sa staras a chderka svokra ani varit nemusi 😝 😝 😝 No aka dobra nevesta si?????

lalia2
10. feb 2012

@mata1826 to je hrozné, čo musí človek pri svokrách prežiť. moja mi tiež hento núka, tamto núka. ale to tak, že dám ti zaváraninu. a sedí. vieš, ja nechcem,ale viem, že ona to hovorí len tak. no a najlepšie je, keď mi natlačí svoje veci, ktoré už ona nenosí. a najnovšie, čo sme tam boli, tak mi chcela dať plyšáky s vytrhnutými očami, s ktorými sa už jej pes nechce hrať. že pre naše dieťa. chápeš? akože moje dieťa sa má hrať s hračkami po psovi? to čo je za rozum. ja nechápem, ako mi to môže navrhnúť. no a ešte mi nezabudla dodať, že po pôrode mám cvičiť, aby mi neostalo brucho a mám dbať na postavu. akože nehovorím, že som najkrajšia, ale zas ani žiadna posledná škrata a ona furt rieši môj výzor. ale furt, keď tam nie je mm. a ma tým furt tak zaskočí, že neviem reagovať. no lebo ona je najkrajšia asi. no čo je pánbožko dal na kráse, to jej riadne ubral na rozume...

lalia2
10. feb 2012

@mihouk no ahoj. hej, už za dva týždne. ale asi cisárskym, je zle otočené. si prečítaj príspevok vyššie, čo mi zas nútila... no vieš, ona mi už teraz navrhla, že keď sa dieťa narodí, tak môže prísť k nám. akože neviem po čo, doobedu je v robote, táááák sa tam narobí, že si ani údy necíti...... poobede je doma mm, tak neviem načo by sa trepala. a cez víkendy už vôbec... no neviem, či to len tak hovorí... ale ak by došla, by ma drblo na mieste... hneď by som prišla o mlieko...

lalia2
10. feb 2012

ale to ona len tak asi hovorí. ona nám furt všetko dá, pomôže, ale len rečami. skutek utek. skôr je to naopak. minule mm volala, nech jej príde odvzdušniť radiátor. no to by fakt sama nezvládla. a druhý synáčik tridsaťtročný už dupľom... 😠

mihouk
10. feb 2012

@lalia2 Ani mi nehovor, teraz tu mam mamu, tak je dobre, ale uz o 3 tyzdne mi pride ta moja "pomahat" taaaaak sa tesim. Obavam sa toho tyzdna, neviem co budem robit a uz vobec o com kecat, lebo mm bude v robote. Uz aby bolo po tom.

e_l_e_n_k_a
10. feb 2012

@mata1826 ja nevidim do vasich problemov,neviem ako zijete ,len to co som si tu precitala,ale... to nemyslis vazne rozist sa s manzelom kvoli niekomu....sak to voda na mlyn pre nu!!!! si precitaj co som ja pisala, a je toho dost (mojich prispevkov v tejto teme)... vydrz! ja som vydrzala,aj ked to bolo tazke. manzel bol dost dlho v zahranici, nemal sa ma kto zastat...jemu len somariny vyvolavali a ryli medzi nas...dokonca svokra uz vedela ,ze sa rozvadzame,vsade to roztrubovala...vsetci dookola to vedeli,ale ja s mojim manzelom nie... a klapla jej huba naprazdno nakoniec.... myslis ,ze budes stastna ,ked ostanes sama? zvaz si vsetky za a proti...

lolah
11. feb 2012

caute baby, musim sa vyzalovat, lebo som v koncoch! Pred hodinou odisla svokra a ja odvtedy placem, zo zufalstva a nechapem, ako moze byt niekto tak nespravodlivy. Maju dvoch synov, ale ako keby mali len jedneho samozrejme nie mojho mm. Ako niekto moze byt taky, ze len ten jeden je naj a druhy ako keby bol cudzi...vsetko len on so zenou, ich treba lutovat, im treba pomoct, im treba o dieta sa postarat a este nam to rozpravaju stylom - lutujte ich tiez, lebo...Ako teraz, prisla, porozpravala novinky /kazdou vetou akoby ma fackala/ a ked som jej povedala, ze tieto veci sa mm pacit nebudu, tak este s usmevom preco? sila.. je mi z nich zle!

lenocka84
11. feb 2012

@lolah to sme na tom podobne, u nas tiez treba pomahat len svagrine a jej rodine, nam nie. vzdy to tak bolo a ine to uz asi ani nebude. ked pride na navstevu, z vychodu, do blavy, tak to je ok. ale od svagriny ku nam tych cca 3km to je uz problem, to je uz daleko. to aby sme mi prisli. takze som sa obrnila, chce vidiet vnuca, tak nech pride. a tym to pre mna haslo. moj mm je je najmladsi, ale obcas mam pocit akoby ani nebol.

lolah
11. feb 2012

@lenocka84 to mas dobre, ze su tak daleko. Moji su od nas par metrov, nastastie nechodia casto, ani my k nim, lebo to skonci vzdy presne takto - dobre nas vytocia :/ horsie je to este o to, ze vsetci byvame blizko, takze vieme o sebe. My sa uz s mladymi ani nebavime, nebavilo nas pocuvat, ako sa chvastaju /tym, co maju od svokrovcov / alebo naopak lutuju, co kedy im vyhovovalo. Obmedzili sme navstevy ako sa len dalo, ale uplne sa to zial neda...uz som si povedala nie raz, ze kaslem na to, ale potom zase pridu s niecim, s cim nas dostanu :/ u nas je mm zase starsi a on si uz aj zvykol, hovori, ze to tak bolo vzdy.. ze len druhy syn a on odstaveny - porad si sam. Ja to cele fakt nechapem, ako niekto moze byt rodic taky

lenocka84
11. feb 2012

@lolah u nas je to tiez tak, a som rada ze tu tak casto niesu, len blbe je ze mm to bud nevidi alebo to nechce vidiet. ze na neho kaslu, a potom sa trapi, ale neda si povedat

lolah
11. feb 2012

@lenocka84 tiez je to tak, ze mm to nechce riesit, tiez neviem preco, tvrdi, ze mu to nevadi, ale ja viem, ze mu to jedno nie je.. ako keby sa ich bal, alebo co... nechapem :(

lenocka84
11. feb 2012

@lolah asi tak nejako, bat sa, to bude to spravne slovo co som nevedela najst

obycko
13. feb 2012

Ahojte baby. Idem sa Vam tiez postazovat.
Nam sa babo podarilo po 8 rokoch. Predtym som potratila a podstupila vsetko mozne, len aby sme babenko mali.
A dnes ked uz som prekrocila 12 tt sme sa rozhodli, ze to svokre oznamime. Tak jej manzel zavolal, ze ma pre nu radostnu spravu, ze cakame babo. Reakcia mojej svokry na to bola: No, radostna sprava to je, ale ci je to dobre, to musis vediet ty sam.
Skoro som sa rozrevala. Ona sa fakt co sa tyka nas nevie absolutne tesit. Ale svojej dcere, co ma dvoch chlapcov sa tesila ako blba, pripijala si, obvolavala celu rodinu a co ja viem este co. ☹

lenkax7
13. feb 2012

@obycko kasli na nu a tes sa,ze mate za sebou uz 3.mesiac a uzivaj si tehotenstvo 😉

viki2912
13. feb 2012

@obycko neries to pre svoje dobro.zrejme to je dobra harpia...nechaj tak a s manzelom sa teste...

obycko
13. feb 2012

@lenkax7, @viki2912 dakujem baby. Ale nikdy ma za nic nemala a tak nepredpokladam, ze teraz sa to zmeni. Vzdy som bola len ta nezelana nevesta. Tesim sa z babetka a snazim na nu nemysliet aj ked viem, ze na vikend pride ku nam a to si "uzijem" tie jej blbe poznamky.

viki2912
13. feb 2012

niekedy nielen svokry ale aj ini ludia maju blbe poznamky a pritom by sa mali pozriet na seba najprv ako ziju oni.ze su vsetkym na smiech.

lenkax7
13. feb 2012

@viki2912 presne tak

mili123
14. feb 2012

Ahojte, nečítala som všetky príspevky čo sa týka vašich zážitkov so svokrami , ale ja sa tiež trošku vyžalujem a napíšem svoju skúsenosť so svokrou . Možno mi aj poradíte niekto , čo sa dá v takomto prípade robiť. Ja osobne si myslím , že moja svokra je duševne chorá . Má zrejme schizofréniu alebo schizoafektívnu poruchu , nikdy sa ale neliečila ani nebola u psychiatra , ale nám všetkým okolo robí zo života peklo. Bývame s mužom spolu so svokrou na jednom dvore . Ona býva so švagrom v jednom dome a my v druhom . Najprv som si myslela, že to ako sa prejavuje, jedná s ľuďmi, čo robí je výsledkom jej povahy alebo nejaké prejavy staroby . Ale stále viac sa utvrdzujem v tom, že je chorá . Jedinou jej spoločenskou aktivitou je v nedeľu kostol a každé tri mesiace kontrola na internom alebo na neurológii. Aj to tam nejde nikdy sama , ale aj do kostola ju musia voziť . Nechce nikde chodiť , nezaujímajú ju sestry, rodina , nikto . ... a pritom je ešte v dosť dobrej telesnej kondícii. Vlani v lete som si všimla, že sa pravidelne hrabe v smetnom koši na dvore a kontroluje po jednom všetko čo sme vyhodili . Keď náhodou vyhodíme nejaké staré handry, ponožky, košele a pod. , tak začne zúriť a vykrikuje, že vyhadzujeme dobré háby do koša. Úplne pravidelne hneď ako sme vytiahli päty z domu k nám lozila a prešmírovala celý dom . Robí to stále aj keď sme ju na to upozornili. Keď sa niečo neurobí ako ona chce, strašne zúri , nadáva a trieska dverami . Na jeseň vykrikovala na dvore , že zabije nášho psa , pretože jej že vraj chce drhnúť jej ovce . ... Všetko čo sa týka jej osoby je dobré, nikto k tomu nesmie mať pripomienky . Na všetkom čo spravíme my si nájde chybu , všetko vidí iba negatívne . Nadáva na ľudí , zvieratá , nič jej nie je dobré . Má rada iba samu seba . Hocikedy otvorí dvere na našom dome a vykrikuje na môjho muža , aby jej išiel niečo urobiť , pretože švagor ju už začal totálne ignorovať. V podstate si robí z vlastných synov sluhov. To sú len také útržky z nášho spoločného života , ale v podstate nie je deň, aby sa nejako neprejavila a nestrpčovala nám život . Myslím, že zmena myslenia alebo postojov u nej už nie je možná . Ani nejaká rozumná reč. Ona proste nevie žiť bez toho adrenalínu , že každý deň vyvolá nejaký konflikt alebo roztržku . Nie je schopná nijakého spoločenského a žiaľ ani rodinného života .Sama k psychiatrovi nepôjde , takže musíme asi začať konať my , pretože o pár rokov skončíme na práškoch my. Nemáte s tým niekto skúsenosti , ako ju dostať k odborníkovi a prinútiť ju podrobiť sa psychiatrickej liečbe ???

alelujaaaa
15. feb 2012

Mna pre zmenu serie a do vývrtky dostava svokor. A to som sa s nim nikdy nerozpravala. Za nim v tesnom závese svokra..... 🙂 Ta toho nakeca zase až moc. Každopadne svokra nikdy nebude matka..... A od toho sa to odvija.... Velke plus je, ked manžel drži s Vami, vlastne to je vyhrate, U nas to tak nebolo. Tatino povedal,.... Mamina povedala.... 🙂 Naštastie som už skola von. A svokru, ked som s nou nutena byt berem jedným uchom dnu a na xicht dam taký vlažný tupý usmev a hudiem si svoje, či sa jej pači a či nie...- tak to prežijem. 🙂

annus
15. feb 2012

@mili123 No moja, čo si tu popísala, naozaj nemá všetko v hlave v poriadku. Neviem, ako by si ju mohla dostať k odborníkovi keď sama nechce ísť. Nemáš nijakého známeho psychologa, ktorý by ku Vám mohol ísť? Prosťe povieš svokričke, že k Vám došiel starý známy a mohol by sa s nim porozprávať. Viem znie to hlúpo, ale musíš si niečo vymyslieť, inač o pár rokov Vy skončíte v blázinci 😖
Alebo skús sa skontaktovať s odborníkom a spýtať sa, či je možné niekoho vyšetriť proti vlastnej vôle.
Prajem pevné nervy

mimikri
15. feb 2012

@annus tak to asi tazko. pochybujem ze by nejaky odbornik vysetroval proti voli. jedine sa fakt dohodnut a prisiel by ako navsteva... a mili123 mate deti? fua neviem si predstavit to jej spravanie pri detoch

mili123
16. feb 2012

Ahojte dievčence, ďakujem za povzbudenie. Deti žiaľ nemáme . Keby sme ich mali, určite by som na tom dvore nezostávala. Inak tam kde bývame je krásne prostredie, ticho , príroda okolo , ale čo z toho, keď má človek každý deň na tanieri chorú svokru . Psychológ neviem či by jej konkrétne pomohol, možno by nás usmernil , ako sa k nej máme správať, ako ju brať a tak podobne. Ale svokra už určite potrebuje psychiatrickú liečbu nejakými liekmi , čo by tlmili tie jej ataky a výbuchy čo máva . Vlani v lete som s ňou mala dosť veľký konflikt, ako som zistila , že k nám lozí a šmíruje . Keď som jej to povedala, tak začala po mne kričať , všetko pravdaže otočila proti mne . Štve ma, že môj manžel jej dosť ustupuje vo všetkom a komentuje to tým, že len aby mal od nej pokoj . Lenže si myslím, že práve robí chybu v tomto , že jej všetko spraví v zúfalej nádeji, že bude pokoj. Ale opak je pravdou ... úplne sa naňho spolieha skoro vo všetkom , v mnohých veciach ešte aj na švagra , ale väčšinu vecí už jej robí môj muž .
Sama v obchode nebola už asi 5 rokov . Žije úplne mimo reality , nejde si nakúpiť , nejde do mesta medzi ľudí , ani len na cintorín, kde má muža pochovaného nejde. Stále sa vyhovára , že ona dobre nevidí , alebo čo ona bude sama chodiť niekam., že ona má ovce ... Ja sa jej dosť stránim a vyhýbam , pravdaže , že sa jej to nepáči , ale je to môj spôsob obrany voči nej . A okrem toho som zistila, že vie z človeka vysať dosť veľa energie . Asi nám nič iné neostane, len ísť rovno za nejakým psychiatrom, vyrozprávať mu celé jej správanie a spolu hľadať spôsob , ako ju dostať k nejakému psychiatrovi . Možno by bola ešte cesta cez jej neurologičku , lebo k nej chodí každé tri mesiace na kontrolu kvôli bolestiam hlavy . Svokra je dosť taká, že dá na to, čo jej povie pani doktorka , takže ak by jej neurologička navrhla psychiatrické vyšetrenie , možno by tam aj šla. Tak držte palce žienky , budem vás informovať ako sa to vyvíja ďalej .

mihouk
16. feb 2012

@mili123 Pokial nebude zbavena svojpravnosti, tak ju proti jej voli k psychiatrovi nedostanes. Jedine sa ty objednaj u nejakeho a porozpravaj sa o svojich moznostiach. Ale urcite nejake kroky podnikni, lebo nechcem strasit, ale predstav si situaciu, ze zostane na vas odkazana co sa tyka starostlivosti. Drzim palce nech je sebestacna co najdlhsie a pevne nervy!!!

duracelko
17. feb 2012

@mihouk mojka a načo voláš svokru na výpomoc?? manžel ti pracuje tak že nie je doma?? mne svokra ničím nepomohla býva od nás 15 minút, ja som ju ani nevolala. ked bolo najhoršie pomohla moja mama. raz som bola tak zúfala, sama s dvomi malými detmi 4 dni, že som sa zbalili a odišla k našim do zv vlakom som z bb. malý stále plakal, staršia bola zlá žiarlila nedokázala som ani navarit bola som v strese 😝 😝

duracelko
17. feb 2012

@mili123 nedá sa vám odíst bývat niekde inde, aby ste boli sami s mm. to je tiez riešenie 🙂

yokralovnayo
17. feb 2012

@kkristin to co pises o tvojej svokre- presne ako u nas 😠 hystéria.... bývame od nej cca 90km.. ale vypisovala manželovi každonenne 2-5 SMS!!!!! + telefonáty... ja som o ničom pol roka nevedela!!! to sa dialo cestou do jeho práce atd. raz som si pozrela jeho mobil a som myslela že ma na mieste porazí... nič som netušila... niekolko sms typu: Zlatko príd domov, navarila som ti masko a upiekla koláčik!! ona nechápala že je dospelý, tak som sa rozhodla zakročiť... porozpraávala som sa s nou, bola hysterka!! potom ji od nej zacali chodit sms ze som chudera!! ze jej chcem ukradnúť syna... teraz je tomu presne rok co sa toto odohralo... pol roka se s nou nevídali... vobec sa nam neozývala, neboal v porodnici pozriet ani svoju jedinu vnučku... ☹ teraz sme si vsetko vyrozpravali,. konecne maju "prestrihnutu pupocnu snuru".. manžel je úplne iny, konečne je chlap.. ked som boal na rizikovom, zatial mi nakupila PRESNE KOPIE VSETKYCH SALOK AKO MA ONA DOMA!!! 6druhov..... proste baby, bol to horor... teraz sa stretavame, a bavime celkom v pohode... proste ja som k nej- čo na srdci to na jazyku. Pekne bez cenzúry! 😀 a on a se velmi snaží teraz... má len 48rokov..

yokralovnayo
17. feb 2012

@lalia2 ta moja draha svokra mi zase hovori čo všetko chcela kúpiť malej ale nemože to nikde zohnat 🙄 napr teplomer do vody, decky pribor a tanieriky(myslím že ich maju všade), pre mna chcela niečo do kuchyne ale vraj - istá svetová značka prestala vyrábať 😀 - zrejme ani v obchodoch nemajú starý tovar... a ešte bonus- kamiony z nemecka teraz na Svk nedovážajú pastelky- čo sme chceli pre dcérku.. kvoli snehu. Ona slubila ešte v auguste že ich dcérke donesie na narodky.. 😀 proste ked nám nechce nič kupit, nech nekupuje.. ja nič nepotrebujem od nej... ale proste ked si sadneme spolu v kuchyni ona toto na mna spustí... že vcera boal v meste, chcela mi nieco kupit ale nikde to nemaju :D a pritom byva vo velkomeste 😝 našťastie my zijeme v zahraničí, takže sa vídame tak raz za mesiac 😕

yokralovnayo
17. feb 2012

@alelujaaaa hmm u vas bolo ASPON Tatino povedal,.... Mamina povedala... ale moj drahy ju este obcas osloví mamička !!! 😠 keby mala aspon 70rokov to pochopím, ale má len 48 .. práve minulý týžden sme sa kvoli tomu pohadali.. mozno som blba ja, ale proste mi to vadí... waaaaaa 🙄

mihouk
17. feb 2012

@duracelko Keby som ju mala ja zavolat, tak to k nam nikdy nepride 😝 Moja mama tu bola minuly tyzden a preto sa sem musi dotrepat aj ona, ona sa s nou stale porovnava, ale nikdy nebude moja mama. Ale mam to na haku, bude varit a popritom sa venovat aj nasmu starsiemu (on nikdy nespi) a aj co to upratat by mohla a co mi hovorila svagrina, tak je dost unavena z varovania synovca, ale ked sa chce hrat na spasitelku sveta prosim.....lebo ja sa bez jej pomoci urcitge nezaobidem 😝 😝 😝 😝 Verim ze sa sem tak skoro pytat na vypomoc nebude, lebo ked tu bola naposledy, tak sa nechala mnou (v 30tt) obskakovat, normalne cakala, kym obriadim maleho a pridem do kuchyne a urobim jej caj. Teraz po celej rodine vyhlasuje, ze nevie co u nas bude robit, lebo aj tak ju nenecham....ale necham, to bude kukat, bude este rada ze ide domov.
Dobre, idem ja do kupelne skontrolovat ci mi rohy a chvost nerastu 😀 😀 😀