Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

penn
12. nov 2010

@magali magali, chapem aj eaku.. ale ja si myslim takto

samozrejme, ze sa vobec nenechaj vydierat s 12 dnovym dietatom niekam chodit, ani s dvojmesacnym nemusis a to uz duplom, ked to mas ako pises s mlieckom.. ja v tom nevidim vobec problem...

je pravda, ze sa nemusis snazit zmenit svokrovcov.. ani my to nemame rady ked nas chcu prevychovat. mozu mat svoje nazory.. no aj ked ja sa tiez stretavam s opacnym pristupom, ze je pochopitelne skor, ze musim na kazdej navsteve nieco zjest ja aby sa neurazili 🙂

takze ja by som len milo a trpezlivo trvala na svojom, a to este mozu byt radi ked su zdravi a vsetko v poriadku aby take male babatko navstevovali

penn
12. nov 2010

VSEOBECNE: baby mozno vam pomoze jedna vec.. co mi poradila kamoska.. totiz mne tiez niekedy tazku padnu niektore svokrine poznamky.. aj ked nemame prakticky problemy , ktore by stali za rec v tejto teme..

Ale povedala mi kamoska, ze ked ti nieco povie, predstav si, ze co by bolo keby som ti to povedala napr. ja.. napr. ze : Viem, ze nemas rada cibulu, tak som varila bez cibule (ja uz si myslim, no zas mi to vyhadzuje na oci) ale keby som to pocula od tej kamaratky (tak jasne, ze tym nemysli nic ustipacne).

samozrejme neplati to na kazdu vetu, ale uz mi to dost pomohlo

danka.k
12. nov 2010

@magali ja som s muzom uz skoro tri roky a pravdu povediac svokra bola u nas 2 razy a svokor raz... nechodia malemu gratulovat ak robim oslavu tak ich zavolam svokra mi odkaze ze mu zagratuluju tam ked pride... tak raz som sa nahnevala doma narobila chlebiky a tortu prisla som tam aj s tym. reku moje dieta ma oslavu tak som si vsetko doniesla.. este aj to som bola zla ze som jej nedovolila to pripravit.. neriesim ich, nechcu nemusia tu chodit, uz som si zvykla na to ze ich tu ani nevolam a pravdu povediac keby som ich teraz zbadala pred dverami tak asi skolabujem... starych ludi nezmenis a iba sa tym budes ty trapit.. mna to tiez trapilo zo zaciatku, lebo nasi nemaju prist problem nas pozret ale muzovi rodicia s tym problem maju... ale oni nie ze nechodia pozerat nas, oni nejdu pozret ani jedno dieta ☹ ☹ ☹ ☹ smutne ale co uz s nimi

eaka
12. nov 2010

myslím si, že ak nevesta úprimne pozve starých rodičov z otcovej strany na oslavu detských narodenín, mali by prísť; a myslím si, že deti by mali navštevovať svojich starých rodičov; ja som celý život cestovala za starkou cez 300km, spočiatku každý víkend, postupne menej, starká bola za mnou v Blave toľkokrát, že by sa dalo spočítať na prstoch snáď 1 ruky, má to ďaleko, prečo by sa mala trepať ona, keď ja mladá som mohla cestovať...
Týmto však netvrdím, že @magali mala 12 dní po pôrode (+ďalšie dôvody, čo spomenula) cestovať k svokrovcom. Súhlasím s názorom, že v tomto prípade mali prísť oni. Boli aj pozvaní (otázne je, ako úprimne, ale to môžem mať len zlý pocit z magalinho nahnevaného príspevku). Stojím si však za tým, že to podľa mňa príliš prežíva a že to vôbec nemusí byť tak, ako to vidí (že je niekto pyšný a treba ho lámať, že jej niekto robí prieky a pod...), ale na to má po pôrode tiež nárok.
Ďalšia vec je, múdrejší ustúpi.. neodpadlo by z Teba, @magali, rodičom svojho priateľa by si urobila radosť, aj jemu by si urobila radosť, chce sa dieťatkom pochváliť...
Raz mi 1 pani, ktorej som strážila deti, povedala "pick your fights", lebo s malým som sa hádala o všetkom možnom a trvala som na svojom, hoci som mala pravdu; ale čím som staršia, tým lepšie chápem hlbokú múdrosť tejto vety! Nebojuj so všetkým a so všetkými! Sú veci, ktoré za boj nestoja, iba pokazia náladu, deň, vzťahy... Tak múdru vetu preposielam ďalej! 🙂

lula26
12. nov 2010

Ja som nečakala, či svokra príde ku mne pozrieť moje deti, ja som tam bola každý druhý deň, lebo mi bolo doma dlho. A každý prvý deň som bola s mojimi deťmi u mojej mamy. MM sa venoval svojim povinnostiam a keď mu to vyšlo, prišiel po nás. Mnohokrát sa stalo, že sa mi nepáčili názory na výchovu mojich detí a na fungovanie manželstva, ale preglgla som to, lebo si uvedomujem, že rodina je tá inštitúcia, na ktorú sa môžem v ťažkom období obrátiť a očakávať pomoc.

evinkal
13. nov 2010

@lula26 tak to ti teda gratulujem a závidím,že sa máš na koho obrátiť 😉 .Ja som koľkokrát aj odkázala,aby prišli na oslavu narodenín,ale došiel len svokor.Svokra sa neunúvala,ale svokor jej vzal pol torty aby sa napchala a to sa mi zdá voči malému nefér.Pošle mu 3 gumené cukríky (aj to zachlpené,čo kto vie kde sa válali) a bodkovaný hrnček za 70 centov z výpredaja.A keď bol dáky problém,alebo bolo treba postrážiť malú,musela som zavolať kolegu s práce s frajerkou,lebo nebol nikto ochotný pomôcť!Takže u nás to s tou rodinou nefunguje a po problémoch so svokrou,sa mi aj moja vlastná mama otočila chrbtom-čo jej nezazlievam

suem
15. nov 2010

@eaka
@penn Krasne ste to napisali.
@magali Uplne suhlasim, pokial nejde o patologicke spravanie starych rodicov ale o taketo dotahovacky kto pride a nepride, kto co povie, je to umele nafukovanie problemov. Oni to mozno vnimaju ak, ze u nich sa nemusis o nic starat a oddychnes si. Si dospela inteligentna osoba, tak s nimi hovor, vysvetluj, zdvovodnuj, nestavaj medzi vami mur a uz vobec nelam ludi - to nic dobre neprinesie 😢

eaka
15. nov 2010

@evinkal Ty si extra prípad... 😉

evinkal
15. nov 2010

@eaka prečo?ako som sa dozvedela že sa svokrovci budú sťahovať,hneď mi je veselšie🙂dúfam že ta myjava im vyjde 😀

0livia
19. nov 2010

@viera27
@penn

Ahojte, no dakujem pekne za nazor, penn to s tym "budem o tom rozmyslat" je vystizne, urcite sa to niekedy bude hodit 😀

Moji rodicia su vseobecne tazky oriesok. Minule na mna otec vyletel, ked som sa ho opytala nieco o krboch, zevraj slovo krb, nie je slovenske slovo (pritom je to synonymum slova kozub, to som si bohuzial pozrela az potom) ale bola z toho pol hodinova prednaska a samozrejme sme zase skoncili pri tom, ze len odrodilky a zidovky si nedavaju za meno koncovku -OVA. Co ja teda uz nemam, lebo som ho nechcela (lebo vela cestujem do zahranicia a moj muz tam tiez pracuje), ale este som sa im to neodvazila povedat, lebo otca minule pri naznaku skoro schytil zradnik, ze predkovia sa obracaju v hrobe a pod.) no mam ja toto v tehotenstve za potrebi? Mama pripravuje veci pre malu, mam asi zo desat tych starych bielych zavinovaciek s motuzikmi a asi dvadsat takych malych bielych (lanovych?) kosielok so snurockou vzadu, zevraj sa davaju pod dupacky. No ja neviem, ved teraz su uz jednoduchsie zavinovacky a tieto kosielky sa snad uz ani nepouzivaju, zdaju sa mi neprakticke a bojim sa, ze ten motuzik vzdau malu priskrti. Lenze ked spomeniem matke, ze idem malej nieco kupit, tak sa zhrozi, ved ze mame toho dost a nech len neminam peniaze na dalsie veci. Pritom vsetky veci co ona pripravila su po mne, alebo dokonca po mojom bratovi!!! (38r.) nebudem hovorit, niektore su pekne, ale niektore su fakt neprakticke. No co, nebudem ich pouzivat. Lenze doma budem musiet, lebo by mama zacala kricat tym svojim neznesitelnym pazvukom, ze to takto nemooozes a ukaz sem, sak ty robis zle toto a tamto, popripade: zadusis ju, alebo ti prechladne. Minule mi viete co povedala? To bolo kratko potom, ako sme prezradili, ze sme tehotni. Ze ja sa chystam mat dieta a sama sa chcem onho starat? Ved ze som taka gramblava, ze mi niekde spadne a zabijem ho.. no ja som potom preplakala zvysok celeho dna, ze ako vo mna ta moja matka veri..

Ale najviac ma dopalili teraz. Svokra ma pozvala na 5 dni k nim do ineho mesta a ja ze fajn, aspon si oddychnem od nasich a oni? Objednali si hotel hned vo vedlajsom meste, ze oni ma tam odvezu a privezu si zase domov, ze co ja budem sama tehotna cestovat. Co je sice mile, ale privadzaju ma do sialenstva, ked mi potom volaju, ze co idem dnes robit, ze ci nepridem pozriet na hotel, tak ich nakoniec svokra zavolala k nim a su tu kazdu chvilu, takze zase si od nich neoddychnem.

gumimaci
19. nov 2010

@0livia Ahoj, v prvom rade ty si najlepsia matka pre svoje dieta a tvoja mama sa moze aj na hlavu postavit, jednoducho si rob tak, ako uznas za vhodne ty a ako to vam bude vyhovovat. Sice sa asi este toho napocuvas, ale nakoniec zisti (ked neustupis), ze to nema vyznam rypne i uz iba sem tam. Naozaj poznam to, ja mam nieco podobne... no a s tymi vecami- aj ja som podostavala kopec starych veci, ktore mam odloene tak ko som ich dodstala, a ked maly povyrastie tak ich vratim, ze dakujem pekne uz ich nepotrebujeme 😉
Vy byvate u tvojich rodicov?

0livia
19. nov 2010

@gumimaci teraz u nich som, pretoze to tak vyslo, ze manzel isiel pracovat do zahranicia, najprv som chcela rodit tam, ale vysvitlo, ze to bude strasne drahe, kedze tam nemame poistenie, takze sme sa dohodli, ze porodim tu a potom prideme za nim. Takze hned ked uvidim, ze mala zvladne hodinku a pol lietadlom, tak poletime. Dufam tak po siestich tyzdnoch a aj to by som tri tyzdne chcela byt u nasich a tri tyzdne u svokry, nech si aj ona uzije 🙂, ale ako poznam svoju mamu, bude velmi namietat a protestovat, aby som ostala cele sestonedelie, lenze ako pises, spravim si po svojom, ved uvidim, ako sa budeme citit... 🙂

onep
19. nov 2010

Olivia - ja by som v takomto prípade určite nezostala bývať s rodičmi, ved oni ťa deptajú a absolutne dupú akékoľvek povedomie o sebe samej. V takomto prípade už človek nie je schopný ani reálne uvažovať... vyrieš to čím skôr, tým lepšie !

evinkal
19. nov 2010

@0livia V prvom rade si nedaj určite do ničoho zasahovať,lebo keď sa ti malé narodí,budú sa ti do všetkého starať.Mne sa tiež starali do toho ako vychovávam syna a čo som mu ja nedovolila,oni dovolili a takto sa to krížilo a chlapec potom poslúchal viac ich,lebo mu miesto obeda pchali maškrti a on potom vravel,že ja som zlá,lebo ho nútim jesť obed.Síce mi to ešte aj teraz povie ale už sa nenechám nikým komandovať-ako si vychovám svoje deti,také budú a hotovo.Nieje dobre jkeď sa niekto stará ako obliekaš,češeš,alebo riadiš život svojho dieťaťa.Ako si spravíš,tak budeš mať.A čo sa týka toho že ti dieťa spadne....No o tom by sa dalo kecať.Stať sa môže aj keď nie naschvál.Mne sa tiež stalo,že mi malá spadla z postele-stať sa môže a aj svokra mi chlapca vykotila z kočíka.Tomu sa zabrániť niekedy nedá a ver tomu,že keď ten uzlíček budeš držať,budeš ho strážiť,a nedovolíš aby sa mu/jej niečo stalo.Hlavu hore a NEDAJ SA!

mamavera
23. nov 2010

@0livia nemáš to ľahké, to, ako sa tvoja mama k tebe správa je choré. Ale správa sa k tebe ako k dieťaťu, lebo ty ako dieťa na to reaguješ. Chápem, že nemáte peniaze na to, aby si rodila v zahraničí, ale keď tam tvoj priateľ pracuje, tak by ste mohli mať na prenájom bytu, stačí maličký. A v ňom MUSIA tvoji rodičia pristúpiť na tvoje podmienky. Uvedom si, že pri narodenom bábätku je psychická pohoda pomaly to najdôležitešie, čo potrebuješ. To chceš tie nádherné chvíle stráviť v psychickom terore (lebo to psychický teror je)?!? Aj keby som si požičala, vypadla by som od nich aspoň do garsónky a dala im na známosť, že od teraz budú rešpektovať oni mňa. Zrážajú tvoje sebavedomie až po zem. A treba začať hneď. Zaplatili ti hotel? To je ich vec, ty si sa rozhodla inak. Viem, je ľahké písať, ale je to jediná cesta, inak budeš v strese ďaľšie týždne a tvoje bábätko s tebou.

mamavera
23. nov 2010

@0livia prepáč, nie priateľ ale manžel. A na tvojom mieste by som si ešte zmenila číslo na mobil a volala vašim, kedy to ty uznáš za vhodné, ináč ťa dostanú do hrobu telefonovaním každých desať minút, ked sa dieťatko narodí. Drž sa!!!

0livia
23. nov 2010

@evinkal
@mamavera

Dakujem baby.. manzelovi som uz nadhodila, ze budeme potrebovat vlastne hniezdo aj na slovensku, ale odstahovanie sa mesiac pred porodom by bol podraz a manzel to neschvali, lebo mam pocit, ze tomu moc nerozumie. Mala som na to mysliet skor, to by sa dalo nejak zorganizovat.. Manzel navrhol, ze vzdy ked som na svk, mozem byvat u jeho mamy, teda u svokry, ale aj ked je fajn, nie je to ono. Kazdy si to doma organizuje podla seba. Ona furt vyvara, casto az nezdrave, tazke jedla, cela ich rodina ma vysoky krvny tlak a cholesterol, a mne to lezie na nervy.. u nich vydrzim tiez max. par dni. Musim sa s tym teraz nejako pobit, nie utiect..

Jedna vec ktora mi neskutocne vadi je, ze mama mi vzdy stihne vsetko rozkazat skor, nez sa to rozhodnem spravit ja, vzdy to tak bolo. A potom sa mi to tazko robi, lebo podvedome mam pocit, ze to robim pre niekoho ineho.. Takuto chybu pri vychove ja nikdy nespravim..

mamavera
23. nov 2010

@0livia ked sa chce tak sa dá, verím, že si sa rozhodla pre teba a tvoje dieťatko najsprávnejšie ako si mohla 🙂

evinkal
24. nov 2010

@0livia Budem ti držať palce a dúfam,že sa to porieši-v prvom rade mysli na dieťatko 😉

mckenzie
25. nov 2010

A teraz mi niečo napíšte o tom, aký majú vzťah vaši muži zasa k vašim rodičom 🙂

lenocka84
25. nov 2010

baby caute, ja uz nevladzem zo svojej svokry, vsetko co sa udeje je len moja chyba, kedze pred tehu som nechodila kazde rano do prace, tak som nepracovala, ale ze mam firmu to nie je praca.
najnovsie sa doslova snazi rozostvat mna a manzela, on je z toho nervozny a nechce ani pocut zeby jeho mama robila nieco proti mne.
uz neviem co s tym dalej ☹

andrejecka
25. nov 2010

@lenocka84 tak to sme na tom na rovnako

lenocka84
25. nov 2010

@andrejecka takze vidim ze podobne problemy nemam len ja. uz mi to lezie na nervy. a este ma tu drzost ze s tym obtazuje aj moju mamu, ta jej skoro vynadala

andrejecka
25. nov 2010

mňa štve hlavne to že ona mi všetko povie príkazom a moja vlastná mama keď niečo chce tak ma o to požiada a svokra si myslí že ja asi nemám rozum, keď si napríklad položím niekam sošku, ona mi ju hneď prehodí a povie že sa tam nehodila, Nenávidím ju

danka_ba
25. nov 2010

@andrejecka nemáme náhodou tú istu svokru? 🙂

andrejecka
25. nov 2010

@danka_ba xi xi, myslím že je nás viac

danka_ba
25. nov 2010

@lenocka84 mame nieco podobne. Moja svokra ma ohovara po celej rodine ako som ja ...
a to mam dve deti - tento rok som ukoncila Mgr - ju som zavolala asi 2x ked som mala skusku. Doma vzdy navarene, upratane, kazdy vikend kolac. Vadi jej ze mam vazu inak ako ju mava ona - ze varim inak ako ona, ze nedavam detom sladkosti (co im dava tajne, alebo povie doniesla som vam cukriky ale maminka vam ich asi nedovoli zjest).
Je strasne vztahovacna ... keby som popisala co vsetko mi porobila tak to tu citate tyzden ... a to ju poznam iba 4 roky !!!

Jedine co nam ostava je, mysliet si co chceme ( to nam nik nezoberie ), vychovavat svoje deti podla seba - a usmievat sa na svokru aka je uzasna ... u mna to trochu zabera ...

danka_ba
25. nov 2010

@andrejecka my ked sme sa stahovali (mala som 2 dni pred planovanym porodom) - 2x mi prehodila kuchynsku linku, ze tak ako to spravila ona je lepsie ... co ti poviem???
vzdy ked k nam pride mi pozera kvety - dava prec suchsie listy a nezabudne podotknut ktorý mam presadit, ktory poliat a pod.

lenocka84
25. nov 2010

@danka_ba keby "len" prehadzovala veci to by som dokazala predychat, ale huckat muza proti mne, to je uz sila. lebo ja nepracujem, aj na MD pracujem, ale to ona nevidi
ze jej syn 2 roky nepracoval a zili sme z mojho platu to nevidi

danka_ba
25. nov 2010

@lenocka84 to nie je len o prehadzovani ... my sme tiez predtym zili v mojom byte a az potom sme kupili väčši. A kedze som teraz na MD - mam byt rada ze mozem u neho byvat a co by som este chcela - ved sa o nas stara ... ked som pocula ze to povedala skoro som z koze vyskocila.
Inak ona uz nepracuje - vsade hovori ako ma rada svoje vnucky - ale ze by niekedy prisla sa s nimi hrat ze ja si nieco porobim , to ju nenapadne. Býva cca 15 min.. pešo od nas.
Vydata som neni - a aj to podla nej len preto ze robim drahoty a ze si o sebe vela myslim, a ze vydavat sa urcite chcem...
Naposledy bola urazena ze som jej nedala vyvolat fotky (pytala som sa jej 3x aj pred jej synom) - a teraz vsade povedala ze jej nechcem dat fotky jej vnucat, ze mojej mame a ostatnym dam, len jej nie. Vtedy sa ma priatel zastal, ze som sa jej pytala ... proste krava.
Pod chvilou sa na nieco urazi ked nie je podla nej .. neda si vysvetlit ze ja jej myslienky citat neviem a ze moje deti budem vychovavat podla seba a nie podla nej ...