Moja svokra. Už nevládzem

nestastna_nevesta
19. sep 2007

Moja svokra bola skvela. Mila, pomahajuca, ochotna...az kym sa nenarodil jej prve, dlhoocakavane vnuca - nas syn.
Odvtedy sa zacalo vsetko pamalicky obracat:
mal par tydnov, ked som sa dozvedela, ze je nahnevana, lebo ked pride, maly Spi, alebo papa - podla nej som ho kojila zle, lebo papal dlho, no a ona sa nemohla s nim hrat
Ked podrastol, hnevala sa, ze jej ho nedavam domov, aby s nim mohla byt aj bezo mna, aby som ju stale nesledovala co robi
Ked som pred tyzdnom isla s malym pre manzela na obed - manzel pracuje v bytovke kde byva svokra - zacala sa hnevat, ze som sa nezastavila "a nebolo to prvykrat" /v tom ma pravdu, niekedy som isla za manzelom a nezastavila som sa u nej/, jej maleho aspon na 10 sekund ukazat
V ten den, som isla na hodinu cvicit a manzel mal byt s malym. Rozculila sa, ze preco on s nim ide byt, preco nie ona, ked minuly tyzden nam bola dobra. //Tyzden predtym som ju poprosila, aby s nim ostala ona - myslela som si, ze bude mat radost a nebude uz robit dusno, no obratilo sa to proti mne./ Pytala sa manzela: "To ti nevesta zakazala by bol so mnou?" /oslovenie nevesta preto, lebo ja ju nevolam maminka a ocinko svokra, tak ako si to zelaju. A nutila ho prisahat, ze som to nezakazala /toto mi uz pripada ako pribeh pre psychiatra/ S manzelom sa povadili a dozvedela som sa, ze:
odkedy sa narodil, nechcela som jej ho dat ani na ruky
odkedy sa narodil, som sa zmenila
ked k nam pride, ani ju neusadim
nepozyvam ju k nam, ona svoju svokru volala /nepozyvam, lebo byva 50m od nas a teda je tu takmer kazdy den, teda bola.../ a moju mamu urcite pozyvam /to ano, moja mama je 60km od nas a chodi tak raz za mesiac na vikend/
nedavam jej maleho k nej domov, keby nie manzela, ze jej ho nedavno nechal, tak sa to ani nestane /manzel ju upozornil, ze som ho s malym poslala k nej ja, na co podrazdene reagovala - no tak to by mohla castejsie, preco to nerobi aj inokedy
Jednoducho cokolvek robim, som ja ta zla. Netusim, ako budeme dalej fungovat. Zijeme na jednej ulici, neviem sa tvarit, ze sa nic nedeje. Nestretli sme sa od toho incidentu s kocikovanim pocas cvicenia, dnes povedala manzelovi, ze je dotknuta, ze som tam ani s malym nebola. Vsetko vo mne vrie, rada by som jej vykricala ako mi ublizuje a manzelovi tiez, no viem, ze je to zbytocne, len by som sa vyzuril aa mozno v hneve povedala nieco, co by som lutovala neskor...
...som v skatulke s napisom "Zla nevesta" a nemam sancu a uz ani chut sa z nej dostat. Len ako tu fungovat - spolu a zaroven nie spolu. Na jednej ulici, s jej synom a mojim manzelom, s mojim synom a jej vnukom...
Najviac ma boli, ze som si vravela, aku mam fajn svorku - s chybami, ale mohla byt aj horsia, ved ani ja nie som dokonala. A teraz toto ☹ 😢

wieruss
27. apr 2011

@evinkal nikto nema pravo na tvoje deti okrem teba a manzela ... ostatny si moze akurat tak "vypichnut oko" 😀 a co sa tyka svokra, preco nezamknes a proste ho nepust dnu ... a ked bude volat povedz ze mas chvilu pre seba a nechces byt rusena ... a takisto co sa tyka huckania deti proti tebe, jednoducho im deti nedaj, bodka ... a nebudu moct nic 😉

lucinocka
27. apr 2011

@wieruss ale takto to zase nemoze robit..ludia by sa mali k sebe spravat jak ludia, nie zvierata..predsa su to rodicia jej manzela.. najdolezitejsie je mat jeho na svojje strane..ked nemas ani jeho potom je to v prdeli.. mne si svokra nedovoli absolutne nic, lebo mm skace hned do nej...tak ja nereagujem, on vie co si myslim, on si to s nou stale vybavi a ja mam svaty pokoj

wieruss
27. apr 2011

@lucinocka chapem zhruba ako to myslis, ale ja nevidim nic zvieracie na chraneni si vlastneho sukromia ... a huckanie deti proti vlastnej matke je podla mna uplny hnus, takze preto som napisala, nech im deti jednoducho neda . a vies, nie vsetko sa da tolerovat len preto, ze su to rodicia niekoho - hranice podla mna musia byt vsade 😉

lucinocka
27. apr 2011

@wieruss no jasne ze musia 🙂 ja som si tiez dala ze som ochotna od do a co sa tyka deti (ked budu) tak tie budem branit zubami nechtami.. len som chcela povedat, ze nie je dobre stale ist agresivne proti..ale kazdy vie aku taktiku si moze dovolit..to je tazka psychologicka hra, lebo stari ludia maju uplne ine zmyslanie ako my...

zuzula1989
27. apr 2011

prečítala som si celú diskusiu od A po Z. a nabrala som odvahu napísat tiez..S priatelom sme spolu 5 pol roka a od začiatku som pre jeho matku len k.... .Priatela huckala proti mne, ked sa ma zastal tak ho vyhodila z domu...Chcela som cely ten cirkus ukončit, rozíst sa a konečne mat svaty pokoj. Potom sa stalo to , že priatelova matka sa zmenila o 360 stupnov. Pred rokom a pol ma priatel požiadal o ruku. Nastahovali sme sa k ,,svokrovcom,, a odvtedy sme tam..Vyzeralo to fajn kým som v septembri nezistila, ze cakam babatko..A vtedy sa to začalo...Od začiatku tehu som PN, ,,svokra ,, si mysli ze simulujem. Mám zakázané akékolvek fyzické aktivity, ale ona mi s radostou necha doma A4 s domácimi prácami. /je nás doma 7,velky dom, zahrada/.Napriek tomu mi oznámi,že som lenivá a bez nej by sme pomreli v špine a v hlade. Najvačší gol bol, ked aj jej draha dcera otehotnela, 2 mesiace po mne...Jasné, ze ona chudiatko, nemoze ni´, lebo co ked si ublizi...Najviac ma ale dostalo, ked mi do prace na firemný telefon zavolala a povedala, že nepatrim do rodiny a este sa musim vela prisposobavat.V jej reči to znamena - držat hubu a krok-.T o ma asi zabolelo najviac.Od začiatku sa max. snažím, ale mozem sa ja rozkrajat a nič. Kazdy den chodim so strachom domov, co si zasa na mna vymysli, začala som zo stresu aj krvaćat. Ona podotkla, že sa nemam toko zaoberat svojim stavom. Takže občas mam chut sa zbalit a vratit sa spat k mame. No napísala som tu hotový román, ale asi mi je aspon trochu lepšie, ked so sa tak vykecala. 🙂 🙂 🙂

mafynka
27. apr 2011

@wieruss
@lucinocka baby, ja suhlasim aj s jednou,aj s druhou,,,len ono niekedy ked druha strana nema zaujem vychadzat,tak sa inak neda,,len podniknut tvrde kroky a deti tam jednoducho nepustat,,len aby bol pokoj v rodine,tak si nedam predsa dieta osobe,ktora by ho stvala proti mne,alebo robila poza moj chrbat veci,co sa mi nepacia,,,tolko moj nazor 😀suhlasim,ze ludia sa maju k sebe spravat ako ludia,,lenze to musi byt inteligencia na oboch stranach,,zial niekedy to tak nie je

evinkal
27. apr 2011

@wieruss vieš ono svokor mi nevadí,predsa len nám pomáha z prerábaním a keď poviem že chcem mať klud,tak nepríde aj zo 2-3 dni
@lucinocka ja som sa snažila "starej" pomáhať aj sa s ňou porozprávať..Niekedy sa otočila ku mne riťou a povedala,rozprávaj sa s mojou riťou.Inokedy odišla do druhej miestnosti a raz povedala že ona ma jednoducho nemože cítiť,že ja jej smrdím už od 20 metrov..Že ona NIKDY sa so mnou nezmieri,lebo som jej synovi skazila celý život.

kawasaki17
27. apr 2011

ahojte
uz som tu davno neprispela, lebo eni cas, ale s mojou svokrou to ide dolu vodou,
od zaciatku ked sa Emanuel narodil tak chcela, aby som ja sla robit a ona pojde ma matersku, ale kedze mala robotu tak fajn, chodila do prace tak sme sa jedna druhej viac menej vyhybali...ale teraz? odkedy ju prepustili ma doslovne nuti najst si pracu, hlada na internete v roznych casopisoch, opisuje mi cisla a dokonca niekolkym aj volala...Je to strasne. Teraz sme s mm sviatkovali u nasich a ja som tu este trochu ostala, mm sa musel vratit do prace a normalne uz teraz mam strach z toho co zas vymyslela. Je mi z toho nanic, tak rada by som bola mala svoju domacnost, ale ona sa od nas neodstahuje, takze ju mozem nadalej trpiet...

aduskatt
27. apr 2011

@evinkal nepusti ho a hotovo

evinkal
27. apr 2011

@aduskatt no a potom mi mm bude nadávať a vyhadzovať mi to na oči ešte 100 rokov ☹

aduskatt
27. apr 2011

@evinkal a mm nevidi, co sa deje? bud mu ide o rodicov alebo o dobro svojej rodiny a svojich deti......dala by som mu na vyber.za co ti bude nadavat? ze branis deti pre tym, aby im stari rodicia ublizovali? snad nie......je sice fakt, ze ja do toho velmi nevidim, ake su tam vztahy..........ja som pre dobro svojho dietata zbalila svestky a 4 mesiace ma nebolo.........samozrejme aj so synom......a mm sa potom zbadal...........tym ti nehovorim, ze mas opdist, ale mozno by som skusila trosku radikalnejsie riesenie.....zvlast, ked som citala uz niekolko prispevkov od teba aj ohladne inych tem, trebars darceky, darceky od mm a tak...nech sa fesak trosku zbada.........

evinkal
27. apr 2011

@aduskatt no neviem,toho už nezmení asi nič☹ no čo už,čo som si vybrala,to mám.Len to ma štve že zo začiatku stará bola ako med 😒

ullala
27. apr 2011

@kawasaki17 na hento nepristup v ziadnom pripade. Moju mamu "presvedcili" svokrovci aby isla pri mne do prace, ze oni sa budu o mna starat, nakoniec som skoncila v jasliach... a vies co? Je mi to luto, ale nech rozmyslam akokolvek, tak z mojho skoreho detstva si neviem spomenut na chvilky s mamou 😒 ☹ ved pocas materskej by mala zena prezivat najkrajsie roky s dietatom, tak preco sa o ne ukratit? tie uz nikomu nikto nevrati.

sareenah
27. apr 2011

@zuzula1989 Ahoj Zuzu, precitala som si Tvoj prispevok a normalne TI poradit, aby si sa vratila k mame...to sa neda takto...neda sa fungovat v strese z blbej svokry..proste normalne sa porozpravaj s muzom, povedz mu, co sa deje, proste ze si zacala aj krvacat...predsa neprides o dieta zo stresu...ved manzel predsa ma oci tiez a musi to vidiet...
Je mi Ta normalne luto...ja som si myslela, ze mam blbu svokru, ale ono je najhorsie, ked s nou musis zit...my sme nastastie od nej 300 km...chvalabohu...inac by som si to asi hodila...
Proste no drzim palce, aby si to nejako zvladla...a urcite ist byvat inde...predstav si, ze tam budes aj s babom...a takto ta bude nervovat stale...proste no...drzim palce... ale urcite prec , radsej s vlastnou mamou v prijemnom prostredi...ako na PN s prikazmi co spravit... 😢 😢 😢

aduskatt
27. apr 2011

@evinkal aj ja som si myslela, ze toho mojho nic nezmeni.nastastie som sa mylila

evinkal
27. apr 2011

@aduskatt Tak si mala aspoň ty šťastie ☹

kocurko1
27. apr 2011

Ja napisem zazitky z Velkej noci 😝 Stravili sme u svokrovcov 1,5dna a to sme sa radsej balili a hajde domov. Za ten cas som si musela vypocut od svokra ako ohovara moju mamku predo mnou. Nato som mu povedala, ze moja mamka aspon neohovara a nemiesa sa do cudzich ludi.
Ja som jedina veriaca, co sa privydala k nim do rodiny, tak svokor musel predo mnou rozpravat, aki su knazi sami pedofili, hlavne, ze nasledujuce rano sa sam svokor ako zachoval!
Nahodou na velkonocnu nedelu rano moji svokrovci sulozili, tak to by neboli oni, 55rocne prasce, aby nam s muzom o tom hned neporozpravali. Este ze ich napadlo sa ist najprv osprchovat! Jedno stastie mali, ze moja dcerka tam prave vtedy nebola! 😝
Preriekla som sa pred svokrom, ze ideme na dovolenku, a on hned, ze oni pridu za nami! A mne hned stupol tlak. Kym s muzom odniesli kufre do auta a vratili sa do bytu, hovorim svokrovi, ze ideme iba na 3dni, ci by mu vadilo, keby sme mali sukromie! Chvalabohu, ze mu to doslo!
Odkedy som sa vydala, neznasam sviatky kvoli muzovym rodicom. S detmi tam pojdem pozriet najskor na Vianoce a ked budem cez leto v porodnici, malu im na starost nedam! Len cez moju mrtvolu!

petaboo
28. apr 2011

@kocurko1 fu to Ti nezávidím, ale tiež som určitý čas bývala s drahým u "svokrovcov", naštastie sú to už roky a aj tam nexodím tak mám pokoj a návštevy u nix sú pre mňa už len zlou spomienkou 😀

tinkerbell
28. apr 2011

@zuzula1989 odstahuj sa, po porode sa vsetko este ovela zhorsi, ja som prezila nieco podobne, do porodu sa to este dalo, ale po porode mi robila peklo zo zivota, kricala po mne, ze nemam svojho syna kojit, ze mu mam dat UM, vzdy ked som isla okolo, nezabudla mi pripomenut ake je "na prt", ze kojim, ze maleho potom boli brucho. Nic mi nepomohla, nutila ma varit polievku, pritom som bola po porode velmi slaba, lebo som stratila velmi vela krvi. Nic mi neuvarila, moji rodicia mi nosili jedlo, aby som nebola len na zemliach. Po 3 tyzdnoch som to uz nevydrzala a odisla aj s manzelom k mojej mame, o mesiac sme si nasli podnajom a odvtedy uz nemam ziadne stresy, ten pocit je na nezaplatenie.

tinkerbell
28. apr 2011

@kawasaki17 zacni hladat pracu ty svojej svokre. ja by som nenechala svoje dieta so svokrou doma, urcite nie 8 hodin denne.

roo
28. apr 2011

@kawasaki17 ako pise @tinkerbell - je to skvely napad, zacat hladat pracu jej. Zakruzkovat kooopec inzeratov, zavolat niekde namiesto nej a potom jej oznamit, kde ma ist na pohovor, snad by sa spamatala. Ako sa hovori - na hrube vrece hruba zaplata 😉

zuzula1989
28. apr 2011

@sareenah tiež by som najradšej šla aby už bol pokoj..problém je v tom že partner robí v rodinnej firme a ona by ho normálne vyhodila...
@tinkerbell no to musela byt hroza...lenže tebe to aspon povedala do očí..mne to moj drahy len tlmočí, čo ma vytočí ešte viac, lebo predo mnou sa tvari, že nič...
A to úplne neznášam...Nech mi povie radšej všetko do očí a nie aby som to potom počúvala od švagrinej alebo priatela.No a švagrinka moja tá mi to rada povie, lebo ona just otehotnela ked ja, aby náhodou nebola znevýhodnená...A povedzme si úprimne vnúča od dcéry je viac ako vnúča od nevesty...

lenocka84
28. apr 2011

@zuzula1989 ahoj, ja len pridam ze mas pravdu, vnuca od dcery je vzdy viac akood nevesty
to mam ja u svokry tiez tak. nas krpec je teraz najmladsie vnuca v rodine, ale nijako to s nou nepohlo
ignoracia ako za cely rok co sa maly narodil

zuzula1989
28. apr 2011

@lenocka84 no ved to...medzi našimi babatkami bude rozdiel 2 mesiace, lebo ona just otehotnela....a ešte bude mat aj chalana tak sa z nej idu vsetci zblaznit....

lenocka84
28. apr 2011

@zuzula1989 plne chapem
my sme 3. vnuk takze na nas uz lasky neostalo
ja ju neriesim, hlavne ze ma lasku odomna a jeho otca a to staci

zuzula1989
28. apr 2011

@lenocka84 ved jasne, nejde o kvantitu ale o kvalitu...ja mam strasne fajn mamu a segru a tie su nadsene ze budeme mat slecnu a aj priatel chcel dievcatko tak jej to vsetko vynahradime.. 😉

lenocka84
28. apr 2011

@zuzula1989 neries svokru, tu uz nezmenis
a robit si vrasky nema vyznam 🙂

aduskatt
28. apr 2011

@evinkal a brani ti nieco, aby si si to aj ty zariadila? sa chces zbytok zivota trapit? stoji ti to za to?.ak sa zmeni, dobre pre teba.ak nie, premrhas svoj zivot s takym clovekom?

katushka16
28. apr 2011

@zuzula1989 ahoj,ja sa tiež pridávam,že vnúča od dcéry je viac ako od nevesty,aj u nás to je tak.ale nechápem jedno,veď to vnúča je vlastne od ich syna,takže aké rozdiely?nechápem ako niekto môže robiť rozdiely medzi vlastnými vnúčatami :(

katushka16
28. apr 2011

@kawasaki17 ahoj,ja si neviem predstaviť,že by sa svokra takto do mňa starala,ja by som jej na rovinu povedala,nech mi dá pokoj a stará sa o seba a sebe nech hľadá prácu ako napísali baby.veď to neni normálne a ešte aj keď býva u vás.na jej mieste by som držala hubu a krok.písala si,že tvoj manžel jej povie svoje a ona sa ho akosi bojí,tak nech jej rázne vysvetlí,čo a ako,nech ťa nestresuje a hotovo.Nenechaj si skákať po hlave